Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ví někdo proč jsou TV tenčí a tenčí?

bastlir (3245)|10.12.2011 22:09
Uhádne někdo, proč se panely TV vyrábějí tenčí a tenčí?

To geronimoh: Ty to víš, tak nenapovídej! :D
jarino1978 (8045)|10.12.2011 22:11
nič lepšie na dnešný večer už nemáš ? 9-)
bastlir (3245)|10.12.2011 22:12
[quote=jarino1978;383711]nič lepšie na dnešný večer už nemáš ? 9-)[/quote]

Nekecej a hádej. :-)
Ivo Mašek (10205)|10.12.2011 22:17
Přesouvám to do "pokecu" a bastlir ví dobře proč (už jednou jsem mu to psal ....... ach ta paměť)
interfernet422 (1575)|10.12.2011 23:03
[quote=bastlir;383709]Uhádne někdo, proč se panely TV vyrábějí tenčí a tenčí?
[/quote]

... že by nařízení EU??? 9-)
bastlir (3245)|10.12.2011 23:06
[quote=interfernet422;383724]... že by nařízení EU??? 9-)[/quote]

Vedlééé! :D
Arrow79 (113)|11.12.2011 11:58
To su problemy :D
bastlir (3245)|11.12.2011 18:26
Koukám, že na to nikdo nepřišel.

Takže proto - aby manželky nemohly na TV ukládat květináče! :D

Opraváři ví o tom své, že? :-)
mirekv (7169)|11.12.2011 19:07
Tak ono už několik let nepostavíš květináč ani na CRT TV. Jinak pravda, kde v sobotu v podvečer jsi na vesnici sehnal PL500? (můj případ kdysi doma).
MartasKP (710)|11.12.2011 20:02
Chudaci kyticky :-((( ... je fakt,ze matka si kdysi z TV (stary Oravy) udelala taky odkladaci plochu na kdejakou blbinu :-E:-E a otec kdyz sel menit (myslim,ze to byla ta PL500?) VN elektronka??? (znalci prominou) musel 10 minut stehovat tu jeji vyzdobu na jiny odkladaci STUL :-E:-E:-E
bastlir (3245)|11.12.2011 20:49
Manželka stihla postavit květináč i na už poměrně novou CRT Oravu. A monzumové deště pokračovaly dál. :-(
PL-500, 82, 86 bych doma možná našel ještě dnes. :-)
Arrow79 (113)|11.12.2011 21:37
[quote=bastlir;383922]Koukám, že na to nikdo nepřišel.

Takže proto - aby manželky nemohly na TV ukládat květináče! :D

Opraváři ví o tom své, že? :-)[/quote]

:D este ked som byval u nasich, tak mame sa to dost darilo. Kvetinace boli na policke nad Tv :D
bastlir (3245)|12.12.2011 00:51
[quote=Arrow79;383968]:D este ked som byval u nasich, tak mame sa to dost darilo. Kvetinace boli na policke nad Tv :D[/quote]

Jsou prostě věci, které ženské asi nikdy nepochopí. Poslední moje CRTéčko byl Panasonic, který byl už jeden z posledních typů, přesto se tam manže, přes jinak poměrně uzavřenou bednu, podařilo propašovat lístečky z nějakého chroští. Horní plastová hrana měla max 8cm a nekecám (!), našla si přesto minikvětináč s nějakou minikytkou, kterou tam nutně musela postavit. To mně prostě palice nebere! :-)
Ivo Mašek (10205)|12.12.2011 07:33
Není to jen výsada žen. Čím dále na Východ, tím zajímavější věci okolo TV (zdaleka ne jenom okolo TV). V Berehovu (Podkarpatská Rus) u známých měli na TV takový ozdobný hadr. jak se vypla TV, tak se tím hadrem přikryla celá TV, z obou stran (dovedete si představit, jaké jí, té TV, bylo vedro). Byly to ještě CRT televize, ty široké Rubíny. V mnoha rodinách měli na TV i samovar (funkční - upozorňuji). ........... jednou napíšu o těch všech zážitcích knihu
RossiD (1271)|12.12.2011 07:48
Tak to ja jsem panove defacto stastny clovek, manzelka kvetinam neholduje /obcas pouze rezane - narozeniny, vyroci atd.../ a polozit neco na jakykoliv pristroj je pro ni otazkou vkusu a ten je dosti vyhraneny, tudiz nic takoveho nedelala a nedela ;)
geronimoh (2327)|12.12.2011 19:14
[quote=Ivo Mašek;384028]....V Berehovu (Podkarpatská Rus) u známých měli na TV takový ozdobný hadr. jak se vypla TV, tak se tím hadrem přikryla celá TV, z obou stran (dovedete si představit, jaké jí, té TV, bylo vedro). Byly to ještě CRT televize, ty široké Rubíny. ...[/quote]

Tak hadrem dříve zakrývala vypnutý CRT televizor spousta lidí i u nás co pamatuju, asi aby se nezaprášil. Hlavně obrazovka přitahovala prach. V devadesátých letech byla zase móda zavírat HI-FI komponenty do zasklených HI-FI stolků. Přehřívání nikoho asi nenapadlo. Ovšem ten funkční samovar na TV, to je pecka. :-E
mirekv (7169)|12.12.2011 19:43
To zakrývání u nás taky pamatuji, ale nebylo to z důvodů zaprášení, ale vypálení obrazovky denním světlem.
bastlir (3245)|12.12.2011 21:07
[quote=geronimoh;384223]Tak hadrem dříve zakrývala vypnutý CRT televizor spousta lidí i u nás co pamatuju, asi aby se nezaprášil. Hlavně obrazovka přitahovala prach. V devadesátých letech byla zase móda zavírat HI-FI komponenty do zasklených HI-FI stolků. Přehřívání nikoho asi nenapadlo. Ovšem ten funkční samovar na TV, to je pecka. :-E[/quote]

To si také pamatuji, protože tehdy byla TV vůči platům docela drahou a ještě dříve i nedostatkovou srandou. Koneckonců babča přikrývala krajkou i šicí stroj. :-)

Díky vám jsem zjistil, že jsem se asi vrátil o mnoho let, protože jsem si letos sám navrhnul a nechal udělat obyvákovou stěnu, kde mimo děr pro repráky 5+1 jsem si nechal udělat na míru i celý prosklený díl pro elektroniku. Měl jsem k tomu důvod, protože se u nás hrozně práší a takto bych z těch krámů mohl utírat prach obden. Musel jsem však o tom zapřemýšlet, jaká zvolit skla, aby nebyla úplně čirá, ale na druhou stranu aby netlumila či nelámala paprsky od DO. Proto jsem si nechal uříznout pár vzorků skel a doma to vyzkoušel. No a hlavně aby se to všechno uchladilo. Musel jsem přitom brát ohled na směr větracích otvorů, rozestupy mezi zařízeníma a celkový odvod tepla z korpusu. Přestože tento box nemá aktivní chlazení, jen nemá zadní stěnu, teplota v korpusu při zavřených sklech i v létě byla přiměřená.
ai (2993)|12.12.2011 21:11
No co blaznis , dneska se LCD vystavuje a ne schovava ! To je soucasti sporadane domacnosti .... ! :-)
bastlir (3245)|12.12.2011 21:35
[quote=ai;384274]No co blaznis , dneska se LCD vystavuje a ne schovava ! To je soucasti sporadane domacnosti .... ! :-)[/quote]

Ale vdyť já nepíšu o TV! Přeci nebudu mít knoflíky a štěrbinu od skel v půlce obrazovky, ne?! :D

Mám tam dva saty s HDD, dvě videa, MMC, dva tapedecky a zesilovač. Pak vyhodím sice svůj muzeální, ale stále ještě dobrý zesilovač a dám tam AVR.
MartasKP (710)|12.12.2011 22:22
[quote=geronimoh;384223]V devadesátých letech byla zase móda zavírat HI-FI komponenty do zasklených HI-FI stolků. Přehřívání nikoho asi nenapadlo. Ovšem ten funkční samovar na TV, to je pecka. :-E[/quote]

Tak na tohle si taky dobre pamatuju,byly to pro zmenu obyvaci steny pres celou zed,ve kterych byla dira na TV :-E:-E ... chudinka ta telka,ta se tam musela potit a nedej boze aby rodina mela jeste starou CB elektronkovou :-E v ty dobe uz i me skolou povine dite napadlo,ze to asi neni to prave pro odvetravani,bohuzel "vzdelanym" navrharum s cervenou knizeckou toto asi nedochazelo :-E

[quote=Ivo Mašek;384028]Není to jen výsada žen. Čím dále na Východ, tím zajímavější věci okolo TV (zdaleka ne jenom okolo TV). V Berehovu (Podkarpatská Rus) u známých měli na TV takový ozdobný hadr. jak se vypla TV, tak se tím hadrem přikryla celá TV, z obou stran[/quote]

Ivosi,jak uz tu bylo receno. Neni treba jezdit az tak daleko. Nasi to taky delali :D ... ten hadr se pak jenom zepredu a zezadu zvedl,kdyz se TV zapnula,. vetsinou dalkovym ovladanim (ja nebo bracha) :D ... pak jsme jeste ohrivali kyticky nad televizi ... jeste stesti,ze ta telka nebehala tak casto jako dneska ... to by se kyticky asi pekne skvarily :D :D
bastlir (3245)|12.12.2011 22:32
Tedy přátelé překvapujete mě! :D :D :D

Když jsem zakládal tohle praštěný téma, netušil jsem, jaká se tu rozproudí debata. :D
MartasKP (710)|12.12.2011 22:51
Trosku nostalgie neuskodi :-E
ai (2993)|12.12.2011 23:13
nostalgie jak pro koho, ja mam Sony Trinitron furt v obyvaku, solidni obraz i audio i se porad neco povaluje na ni, nastesti ne kvetinace .... :-)
sirdo (1320)|16.12.2011 23:08
tak toto som nastastie nezazil. nasi mali CB TV klasicky osadenu do obyvacej steny, kde nad TV uz miesto na rozne dekoracie nezostavalo a ked zakupili Color 416, tak ho postavili na solo stolik, cize nehrozilo ziadne varenie a ani nebola politicka vola u mojej mami, "prizdobit" ho nejakou blbinou typu flora alebo soska jelena :D
bastlir (3245)|17.12.2011 09:50
Nicméně nebylo nad to, když jsem se díval na TV s "vůní" pálícího se pertinaxu. :-)
Ivo Mašek (10205)|17.12.2011 10:42
Tak to jak jsem někde ucítil, tak jsem hned pátral odkud to je, co to je a proč to je. neboť tyto vůně většinou avizovaly blížící se nepříjemný problém
bastlir (3245)|17.12.2011 12:21
[quote=Ivo Mašek;385273]Tak to jak jsem někde ucítil, tak jsem hned pátral odkud to je, co to je a proč to je. neboť tyto vůně většinou avizovaly blížící se nepříjemný problém[/quote]

No ne vždycky. Jestli si pamatuješ, v "lampovkách" a i o něco později měly TV ve zdrojové části několikawatové rezistory s bezpečnostní tavnou pružinou. Tyto rezistory byly na zvláštní pertinaxové destičce, která byla přišroubovaná k rámu základní desky. A ty vytvářely tolik tepla, že ta destička zpočátku pod nimi smrděla. Zejména když byly na krátkých vývodech. Ono to "zahořování" mělo něco do sebe.
No a pak klasika :-) .... různé zálivky, smetí, lístky květin apod. na rozdíl od "křemíku" lampy přežily, ale také si občas něco zasmrdělo. :-)
Ivo Mašek (10205)|17.12.2011 12:32
[quote]
měly TV ve zdrojové části několikawatové rezistory s bezpečnostní tavnou pružinou.
[/quote]
Pamatuji a váže se k tomu osobní vzpomínka z mé praxe na mém starém TV. Ten můj "pitomeček" už měl najeto takových 15 let a už chtěl asi do důchodu. A ta tavná pružinka se stále "odlepovala" a já ji pořád přiletovával nazpátek. Prostě musel jsem ten televizní důchod prodloužit (Kalousek mi vlastně odcizil moje know-how :-D ). Nakonec jsem se naštval, pružinku pěkně drátkem napevno spojil a byl klid - nemělo se co odpojit :-D
bastlir (3245)|17.12.2011 12:42
[quote=Ivo Mašek;385302]...... Nakonec jsem se naštval, pružinku pěkně drátkem napevno spojil a byl klid - nemělo se co odpojit :-D[/quote]

Já taky! :D
MartasKP (710)|17.12.2011 19:13
[quote=Ivo Mašek;385302]Nakonec jsem se naštval, pružinku pěkně drátkem napevno spojil a byl klid - nemělo se co odpojit :-D[/quote]

Jeste,ze te Ivosu neznali nasi :-D a ze si otec dokazal poradit. On vzdycky plamen ukazal cestu a to co shorelo bylo opraveno :D
Ale tento druh opravy mi pripomina moji kratkou elektro praxi a specialni druhy pojistek takzvane LEPOTOVKY ... predpokladam,ze nikomu to asi nic nerekne,protoze tento nazev byl znamy jen v nasem oboru. Nicmene tenhle pan vyresil pojistku,ktera mu casto odchazela tim,ze puvodni dratek nahradil o neco silnejsim a pak plamen ukazal cestu :-E bohuzel to nebyla ani tak cesta jako dalnice :-E
Nicmene ja mel taky normalizovany dratky v dobe ,kdy elektrika a veci kolem ni byly moji funkcni naplni,a v zavislosti od sily pojistky jsem pouzil jeden,dva ci tri Cu dratky a pojistky bezpecne fungovaly :-E ... bohuzel pojistky jsme museli setrit,protoze jich z nejakeho duvodu bylo v nasem planovanem hospodarstvi malo a tak se nesmely ani objednavat
bastlir (3245)|17.12.2011 20:09
[quote=MartasKP;385405]Jeste,ze te Ivosu neznali nasi :-D a ze si otec dokazal poradit. On vzdycky plamen ukazal cestu a to co shorelo bylo opraveno :D
Ale tento druh opravy mi pripomina moji kratkou elektro praxi a specialni druhy pojistek takzvane LEPOTOVKY ... predpokladam,ze nikomu to asi nic nerekne,protoze tento nazev byl znamy jen v nasem oboru. Nicmene tenhle pan vyresil pojistku,ktera mu casto odchazela tim,ze puvodni dratek nahradil o neco silnejsim a pak plamen ukazal cestu :-E bohuzel to nebyla ani tak cesta jako dalnice :-E
Nicmene ja mel taky normalizovany dratky v dobe ,kdy elektrika a veci kolem ni byly moji funkcni naplni,a v zavislosti od sily pojistky jsem pouzil jeden,dva ci tri Cu dratky a pojistky bezpecne fungovaly :-E ... bohuzel pojistky jsme museli setrit,protoze jich z nejakeho duvodu bylo v nasem planovanem hospodarstvi malo a tak se nesmely ani objednavat[/quote]

Teda s vámi bych chtěl mít dvojdomek! :D
MartasKP (710)|17.12.2011 20:30
[quote=bastlir;385420]Teda s vámi bych chtěl mít dvojdomek! :D[/quote]

To nebylo mozny,protoze ty objekty byly na odlehlych mistech :-E .... leda,ze bys byl predseda KV KSC :-E ... ti ale svoje domky meli zase daleko od techto objektu :-E:-E
Ivo Mašek (10205)|17.12.2011 20:35
... a dneska už tomu neříkají "dača", ale (a to kupodivu ti stejní soudruzi) nazývají to "Beverly Hills" :-D
bastlir (3245)|17.12.2011 20:50
Vím, že to je dotaz "na palici", ale nemáte někdo náááhodou schéma od Samů D-čkové řady? Hold líná huba, holé neštěstí!