Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih a práce s videem: Sony MTS (HD) na SD - ultimátní tutoriál?

Neregistrovaný (0)|19.12.2011 23:37
Tazatel: Oť@s

Znění dotazu: Prosím o pomoc. Mám HD MTS soubory ze Sony kamery. Tyto mám sestříhané v Premiéře a následně vyexportované do "bezztrátové" kvality.
1) když použiju hd2sd (AviSynth), tak je to bez zvuku (= nevím co ze zvukem a vůbec mi to přijde trapné, abych dělal 1 věc na 4x)
2) když použiju AVStoDVD, tak to sice funguje, ale výsledné autorizované DVD má 2x zrychelné video a audio v pořádku

Nikde žádný ultimátní návod, jak na to. Chci prostě dostat HD na SD (= DVD PAL) v co nejvyšší kvalitě (s použitím HCenc). Díky za nasměrování.
ai (2993)|20.12.2011 00:45
no nepises cim a jak to DVD delas, video a audio zvlast neni na skodu, naopak, ma to sve vyhody, mas vse pod kontrolou. HCencoder ti neenkoduje audio stejne.
muzes to "bezestratove" video dat do VirtualDubu a dale podle tohoto tutorialu od 56 sekundy: http://www.youtube.com/watch?v=K7go5xipYpc#t=00m56s
do Hcencoderu musis dat skript , ale zmenis tam jen jeden radek (tutorial je pro frame server z Vegasu, tam je to jinak trosku):
misto:
ConvertToYV12(interlaced=true, matrix="rec709")
das
ConvertToYV12(interlaced=true)

mas m2v z HCencoderu, udelas nekde AC3 audio a DVD das dohromady v IFOeditu uplne jednoduse, nebo i jinde
Neregistrovaný (0)|20.12.2011 23:21
Moc díky za tip/odpověď. Vyrobil jsem si v AP nekomprimované HD AVI. Šel jsem přesně podle doporučeného tutoriálu na Youtube a končím v HCGui rozhraní chybovou hláškou (po načtení AVS souboru):
"error loading Avisynth script, AVIFileSource couldn't open file C:\Temp\slovinsko.vdr". Přitom soubor C:\Temp\slovinsko.vdr mi VirtualDub FB vytvoří a v TC si mohu prohlédnout jeho obsah. Google na to neříká nic. Hrozně me to vyčerpává, protože tomu FAKT nerozumím a chtěl bych... Prosím o nakopnutí správným směrem.

Obsah AVS:
-----------
AviSource("C:\Temp\slovinsko.vdr")
ConvertToYV12(interlaced=true)
ColorMatrix(mode="Rec.709->Rec.601")
ai (2993)|21.12.2011 00:32
Frame server nedavam nikdy na C: , ale na jiny hardisk nebo partition, nevim proc, ale uz jsem se s tim setkal, proste z C: mi to nefunguje nebo kdysi to neslo, automaticky to davam vse na partition D:, pokud muzes, tak to uloz jinam ten vdr frame server z Virual Dubu (Avisynth skript muze zustat na C: ), to plati i pro frame server z Vegasu, nebo i Premiery mozna,

pokud to neni ono prehraje ti ten skript druhy Virtual Dub nebo MPC (Media player Classic ) ?
Neregistrovaný (0)|21.12.2011 12:46
Dik za radu. Tak to nepomohlo. Dal jsem dokonce oboji (avs a vdr) na jiny disk (E:) a stale stejna chyba (ac okno frameserveru bezi). Pokud chci AVS otevrit v MPC, tak ve statusu je nekonecne "Otevirani..." a druhy VirtualDub hlasi tutez chybu:
Avisynth open failure: "AVIFileSource couldn't open file e:\slovinsko.vdr (e:\slovinsko.avs, line 1)"

Deje se tak i na druhem PC(!!!), kde jsem naistaloval pouze (vse v posledni stable verzich):
- mpc (media player clasic)
- fddshow (u h.264 mam libavcodec)
- avisynth 2.5
- haali media splitter
- hcenc025
- virtualdub (ne instalator)

Ciste AVI (via lancozs) z virtualdubu dostanu, ale pres FrameServ do hcenc proste ne :-(
Vzhledem k tomu, kolik toho mam a ze bych to chtel delat v davkach, tak tolik mista na disku opravdu nemam... Co dal?

PS: oba PC jedou na Win 7 (jeden 32bit a druhy 64bit)
Neregistrovaný (0)|21.12.2011 13:49
[quote=Neregistrovaný;385992]
Ciste AVI (via lancozs) z virtualdubu dostanu, ale pres FrameServ do hcenc proste ne :-(
Vzhledem k tomu, kolik toho mam a ze bych to chtel delat v davkach, tak tolik mista na disku opravdu nemam... Co dal?[/quote]

Hmmm, tak je treba spustit auxsetup.exe a aktivovat podporu pro frameserver...
Na http://avisynth.org/mediawiki/Importing_media zmineno v 1 malem nenapadnem radku.

Kazdopadne velky dik pro AI
ai (2993)|21.12.2011 14:47
jj, me nenapadlo, ze te to pusti vubec frame serverovat z VD bez te aktivace ..

m.j., ten uncompressed avi se nemusi taky exportovat, muze to jit vse na jeden raz primo z Premiery pres DebugMode Frame Server, cas se neusetri zrejme , spis naopak, protoze se jedna o 2pass v konci na HCencoderu v tomto pripade, ale misto urcite pokud jde o nejaky dlouhy movie
Neregistrovaný (0)|21.12.2011 15:32
A and uz posledni dotazy...

1) Video z HD kamery je vzdy interlaced?
2) Pokud chci jen prevest surove MTS z HD do SD (tj. bez AdobePremiere), tak video uz zvladam, jen nevim jak s tim zvukem. AVS s obsahem:
AviSource("e:\soubor.mts")
... mi MeGUI nevezme :-(

Diky za nasmerovani.
Neregistrovaný (0)|21.12.2011 15:35
[quote=Neregistrovaný;386017]
AviSource("e:\soubor.mts")
... mi MeGUI nevezme :-(
[/quote]

Tak misto AviSource musim dat DirectShowSource - pak uz jede. Boze, jsem lama...
ai (2993)|21.12.2011 18:00
[quote=Neregistrovaný;386017]A and uz posledni dotazy...

1) Video z HD kamery je vzdy interlaced?
[/quote]
no nemusi, vetsinou ale ano, Panasonicy a ted uz i nove Sony maji moznost 50p na fullHD rozliseni, nebo treba i starsi kamery , ktere zaznamenavaji do HDV mohou sejmout progresivni zaznam, ovsem tam je to schovane v interlace zaznamu, pak se to jen prepise v properties u videa a je to pak progressive. U fotaku se muzes setkat z full HD ale jen 30p, progresivnim zaznamem taky.

Programek MediaInfo je super na tyto veci, vypise dost udaju o videu.
http://www.videohelp.com/tools/MediaInfo
Neregistrovaný (0)|21.12.2011 18:17
Ještě mě to nedá. Který postup bude mít lepší výsledek (pro hrubý převod MTS) - teoreticky by mělo být stejné:
1) AVS přes VirualDub (s filtrem resize), via frame-server do HCenc
2) přes AVS rovnou do HCenc:
DirectShowSource("E:\soubor.MTS")
ConvertToYV12(interlaced=true)
LanczosResize(720,576)

Když jsem to porovnal, tak
1. je to subj. hezčí; tráva není tak ostrá, jako u 2; není efekt moare na tkaninách; na dynamicky se pohybujících předmětech (ruka) jsou ostřejší kontury než u zp. 2.
2. jako by se dokonale neprovedlo "deinterlace"; paradoxně tráva je lépe viditelná; viditelný efekt moaré na tkaninách;

Dá se u bodu 2. naaplikovat nějaký filtr, který by vylepšil (hlavně moaré a neúplné "deinterlace")?
ai (2993)|21.12.2011 19:54
Problem v tom bode 2. je resize toho interlace videa, daleko lepsi vysledek je resize progresivniho videa.

Co se tyce downscale , tak ten je v tom VirtualDubu dobry co se tyce toho postupu v tom tutorialu, protoze neni az zas preostreny a skratka tam pak horizontalni linie moc neblikaji atd., to je hlavni problem downscalu, moare, blikani. Muze se to dat primo do HCencoderu treba takto, ale nechat udelat downscale progresivniho videa , ne interlace.
[code]
DirectShowSource("E:\soubor.MTS")
ConvertToYV12(interlaced=true) # tento radek muzes vynechat, zkus to, protoze v tomto pripade tve video uz je YUV ...
AssumeTFF() #prokladej video z "upper field first"
QTGMC( Preset="Slow" ) # velice kvalitni, free, bob deinterlacer, vyrobi 50p video,http://www.unival.realservers.info/index.php?page=superbob
Lanczos4Resize(720,576) #ale mozna radsi bilinear nebo Spline
#zbytek skriptu vyrobi 50i z 50p
AssumeFrameBased()
AssumeTFF()
SeparateFields().SelectEvery(4, 0, 3).Weave()# a tady uz je zase 50i
[/code]

muzes treba zkouset i bilinear resize nebo Spline, ty nejsou tak ostre, kde pak to nemusi blikat v tech horizantalnich carach, vyzkousej, ja jsem zustal u toho VirtualDubu pri tom resizu (kompromis rychlost, ten QTGMC je dost pomaly, ale zase vysledek je super)
Neregistrovaný (0)|22.12.2011 12:49
Ještě jednou velké díky pro AI! Měl by sis otevřít nějké kurzy, protože sháněním drobných střípků do této mozaiky, člověk ztratí spoustu času a nervů. Alespoň u mě by to platilo.

Nakonec to udělám tak, že "obyčejné" MTS pro archivaci na DVD budu hnát přes avs (inspirace viz výše) přímo do HCenc (udělal jsem si na to univerzální dávku, která zpracuje celý adresář s MTS). MTS pro střih zpracuju v AP pak proženu VirtualDubem do HCenc.

Každopádně teď jsem s kvalitou konečně spokojen! Sic tam stále vidím drobné rezervy, ale to vyřeším až budu mít více času na drobné experimentování. Díky mediainfo vím co a jak.

Jen dodám, že na vytvoření finálního DVD jsem použil DVDStyler - mezi free sw asi to nejlepší (jednoduchý a má spoustu možností).

PS: Když jsi psal, že QTGMC je pomalé, tak jsem netušil, že FAKT pomalé :-D
ai (2993)|22.12.2011 15:27
Nechavej si i ty HD videjka z Premiery, DVD jsou jen jaksi na pohodlne prehrani, ten HD original by mely jit do H.264 na archivaci, treba i pres frame server do Megui s CQ nastavenim CRF18 apod, to bych archivoval, pokud jeste programy neumi smart render. Dneska jsou prehravace (WDTV Live, popcorn) co prehraji HD a poslou to i na CRT , ktere maji kompositni vstup ,

Ten QTGMC se da trosku zrychlit nastavenim treba fast misto toho slow, porovnas vysledky.
Muzes pouzit jiny bob deinterlacer , treba to nebude tak zle, protoze stejne vsechno to rozliseni se zmensi na DVD, treba Tdeint nebo Yadif na 50p: http://www.unival.realservers.info/index.php?page=deinterlace

Je to trochu kontraproduktivni to QTMC pouzivat na DVD, dostat excelentnich 50p v HD rozliseni a skoncit nakonec v SD rozliseni a 50i. Ale pokud je cas proc ne, jsou to nase domaci videa, zadny kazdodenni nebo casty enkoding, jen nejake narazovky

QTGMC je dobre na prevadeni DV avi do H.264, protoze tam to neni tak pomale jako u HD rozmeru a tam jde o kvalitu kazdeho pixelu, protoze u SD tech pixelu neni moc uz v prve rade :-)