Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Když se řekne „Tesla“

Jiří Piškula (30)|26.8.2011 09:07
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Když se řekne „Tesla“



Na TV Freaku nedávno vyšel článek o životě a zásadních objevech Nikola Tesly. Teslovy objevy, zejména ty dodnes nevyužité, přitahují čím dál víc pozornost lidí a dávají vzniknout i různým konspiračním teoriím. Je ostatně známo, že po Teslově smrti beze stopy zmizela spousta jeho dokumentů a poznámek. Údajně je zabavily tajné služby…

  • Jaký z Teslových objevů a patentů považujete za nejpřínosnější?
  • Myslíte, že to „napětí a tajemno“ kolem Tesly je opodstatněné, nebo jde jen o bublinu?
  • Viděli jste už na vlastní oči Teslův transformátor?
  • Máte doma nějaký funkční produkt značky Tesla (ať už z předlistopadové éry, nebo novější)?

Napište nám své názory, zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Ivo Mašek (10205)|26.8.2011 10:41
[quote]
Jaký z Teslových objevů a patentů považujete za nejpřínosnější?
[/quote]
Je toho více. Např. telefonní opakovač, neboli bezdrátový telefon., indukční motor., vysokofrekvenční trafo., ....
[quote]
Myslíte, že to „napětí a tajemno“ kolem Tesly je opodstatněné, nebo jde jen o bublinu
[/quote]
Těžko říci. Je ale fakt, že už roku 1942 stavěli němci "létající talíře" a fantastické zbraně podle Teslových vynálezů. Už v polovině 30-tých let znal pojem vodíková puma. Věděl toho hodně o kosmickém záření a využití této síly, věděl hodně o radioaktivním záření, apod. V nesprávných rukách jeho znalosti (a hlavně je uvést do funkčního stavu) asi nebude pro lidstvo zrovna legrační záležitostí.
[quote]
Viděli jste už na vlastní oči Teslův transformátor
[/quote]



[quote]
Máte doma nějaký funkční produkt značky Tesla (ať už z předlistopadové éry, nebo novější)
[/quote]
Nějaké to rádio se v mém "osobním" skladě ještě najde. V práci máme dokonce telefonní miniústřednu značky Tesla, ovšem vyrobené na začátku tohoto století v Chorvatsku

.... a zajímavost na závěr:

mirekv (7169)|26.8.2011 12:21
1. Je toho více, asi hlavně transformátor.
2. Je hodně nevyjasněných věcí, ale třeba přenos energie na dálku (vzduchem) je mýtus.
3. Na vlastní oči ne, na videu apod. samozřejmě ano.
4. Mám starou B4 (funkční včetně záznamu) jako raritu a hlavně hromady součástek.
geronimoh (2327)|26.8.2011 12:44
[quote]Jaký z Teslových objevů a patentů považujete za nejpřínosnější?[/quote]

Střídavý elektrický proud

[quote]Myslíte, že to „napětí a tajemno“ kolem Tesly je opodstatněné, nebo jde jen o bublinu?[/quote]

Myslím, že je opodstatněné. Podle mě to byl génius, co předběhl dobu o jedno století, možná i víc. Velká část Teslových objevů je dodnes utajována - volná energie, létající talíře, alternativní fyzika éteru, Teslova Dynamická teorie gravitace, zbraně jako třeba "Paprsky smrti" atd.

[quote]Viděli jste už na vlastní oči Teslův transformátor?[/quote]

Ne

[quote]Máte doma nějaký funkční produkt značky Tesla (ať už z předlistopadové éry, nebo novější)?
[/quote]

Bohužel ne
john (149)|26.8.2011 21:18
ad4) dodnes plne funkcni civkac B115 / s nejakym tim vlastim "vylepsenim" predmagnetizace / + plno civek s mnoha "raritnimi ponorkovymi" nahravkami z 70.-80. let / Kryl, V.Merta, Hutka, Lutka, Cert, Nos atd... /, ale naposledy spusteno z nostalgie snad pred 5 ci vece roky...
dodnes me stve, ze jsem venoval stare radio Tesla / tusim Opera z 50. let/, s tak vymakanym prijmem KV jsem se dodnes na beznem prijimaci nesetkal / docela dulezite pri poslechu rusenych "stvavych" vysilacek /, no a dodnes pouzivan home made bedynky zalozene na Tesla repracich / ARN664-8 basak byl v dane dobe docela bomba /
jj, bavili jsme se s kluky vyvojarskymi v Prelouci / nebo Lanskroune? /, ti byli nasr.ani, ze nemuzou vyvijet podle svych predstav..., pokud by mohli, tak Revox, Grundig apod. civkace, by mely docela konkurenci...
Ivo Mašek (10205)|26.8.2011 21:30
[quote]
bavili jsme se s kluky vyvojarskymi v Prelouci / nebo Lanskroune? /
[/quote]
Pravděpodobně v Přelouči.
[quote]
pokud by mohli, tak Revox, Grundig apod. civkace, by mely docela konkurenci...
[/quote]
Jo, s tím lze souhlasit. Už za minulého režimu, kde byla katastrofální součástková základna a lecos se udělat nedalo, jsme v kotoučových magnetofonech byli v "přední linii". Ne sice na špičce, ale počítat se s námi muselo.
slo (227)|27.8.2011 22:48
Nevím, jak Vám, ale mně se při slově Tesla okamžitě vyjeví druhé neodlučné slovo "DoDo". :-) Pro nezasvěcené, v praxi znamenalo Tesla DoDo - že jsem si donesl domů nový magič, rádio, gramec, zesák, televizi ... značky Tesla, záručák strčil hluboko do šuplíku, vytáhl šroubovák a rozebral to. Následovalo dobastlení něčeho, co to ve finále změnilo na "user friendly". :-) Prostě Tesla - Dodělej Doma.
robky (461)|28.8.2011 07:32
[quote=slo;363970]Nevím, jak Vám, ale mně se při slově Tesla okamžitě vyjeví druhé neodlučné slovo "DoDo". :-) Pro nezasvěcené, v praxi znamenalo Tesla DoDo - že jsem si donesl domů nový magič, rádio, gramec, zesák, televizi ... značky Tesla, záručák strčil hluboko do šuplíku, vytáhl šroubovák a rozebral to. Následovalo dobastlení něčeho, co to ve finále změnilo na "user friendly". :-) Prostě Tesla - Dodělej Doma.[/quote]

Snáď ma tu nikto neukameňuje, ale mne sa pri slove Tesla vybaví - technicky slabé .... samozrejme nemám na mysli pána Teslu a jeho objavy a vynálezy, ale niektoré výrobky, ktoré boli pod touto značkou predávané ;)

Ešte sa mi doma niekde váľa Tesla B73 HiFi Stereo, myslím že na tú dobu to bol celkom slušný magič .... tak idem pohľadať pásky a skúsiť, či ešte funguje
Pitomec (10211)|28.8.2011 10:52
[quote=slo;363970]Nevím, jak Vám, ale mně se při slově Tesla okamžitě vyjeví druhé neodlučné slovo "DoDo". :-) Pro nezasvěcené, v praxi znamenalo Tesla DoDo - že jsem si donesl domů nový magič, rádio, gramec, zesák, televizi ... značky Tesla, záručák strčil hluboko do šuplíku, vytáhl šroubovák a rozebral to. Následovalo dobastlení něčeho, co to ve finále změnilo na "user friendly". :-) Prostě Tesla - Dodělej Doma.[/quote]
Toto se říkalo takřka o všem, co bolševik vyrobil, ale pokud mě paměť neklame, tak hlavně u nábytkářských výrobků to bylo aktuální.
jito (999)|28.8.2011 11:14
V ložnici mám dodnes funkční Color 445-bez jediné závady.Koupeno v roce 1992.
http://radim.gzk.cz/tvp/obrazky/c445_1.jpg
Ivo Mašek (10205)|28.8.2011 19:04
Tak o rozhlasových přijímačích z 50-tých let (lampových), o televizorech typu Ametyst a podobných (vydržely v provozu i 20 let a vyhazovaly se ne kvůli poruchám, ale kvůli morálnímu zastarání - takže u popelnic byl odložen funkční TV), o HiFi gramofonech, ........ se rozhodně nedá říci, že by to byly výrobky DoDo (i když dobře poznám, co to slovo znamená - tu dobu jsem zažil). Mnoho výrobků Tesla se vyváželo na západní trhy pod jiným názvem (a to by jste se divili, kolik toho bylo)
jarod72pm (841)|17.9.2011 17:13
Tesla byl génius který předběhl dobu o staletí !
Je to pojem který umyslně je potlačen - proč asi? na co přišel co ještě dnes nesmí do světa?
je tam mnoho otázek ale nikdo nechce dát odpovědi.
Už jste viděli dokument o tungužce?(sorry za výraz)
tomasenkoslav (64)|5.6.2012 10:36
[QUOTE=Pitomec;363997]Toto se říkalo takřka o všem, co bolševik vyrobil, ale pokud mě paměť neklame, tak hlavně u nábytkářských výrobků to bylo aktuální.[/QUOTE]

haha no tak pozor ....manželkin deda bol financny riaditel u velkej nabytkarskej firmy a tam udajne jeden typ nabytku - obyvačky vyrabali bez zmeny alebo modernizacie 30 !!!! rokov.
takže HIT jak svina..... lol