Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Strih AVCHD videa v Premieri - PROBLEM

Danix64 (3)|8.9.2011 22:48
Zdravím :-)

Potrebujem pomôcť. Doteraz som strihal len video vo formáte DV (720x576), no teraz idem strihať fullHD, mám niekoľko hodín záberov. Používam Adobe Premiere CS5.5, no neberie mi to.
Viem, že podporu AVCHD videa má Premiere od verzie CS4 a vyššie, no mne CS5-ka to neberie. Pri importe to vyhodí Error Message: The file has an unsupported compression type.
Neviem presne o akú kameru sa jedná, iba toľko, že to je nejaká Panasonic, čo nahráva na HDD a videá sú vo formáte, resp. kontajneri .MTS.

Parametre videa (info cez MediaInfo):

[spoiler][code]Hlavní
ID : 1 (0x1)
Celý název a cesta : E:\...\00004.MTS
Formát : BDAV
Formát/ : Blu-ray Video
Velikost souboru : 48,9 MiB
Duration/String : 32s 374ms
Celkový BitRate : 12,7 Mbps
OverallBitRate_Maximum/String : 18,0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : AVC
Formát/ : Advanced Video Codec
Format_Profile : High@L4.0
Format_Settings_CABAC/String : Ano
Format_Settings_RefFrames/String : 4 frame
Format_Settings_GOP : M=3, N=12
CodecID : 27
Duration/String : 32s 80ms
Bit rate : 11,9 Mbps
BitRate_Maximum/String : 16,8 Mbps
Šířka : 1 920pixely
Výška : 1 080pixely
Poměr stran : 16:9
Frame rate : 25,000 fps
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Interlaced
ScanOrder/String : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame) : 0.230
StreamSize/String : 45,5 MiB (93%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : AC-3
Formát/ : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
CodecID : 129
Duration/String : 32s 192ms
Bit rate : 256 Kbps
Kanál(y) : 2 kanály
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48,0 KHz
BitDepth/String : 16 bits
Video delay : -80ms
StreamSize/String : 1 006 KiB (2%)

Text
ID : 4608 (0x1200)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : PGS
CodecID : 144
Duration/String : 31s 616ms
Video delay : -80ms[/code][/spoiler]

Nechápem, prečo mi to Premiere neberie. Žeby to bol nejaký neštandardný kodek?

Skúšal som vymeniť kontajnery v tsMuxerGUI na TS, M2TS, nič. Stále tá istá chyba. Skúšal som aj demuxnúť a spojiť to do MKV alebo MP4 a stále to nezobralo.
Teraz som ešte skúsil Avidemux a uložil video do kontajneru AVI a čuduj sa svetu, Premiere to video zobralo. ALE, je tu [color=#FF0000]ďalší menší problém[/color].
Teraz je práca s tým videom skoro nemožná. Strašne pomalé, iba náhľad sa generuje niekoľko sekúnd (pre predstavu cca 2-5). A keď dám play, tak sa to ani neprehráva, čiže o plynulosti sa ani zďaleka nedá hovoriť. Tento kodek je strašne náročný na procesorový výkon (aj sa dalo čakať, keďže sa jedná o vysokú kompresiu). Nuž, na mojom Core 2 Duo 2,4 GHz @ 3,00 GHz a 6 GB RAM sa asi nedá strihať fullHD video (a aspoň 720p???).

Alebo existuje tu ešte možnosť, že tie videá z kamery prekódujem do iného kodeku (čo ja viem napr. nejaké MJPEG) za cenu n-násobne väčšej veľkosti súborov a potom bude práca v Premiere plynulejšia??? Ak áno, tak ktorý kodek bude najlepší?


Ďakujem za váš čas a rozumné odpovede ;)
ai (2993)|8.9.2011 23:29
....ach jo, to je zoufalstvi to AVCHD, porad v kruhu, ....Core2Duo, nic moc, spise ne, ...v tvem pripade by se hodil intermediate kodek, kdy to video prevedes do nejakeho lossless kodeku anebo strihnout to s proxy, kdy klipy prevedes do neceho jineho, treba mpeg2 a pak jen nakonec klipy vymenis za original pred koncovym renderem, ovsem proxy nevim jak Premiera zvlada

jinak by se hodil kratky , par sekundovy klip, kde ten kdo ma Premieru to vyzkousi jestli z principu je to ok pro Premieru
Danix64 (3)|8.9.2011 23:45
Pridávam krátky 12 MB klip v prílohe
Pytkin (7947)|9.9.2011 00:02
tazko povedat .. s premierou nemam moc skusenosti .. ale ten komp by to mal vediet prehravat , si myslim ..
mishkooo1 (137)|9.9.2011 08:36
[quote=Danix64;365623]Pridávam krátky 12 MB klip v prílohe[/quote]

Ahoj, tak som si skúsil importovať tvoj klip. Mám premiere pro cs5 a imort prebehol bezproblémovo. Náhľad to je problém - jednoznačne treba Intel i7 2500K;-) Ja mám momentálne iba Notebook Core 2Duo 4GB RAM 64bit os Win 7 Enterprise a 500GB HDD a strihať sa dá, ale ak začneš strihať s viac vrstiev videa a používať akékoľvek efetky ( čo určite používaš) tak je to ozaj doslova utrpenie. Mňa čaká upgrade PC až ku koncu roka. i7 2500K, GPU zatial vynechám, 2x2TB HDD RAID 0, SSD 128GB ako systémový disk.
Ešte sa vrátim späť k tovjmu problému s importom videa, takto sa začne premiere správať keď máš dosť "zničený" operačný systém nezmyseľnými kodekmi. Ak niesi systémovo nadpriemerne znalý, tak ti oporúčam pustiť sa do preinštalovania Windowsu.
premiere import test.png
Danix64 (3)|9.9.2011 10:45
Dosť "zničený" operačný systém by som nemal mať, pretože o windows sa starám a neinštalujem tam nikdy žiaden softvér, ktorý by som nevyhnutne potreboval a musel inštalovať... na tom mám virtual PC.
Preinštalovanie windowsu u mňa nehrozí, pretože som lenivý a namiesto toho radšej obnovím celú partíciu s čistým systémom zo zálohy ;)
V PC mám nainštalovaný iba nevyhnutný software: antivirus, firewall, office, dropbox, winrar, Netbeans, Javu a ostatné programy, ktoré sú free mám ako Portable verzie (žiadne warez alebo z nejakých menej serióznych zdrojov, iba z oficiálnych stránok a z portableapps.com)
Z kodekov mám nainštalované iba filtre ffdshow, Haali Media Splitter, QuickTime Alternative, CoreAVC. V tom by som nevidel problém? Alebo mám niečo zle?

Možno keď budem mať čas, tak skúsim na úplne čistý OS nainštalovať Premiere, že či to potom vezme, len neviem či sa mi bude chcieť, pretože aj keby mi to čisté video Premiere zobralo, tak práca by bola URČITE pomalá a vôbec by to nešlo plynule a ešte som zistil, že existuje jedna geniálna metóda strihania videa, ktorú asi budem používať :) jedná sa o tzv. "offline files" alebo "proxy editing"
mishkooo1 (137)|9.9.2011 11:57
proxy editing používam v premiere bez problémov. Teda aby som bol presný, jeden problém ma hnevá doteraz:
mám dajme tomu dva klipy 1.m2ts a 2.m2ts, spravím si z nich 1.mpeg2 a 2.mpeg2, dám si do timeline oba klipy a keď napríklad skrátim zo začiatku klipu jeden aj druhý tak pri označení 1.m2ts a 2.m2ts pred renderom dá mi ich do timeline tak ako sú v reále a nie skrátené. Neviem či sa to dá nejako ošetriť.
romana51 (355)|9.9.2011 15:04
Danix64 - chybu nehledej v Premče, máš slabé PC. Zkoušel jsem tvůj klip jak v Premce CS5,5 (mám jí jen trial) a potom v Ediusu 6.03. V obou softech to frčelo jako vítr. Ve Win7 Ultimate 64bit ve WMP zrovna tak. Ale mám procák i7-2600K Sandy Bridge a to je to celé tajemství.
AVCHD je OK, ale chce to patříčný HW. Navíc tvůj klip není ani progres, ukázalo mi to Bit rate VBR 12/16,8 Mbps. Na mojim PC mi stejně jedou i 50p, samo že v Ediusu.
Na noťasu s Core 2 Duo je to také bída, tam používám Proxy, ale ani tak nic moc.
steviezah (272)|9.9.2011 15:34
Byl jsem zvědavý,co že je to za klip,když to premiera nepobere.Testnul jsem Tvoje video v Avid Studio,Pinnacle 15 a Edius 6.Ve všech případech je import bez problému.V tomto případě se domnívám,že máš něco v systému co ti znemožňuje tento klip přehrát.Pravděpodobně nějaký kodekpack nebo FFdshow filtry.
Tvůj klip je standartní full HD,bitrate VBR jak píše romana51 16,8Mb/s,prokládaně 25s/s.
Takže když nastavíš projekt 1920x1080/25i musí ti to fungovat.

Co se týká výkonu Tvého PC je to opravdu slabé na full HD.Podle mých testů je možno jakž takž stříhat na 2jádru 2,1GHz se 3 GB RAM video do 1440x1080/25i bitrate 12 Mb/s ve Win 7 Ultimate.Ale i tak je nutno se obrnit trpělivostí.720p by mohlo jít,ale nebude to žádný komfort.

Testoval jsem na X4 AMD 2,8 GHz se 3GB RAM,GTX 460 1 GB.Je to relativně slabší stroj,ale dá se na tom přehrávat a editovat full HD a současně nahrávat dění na obrazovce.

Resumé podle mně:
1)nějaký kodecpak nebo filtr Ti znemožňuje soubor přehrát.
2)Nedostatečný výkon PC
mishkooo1 (137)|9.9.2011 16:08
[quote=steviezah;365704]Byl jsem zvědavý,co že je to za klip,když to premiera nepobere.Testnul jsem Tvoje video v Avid Studio,Pinnacle 15 a Edius 6.Ve všech případech je import bez problému.V tomto případě se domnívám,že máš něco v systému co ti znemožňuje tento klip přehrát.Pravděpodobně nějaký kodekpack nebo FFdshow filtry.
Tvůj klip je standartní full HD,bitrate VBR jak píše romana51 16,8Mb/s,prokládaně 25s/s.
Takže když nastavíš projekt 1920x1080/25i musí ti to fungovat.

Co se týká výkonu Tvého PC je to opravdu slabé na full HD.Podle mých testů je možno jakž takž stříhat na 2jádru 2,1GHz se 3 GB RAM video do 1440x1080/25i bitrate 12 Mb/s ve Win 7 Ultimate.Ale i tak je nutno se obrnit trpělivostí.720p by mohlo jít,ale nebude to žádný komfort.

Testoval jsem na X4 AMD 2,8 GHz se 3GB RAM,GTX 460 1 GB.Je to relativně slabší stroj,ale dá se na tom přehrávat a editovat full HD a současně nahrávat dění na obrazovce.

Resumé podle mně:
1)nějaký kodecpak nebo filtr Ti znemožňuje soubor přehrát.
2)Nedostatečný výkon PC[/quote]

svetiezah: progresívny záznam teda ako si písal 720p je hw náročnejší ako prekladaný teda 720i. Ak sa mýlim tak si tento môj príspevok nevšímajte.
steviezah (272)|9.9.2011 16:24
[quote=mishkooo1;365709]svetiezah: progresívny záznam teda ako si písal 720p je hw náročnejší ako prekladaný teda 720i. Ak sa mýlim tak si tento môj príspevok nevšímajte.[/quote]

Ano je to tak,ale většinou z kamer leze 720p.Pokud půjde nastavit 720i,bude s tím práce vyhovující.Hovoříme o 1280x720, aby nedošlo k omylu.
Testoval jsem to kdysi(cca 3 roky zpět) na sestavě 2jádro 2,2GHz/3GB RAM/ATI 4650 1 GB.
Progresivní formát bylo martyrium,ale šlo to.Pokud jsem dobře pochopil Danix má 3Ghz CPU,takže by to teoreticky mělo jít daleko lépe,ale podotýkám,že nic moc extra to nebude.
ai (2993)|9.9.2011 16:33
720i existuje ? To radsi ne. 720p nebo 1080i (pokud neni 1080p) .
steviezah (272)|9.9.2011 16:52
Samozřejmě,že standart to není,lze toho docílit nastavením nebo konvertem.
Dostal jsem před nějakým časem na testování takový formát z nějakého Lumixa s příponou mov.

17:32 špatně jsem se podíval,ta přípona je m2v.
17:50 Dodávám screen
720i.png
Karffe (28)|12.9.2011 21:53
S prací v Premiéře cs5 nemám problémi při práci s AVCHD formátem. Používám kameru Panasonic full hd .
dalizije (641)|12.9.2011 22:21
[quote=Karffe;366118]S prací v Premiéře cs5 nemám problémi při práci s AVCHD formátem. Používám kameru Panasonic full hd .[/quote]

A to je co ?! :-)