Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Normalizace AC3 na xx dB.

danton (51)|6.11.2011 13:33
Zdravim.
Jak jednotne zesilit na urcitou hladinu AC3? Na MP3 pouzivam mp3GAIN. Ten prolitne vsechny vlozene mp3, vypise, jakou ma ta ktera hladinu v dB a ja si vsechny dam normalizovat treba na 95dB. Takze jeden zvuk ma hladinu treba 68dB, druhy 86dB, treti 78dB, proste kazdy jinak a po normalizaci vylezou vsechny s hladinou mnou zadanych 95dB.
Existuje neco i pro AC3?
Co jsem zatim narazil, treba BeSweet, tak umozni zesileni, ale vzdy o... 5dB, 10dB atd. Ale nikde se nedovim, kolik ma vstupni audio dB, abych zadal o kolik to zvysit, aby vylezlo mnou pozadovanych u vsech 95dB. Jak jsem psal vyse - jeden zvuk ma hladinu treba 68dB, druhy 86dB, treti 78dB, proste kazdy jinak.
Diky.
vivid.sk (11472)|6.11.2011 13:43
Pozor! mp3 gain nerobi normalizaciu na zaklade peaku (ako to spravi besweet, eac3to, atd..).
MP3Gain zisti skutocnu hlasitost na zaklade vypoctu, akou vnima ludske ucho danu skladbu.

To znamena, ze su to dva odlisne sposoby porovnavani zvukovej hladiny.

Ale k veci. Neviem ci existuje dany soft, z jedneho dovodu - neviem ci ide bezstratovo upravovat hlasitost ac3 suborov (na rozdiel od mp3).

V kazdom pripade by som na to siel asi takto:

skusil by som v softe, ktory vie vypocitat replaygain (winamp, foobar2000) vypocital najskor replay gain pre dane skladby. A nasledne im len pri prehravani upravoval hlasitost.

Toto riesenie je ale limitovane pouzitym sw. pri prehravani. Ak potrebujes "natvrdo" upravit hlaisitost, tak jedine re-endode + uprava db (= strata kvality). A pokial uz mas robit re-encode (teda kvalitu stratit v kazdom pripade), tak si mozes ac3 skonvertovat do mp3/aac, kde uz si hlasitost upravis povodnym posobom (v pripade, ze ide o stereo).
danton (51)|6.11.2011 14:04
Diky za reakci.
Asi jsem se uplne nevyjadril. Jedna se o zvukove stopy filmu - serialu. At jeden nerve, ze malem repro spadne z police na zem a druhy jde sotva slyset. A prehrava se ve stolnim multimedialnim centru. Nebo ve stolnim DVD playeru, to je uz jedno. Ne v PC.
I tak diky.
vivid.sk (11472)|6.11.2011 14:33
V tom pripade skus pouzit eac3to na ac3 fajly a parameter normalize.
danton (51)|6.11.2011 14:55
Stahl jsem si EAC3toGUI v2.0 a EAC3to v3.24. Prvni se mi otevre normalni okno, ale nastaveni - normalize - neni, druhe se otevre DOSovske okno, ale to jenom probehne a zmizi. Tudy asi pro me cesta nepovede...
KamilZ (10277)|6.11.2011 20:53
[QUOTE=danton;376203druhe se otevre DOSovske okno, ale to jenom probehne a zmizi[/QUOTE]
Musíš zadat parametry: http://en.wikibooks.org/wiki/Eac3to/How_to_Use
danton (51)|6.11.2011 20:58
Diky za snahu. Toto jsem taky objevil, ale eng neni muj rodny jazyk. Kdyby byl program, ktery ma gui, tak tam bych se uz nejak orientoval.
KamilZ (10277)|6.11.2011 21:15
Však tam máš i příklady. Navíc to GUI Ti dole ukazuje, co pak spustí, takže to můžeš okopírovat a pak jen přidat "-normalize".

Spustíš to takto:
- aplikaci si rozbal a ulož do nějakého adresáře (složky), např. C:\Eac3to
- stiskni tlačítko Start, najdi v menu Příkazový řádek a spusť ho, otevře se konzolové okno
- napiš cd /d C:\Eac3to a stiskni ENTER, přepne se Ti do té složky, takže uvidíš C:\Eac3to>
- napiš eac3to.exe vstupniSoubor.ac3 vystupniSoubor.ac3 -normalize a stiskni ENTER

Do vstupniSoubor a vystupniSoubor dej plnou cestu. Pokud bude obsahovat nezery, tak musí být celá cesta včetně souboru v uvozovkách.
danton (51)|6.11.2011 21:51
Diky. Tva napoveda vypada slibne. Ale pustim se do toho az rano. Dneska uz z toho šilhám...
vivid.sk (11472)|6.11.2011 22:22
Napoveda je spravna, ale rychlejsie sa mi zda naozaj pri kazdej casti serialu hlasitost upravit s DO. Mas to bez prace :)
danton (51)|6.11.2011 22:45
Jak pro koho. Pro me to je šlendrianska prace. Za cela ta leta - od roku 1998 - co se vrtam ve videu, mam vsechny filmy / serialy jednotne normalizovane na 95dB. Ty jsou vsechny v DivX / XviD. Tam je zvukova stopa v mp3. Tak to slo a jeden 100 minutovy film trva upravit cca 3 minuty. Se vsim vsudy, vytahnout zvuk, normalizovat, nahradit puvodni. Hracka. Taky tak mam vsechny skladby v mp3 na 95dB.
Ted jsem se pustil do MKV / h.264. Tam sice taky muze byt mp3 a tim padem neni problem s normalizaci, ale zkousim, jak zachovat AC3. Proto ten dotaz.
Kdyz tak normalizuji ten zvuk u filmu v mp3, az zasnu, jaky je tam rozdil v hlasitosti v jednotlivych videich. Ja davam na 95 dB a pred zpracovanim byva zvuk oproti tomu slabsi od - 2dB (to jde) az po i - 42dB!!! To uz je setsakramentsky rozdil. Nemluve u videoklipech. To aby jsi co cca 4 minut bral D.O. do ruky a zesiloval - zeslaboval.
NJN, ja vim. Kazdy mame svoje. Proto diky vsem zucastnenym za jejich snahu a cas mi poradit. Zitra dam vedet, jak mi to jde.
vivid.sk (11472)|7.11.2011 12:36
S tym DD je to trosku zlozitejsie.
AC3 podporuje tzv. dynamic range compression, takze pri prehravani si mozes nastavit rozne mody (Napriklad Quiet, alebo Night mode - tak to ma moj AVR, takze celkovy zvuk bude potom na rovnakej urovni).

Co tym chcem ale povedat je, ze normalizacia zalozena na najdeni najhlasnejsieho miesta vo filme, ako taka je nezmysel, pretoze peak (spicka v strede filmu) moze byt extremne hlasna (a aj je pri aktualnych holywoodskych filmoch) a ostatok filmu ledva pocujes. Pri beznych serialoch vysielanych v televizii to uz tak necitit, pretoze oni aplikuju DRC a z filmu sa vytraca dynamika.

Ja sam doma sledujem filmy (samozrejme s originalnym povodnym zvukom) pri beznej posluchovej hlasitosti, ale ked pride nejaka bojova/akcna scena, tak obyvacka ozije a hlaistost sa ztrojnasobi.
A ti citlivejsi by uz siahli na ovladac DO a stisovali.
jarino1978 (8045)|7.11.2011 21:11
danton (51)|7.11.2011 21:45
Něco to dela, zatim jsem nepochopil co. V kazdem pripade bylo zapotrebi stahnout chybejici knihovnu libvlccore.dll
Vysledek je aspon 2x hlasitejsi, pritom ale ma cca 2x mensi velikost.