Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chyba pasky alebo kazetovej mechaniky?

lacika9953 (21)|10.12.2011 14:11
Zdravim moja kamera zacala akoby trhat obraz pri ukladani do pc ... dal som ju najprv do servisu kedze vobec nesla prehravat videa ... vycitil mi ju a povedal ze bola znecistena ... kamera uz prehrava ale trha obraz takto http://upni.7u.cz/updata/file1403error.jpg neni to zelene ale vo videu sa ta ukaze namiesto zeleneho ako obraz zle poskladany ... co mam robit? vycistit? alebo vymenit celu kazetovu mechaniku? popripade nevie niekto co by to stala ta nova mechanika? kedze ja nechem sa s tymto trapit opred dakujem
lacika9953 (21)|10.12.2011 14:29
Alebo mam skusit iny program na prenos videa?
arkij (540)|10.12.2011 16:13
Ta vada se objevuje jen na kazetě, co byla natočená tou "špinavou" kamerou? Pak bude už v záznamu a nic s tím neuděláš. Pokud to není souvislé, můžeš se to pokusit zachránit šikovným sestřihem (výběr záběrů + eventuální výřezy, překrytí fotkou, rámečkem apod.).

Pokud se objevuje i na starších záznamech natočených ještě čistou kamerou, může být vada v kameře, SW nebo PC. Musíš to testovat vylučovací metodou. Zkusit záznam přehrát přímo z kamery do TV, stáhnout jiným SW, nebo na jiný PC.
lacika9953 (21)|10.12.2011 16:20
[quote=arkij;383601]Ta vada se objevuje jen na kazetě, co byla natočená tou "špinavou" kamerou? Pak bude už v záznamu a nic s tím neuděláš. Pokud to není souvislé, můžeš se to pokusit zachránit šikovným sestřihem (výběr záběrů + eventuální výřezy, překrytí fotkou, rámečkem apod.).

Pokud se objevuje i na starších záznamech natočených ještě čistou kamerou, může být vada v kameře, SW nebo PC. Musíš to testovat vylučovací metodou. Zkusit záznam přehrát přímo z kamery do TV, stáhnout jiným SW, nebo na jiný PC.[/quote]

Dakujem .. akurat to rboim druhy krat ... davam do pc video a mam pocit ze mi to robi na inych usekoch pasky ... to znamena ze chyba je v kazetovej tehcnike?
arkij (540)|10.12.2011 16:46
[quote=lacika9953;383603]Dakujem .. akurat to rboim druhy krat ... davam do pc video a mam pocit ze mi to robi na inych usekoch pasky ... to znamena ze chyba je v kazetovej tehcnike?[/quote]

Pokud je to skutečně v jiných místech, znamenalo by to akorát, že to není v primárním záznamu.
Nemusí to ještě znamenat chybu v mechanice, to smetí na pásce může putovat, na druhé straně to ani chybu v mechanice nevylučuje. Zkus alespoň nějakou starší pásku, ať to porovnáš.
bastlir (3245)|10.12.2011 20:48
Kostičkování je typickým projevem chyby nahrávky u digitálních kamer. Pokud ti servisně čistili kameru, vycházejme z toho, že pásková dráha je v pořádku. Součástí opravy autorizovaného servisu je kontrola páskové dráhy - čistota, stav kladky unašeče, stav hlavy a rychlost posuvu. Kdyby kamera vykazovala opotřebení nad rámec zakázky, určitě by ti to technik řekl. Mluvím však o autorizovaném servisu! Každopádně já sám jsem se zbavil kazet, které vykazovaly byť krátké výpadky zvuku. Takže zkus nahrávku na jinou kazetu. Pokud i na nové kazetě budou chyby, změň servis.
Snad ti nemusím připomínat, že náhlá a zásadní změna teploty je pro kazetové kamery hrob.
geronimoh (2327)|10.12.2011 20:53
bastlir : jenže pokud je znečištěná hlava mechaniky, tak dojde i k znečištění pásky v kazetě a i když je vyčištěná komplet mechanika, tak kazeta pak obvykle ještě chvíly zlobí. Čili vyzkoušet mechaniku lze jen s kazetou s neznečištěným páskem.
bastlir (3245)|10.12.2011 21:01
[quote=geronimoh;383673]bastlir : jenže pokud je znečištěná hlava mechaniky, tak dojde i k znečištění pásky v kazetě a i když je vyčištěná komplet mechanika, tak kazeta pak obvykle ještě chvíly zlobí. Čili vyzkoušet mechaniku lze jen s kazetou s neznečištěným páskem.[/quote]

No to takhle ale není. To by byla samočistící hlava, což není. :-) Špína na hlavě ulpívá a hromadí se tam z více kazet. Opačně by špína zůstala spíš na zaváděcí pásce. Není od věci koupit si čistící kazetu. Pokud je kamera starší, tipuji to na "jetou" hlavu. Já sám si ji přejedu lihem a "okem" se detailně na ni podívám, v jakém stavu je. Dřívávějc jsem hlavu přelapoval a ona ještě nějakou dobu sloužila, ale je to šílená práce a kdo by se s tím dneska dělal?
geronimoh (2327)|10.12.2011 21:10
[quote=bastlir;383679]No to takhle ale není. To by byla samočistící hlava, což není. :-) Špína na hlavě ulpívá a hromadí se tam z více kazet. Opačně by špína zůstala spíš na zaváděcí pásce. Není od věci koupit si čistící kazetu. Pokud je kamera starší, tipuji to na "jetou" hlavu. Já sám si ji přejedu lihem a "okem" se detailně na ni podívám, v jakém stavu je. Dřívávějc jsem hlavu přelapoval a ona ještě nějakou dobu sloužila, ale je to šílená práce a kdo by se s tím dneska dělal?[/quote]

Já kameru nikdy neměl, ale právě u VHS videorekordéru to takto funguje. A pásek jako pásek, pokud je znečištěný, tak nefunguje, jak má. On ten kousíček filcu vydávaný za samočistící hlavu možná funguje několik prvních hodin, ale asi ne po celou životnost videa. Nevím jak u kamer, u videorekordéru není nad ruční čištění, i když čistící kazeta také funguje.
bastlir (3245)|10.12.2011 21:23
[quote=geronimoh;383688]Já kameru nikdy neměl, ale právě u VHS videorekordéru to takto funguje. A pásek jako pásek, pokud je znečištěný, tak nefunguje, jak má. On ten kousíček filcu vydávaný za samočistící hlavu možná funguje několik prvních hodin, ale asi ne po celou životnost videa. Nevím jak u kamer, u videorekordéru není nad ruční čištění, i když čistící kazeta také funguje.[/quote]

Pásková dráha DV kamery a VHS se zásadně liší a to i technologií záznamu (způsob ukládání dat na pásku). Mimochodem, u VHS si nepamatuji, že by páska trvale procházela filcem. Ale pamatuji si, že tam bylo rameno s filcem, které v určitém okamžiku hlavu přejelo. Pokud se však VHS páska vyloženě někde delší dobu neválela bez krabičky, nebylo jak by se znečistila. To se spíš z pásek uvolňovala napařená magnetická vrstva, čímž tehdy vynikaly Emgetony.
Pásková dráha kamery se nejvíc podobá páskové dráze klasického kazeťáku. Samozřejmě jsou tam jiné otvírače, zavaděče a distanční trny.
geronimoh (2327)|10.12.2011 21:28
[quote=bastlir;383693]Pásková dráha DV kamery a VHS se zásadně liší a to i technologií záznamu (způsob ukládání dat na pásku). Mimochodem, u VHS si nepamatuji, že by páska trvale procházela filcem. Ale pamatuji si, že tam bylo rameno s filcem, které v určitém okamžiku hlavu přejelo. Pokud se však VHS páska vyloženě někde delší dobu neválela bez krabičky, nebylo jak by se znečistila. To se spíš z pásek uvolňovala napařená magnetická vrstva, čímž tehdy vynikaly Emgetony.
Pásková dráha kamery se nejvíc podobá páskové dráze klasického kazeťáku. Samozřejmě jsou tam jiné otvírače, zavaděče a distanční trny.[/quote]

Já nepsal nic o procházení pásky filcem. Bývá tam to zmiňované ramínko s maličkým kolečkem filcu. Já čistil videa pravidelně, ale nedej bože nějakou kazetu půjčit někomu, kdo čištění považoval za zbytečné.
bastlir (3245)|10.12.2011 21:45
[quote=geronimoh;383695]Já nepsal nic o procházení pásky filcem. Bývá tam to zmiňované ramínko s maličkým kolečkem filcu. Já čistil videa pravidelně, ale nedej bože nějakou kazetu půjčit někomu, kdo čištění považoval za zbytečné.[/quote]

No to tedy máš pravdu! Pokud se mi páska nevrátila přímo zmuchlaná, tak aspoň s otlačenýma hranama. Pak jsem je už zásadně nepůjčoval. Maximálně kopíroval.
Spousta lidí, včetně mé manželky :-( , když kazeta nevyjela, začali ji dolovat, a tedy rvát pásku ven.
Jenže jsem už měl inteligentní videa s trvalou kontrolou tahu a když se objevila jinak nepodstatná odchylka, video se zastavilo. Tak jsem ho oddekloval a zdravou pásku zachránil. Nicméně jsem nechápal, proč jenom v zimě. Pak jsem přišel na to, že tím, že video bylo na stolku pod oknem a zády k topení a manželka při větrání na něj pustila vlastně ledový a vlhký vzduch a pak po zavření okna ve videu vznikl kondenzát, se na hlavu začala lepit páska.
lacika9953 (21)|11.12.2011 00:13
Dakujem vam vela som sa teraz dozvedel, no neviem mam dat este do ineho servisu kameru co s nou spravia? ... este som zabudol mam cisitiacu kazetu sony ma na prehravanie 4 minuty ... ak som prehral cele 4minuty tak mam kupit novu? alebo mozem este raz rpetocit a tak