Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Betacam SP profi - názory, tipy, vše o tomto formátu, videokamerách atd...

D2MAC.net (8)|22.8.2011 18:15
Založil jsem toto téma jelikož mě zrovna tyhle stroje zajímají a podařilo se mi sehnat za pěknou cenu kameru SONY BVW-300
orázek: http://www.golden-agetv.co.uk/img/equipment/290b.JPG

Rád bych se o tomto formátu, videokamerách, rekordérech a dalších zařízeních porozprávěl a nabral nové poznatky. Psaní úvodů není má silná stránka takže je to takové kostrbaté ale čert to vem.

Máte někdo praktické zkušenosti s tímto formátem, touto a jinými videokamerami, technickou kvalitou a zpracováním zkušenosti ? Dále klady a zápory této technologie. Já osobně jsem hudebníkem a tuto kameru jsem si zakoupil z několika důvodů. Mám rád starou technologii, rád experimentuji a rád tvořím netradiční díla netradiční technikou.

Hned ke startu bych měl jeden problém nicméně nejsem si jist zdali půjde popsat a nemám aktuálně na čem prohlížet. Nemám nic se vstupy BNC nicméně mělo by dorazit video, které má díkybohu výstup S-Video konektorem, takže konečně uvidím více než přes hledáček kamery. Problém spočívá v tom že na nahrávce ať už colorbars nebo samotného obrazu jsou při přehrávání v obraze slabé a tenké po řádcích rotující pruhy a duchy. Tyto poruchy se postupně vytrácí až ke konci pásky i když jsou stále viditelné. Mám dvě kazety beta SP (1991), na jedné dokonce původní 25min záznam reportáže před zpracováním (pro mě celkem rarita :-)), obraz původního záznamu vynikající. Druhá byla k dispozici celá tak na ni bylo zkoušeno a došlo k popisovaným jevům. Pásková dráha vypadá že by byla vhod očista i když katastrofa to není. Je celkem svižná bez zbytečných zvukových projevů jen při play/rec mi příjde dosti hlučná oproti DVCPRO videokamerám. Je to můj první betacam takže nevím zdali je to normální nebo by bylo potřeba nějakého zásahu. Pokusím se zaznamenat jakmile dojde VCR. Snad abych nezapoměl, buben má 2150 hodin...

Díky za všechny kteří se přidají do diskuse :-)
Pytkin (7947)|22.8.2011 23:32
BEtacam SP je stale pouzivany .. Denne na to nahravame reklamy a posielame do telky .. kup si nove kazety .. urcite by som nepouzival kazetu z roku 1991 :)

inak na tom BNC tam je urcite kompozitny vystup .. ten normalne pichnes do akej kolvek telky .. tam budes mat cinch vstup .. staci kabel alebo redukukcia .. cinchce sa v profi sfere nepouzivaju ..
D2MAC.net (8)|23.8.2011 11:00
Heh takže to stále funguje, dobré vědět. :-) Uvažuju o doplnění anamorphic filtru abych kameru naučil 16:9 (pokud teda nějaký používaný seženu). Já se domníval že v bnc maj v profi svéře nějaký signál o širší frekvenci aby ten obraz za něco stál. Redukci jsem už opravdu zkoušel a viděl jsem jen slabý tmavěšedý obrys obrazu. TV mám klasickou soňáckou komerci která zná akorat cinch, RGB a s-video. Hlavy by to taky chtělo očistit jen jak na to abych nic nezničil...
Pytkin (7947)|24.8.2011 00:30
no ten cinch .. to musi byt ono .. pozri .. navod predpokladam mas : http://www.bcs.tv/pdf/model/9220/sony_bvw-300.pdf

video out je BNC 50 .. to by mal byt normalny kompozitny signal .. to pripojis do cincha na telke .. este aby to nebola NTSC kamera .. kupoval si to v europe ?

na cistenie tu su ludia , ktory to robia cely zivot .. radsej by som to zveril im do ruky :)
Fricoolinek2 (675)|24.8.2011 03:38
No, na tom přelomu 80. - 90. let museli být tyhle mašinky hodně velká bomba, když to člověk srovná s kamerou bez mechaniky, kdy technik musel ještě tahat portable VCR...

Ono je docela vtipné i to, že archivní zpravodajské/TV záznamy má člověk asociované s tím, že nemají dobrou kvalitu. Jaké to pak překvpení, když člověk třeba uvidí záběry z r. 1989, které jsou (téměř) stejně kvalitní jako reportáž ČT ze včerejška.

Pokud se v tom někdo vyzná - je obraz z těchto 3x 2/3" CCD kamer nějak výrazně slabší než třeba obraz z (SD) XDcamů užívaných ve zpravodajství ČT v současnosti?
D2MAC.net (8)|24.8.2011 14:45
Pytkin:
Měla by být v PALu dle internetu (je to BVW-300AP), je z UK. A navíc televize umí jak PAL tak NTSC takže problém by při výstupu i tak být neměl. Má videovýstu vzadu i vepředu na pravém boku (předpokládám že zadní je z rekordéru a přední pro náhled na monitoru), ani jeden nefunguje v žádném režimu (jen obraz z ccd, záznam, přehrávání). Je tam jen slabý náznak obrysu na černém obraze. Aby byly nějak poškozené oba výstupy to se mi nezdá. Jinak je to spotřebka sony, 72cm, v roce 2000 koupena za 23000Kč. Uvažuji o nějakém 9inch crt od sony který má přímo BNC a uvidím co to udělá. Lépe možná využít CRT monitor pokud najdu převodník BNC-VGA.
Jinak manuál samozřejmě mám ale nijak důkladně jsem ho neprohlížel, teď je stejně akutní oprava hlavy nebo něčeho jiného co způsobuje ten vadný obraz na záznamu. Ale hej hej máš pravdu, taky to raději někomu dám na spravení než se v tom vrtat. Můžeš dát tip ?

Fricoolinek2:
Jo to byly, mylsím že i teď snad jsou bomba co se týče jakosti obrazu. Vem si že dnešní malá HDTV kamera je menší než samotný objektiv u této kamery. I analogový záznam na Bety bude mít nějaká pozitiva. Jediné čím zaostává je snad rozlišení obrazu a nutnost digitalizace. Ale zatím to jsou jen předsudky jelikož jsem ještě neměl možnost obraz reálně vidět na CRT/IPS monitoru nekomprimované podobě. Nemluvě o tom že jsou stále užíváné jak píše Pytkin. Určitě by mě zajímal i nějaké ten záznam v dnešní podobě. Nějaká konkrétní reklama...
Ono to s tou historií bude různé. Domnívám se že rozdíl je taky ve zpracování. Kdysi se vše až do výsledku zpracovalo analogově takže to opět i ubralo na kvalitě. Dnes se prostě zrdojová páska zdigitalizuje a zbytek zpracování už je nedegenerativní metodou. To mělo nejspíše také vliv.
Z těch let si pamatuji záběry jak dobré a naprosto použitelné tak průměrné a nevyvážené, s podivnou atmosférou. Jelikož jako dnes tak i kdysi se snad souběžně používaly zbytky desítky let starých technologií. Jak bylo řečeno v jiném tématu, dokonce se jelo i na Video 8/Hi8, (S)VHS...
Před několika lety jsem občas zahlídl reportáž u které mi jediné podivné přišlo že občas obrazem proletěl dropout, ale že by tam byl nějak extra rozdíl, neřekl bych... Ale dříve jsem taky nijak zvlášť nedával pozor takže je to možná jen má představa.
Až to rozběhnu tak určitě přidám nějaké videa v max kvalitě, možná se poštěstí i porovnání s DVCAMem Sony DSR-300P ovšem to už je 1/2" 3CCD...

Jinak tyhle videa by měly být nahrávány analogovým Betacam SP:



Pytkin (7947)|24.8.2011 17:36
to je divne , ze tie vystupy nejdu .. mal by tam byt normalny kompozitny signal .. ktory by mal ist pripojit do CRT telky ..

Ak by si chcel tu kameru dat opravit do Bratislavy , tak ti dam kontakt na pana , ktory to opracuje cely zivot ..
Fricoolinek2 (675)|24.8.2011 19:22
Hele, pokud všechno půjde tak, jak má, tak hrozně rád bych viděl ten vintage záznam z toho roku 1991. Jednak by mne zajímalo po stranáce technický, jedna historický. Jestli jsou tam třeba vidět záběry na ulici, na auta, na lidi... a apod...
D2MAC.net (8)|24.8.2011 19:42
Pytkin:
Taky tomu nerozumím, dojde mi další kamera tak vyzkouším a pokud bude dělat to samé, tak to asi není slučitelné se spotřebkou. Kontakt klidně dát můžeš. Sic jsem z Ostravy ale do Blavy budu mít cestu a nedělá mi problém udělat si výlet vícekrát. :-)

Fricoolinek2: Není problém, jen dopředu upozorňuju že je to z Anglie a může to být klidně novější, to kazeta je z roku 91, samotný záznam netuším ale devadesátá to snad budou.
Fricoolinek2 (675)|24.8.2011 21:47
http://historicka.ic.cz/kontakt.htm

Zkus se optat tady. Tady ten člověk se o to zajímá. Např. na svém kanálu má zajímavá videa s historickou technikou (U-Matic, Betacam...)
D2MAC.net (8)|25.8.2011 11:17
Fricoolinek2:
Taky díky, už si to prohlížím, evidentně dost zajímavých věcí :-)

EDIT: video out už funguje, stačil řádný BNC konektor místo původního bastlu :-)
D2MAC.net (8)|25.8.2011 17:49
Tady aspoň provizorní videa:



na druhém videu nejdříve původní záznam (ok) a poté můj dnešní, obraz dokonce již začal i skákat ale po zahřátí se sklidnil. Na konci opět dva týdny starý záznam bez skákaní.
Fricoolinek2 (675)|6.9.2011 08:13
Chtěl bych se zeptat - dá se nějak odlišit záznam na BetacamSP od digitálního zázanamu. Například - pokud si pustíme ČT HD (jakožto zdroj, jenž se svou kvalitou blíží kvalitě studiového SD signálu, aspoń v klidných scénách), je možné analogovou Betu identifikovat pomocí nějakých mikroskopických "duchů", mirného šumění/zrnění či chvějící se spodní linky obrazu (právě kvůli tomu zmiňuji ten HD kanál - na SD by to pohltila středověká MPEG-2 komprese) - no zkrátka analogových jevů, jenž by na digitálním videu neměly místo...
Pitomec (10211)|6.9.2011 19:38
[quote=Fricoolinek2;365120]Chtěl bych se zeptat - [COLOR=red]dá se nějak odlišit záznam na BetacamSP od digitálního záznamu[/COLOR]. Například - pokud si pustíme ČT HD (jakožto zdroj, jenž se svou kvalitou blíží kvalitě studiového SD signálu, aspoń v klidných scénách), je možné analogovou Betu identifikovat pomocí nějakých mikroskopických "duchů", mirného šumění/zrnění či chvějící se spodní linky obrazu (právě kvůli tomu zmiňuji ten HD kanál - [COLOR=blue]na SD by to pohltila středověká MPEG-2 komprese[/COLOR]) - no zkrátka analogových jevů, jenž by na digitálním videu neměly místo...[/quote]Odlišit se to nedá, protože ta analogová Beta (a nejenom ta, klidně i U-Matic apod.) se zdigitalizuje a pak už se pracuje jenom s digitálním záznamem, na kterém poznáš max. že je to primárně staršího data výroby.

A co si myslíš, že používá HD? Jednak taky může MPEG-2, ale častěji je to MPEG-4, který je ještě víc degradující a vznik tohoto kompresního algoritmu měl za cíl co největší úsporu při distribuci signálu, nikoliv kvalitu :-k
píďa_m (716)|25.2.2012 19:27
zdar, pokud máš zíjem o Beta SP, tak mi napiš. Něco málo mám :-)

ad.
sleduj od 12´14´´ tam je na chvilku vidět střižna.

před 3-mi roky si jeden pán z TVfreaku odsuď odvezl 2 kamery co máš ty a střižnu a nějaký další krámy celkem za 4000 kč.
Pokuď potřebuješ NOVÉ kazety BETACAM SP tak za 300.- jedna.

TO Fricoolinek:
píšeš že tě zajímájí staré záznamy zpravodajství. Něco mám ale jsem línej jít teď fotit do skladu kde je ca 200ks kazet BETACAM SP 90min. a ca. 100ks. 30min. Vše MASTER práce ze zpravodajství jedné celoplošné TV.
Foto jen z regálu stěny ve studiu... (někdo tam má hrníčky, někdo kazety).
kazety studio BETA.JPG
Fricoolinek2 (675)|18.4.2012 02:44
Zajímavé. Bude to pěkný otisk doby....

A to už jsou sestříhaný reportáže nebo skutečně nijak nezpracovaný nahrávky z placu, kde třeba jsou i záběry typu, že si kameraman zkouší zaostřovat a pod...
píďa_m (716)|2.6.2012 14:15
no jsou to MAster (hrubáče) a i setříhaný.
Západní Čechy, nova prima.
Včera jsme dovezli dalších ca. 300 kazet.