Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Doporučíte mně Canon XA10?

akg (71)|29.8.2011 11:42
Zdravím vás,
mám víc zkušenosti se střihem než s natáčením. Kameru jsem měl zatím vždy jen půjčenou nebo jsem stříhal záběry od jiných. Rád bych si konečně pořídil vlastní za účelem natáčení oslav, svateb, zpravodajství atd....... jako částečný přivýdělek. Hlavně bych se ale rád amatérsky věnoval natáčení hudebních klipů.

Díky předem za reakce.
SmirickyT (377)|29.8.2011 19:57
No ja si myslim ze je to dobra volba. Podle me je to prvni kamera o ktery ma smysl uvazovat pro serioznejsi praci dneska. Je to nejlevnejsi HD kamera na trhu s XLR vstupama. Canon Objektiv. Vysokej datovej tok 24 MB v AVCHD.

Takze tam mas co potrebujes. Sam o ni uvazuju jako kamere pro Travel video.

Minusama bude ze nebude tak excelentni v low lightu, takze ty klipy nesmis tocit moc za sera, nebo musis svitit. Nebude se s tim asi kdovijak rucne ostrit, bo je to maly, ale zase je to vyrazne levnejsi nez ty velky kamery. Taky ta dodavan baterka moc nevydrzi takze se priprav minimalne na investici do nejaky druhy. A nevim jestli dostanes nabijecku nebo to nabiji v kamere, ale snad jo.

Plusama je ze jak je mala dostanes se s ni do lip do neobvyklych uhluy - podhledy, nadhledy POV, taky ji muzes hodit na Bunje Jump dolu :) a s torchou sikovnosti pridelat na auto.
Pave1 (4279)|30.8.2011 03:23
Porovnával jsem XA10 a XF100 (měli jsme je ma celý víkend půjčený) a jednoznačně lze říct, že XA10 je koncepcí spotřební kamera (především jde o fakt, že spousta věcí je dostupná pouze přes menu, takže spíš s ní lidé točí na automatiky).

Naopak XF100 nemá dotykový displej a koncepcí je to čistě kamera na práci - vše je tam, kde to hledáš, takže manuální režimy dokážeš aktivovat a ovládat rychle a podle zvyklostí jednoúčelovými tlačítky.

Takže na turistiku XA10, na seriozní práci bych ale rozhodně doporučil XF100. Má sice své drobné vady na kráse (na tele konci umí chromatickou aberaci, barevné podání hledáčku a displeje není 100pct - kurvítka výrobce - a je až příliš opticky nabroušená, což společně s konstrukčním řešením čipu umí vyprodukovat na jednom typu snímaných rastrů moaré, dík nedotaženému antialiasingu ve vztahu v dvojici optika-čip), ale přes to všechno je to velmi dobrá kamera.

Viděl jsem z ní už hodně záznamů (naposledy tento týden, denní i večerní záběry z Chorvatska, lowlight je rozhodně na jednočip vynikající) a ta kamera je na práci stavěná. XA10 je consumer model, i přes ručku s XLR.
SmirickyT (377)|30.8.2011 05:02
Souhlas s Pavlem, jenze jde pochopitelne o cenu

V zasade je to konzumni GF 10, stejnej cip, stejne kodek, stejnej objektiv, ke ktery za tezky prachy docvaknutej predrazenej XLR adapter, jehoz zvukova kvalita bude diskutabilni. Tazke pokud nepotrebujes XLR - coz na klipy rozhodne nepotrebujes, tak muzes usetrit a koupit si GF 10 a dostanes to samy.

Pozdeji muzes levnejc dokoupit nejakej Beachtek XLR adapter nebo Juiced link a budes mit totez s lepsi kvalitou.

Na druhou stranu, pokud by jsi tocil reportaze a rozhovory, tak je asi ten vestavenej XLR dobrej, preci jen je to all-in-one a bude s tim min srani.

XF100 o ktery pise Pave1 je samozrejme lepsi, ale taky pekelne drazsi.
akg (71)|30.8.2011 07:22
Díky chlapi za rady, musím se přiznat, že jsem některý názvy jako Juiced link nebo Beachtek musel vygooglit ale i tak ještě jednou dík. Ta Canon XF100 je mimo moje finanční možnosti, takže se skusím zeptat takhle. Je Canon XA10 v týhle cenový kategorii nejlepší volbou nebo jít do něčeho jinýho, případně počkat na nějaký výraznější zlevnění XF 100? Díky
SmirickyT (377)|30.8.2011 19:12
Můj názor je že ano. Sony má konkurenční a levnější HXR-MC50U, jenže ta nemá TY XLR vstupy ale jen nějakýho jacka. Prej to točí dobře, ale já bych raději bral toho Canona. Můj osobní názor.

Ta XF 100 v dohledný době tří let nezlevní. Canon drží ceny u profi techniky stále nahoře ať se děja cokoliv. Sledoval jsem ty předchozí modely kamer ve stejný cenový relaci a i když to už začínalo bejt technologicky zastaralý, tak stejně nezlevnili. Taková je strategie. Je to premiova kamera s premiovou cenou a takova zustane. To uz spis pujde dolu ta konzumni GF10 casem o par procent, ale moc bych za to nedal.

Podle me je ta XA 10 dobra volba, tyhle cenovy kategorii.
SmirickyT (377)|31.8.2011 01:39
Jinak tady v tom krame je seznam vsech dotupnejch kamer pro profi a semiprofi segment trhu serazenej od nejlevnejsi po nejdrazsi, takze se muzes sam podivat jaky jsou asi jiny kamery v cene kolem ty XA 10.

Ale jak rikam: pusto a prazdno.

http://www.bhphotovideo.com/c/search?Ns=p_PRICE_2|0&ci=1881&N=4256818814&srtclk=sort
akg (71)|31.8.2011 08:40
@ SmirickyT - díky moc. Dovolil jsem si Vám poslat soukromou zprávu.

Mějte se.
akg (71)|4.10.2011 12:24
Tak jsem si nakonec tu xa10 koupil. Zatím studuju manuál a připadám si spíš jako debil než potencionální amatérskej kameraman. Poprosil bych vás aspoň o dvě odpovědi.
1) natáčet 50i nebo 25p?
2) natáčet MXP nebo FXP?

Díky moc.
josefíka (651)|4.10.2011 18:31
Osobně bych volil 50i než 25p a MPX.
doppetrspetla (40)|4.10.2011 19:26
akg: Za tu cenu jste si měl koupit starší Canon XHA1, FX1000... tohle je kamera na dovolenou. :)

Jinak 50i.
mawerix (20)|4.10.2011 22:27
Jak jsem pochopil, tak o cenu šlo především a ta FX1000 by byla asi tak o 20.000 dražší. Jeden inzerát tady na foru za 65.000.

A nebo pak jsou tu inzeráty podobného ražení jako tento,
http://www.bazar.cz/xad5652504-prodej-zbrusu-nove-sony-handycam-hdrfx1000-za-13234-koruny-ceske.aspx
http://www.bazar.cz/xad5652526-nabizime-k-prodeji-xa10-canon-hd-camcorder-professional-za-9501-ceske-koruny.aspx

kde za celých 13 korun českých je nabízena zbrusu nová. A pak ať se nikdo nediví, že rozumný člověk chce radši kupovat na krámě novou a horší kameru (neb cokoliv jiného), než nakupovat přes inzeráty.
doppetrspetla (40)|4.10.2011 23:28
mawerix: Na internetu je spousta nabídek (aukro, sbazar, grafika...). Kamarád prodává Sony FX1000 s novým objektivem, roční zárukou, 2 bateriemi a polarizačním filtrem za 41 000kč.

A myslím si, že není problém utratit 500kč za cestu, kameru si ozkoušet atd. Kromě toho není problém takovou kameru nechat projet v servisu, že? :) Rozumný člověk si raději koupí kvalitní bazarovou, než nekvalitní novou.
Ta XA10 je předražená spotřební kamera, která se ani na seriozní práci nedá použít, protože nemá plně manuální funkce. I u zrcadlovky rychleji nastavím expozici, než u této kamery (pokud samozřejmě nepojedu na automat).

Já sám jsem koupil přes inzerát dvě kamery a naprosto bez problémů (obě kamery naprosto nepoužité).
A co je výhodou u nakupování z druhé ruky? Vždy lze jít s cenou dolů.
Saxel (2279)|5.10.2011 07:46
[quote=doppetrspetla;370119]akg: Za tu cenu jste si měl koupit starší Canon XHA1, FX1000... tohle je kamera na dovolenou. :)

Jinak 50i.[/quote]
Nechápu, proč jsi svůj názor nevyjádřil dřív, když se akg ptal. :confused: Teď když už má kameru koupenou, jsou mu jaksi tvá doporučení a ohrnování nosu k ničemu. Za mě máš palec dolu.
akg (71)|5.10.2011 10:00
Díky všem za reakce. @Doppetrspetla - vůbec nepochybuju, že tebou zmíněný kamery jsou kvalitnější, ale je to otázka peněz. Do starší se mně z důvodu mojí neznalosti týhle oblasti prostě nechtělo. Pohybuju se spíš v muzice kde když koupím třeba starýho Fendera, Gibsona nebo Marshalla, tak pokud ty kytary nemaj zlomenej krk a aparát vymlácený repráky nebo flašky, tak cena spíš stoupá. Dál zmiňuješ výraz - seriozní práce. Já se nepovažuju za kameramana ani náhodou, ale pokud něco natočím a udělá to někomu radost, tak to splnilo účel. Tohle jsem třeba točil a stříhal pro svoji dceru (kytaristku) přibližně před 2 lety na půjčenou kameru (starší Panasonic typ ? +-pár tisíc)

Radost to udělalo jak mně tak holkám. Jinak vám všem ještě jednou děkuju a přeju hodně úspěchů.
josefíka (651)|5.10.2011 13:52
akg
myslím, že v Tvém případě jsi udělal dobře. Když jsi nikdy neměl kameru a tuto máš spíše pro radost a zábavu, nedržel bych se " doppetrspetla" rad. V mnohém má pravdu, ale ne u Tebe.
doppetrspetla (40)|5.10.2011 15:25
Saxel: Já nos neohrnuji :) Kameru jsem zde vystavoval několikrát, na internetu je spousta inzerátů. Stačí se podívat. :) Když jsem kupoval první kameru, tak jsem vybíral celý měsíc.

akg: A není to škoda? :) V budoucnu by to pro Vás mohl být i slušný přivýdělek, každopádně hodně štěstí :)

josefíka: Já točil pro radost od svých 12 let a v 18 jsem pochopil, že už nic jiného dělat nechci :)
A může se to stát každému. Nejdřív se točí pro kamarády (například svatba), někdo si té práce všimne a bude to chtít taky natočit....a s lepší kamerou se pracuje lépe :)
josefíka (651)|5.10.2011 18:56
doppetrspetla
točím již 20 let (od 32), ale pořád to mám pro radost :-) Takže si vystačím s amatérskou kamerou.

akg je již starší, pochybuji, že se tím bude živit. Soudím podle věku dcery.
akg (71)|5.10.2011 19:33
@Josefíka - no snad to nebude s tím mým stářím tak hrozný, dceři je 18 (na videu kolem 16) a máš pravdu, že se kamerou živit nebudu, ale budu se snažit, abych se (hlavně od vás tady na foru) něco naučil. Jinak částečně mám jako částečný přivýdělek střih a vybudoval jsem takový hudební ministudio.
Drummer (22)|5.12.2011 15:12
Přátelé,

máte prosím někdo z Vás český návod na Canon XA10 nebo případně na Canon NF-G10 v elektronické podobě a pokud ano - můžete mi ho dát k dispozici třeba formou odkazu na PM ? Anglický mám, ale v rodném jazyce se to lépe vstřebává - zvažuji koupi jednoho z těchto strojků.

Díky moc
akg (71)|6.12.2011 07:32
Drummer (22)|6.12.2011 16:06
akg: Skvělé. Mockrát Ti děkuji.