Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou 3D kameru byste doporučili?

bastlir (3245)|15.9.2011 01:17
Už asi patnáct let mám dig. kameru Sony, která doposud bez servisní údržby funguje bezvadně. Ale technický pokrok jde stále kupředu a já bych si rád pořídil nějakou 3D kameru za asi tak okolo 20tis.
Je mi např. jasné, že už asi nebudu moci používat další objektivy, ale na co si mám dát pozor a co si pohlídat? Co bych však chtěl, je noční vidění a případně i komunikaci přes port 1394. Záznamové médium není pro mě rozhodující, protože nyní natáčím na 8mm kazety, které jsou pro stahování videa z kamery sice pomalejší, ale na druhou stranu nelimitují mě délkou záznamu jako např. HDD a jsou levnější jak karty.
U nás moc velká nabídka amatérských 3D kamer zatím není, takže bych případně i něco dovezl. Co byste mi doporučili?
josefíka (651)|15.9.2011 07:17
Hlavně bych doporučil zdravý rozum.
1hroch (865)|15.9.2011 08:47
KrocanX (243)|15.9.2011 12:53
bastlir (3245)|15.9.2011 15:14
[quote=josefíka;366428]Hlavně bych doporučil zdravý rozum.[/quote]

Proč myslíš? Pamataji si, že když jsem kdysi kupoval první digitální kameru, co mně lidí říkalo, že to jsou vyhozené peníze, ať si raději moupím mini VHS apod. A kde jsou loňské sněhy?

Mimochodem, na požádání natáčím amatérské volejbalové turnaje a jsou už požadavky i na 3D.
bastlir (3245)|15.9.2011 15:16
[quote=1hroch;366443]Pristi rok by mela byt za slusnou cenu 4000,-E
http://www.proficams.eu/shop/action/productdetail/oc/1401/product/panasonic-hdc-z10000.xhtml[/quote]


Hmm, ta se mi líbí, jenže potřeboval bych něco menšího a asi i levnějšího. Jsem totiž řádný plátce daní.
bastlir (3245)|15.9.2011 15:18
[quote=KrocanX;366483]http://www.fotoskoda.cz/eobchod/p4032564-cz-panasonic-hdcsdt750
maj akorat vyprodej...[/quote]

O této kameře jsem si už něco přečetl a jeden z názorů byl ten, že je to nějaký oprášený starší typ s 3D nástavcem.
romana51 (355)|15.9.2011 15:42
Ta kamera je Panasonic SD700 a má 3D nástavec (předsádku). Když se sejme (odšroubuje), zůstane normální SD700. Za ty peníze?
Mám SD700 a měl jsem chuť na předsádku (už jsem někde našel že se dají sehnat), ale mluvil jsem s jedním vlastníkem a ten mne odradil. Má to zádrhel v tom, že to půlí obraz a tím mají obě půlky jen poloviční rozlišení a obraz není podle něho nic moc. Rozhodně se vyplatí ta dražší verze, ale zase těch peněz !!
bastlir (3245)|15.9.2011 15:46
[quote=romana51;366530]Ta kamera je Panasonic SD700 a má 3D nástavec (předsádku). Když se sejme (odšroubuje), zůstane normální SD700. Za ty peníze?
Mám SD700 a měl jsem chuť na předsádku (už jsem někde našel že se dají sehnat), ale mluvil jsem s jedním vlastníkem a ten mne odradil. Má to zádrhel v tom, že to půlí obraz a tím mají obě půlky jen poloviční rozlišení a obraz není podle něho nic moc. Rozhodně se vyplatí ta dražší verze, ale zase těch peněz !![/quote]

Nojo, to je vždycky o úhlu pohledu. Já jsem kdysi za Soňáka dal 40tis. :-) Jinak díky za odpověď.
romana51 (355)|15.9.2011 15:59
bastlir - naprostý souhlas, ale možná že jsme si nerozumněli. U té SD700 s předsádkou je cena podle mne super (19990,-Kč), já samotnou vloni (bez předsádky) kupoval za 22k. Samotná předsádka u Škody stojí 7k Kč.
U té dražší verze cca 4k Eur mne ta cena děsí. Ale pokud se dá komerčně využít, není co řešit.
dalizije (641)|15.9.2011 16:19
No nic proti ale kupovat "3D" kameru je, zatím blbost. Ještě bych počkal.
bastlir (3245)|15.9.2011 16:24
[quote=dalizije;366540]No nic proti ale kupovat "3D" kameru je, zatím blbost. Ještě bych počkal.[/quote]

Nojo, ale to bych si nekoupil nikdy nic.
bastlir (3245)|15.9.2011 16:29
[quote=romana51;366536]bastlir - naprostý souhlas, ale možná že jsme si nerozumněli. U té SD700 s předsádkou je cena podle mne super (19990,-Kč), já samotnou vloni (bez předsádky) kupoval za 22k. Samotná předsádka u Škody stojí 7k Kč.
U té dražší verze cca 4k Eur mne ta cena děsí. Ale pokud se dá komerčně využít, není co řešit.[/quote]

No komerčně ... :-) ....jsou to amatéři, takže mě pozvou na pívo a zaplatí jen náklady. Zisk z toho není. :-)

Jinak s tou předsádkou mi to připadá jak vysavač na listí. :-) Právě ta ztráta rozlišení mě zarazila, to je pravda.
dalizije (641)|15.9.2011 17:23
Ono to "3D", není žádnej zázrak. Navíc kupovat novinky se nikdy nevyplatilo.
Pitomec (10211)|15.9.2011 17:29
[quote=bastlir;366524]Proč myslíš? Pamataji si, že když jsem kdysi kupoval první digitální kameru, co mně lidí říkalo, že to jsou vyhozené peníze, ať si raději moupím mini VHS apod. A kde jsou loňské sněhy?

Mimochodem, [COLOR=red]na požádání natáčím amatérské volejbalové turnaje a jsou už požadavky i na 3D[/COLOR].[/quote]Takový (nesmyslný) požadavek bych chtěl vidět! A jestli chceš záznam něčím zatraktivnit, tak si kup kamerový jeřáb, obrazovou režii a natáčej min. na 4 kamery 3x 2/3". Pak to bude přínosem. Ale určitě ne 3D pořízený na hračkárně s papundeklovým objektivem a postavený (v nejlepším případě) někde na stativu na tribuně, spíš ale držený v ruce mezi dalšíma divákama 9-)
doppetrspetla (40)|15.9.2011 18:05
Doporučuji koupit kameru Canon HV30 a k tomu stativ s externím mikrofonem.
josefíka (651)|15.9.2011 19:50
bastlir
Tož se to tady pohlo.
Doporučuji napřed nastudovat téma 3D (natáčení a zpracování) a potom pochopíš co jsem tím příspěvkem myslel.
V nynější době je to jen útok na peněženky, bez výsledku. Raději kup kvalitní kameru klasickou a toč s ní. Uděláš tím více radosti mnoha lidem a ušetříš si hodně trápení.
bastlir (3245)|15.9.2011 21:14
[quote=josefíka;366599]bastlir
Tož se to tady pohlo.
Doporučuji napřed nastudovat téma 3D (natáčení a zpracování) a potom pochopíš co jsem tím příspěvkem myslel.
V nynější době je to jen útok na peněženky, bez výsledku. Raději kup kvalitní kameru klasickou a toč s ní. Uděláš tím více radosti mnoha lidem a ušetříš si hodně trápení.[/quote]

Hmm, toho jsem se bál. Problém je v tom, že si teď mnoho lidí koupilo 3D TV, takže by rádo měli "své působení" na videu ve 3D. Zatím všechno točím převážně v ruce s DV kamerou, která má ještě rozlišení 800k pixelů. Popravdě doposavad to všem stačilo. A to dokonce i pratrům Benešům, když chtějí jiný, než veřejný TV záznam. Je pravdou, že si pomáhám lepším mikrofonem a dalšími objektivy. Ale už sám cítím, že to není ono.
Ideální by bylo, nějakou kameru si půjčit a vyzkoušet si ji, co to v amatérské praxi obnáší.
Když zhodnotím převahu doporučení, vyplývá mi z toho jedno - vyprdni se na to! :-) Jinak všem díky za názory.
1hroch (865)|15.9.2011 21:14
pitomec, josefika - tak, tak. Podobnych vykriku jsme uz zazili sami dost, ze. Jen tak namatkou v audio sfere Quadro, pak PseudoQuadro, apod.
Navic zatim pro 3D neni zadna smerodatna sdruzujici ucelena specifikace.
Pitomec (10211)|15.9.2011 21:41
[quote=bastlir;366616]Hmm, toho jsem se bál. Problém je v tom, že si teď [COLOR=red]mnoho lidí koupilo 3D TV[/COLOR], takže by rádo měli "své působení" na videu ve 3D. Zatím všechno točím převážně v ruce s DV kamerou, která má ještě rozlišení 800k pixelů. Popravdě doposavad to všem stačilo. A to dokonce i pratrům Benešům, když chtějí jiný, než veřejný TV záznam. Je pravdou, že si pomáhám lepším mikrofonem a dalšími objektivy. Ale už sám cítím, že to není ono.
Ideální by bylo, nějakou kameru si půjčit a vyzkoušet si ji, co to v amatérské praxi obnáší.
Když zhodnotím převahu doporučení, vyplývá mi z toho jedno - vyprdni se na to! :-) Jinak všem díky za názory.[/quote]Tito lidi rychle pochopí, že jenom vyhodili prachy za blbost, protože ve 3D vysílá pár kanálů někde na SATu, jeden snad v kabelovce a něco málo je na DVD nebo BD.
Co ale budeš muset řešit, je HD, protože s DV kamerou to na HD zobrazovači bude skřípat. Bohužel.
bastlir (3245)|15.9.2011 22:36
[quote=Pitomec;366568]Takový (nesmyslný) požadavek bych chtěl vidět! A jestli chceš záznam něčím zatraktivnit, tak si kup kamerový jeřáb, obrazovou režii a natáčej min. na 4 kamery 3x 2/3". Pak to bude přínosem. Ale určitě ne 3D pořízený na hračkárně s papundeklovým objektivem a postavený (v nejlepším případě) někde na stativu na tribuně, spíš ale držený v ruce mezi dalšíma divákama 9-)[/quote]

Hmm, móc dobrá rada. A co si takhle pořídit přenosový vůz? Člověče neblázni, jsem normální smrtelník. :-)
Pitomec (10211)|16.9.2011 12:40
I normální smrtelník může točit na víc kamer a je to sakra znát už když máš pouhé 2 8-)
interfernet422 (1575)|16.9.2011 14:43
[quote=Pitomec;366634]Tito lidi rychle pochopí, že jenom vyhodili prachy za blbost, protože ve 3D vysílá pár kanálů někde na SATu, jeden snad v kabelovce a něco málo je na DVD nebo BD.
Co ale budeš muset řešit, je HD, protože s DV kamerou to na HD zobrazovači bude skřípat. Bohužel.[/quote]
Pitomče souhlasím s tebou, na druhou stranu buďme rádi, že takoví lidé jsou, protože díky nim se posunuje vývoj dále. Pokud by "fandové" nekupovali nové technologie a nepřepláceli je, tak máme možná ještě teď jen černobílé CRT. Vždyť dodnes jsou hledáčky v profi TV kamerách jen černobílé.
Pitomec (10211)|16.9.2011 16:11
Nejde o nové technologie, protože spousta věcí je jenom výstřelkem výrobců, aby vyrejžovali co nejvíc na nesmyslech. Např. DVD rekordéry se mezi toto můžou směle řadit taky, stejně jako další neužitečný věci. A pokud se přijde s něčím skutečně pozitivním, tak to nezavrhuju ani já 8-)
Pave1 (4279)|16.9.2011 16:14
[quote=interfernet422;366780]...buďme rádi, že takoví lidé jsou, protože díky nim se posunuje vývoj dále. Pokud by "fandové" nekupovali nové technologie a nepřepláceli je, tak máme možná ještě teď jen černobílé CRT. Vždyť dodnes jsou hledáčky v profi TV kamerách jen černobílé.[/quote]

A víš proč jsou dodnes ty profi hledáčky černobílé? To má svůj důvod :-) .
Herkis (11)|16.9.2011 17:34
Tak já samozřejmě souhlasím s tím, že spousta těchto "nových technologií" je jen kvůli marketingu, na druhé straně ale tyto technologie občas přijdou znovu, v mnohem lepší podobě (quadro - surround - DD 5.1 - atd.). Nakonec to pseudo 3D se taky časem objeví v nějaké holografické (nebo jiné) projekci.

Ovšem bastlirovi bych asi doporučil koupit si obyčejnou Panasonic SD900 (19kKč nebo SD800 za 15kKč) a od těch volejbalových 3D nadšenců s 2,1D televizemi si nechat zaplatit ten 3D nástavec za cca 7kKč.

:D
Pro 3D natáčení bych tu měl i dva tipy - nahoře pro náročné (více jak půl mega i s mixem), dole pro nenáročné (myslím, že s bazarovými mobily by to bylo za pár kaček):

http://hdworld.cz/audio-video/3D-kamera-Panasonic-AG-3DA1-1041
romana51 (355)|16.9.2011 19:56
Pave1 - Já bych tedy čb hledáček docela bral. Moje první videokamera SVHS Panák S88 ho měl. A obraz v něm měl vyšší rozlišení a byl jasnější. Barevná display by mi vůbec nechyběla.
Dnešní barevné hledáčky vlastně nutí člověka používat display, protože v nich toho moc nevidím.

Herkis - když koupí Panáka HDC-SDT750 tak má za 20k 3D nástavec v ceně. On rozdíl mezi 700 a 900 tak velký není. K 700 se dají navíc sehnat baterie za babku. Objektiv je stejný a čipy také.
Pitomec (10211)|16.9.2011 20:00
Tehdejší kamery navíc měly ten hledák poměrně velký (na dnešní poměry), já měl MS5 a to byla paráda. Jako druhou jsem tehdy bohužel koupil S99, což bylo totéž jako S88, akorát hledák byl v barvě. Taky ta kamera záhy letěla a radši jsem dokoupil MS4...
Herkis (11)|16.9.2011 21:58
romana51: To je asi nejlevnější možnost, ale tu 750 jsem ještě v ruce neměl, nevěděl jsem, že je to jen 700 s 3D nástavcem.
bastlir (3245)|16.9.2011 22:30
[quote=Herkis;366809]Tak já samozřejmě souhlasím s tím, že spousta těchto "nových technologií" je jen kvůli marketingu, na druhé straně ale tyto technologie občas přijdou znovu, v mnohem lepší podobě (quadro - surround - DD 5.1 - atd.). Nakonec to pseudo 3D se taky časem objeví v nějaké holografické (nebo jiné) projekci.

Ovšem bastlirovi bych asi doporučil koupit si obyčejnou Panasonic SD900 (19kKč nebo SD800 za 15kKč) a od těch volejbalových 3D nadšenců s 2,1D televizemi si nechat zaplatit ten 3D nástavec za cca 7kKč.

:D
Pro 3D natáčení bych tu měl i dva tipy - nahoře pro náročné (více jak půl mega i s mixem), dole pro nenáročné (myslím, že s bazarovými mobily by to bylo za pár kaček):

http://hdworld.cz/audio-video/3D-kamera-Panasonic-AG-3DA1-1041[/quote]


:D A víš, že mě ty dva mobily docela dohnaly k zamyšlení? :-) Kdyby šlo např. synchronně zoomovat, proč ne?! :D
bicista (280)|16.9.2011 23:43
[quote=interfernet422]Vždyť dodnes jsou hledáčky v profi TV kamerách jen černobílé.[/quote]

Ja myslim ze s nastupem OLED hledackum s vysokym rozliseni 3mpx a vice brzy cernobilim hledackum odzvoni.
Pave1 (4279)|17.9.2011 09:59
[quote=bicista;366858]Ja myslim ze s nastupem OLED hledackum s vysokym rozliseni 3mpx a vice brzy cernobilim hledackum odzvoni.[/quote]

Proč? U přenosů (např. zábavný večer, záznam divadelního představení nebo sportovního utkání) se barevné podání kamer nastavuje předem v přenosovém voze (s barevnými náhledy .-) ), barevné vyladění snímané scény je dané (architektem scény, divadelního představení, u sportu nehraje roli), na kvalitní a velké ČB hledáčky lidské oko lépe ostří (vše se ostří manuálně), protože vidí v ČB lépe.

Proto mají velké profi kamery ČB (a velké) hledáčky/obrazovky. Jejich rozlišení je plné, v tom žádný problém není. Rozhodně se nejedná o nějakou "opožděnost" v kvalitě technologie, jak tady bylo naznačeno .-) .
bastlir (3245)|17.9.2011 10:08
[quote=Pave1;366879]Proč? U přenosů (např. zábavný večer, záznam divadelního představení nebo sportovního utkání) se barevné podání kamer nastavuje předem v přenosovém voze (s barevnými náhledy .-) ), barevné vyladění snímané scény je dané (architektem scény, divadelního představení, u sportu nehraje roli), na kvalitní a velké ČB hledáčky lidské oko lépe ostří (vše se ostří manuálně), protože vidí v ČB lépe.

Proto mají velké profi kamery ČB (a velké) hledáčky/obrazovky. Jejich rozlišení je plné, v tom žádný problém není. Rozhodně se nejedná o nějakou "opožděnost" v kvalitě technologie, jak tady bylo naznačeno .-) .[/quote]

No je pravda, že i mně amatérovi se dobře do ČB hledáčku kouká.
josefíka (651)|17.9.2011 12:20
[quote=bastlir;366850]:D A víš, že mě ty dva mobily docela dohnaly k zamyšlení? :-) Kdyby šlo např. synchronně zoomovat, proč ne?! :D[/quote]

Zapomeň (škoda myšlenek) na to, že by jsi z tohoto udělal 3D. Prosím, přečti si napřed o tom 3D nějaké články, např. v PIXELU a pochopíš proč to nejde.
bastlir (3245)|17.9.2011 15:16
[quote=josefíka;366897]Zapomeň (škoda myšlenek) na to, že by jsi z tohoto udělal 3D. Prosím, přečti si napřed o tom 3D nějaké články, např. v PIXELU a pochopíš proč to nejde.[/quote]

Kašlu na to, věřím Ti. :D Spíš by mě zajímalo, jestli rozteč mezi objektivy je nějak standardizována.
bicista (280)|17.9.2011 15:42
mela by byt nekde kolem 5-7 cm. Bud sou objektivy vedle sebe, ma to ale sva umezeni kdyz by objektivy byly velke, tak se vedle sebe nevejdou.
Pak druhy objektiv muze byt i jinde a je to sestaveny pomoci zrcadel.
bastlir (3245)|17.9.2011 17:40
Hmm, jinými slovy, kdybych se na hlavu postavil, tak asi s 3D kamerou nenatočím to, co jsem viděl v 3D kině. Myslím tím ten dokonalý 3D efekt.
Ivo Mašek (10205)|17.9.2011 21:37
[quote=bastlir;366924]Hmm, jinými slovy, kdybych se na hlavu postavil, tak asi s 3D kamerou nenatočím to, co jsem viděl v 3D kině. Myslím tím ten dokonalý 3D efekt.[/quote]
Idealní by bylo toto:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=363429&postcount=5
myslím tu druhou kameru
interfernet422 (1575)|17.9.2011 22:14
[quote=bastlir;366910]Kašlu na to, věřím Ti. :D Spíš by mě zajímalo, jestli rozteč mezi objektivy je nějak standardizována.[/quote]
No to je snad jasný, středy objektivů musí být od sebe vzdány jako lidské oči :D
bastlir (3245)|17.9.2011 22:20
[quote=interfernet422;366977]No to je snad jasný, středy objektivů musí být od sebe vzdány jako lidské oči :D[/quote]

Jo jo jo ... a proč tedy krajinu nevidím tak nádherně, jak ji vidím s 3D efektem? A neříkej, že jsem pidlovokej, i když teda jsem. :D
bastlir (3245)|17.9.2011 22:21
[quote=interfernet422;366977]No to je snad jasný, středy objektivů musí být od sebe vzdány jako lidské oči :D[/quote]

Díky, to je ale pořádná mašina!
interfernet422 (1575)|19.9.2011 11:20
[quote=bastlir;366979]Jo jo jo ... a proč tedy krajinu nevidím tak nádherně, jak ji vidím s 3D efektem? A neříkej, že jsem pidlovokej, i když teda jsem. :D[/quote]
Protože se díváš na reálný svět a ne na přehnanou fantazii šíleného režiséra, která nemá s realitou vůbec nic společného a netočí se obyčejnýma kamerama ale většinou tvoří uměle na počítačích.
Ono kdyby ty filmy točili v reálných barvách tak by to byla hrozná nuda a nekoukatelné, protože příběh většinou stojí za zlámanou grešli a celé je to postaveno jen na vizuálních efektech a nahromaděných filmových klišé. http://ulita.ms.mff.cuni.cz/~obdrz/cliches.htm
Pokud chceš točit stejně působivě 3D amatérsky, tak mám obavu, že na to neseženeš a/nebo nezaplatíš techniku.
bastlir (3245)|19.9.2011 13:01
[quote=interfernet422;367239]Protože se díváš na reálný svět a ne na přehnanou fantazii šíleného režiséra, která nemá s realitou vůbec nic společného a netočí se obyčejnýma kamerama ale většinou tvoří uměle na počítačích.
Ono kdyby ty filmy točili v reálných barvách tak by to byla hrozná nuda a nekoukatelné, protože příběh většinou stojí za zlámanou grešli a celé je to postaveno jen na vizuálních efektech a nahromaděných filmových klišé. http://ulita.ms.mff.cuni.cz/~obdrz/cliches.htm
Pokud chceš točit stejně působivě 3D amatérsky, tak mám obavu, že na to neseženeš a/nebo nezaplatíš techniku.[/quote]

Nojo, to je pravda. Ono i většina vlastních záběrů je pro lidi, kteří tam nebyli, většinou nuda. :-)