Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kodek VP6

Zion (6)|6.12.2011 12:08
Dobrý den
omluvte mou neznalost ... jsem total lama ... ale potřeboval bych flv video "převést a uložit" s kodekem VP6. Poradíte mi jak na to a jaky k tomu použít nejlépe free editor nebo converter?

Používám skupinu programů AVS ale tam jsme nenašel nikde možnost daný kodek naimportovat, proto hledám něco jiného nebo alespoň radu a nakopnutí správným směrem.

P.S. předejdu otázce proč zrovna tento kodek :) ale doporučuje jej stream server aby na jejich straně nedocházelo k rekompilaci flv videa.
KamilZ (10277)|6.12.2011 21:21
V jakém formátu máš zdrojové video? S jakým kodekem dnes exportuješ do FLV? VP6 je docela vykopávka, od verze Flash 9 nativně používá h264, to ten streamovací server neumí?
Zion (6)|6.12.2011 23:13
Jak jsem psal jsem totální amatér a o kodecích nemám ani páru. Každopádně jsem vše testoval na staženém videu z YouTube ve formátu FLV high
[quote=LiveStream]The "Use File as Master" option allows you to upload an FLV video without it being re-encoded by Livestream servers. This is great if you have existing videos that have been encoded in VP6 using On2 Flix Standard or Flix Pro encoders.
When the Use File as Master box is checked the file will not be transcoded and will be streamed exactly as it was encoded by you.
Note that when using this feature the bitrate should be no higher than 400Kbps for video and 64Kbps for audio and the resolution should be no higher than 480x360. If it is higher the video will be transcoded to comply with your channel settings.

A note about Livestream Video Codec and Quality
Livestream currently transcodes uploaded video to FLV using the Sorensen Spark codec (Flash 7), 400Kbps video, 64Kbos audio, 480x360 resolution, 25 fps.[/quote]
Toto píšou přímo na serveru a pokud jsem to pochopil správně ... budu-li mít soubor kódován v VP6 a zadám volbu "master" nemělo by mi to dále soubor rekódovat. Zatím i když jsem nepřesáhl povolené hodnoty video souboru (velikost i bitrate - kodek h264 formát .flv) vždy došlo k rekompilaci a následná totální deformaci videa a hroznému snížení kvality. Takže vůbec nevím co s tím.
ai (2993)|7.12.2011 00:27
stahni so kodek VP6 vfw http://www.afterdawn.com/software/audio_video/codecs/vp6_vfw_codec.cfm timto se ti zacne nabizet v exportu v editacnich softech , VirtualDubu apod., ovsem pak nejak to dostat do flv obalky i se zvukem , me nic nenapada ted ...neznam zadny flv muxer , mozna avidemux to zvladne ....
Zion (6)|7.12.2011 01:57
[quote=ai;382955]stahni so kodek VP6 vfw http://www.afterdawn.com/software/audio_video/codecs/vp6_vfw_codec.cfm timto se ti zacne nabizet v exportu v editacnich softech , VirtualDubu apod., ovsem pak nejak to dostat do flv obalky i se zvukem , me nic nenapada ted ...neznam zadny flv muxer , mozna avidemux to zvladne ....[/quote]

Ten sem si už stáhnul a nainstaloval, ale nenabízí se mi v žádném mnou používaném softwaru
Sothink Video Encoder for Adobe Flash
AVS Video Converter
AVS Video ReMaker
AVS Video Editor
Lightworks (10.0.4)
Avidemux
dokonce jsem ani nepostřehl (nenašel) kam se nainstaloval nebo rozbalil. Pouze po odsouhlasení licence proběhnul statut bar a konec. Jen při odinstalaci se mě zeptal zdali chci smazat soubory s adresáře Win (mám WIN XP SP3)
ai (2993)|7.12.2011 03:06
Je to Video For Windows kodek, VFW verze, tedy v editacnim softu se zacne nabizet jako mozna template ve Video For Windows exportu , a znova je v nabidce u Virtual Dubu.

Tedy dostanes video v avi kontejneru , ale je tam VP6 video, tedy pak musis jeste flv nekde vyrobit, tedy jen zmuxovat s audiem. Avidemux muxuje video i audio bez rekomprese, je tam na to copy volba. Jestli funguje i flv nevim.

Nebo muzes skusit ffmpeg. Flv pouziva mp3 jako audio ? , pak enkoduj mp3 pro audio a ten VP6 enkodovany z VirtualDubu je nazvany VP6.avi:

ffmpeg -i VP6.avi -vcodec copy -acodec copy vysledek.flv

mohlo by to fungovat

nebo muzes skusit tomu serveru podstrcit avi, kde uvnitr je VP6 a mp3 .
ai (2993)|7.12.2011 04:20
funguje to:

nekde si z videa exportuj mp3, ktere ma 22050Hz a primereny bitrate, treba 64kb apod., nazvi jej VP6.mp3

nacet jsem video do VirtualDubu s Avisynth skriptem:

[code]AviSource("D:\tve video.avi")
Spline64Resize(640,360)
FlipVertical() #ffmpeg pozdeji prehodi vertikalne video, je to bug pro flv, proto jej prehodim ted
[/code]

ve VirtualDubu pak zaskrtnout
-video/full processing mode
---compression a zvolit VP60 nebo VP61 nebo VP62
-----configuration a nastavit parametry
-audio/ no audio
-file/Save As avi nazvi VP6.avi, to vyrobi avi pouze z VP6 videem

pak ffmpeg se to spoji do flv:
ffmpeg -i VP6.avi -i VP6.mp3 -vcodec copy -acodec copy vysledek.flv

kazdopadne kvalita je znacne horsi nez H.264
Zion (6)|11.12.2011 20:02
Omlouvam se za pozdni reakci ale prace si me odvelela jinam :-)

Diky za rady ale kecal bych kdybych tvrdil ze tomu co mi rikate rozumim ... spis bych to nazval ze mi tady nadavate :-DD

Nicmene se pokusim jit krok po kroku co jste napsal a nejak to vyresit. Kazdopadne dekuji za snahu a rady.

Do budoucna mam asi predpokladat ze onen kodek H.264 je asi v soucasnosti pro FLV asi to nejlepsi co je?
KamilZ (10277)|11.12.2011 20:53
Ten server neznám, ale není to pouze stará, neaktualizovaná informace o nutnosti uploadu ve VP6? Zkoušel jsi tam něco uploadovat ve VP6 + H.264 a porovnat to? Ve FAQ píšou, že je možné i H.264 a v dnešní době bych se divil, kdyby to neuměli ve H.264 streamovat:
[quote]What is the best format to use when uploading high video quality?

For best results, we recommend using VP6 or H.264 encoded to Livestream specs using the "use file as master" option. [/quote]
ai (2993)|11.12.2011 21:36
jj, nejprve bych jim podstrcil kvalitni mp4 (H.264) a pak mozna porovnal s tim VP6 co vyrobis na svem PC. Vsadil bych se, ze i ten mp4 po kompresi bude lepsi, nebo prinejmensim stejny.

Ten VP6 totiz pri tom nizkem toku kostkati, kdezto H.264 se drzi zuby nehty, dosahuji znatelne lepsich vysledku pri nizskych datovych tocich.
Zion (6)|12.12.2011 00:28
No ja jsem tam k nim nahraval klip ktery byl kodovan H.264 a byl FLV, navic zadny z hodnot (bitrate a velikosti) nepresahly jejich maximalni hodnoty a i presto se vse rekompilovalo u nich na serveru a klip totalne degradovalo.
Proto jsem zacal patrat a o VP6 jsme se docetl v jejich FAQ. Fakt tomu moc nerozumim :-) nicmene ...
pokud vas chapu spravne ... kdyz tam poslu mp4 s kodekem H.264 ktere nepresahne ty jejich rozmery a hodnoty, melo by to byt (teoreticky) kvalitnejsi nez kdyz jsem tam posilal flv s kodekem H.264??
ai (2993)|12.12.2011 02:10
tady mas vzorky, vzdy s audiem v mp3 64kbit/s a 22050MHz:

H.264 High Quality 640x360 CQ , CRF18 http://www.ulozto.cz/11703742/h-264-hq-cq18-mp4

H.264 400kbps http://www.ulozto.cz/11717048/h-264-400kbps-mp4

VP6 400kbps http://www.ulozto.cz/11703744/vp6-400kbit-flv

muzes uploadovat na ten server vsechny tri a uvidis co to udela, porovnat to, jsou to stejna videa asi 38sekund
Zion (6)|12.12.2011 15:51
Pánové obou vám mockrát děkuji za pomoc a soubory samozřejmě otestuju a dám vědět výsledek ... třeba se i poučím ;)

Edit:
ten prosřední soubor nejde stáhnout .. prý "stránka nenalezena"
ai (2993)|12.12.2011 17:10
upravil jsem to:
H.264 400kbps 640x360 http://www.ulozto.cz/11717048/h-264-400kbps-mp4