Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nova HD, komentář netřeba

Pitomec (10211)|21.8.2011 10:42
RossiD (1271)|21.8.2011 12:04
Mno, ale zase muzes diky Nove takovy snimek shlednout dvakrat a pokazde to bude o necem jinem ;)
vivid.sk (11472)|21.8.2011 12:23
toto je jeden z dovodov, preco nikdy nepozeram filmy v TV (a netykalo sa to len komercnych TV, ale kazdej jednej).

Najlepsie su scenky v aute, kde je v originale zaber na dvoch ludi, vacsinou je vo vyslednej 4:3 verzii len tretina z kazdej postavy a hluche miesto uprostred :)
StD (8612)|21.8.2011 12:28
[quote=vivid.sk;363160]toto je jeden z dovodov, preco nikdy nepozeram filmy v TV (a netykalo sa to len komercnych TV, ale kazdej jednej).

Najlepsie su scenky v aute, kde je v originale zaber na dvoch ludi, vacsinou je vo vyslednej 4:3 verzii len tretina z kazdej postavy a hluche miesto uprostred :)[/quote]

Proč? Jsou i slušný stanice, kde dávaj Widescreen Letterbox anamorf 16:9 bez jakýhokoli ořezu v HD a ještě ti k tomu naporcujou 5.1 Dolby... Já si nestěžuji - už pomalu ani nic jiného nenahrávám. Pillarbox znám jen u 4:3 starých č/b filmů zremastrovaných do HD 16:9. Nemluvím ale o kocourkovských kanálech. :BB:
interfernet422 (1575)|21.8.2011 13:37
JJ na novu už delší čas nekoukám, pokud mě k tomu nedonutí okolí. V pátek při přepínání jsem si na nově hd všim, že dávají 4:3 Harryho Pottera a pak i Kill Bill. Nesledoval bych ty filmy už z důvod reklam. A tím poměrem to zabili totálně. To už mám lepší mínění o Primě, která včera dávala Pravdivé lži 16:9
Proč pak vůbec nova vysílá v HD?
vivid.sk (11472)|21.8.2011 13:50
StD> ano, zabudol som tam doplnit "ceskoslovenske" TV, obzvlast vsetky starsie zaznamy, ktore su takto urezane.

Ten idiotsky napad nakupovat 4:3 verzie sa im totiz teraz krasne vypomstil.

[quote=interfernet422;363171]Nesledoval bych ty filmy už z důvod reklam[/quote]
to je dovod 2/3

A ten treti je dabing :)
interfernet422 (1575)|21.8.2011 14:55
[quote=vivid.sk;363172]Ten idiotsky napad nakupovat 4:3 verzie sa im totiz teraz krasne vypomstil.[/quote]
Nevim, do problematiky nákupu filmů nevidím, to skutečně jim prodejce prodá verzi filmu 4:3? To snad ne :eek:
Že by majitel práv nechal takhle vědomě zprznit dílo? To se mi ani nechce věřit.
Zná někdo tuhle problematiku?
Pitomec (10211)|21.8.2011 15:41
[quote=StD;363161]Proč? Jsou i slušný stanice, kde dávaj Widescreen Letterbox anamorf 16:9 bez jakýhokoli ořezu v HD a ještě ti k tomu naporcujou 5.1 Dolby... Já si nestěžuji - už pomalu ani nic jiného nenahrávám. Pillarbox znám jen u 4:3 starých č/b filmů zremastrovaných do HD 16:9. Nemluvím ale o kocourkovských kanálech. :BB:[/quote]
Na zdejším trhu leda MGM.
Pitomec (10211)|21.8.2011 15:46
[quote=interfernet422;363171]JJ na novu už delší čas nekoukám, pokud mě k tomu nedonutí okolí. V pátek při přepínání jsem si na nově hd všim, že dávají 4:3 Harryho Pottera a pak i Kill Bill. Nesledoval bych ty filmy už z důvod reklam. A tím poměrem to zabili totálně. [COLOR=red]To už mám lepší mínění o Primě, která včera dávala Pravdivé lži 16:9[/COLOR]
Proč pak vůbec nova vysílá v HD?[/quote]
Je to oproti 4/3 pokrok, ale ten film je v originále 2,35:1
vivid.sk (11472)|21.8.2011 16:43
[quote=interfernet422;363177]Nevim, do problematiky nákupu filmů nevidím, to skutečně jim prodejce prodá verzi filmu 4:3? To snad ne :eek:
Že by majitel práv nechal takhle vědomě zprznit dílo? To se mi ani nechce věřit.
Zná někdo tuhle problematiku?[/quote]
Neviem to na 100%, takze hadat sa nebudem, ale mam pocit, ze to tak je. TV naozaj v archive nemaju povodnu verziu (inak by ju vysielali). Taktiez sa to dnes robi z 2.35:1 na 16:9, tam useknu len 25% informacii, namiesto 50% pri 4:3 :D.


A co sa tyka samotnych televizii, oni by paradoxne uz osekavat nic nemali (odvysielanim osekanej kopie od majitela prav je to /zda sa/ vsetko ok). Predpokladam, zmluva je postavena tak, ze uz televizie nesmu s obrazom nic robit (aspon byt vydavatelom, urcite tam ta klauzula bude).
Taktiez je to pripad filmov, ktore vidime na obrazovke v povodnom - neosekanom formate (starsie filmy) - predpokladam, ze dovod bude taky, ze majitel prav im nedovolil to osekat a inu verziu ako povodnu im nepredal.
Fricoolinek2 (675)|24.8.2011 03:05
Nedělejte tady z toho kovbojku. Prostě záleží na tom, co se použije za přepis. A někdy se použije nějaký obstarožní. Resp., nemusí být úplně obstarožní, dejme tomu 5-7 let a starší. Jestli Nova vysílala první díl Harryho Pottera někdy v roce 2004, tak je jasný, že vysílala přepis 4:3 aby se lidi u svých 37-72cm CRT obrazovek nedívali na "nudli". A pokud se Nova neobtěžovala s pořízením přepisu 16:9, tak to prostě bude vysílat dál v 4:3. Ovšem myslím si, ža situace je v posledních 2-3 letech celkem dobrá a vcelku slušné množství filmů je vysíláno v 16:9 s kvalitním přepisem. Třeba ČT vysílala v posledních měsíců např. staré americké westerny či francouzské filmy s Belmondem a tam se jednalo o kvalitní filmové přepisy.

"Zlatý hřeb" bude v tomto ohledu tento a příští čtvrtek, kdy bude vysílána Sedmá rota v HD. První díl Sedmé roty ale bohužel v HD vysílán nebyl, protože na ČT HD byla Dvojka s dokumentem o 50 letech brněnského studia.

Špatné je to u starých českých filmů. Tam mi přijde, že kvalitních je přepisů je skutečně málo a donekonečna se "hoblují" přepisy někdy z 90. let. A ten projekt digitalizace 200 českých filmů není zrovna všespásný. Jednak to bude trvat hodně dlouho, druhak se nedostane na spoustu oblíbených českých filmů - kdo viděl ten seznam, tak ví, že je tam obrovské množství klubovek, které tak 80-95% lidí vůbec nezajímají. Osobně bych volil cestu nějakých ne tak finančně náročných přepisů. Podobně, jako to má ČT. Kompletní Hříší lidé se vešli do nějakých 700 000 Kč. Tak by třeba podobně dobrý přepis nějakého českého filmu mohl stát třeba 100 000 - 150 000 Kč, což nepovažuji za nějakou astronomickou částku.
geronimoh (2327)|24.8.2011 08:52
Včera ČT2 vysílala starší western Mackenovo zlato ve formátu 21:9. Škoda že ne rovnou v HD na ČT HD. Na ČT HD je poslední dobou hlavně sport. Celkově mi přijde ČT HD jako nešťastné řešení. Sledoval jsem seriál "Vyprávěj" , který od počátku vysílal v nativním HD na ČT HD, ale později některé díly pouze v SD na ČT 1, protože ČT HD vysílal program z ČT4, nebo ČT2. ČT snad vybírá na koncesionářských poplatcích dost peněz, aby mohla spustit alespoň dva programy v HD, jeden sportovní a druhý zábavný. Jinak ty Bulhary nikdy nedoženeme....:)
Pitomec (10211)|24.8.2011 09:16
[quote=Fricoolinek2;363528]Nedělejte tady z toho kovbojku. Prostě záleží na tom, co se použije za přepis. A někdy se použije nějaký obstarožní. Resp., nemusí být úplně obstarožní, dejme tomu 5-7 let a starší. [COLOR=red]Jestli Nova vysílala první díl Harryho Pottera někdy v roce 2004, tak je jasný, že vysílala přepis 4:3 aby se lidi u svých 37-72cm CRT obrazovek nedívali na "nudli". A pokud se Nova neobtěžovala s pořízením přepisu 16:9, tak to prostě bude vysílat dál v 4:3.[/COLOR] Ovšem myslím si, ža situace je v posledních 2-3 letech celkem dobrá a vcelku slušné množství filmů je vysíláno v 16:9 s kvalitním přepisem. Třeba ČT vysílala v posledních měsíců např. staré americké westerny či francouzské filmy s Belmondem a tam se jednalo o kvalitní filmové přepisy.

"Zlatý hřeb" bude v tomto ohledu tento a příští čtvrtek, kdy bude vysílána Sedmá rota v HD. První díl Sedmé roty ale bohužel v HD vysílán nebyl, protože na ČT HD byla Dvojka s dokumentem o 50 letech brněnského studia.

Špatné je to u starých českých filmů. Tam mi přijde, že kvalitních je přepisů je skutečně málo a donekonečna se "hoblují" přepisy někdy z 90. let. A ten projekt digitalizace 200 českých filmů není zrovna všespásný. Jednak to bude trvat hodně dlouho, druhak se nedostane na spoustu oblíbených českých filmů - kdo viděl ten seznam, tak ví, že je tam obrovské množství klubovek, které tak 80-95% lidí vůbec nezajímají. Osobně bych volil cestu nějakých ne tak finančně náročných přepisů. Podobně, jako to má ČT. Kompletní Hříší lidé se vešli do nějakých 700 000 Kč. Tak by třeba podobně dobrý přepis nějakého českého filmu mohl stát třeba 100 000 - 150 000 Kč, což nepovažuji za nějakou astronomickou částku.[/quote]
Já mám už od roku 1996 CRT 82cm 16/9, ale každopádně by se měla Nova dívat do kalendáře a uvědomit si, že je rok 2011 a na ty jejich ořezaniny není už (skoro) nikdo zvědavej :-k Navíc hodně lidí vezme spíš tu nudli, ale s celým obrazem, než jakýsi "půlhlavy" na celý ploše 9-)
Fricoolinek2 (675)|7.9.2011 02:35
peco (772)|7.9.2011 08:57
No ale ten Pitaval to sa nemoze porovnavat. Povodny prepis bol hrozny a to co sa vysiela teraz na CT HD, to je uplne novy prepis. A vobec, porovnavaju tam obraz zo stanice HD a SD. To budu rozdiely vzdy.

Kazdopadne som rad, ze CT sa pustila smerom novych prepisov. Minule to boli "Hrisni lide mesta prazskeho" a "Panoptikum mesta prazskeho". To bol velmi dobry pocin. Toto tu je tiez dobre. Serial sice presiaknuty proletarskou ideologiou, ale potrebna davka krimi tam je, takze ma to bavi aj napriek tomu. :-!!!
Pitomec (10211)|7.9.2011 11:40
Pitaval byl točenej na 16mm, z toho už nikdo moc parády neudělá. Navíc proč se ČT snaží o přepis zrovna tohoto snímku s poměrem stran 4/3, to je fakt záhadou, když existuje spousta CZ filmů v 2,35:1 kde by ten přepis byl smysluplnější :-?
Fricoolinek2 (675)|7.9.2011 12:42
[quote=Pitomec;365317]Pitaval byl točenej na 16mm, z toho už nikdo moc parády neudělá. Navíc proč se ČT snaží o přepis zrovna tohoto snímku s poměrem stran 4/3, to je fakt záhadou, když existuje spousta CZ filmů v 2,35:1 kde by ten přepis byl smysluplnější :-?[/quote]

Tak třeba Vlak dětství a naděje (taky 16mm) mi přišel o něco pěknější obrazově. BTW: Nevíte, jestli Panoptikum bylo na 16mm nebo 35mm. Jako Hříšní lidé, to byla jasná ČB 35mm, ale o 20 let později, při použití nějakého kvalitního materiálu (Agfa, Fuji, Kodak - ne Orwo :-X) by možná i se šestnáctkou šlo udělat dost parády.


Jinak ČT některé staré širokoúhlé filmy do HD převedla - Muž z prvního století, Poslední růže od Casanony, Smrt v Sedle, Limonádový Joe.

Nicméně mne tedy o wide zas tolik nejde. Spíš o tu obrazovou kvalitu. 35mm 4:3 - no problem.
Pitomec (10211)|8.9.2011 16:23
Mně jde o wide hlavně proto, že se tyto verze vyskytovaly pouze kdysi v kině a pak už nikde, takže převod do HD je teď nadějí, že to člověk zase uvidí.
Fricoolinek2 (675)|19.9.2011 22:35
Tak ČT začala vysílat v HD 4:3 i Cirkus Humberto. Ten byl narozdíl od Pitavala natočen na 35mm a obrazově je to mnohem lepší. :-)



Jinak ČT dnes zahájila bez fanfár novou éru svých studiích na Kavkách. Byla uvedena do provozu HD technika (do té doby se provizorně vysílalo v SD pomocí přenosového vozu) a pořad Sama Doma byl odvysílán v HD. Moderátorky budou muset v maskérně trávit delší dobu. :D

Obraz z června, zachycený ještě původní studiovou kamerovou technikou někdy z roku 1993.

Obraz ze dneška. Subjektivně mi přijde, že Iva Kubelková zestárla tak o 10 let.
Pitomec (10211)|21.9.2011 13:26
Sama doma jsem zahlídl v pondělí na ČT HD a to sem teda koukal, protože to byl obraz jak z BD až sem se lekl, jestli to náhodou není vysílání ORF :D
Fricoolinek2 (675)|22.9.2011 02:35
[quote=Pitomec;367666]Sama doma jsem zahlídl v pondělí na ČT HD a to sem teda koukal, protože to byl obraz jak z BD až sem se lekl, jestli to náhodou není vysílání ORF :D[/quote]

A ve čtvrtek bude poprvé v HD i paní kotelnice Jílková, v neděli 168 hodin (zřejmě bych to ale viděl jen na záběry ze studia) a příští neděli OVM. Samozřejmě, tyto kecací pořady zas tak v tom HD nevyniknou, ale někde se pokračovat musí. Začalo to několika kamerovými jednotkami pro točení dramatické tvorby a dokumentů, pak velký kamerový HD vůz, HD filmový snímač (skvěle využívaný :) ), letos snad ČT pořídila PV s HD kamerou super-slow motion 150i, teď by měl přijít i další PV s 8 kamerami. No a konečně se tedy dostalo i na studia KH1 a KH2 + virtuální studio (docela jsem zvědav, o kolik to bude složitější vyklíčovat). No, zbývá ještě kompletní zpravodajství (studia, reportážní vozy) a samozřejmě kompletně TS Brno (kde bych očekával, že se to sfoukne při tom stěhování) a TS Ostrava. No, tak za pár let možná budou všechny nové pořady ČT v HD, podobně, jako už snad dva roky není nový pořad 4:3...
bastlir (3245)|22.9.2011 02:57
No není lepší raději nic nevědět?! Teď jak magor přepínám HD Novu na Novu a dívám se, co je ořezané. Mám já to zapotřebí?! :D
Ivo Mašek (10205)|22.9.2011 07:03
Jílková v HD. ............to jsme to dopracovali, teda
interfernet422 (1575)|22.9.2011 08:34
kdyby jen Jílková, počkej až budou OVM, to bude družina playboyů :-k
zenklpe (0)|23.2.2015 18:15
Zdarvím, je to teda už torchu off téma.. ale když tak koukam na to zprasení filmu na Nově HD, zajímalo by mi valstně jak se k tomu dopracovali.. Když přeci upravím na 4:3 tak buď "crop", takže oříznu okraje, nevidím část, ale mám přes celou obrazovku, a nebo přidám černé okraje, nebudu mít obraz přes celé stínítko TV, ale vidím celý obraz.. Tady jsou černé pruhy, a ještě o ten kus uříznutý obraz.. Ať dumam jak dumam, nechápu jak mohlina Nově dostat tenhle výslednej obraz.. Díky vám za info. ;) :)
mirekv (7169)|24.2.2015 09:29
Nevím, o co konkrétně jde, ale je to asi něco, co koupila Nova kdysi, když se vysílalo 4:3 a teď to vysílá v 16:9.
zenklpe (0)|24.2.2015 18:02
To ano, ale na obrázcích co jsou na první stránce, tak právě u toho v HD se mi zdá divné že má jak černé pruhy po stranách, tak zároveň oříznuté okraje. Přeci převod z 16:9 na 4:3 se dělá bud "pillarbox" tedy že mám černé pruhy a vidím vše, nebo oříznutím stran, budu mít obraz přes celou TV ale část neuvidím. Jenže podle screenu je u tý Novy aplikováno obojí, což mi hlava nebre...
vivid.sk (11472)|24.2.2015 20:12
Je to klasicky 4:3 crop, len vysielany v HD rozliseni. Pokial vysielatel vysiela takyto obsah, natvrdo doplnuje obsah ciernymi pasmi "napevno". Tento paskvil nevznikol v jednom case, preto ti to pripada nelogicke. Pred mnohymi rokmi televizia zakupila 4:3 crop a nasledne ho odvysielala v 16:9 rozliseni.