Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T: Rušení DVB-T po odpojení předzesilovače antény

Neregistrovaný (0)|19.10.2011 02:54
Tazatel: Karel

Znění dotazu: DVB-T příjem na naši vlastní anténu s předzesilovačem na střeše, 30 km od vysílače, 12V napáječ v bytě připojen zboku do konektoru koaxu. Poslední týdny hodně kostičkování, někdy hodinu dobrý obraz (ukazatel kvality 40-60), pak náhle další hodiny se co 5 sekund část obrazu rozpadne na kostičky (kvalita 20-30). Po odpojení napáječe od 230V je dokonalý obraz na všech 3 muxech (kvalita 100, což mě osobně dost překvapilo, čekal jsem nulu).

Ale pak když pustím mikrovlnku, konvici, atd., obraz zamrzne, rozsype se (kvalita 0). Nejsem si jist, ale nejspíš i když zapnou nějaký žravý spotřebič u sousedů. (Se zapojeným předzesilovačem to nedělá.)
Pomůže mi galvanický oddělovač, nebo něco jiného?
Díky moc předem.

Technika, které se dotaz týká: Typ antény ani předzesilovače bohužel neznám. DVB-T na Technisat Digipal 2 (napájení antény má zakázáno) i DVDR Sony RDR-HXD, ať už připojím jeden z nich, nebo oba, situaci to nemění.
bastlir (3245)|19.10.2011 09:22
Nepopsal jsi další důležitou věc - jaký vysílač.
Široce rozšířeným omylem je představa, že zesilovač všechno a všechny spasí. Obecně - když anténa přijímá "nic", tak zasilovač to zesílí na "VELKÉ NIC". Způsob příjmu u Tebe je spíš typickým projevem poruchy svodu, ne-li samotného zesilovače. Mimochodem, zesilovač má být umístěn co nejblíž k anténě, nejlépe v krabičce. Kde je napájecí výhybka je celkem jedno. Nejčastější příčinou poruch však bývá vytržený či přerušený kabel u konektoru do TV. Kdyby totiž měla mikrovlnka či jiné přijímače ovlivňovat TV, pak to spíš vidím na revizi el. rozvodu. Jinak předpokládám, že jsi už zkontroloval stav antény.
Ivo Mašek (10205)|19.10.2011 19:42
1) zkontrolovat koax. nesmí být nikde potrhán
2) nemá náhodou tvůj televizor zemnící kolík na zástrčce?
3) není poškozená zemnící soustava bytu / domu / objektu?
Neregistrovaný (0)|20.10.2011 01:59
Televizor opravdu má zemnící kolík, resp. je připojen na zemnící kolík v zásuvce.

Koax vypadá jako nový, je 2 roky starý, na půdě bohužel nedokážu určit, který to je, ale všechny bílé, jako ten náš, vypadají na jedničku, aspoň co je vidět. Koax vede po plášti budovy.

Zemnící soustava by měla být v pořádku, poslední revize tu byla před několika týdny/měsíci. Ale možné je vše, 99 let starý dům, rozlehlý, 4 podlaží, střecha vysoko kolem 20 m. Úzké ulice, čili na střechu není vidět.

Anténu ani předzesilovač zkontrolovat nedokážu, hlavně nevím, které to jsou, plus všechny jsou velmi vysoko, pak po střeše přes celou její délku, na to bych volal odborníky. Jde mi spíš o to, jestli to nedokážu pořešit sám, tak nějak z bytu.

Vysílač je 30 km daleko, 100 kW (Ostrava - Hošťálkovice).
Zesilovač je určitě umístěn co nejblíže anténě, je na půdě kus pod střechou.
Kabel u konektoru do TV je v perfektním pořádku, rozebral jsem jej, zkusil dotáhnout, nebylo potřeba; opticky vypadá také na jedničku.
Když opět připojím napáječ, napětí na zatíženém napáječi je 9,88V, není to málo? (Na štítku má na výstupu 12V, 100mA.)

(Když se kostičkování postupně týdny zhoršovalo, je možné, že tam třeba vysychá nějaký elektrolytický kondenzátor? Ve dvou Digipalech už jsem měnil celkem 3, tak mě to takto napadlo. Opravovat ani vyměňovat ale zesilovač sám nehodlám, to jen spíš tak na okraj.)

Zatím moc děkuji, K.
1hroch (865)|20.10.2011 09:54
[quote=Neregistrovaný;372981]Když opět připojím napáječ, napětí na zatíženém napáječi je 9,88V, není to málo? (Na štítku má na výstupu 12V, 100mA.)[/quote]
1. Proverit zdroj - napeti musi zustat konstantni = 12V i pri zatezi do 100mA - moznost vadneho stabilizatoru, vyschle elktrolyty, vadna usmernovaci dioda.
2. Pokud i pri 100% funkcnosti zdroje bude napeti na jeho vystupu pri pripojeni na predzesilovac padat, pak uz je bud velky svod (az zkrat) na koaxu, popr. neco shnileho v samotnem predzesilovaci.
Timto zacni.
bastlir (3245)|20.10.2011 10:26
[quote=Neregistrovaný;372981] ....
(Když se kostičkování postupně týdny zhoršovalo, je možné, že tam třeba vysychá nějaký elektrolytický kondenzátor? Ve dvou Digipalech už jsem měnil celkem 3, tak mě to takto napadlo. Opravovat ani vyměňovat ale zesilovač sám nehodlám, to jen spíš tak na okraj.)

Zatím moc děkuji, K.[/quote]

Takže, 9V je v toleranci a v zesilovači žádný elit není. Je jen ve zdroji. Když koupíš druhý, nic nezkazíš, ten se vždycky hodí. Zdroje bývají poruchové. Na tu anténu bych se podíval a zejména na svod na střeše. Jelikož Hošťálkovice procházejí úpravami (viz níže), je možné, že pomůže přeladění TV.

__________________
Dne 30. června 2010 bylo ukončeno analogové vysílání tv programu ČT na K51. Vysílač byl vypnut a v současné době je již asi demontován.

Poslední významná událost na tomto vysílači nastala dne 30. dubna 2011, kdy bylo zahájeno vysílání i zbývajících multiplexů 2 a 3 a to MPX2 na K37- s ERP 100kW a MPX3 na prozatímním kanále 51, rovněž s ERP 100kW. Konečný vysílací kanál 48, pro tento MPX blokuje analogová Prima, která zde ukončí vysílání k datu 11. 11. 2011. Poté bude moci být přeladěn MPX3 na svůj finální tv kanál 48.
__________________

Pokud máš okna směrem k vysílači a nic Ti nestojí v cestě, pak bych anténu raději dal vedle okna.
Mimochodem, může se Ti tam před barákem točit jeřáb, nebo něco jiného rušit a s tím asi nic neuděláš.
Ještě mě napadlo ... nemáš mezi výhybkou a zesilovačem rozbočovač?
1hroch (865)|20.10.2011 13:07
[quote=bastlir;373037]Takže, 9V je v toleranci [/quote]
Jenomze vi prd, jake je zvlneni, ci nekmita stabilizator. Co mam zkusenosti s temito zdroji, vzdy byl nacnuty 12V stabik. Daval jsem tam radeji 1A provedeni - zaruka splehlivosti oproti tem 100mA.
bastlir (3245)|20.10.2011 20:12
[quote=1hroch;373061]Jenomze vi prd, jake je zvlneni, ci nekmita stabilizator. Co mam zkusenosti s temito zdroji, vzdy byl nacnuty 12V stabik. Daval jsem tam radeji 1A provedeni - zaruka splehlivosti oproti tem 100mA.[/quote]

Dyť jo, proto jsem mu doporučil koupi druhého. Ono se to dá orientačně poznat i sluchátkama, které mají na konci banánky. Takový rozbitý zdroj si do sluchátek pěkně zabrumí. Proto tohle všechno mám náhradní, protože to je rychlejší vyměnit, jak proměřovat.
Já ale nerad cokoli radím, když tazatel ani neví, v jaké stavu má anténu, kabel u ní, zesilovač v ní a připojení kabelu do zesilovače.
interfernet422 (1575)|20.10.2011 21:25
[quote=Neregistrovaný;372801]...někdy hodinu dobrý obraz (ukazatel kvality 40-60), pak náhle další hodiny se co 5 sekund část obrazu rozpadne na kostičky (kvalita 20-30). Po odpojení napáječe od 230V je dokonalý obraz na všech 3 muxech (kvalita 100, což mě osobně dost překvapilo, čekal jsem nulu)...[/quote]
Hele odborníci vysvětlete mi jak je toto možné? Jak to, že bez napájení zesilovače je dokonalý obraz a kvalita 100? Vynechám teď další část otázky - rušení. Prosím teoretizujte...
Scorpion7 (200)|20.10.2011 21:30
[quote=interfernet422;373148]Hele odborníci vysvětlete mi jak je toto možné? Jak to, že bez napájení zesilovače je dokonalý obraz a kvalita 100? Vynechám teď další část otázky - rušení. Prosím teoretizujte...[/quote]

Skrátka ten zdroj nenapája anténny zosilovač ani žiadny predzosilovač.Je tam zbytočný.Jeho napetie ide najskor do rozbočovača,a až je cesta priechodzia aj pre napájanie tak pokračuje na vstup zosilovača.Samotný zosilovač ale už je napájaný iným napájacím napetím a nastáva utlm.Ale možno sa mýlim.Jedna vec je viac než istá,ked vypneš napajanie zosilovača,nemože ist ešte lepší signál dole.Srátka bud tma,alebo šum.
bastlir (3245)|20.10.2011 22:28
[quote=interfernet422;373148]Hele odborníci vysvětlete mi jak je toto možné? Jak to, že bez napájení zesilovače je dokonalý obraz a kvalita 100? Vynechám teď další část otázky - rušení. Prosím teoretizujte...[/quote]

V ant. zesilovači je nejméně jeden VF tranzistor. Mimo něj tam je i pasivní oscilační obvod. Pokud tento zesilovač není napájen, prochází jím byť se ztrátou signál. Pokud jej však napájí zdroj, který sám osciluje, stanou se dvě věci, VF tranzistor se začne chovat jako každý jiný NPN či PNP tranzistor, který především nemá rád střídavé napětí, ale hlavně v lepším případě přestane fungovat. Rovněž oscilátor neosciluje, nebo naopak osciluje na jiných kmitočtech. Pro demonstraci posílám obrázek jednotranzistorového zesilovače TEROZ 493, kde lze vidět, jak signál z antény (zprava doleva) prochází přes LC člen do tranzistoru a pak přes polštářkový keramický kondenzátor k TV (do výhybky).
Teroz.jpg
interfernet422 (1575)|20.10.2011 22:46
[quote=Scorpion7;373149]Skrátka ten zdroj nenapája anténny zosilovač ani žiadny predzosilovač.Je tam zbytočný.Jeho napetie ide najskor do rozbočovača,a až je cesta priechodzia aj pre napájanie tak pokračuje na vstup zosilovača.Samotný zosilovač ale už je napájaný iným napájacím napetím a nastáva utlm.Ale možno sa mýlim.Jedna vec je viac než istá,ked vypneš napajanie zosilovača,nemože ist ešte lepší signál dole.Srátka bud tma,alebo šum.[/quote]
Ano to je logické, není napájení, není signál. Tak jak je potom možné, že když odpojí ten zesilovač, tak má kvalitu 100? Už jsme tu s Bastlířem dříve disputovali o významu venkovních antén, zastával jsem názor, že dnes při DVB-T je venkovní anténa zbytečná, když mám v bytě tak silný signál, že stačí zapíchnout kus drátu do TV a příjem je bezvadný. Mi to připadá na zradu ve svodu. Je nějaký jednoduchý způsob, jak jej proměřit, zjistit že je v pořádku a není třeba někde zkratován?
bastlir (3245)|20.10.2011 23:16
[quote=interfernet422;373159]....... Je nějaký jednoduchý způsob, jak jej proměřit, zjistit že je v pořádku a není třeba někde zkratován?[/quote]

To je až primitivně jednoduché, chce to ale dřinu.
1. odpojit svod od antény a dole od TV (případně od výhybky).
2. přepnout běžný dig. měřák na pípák
3. hroty měřáku přiložit ke střednímu vodiči a stínění
....a) měřák pípá - svod je ve zkratu
....b) měřák nepípá - svod ve zkratu není
4. svod na jednom konci propojit (zkratovat)
....a) měřák na druhém konci pípá - svod není přerušen
....b) měřák na druhém konci nepípá - svod má přerušené stínění, nejčastěji však vnitřní vodič.

Pozor! Koax musí být opravdu na obou koncích před testováním odpojen!
interfernet422 (1575)|20.10.2011 23:24
Takže tímto měřením bych asi u Karla začal.
bastlir (3245)|20.10.2011 23:27
[quote=interfernet422;373161]Takže tímto měřením bych asi u Karla začal.[/quote]

No právě! Když jsem si přečetl jeho odpověď, vidím to černě. Asi tam nevyleze.
Neregistrovaný (0)|21.10.2011 00:58
Ad změny na Hošťálkovicích: i po 30. dubnu to jelo až do září zlatě, zcela bez problémů.
Okna nejsou k vysílači a všude kolem je hustá zástavba.
Mezi výhybkou a zesilovačem by nemělo nic být, anténa je jen moje... nebo rozbočovač myslíte jako že by tam byly 2 antény? No to vlastně nemůžu vyloučit.

Zdroj zkusím tedy vyměnit.

[quote]Skrátka ten zdroj nenapája anténny zosilovač ani žiadny predzosilovač.Je tam zbytočný.[/quote]

Bez zesilovače (čili při odpojeném napáječi) ale najednou nechytám třeba polský veřejnoprávní mux, který vysílá jen 10kW a z mnohem větší dálky (stejným směrem) -- ne že bych ho moc potřeboval, ale usuzuji z toho, že ten zdroj nějaký zesilovač přeci jen napájí, když je připojený.

[quote]dnes při DVB-T je venkovní anténa zbytečná, když mám v bytě tak silný signál, že stačí zapíchnout kus drátu do TV a příjem je bezvadný.[/quote]

Tohle sice nebylo přímo na mě, ale pokud zkusím v bytě připojit prutovou TV anténu, nechytnu nic (tedy přesněji trochu síly signálu ano, ale kvalita 0).

[quote]No právě! Když jsem si přečetl jeho odpověď, vidím to černě. Asi tam nevyleze.[/quote]

Přesně tak. :)

Mám nový dotaz, může být svod ve zkratu, když při odpojeném napáječi mám přes stále ten samý svod dokonalý příjem 3 muxů?
To by zkratovaný svod svedl? (Pominu případné rušení jinými přístroji, které se neprojevuje, když jde žena do lesa pro jahody, nebo kam to chodí.)

Moc dík, K.
Ivo Mašek (10205)|21.10.2011 07:10
[quote]Tohle sice nebylo přímo na mě, ale pokud zkusím v bytě připojit prutovou TV anténu, nechytnu nic[/quote]
Tohle zase nesmíš brát moc vážně. Oni kolegové takhle laškují :) . Na prutovou anténu (někdy se dodává k tv tunerům) chytneš pouze vysílač, na který vidíš bez pomoci dalekohledu, a má silnější vyzařovací signál.
[quote]
Mám nový dotaz, může být svod ve zkratu, když při odpojeném napáječi mám přes stále ten samý svod dokonalý příjem 3 muxů?
[/quote]
Teoreticky ano. A funguje to jako perfektní antena. Ovšem do té doby, než se žena "vrátí z těch jahod" a zapne nějaké el. zařízení. (proto jsem se na začátku ptal, jestli má TV na vidlici zemnící kolík - krásně se tím celý obvod uzavře)
interfernet422 (1575)|21.10.2011 08:35
[quote=Neregistrovaný;373168]
Bez zesilovače (čili při odpojeném napáječi) ale najednou nechytám třeba polský veřejnoprávní mux, který vysílá jen 10kW a z mnohem větší dálky (stejným směrem) -- ne že bych ho moc potřeboval, ale usuzuji z toho, že ten zdroj nějaký zesilovač přeci jen napájí, když je připojený.
[/quote]
Pak mě napadá ještě jedna možnost - signál z Hošťálkovic je tak silný, že zesilovač nepotřebuje a vlastně dojde k přebuzení zesilovače. Tady nebude jedna širokopásmová anténa optimálním řešením, ale pokud bys chtěl nadále chytat polské muxy, tak jet selektivně po kanálech, ale vzhledem k tomu, že všechny kmitočty dosud nejsou definitivní (a kdy vlastně budou) tak je to docela riskantní investice.
Zlatý satelit...
Scorpion7 (200)|21.10.2011 19:50
Bez zesilovače (čili při odpojeném napáječi) ale najednou nechytám třeba polský veřejnoprávní mux, který vysílá jen 10kW a z mnohem větší dálky (stejným směrem) -- ne že bych ho moc potřeboval, ale usuzuji z toho, že ten zdroj nějaký zesilovač přeci jen napájí, když je připojený.

A preto som napísal že samotný zdroj/aj zosilovač/predzosilovač/je tam zbytočný.100kW a 30km bohate stačí kvalitná anténa.Vedel som že ešte neaký háčik tam bude/polský mux/.Na ten treba zvlášt anténu+predzosilovač/prípadne zosilovač/,tie tri muxi su tak kvalitné signálom,že ten zosilovač to len zhoršuje/skor je tam,len predzosilovač priamo v anténe/stačí anténa,dat zlučovač a musí to íst bez problémov.Alebo odstaviť zdroj aj zosik a oželieť poliakov a mať len domáce programi.Je to ale práca pre odborníka.Ja príjímam bez zosilovača programi zo vzdialenosti viac ako 90km 120kW bez predzosilovača/o zosilovači ani nehovorím/bez problémov.Len jedna anténa.To je náhrada keby vypadol Satelit.
Ešte ked chceš skus jednu možnosť.Odstav zdroj na koaxial namontuj IEC konektor/nový samec/daj do STB-T a v STB-T zapni napajanie antény.To napájanie je len 5V,možno poliakov udrží a 3muxi nezhorší/posunie sa pracovný bod tranzistora v zosiku/,alebo na poliakov to bude málo,a tri muxi zhorší,alebo nie.Skus.
Stále ale pre mna zostáva jedna velká záhada,že vypneš napetie pre zosilovač/kde tranzistor zablokuje prechod signalu/a signál stále dostávaš do Tv/hovorím o 3muxoch/.Potom sa už len priklánam k možnosti,tak silného signálu že stačí aj samotný zvod ako anténa.Stále počítam s tím,že hore je len jedna anténa.Alebo viacej?
No a pokial to išlo do nedávna v pohode,je možné že vysielač zvýšil svoj výkon aby mal vyraznejší dosah,čo v tomto prípade sa prejavuje negatívne.Ale to je len uvaha.
bastlir (3245)|21.10.2011 20:40
Takže, to co psal Ivo Mašek, je samozřejmě také možnost. Jak jsi popsal ty Poláky, tak to skutečně vypadá, že máš příliš silný signál, což asi také je, protože 100kW na 30km je dost, protože např. pražský Žižkov má jen 32kW vysílací výkon, a přesto se dá chytit neuvěřitelně daleko. To znamená, že je opravdu možné, že ten zesilovač je přebuzený. Nemyslel jsem, že máš sloučené antény, ale naopak dole rozbočenou anténu pro dvě TV. Také je možné, že ten Tvůj koax jepříliš slabý (při takové délce 7,5mm a výš) a sám může zčásti fungovat jako anténa. S tím jsem se setkal 20km za Prahou u koupené "zaručeně kvalitní" učastnické přípojky jen o délce 1,5m.
Nechápu, proč Ti kolega navrhoval dolů namontovat IEC samečka, když jsi ho tam už jistě ve výhybce zasunutý měl. Pokud je však koax či něco jiného ve zkratu a Ty do toho ještě pustíš napájení z receiveru, tak nejpíš odpálíš zdroj tak, jak jsi možná odpálil zdroj zesilovače. To bych fakt nedělal! A není pravdou, že jsou všechna zařízení na ant. vstupu chráněna proti zkratu při napájení zesilovače. Dokonce ani některé měřáky! (zkušenost!)
Takže postupuj, jak jsem již popsal někde výše a vyzkoušej ten koax a od tohoto se odpíchni. Jinak tu budem pořád jen hádat.
Vyhodit jen tak zesilovač z krabičky antény také nemůžeš, protože on tam zároveň plní funkci symetrizačního členu. Můžeš však koupit do krabičky samostatný sym. člen s uchecením na drátky, nebo na dirky v plošném spoji. Ale to už poznáš podle toho, jak byl přišroubovaný zesilovač.