Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VHS>DVDR

Miro3 (7)|30.10.2011 20:42
Dobrý deň,

chcem previesť po domácky nejaké videokazety, neviete či sa to dá urobiť aj bez kúpy tv kariet a tak, ale len za pomoci obyčajného USB ? Fungovalo by trebárs spojenie týchto dvoch aspektov ?
http://www.alza.sk/premiumcord-usb-2-0-video-grabber-d250881.htm a http://www.alza.sk/redukce-scart-3x-cinch-d44986.htm ? Proste by som potreboval niečo čo spojí video cez scart + kábel ktorý spojí tú redukciu cez USB do PC . A keby to chcelo zachytávať do PALu. Poraďte dačo.
bastlir (3245)|31.10.2011 19:34
Přečti již založená vlákna.
Miro3 (7)|1.11.2011 14:30
Nie, ja potrebujem konkrétne rady a tipy a odpovede a nie čítanie založených vlákien
golfLC (1941)|1.11.2011 16:28
[quote=Miro3;375185]Nie, ja potrebujem konkrétne rady a tipy a odpovede a nie čítanie založených vlákien[/quote]

Vieš, lenže tie založené vlákna sú presne na to, aby sa o tom, či onom probléme dozvedel každý, toto tu nie je pokec, alebo nejaká zoznamka!!! Máš tu možnosť vyhľadávania podľa kľúčových slov a odpoved máš hned bez toho, aby si musel čítať celé forum...

Inak na tvoju otázku odpovedám ANO, je to mozné aj tým spôsobom ako si sa pýtal, ale je to na dosť času, ak máš tých kaziet viac, nijako to urýchliť nevieš, len 1:1
skôr pre komfort by som to riešil nejakým požičaným COMBO VHS - DVD - HDD recorderom
bastlir (3245)|1.11.2011 20:52
[quote=golfLC;375206]Vieš, lenže tie založené vlákna sú presne na to, aby sa o tom, či onom probléme dozvedel každý, toto tu nie je pokec, alebo nejaká zoznamka!!! Máš tu možnosť vyhľadávania podľa kľúčových slov a odpoved máš hned bez toho, aby si musel čítať celé forum... [/quote]

Přesně tak! Toto není chat.

Já to řeším HW přes MMC.
geronimoh (2327)|2.11.2011 00:15
PremiumCord USB 2.0 Video grabber určitě funguje. Otázka je, jak dobře. Většinou USB "grabbery" moc chválené nejsou. Já s nima ale nemám žádnou zkušenost. VHS videokazety digitalizuji pomocí S-VHS videorekordéru propojeného s DVD rekordérem s HDD (propojení S-Video). Výhodou je jednoduchý převod, snadný střih a vysoká kvalita obrazu i zvuku. Nevýhodou je to, že přenesení do PC je možné pouze vypálením na DVD disk.
RossiD (1271)|2.11.2011 10:00
geronimoh
presne i muj postup, osvedcil se jako nejlepsi pro tuto cinnost, zrovna jsem se minuly tyden pustil do dlouho odkladane archivace "domaciho" videa.Po pravde receno, vubec se mi do toho nechtelo, jednalo se o VHS od roku 1989.Ted "lezi" na HDD v rekorderu - musel jsem je "rozsekat" na dvouhodinove pasaze prave ohledne prenosu na plackach do PC.Jeste ze se jedna o DVD/HDD Panasonic a moznost oboustranneho DVD-RAM /v pouzdre/, jen disk otocim a jedu, co je velke plus u medii typu RAM - nemusim nahravku finalizovat pro naslednou citelnost v PC - mam tedy okamzite ke zpracovani cca 9GB dat coz casove dost pomaha :) Uff, ceka mne jeste nejaky ten strih plus ulozeni na "extra" vycleneny HDD a uklid do "trezoru" :-D
oneeeee (7)|3.11.2011 17:32
Digitalizovanie VHS kaziet cez dvd recorder, nie je zrovna to najlepšie. nikdy som nefandil a ani nebudem za dvd recorder. Je to žráč dvd medii. Parametre má prednastavené a to je ten hlavný problém.
Keď už digitalizovať tak cez akukolvek tv kartu pripojenú k počítaču. Video programov je ako nasratých a čakajú na vás. ja som pred niekolkými rokmi začínal s programom ulead video studio 7,postupne 8,9,10 plus ,11 plus ,11.5 plus a 12 plus. Pred dvomi rokmi došlo k predaju a teraz sa to volá corel video studio.Najnovšia verzia je corel video studio prox4 na btjunkie je dostupná aj s crackom. Na stránkach slunecnice je aj recenzia.
No ale návrat do reality
Vo všetkých týchto verziach sa dajú nastaviť parametre. formát obrazu,audio, dátový tok.
prednastavené je na 8000 bitrate audio LPCM . WHS formát má okolo 250 riadkov S-WHS 400 riadkov. Pri nastavení správnych parametrov sa na dvd disk zmestí viac ako si myslíte bez straty kvality
Dátový tok : z 8000 nastaviť na 3500 bitrate. Takto sa na dvd disk zmestí 2:56 hod.
audio: LPCM na dvd disku zaberie až 1 Gb. Audio mpeg alebo dolby digital 2.0 , 256 Mhz asi 260 Mb.
formát obrazu : to je to najdôležitejšie Ten by mal byť ako PAL DVD 720x576 4:3 alebo 16:9
Nezabudnite: Pri nadmernému dátovému toku nad 5000 bitrate dochádza k trhavému pohybu nahrávky. to isté dôjde aj pri formáte mpeg2.
geronimoh (2327)|3.11.2011 17:40
[quote=oneeeee;375615].....
formát obrazu : to je to najdôležitejšie Ten by mal byť ako PAL DVD 720x576 4:3 alebo 16:9
Nezabudnite: Pri nadmernému dátovému toku nad 5000 bitrate dochádza k trhavému pohybu nahrávky. to isté dôjde aj pri formáte mpeg2.[/quote]

neberu ti tvůj názor, jen nechápu, proč by mělo dojít k trhavému pohybu při vysokém datovém toku ? K tomu snad dojde při nízkém datovém toku ....
geronimoh (2327)|3.11.2011 17:51
To RossiD :
Před pár lety jsem začínal digitalizovat staré VHS videokazety s obsahem hudebních videoklipů s VHS videorekordérem a s DVD rekordérem SONY RDR-HX710. Sice dobrý, ale umí maximální datový tok audia 256 kbps a nepodporuje DVD-RAM. Loni jsem koupil na aukru nový DVD rekordér Panasonic (dovoz z Francie, cena o 2tis. nižší, než v ČR) a S-VHS videorekordér a začal s digitalizací VHS kazet částečně znovu. Díky S-VHS videorekordéru je obraz mnohem lepší a díky DVD rekordéru Panasonic podporujícím LPCM audio v HQ režimu (případně 384 kbps v SP režimu) je lepší i zvuk. Navíc podpora DVD-RAM disků, které jsou ideální na přenos do PC. Já tedy používám jen jednostranné.
oneeeee (7)|3.11.2011 17:58
geronimoh (2327)|3.11.2011 18:04
[quote=oneeeee;375619]je to názor viacerých http://www.slunecnice.cz/sw/corel-videostudio-pro/[/quote]

Aha, tak potom ano, to je ovšem asi problém Corel VideoStudia, nebo TV karty. Jinak čím vyšší datový tok, tím lépe.
StD (8612)|3.11.2011 18:07
[quote=geronimoh;375621]Aha, tak potom ano, to je ovšem asi problém Corel VideoStudia. Jinak čím vyšší datový tok, tím lépe.[/quote]

...má řeč. Pán si zřejmě plete hrušky s jablky. A ten přednastavený Default na max. 8000 pro videostream tam není pro srandu králíkům. Osobně volím zlatou střední cestu CBR 6500 a prznit něco na 3500 je ztráta času...
oneeeee (7)|3.11.2011 18:13
nič si nepletiem. Stačí trochu hľadania na internete a vlastná skúsenosť. Píšem o digitalizovaní WHS kaziet. Asi som na zlej diskusii.
Ivo Mašek (10205)|3.11.2011 18:39
[quote]
Default na max. 8000 pro videostream tam není pro srandu králíkům
[/quote]
Ten byl nastaven i na tv kartách Leadtek. Z praxe vím, že šlo jet i na 9000, ale bylo to na hraně. Ta hranice se nesměla překročit, ač nastavit to šlo hodně vysoko.
geronimoh (2327)|3.11.2011 18:41
[quote=StD;375624].... Osobně volím zlatou střední cestu CBR 6500 a prznit něco na 3500 je ztráta času...[/quote]

Zlatá střední cesta často bývá ta pravá :cool:
Ivo Mašek (10205)|3.11.2011 18:48
Jinak si myslím, že nejvhodnějším "analogově-digitálním" převodníkem je stále Canopus. Existují i tzv. ořezané verze, které nestojí toliko peněz, co plné verze.
Miro3 (7)|3.11.2011 18:50
Vďaka za odpovede. Ja by som chcel robiť digitalizáciu videokaziet v čo najvyššom dátovom toku, t.j. 9,8 Mb/s CBR teda maximum čo môže DVD formát dať. Mám v pláne urobiť jednu 180 minútovú videokazetu a záznam by som chcel rozdeliť za účelom zachovania čo najvyššej kvality na dve DVD 9, napratané až po okraj (čo činí asi 7,96 GB). Otázkou je, či to bude k dobru ? Alebo budú kľudne stačiť dve DVD 5 ? A záleží aj na stave videorekordéra ? Lebo ten môj (Roadstar VCR 752) asi nebude ideálny :/
oneeeee (7)|3.11.2011 18:54
tiež používam tú istú kartu. satelitné programy , niektoré majú dátový tok 2600 bitrate. Ku príkladu VH1 -clasick , rock tv a kopa ďaľších s formárom 544 x 546. Tak na čo tam mám dávať nadmerný dátový tok. Je tu niekto čo sa venuje satelinému príjmu ? Sú to len rady a skúsennosti. Každý si môže vybrať,čo uzná za vhodne. Hrušky s jablkami si tu pletie niekto iný.
StD (8612)|3.11.2011 19:08
[quote=Miro3;375639]Vďaka za odpovede. Ja by som chcel robiť digitalizáciu videokaziet v čo najvyššom dátovom toku, t.j. 9,8 Mb/s CBR teda maximum čo môže DVD formát dať. Mám v pláne urobiť jednu 180 minútovú videokazetu a záznam by som chcel rozdeliť za účelom zachovania čo najvyššej kvality na dve DVD 9, napratané až po okraj (čo činí asi 7,96 GB). Otázkou je, či to bude k dobru ? Alebo budú kľudne stačiť dve DVD 5 ? A záleží aj na stave videorekordéra ? Lebo ten môj (Roadstar VCR 752) asi nebude ideálny :/[/quote]

...s těmi maximy moc nepočítej - počítej také s nějakou reservou na padding layerbreaku, aby se ti obraz v tom místě neškubal nebo dokonce nezastavil! Teď zrovna pálím film (2 hod. 1 min.), který má z masteringu ve Scenaristu velikost 5,3 GB a po vytvoření obrazu ISO pro +DL-medium už je z toho 6,4 GB...
[quote=oneeeee;375640]tiež používam tú istú kartu. satelitné programy , niektoré majú dátový tok 2600 bitrate. Ku príkladu VH1 -clasick , rock tv a kopa ďaľších s formárom 544 x 546. Tak na čo tam mám dávať nadmerný dátový tok. Je tu niekto čo sa venuje satelinému príjmu ? Sú to len rady a skúsennosti. Každý si môže vybrať,čo uzná za vhodne. Hrušky s jablkami si tu pletie niekto iný.[/quote]

Tak za prvé - na nějaké škubání obrazu nemá přímo výše bitrate vliv, ovlivňuje to "přehrávadlo". Těch 8000 je max. podle normy. Lze samozřejmě vyrobit třeba i 16 000, ale nikde se to nepřehraje. A to, že pleteš hrušky s jablky dokumentuje i to, že u digitalisace VHS argumentuješ nějakými datovými toky broadcastu. Na to ti mohu jednoduše odpovědět, že mám třeba Bitvu o Británii (v SD 720x576!!! z HDvysílání ARD), kde je datový tok opravdu těch 8000 max. plus 5.1 audio...
bastlir (3245)|3.11.2011 22:53
Ačkoliv se s tímto už nějakou dobu zabývám, přesto mě více možností konverze spíš otravuje. V minulosti jsem už utratil spoustu peněz za různá zaručeně dobrá "udělátka", ale bylo to v praxi v podstatě na nic. Později jsem si koupil MMC Emtec Q800, který umožňoval nahrávat na HDD cokoliv z A/V vstupu do mpg. formátu a bylo to konečně první bezproblémové a mně postačující zařízení. Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval zdigitalizovat letité nepřetáčené VHS kazety, největším problémem bylo rozchodit videa, na kterých byly kazety nahrané. Pokud jsem je přehrával na jiném videu, nedalo se na to koukat ani při dotažení trackingem. Proto si myslím, že jestli je datový tok 5000 nebo 8000 není asi moc podstatné, protože kvalita podle dnešních kritérií je stejně už v pr.... Já jsem nastavoval konverzi na 6000 až 7000 bitrate a zvuk asi tak na 128 kbps a i tak si myslím, že to mohlo být i méně, protože původní kvalita tam už prostě po letech není.
geronimoh (2327)|3.11.2011 23:14
Pro bastlir :
Pominu bitrate, ten si nakonec každý nastaví jako kompromis mezi kvalitou a objemem dat. Kvalita záznamu na starších videokazetách - to je kapitola sama pro sebe. Mám videokazety s hudebními klipy (stereo zvuk v šikmých stopách) nahrané od roku 1995 - 2005. Původně jsem začal s digitalizací kvůli "záchraně" těch nahrávek a převáděl jsem je na DVD. Nemít je vypálené vícekrát, tak bych mnohé z nich po roku či dvou už neměl, zatímco některé videokazety jsou stále v pohodě. Samozřejmě záleží na typu videokazet, délce pásky, kolikrát byla nahraná a přehraná. Na některých je záznam v kondici, jako by byl proveden nedávno, a při tom byl proveden třeba před 15 lety. I přes to, že záznam na VHS má nízké rozlišení, některé mé nahrávky mohou obrazově soupeřit s některými TV kanály šetřícími na datovém toku a zvukově je i předčí.
bastlir (3245)|3.11.2011 23:49
[quote=geronimoh;375736]Pro bastlir :
Pominu bitrate, ten si nakonec každý nastaví jako kompromis mezi kvalitou a objemem dat. Kvalita záznamu na starších videokazetách - to je kapitola sama pro sebe. Mám videokazety s hudebními klipy (stereo zvuk v šikmých stopách) nahrané od roku 1995 - 2005. Původně jsem začal s digitalizací kvůli "záchraně" těch nahrávek a převáděl jsem je na DVD. Nemít je vypálené vícekrát, tak bych mnohé z nich po roku či dvou už neměl, zatímco některé videokazety jsou stále v pohodě. Samozřejmě záleží na typu videokazet, délce pásky, kolikrát byla nahraná a přehraná. Na některých je záznam v kondici, jako by byl proveden nedávno, a při tom byl proveden třeba před 15 lety. I přes to, že záznam na VHS má nízké rozlišení, některé mé nahrávky mohou obrazově soupeřit s některými TV kanály šetřícími na datovém toku a zvukově je i předčí.[/quote]

Nojo, kupoval jsem asi to, co tehdy bylo - Basf 240min. Je pravda, že originální kazety s filmy jsou v lepší kondici, jak ty moje.
geronimoh (2327)|4.11.2011 00:07
[quote=bastlir;375740]Nojo, kupoval jsem asi to, co tehdy bylo - Basf 240min. Je pravda, že originální kazety s filmy jsou v lepší kondici, jak ty moje.[/quote]

Taky jsem je kupoval, Basf EQ 240 (EMTEC EQ 240), byly za super cenu. Bohužel asi trpí na vytahování pásku, protože u nich mám problém se zvukem v šikmých stopách. V dobré kondici i po mnoha letech mám videokazety TDK E-HG 180, BASF PHG 180, ale i levnější pásky MAXELL a nějaké od SONY.
ai (2993)|4.11.2011 00:56
Za sebe: Konvert na DV s necim co ma TBC, pak do editoru a ven do H.264 pomoci CQ na progresivnich 50p, kde si to hlida kvalitu, aby nepadla dolu. Nic jineho bych osobne uz nepodnikal. Ve vysledku i divoka videa by s prumerem zrejme nepresly pres tech 8000 a je to enkodovano urcite lip jako ten mpeg2, i kdyz pro neDVD nosic to je jedno

Je to pripraveno na jakykoliv moderni zobrazovac, vcetne mobilu zrejme, Ipady si poradi s 50p, mobil nevim, ale nevidim duvod proc by to neumel za rok , dva, pokud ted ne. Je to pripraveno na streaming, pres server, DVD struktura neni! ...Pise se rok 2011, vyrabet DVD strukturu se mi jevi kontraproduktivni.......muj osobni nazor ...
Lukke (87)|12.12.2011 23:41
Taky se mi už nechce kódovat do MPEG-2 v dnešní době, rád bych svůj video archiv nakodoval přímo do něčeho moderního, aby byly soubory připraveny do budoucna. Určitě je nebudu vypalovat na DVD jako mnoho lidí zde, to bych byl blázen. Co doporučujete? H.264 v .mp4?
ai (2993)|13.12.2011 00:21
no ten mpeg2 je taky ok do budoucna, proc ne, ale je tu par "ale",
mpeg2 s ponechanim prokladani, jestli ano, tak to enkodovat do mpeg2 720x576 , proste jako bych delal DVD, ale nechat to jen tak, prehravace si nactou aspect ratio a prehraji ho dobre, otazka je jestli kdyz to strcis nejakem "mobilu" nebo kdejakemu "TABu" jestli to bude porad respektovat a jak se vyporada s prokladanim,

prave proto to osobne na jeden vrz dam do H.264 a hned se zbavit prokladani, ovsem tak, ze se musi zdvojnasobit pocet snimku na 50p, nebo tedy presneji , doplnit pulsnimky do plnych snimku, a zaroven jako pojistku zmenit rozliseni na aspect ratio=1 (pokud to zachytavas do DV, kde aspect ratio neni roven 1) je to pak jaksi bulletproof ,

a protoze se jedna o SD rozliseni nema s tim 50p problem ani PC , obecne slabsi hardware. Mozna to lidi odrazuje to 50p, ale je treba si opravdu uvedomit, ze jde o SD rozliseni ...
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=DVavi_into_mp4