Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2 TV

Tomas73 (8)|3.10.2011 13:07
Kdyz si ted koupim telku, budu ji muset za 2 roky upgradovat?
erik555 (776)|3.10.2011 13:12
[quote=Tomas73;369879]Kdyz si ted koupim telku, budu ji muset za 2 roky upgradovat?[/quote]
Tak to mas smolu! Prave vcera vecer sa mi rozbila carovna gula. Ale skus tu http://www.vestiaren.sk/
P.S. dufam, ze ta to neurazilo...hadam mas zmysel pre ironiu.
interfernet422 (1575)|3.10.2011 13:16
Musíš pouze umřít. Pokud si koupíš telku bez tohoto tuneru a za dva roky budeš chtít tuto normu přijímat, tak pak tě upgrade nemine.

Hodně lidem by se hodila už teď. Nějaké info k DVB-T2 zde.
Tomas73 (8)|3.10.2011 13:56
na http://www.vestiaren.sk/ neporadili ;(
jsou nejake telky co to uz umi? vyplati se je koupit?
interfernet422 (1575)|3.10.2011 14:15
Dokud nebude definitivně stanovena norma pro naše vysílání tak to bude sázka do loterie.
Pojede × nepojede.
Chceš to riskovat?
Pokud jsi fanda do novinek a máš v dosahu testovací vysílání, tak směle do toho. Jak ale píšou ve výše zmíněném článku, tak se u nás zatím oficiálně neprodává žádná TV s DVB-T2 tunerem, takže kde ji pak koupit?
rado101k (298)|4.10.2011 20:05
Ved si kup uz teraz tv s tunerom Dvb-t2 ako napriklad vyssie rady TV Toshiba alebo nejaky iny model tv od ineho vyrobcu z anglicka..atd..
tiez to idem takto riesit.... :-)
vivid.sk (11472)|4.10.2011 21:10
[quote=rado101k;370132]
tiez to idem takto riesit.... :-)[/quote]
nevidim dovod na paniku. Kym bude vobec na slovensku vobec nejake oficialne (nie testovacie) vysielanie v DVB-T2, este vymenis dva TV. \
Zadalsie si nefandim, ze sa tu bude vysielat nieco, co za to stoji.
Jojka a Markiza nakotia kazda po 4 programy, k tomu nejaka STV a budes vybaveny.
rado101k (298)|5.10.2011 21:45
No neviem,pokial som si vsimol tak Towercom(J a T) predal Skylink a zrazu zacal intenzivne skusat Dvb-t2 a oznamovat rozsirenie vysielania v HD na JOJ a JOJ Plus a rozpravaju o tretom kanale....
typujem ,ze buduci rok spustia Dvb-t2,Rakusaci zacinaju na ostro tiez v 2012.....je v tom buducnost,prvy LCD TV s Dvb-t som kupoval pred 5 rokmi ked sa u nas vobec nedali kupit a dodnes som rad ,ze som tak urobil...technologicky pokrok nezastavime...radsej si priplatim par eur a mam ten televizor este aj o 5 rokov ,aj ked len na chalupe,ale stale plne funkcny....
tak ze asi tak... :-)
rado101k (298)|5.10.2011 21:47
[quote=interfernet422;369894]Dokud nebude definitivně stanovena norma pro naše vysílání tak to bude sázka do loterie.
Pojede × nepojede.
Chceš to riskovat?
Pokud jsi fanda do novinek a máš v dosahu testovací vysílání, tak směle do toho. Jak ale píšou ve výše zmíněném článku, tak se u nás zatím oficiálně neprodává žádná TV s DVB-T2 tunerem, takže kde ji pak koupit?[/quote]

Predava sa Toshiba TV s DVb-T2 s koncovym cislom VL863!!!!
:-)
interfernet422 (1575)|5.10.2011 22:05
[quote=rado101k;370316]...radsej si priplatim par eur a mam ten televizor este aj o 5 rokov ,aj ked len na chalupe,ale stale plne funkcny....
tak ze asi tak... :-)[/quote]
Neumím si představit 50" plazmu na chatě. :-E
A nechat jí tam přes zimu, tak na jaře je jí možno odvézt přímo do sběrného dvora.

U nás jede MUX4 s ČT HD a Nova HD, teď už stabilně, ale stále je to deklarované jako pokusné vysílání. Jak pamatuji tak za mlada ČST (pro neznalé československá televize) měla titulek pokusné barevné vysílání taky pěkně dlouho, než se to obrátilo a pak začali označovat čb pořady.
No než bych čekal, až se MUX4 stane definitivním, tak jsem raději pořídil satelit, kde už to mám bez pokusů v plném provozu a Telefonice ten barák v Mariánkách může klidně spadnout.
S DVB-T2 to vidím podobně. Co chci vidět se stejně vysílá mimo hlavní proud komerčních TV takže jsem vůči tomu imunní. Další programy mi někdy připadají jako pračka peněz pro majitelé televizí, protože tam recyklují stále stejné :-k a nevím kdo to kdy sleduje.
Ať mě pak přesvědčí o vhodnosti pořízení zařízení s DVB-T2, předem ho určitě kupovat nebudu.
Asi tak ...
interfernet422 (1575)|5.10.2011 23:04
[quote=rado101k;370317]Predava sa Toshiba TV s DVb-T2 s koncovym cislom VL863!!!!
:-)[/quote]
Můžeš nám prozradit kde? Goooooooooooglím a našel jsem pár stránek s TV Toshiba VL863 ale žádná nemá tuner DVB-T2.
Podrobnější info např. ze zdejšího webu:
Toshiba VL863


Tento model nabídne pasivní 3D technologii, DVB-T,C,S tuner a volitelný Wi-fi adaptér, nemají však CEVO procesor. Televizory VL863 budou odstupné ve variantách s 42" a 47" úhlopříčkou.

  • Full HD 16:9 LCD panel
  • Edge LED podsvícení
  • Pasivní 3D stereoskopická technologie
  • „Chytré“ funkce přístupné z Toshiba Places (Smart TV)
  • Rozpoznání uživatele (Personal TV)
  • DVB-T, DVB-C, DVB-S tuner
  • Integrovaný Wi-fi adaptér
  • USB nahrávání (externí disk/paměť)
geronimoh (2327)|5.10.2011 23:15
Já našel tyhle televizory Toshiba s DVB-T2 :

Toshiba 55WL768G:

http://3d-televize.heureka.cz/toshiba-55-wl768g/specifikace/

TOSHIBA 46UL863G :
http://led-televize.heureka.cz/toshiba-46ul863g/specifikace/

jestli to tedy uvádějí správně
interfernet422 (1575)|5.10.2011 23:40
Geronimo, jsi velký náčelník, umíš lépe hledat.
rado101k (298)|6.10.2011 20:31
Kto hlada najde....:-)
vsetko je to otazka financii a prehladu cien na trhu....pomer cena/vykon.. :-)
Asi sa teraz oplati pockat do jari..zacnu pravidelne vysielat aj dalsie europske krajiny v DVB-T2 a bude veeelky vyber tv s tunerom na Dvb-t2.....asi tak....
na Slovensku bezalo pokusne vysielanie dvb-t asi 10 rokov...a pozeral som ho 5-6 rokov vo vyssej kvalite ako teraz toto uzasne(od 2011) pravidelne vysielanie....
takze na jar kupim tv so vsetkymi vstavanymi tunermi ktore sa bezne pouzivaju DVB-T/S/S2/C/T2 a mam pokoj do konca zivotnosti tv....cize asi 5-7 rokov..a je jedno kde bude ta tv ci na chalupe,alebo v baraku... :-)
vivid.sk (11472)|6.10.2011 20:55
Kupovat si jeden konkretny TV len koli DVB-T2 tuneru je dobry nezmysel (mimochodom prave ta toshiba nema zrovna najlepsie hodnotenie na hdtvtest.co.uk, Oi, aj mizernu ciernu ako prave tvoj 5 rocny TV :D).
O 2 roky uz bude mat urcite T2 tuner kazda TV, potom si mozes uz aj vyberat

O niekolko rokov neskor, ked sa budu T2 tunery predavat ako teple rozky aj v tesku (obdobne ako dnesne DVB-T tunery), mozes si ich dokupit ku kazdemu TV aj tri.

[quote=rado101k;370446]...a mam pokoj do konca zivotnosti tv....cize asi 5-7 rokov...[/quote]
to si veris :D
geronimoh (2327)|6.10.2011 21:27
[quote=rado101k;370446]
takze na jar kupim tv so vsetkymi vstavanymi tunermi ktore sa bezne pouzivaju DVB-T/S/S2/C/T2 a mam pokoj do konca zivotnosti tv....cize asi 5-7 rokov..a je jedno kde bude ta tv ci na chalupe,alebo v baraku... :-)[/quote]

Nemám nic proti tvým prioritám. Fandím značce Toshiba. Nicméně bych klidně koupil i televizor bez jediného tuneru, jen monitor. Ať si vymyslí třeba "DVB-T3", dá se dokoupit externí STB, který bude umět třeba i nahrávat, případně bude dvoutunerový atd. U satelitního příjmu to platí dvojnásob. Životnost 5-7 roků, to teda nevím ... LCD Toshiba mi odešla letos v červnu po 1,5 roku provozu a celkově to ty placky prostě normálně nevydrží. Nevím na jaké chalupě, ale pokud ho necháš promrzat, tak se ta životnost ještě zkrátí...
rado101k (298)|7.10.2011 19:54
No neviem,radsej kupim jeden kvalitny vyrobok ako kupovat kazde 2 roky novu tv....
a solo STB nechcem,uz teraz mam na stole 4x dialkove ovladanie... ufufuf
ale o rok o tomto case uz bude dvb-t2 vysielanie realitou na polke krajiny.......
kazdy nech si kupi co chce a kolkokrat do roka chce... :-)
ale tv fakt nebudem menit kazde 2 roky..ked sa pokazi to hej,ale to sa mi este nestalo..zatial...
ja osobne idem kupovat LG(47LW980T) ale to len tak na okraj.....
geronimoh (2327)|7.10.2011 20:14
[quote=rado101k;370593]No neviem,radsej kupim jeden kvalitny vyrobok ako kupovat kazde 2 roky novu tv....
a solo STB nechcem,uz teraz mam na stole 4x dialkove ovladanie... ufufuf
ale o rok o tomto case uz bude dvb-t2 vysielanie realitou na polke krajiny.......
kazdy nech si kupi co chce a kolkokrat do roka chce... :-)
ale tv fakt nebudem menit kazde 2 roky..ked sa pokazi to hej,ale to sa mi este nestalo..zatial...
ja osobne idem kupovat LG(47LW980T) ale to len tak na okraj.....[/quote]

Myslíž, že ta Toshiba, co jsem měl, nebyla kvalitní výrobek ? Byla. Nebyl to žádný LowEnd, jenže po 1,5 roce se na panelu objevily tenké černé linky a bylo po radosti. Vlastně to dopadlo dobře, protože to neopravili a vrátili mi peníze, takže mám novou televizi, jen jsem připlatil za vyšší model. Já jsem moc spokojený se sledováním TV v DVB-S/DVB-S2 a DVB-T pouštím jen za bouřky. DVB-T tu chytáme ještě ani ne rok, než tu bude DVB-T2, tak už budu nejspíš mít opravdu jiný televizor. Značce LG já nefandím, přesto přeji šťastnou ruku při nákupu.
Ivo Mašek (10205)|7.10.2011 20:20
[quote=rado101k;370593]No neviem,radsej kupim jeden kvalitny vyrobok ako kupovat kazde 2 roky novu tv....
a solo STB nechcem,uz teraz mam na stole 4x dialkove ovladanie... ufufuf
ale o rok o tomto case uz bude dvb-t2 vysielanie realitou na polke krajiny.......
kazdy nech si kupi co chce a kolkokrat do roka chce... :-)
ale tv fakt nebudem menit kazde 2 roky..ked sa pokazi to hej,ale to sa mi este nestalo..zatial...
ja osobne idem kupovat LG(47LW980T) ale to len tak na okraj.....[/quote]
A proč to chceš vermomocí uspěchat? Počkej si tak rok, nebo rok a půl. Pokud už v té době standardně (a ne pokusně) poběží DVB-T2 (já tedy takovým optimistou nejsem), bude i větší výběr.
rado101k (298)|8.10.2011 22:01
Uz cca.rok riesim novy tv a zatial som skoncil u tohto LG(47LW980T)....snad nepride niekto zase s niecim novym..povodne som chcel v lete kupit 47LX9500 ale ked vysli s pasivnym 3D a som si ho vyskusal v predajni .tak ine uz nechcem a dvb-t2 je asi buducnost si myslim....
interfernet422 (1575)|8.10.2011 22:40
[quote=rado101k;370737]....snad nepride niekto zase s niecim novym....[/quote]
Buď si jistý, že určitě přijde. Ale tím se vůbec nezatěžuj. To bys pak nekoupil nikdy nic. Ber to tak, že v daný okamžik kupuješ to nejlepší co bys mohl koupit a po koupení na nějakou dobu (alespoň půl roku) přestaň sledovat co je nového.
JirkaH (123)|9.10.2011 08:07
Já myslím, že na DVB-T2 je zatím dost času. Pokud je mi známo, dokončuje se přechod na DVB-T. A umí si někdo představit, že po všech problémech a zmatcích by najednou začalo vysílání DVB-T2 a že pro jeho příjem v podstatě nikdo nemá vybavení?
Sám spíše ze zvědavosti a potřeby USB tuneru jsem si pořídil PCTV Nano Stick T2 290e - DVB-T2, v Praze jede na K64(818MHz) zkušební vysílání. Mux4 provozuje O2 a jak dopadne, je ve hvězdách. Soudím, že dobře asi ne, TV Metropol již z Muxu4 odešla, hovoří se i o odchodu Óčka, zejména poté, kdy v MUXu3 je možno vysílat jen někde. Vidím to tak, že kdo počká, ten se možná dočká. Za jak dlouho, to je otázka, chtít provozovat v pozemním vysílání placené TV se obecně přiznává, že moc šancí není. A nová technologie vždy vyžaduje velké investiční náklady jak na vysílací straně, tak samozřejmě i u příjemců vysílání.
mir.cz (9)|9.10.2011 10:49
Mám rok starý samsung a DVB-T2 mám.
vivid.sk (11472)|9.10.2011 12:05
[quote=mir.cz;370770]Mám rok starý samsung a DVB-T2 mám.[/quote]
Mas velke H a nie DVB-T2.

[quote=samsung.com]
Tuner DTV s príjmom signálu DVB-T/C/S
[/quote]spec
mir.cz (9)|9.10.2011 13:05
Ve specifikaci mám psáno Typ digitální TV (DVB-T/T2/C/S2) a zkušební vysílání MUX4 CT HD,
NOVA HD naladím.
Ivo Mašek (10205)|9.10.2011 13:08
[quote=mir.cz;370793]Ve specifikaci mám psáno Typ digitální TV (DVB-T/T2/C/S2) a zkušební vysílání MUX4 CT HD, NOVA HD naladím.[/quote]
Mux_4 nevysílá v T2. (proto jsem někde psal, že tento mux je "mrtvolka", protože po zavedení řádného vysílání DVB-T2 nebude mít v tom smyslu, jaký to te´d má, žádný význam. prostě umře). Tvůj přijímač samozřejmě musí umět mpeg_4
Blíže o T2 píšu zde:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29691
interfernet422 (1575)|9.10.2011 13:16
[quote=mir.cz;370793]Ve specifikaci mám psáno Typ digitální TV (DVB-T/T2/C/S2) a zkušební vysílání MUX4 CT HD,
NOVA HD naladím.[/quote]
MPEG4 není DVB-T2, na adrese http://www.digitalne.tv/mapa-ceske-republiky/uzemni-oblast-praha/ máš přehled pro Prahu, jiné teritoria si už najdeš sám. Nikde není nic psáno o DVB-T2.
Kdybys radši napsal přesný model TV co vlastníš, případně odkaz na stránku se specifikací, místo mlžení...

IM: Kvůli testovacímu vysílaní jsem pořídil satelit, abych nebyl překvapen, až jednoho krásného dne se technici v Telefonice splaší a přehodí signál na DVB-T2 a já budu mít tmu. Tak vím, že DVB-S2 je už na delší čas.
Ivo Mašek (10205)|9.10.2011 13:22
[quote]
až jednoho krásného dne se technici v Telefonice splaší a přehodí signál na DVB-T2 a já budu mít tmu.
[/quote]
To se určitě jednou stane, ale až v době, kdy i ostatní muxy pojedou na T2. Ta Telefonica provozuje pokusné vysílání HD programů přes DVB-T. Kdysi to možná mělo smysl, dnes už nikoli (také ze 4 začínajících stanic už tam jsou jen dvě). Po standardním zavedení DVB-T2 nebude mít mux4 smysl ani logiku., takže se zařadí mezi ostatní muxy.
Ivo Mašek (10205)|9.10.2011 13:32
Takže vše, kromě DVB-T2 a DVB-C2 (to také pokusně existuje, v Německu., ale radši tu nebudu nikomu motat hlavu :) )
Scorpion7 (200)|9.10.2011 13:43
[quote=mir.cz;370793]Ve specifikaci mám psáno Typ digitální TV (DVB-T/T2/C/S2) a zkušební vysílání MUX4 CT HD,
NOVA HD naladím.[/quote]

Na lavej strane tých špecifikácii su všetky možnosti ktoré exzistuju,ale v skutočnost čo má Tvoj Tv je na pravej strane tých špecifikácii.Zle si pozrel tabulku,Tvoj Tv má len to čo je na pravej strane/DVB-T,C,S2/nič viac nič menej.Vždy musíš pozerať to čo je na pravej strane,to aj daná Tv obsahuje.
mir.cz (9)|9.10.2011 13:49
OK asi máš pravdu.
rado101k (298)|9.10.2011 21:38
Ved keby ten Samsung TV mal z anglicka ,PS50C680 tak by mal aj Dvb-t2.. :-)
patriot (227)|12.10.2011 06:58
Já TV s DVB-T2 mám, jak jsem tady už na serveru před pár měsíci psal.

Ivo Mašek má rozhodně pravdu v tom, že T2 má jednoznačnou budoucnost.
A já si dokonce myslím, že hoodně blízkou. Přechod z T na T2 je totiž i podle Českých Radiokomunikací docela snadný. Prakticky jde jen o změnu obsahu dat, který vysílač vysílá. Takže pouze změna kodérů, no a na straně příjimačů dekodérů, tedy jednoduchá výměna hardware potažmo software.
Samozřejmě síť potřebuje jemně doladit. Současným zkušebním vysíláním se pouze ověřuje provoz a zkouší nové featurky, které T2 vysílání umožňuje.

Já osobně odhaduji, že T2 nastoupí v horizontu 1-3 let a nejprve nahradí MUX4, možná se k němu přidá v zápětí (do dalších 2 let) i MUX2 a MUX3. Zato MUX1 asi chvíli posečká na stávající T technologii. Ale to jen tipuji.

Apropo, já žiju ve Zlínském kraji, takže zatím se můžu v klidu usadit do křesla ... (zas budeme poslední ???) :-)

Ale potřeboval jsem koupit TV do nového domu, tak jsem rád, že jsem sehnal T2 tuner. Jsem realista, a nebudu házat machry, že "TV je tak na 3-4 roky a pak se stejně koupí nová". Prdlačky. TV jsem koupil na 10-12 let. Ta doba uteče jako voda. A pokud nekupujete TV podle ceny (low-end), tak to bez problémů vydrží a dokonce si uchová kvalitu obrazu až ke konci životnosti.

Někdo říká, že každým rokem jsou TV lepší, že mají obraz, lepší černou atd. Prdlačky. Sám jsem elektronik a tak dobře vím (a soudí to i četní kolegové z řad konstruktérů dobré elektroniky), že všecko to vždycky spěje do řádné pi.. Týká se to nejen TV či jiného spotřebního zboží , ale i samotných součástek. Na počátku je to příšerně drahé, ale kvalitní. Poté se pracuje na zlepšování, mírně každoročně klesá cena, to ale nevadí, na vývoj je pořád - rostou totiž objemy. Pak nastane status quo - přístroj už je promyšlený, ale cena je tak nízká, že již nezbývají prostředky na další vývoj, když nepočítám konstrukci nových kabátků pro každý modelový rok. Poslední etapou je slevňování výroby a to je vždy prasárna. Samozřejmě katalogy jdou pořád s technickými údaji nahoru, ale skutečnost je jiná. Nejexaktněji je to vidět přímo na součástkách. Před 10 lety byly MOS tranzistory drahé, ale audio zesilovač z nich postavený hrál perfektně. Dnes jsou k dispozici "optimalizované" MOS tranzistory ze zlomek původních cen (čti neumí nic, kromě spínání ve spínacích zdrojích). Horší je, že ty opravdu kvalitní MOSy jednoduše vymírají. Konec. Finito.
Mrkněte třeba na kompaktní fotoaparáty. Po svém boomu, kdy opravdu každoročně docházelo ke zlepšování vlastností i snižování cen, je jejich vývoj dávno zastaven. Ceny zlomkové, ale pro dobrý kompakt je i dnes potřeba vytáhnout z kapsy aspoň desítku. Ono totiž ty levnější stroje jsou tak "perfektní" jenom díky svému software (firmware), který se všemožně snaží přinést 1000 a 1 funkci a maskuje skutečně zbídačený hardware uvnitř.

Takže. Chce to koupit, pokud možno, T2 už dnes. Vývoj LCD i plasem je již docela vyčerpaný. Nic převratného, zásadního, již tyto technologie nepřinesou. Nastává období, kdy je cena dole a trh je potřeba propenetrovat těmito profláknutými technologiemi, aby se konečně mohli výrobci vytasit s něčím novým, co přiměje uspokojené uživatele znova pomýšlet na něco "lepšího". Zpět. TV s T2 stojí stejné many, jako TV s T, stačí se mrknout na google. Chce to tlačit na prodejce - ale jak, to nevím, poněvadž chudák prodavačka za to fakt nemůže, že nemají T2. Chtělo by to konkurenci - aby někdo z prodejců přišel s dovozem T2 jako se svojí výhodou ...
geronimoh (2327)|12.10.2011 16:52
[quote=patriot;371348]... Jsem realista, a nebudu házat machry, že "TV je tak na 3-4 roky a pak se stejně koupí nová". Prdlačky. [COLOR=GREEN]TV jsem koupil na 10-12 let.[/COLOR] Ta doba uteče jako voda. A pokud nekupujete TV podle ceny (low-end), tak to bez problémů vydrží a dokonce si uchová kvalitu obrazu až ke konci životnosti....
[/quote]

Tak to jsi velký optimista. Jinak vcelku souhlasím, hlavně co se týká toho, jak jde kvalita spotřební elektroniky dolů. DVB-T2 mě nijak nebere, protože u nás na Vyškovsku to bude ještě později, než ve Zlíně a navíc dávám přednost DVB-S2.
KamilZ (10277)|12.10.2011 20:56
[quote=patriot;371348]Přechod z T na T2 je totiž i podle Českých Radiokomunikací docela snadný. Prakticky jde jen o změnu obsahu dat, který vysílač vysílá. Takže pouze změna kodérů, no a na straně příjimačů dekodérů, tedy jednoduchá výměna hardware potažmo software[/quote]
Nemáš někde odkaz, kde jsi zjistil, že změna z DVB-T na T2 je jednoduchá? Docela mě to zajímá. Má to jiné kódování a modulaci, viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2 a http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/obecne/mala-encyklopedie-televizni-techniky/2010-12-serial-o-dvb-t2-proc-dvb-t2.html?sablona=tisk. Z toho mi nějak nepasuje, že pro vysílací stranu je změna jednoduchá (tedy pokud není stejně "jednoduchá" jako na příjímací straně - kompletní výměna přijímače). Změna komprese z MPEG-2 na MPEG-4 je to poslední, to lze softwarově (pokud je na to HW dimenzovaný).
KamilZ (10277)|13.10.2011 08:35
[quote=patriot;371348]Vývoj LCD i plasem je již docela vyčerpaný. Nic převratného, zásadního, již tyto technologie nepřinesou.[/quote]
To je podle mě hodně odvážné tvrzení. V oblastí návrhu elektroniky se nepohybuji, ale u LCD je vidět pořád nějaký pokrok. Když to vezmu od pasivních LCD (do notebooků), přes aktivní TFT, pak TN, S-PVA/MVA, S-IPS/H-IPS, ... To samé podsvícení - od CCFL přes Edge LED až po Direct LED s Local Dimming. Prostě mi připadá, že se pořád něco děje a nevím, jestli ještě něco nemají výrobci v "šuplíku". Nebo myslíš, že teď už bude přímo OLED? U plazem nevím, tam jsem zaznamenal pouze přechod na PDP.

Jinak ale s tvým příspěvkem souhlasím, myslím že jsi stav popsal na 100%. Prostě tendence je všechno co nejvíc odrbat :-(. A to nejen v oblasti elektroniky, prostě všude. Když si vezmu, kolik vydržely komponenty na mém 15 let starém kole a kolik vydrží teď (i přes vyšší modelovou řadu), tak bych brečel :-(.
geronimoh (2327)|13.10.2011 10:59
[quote=KamilZ;371526]U plazem nevím, tam jsem zaznamenal pouze přechod na PDP.
[/quote]

Asi jsi myslel přechod na "Neo PDP" ...
KamilZ (10277)|13.10.2011 11:08
[quote=geronimoh;371542]Asi jsi myslel přechod na "Neo PDP" ...[/quote]
Ano, díky za opravu.
bavorak (1494)|13.10.2011 11:09
ono su to vsetko "plasma display panel" a ci neo, alebo nie, princip je rovnaky. Menia sa iba tvary buniek, kvalita luminoforov, umiestnenie elektrod ...
Pitomec (10211)|13.10.2011 11:21
[quote=patriot;371348]Já TV s DVB-T2 mám, jak jsem tady už na serveru před pár měsíci psal.

Ivo Mašek má rozhodně pravdu v tom, že T2 má jednoznačnou budoucnost.
A já si dokonce myslím, že hoodně blízkou.[COLOR=red] Přechod z T na T2 je totiž i podle Českých Radiokomunikací docela snadný. Prakticky jde jen o změnu obsahu dat, který vysílač vysílá. Takže pouze změna kodérů, no a na straně příjimačů dekodérů, tedy jednoduchá výměna hardware potažmo software.[/COLOR]
Samozřejmě síť potřebuje jemně doladit. Současným zkušebním vysíláním se pouze ověřuje provoz a zkouší nové featurky, které T2 vysílání umožňuje.

Já osobně odhaduji, že T2 nastoupí v horizontu 1-3 let a nejprve nahradí MUX4, možná se k němu přidá v zápětí (do dalších 2 let) i MUX2 a MUX3. Zato MUX1 asi chvíli posečká na stávající T technologii. Ale to jen tipuji.

Apropo, já žiju ve Zlínském kraji, takže zatím se můžu v klidu usadit do křesla ... (zas budeme poslední ???) :-)

Ale potřeboval jsem koupit TV do nového domu, tak jsem rád, že jsem sehnal T2 tuner. Jsem realista, a nebudu házat machry, že "TV je tak na 3-4 roky a pak se stejně koupí nová". Prdlačky. [COLOR=red]TV jsem koupil na 10-12 let.[/COLOR] Ta doba uteče jako voda. A pokud nekupujete TV podle ceny (low-end), tak to bez problémů vydrží a dokonce si uchová kvalitu obrazu až ke konci životnosti.

Někdo říká, že každým rokem jsou TV lepší, že mají obraz, lepší černou atd. Prdlačky. Sám jsem elektronik a tak dobře vím (a soudí to i četní kolegové z řad konstruktérů dobré elektroniky), že všecko to vždycky spěje do řádné pi.. Týká se to nejen TV či jiného spotřebního zboží , ale i samotných součástek. Na počátku je to příšerně drahé, ale kvalitní. Poté se pracuje na zlepšování, mírně každoročně klesá cena, to ale nevadí, na vývoj je pořád - rostou totiž objemy. Pak nastane status quo - přístroj už je promyšlený, ale cena je tak nízká, že již nezbývají prostředky na další vývoj, když nepočítám konstrukci nových kabátků pro každý modelový rok. Poslední etapou je slevňování výroby a to je vždy prasárna. Samozřejmě katalogy jdou pořád s technickými údaji nahoru, ale skutečnost je jiná. Nejexaktněji je to vidět přímo na součástkách. Před 10 lety byly MOS tranzistory drahé, ale audio zesilovač z nich postavený hrál perfektně. Dnes jsou k dispozici "optimalizované" MOS tranzistory ze zlomek původních cen (čti neumí nic, kromě spínání ve spínacích zdrojích). Horší je, že ty opravdu kvalitní MOSy jednoduše vymírají. Konec. Finito.
Mrkněte třeba na kompaktní fotoaparáty. Po svém boomu, kdy opravdu každoročně docházelo ke zlepšování vlastností i snižování cen, je jejich vývoj dávno zastaven. Ceny zlomkové, ale pro dobrý kompakt je i dnes potřeba vytáhnout z kapsy aspoň desítku. Ono totiž ty levnější stroje jsou tak "perfektní" jenom díky svému software (firmware), který se všemožně snaží přinést 1000 a 1 funkci a maskuje skutečně zbídačený hardware uvnitř.

Takže. Chce to koupit, pokud možno, T2 už dnes. Vývoj LCD i plasem je již docela vyčerpaný. Nic převratného, zásadního, již tyto technologie nepřinesou. Nastává období, kdy je cena dole a trh je potřeba propenetrovat těmito profláknutými technologiemi, aby se konečně mohli výrobci vytasit s něčím novým, co přiměje uspokojené uživatele znova pomýšlet na něco "lepšího". Zpět. TV s T2 stojí stejné many, jako TV s T, stačí se mrknout na google. Chce to tlačit na prodejce - ale jak, to nevím, poněvadž chudák prodavačka za to fakt nemůže, že nemají T2. Chtělo by to konkurenci - aby někdo z prodejců přišel s dovozem T2 jako se svojí výhodou ...[/quote]Podle Radiokomunikací snad, ale ty o tom (naštěstí) nerozhodujou a hlavní stanovisko mají samotné TV stanice, jestli se do toho nesmyslu pohrnou nebo ne. A nesmyslu proto, že to divákovi nenabídne totéž co satelit nebo kabelovka, pořád to bude jenom pár programů a navíc s počáteční nutností komplet obměnit celý vozový park na straně příjmu (a než se tak stane, tak už zase někdo vyrukuje s něčím dalším, co T2 nahradí a tak pořád dokola).

Koupit mohls, ale za 10-12 let bude ten televizor dávno ve šmelcu a ty si můžeš blahopřát, když vydrží aspoň polovinu té doby...
Pitomec (10211)|13.10.2011 11:27
[quote=KamilZ;371469]Nemáš někde odkaz, kde jsi zjistil, že změna z DVB-T na T2 je jednoduchá? Docela mě to zajímá. Má to jiné kódování a modulaci, viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2 a http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/obecne/mala-encyklopedie-televizni-techniky/2010-12-serial-o-dvb-t2-proc-dvb-t2.html?sablona=tisk. Z toho mi nějak nepasuje, že pro vysílací stranu je změna jednoduchá (tedy pokud není stejně "jednoduchá" jako na příjímací straně - kompletní výměna přijímače). Změna komprese z MPEG-2 na MPEG-4 je to poslední, to lze softwarově (pokud je na to HW dimenzovaný).[/quote]S tímto vyrukovaly snad samy Radiokomunikace, že jsou vysílače na DVB-T2 připraveny. Škoda, že to nečte mirekv, ten by to uvedl na pravou míru.
interfernet422 (1575)|13.10.2011 11:54
Určitě nepustí DVB-T2 dříve než bude penetrován trh DVB-T a začnou klesat prodeje TV. Nasazení DVB-T2 pak bude snahou o nastartování prodejů nových TV.
Pitomec (10211)|13.10.2011 12:06
Problém je (a bude) v tom, že vysílání v pozemáku si musí každá TV stanice cvakat z vlastní kapsy (u kabelovek je to nestojí vůbec nic, někdy naopak ještě kasírují peníze a u satelitu se dá taky vyhandlovat ledacos, aby daná stanice nemusela platit a zatáhnul to přímo satelitní provider). Takže přejít na T2 za situace, že nikdo nemá přijímač (protože prakticky všichni uživatelé pozemáku jsou orientovaní na T a kromě toho právě tito uživatelé spadají do sféry, která jenom velmi nerada za něco platí, a to jak pravidelně, tak i obměnou zařízení), by byla sebevražda. Takže zbývá leda souběh vysílání, a to je zase sebevražda pro samotný TV stanice, který jsou rády, když ten stále klesající zisk ještě pošlou někam do zahraničí majitelům a ne aby z něho financovaly nějaký technický rozmary pro strýčka Příhodu, notabene když to stejně sledovanost nezvedne (divák pozemáku bude čučet na T2 stejně jako čučí na T a žádný extra penízky z něho nevypadnou).
visper (270)|4.11.2011 11:41
Já mám Samsung D6100 a tento model se prodává v Anglii s DVB-T2 tunerem. Takže v budoucnu by neměl být problém ho sehnat a vyměnit. A nebo tam třeba je a stačí ho povolit v servis menu? Nezdá se mi, že by se zbytečně babrali s vývojem dvou různých tunerů když cena je stejná.
Edit: tak v service menu se dá skutečně zvolit DVB-T2, ale jestli to funguje nemám zatím na čem ověřit.
patriot (227)|4.11.2011 21:22
[quote=Pitomec;371563]Problém je (a bude) v tom, že vysílání v pozemáku si musí každá TV stanice cvakat z vlastní kapsy (u kabelovek je to nestojí vůbec nic, někdy naopak ještě kasírují peníze a u satelitu se dá taky vyhandlovat ledacos, aby daná stanice nemusela platit a zatáhnul to přímo satelitní provider). Takže přejít na T2 za situace, že nikdo nemá přijímač (protože prakticky všichni uživatelé pozemáku jsou orientovaní na T a kromě toho právě tito uživatelé spadají do sféry, která jenom velmi nerada za něco platí, a to jak pravidelně, tak i obměnou zařízení), by byla sebevražda. Takže zbývá leda souběh vysílání, a to je zase sebevražda pro samotný TV stanice, který jsou rády, když ten stále klesající zisk ještě pošlou někam do zahraničí majitelům a ne aby z něho financovaly nějaký technický rozmary pro strýčka Příhodu, notabene když to stejně sledovanost nezvedne (divák pozemáku bude čučet na T2 stejně jako čučí na T a žádný extra penízky z něho nevypadnou).[/quote]

Technologie T2 by měla přinést i některé unikum - jako např. příjem signálu v přenosných zařízeních (notebooky, telefony, PDA ..) snadnější příjem (příjem by měl fungovat i v případě horšího signálu), slevnění provozu (mohl by stačit nižší počet vysílačů) atd.
Co se týče satelitu, stejně drtivá většina uživatelů, co znám osobně, chytá pouze free programy, tzn. zhruba to, co nabízí dnešní 4 multiplexy DVB-T. Navíc, v nižším datovém toku, tzn. v nižší kvalitě. Čili satelit toho taky moc nenabídne. Jo, uživatel si může připlatit, a pak má vysílání v HD. Ale bavme se o službě ekvivalentní k DVB-T, tzn. free vysílání. Krom toho satelit znamená pro většinu současných uživatelů nutnost dokoupení SAT set-top-boxu, což obnáší zařízení s poměrně vysokou spotřebou (15-35W), další DO na stole a investici toho set-top-boxu, paraboly a slušného kabelu. Možnosti větvení signálu jsou také výrazně komplikovanější. Naproti tomu stojí zcela nenáročný příjem signálu DVB-T, který se dá chytat snad i na vidle zapíchnuté do balíku slámy. Položíš si ve vlaku na klín notebook, do něj zastrčíš flashku s nápisem DVB-T, a už sleduješ TV.
Nic proti satelitu, naopak. Jen se odvažuji říct, že pro většinu uživatelů SAT ve skutečnosti nic navíc nepřináší. Zdaleka ne každý stojí o stovky programů a ještě za ně dokonce platit. Mně osobně se satelit líbí kvůli možnosti HD příjmu (opět však až na výjimky placenému). Kdyby HD nabídlo i pozemní vysílání (T2), preferoval bych raději toto. Portfolio programů mně osobně stačí a toužím jen po lepší kvalitě obrazu.
Jan10 (836)|4.11.2011 21:31
Podle mě by většině lidí bohatě stačil jeden multiplex s 10ti progamy v SD, ale v MPEG4 - kvalita by byla lepší než současný MPEG2.
Ivo Mašek (10205)|4.11.2011 21:33
Většině lidí stačí SD (hlavně serialy a pitomosti z Novy a Primy), brambůrky a pivo u toho na gauči. Lidí, zajímajících se o AV a tudíž i kvalitu je málo. Holt tu káru musíme tlačit my:-)B-)
patriot (227)|4.11.2011 21:39
Co píšou aktuálně České Radiokomunikace:
-------
V pátek 4. listopadu zahájila společnost České Radiokomunikace a.s. digitální vysílání programů TV Nova, Prima TV a TV Barrandov v síti multiplexu 2 z vysílačů Tlustá hora a Ploštiny. Diváci na Zlínsku tak již budou moci sledovat pozemní vysílání programů vysílaných ve všech třech multiplexech digitálně. Spuštěním posledních dvou digitálních vysílačů tak České Radiokomunikace dokončily vybudování digitálních televizních sítí. Česká republika je první ze zemí střední a východní Evropy, ve které je proces digitalizace úspěšně a včas završen.
„Složitý a velmi rozsáhlý projekt digitalizace na našem území se nám podařilo dovést do zdárného konce. Spuštěním vysílačů na Zlínsku je digitálním signálem pokryta většina území ČR – 99,56 %.“ říká Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací. „Ukončením projektu digitalizace však pro nás nic nekončí, naopak začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj televizního vysílání v HD rozlišení. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání letních Olympijských her 2012 již ve vyšší kvalitě obrazu,“ dodává Levinský.
-------
Když se navíc podíváte, že v souvislosti DVB-T České Radiokomunikace hovoří již pouze o 3 multiplexech, nabízí se spekulace, jak naloží s vyhrazeným frekvenčním pásmem pro 4. multiplex. A když si k tomu přidáte úspěšné ukončení DVB-T2 testů a výše uvedené prohlášení ..... Já jsem v tomhle směru optimista.:-)