Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pomoc s DVB-T

Pepino100 (45)|29.9.2011 14:04
Zdravím
moc prosím o pomoc. Koupil jsem si novou tv konkrétně panasonic 46st30 a mám problém s naladěním pozemního vysílání. Tv mi naladí všechny dostupné volně dostupné kanály ale 3 programy se mi sekají a to konkrétně Nova HD, ČT HD, a Očko. Ostatní programy jdou v poho. Síla signálu u ostatních ukazuje 100%
Předtím jsem tam měl tv samsung 32c570 a tam mi šli v pohodě i tyhle 3 programy. Poradí mi někdo jak vyřešit tenhle problém? Pomůže mi když si koupím nějaký DVB-T zesilovač?
Předem všem moc diky
Connor (509)|29.9.2011 16:00
Rozdíl bude imho v citlivosti tuneru v televizi... odhaduji že se bavíme o Praze, kde jsou HD kanály, tj. mux4 vysílané z Olšanky a horizontálně 2W a ostatní muxy ze Žižkova a vertikálně 100W. Omrkni anténu a zkus nalézt kompromis mezi horizontální polarizací a namířením na Olšanku a situaí kdy ti ještě ostatní muxy ze Žižkova fungují.
Se zesilovačem neporadím, do toho nevidím a mohlo by to přinést víc škody než užitku. Možná nepotřebuješ zesilovat, ale odrušovat, kdoví.
Pepino100 (45)|29.9.2011 17:29
Jo jo bavíme se o Praze konkrétně na ulici Jaroslava Foglara na Praze 13.
S anténou je problém že se k ní nedostanu. Jsou to 4patrové bytovky a i kdybych se k anténě dostal tak nevím zda by mi družstvo nebo nájemníci dovolily měnit polohu antény.
I tak ale diky
Pitomec (10211)|29.9.2011 17:42
[quote=Pepino100;369152]Jo jo bavíme se o Praze konkrétně na ulici Jaroslava Foglara na Praze 13.
S anténou je problém že se k ní nedostanu. Jsou to 4patrové bytovky a i kdybych se k anténě dostal tak [COLOR=red]nevím zda by mi družstvo nebo nájemníci dovolily měnit polohu antény[/COLOR].
I tak ale diky[/quote]
Ve společné anténě by sis stejně nepomohl, k tomu musí vlastník domu zavolat anténáře, aby se na to podíval on.
Connor (509)|29.9.2011 18:31
[quote=Pepino100;369152]Jo jo bavíme se o Praze konkrétně na ulici Jaroslava Foglara na Praze 13.
S anténou je problém že se k ní nedostanu. Jsou to 4patrové bytovky a i kdybych se k anténě dostal tak nevím zda by mi družstvo nebo nájemníci dovolily měnit polohu antény.
I tak ale diky[/quote]

Aha, tak to chce spíš anténáře.
Se zesilovačem u tebe v bytě platí co sem psal, nerozumím tomu, tak se neodvážím mudrovat jestli může pomoct.
Ivo Mašek (10205)|29.9.2011 19:13
Zesilovač se dává jako poslední. Stále platí, že nejlepším "zesíkem" je antena samotná
Scorpion7 (200)|29.9.2011 20:36
[quote=Pepino100;369122]Zdravím
moc prosím o pomoc. Koupil jsem si novou tv konkrétně panasonic 46st30 a mám problém s naladěním pozemního vysílání. Tv mi naladí všechny dostupné volně dostupné kanály ale 3 programy se mi sekají a to konkrétně Nova HD, ČT HD, a Očko. Ostatní programy jdou v poho. Síla signálu u ostatních ukazuje 100%
Předtím jsem tam měl tv samsung 32c570 a tam mi šli v pohodě i tyhle 3 programy. Poradí mi někdo jak vyřešit tenhle problém? Pomůže mi když si koupím nějaký DVB-T zesilovač?
Předem všem moc diky[/quote]

Prepokladam že máš model TX-P46ST30E.Vyber pomocou Tlač.na DO DVB-T,potom daj MENU-NADSTAVENIA-zadaj možnosť Menu ladenia DVB-T potvrd Ok a zjaví sa tabulka/Editacia,Sez.kan.,Auto.lad.,Ruč.lad.,atd/skontroluj poslednu položku UTLMENIE ma byť v polohe VYPNUTE.Pokial je to v tejto polohe ,tak ešte skus potom Ručné Ladenie,ale potrebuješ vedieť parametre jednotlivych stanic.A skusiť ich ručne naladiť.To je všetko,čo Ti možem ešte poradiť.
bastlir (3245)|29.9.2011 23:06
[quote=Ivo Mašek;369177]Zesilovač se dává jako poslední. Stále platí, že nejlepším "zesíkem" je antena samotná[/quote]

Jojo, toto pravidlo je staré, jako televizor sám.

Mnohdy zesilovač má obrácený efekt.

Podívej se na: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29534
Pepino100 (45)|29.9.2011 23:36
[quote=Scorpion7;369198]Prepokladam že máš model TX-P46ST30E.Vyber pomocou Tlač.na DO DVB-T,potom daj MENU-NADSTAVENIA-zadaj možnosť Menu ladenia DVB-T potvrd Ok a zjaví sa tabulka/Editacia,Sez.kan.,Auto.lad.,Ruč.lad.,atd/skontroluj poslednu položku UTLMENIE ma byť v polohe VYPNUTE.Pokial je to v tejto polohe ,tak ešte skus potom Ručné Ladenie,ale potrebuješ vedieť parametre jednotlivych stanic.A skusiť ich ručne naladiť.To je všetko,čo Ti možem ešte poradiť.[/quote]

jo přesně tenhle model mám. já když najedu do menu ladění DVB-T tak tam mám edituj složku oblíbené,seznam kanálů,automatické ladění,ruční ladění,aktualizovat seznam kanálů,hlášení nového kanálu,stav signálu,přidat tv signál. Nic jiného tam není a jediná položka která se dá zapnout nebo vypnout je hlášení nového signálu
Scorpion7 (200)|30.9.2011 07:35
[quote=Pepino100;369249]jo přesně tenhle model mám. já když najedu do menu ladění DVB-T tak tam mám edituj složku oblíbené,seznam kanálů,automatické ladění,ruční ladění,aktualizovat seznam kanálů,hlášení nového kanálu,stav signálu,přidat tv signál. Nic jiného tam není a jediná položka která se dá zapnout nebo vypnout je hlášení nového signálu[/quote]

Len taká otázka,a čo ostatný spolubývajuci v dome,tým to funguje?Ak áno,tak je to len v Tv.Predsa,ked si mal pred tým Samsung a tam to išlo v pohode,a vymeníš len telku za iný model tak by si mal znovu všetko naladiť ako na tom povodnom,pokial nie je chyba v samotnom Panasonicu.Skus to všetko preladiť len ručne,može byť že na inej frekvencii najdeš kvalitnejší príjem týchto programov.
Pepino100 (45)|30.9.2011 08:55
Jo já si myslím že je to jen v tv. Podle mě má nějaký slabší set top box. Proto mě napadlo jestli by pomohl nějaký zesilovač. Na pokojovou anténu to ty 3 programy nechytne vůbec. Na tu společnou to chytne všechny. Síla signálu je 100% jen u těch 3 je sílá 15% Provozovatel těchto 3 stanic je Telefonica. Může to mýt na to vliv? Nebo tak něco? Nerozumím téhle problematice tak zjišťuji jak tenhle problém vyřešit
Ivo Mašek (10205)|30.9.2011 12:17
[quote]
jen u těch 3 je sílá 15% Provozovatel těchto 3 stanic je Telefonica. Může to mýt na to vliv?
[/quote]
Telefonica, tuším, snižovala výkon vysílače na 1kW. Což je opravdu málo a tudíž hodně záleží na umístění přijímače a "výkonnosti" jeho tuneru.
Pepino100 (45)|30.9.2011 13:29
Takže jediné řešení pro mě je koupit si navíc ještě nějaký set top box pokud chci chytat ty 3 programy?
Ivo Mašek (10205)|30.9.2011 13:35
Já nevím. Ona ta Telefonica je pokusné vysílání a nevím, jak dlouho vůbec bude pokračovat. Některé stanice od ní nedávno odešly.
Když tak si zkus nějaký STB půjčit (jestli je to možné), a uvidíš.
mirekv (7169)|30.9.2011 14:16
Telefonica má slabé vysílače, většinou někde na vodárenských vězích a tak. Navíc se asi neudrží.
bastlir (3245)|30.9.2011 20:09
Výsílací výkon O2 je 2kW. Vysílač je na věži budovy a vysílá v horizontálu na 64k. Pokud někdo chce korektně přijímat Žižkov-Olšanská a Žižkov-Mahlerovy sady, měl by správně mít dvě sloučené antény, přičemž ta na Žižkov-Mahlerovy sady by měla být otočená do vertikálu.
Pokud však někdo má oba bysílače blízko a má je aspoň přibližně jedním směrem, doporučoval bych mu (bez záruky) nechat anténu v horizontálu a spíš ji směrovat na Žižkov-Olšanská, protože vysílač Žižkov-Mahlerovy sady má výkon 32kW, takže i tak jej lze na tuto anténu byť se ztrátou chytit.
Obecně však platí, že při příjmu z vysílačů se slabým výkonem se projeví každý hřích v intalaci rozvodu. Druhé pravidlo - pokud je přímo na anténě NIC, tak zesilovačem se NIC jen zesílí.
Ivo Mašek (10205)|30.9.2011 20:18
[quote]
Výsílací výkon O2 je 2kW.
[/quote]
Tohle asi bude starší údaj (i na inetu takový udávají). Ale mám dojem, že na konci minulého roku to snižovali na 1kW (alespoň v Praze). jestli se to zase změnilo - to nevím
bastlir (3245)|30.9.2011 20:43
[quote=Ivo Mašek;369393]Tohle asi bude starší údaj (i na inetu takový udávají). Ale mám dojem, že na konci minulého roku to snižovali na 1kW (alespoň v Praze). jestli se to zase změnilo - to nevím[/quote]

Někdy počátkem roku jsem si k měřáku tisknul tabulky s vysílačema, družicema apod. Nevylučuji, že se v rámci zkušebního vysílání mohlo od té doby cokoliv změnit. Ale i tak, jestli 1 nebo 2kW = sígnál na h... :-)
bastlir (3245)|30.9.2011 20:59
Tady dokonce pro O2 uvádějí 10kW, což je kravina.
http://digitalnitelevize.cz/vysilace/sit-mux4.html
Connor (509)|1.10.2011 12:18
Jo, takhle jedu já (horizontálně na Olšanku, Žižkov ve stejné směru svírá úhel cca 30st.). Televize jedou v pohodě, ale TV tuner v PC má problém a buď jeden nebo druhej mux nezvládne v dostatečné kvalitě. Nenapadá tě, co s tím? Problém bude v citlivosti PC tuneru, dá se mu nějak pomoc? (ne výměnou, zkusil jsem 2 a stejný výsledek)


[quote=bastlir;369392]Výsílací výkon O2 je 2kW. Vysílač je na věži budovy a vysílá v horizontálu na 64k. Pokud někdo chce korektně přijímat Žižkov-Olšanská a Žižkov-Mahlerovy sady, měl by správně mít dvě sloučené antény, přičemž ta na Žižkov-Mahlerovy sady by měla být otočená do vertikálu.
Pokud však někdo má oba bysílače blízko a má je aspoň přibližně jedním směrem, doporučoval bych mu (bez záruky) nechat anténu v horizontálu a spíš ji směrovat na Žižkov-Olšanská, protože vysílač Žižkov-Mahlerovy sady má výkon 32kW, takže i tak jej lze na tuto anténu byť se ztrátou chytit.
Obecně však platí, že při příjmu z vysílačů se slabým výkonem se projeví každý hřích v intalaci rozvodu. Druhé pravidlo - pokud je přímo na anténě NIC, tak zesilovačem se NIC jen zesílí.[/quote]
JirkaH (123)|1.10.2011 18:44
[quote=bastlir;369413]Tady dokonce pro O2 uvádějí 10kW, což je kravina.
http://digitalnitelevize.cz/vysilace/sit-mux4.html[/quote]

Informace o aktuálním stavu MUXu4 si O2 nechává pouze pro sebe. Přesto již pár týdnů pozoruji, že se cosi změnilo, možná i vysílací výkon. DVB-T signál chytám (spíše množinu odrazů) na aktivní pokojovou anténu TechniSat TT2 - prosím nebijte mně, je to řešení v duchu Ohmova zákona - cesta nejmenšího odporu. Na střechu jsme (družstvo) zakázali přístup, oprava panelákové ploché střechy je noční můra. MUXy 1-3 i takto chodí dost slušně, sporadický výpadek signálu mi nevadí. V STA stejně MUX4 není. Aktuálně mi vysílání MUXu4 chodí s občasnými drobnými výpadky, předtím nebylo nic. Až dojdu ke zjištění o totální neúnosnosti tohoto řešení, věc je jasná - satelit na lodžii. Celá řada lidí u nás to už takto má. Pak je samozžejmě kardinální otázka, jaký HW v PC použít. Doufám, že ještě chvíli vydržím.
Pitomec (10211)|1.10.2011 18:50
Ve vysílání se nemění nic - jediný co se mění jsou příjmový podmínky.
bastlir (3245)|1.10.2011 19:34
[quote=Connor;369496]Jo, takhle jedu já (horizontálně na Olšanku, Žižkov ve stejné směru svírá úhel cca 30st.). Televize jedou v pohodě, ale TV tuner v PC má problém a buď jeden nebo druhej mux nezvládne v dostatečné kvalitě. Nenapadá tě, co s tím? Problém bude v citlivosti PC tuneru, dá se mu nějak pomoc? (ne výměnou, zkusil jsem 2 a stejný výsledek)[/quote]

30° je dost. V které ulici bydlíš (nebo aspoň čtvrť)?
Connor (509)|1.10.2011 21:01
bastlir: Mám to cca 5km s přímou viditelností. Překvapivé je, že TV s tím nemají problém, ale tuner v PC ano (poslední cca 3/4 roku) a nevím jak mu pomoci. :-/
bastlir (3245)|1.10.2011 21:14
[quote=Connor;369568]bastlir: Mám to cca 5km s přímou viditelností. Překvapivé je, že TV s tím nemají problém, ale tuner v PC ano (poslední cca 3/4 roku) a nevím jak mu pomoci. :-/[/quote]

No to jsi měl říct hned! :-)
Zkušenost:
1. některé PC-tunery mají problémy s citlivostí.
2. ztráta při rozbočení signálu
3. špatné rozbočení signálu
4. IEC konektor u tuneru má špatný kontakt s IEC konektorem koupeným u nás, zejména jiný průměr stínění.
5. nekvalitně zhotovený kabel
6. Někdy stačí jednostupňový zesilovač hned u rozbočovače.
Connor (509)|2.10.2011 10:24
bastlir:
Díky, zkusím se v tom nějak zorientovat. :-)
1) to je asi pravděpodobné, v tomto případě je to klasika AirStar2 a Comtrend E750 (oba celkem slušně hodnocené)...
2) jistě nějaký útlum bude, ale kdoví jak podstatný, ten problém z příjmem mám cca 3/4 roku, předtím to šlo ok
3) to nevylučuju, ale rozbočovač je Teroz (model si nepamatuju) a F konektory jsem na půdě kontroloval a pro jistotu předělal
4) to nepoznám, taky mě to napadlo, ale že by oba tunery na tom byly tak špatně?
5) kupoval jsem jej před cca 3 lety v elektro potřebách, nepamatuju, jen že to byl cenově nějaký průměr
6) jaký? a jakou napájecí výhybku+zdroj na průchozí větev

Ještě doplním (snad nedostanu za uši že sem to neřekl hned) :-), že v domě je TV několik a bez problémů (antény směrované stejně), ale na té mé anténě je jenom 1x TV a PC a problém jen v PC. Zkusil jsem testnout nějaký starý STB a připojit jej na větev místo PC a ten to kupodivu chytal celkem dostatečně a bez chyb (podle toho co ukazoval stb, žádný měřák nemám).
Takže mě to obloukem vrací k PC tuneru. Zkusil jsem i nějakou domácí shit anténu a výsledek stejně špatný.
Kdoví čím nakonec v PC ten signál chytám, protože ať tam zapojím co zapojím tak záleží i na blbé poloze kabelu nebo drobné změně polohy ruční shit antény, člověka apod. ... hotovej Mr.Bean... už hledám jen velkou krabici kam bych si nahej vlezl. :-)
Ivo Mašek (10205)|2.10.2011 10:35
[quote]
jistě nějaký útlum bude, ale kdoví jak podstatný, ten problém z příjmem mám cca 3/4 roku, předtím to šlo ok

[/quote]
To by časově odpovídalo snížení výkonu vysílače
bastlir (3245)|2.10.2011 12:21
[quote=Ivo Mašek;369677]To by časově odpovídalo snížení výkonu vysílače[/quote]

To sice ano, ale to by bylo na všech tunerech stejné.

Pokud záleží na poloze kabelu, pak je to zřejmé - příliš slabý kabel. A pozor na ty slabé účastnické přípojky co se teď objevují ve výprodeji. V praxi jsem se přesvědčil, že tento už jenom 1,5m dlouhý kabel sám působí jako anténa. Což je samozřejmě katastrofa.
Upřímně ... v hromadě dnešních PC tunerů se už ztrácím. Sám jsem jich už pár měl, ale nakonec jsem zůstal u USB typu, který má obyčejný válcovitý tvar. Používám však k němu originální krátký USB kablík.
bastlir (3245)|2.10.2011 12:32
PS. Téměř v každém anténářském obchodu prodávají komponenty Teroz, takže stačí říct - jednostupňový, IEC nebo Fkový a k tomu Ti dají i potřebnou výhybku.
Kdybys o to stál, podívám se do jejich katalogu a řeknu Ti přímo typ.
Ivo Mašek (10205)|2.10.2011 12:55
[quote]
To sice ano, ale to by bylo na všech tunerech stejné.
[/quote]
To právě ne. Například takový Leadtek má velice citlivý tuner (ale vynahradí to perfektním, až křišťálovým obrazem). Tam, kde ještě pracují tunery z jiných karet, tak už Leadtek nemusí ani ťuk. (to jsem uvedl realný příklad)
Z praxe vím, že nelze vůbec porovnávat tunery klasických TV s tunery v televizních kartách PC, a i tam jsou značné rozdíly. To, co ještě v pohodě zpracuje tuner v TV, už vůbec nemusí zpracovat tuner v kartě.
Co se týče viditelnosti. Uživatel může nakrásně vidět na vysílač, a přesto může mít velký problém s chytáním signálu. Obvzláště ve městě, kde v okolí signálu je spousta domů, které sice nezasahují do zorného pole viditelnosti vysílače, ale ................ přesto je problém.
Šíření signálu je totiž zvláštní jev. Já jsem se setkal (a určitě ne jenom já) s mnoha případy, kdy TV měla "dle přírody" idealní stav k příjmu vysílání a přesto byl problém. Až neřešitelný. Prostě jsou někdy věci, které nelze normálním způsobem vysvětlit.
A pokud jde o onu tv kartu, je docela možné, že prostě žádné řešení nemusí existovat. Nebylo by to poprvé a nebude to naposledy.
bastlir (3245)|2.10.2011 13:10
:D No mohl bych vyprávět!!! Asi před 30 lety jsem nacpal prachy do anténní přepínané soustavy, u každé antény mně svítila ledka (to byly ty první bodovky), abych viděl, která s kterou zrovna jede a výsledkem bylo velké, hnusné, drahé NIC. :D Soused měl jen o pár metrů dál anténu, takovou starou mrchu a dálkový příjem měl. A oba jsme měli stejné podmínky. VF elektrika je sviňa a dělá si co chce. :D
JirkaH (123)|2.10.2011 14:54
[quote=Ivo Mašek;369700]Například takový Leadtek má velice citlivý tuner (ale vynahradí to perfektním, až křišťálovým obrazem). Tam, kde ještě pracují tunery z jiných karet, tak už Leadtek nemusí ani ťuk. (to jsem uvedl realný příklad).[/quote]

Já bych spíše řekl, že TV karty Leadtek mají poměrně velice slušný tuner, bohužel oproti některým jiným kartám s dost malou citlivostí. AS2PCI jede bez problémů a Leadtek DTV1000T si buď ani neškrtne nebo se škube občas až k vytuhnutí programu WinFast PVR2. Pokud to říkám špatně, prosím opravte.
Ivo Mašek (10205)|2.10.2011 15:21
[quote]
Já bych spíše řekl, že TV karty Leadtek mají poměrně velice slušný tuner, bohužel oproti některým jiným kartám s dost malou citlivostí.
[/quote]
To jsem měl na mysli :-) .
Connor (509)|2.10.2011 21:02
[quote=bastlir;369691]PS. Téměř v každém anténářském obchodu prodávají komponenty Teroz, takže stačí říct - jednostupňový, IEC nebo Fkový a k tomu Ti dají i potřebnou výhybku.
Kdybys o to stál, podívám se do jejich katalogu a řeknu Ti přímo typ.[/quote]

Kdybys byl tak laskav, tak budu rád.
Zesilovač jsem našel tento, ale vím prd:
http://www.omko.cz/zesilovac-k21-69-18db-na-f-konektory-nizkosumovy/

Co se týká zesilovače, tak s F konektory (bude na půdě před rozbočovačem kde není zásuvka). Napájení ovšem raději s IEC, protože to skončí v pokoji. Děkuju.
bastlir (3245)|2.10.2011 21:31
[quote=Connor;369784]Kdybys byl tak laskav, tak budu rád.
Zesilovač jsem našel tento, ale vím prd:
http://www.omko.cz/zesilovac-k21-69-18db-na-f-konektory-nizkosumovy/

Co se týká zesilovače, tak s F konektory (bude na půdě před rozbočovačem kde není zásuvka). Napájení ovšem raději s IEC, protože to skončí v pokoji. Děkuju.[/quote]

Tak to je přesně on, který bych Ti doporučil. Fkový je naopak vhodný na půdu, protože i když tam nebude sucho, této montáži to nevadí. Naopak konektory IEC na půdě časem korodují (jako u mě na chalupě) a dochází k poruchám, zejména při napájení zesilovače. Abys nemusel na půdu táhnout elektriku, máš dvě možnosti. 1. pokud budeš kabel rozbočovat až u TV, je to jednodušší, protože výhybku tam hned strčíš do zásuvky, avšak na kabelu mezi rozbočovač a zesilovač. Sice se vyrábějí rozbočovače s průběžným směrem pro napájení zesilovače, ale obtížněji se shání. Běžný rozbočovač/slučovač se z elektrického hlediska na kabelu totiž chová jako zkrat. 2. pokud bys kabel rozbočoval již na půdě, musel bys koupit výhybku bez zdroje a místo něj připojit dvě 4,5V baterie zapojené do série, což stačí a i poměrně dlouho vydrží. Podmínkou však opět bude, výhybku umístit mezi rozbočovač a zesilovač. Na samotném zesilovači jsou samolepky vstup a výstup. Přičemž do vstupu přijde připojit anténa a k výstupu výhybka, atd.
Pitomec (10211)|2.10.2011 21:33
[quote=bastlir;369790]Tak to je přesně on, který bych Ti doporučil. Fkový je naopak vhodný na půdu, protože i když tam nebude sucho, této montáži to nevadí. Naopak konektory IEC na půdě časem korodují (jako u mě na chalupě) a dochází k poruchám, zejména při napájení zesilovače. Abys nemusel na půdu táhnout elektriku, máš dvě možnosti. 1. pokud budeš kabel rozbočovat až u TV, je to jednodušší, protože výhybku tam hned strčíš do zásuvky, avšak na kabelu mezi rozbočovač a zesilovač. [COLOR=red]Sice se vyrábějí rozbočovače s průběžným směrem pro napájení zesilovače, ale obtížněji se shání.[/COLOR] Běžný rozbočovač/slučovač se z elektrického hlediska na kabelu totiž chová jako zkrat. 2. pokud bys kabel rozbočoval již na půdě, musel bys koupit výhybku bez zdroje a místo něj připojit dvě 4,5V baterie zapojené do série, což stačí a i poměrně dlouho vydrží. Podmínkou však opět bude, výhybku umístit mezi rozbočovač a zesilovač. Na samotném zesilovači jsou samolepky vstup a výstup. Přičemž do vstupu přijde připojit anténa a k výstupu výhybka, atd.[/quote]To mají snad všude skladem, ve firmě OMKO určitě.

Jinak zesilovat celý pásmo a 18dB zesilovačem, když vysílač je 5km na dohled? Hmm...
bastlir (3245)|2.10.2011 21:38
[quote=Pitomec;369791]To mají snad všude skladem, ve firmě OMKO určitě.

Jinak zesilovat celý pásmo a 18dB zesilovačem, když vysílač je 5km na dohled? Hmm...[/quote]

Myslím, že jsem na takový rozbočovač narazil jen u Patery. Jinak ho mají všichni většinou jen v nabídce, ale potom na objednávku. To si ho mohu objednat přímo sám. A nechytej mě za slovo, všechny krámy jsem samozřejmě neprolezl.
Pitomec (10211)|2.10.2011 21:52
Já nemusím nic prolízat, protože každá prodejna s anténní technikou má tento rozbočovač na skladě. Možná nějaký elektro ne, ale tam zase nebudu chodit nakupovat tu anténní techniku 8-)
bastlir (3245)|2.10.2011 21:55
A který máš na mysli?
Pitomec (10211)|2.10.2011 21:58
Který co? To elektro? No skoro každý, protože tam se něco z anténní techniky dá taky najít (koax., účastnický šňůry, zásuvky, konektory a třeba i rozbočovače).
bastlir (3245)|2.10.2011 22:02
Ne, ptal jsem se na typ rozbočovače, který jsi viděl všude prodávat. Myslím číslo.
bastlir (3245)|2.10.2011 22:18
Jednou jsem v Omku na Úvalské byl, no a nabídkou jsem tam byl zklamán. Přímo na prodejně toho měli pramálo. To bych spíš nakoupil v OBI. Omko na mě víc působí jako internetový obchod.
Pitomec (10211)|2.10.2011 22:24
[quote=bastlir;369809]Ne, ptal jsem se na typ rozbočovače, který jsi viděl všude prodávat. Myslím číslo.[/quote]Tento: http://www.satelitni-technika.com/shop/satelitni-technika/antenni-technika/rozbocovace/rozbocovac--f-1x-in---2xout/ je skoro všude a dělá se ještě v provedení 3x a 4x výstup a SAT verze 5-2400MHz.
bastlir (3245)|2.10.2011 22:40
[quote=Pitomec;369815]Tento: http://www.satelitni-technika.com/shop/satelitni-technika/antenni-technika/rozbocovace/rozbocovac--f-1x-in---2xout/ je skoro všude a dělá se ještě v provedení 3x a 4x výstup a SAT verze 5-2400MHz.[/quote]

Na to, že jde o venkovní montáž, není drahý. Nejlíp se však shánějí dvojnásobné Terozy typ: 101,102, popřípadě 225.
Connor (509)|2.10.2011 22:52
[quote=Pitomec;369791]To mají snad všude skladem, ve firmě OMKO určitě.

Jinak zesilovat celý pásmo a 18dB zesilovačem, když vysílač je 5km na dohled? Hmm...[/quote]

No jo, ale co bys mi poradil vzhledem k problémům který s PC tunerem mám ty? Doteď by mě nenapadlo, že bych někdy potřeboval k anténě zesilovač... ale co s tím?
Connor (509)|2.10.2011 22:59
[quote=bastlir;369790]Tak to je přesně on, který bych Ti doporučil. Fkový je naopak vhodný na půdu, protože i když tam nebude sucho, této montáži to nevadí. Naopak konektory IEC na půdě časem korodují (jako u mě na chalupě) a dochází k poruchám, zejména při napájení zesilovače. Abys nemusel na půdu táhnout elektriku, máš dvě možnosti. 1. pokud budeš kabel rozbočovat až u TV, je to jednodušší, protože výhybku tam hned strčíš do zásuvky, avšak na kabelu mezi rozbočovač a zesilovač. Sice se vyrábějí rozbočovače s průběžným směrem pro napájení zesilovače, ale obtížněji se shání. Běžný rozbočovač/slučovač se z elektrického hlediska na kabelu totiž chová jako zkrat. 2. pokud bys kabel rozbočoval již na půdě, musel bys koupit výhybku bez zdroje a místo něj připojit dvě 4,5V baterie zapojené do série, což stačí a i poměrně dlouho vydrží. Podmínkou však opět bude, výhybku umístit mezi rozbočovač a zesilovač. Na samotném zesilovači jsou samolepky vstup a výstup. Přičemž do vstupu přijde připojit anténa a k výstupu výhybka, atd.[/quote]

Díky moc. No asi půjdu cestou výhybky do zásuvky, nejsem bastlíř a nevím jak dlouho by to na půdě vydrželo. Musím omrknout ten rozbočovač, protože bych řekl, že jedna větev je průchozí pro napájení a myslel jsem, že to je dost obvyklé zařízení a já připojím zesilovač na kabel mezi anténu a rozbočovač a napájení pak na průchozí větev kabel mezi rozbočovač a TV? To je nesmysl?
bastlir (3245)|2.10.2011 23:08
[quote=Connor;369825]Díky moc. No asi půjdu cestou výhybky do zásuvky, nejsem bastlíř a nevím jak dlouho by to na půdě vydrželo. Musím omrknout ten rozbočovač, protože bych řekl, že jedna větev je průchozí pro napájení a myslel jsem, že to je dost obvyklé zařízení a já připojím zesilovač na kabel mezi anténu a rozbočovač a napájení pak na průchozí větev kabel mezi rozbočovač a TV? To je nesmysl?[/quote]

No není. Zesilovač - průchozí větev rozbočovače Teroz 101 (102) - výhybka - TV.
bastlir (3245)|2.10.2011 23:16
Jednotranzistorové zesilovače Teroz pro kanál 21-69:
Typ - Zisk/Šum 12V
405 - 12/2
465 - 12/2,5
406 - 14/1,5
434 - 18/1
493 - 15/1 5V
bastlir (3245)|2.10.2011 23:20
Jak tu už myslím psal Ivo Mašek, přímá viditelnost přijímače ještě nenamená záruku dobrého a kvalitního příjmu. Někdy totiž naopak dochází k opačnému efektu - přebuzení citlivého tuneru.
t0ncek (30)|3.10.2011 13:06
Zkusím využít tohoto tématu ať nezakládám další.

Koupil jsem si Panasonic GT30 a když dám naladit DVB-T, tak mi to najde všechny kanály až na ČT HD a Nova HD. Myslel jsem, že v menu je potřeba někde třeba zapnout, aby ladil i ty stanice, které vysílají v MPEG4, ale nic takového jsem nenašel.

Bydlím v rodiném domku kousek od Ostravy a pokud vím, tak tyto HD stanice tady normálně vysílají. Nevíte, kde by mohl být zakopaný pes?