Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

4:3 a 16:9

freezeJCavi (199)|31.3.2005 15:48
Potřeboval bych poradit soft....

nahrávám ze satelitu do formátu MPEG-2 program je 16:9 a tak si ho nechávám pouštět jako 4:3 (dojde natažení obrazu na výšku), obraz pak má větší kvalitu, potřebuji nějaký program ve kterém při authoringu mi ten obraz dá do správného formátu 16:9 bez rekomprese.

Existuje vůbec takový ???
clee (6592)|31.3.2005 16:12
vertikalni rozmer palu je porad 576 jen se meni pomer stran, kterej je urcenej v hlavicce mpegu, pokud se ten stream tvari jako 4:3, muzes tu informaci opravit v restreamu jinak snad kazdej authoringovej soft ma volbu pro pomer stran az pri masteringu, jen treba ifoedit se ridi tim co ma stream v hlavicce...
freezeJCavi (199)|1.4.2005 08:36
mě to vždy hodí jen 4:3 do 16:9 takže mám černé pruhy kolem dokola
mirekv (7169)|1.4.2005 08:56
freezeJCavi
I z boku? To je divné.
vlada (3470)|1.4.2005 10:16
Otevři si to video ve VDM (VirtualDubMoc) nebo DGIndexu (součást DGMPGDec) a podívej se, jestli je to plnych 720x576 resiznutych na 16:9 nebo jestli má nahoře a dole černý pruhy. Pokud tam pruhy nejsou, si v pohodě a problém je v neschopnosti Tvého SW, pokud tam ty pruhy jsou, seš v ... víš kde. Informace o aspect ratiu je ve video streamu a jak už psal Clee dá se změnit pomocí programu Restream. Dobrej Authoringovej SW by to měl ale taky umět předělat.
stayman (12393)|1.4.2005 10:26
jj, ten stream je 16:9 a ma informaciu o 4:3, takze sa to prejavi bud tym smrtnutim, alebo s tou obalkou po vsetkych stranach! Jedine riesenie je upravit ten stream este pred nacitanim do authoringoveho softu. (Niekedy pomoze uprava aj VOB suboru tebars v Ifo alebo PgcEdite).
pavelpt (2713)|1.4.2005 16:44
Múj názor.

Nahrávka ze satelitu i když je film 16:9 je v plném rozlišení zase 720x576,(může být i jinak např. 528x576,480x576 atd. a film je 16:9)

Na televizi 4:3 to lze pouze s pruhy, televize 16:9 si to dá správně,ale autorizační soft vezme 720x576 a udělá z toho 4:3.Udělá, pouze nastaví pro dekoder flag, jakým způsobem se to má přehrávat.

Pokud bere přehrávač nativní mpeg, určitě se bude zobrazovat správně, jinak by to bylo špatně už ze satelitu. :-D

Pokud se z toho musí (pokud nechci menu, zcela zbytečně) dělat DVD Video musím v autorizačním softu nastavit, jak to budu chtít přehrávat.

Možnosti jsou:
1. As is - obraz bude mít pruhy i po stranách,zapnutí autozoom na TV ho většinou zdeformuje
2. Letterbox - obraz udělá zoom na první doraz, na který narazí rovnoměrně, bez deformace.
3. Stretch - natáhne obraz do stran na dorazy,pokud má film pruhy zdeformuje se, aby byl obraz dobrý je tomu potřeba přizpůsobit source.
4. Keep aspect ratio - pruhy budou všude dokola, ale obraz bude mít 4:3, to co je v hlavčce.
5. Keep aspect ratio without pillarboxes - stejné jako letterbox, ale obraz nejde na první doraz as is, ale na stranový doraz při dodržení AR, někde je to superzoom, obraz je přes doraz.(hlasatelce chybí vlasy :-D )

Ze satelitu kromě HDTV - 1920x1080 vysílá vše max 720x576 i když u některých kanálů je aspect ratio 16:9.
Film může mít rozměr v poměru stran 16:9, ale aspect ratio je 4:3 a potom je třeba v autorizačním softu použít to, co jsem popsal.

Sorry za délku příspěvku.
mirekv (7169)|1.4.2005 18:34
Pochopil jsem to tak správně? Stream je 720x576, ale obraz 16:9 doplněný o pruhy nahoře a dole a v případě AR 4:3 sražený va výšku. Po dodání AR 4:3 do hlavičky se obaz nenatáhne na výšku, ale srazí s boků?
ODSakEda (2278)|1.4.2005 22:57
No jooo, ty na to koukáš na TV fyzicky 16:9!!!???

To musíš ručně přepnout, tedy je to spíše zazoomování a ořez se udělá tím, že je zbytek obrazu (černé pruhy) za rohem! To je ten problém, před kterým neúnavně varuji! PAL nejde dost dobře zpětně bez problémů a ručního přepínání reprodukovat na TV i LDC i projektorech(!!!...), které jsou fyzicky 16:9! PAL je vždy 4:3!!!!!!!!!!!!!!!!! To jen viditelný obraz je 16:9, a pod! Ne video jako celek!!!

Proto instaluji datavideoprojektory v hospodách zásadně 4:3! Kvůli PALu!!! Ono se to pak jakože přepíná samo (ale víme že se nic nepřepíná, žeano, že se jen stále v jednom kuse, hlavně u hudebních videoclipů, mění šířka(i barva :OO , ale ART má i šikmé pruhy aněkdy v nich je spousta údajů, loga, výsledky, reklama!) pruhů a to vždy různá!!!... Přitom pro HDTV jsou i 4:3 perspektivní!!! DLP mají tak černou černou, že nebudou prosvítat pixely navíc a budou ideálně černé pod i nad obrazem-skutečně širokoúhlým 16:9!!! a nebudete je ani vnímat :-D :-E 8-) (stejně i na projektoru 16:9 bude film 24:9 mít nahoře a dole pruhy, tak voco de?! Jen o to, aby neprosvítali, aby jste je nevnímali! Raději udělám větší úhlopříčku a pak i 16:9 není úzká nudle, ale dost velký a vysoký obraz 8-) A navíc takové mašině 4:3 (Projektor i LCD, o TV pro HDTV s navýšeným rozlišením hlavně do stran, nemá smysl uvažobvat, smrt TV a PALu! :-G ) je jedno, jestli je to pseudo 16:9-PAL nebo skutečně 16:9-HD! :-D

16:9 a PAL nejdou dohromady!!! To je jen samej ořez a deformace a ruční přepínání po každé změně poměru stran (které jsou stejně co chvílu různé a ne jen přesně 16:9!!!...)... :-E :-E :-E Dobře vám tak! Máte číst! Nejsem sám, kdo varuje na různých webech! Navštivte Datart nebo Electroworld a chvilku pozorujte, sledujte!!! Tam vám to dojde! Než zaplatíte!...

Když ona ta TV 16:9 vypadá tak bombasticky už vypnutá že... :-E :-E :-E Jenže já se nedívám na vypnutou bednu(navíc nemá bnýt sříbrná, ale černá-aby neházela v bocích odrazy obrazu...), ale na obraz! U projektoru když je vyplej, tak ani na holé bílé zdi nepoznáte jakej poměr stran má :-E :-E :-E Kašlite na dyzajn (design)! Hlavní je obraz! 8-)
clee (6592)|1.4.2005 23:18
kolik piv? :-) ale hlavne v hospodach se spis kouka na hokej nebo fotbal, tam se 16:9 zatim moc neuplatni
ODSakEda (2278)|1.4.2005 23:27
clee -to já jen na okraj a z praxe, nerad jen teoretizuji a vždy se opírám o zkušenosti a nejen moje! A ty hospody neber doslovně, i v restauracích, barech a clubech, tedy nooo 9-) !

Však počkej, vlna nákupů klasickejch analogovejch TV... 16:9...(to má smysl a perspektivu jen u strojů s vyšším rozlišením a alespon s VGA!) po zlevnění (pročpak asi?!) již přichází a dotazů a problémů bude lidem jen přibývat!!!... :-E :-E :-E (to není ale vůbec škodolibý smích!, jen cynický 9-) )
pavelpt (2713)|2.4.2005 11:18
16:9 vs 4:3

Vezmu-li za základ parametr, že chci mít co největší obraz (rozumněj jako kompletně vyplněnou obrazovku)tak mi "matematicky" vychází, že:

4:3 na TV 4:3 vidím méně procent obrazu než 16:9 na TV 16:9 (viz 5:4 PAL)
4:3 na TV 16:9 vidím méně procent obrazu než 16:9 na TV 4:3.

Takže z tohoto hlediska mi vychází jako výhodnější 16:9.

Nevím jak ostatní, ale můj stařičký Philips "pozná" co do něho tlačím a při zapnuté volbě -automaticý obraz, si nastaví podle zdroje co nejoptimálnější zobrazování.
Volby jsou superzoom ( asi overscan),16:9,16:9+titulky,14:9,4:3,wide screen a to vše v kombinaci ze způsobem digitálního zpracování pohybu DMC (digital motion compensation) a ještě cosi ,to jsem zapomněl.

Jede li film 16:9 nebo i užší jako 720x576, tedy s pruhy, nezáleží na zdroji, jestli je to AVI nebo MPEG,system to chvilku vyhodnocuje a pak sám optimálně obraz nazoomuje, aby pokryl celou obrazovku.Pokud to nechci mohu to samozřejmě vypnout. Z toho vyplývá, že není-li logo stanice zakomponováno do toho pruhu 16:9 v 720x576 zmizí mimo obrazovku taky a je vidět pouze film a ve správném poměru stran 16:9.
ODSakEda (2278)|2.4.2005 13:33
pavelpt -a nebo kousek loga trčí do filmu... A ne každá TV umí i jiný poměr, neb to často není přesně 16:9!!!...

Dobře, to umí vyjímečně tvoje TV! Ale schválně jsem chtěl, at mi pustí na širokejch TV v super-hyper elektrách, na některé z té spousty zapnutejch telkách krmených zdrojem videa záměrně jen filmu z DVD, i živé TV vysílání!
A? Ouha! Deformace, nebo ořez! Reakce prodavačů i odborných asistentů byla: to se dá přepnout a i většinou(!) se to samo přepíná! Tak jsem ho vyzval, at no alespon na jediné předvede!
A, Ouha! Máloktrá uměla pruhy zboku (nutné pro nedeformovaný PAL!), a když jo tak jen ručně(!...) a pak byl obraz daleko menší než na 70cm TV 4:3 s pruhy po bocích (hnus!) a občas tam byl záběr jakože 16:9 i jiný poměr a ten obraz byl pak, neskočíteli rychle po ovladači a nepřepnete na tu chviličku(!...) na telce 16:9 velmi ale velmi prtavý(!!!.........) s pruhama ze všech stran!!!!!!......... Automaticky to neuměla zádná z té spouty!!!!!!!.............

Jooo budeteli mít v čase PAL systému vysílání 4:3 (jiný poměr znát PAL ani nebude, až HDTV, ale na to nemá většina analog. TV vstupy!...) telku 16:9 jen(!!!...) na zkoukání filmů z DVD, pak třeba jo! Proč ne! Zvažte, kolik % času zatím na jakej druh videa (z DVD nebo kamery nebo živého vysílání) koukáte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
vlada (3470)|2.4.2005 16:59
ODSakEda> Plnej souhlas. Jde o to, jestli koukam víc na klasickou TV nebo na DVD 16:9. Jinak pokud vim, televize Panasonic z Plzně umí přepínat mezi několika režimy včetně kombinace ořezu a deformace a dělají to automaticky. I nějakej Grundig na kterej sem koukal to uměl. Nezdá se mi to až tak vyjímečná funkce.
clee (6592)|2.4.2005 17:08
no nekdo kdo se hlavne kouka na zpravy a fotbal si nekoupi 16:9 tv (ted neuvazuju hdtv) naopak nekdo kdo kouka prevazne na filmy, at uz z dvd, hbo nebo odkudkoli ze satelitu by byl blbej kdyby si neporidil 16:9, tech par procent 4:3 se da prezit.... opacne je to horsi...
pavelpt (2713)|3.4.2005 11:46
No já bych k tomu přidal, že když se dívám na zprávy je mi celkem buřt, jestli má moderátor vlasy na kantě obrazovky, když budu chtít tak si ho přepnu, ale novodobé filmy se už snad jinak než široké nedělají a to na TV 4:3 prostě přepnout nejde.
vlada (3470)|3.4.2005 12:00
pavelpt, clee> Já zse většinu filmů sleduju s titulkama a proto se mi tam ty černý pruhy nahoře a dole krásně hodí. V nejhoršim se dá obraz malinko zdeformovat, oříznout po krajích a už to neni tak malý, ale to já nedělam.
ODSakEda (2278)|3.4.2005 12:45
pavelpt -u 4:3 není důvod nic přepínat! Kup si akorát o to větší úhlopříčku, aby se ti viditelný pruh videa nezdál menší a hotovo!

Ani na Febio festu nemaj projektory 16:9!!! Ale 4:3!!!!! A to je prezentace filmů především!!!!!!!! žeby sponzor-Febio, Fenič, byl takový amatér???!!! šak kurna navíc varuji, že ani většinou filmy nejsou přesně 16:9 a dělá si to každý jinak! U TV (i projektoru a pod.) 4:3 si to "samo" lítá jak chce a "dělá" různé pruhy dole i nahoře, i u té tvé TV 16:9 bude ale vždy nějaká deformace, ořeváváli to TV automaticky až na viditelný obraz!!!... Ostatním co to sama neumí u takové TV 16:9 s ručním přepínáním aspek ratio (poměru str.) tam budou mít u filmů nepřesně 16:9 vždy kousek pruhů nebo jim bude vždy kousek viditelného obrazu chybět... (neb se jedná o ořez pouze v poměru stran 16:9 a ne přesně na viditelné video, které jak opakuji je co chvíli různé! a extrém by byla TV 24:9, na ní bych tedy chtěl vidět pak 4:3 video :-E , opačně je to totiž větší problém! Raději tedy větší 4:3! na ní bude stejně 16:9 dost velké! 8-) )
mirekv (7169)|3.4.2005 13:36
Musím se přiklonit k Edovi & spol, dívám se TV programy/filmy z vlastních zdrojů tak 1:1 proto je pro mě lepší ta 4:3 i kvůli zmiňovaným titulkům. Nehledě na to, většina filmů vysílaných TV je stejně ošmiklých na 4:3, i ty v kinoformátu. :-k Tuším, že exTNT vzpomínal, že chytřejší TV mají na krajích zoomování, to teda musí být při fotbale nádhera! :-I
pavelpt (2713)|3.4.2005 14:23
[quote=vlada]pavelpt, clee> Já zse většinu filmů sleduju s titulkama a proto se mi tam ty černý pruhy nahoře a dole krásně hodí. V nejhoršim se dá obraz malinko zdeformovat, oříznout po krajích a už to neni tak malý, ale to já nedělam.[/quote]

Pro titulky je na TV 16:9 extra režim, při 1.85:1 jsou přes obraz, ale při 2,35:1 lze celý obraz posunout nahoru, takže pruh je jenom dole a v něm běhají titulky.

to Eda,

není to až tak docela.Mám vyzkoušené. že filmy, které nemají 16:9, hovořme o tom,že jsou 1,8:1 nebo 1,78:1 atp. se jako letter, tady beze změny poměru stran nazoomují vždy tak, aby byla vyplněna celá obrazovka s minimalizací neviditelného - vypočítá to procesor.Tedy nedeformuje, ale jde přes obrazovku.
A to jsem psal nahoře - za předpokladu plné obrazovky a nedeformovaného obrazu je procento neviditelného rozměru filmu 4:3 na TV 16:9 menší, než naopak.
Lze to dokázat třeba na čtverečkovaném papíru.
ODSakEda (2278)|3.4.2005 14:33
pavelpt -zač je(nebo byla) ta tvoje TV 16:9 s takovým procesorem?! A proč jej tedy u většiny TV 16:9 v obchodech nemaj aktivován, jen slepec by si nevšim (i když, mám pocit, že 80% lidí je slepejch a hluchejch...), když mi tu někteří tvrdí, že to snat umí většina TV 16:9???!!!...
pavelpt (2713)|3.4.2005 14:52
Mám televizi z roku 1999, naschvál lezu pro prospekt co je to za typ.

Takže smůla v návodě je napsaáno, že se nemám dotýkat drátů spadlých na zem a tak, ale typ tam není.
Je to Phillips, je na tom napsáno Matchline ale to je asi k designu, úhlopříčka, nemám metr po ruce, asi jak natáhnu ruce, asi metr, 6 vstupů -4x Scart, 1x cinch (compozit),1x SVHS,Dolby Surround dekoder,100 Hz 16:9.
Kupoval jsem ji tenkrát v Makru rozepsanou na rohlíky a sodovky asi za 64, v obchodě pro lidi stála asi 96.
Dnes taková šunka stojí do 30. :-)
vlada (3470)|3.4.2005 15:49
pavelpt> Už z principu věci je jasný, že poměr černýho místa při jinym formátu je na televizích 4:3 a 16:9 stejný. Rozdělim si obrazovku 4:3 na čtverečky (například 768x576) a spočítam počet viditelnych čtverečků při 16:9: 768/16x9=432. Mam tu tedy 432 řádek viditelnych a 144 černych. 144 z 576 je 25%, tolik je tedy černýho místa na televizi 4:3 při 16:9 obrazu.
Pokud ma mtelevizi 16:9 rozdělim jí třeba na 1600x900 (aby se to dobře počítalo). Při 4:3 obrazu se použíje jenom 900/3*4=1200 sloupců, 400 jich je černých. Opět 400 z 1600 je 25% černé plochy.
To je jenom taková matematická vsuvka :-)
pavelpt (2713)|3.4.2005 18:14
Počítáš sice dobře, ale ze špatných předpokladů.

1. Mám 0 % černého, pokryji CELOU obrazovku

z toho vyplývá

2. To co nevidím je mimo obrazovku a tyto % si udělej.

Tvou "metodou" máš čtvrtinu obrazovky nevyužité.Psal jsem tam jasně letter, zachování rozměrů na celou obrazovku.

Třeba Nova tak vysílá všechny široké filmy a zdá se, že to nevadí celému národu, že jsou credits za rohem, ale mají to na TV 4:3 full.
Obráceně to zas takový problém není, že ?
clee (6592)|3.4.2005 19:09
no nevim co resit, dulezity je mit spravnej pomer stran a videt so nejvic procent obrazu, radsi ozelim maly prouzky nahore a dole nez ufikly boky, ovsem tohle je nemozny u letterbox filmu ktery maj titulky v cernejch pruhach, tam je bud nutny koukat v (pripadne mirne zoomlym) 4:3 modu, nastesti takovejhle dvd moc nevychazi, ovsem u vetsiny letterbox filmu ve filmovym klubu ct2 je to bohuzel presne takhle
freezeJCavi (199)|5.4.2005 14:45
díky lidi za radu nejblíže byl asi "StayMan by €RikŁ€ a vlada"
šlo jen upravit informaci ve streamu ... nikdy předtím jsem to nedělal a tak jsem nevěděl díky :-D
clee (6592)|5.4.2005 17:02
mno to sem ti psal ale hned v prvni reakci :-)
stayman (12393)|5.4.2005 19:03
clee, nebud jesitny, tiez som ta necital :-D
clee (6592)|5.4.2005 19:31
njn, tapetuju si jen tak pro radost :-E
freezeJCavi (199)|6.4.2005 12:02
ne já jsem se nedostal dříve k netu