Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kvalita SD na plazmě a LCD

KamilZ (10277)|9.9.2011 11:56
Ahoj, všude čtu, že na běžné SD vysílání je lepší plazma než LCD. Nechci to nijak rozporovat. Jde mi pouze o to zjistit, proč tomu tak je, když:
  • rozlišení je stejné
  • elektronika je srovnatelná
  • možnosti postprocessingu také
Jaký je tedy pravý důvod, že SD (důraz na to SD) vypadá na plazmě líp, než na LCD, když navíc u HD rozdíl není (nebo se o tom alespoň nemluví)? Když to vezmu selským rozumem, tak pokud mám v pixelu XY zobrazit určitou barvu, tak je mi jedno, jaká technologie to udělá. Jsou tam rozdíly v zobrazení černé, doby odezvy a další https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=25855, ale ani z těchto vlastností jsem nedokázal vydedukovat, proč jen SD.
interfernet422 (1575)|9.9.2011 12:42
geronimoh (2327)|9.9.2011 13:27
[quote=KamilZ;365673]Ahoj, všude čtu, že na běžné SD vysílání je lepší plazma než LCD. Nechci to nijak rozporovat. Jde mi pouze o to zjistit, proč tomu tak je, když:
  • rozlišení je stejné
  • elektronika je srovnatelná
  • možnosti postprocessingu také
  • [/quote]

    Podle mě nejvíce záleží na videoobvodech zpracovávajících SD signál. Jak chceš posoudit, že elektronika v LCD a PDP televizoru je srovnatelná ?


    [quote=KamilZ;365673]... ale ani z těchto vlastností jsem nedokázal vydedukovat, proč jen SD.[/quote]

    Jak LCD, tak PDP má své výhody a také nedostatky. Jestliže někdo preferuje u televizoru co nejlepší barvy a barevnou věrnost, pak pro něj má PDP televizor obraz lepší i při zobrazení signálů z HD zdrojů ...
KamilZ (10277)|9.9.2011 14:32
[quote=geronimoh;365684]Jak chceš posoudit, že elektronika v LCD a PDP televizoru je srovnatelná ?[/quote]
Špatně jsem se vyjádřil - myslel jsem to tak, že obě elektroniky mají srovnatelné možnosti, co se signálem při zpracování dělat. Nepředpokládám, že by do LCD montovali nějaké "podřadnější" (při dnešních malých cenách HW).
jps7410 (133)|9.9.2011 15:11
Absolutně v tomto nejsem odborník a plasmu jsem nikdy nevlastnil.

Napadá mne snad jediné když se z blízka podívám na panel plasmy jsou jednotlivé body - pixeli nebo jak to napsat viditelné zřetelně pouhým okem. Kdež to u LCD tyto body jsou sotva viditelné nebo jsou podstatně menší?? Nemůže to být tím??:-? Asi ne co?:-E
geronimoh (2327)|9.9.2011 16:03
[quote=KamilZ;365689]Špatně jsem se vyjádřil - myslel jsem to tak, že obě elektroniky mají srovnatelné možnosti, co se signálem při zpracování dělat. Nepředpokládám, že by do LCD montovali nějaké "podřadnější" (při dnešních malých cenách HW).[/quote]

Já pochopil, jak jsi to myslel. I když jsou ceny HW a elektrosoučástek možná nízké, přesto i značkoví výrobci používají nekvalitní součástky ( např. kondenzátory). Dělají vše pro maximální zisk a nemají zájem ani na dlouhé živostnosti svých výrobků. A i když nepředpokládáš, že by výrobci montovali podřadnější elektronické videoobvody do televizorů, tak oni je tam klidně mohou montovat. LCD se dobře prodávají díky "LED" reklamní masáži a tak nemají důvod montovat dražší videoobvody do nižších modelů.
Měl jsem "lepší model" LCD televizoru a zpracování SD signálů bylo výborné. Můj současný PDP televizor to zvládá také výborně, navíc má podle mě lepší barvy. Ovšem ani LCD ani PDP televizor si neporadí se špatným SD signálem. Pokud je SD signál kvalitní, pak ho dokázal/dokáže zpracovat a zobrazit na výbornou jak můj bývalý LCD televizor, tak současný PDP.
geronimoh (2327)|9.9.2011 16:06
[quote=jps7410;365698]Absolutně v tomto nejsem odborník a plasmu jsem nikdy nevlastnil.

Napadá mne snad jediné když se z blízka podívám na panel plasmy jsou jednotlivé body - pixeli nebo jak to napsat viditelné zřetelně pouhým okem. Kdež to u LCD tyto body jsou sotva viditelné nebo jsou podstatně menší?? Nemůže to být tím??:-? Asi ne co?:-E[/quote]

Od určité sledovací vzdálenosti ( různé dle úhlopříčky televizoru ) ti zobrazovací body splynou do jednoho obrazu, takže tím to nebude.
Karel129 (503)|9.9.2011 19:56
[quote=geronimoh;365707]Ovšem ani LCD ani PDP televizor si neporadí se špatným SD signálem. Pokud je SD signál kvalitní, pak ho dokázal/dokáže zpracovat a zobrazit na výbornou jak můj bývalý LCD televizor, tak současný PDP.[/quote]
Jenze ta plasma si s tim poradi o poznani lip,hlavne ty starsi s "jen" HD panelem.:rolleyes: Jinak souhlasim.Muj nazor na tema je ten, ze ten rozdil je v technologiich panelu.LCD ,at se tu certi zaryti odpurci jak chteji,vic zduraznuje zrneni,sum a vic ten nekvalitni signal mazne, jak plasma,ta ho ale mazne samozrejmne taky,ale o dost min.Proste ty dnesni placky nejsou urceny na nekvalitni zdroj.
geronimoh (2327)|9.9.2011 20:11
[quote=Karel129;365752]Proste ty dnesni placky nejsou urceny na nekvalitni zdroj.[/quote]

To máš pravdu. Vzpomínám, že když jsem kdysi vyměnil 21" CRT televizor za 29", tak se okamžitě projevily všechny kvalitativní nedostatky v přijímaných signálech ( společná anténa, méně kvalitní satelitní stanice atd. ), které na 21" obrazovce nebyly tak vidět. Takže čím větší obrazovka, tím větší nároky na kvalitu zdrojových signálů.
Hmm (1739)|10.2.2013 17:08
Pokud chce někdo vidět rozdíl mezi zpracováním SD materiálu na plazmě a LCD (konkrétně vyšší modely Panasonic x Samsung) https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/34280-Philips-55PFL7007?p=445016&viewfull=1#post445016
Vítěz je nezpochybnitelný a je lepší i celkově ve všech podstatných ohledech.
KamilZ (10277)|10.2.2013 18:01
Tohle je trochu v rozporu se zdejším tvrzením. Přečti si prosím první příspěvek, dokážeš na něj racionálně odpovědět a logicky to vysvětlit?
Hmm (1739)|10.2.2013 18:31
Ptáš se mě? Pokud ano, jaké tvrzení myslíš? Já mohu srovnat jen dva konkrétní typy dvou technologií dvou značek s jejich firmwary a hardware. Výsledek dává za pravdu obecnému tvrzení, že plazma má při SD materiálu jasně lepší obraz než LCD, ale zverifikováno to mám jen dvou konkrétních modelech, kde je rozdíl markantní. Jestli je to rozdíl technologií nebo firmwaru/obvodů popř. obého, to opravdu nevím. Obecnému tvrzení mohu ovšem podle osobní zkušenosti přisvědčit.
Pavell007 (790)|10.2.2013 18:38
Já měl před plazmou ledku Samsung D7000 a tam při rozumném SD to ukazovalo velmi slušně, určitě srovnatelně jako ten Panák. Akorát že asi člověk musí vysolit dvakrát víc....
Hmm (1739)|10.2.2013 18:50
Promiň, ale v tom odkazu s těmi příšernými artefakty to je UE55D7000. Ale zase musím dodat, že takhle to zlobí prakticky jen v tmavých scénách, jinak je to v pohodě v rámci kvalitativní SD kategorie. Pokud jsi si pouštěl jako SD jen BRripy, tak jsi nic takového nezažil, TV vysílání je relativně v pohodě i v neHD. Taky tmavá oblast není až tak modrá jak na fotce, ale holt ta plazma má prakticky ve všem navrch, kromě spotřeby. Míněno srovnání uvedených dvou modelů. Mimochodem, je to záběr ze začátku dílu seriálu XIII s02e05 (doporučuji jako testovací na flešku při fyzickém výběru TV :-))
Ivo Mašek (10205)|10.2.2013 18:51
Ovšm nezapomeňte, že takové SD z DVB-C je velmi rozdílné od SD v DVB-T. To je fakt mnou (a nejenom mnou) ověřený. I to DVB-T, které šíří UPC Czech, je obrazově kvalitnější, než normální DVB-T přes antenu.
Mám LCD, ale vím, že v případě kabelovky se rozdíl vůči Plasmě stírá (protože to je prostě o datovém toku)
KamilZ (10277)|10.2.2013 18:55
Ano, ptám se Tebe, zapomněl jsem to dopsat po přesunu. Ze zdejší diskuze mi vyplynulo, že pro ten rozdíl není důvod z hlediska vlastní technologie, ale max. ze šetření, které ale není u vysokých modelů. zajímá mě proto logické zdůvodnění, proč má mít plazma v SD lepší podání než LCD. Barvy jiné mít muže, v tom rozpor není, jde jen o kvalitu zobrazení SD a nemám rád záhady :-)
Hmm (1739)|10.2.2013 19:06
Tak to jistě Mistře Mašku, čím vyšší datový tok, potažmo kvalitněji zpracovaný materiál, tím jsou rozdíly menší. Ani u mých TV nejsou moc velké (SD a HD přes obecní kabelovou síť), přesto má plazma příjemnější barvy a lepší pohybovou ostrost. Ne však zásadně. Ovšem při klasickém TVrip AVI dílu nových seriálů (cca 350-400MB) je rozdíl v tmavších scánách nepřehlédnutelný (artefakty a clouding). Zde mě LCD velmi zklamalo, vzhledem k tomu, že to byl prakticky druhý nejvyšší model výrobce.
KamilZ (10277)|10.2.2013 19:10
Já prostě pořád nevidím žádný reálný důvod, proč by kvalitní LCD mělo v SD zaostávat za plazmou. Barvy určitě bude mít jiné (nepíšu horší/lepší, prostě jiné). Ale to vše.
Hmm (1739)|10.2.2013 19:23
Vidím co vidím (a myslím že je to na fotkách zřejmé), vysvětlit to nedokážu. Stejně tak by se dalo ptát, pročže by měly plazmy lépe zobrazovat analogové TV vysílání (nebo pro to tohle vysvětlení Kamile máš?) a přitom to podle testů tak opravdu obecně vycházelo. Samotného mě to štve co mi ten Sam s tmavšími scénami dělá (protože na nové seriály koukám dost a Panák není často volný), až tak špatné jsem to u LCD nečekal.
vivid.sk (11472)|10.2.2013 19:26
[QUOTE=Hmm;445047] ...co mi ten Sam s tmavšími scénami dělá...[/QUOTE]
a co take? (ak neratam mizerne skalibrovane farby na LCD, takyto rozdiel vo farbach nieje).
KamilZ (10277)|10.2.2013 19:33
Hmm: Nemám, to je podle mě stejný "problém".
Hmm (1739)|10.2.2013 19:39
[QUOTE=vivid.sk;445048]a co take? (ak neratam mizerne skalibrovane farby na LCD, takyto rozdiel byt vo farbach nieje).[/QUOTE]Odkaz na předchozí stránce na obrázky v tématu Philips 55PFL7007. Už asi neumím slovensky, poslední sloveso v přítomném čase v kombinaci s předchozím budoucím mi nedává smysl. Ale o barvách to není, ale o "krásných" kostičkách a artefaktech (a bohužel i Mr. Cloudingu).
vivid.sk (11472)|10.2.2013 19:44
[QUOTE=Hmm;445050] "krásných" kostičkách a artefaktech [/QUOTE]
a o tom praveze tiez nie. Niekde mas problem (zly/poskodeny zdroj). Aky mas zdroj signalu?

[QUOTE=Hmm;445050]Už asi neumím slovensky[/QUOTE]
opravene.
Jan10 (836)|10.2.2013 20:24
Taky nemám rád záhady. Mě by zas zajímalo, proč má SD na CRT o tolik vyšší kvalitu než na LCD. Asi tam bude nějaký společný vliv, jako u té plazmy ... Podle mě to bude psychovizuální záležitost - CRT i Plazma bliká a nedovolí člověku tolik soustředit se na jednotlivé detaily v obraze. Taky lesklá obrazovka dělá svoje a samozřejmě jde taky o sílu zvyku - když se člověk celej život dívá na poblikávající skleněné CRT, tak se mu pak líbí víc poblikávající skleněná plazma. A pak jsou to samozřejmě objektivní důvody - jako ostré zobrazení pohybu a vůbec odezva (=> např. analogové zrnění se objeví a rychle zmizí, zatímco na LCD se "rozmaže" do dalších snímků), lepší kontrast, sledovací úhly. A možná taky ta technologie zobrazení pomocí subframes, nebo jak se tomu říká umožňuje jednodušší kalibraci - neliší se tolik kus od kusu - takže plazmy bývají obvykle kvalitněji nakalibrované než LCD, kde by to chtělo u každého kusu strávit hodinu s kalibrační sondou, ale to asi není při dnešní masové výrobě reálné ..
Hmm (1739)|10.2.2013 20:38
[QUOTE=vivid.sk;445053]a o tom praveze tiez nie. Niekde mas problem (zly/poskodeny zdroj). Aky mas zdroj signalu?[/QUOTE]Tomu nerozumím. Tak to zlobí jen u tmavých scén a hlavně u méně kvalitního SD materiálu v podobě TVrip, DVDrip. Že by mohl mít vliv na špatný upscaling nebo problémy s tmavými scénami jen v nízkém rozlišení zdroj se mi jeví dost podivným.
vivid.sk (11472)|10.2.2013 21:10
[QUOTE=Hmm;445058]...[/QUOTE]
No hlavne tie stvorce z obrazka LCD napravo nie su podla mna "chyba TV". Z coho to pozeras, z interneho playera?
Hmm (1739)|10.2.2013 21:53
Vivide, já dost stahuju nové seriály v AVI, popř. MP4 o velikostí 350-500 MB a jedu je s titulkama, někdy nejsou v 720p TVripu dostupné vůbec, někdy nejsou titulky a mě se nechce čekat. Není to žádná velká kvalita, ale Panaplazma s tím nemá žádné problémy zatímco LCD vyrábí ty "umělecké kostičkoobrazce", i když takový extrém jak na obrázku bývá jen někdy. Sám obraz vypadá už z cca 2,5m podstatně lépe než na těch fotkách, vyjma těch kostičkujících fleků, ty samozřejmě nezmizí. Takže pokud není plazma volná, je to na LCD docela utrpení. Filmy samozřejmě stahuji v 1080p MKV popř. BR a vypadají skvěle na obou TV.
vivid.sk (11472)|10.2.2013 22:06
tomu rozumiem, ale neodpovedas na to, naco sa pytam. "umělecké kostičkoobrazce" totiz nevyraba TV, ale dekoder streamu. Snazim sa z teba dostat cez co to pozeras. Mas rovnaky zdroj signalu (napriklad externe MMC)?

updated: schvalne, nech nechodime okolo horucej kase este 2 dni, mas niekde poruke to video, z ktoreho su dane foto? Vies mi to niekam flaknut?
Hmm (1739)|10.2.2013 22:11
Já jsem četl "internetového playera", moje chyba. Upscaling přímo v TV. Ale přes eGreat RS200 to není lepší. Nějaké sakra dobré MMC by možná pomoci mohlo, ale je to jen záložní TV ....