Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ke kameře externí nahrávadlo pro nekomprimovaný záznam

tommmyt (542)|26.9.2011 09:50
ahoj, rád bych se přiučil. Zatím jsem měl za to, že externí záznamová zařízení pro nekomprimovaný záznam jsou veliké takžka stolní krabice, tak jsem se o to zatim moc nezajímal. ALe ted jsem viděl jeden malý štáb, měl kameru panasonic AG-AF101 a nahoře měli přidělaného něco malého. Myslel jsem si nejdřív, že to je malý tak 5" displej (ano tak malá ta krabička byla), ale pak jsem se dozvěděl že to má v sobě disk a přes hdmi to zaznamenává nekomprimovaný signál z té kamery. Na zadní straně byla malá baterka a cena asi 20tisíc, ale né v čr. Záznam měli i na kartu, ale to jen tak pro jistotu. Rád bych se optal na pár věcí s tím spojených.
-V čem potom se dá zpracovat ten nekomprimovaný signál? (stříhám v ediusu). Ptám se proto, že když bych to přirovnal k focení tak jestli jsem to dobře pochopil tak se fotí třeba do jpg, to pak otevře kdejaký program, ale když člověk fotí do RAW (původní nepomprimovaný soubor) tak s tim pak mají kdejaké programy problém to vubec otevřít..-??
-Dá se nějak vyjádřit v čem je přesně či jak hodně je rozdíl kvality mezi komprimovaným a nekomprimovaným? Třeba moje babička poznala by rozdíl??:-)) (Nemáte někdo třeba nějaký názorný obrázkový rozdíl?)
martin_54 (331)|26.9.2011 10:34
No pokud to vypadalo jako malý displej a šlo to přes hdmi, tak to nejspíš byl Ninja http://atomos.com/ninja/ a v ČR to distribuje http://www.media-it.cz/atomos-ninja--vyrobek.aspx?idVyrobek=232&idKategorie=46 a myslím, že i Syntex.
Premiéra 5, nebo Final Cut Pro s tím nemá problém, Edius sice neznám, na to ti musí odpovědět někdo jiný, nicméně je uveden jako podporovaný.
Rozdíl v kvalitě je ten, že (pokud to kamera umožňuje) tak přes hdmi (popř. u jiných kamer HD-SDI) leze signál 422 (ano je to podobné s RAW). Ten nese podstatně více informací a tudíž se lépe pracuje s barvami při coloringu.
Tento Ninja ovšem ukládá v několika formátech a to i vč. komprimovaného.
Opravdu nekomprimovaný záznam pořizuje například toto http://3dbroadcastsales.com/description.php?model=2130 nicméně zde se ti na 240GB disk vejde pouze 28minut záznamu...

Další malé a "rozšířené" nahrávadlo je http://www.nanoflash.net/ nebo http://www.aja.com/products/kipro/ki-pro-mini/ki-pro-mini-description.php
tommmyt (542)|26.9.2011 10:52
martin_54: díky díky, kvalitní odpověd :-) jj, myslím že to bylo přesně toto. Zajímavá věcička. Teď v rychlosti jsem našel na netu takovýto rozdíl kvalit:

Ve tvém příspěvku mě ukvělo "Tento Ninja ovšem ukládá v několika formátech a to i vč. komprimovaného." -to myslíš jako že to je dobře nebo špatně? Však komprimovaně můžu jet na kartu a toto by bylo jen na to nekomprimovaně-?
martin_54 (331)|26.9.2011 12:49
Můžeš si vybrat typ záznamu, např. menší datový tok, ale 422. Takže data jsou menší, ale pořád se dá hrát z barvama. To u toho Blackmagicu nejde, tam jede jen plná palba.
Ne vždy potřebuješ vše zaznamenat "naplno" a můžeš ho využít jako takovou "lepší zálohu". Ostatně z tabulky v řádku Recording Time http://atomos.com/ninja/techspecs.xml si uděláš lepší představu.
tommmyt (542)|26.9.2011 12:57
no tak to je dobrý že lze volit i menší datový tok ale stále 422. Našel jsem ještě na netu atomos samurai s SDI vstupem (ninja má jen HDMI), rozdíl v ceně jsem nenašel (myšleno v čr, kde se toto celkově asi moc nevede) ale nevím jestli by třeba samurai s SDI musel mít (připratit si) "amaterský" filmař když to jede i přes to HDMI -?
martin_54 (331)|26.9.2011 13:09
Samuraj http://atomos.com/samurai/ je jediný z mnou citovaných zařízení, které jsem neměl fyzicky v ruce a přitom o něm dost uvažuji k EX3. Navíc bych k němu dokoupil tento hdmi vstup http://atomos.com/connect/ a můžu ho použít i k 7D. Samuraj má oproti Ninjovi i lepší displej a HD-SDI out, což je dost dobré... ;-)
K oboum navíc dodávají bezvadný pevný case.
Pytkin (7947)|27.9.2011 02:10
ninja nevie nekomprimovany zaznam .. len prores , co je kompresia .. i ked super , ale je ..
tommmyt (542)|27.9.2011 11:28
a má někdo toho samuraje nebo to plánujete někdo objednávat ze zahraničí? (v čr se to asi neprodává). Na kolik to vyjde kč s tim hdmi vstupem? (a co v tom všechno je?-kolik jakých baterií..)
tommmyt (542)|27.9.2011 15:17
KrocanX: byla řeč o samurajovi
martin_54 (331)|27.9.2011 17:08
Ohledně Samuraje: Syntex mi zatím na můj mail ohledně dostupnosti a ceny neodpověděl.
Z IT media mi volal majitel, že právě řeší dodávky s výrobcem jak ohledně Samuraje, tak i connectu a že to realně vidí na konec října.
Výrobce prý slibuje již od jara dodávky, ale krom výstav, kde to ukazují a pár presentačních kusů v Evropě zatím nejsou. Ninju mají skladem.
tommmyt (542)|28.9.2011 12:07
Napadlo mě ještě, jak by se takový nekomprimovaný soubor asi zpracovával ? Na nekomprimovaný by to asi chtělo už nějaké pc dělo - jaké jsou pc "požadavky" na toto????
Já například stříhám v Ediusu a mam interl Core 2 Quard, 2,40GHz.. Edius má jednu dobrou vlastnost, že když by pc nestíhal, tak se dá na to video kliknout pravym a "convertovat" do něčeho jiného s čím si Edius lépe poradí a pak se to stříhá jedna báseň, ale důležitá otázka- timto bych přišel právě o tu výhodu nekomprimovaného souboru myslím tím o ty (barevné) informace navíc????
Pytkin (7947)|28.9.2011 15:44
na nekomprimovane video akurat potrebujes rychle disky .. idealne je nejake pole .. zatazenie procesora je rovnake ..
aastudio (1)|8.10.2011 20:34
Predám ATOMOS NINJA, kupovaný na Slovensku AUGUST 2011 zo slovenského SYNTEXu za 600 EUR. Dovod: nevyužívam.
Kontakt +421907717048, @: [email]kontakt@aastudio.sk[/email]
martin_54 (331)|11.10.2011 23:09
[quote=anglcam;371303]http://www.blackmagic-design.com/products/hyperdeckshuttle/[/quote]

A toto je co za výkřik do tmy??? :-)
Jestli jsi objevil Ameriku, tak tě musím zklamat :-)))
Odkaz na toto nahrávadlo i s popisem jeho hlavní výhody (nekomprimovaný zápis) i nevýhody (na 240Gb SSD disk se vejde pouze 28minut...), jsem dal již do první odpovědi... ;-)

Jen bych doplnil ještě jednu jeho výhodu (interní baterie se solidní výdrží) a nevýhodu (aby se to dalo rozumně k něčemu uchytit, tak musíš dokoupit kousek železa za patnáct stovek...).
SmirickyT (377)|12.10.2011 00:15
No rozmysli si taky v jakym softwaru to pak chces strihat. Vzhledek tomu, ze nektery ty recordery nahravaji do Apple pro res 422, bylo by logicky to strihat na Applu. Na PC to sice v necem taky pujde, napriklad Media Composer to umi pripojit (rychle naimportovat) a strihat.

Nicmene jiny softwary stim muzou mit problem. Strihat napriklad Quick Time Pro ress ve Vegasu, mi neprijde prilis chytre, a ocekavej ze to nebude rychle a efektivni.

Pokud hodlas strihat na PC a nemas Media Composer - tak je na zvazenou jestli neporidit tu vyse uvedenou NanoFlash. Je s tim hromada zkusenosti - more lidi to spokojene vyzuziva - a uklada to profesionalniho Sony MXF 4:2:2, takze je to preci jen platforme mene zavisle a nebudes mit problem to strihat na kterymkoliv softwaru.

Obecne se posledni dobou s tema nahravatkama roztrhl pytel a drivejsi Aja Ki a ty Nanoflashi pribyla hromada jinejch vyrobcu.

Zarovens si zjisti na jake medium to uklada (Harddisk, SD karta) a kolik to medium stoji. Napriklad Aja Ki mini z duvodu vysiho datoveho toku vyzdauje excelentni datove karty, ktere jsoui dost drahe, zatimco ta Nano Flash z duvodu nizsiho Bitrate si vystaci s levnejsima kartickama.

Atomos nahrava zase na SSd disky, ktery jsou pekelne rychly a pekelne drahy...

Ta Aja je zajimava ze zaroven nahrava zvuk.

V zasade vse co se vyrabi najdes zde:
http://www.bhphotovideo.com/c/buy/Hard-Disk-Solid-State-Recorders/ci/10042/N/4264951390
Pytkin (7947)|12.10.2011 01:00
tu AJU sme mali na otestovanie a je to uplne na hovno .. strasne vela formatov to nevie .. strasne sa to hreje .. a nato , co to vie , je to KURVA DRAHE ... inak sak ta AJA tiez nahrava do PRORESu ..

preco bude problem s PRORESom vo VEGASe ? neskusal som to .. Len nerozumiem tomu problemu .. Ked FinalCut to striha jak z praku ..
SmirickyT (377)|12.10.2011 19:42
No ProRes je v zasade Apple kodek a k ucelum editace ho Apple dodava jen jako soucast Final Cutu a Studia.

Da se sice stahnout jeho "verze pro cteni" pro Apple na nemz neni nainstalovan Final Cut, nebo pro PC, aby se lidi mohli podivat na film v ProRes kodeku, nicmene je to tedy jen needitacni plugin do Quicktime.

Takze jde o cely editacni retezec. Idelane se to nebude nikde po ceste prekonvertovavat a zustane to celou dobu v tom formatu a kontejneru v nemz to bylo natoceno. Cili QuickTime - Pro Res -> Apple -> Final Cut -> Pro Res -> QuickTime je idealni cesta.
Podobnou variantou muze bejt i ten AVID Media Composer, nebot byl od zacatku delanej pro Apple a je cely ty leta vazanej na Quicktime kontener,a i kdyz je dnes na PC, tak striktne vyzaduje QuicjkTime a je s nim tak nejak vyladenej. (Nazvdory tomu ze sam nepouziva ten Pro res).

Obecne nejlepe (nejrychleji, nejsvizneji, v nejlepsi kvalite obrazu) pracuji strizny se svymi nativnimi kodeky a kontejnery, takze je dobra idea to delat pokud mozno v nich, neb to programatori pro ne optimalizovali.

Vegas, Premiera Edius jsou od zacatky spis AVI editory. navic Vegas leta patri Sony.
Netvrdim ze to ve Vegasu nepujde. Sam jsem to par let zpatky zkousel a Vegas Quicktime otevre (Vegas Otevre skoro vsechno), ale zdalo se mi to jakesi pomale, nebo trhane ci co. A opet ses omezenej tim ze to mas v Pro Res, ale nemuzes to do nej ulozit, coz je dost na h.... A musis to ve finale renderovat do nejakeho jineho kodeku.

Dnes je to mozna uz lepsi, nez kdyz jsem to zkousel, ale stejne jsi zavisly na trech az ctyrech stranach misto na dvou - s tim ze jedna je nevypocitalelna (Apple). Ziskas HW od nejakeho vyrobce, dudes strihat v Sony Softwaru a s Applovskym Kodekem a to cely exporotovat do nejakyho Avi, ci MXF a dalsiho kodeku.

To je cely divnej retezec.

Prijde mi smysluplnejsi. ProRes Recorder -> Final Cut -> ProRes, nebo QuckTime
Nebo MXF Recorder (Sony Kodek) -> Sony Vegas -> MXF, nebo Avi.

Nikde se to po ceste moc nemeni.

Pokud pouzivat kodek treti strany, (napriklad v pripade nataceni kamerou do AVCHD/H26), tak se mi zda na PC smysluplnejsi Vegas a AVID DNxHD, kterej jde zdarma stahnout a jde do nej i ukladat a renderovat!

Takze pouzijes zdrojak AVCHD -> pracujes v DNxHD -> Exportujes do DNxHD, nebo cehokoliv jineho. Ale to jen tak obecne. Je skoda ze nejsou na trhu zadny recordery prave do DNxHD kodeku, kterej je sice "Open Source" - dle Avidu, ale asi jsou pro to "otevreni kodu" takovy licencni podminky, ze to nikdo moc do Hardwaru neimplementoval. (jsou nejaky dve vyjimky, ale desive drahy, desetitisice dolaru)


Takze jen upozronuju ze bych pri nakupu zvazoval cely potprodukcni retezec a ne jen cenu. Kdyz se to spatne sladi, tak se s tim pak budes po ceste jiste trapit.

Ja bych sel osobne do ty NanoFlashe od Convergent Designu. Protoze vysledkem jsou soubory identicky s tema ze Sony Kamer. A Sony Kamery, jsou v zasade Broadcast standard (nejrozsirenejsi) A vsechny NLE Strizny s nima bez problemu pracujou. Takze je pak jedno v cem to strihas.

Do Pro Resu bych sel jen kdybych mel Apple postprodukcni retezec. Tedy alespon iMaca a FCP X :)
Pytkin (7947)|13.10.2011 15:43
no jo .. tak ja nejak vychadzam z toho , ze kto chce prores asi robi s mackom .. je fakt ze kupovat to k vegasu neni asi uplne idealne .. my strihame na vegasoch XDCAM EX .. a ostatne veci strihame na MACKOCH .. poskulujem stale po nejakom poriadnom zazname k FS100 .. v postprodukcii mi povedali , ze dokazu akceptovat prores 4:4:4 .. tak uvidime ..
SmirickyT (377)|15.10.2011 00:16
Nejlevnejsi zarizeni ktere umi nahravat nekomprimovany zaznam pres HD-SDI a HDMI je tento novy Black magick Design za 330 dolaru (plus cena SSD disku):

Blackmagic Design HyperDeck Shuttle SSD Field Recorder

http://www.bhphotovideo.com/c/product/766053-REG/Blackmagic_Design_HYPERD_PT_HyperDeck_Shuttle_Video_Recorder.html

Nicmene pro vetsinu nataceni by melo stacit ukladani do ProRes nebo XDCAM 4:2:2 50 Mb/s - s tim vam vezmou porad i do Natoanal Geografic.
Tohle je dobry tak akorat na postprodukci na efekty. (umi to jen ten nekomprimobanej zaznam)
SmirickyT (377)|15.10.2011 00:35
Tak tohle je zajimavy:

Uklada to do volitelne bud do ProRes, nebo DNxHD. A je to docela levny. Novinka jeste neni skladem.

Sound Devices PIX 220 Video Recorder
http://www.bhphotovideo.com/c/product/767833-REG/Sound_Devices_PIX_220_PIX_220_Video_Recorder.html

Apple ProRes 422 (Proxy/LT/422/422HQ)

Avid DNxHD 36, 145, 220 Mbps, 8 and 10bit

.mov quicktime file wrapper
Pytkin (7947)|15.10.2011 01:14
jo shuttle je za hubicku .. na nom mi vadi , ze netoci 50p ..

inak je to fajn , ze recorderi pridubaju ..