Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Oblíbenost technicky zaměřených časopisů a jejich úroveň

bastlir (3245)|22.10.2011 13:23
Odebírám čtrnáctidenní časopis Computer již od dob, kdy se ještě jmenoval "Cena a výkon". Je to časopis, který osloví širokou "počítačovou" veřejnost a mnozí v něm najdou i inspiraci pro hardwarovou obnovu svého PC. Jeho roční předplatné vč. DVD činí 1477 Kč,-Kč (+bonusy), lze si jej však levněji předplatit i bez DVD.
Do loňského roku jsem tento časopis odebíral i s DVD, ale vzhledem k tomu, že na něm úmístěný software byl +- stále stejný a aspoň pro mě nezajímavý a jako naprostou křeč považuji zaplnění DVD redakčními filmovými náhrávkami plácání pánů redaktorů o tom či onom. Tak jsem si řekl, že tyto cinty už nebudu sponzorovat. Byly časy, kdy jsem Computer doslova hltal, protože tam byla velmi zajímavá témata a tehdy se redakce mnohdy trefila do problematiky, kterou jsem se zrovna zabýval. V současné době si myslím, že časopis je plný balastu, reklamy a kdyby tam nebyly technické novinky, někdy diskutabilní recenze, tipy a triky apod., tak asi není co číst.
Vezmu-li si do ruky např. poslední číslo (20/11), zajímalo by mě, koho zajímá článek "Vybrat si tu pravou", "Formy placení" (reklamy), "Však oni se postarají", "Správně vyhodnotit", "Až zákazníci povstanou", "Znova a nanovo", "Z Kutné Hory do celého světa", atd. Také se stále dokola omílá zálohování dat, facebook .... Tak si říkám ... přestože redakce časopisu je se sebou spokojená, protože přeci denně dostávají tisíce děkovných dopisů, i když toto číslo zrovna patří k těm lepším, mně by stačil i s polovinou stránek.

Souběžně s Computerem odebírám i měsíčník CHIP, jehož měsíčním předplatným s DVD je 1344,-Kč (+bonusy). Tento časopis jsem kdysi již odebíral, ale díky přemíře reklamy a nudných článků, jsem jej opustil. Vloni však jsem si jej díky "zbytečnému papíru" v Computeru vzal do ruky a ihned mě oslovil. Je nutno objektivně přiznat, že i zde se některá témata dokola opakují, na druhou stranu je z čeho vybírat. I zde jsou zajímavé recenze, novinky a postupy, přiložené DVD obsahuje sw, ze kterého si i pokročilejší uživatel PC vybere. Co mě však zaráží, to je až nápadný tématický souběh DVD Chipu a Computeru (bootovací servisní sw ....), a to i některých článků. Že by časopisy od sebe "opisovaly"? Nicméně Chip je mým současným favoritem.

Dalším mým oblíbencem je časopis SAT&DVB-T, který je určen spíš pro profesionály v oboru anténní a příjmové techniky. Roční předpladné je 480,-Kč (+ dvě čísla zdarma) a časopis vychází měsíčně. Podstatou článků jsou recenze a novinky převážně z oblasti satelitních i terestriálních přijímačů, měřící techniky, anténní elektroniky a konstrukční techniky. Najdou se tam mnohdy i velmi erudované články o nastaavení různých zařízení (naposledy Dreamboxů). Samozřejmě i zde občas narazím na články, které "zrovna nemusím", ale to je věcí gusta. Co však nechápu, proč redakce v každém čísle věnuje tolik stránek v závěru časopisu v podstatě stále stejnému přehledu naladitelných kanálů. Že by to byla agónie z nedostatku témat? Mnozí čtenáři mně jistě dají za pravdu, že za čtvrt roku se na orbitu zase toho tolik nezmění. To u nás byla poněkud živější situace v oblasti DVB-T. Myslím, že by pánům redaktorům občas neuškodilo nahlédnout do některého fóra, kde by jistě našli inspirací víc než dost.
geronimoh (2327)|22.10.2011 14:16
Podle mě to, že se časopisy podobojí obsahem jeden druhému je pravděpodobně tím, že mají nejspíš stejného majitele. Takže s články to pak funguje jako s koncernovými díly ve VW. Někde už se psalo o tom, že jsou u nás v časopisech tištěné původně německé příběhy ze života, jen jsou zaměněna místa a jména.
CHIP jsem si kdysi předplatil na jeden rok, když jsem si koupil svůj první PC. Témata článků se pořád opakují a software na DVD taktéž. Na internetu se dají najít zajímavější články o HW a SW.
Kdysi jsem si taky semtam koupil časopis Stereo a Video, ale to jejich do očí bijící vychvalování značek, které u nich nejvíce inzerují, mě jaksi znechutilo.

Shrnul bych to tak, že tištěné časopisy jsou dnes dobré na čtení někam do čekárny, jinak je zajímavější zasurfovat si po NETu.
mirekv (7169)|22.10.2011 16:37
Odebíral jsem Chip, Computerworld a ještě nějaký satelitní. To vše padlo, vše lze najít na netu.
Ivo Mašek (10205)|22.10.2011 19:49
Poznámka.
Přesunul jsem to ze sekce: "Víkendové diskuze". Tam mi proboha nic sami od sebe nepište. Víkendové diskuze si řídí redakce. (tam nepíšu nic ani já)
K tematu:
Kupuji pravidelně Computer - verzi bez CD. Občas koupím Video, či jak se to jmenuje.
Ivo Mašek (10205)|22.10.2011 19:55
[quote]
i když toto číslo zrovna patří k těm lepším, mně by stačil i s polovinou stránek.

[/quote]
Normálně by tam polovina stránek byla, jenže ........... nešel na odbyt časopis Connect, tak ho připojili jako součást Computeru. Proto je ten časák tak tlustý (všimni prostředních listů - dole máš napsán název a stránku toho vloženého časáku)
bastlir (3245)|22.10.2011 20:08
[quote=Ivo Mašek;373442]Normálně by tam polovina stránek byla, jenže ........... nešel na odbyt časopis Connect, tak ho připojili jako součást Computeru. Proto je ten časák tak tlustý (všimni prostředních listů - dole máš napsán název a stránku toho vloženého časáku)[/quote]

Nojo! To jsem si vůbec nevšiml. Já si vůbec myslím, že jsou až příliš spokojeni sami sebou. Kdysi jsem od nich dostal v rámci nabídkové akce nějaký právě vznikající ekonomický magazín a když jsem si přečetl jeden "zasvěcený" článek, tak jsem si řekl, "to se teda předvedli", protože pisatel si ani nepřečetl zákon a cintal si tam na mašli. Když jsem dělával v jednom časopisu lektora, s mými kolegy jsme k tématům přistupovali zodpovědněji. V případě DVD Computeru se divím, že ještě s Nygrínem nikdo nezatřásl.
jito (999)|22.10.2011 20:45
Pravidelně kupuji Stereo&Video a Sat&DVB-T.