Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Budoucnost ???

kuzeliban (12)|7.8.2011 12:19
V mnou vytvořeném vláknu vznikla diskuze o budoucnosti televizního vysílání.
...i dostal jsem "poprcajtung" že některé věci tam nepatří tak zakládám nové téma s dotazem:

"Jak si myslíte, že bude vypadat, blízká i vzdálená budoucnost telekomunikací, včetně příjmu televize a pod..."
????
Ivo Mašek (10205)|7.8.2011 12:45
Kabelový operátor již dnes po jednom kabelu běžně šíří televizi, rozhlas, internet, telefon. Proč by to měl bourat a stavět totéž, ale "jiné vedení" ? Jinak, v tom kabelu je ohromná rezerva. Vždyť v severní Americe kabelovku používají mnohem déle, než u nás a šíří po ní několik set programů (u nás asi jen 115).
Ohromná spousta lidí přijímá televizi prostřednictvím svého satelitu. K čemu tam bude styl IPTV? K ničemu.
V Anglii už jedou na DVB-T2, a mají tam mnohem více programů, než my (a to ještě mohou v pohodě dále rozšiřovat).
Tahat úplně vše po jedné síti by se vyplatilo v nějaké totalitní zemi, kde by byl zcentralizován příjem z družic do nějakého centra, tamtéž by se zpracoval i pozemní digitál, internet, atd. A tam by pomazané hlavy přemýšleli za ostatní občany a po jedné síti by pouštěli zcenzurovaný internet, televizi, rozhlas, hlídaný telefon, ............ S tím, že soukromé vlastnictví satelitů, antén, apod. by zakázali.
Apropó: I v kabelovce se již v Německu dělají pokusy s DVB-C2. Ovšem k počtu programů je to zatím zbytečné to nějak rozšiřovat pro veřejnost.
Pitomec (10211)|7.8.2011 12:52
[quote=kuzeliban;360956]Ve všem co jsi řekl máš pravdu. Ale kam chceš ty další a další programy cpát? (ve smyslu prostoru v radiovém rozsahu? A to dnes není v tomto odvětví aktivní celý svět. (více jak polovina, možná dvě třetiny světa je buďto záměrně ušlápnuta nebo tam zatím, a podotýkám to ZATÍM, ještě není.
Ne, technicky to opravdu není zajistitelné klasickým radiovým vysíláním. A to ještě není zohledněn vliv jakéhokoli vysílání...
(příklad, i když sem né úplně patří. frekvence cca 2,4GHz (BT, Wifi a mikrovlnná trouba) Právě krásný příklad. Tato frekvence rozkmitává vazbu v molekule vody a jí podobných. Tím kmitáním vzniká teleplo. (Teplo je kmitání částic v molekule). BT a Wifi jsou výkony na hranici šumu. Ale Mikrovlka už jsou waty. Když se takhle nasčítají výkony tak dohromady dají také vaty. Problém tohoto je, že nějaká frekvence může ovlivňovat nějakou vazbu. Nějakou méně, nějakou více. A při zasažení přesnou frekvencí, může dojít k destrukci vazby. Přirovnal bych to něco jako když najdeš zprávnou frekvenci a pustíš ji do reproduktorů tak rozkmitáš celý obývák aniž by to "řvalo". nebo vojákům když se na moste velí "zrušit krok"
takže časem se jistě omezí mnoho radiových frekvencí a výkonů. (jen co pání korunkáři si přestanou hrát na korunky, ale to ještě chvíli potrvá- viz. ropné úniky v africe)
Nu a pak datové přenosy... Právě pro tyto výkony se projektují tzv. proudové přenosy.. a jsou i jiné přenosové protokoly než TCP/IP, v praxi to znamená, že odběratel, zachytává nejbližší "kolemjdoucí" vysílání. Tím minimálně zatěžuje linky. Máš pravdu, že nemůže existovat, aby každý jedinec se logoval na jeden "vysílač" protože by jeho linku logicky jednou přetížili.

Omlouvám se ale nevidím v radiovém vysílání budoucnost... tedy ano, ale pohltí to datový přenos. Stále budou koaxiální kabely, to jistě, ale jen mezi anténou a prvním zařízením. [COLOR=red]Protože každý metr koaxiálu je útlum. [/COLOR]A PŘEDEVŠÍM jak se mě tu stále snažíte stále "přesvedčit" je to plné mnoha hrozeb, broblémů, atd atd... Ano vím to. A všech hrozeb i problémů jsem si vědom. i s vědomím tohoto jsem se sem obrátil ke konzultaci. Ale i právě proto toto se budou zařízení koncipovat tak aby toto minimalizovali. Tzn. co nejkratší koaxiální vedení a kompatibilita sítí. [COLOR=red]K čemu mít doma rozvod STA, rozvod DATA, rozvod TEL.[/COLOR]
[COLOR=red]Ne, vše směřuje k jednotnosti a kompatibilitě.[/COLOR]
Však i v mnoha projektech, dokumentech, vývojových střediscích atd. o tom mluví.

Možná to bude trvat 20 možná 30 let. Ale můj osobní odhad je (s ohledem na blížící se události, které nás hodí poněkud "někam jinam"), že je to otázka max. deseti let.

Chcete-li někdo dále napadat, napadejte, chcete-li diskutovat, rád budu.
A schválně za tímto účelem založím nové vlákno aby nikdo nenamítal, že "to či ono" sem nepatří.
T=[/quote]A každý metr UTP není útlum? Je a mnohem větší než u koaxiálu. Ty absolutně nevíš která bije 9-)

Jednotný rozvod může být klidně koaxiálem (stejně jako je tomu dneska u UPC, kde v koaxiálu jde jak TV/rádio - analog i digitál, tak net, tak telefon) a je to mnohem lepší řešení, než UTP, na kterým jsou pověšeny tytéž služby, akorát s tím omezením, že si nezapojím libovolný počet TV přijímačů a ještě musím u každé TV mít otravný IP box :-k

IP televize je asi stejně smysluplná jako jet na dovolenou do Chorvatska s karavanem, kterej potáhnu za traktorem. Ne, že by to nešlo a jistě se do dá v nouzi udělat, ale přece jenom je lepší ten karavan zapřáhnout za osobák. Stejně jako je lepší mít TV na koaxiálu a ne na IP, byť i to je technicky možný.
kuzeliban (12)|7.8.2011 13:44
[quote=Pitomec;360969]A každý metr UTP není útlum? Je a mnohem větší než u koaxiálu. Ty absolutně nevíš která bije 9-)

Jednotný rozvod může být klidně koaxiálem (stejně jako je tomu dneska u UPC, kde v koaxiálu jde jak TV/rádio - analog i digitál, tak net, tak telefon) a je to mnohem lepší řešení, než UTP, na kterým jsou pověšeny tytéž služby, akorát s tím omezením, že si nezapojím libovolný počet TV přijímačů a ještě musím u každé TV mít otravný IP box :-k

IP televize je asi stejně smysluplná jako jet na dovolenou do Chorvatska s karavanem, kterej potáhnu za traktorem. Ne, že by to nešlo a jistě se do dá v nouzi udělat, ale přece jenom je lepší ten karavan zapřáhnout za osobák. Stejně jako je lepší mít TV na koaxiálu a ne na IP, byť i to je technicky možný.[/quote]

Prosimtě a kde jsi vzal, že budoucnost je v UTP?

...teď bych nerad vařil z vody, ale dle nové vyhlášky ti například neskolaudijí dům, pokud tam nebudeš mít přípojku k netu, nebo přípravu na přípojku k netu a to optickým vláknem. Přesné parametry neznám ale tak nějak to je a již platné... :P

jistě, že má UTP útlum ale dej 100m toho tvého koaxu a jsem zvědavej co na jeho druhým konci najdeš. Je to poněkud jiný princip. Ale jak jsem tě tu stihl poznat, tak tu nadhodíš něco jako "zesilovač".
Hezky tu oba krofete, ale furt se točíte v čistě jednosměrném provozu, kdy většina světových televizí koketuje s interaktivitou...

Ke koaxu ještě... když je tak úžasný, nenahraditelný a s rezervami. Proč se ustoupilo od nich v počítačových sítích? Dovede na to některý z Vás odpovědět?

...jestli pak to nebylo z toho důvodu věčných problémů s náchylností nejen na zarušení, interference, indukce, mechanickou citlivost a omezenou datovou propustnost. Tuším i větší proudové zatížení a s tím spojená technická i bezpečnostní rizika. ale to jen tuším/domnívám se.

Nicméně, zas Vy dva jen kritizujete.


Nadhoďte svou vizi jak to bude vypadat, nebo umíte stále jen plakat a kritizovat ostatní?
Tak hopšup, jak si myslíte, že to v blízké a vzdálené budoucnosti bude vypadat. Přec se nechcete odchýlit od tématu tohoto vlákna... 9-)

P.S.: Pitomče, ten tvůj smajlík se mi začíná líbit... 9-)


T=
Ivo Mašek (10205)|7.8.2011 13:52
[quote]
Hezky tu oba krofete, ale furt se točíte v čistě jednosměrném provozu, kdy většina světových televizí koketuje s interaktivitou...
Nicméně, zas Vy dva jen kritizujete.
[/quote]
tak si tu krofej sám. Ty chceš nějakou diskuzi, tady ti někdo oponuje (to je normální v diskuzi - to nebylo pouze normální před 20 a více lety), já nic nekritizuji - pouze píši svůj názor., ale protože se nejede podle tebe, respektivě tu neslyšíš, co slyšet chceš - tak je to špatné (defacto jsme se dostali právě před těch 20 let). A navíc zde vystupuješ jako nějaký nadřízený, pro kterého jsme my ostaní učni, nic neumíme, máme špatný názor a musíme poslouchat. To je diskuze na úrovni místních rudých straníků jistého času. jako povahu máš tedy zajímavou - máš dar od sebe odehnat každého. Což v mém případě se ti podařilo, měj se fajn a krofej si tu s kým chceš - třeba sám se sebou.
[quote]
Nadhoďte svou vizi jak to bude vypadat, nebo umíte stále jen plakat a kritizovat ostatní?
Tak hopšup, jak si myslíte, že to v blízké a vzdálené budoucnosti bude vypadat.
[/quote]
No ještě nám pošli nařizující dopis. ..............hrozná povaha..........
kuzeliban (12)|7.8.2011 14:06
[quote=Ivo Mašek;360978]tak si tu krofej sám. Ty chceš nějakou diskuzi, tady ti někdo oponuje (to je normální v diskuzi - to nebylo pouze normální před 20 a více lety), já nic nekritizuji - pouze píši svůj názor., ale protože se nejede podle tebe, respektivě tu neslyšíš, co slyšet chceš - tak je to špatné (defacto jsme se dostali právě před těch 20 let). A navíc zde vystupuješ jako nějaký nadřízený, pro kterého jsme my ostaní učni, nic neumíme, máme špatný názor a musíme poslouchat. To je diskuze na úrovni místních rudých straníků jistého času. jako povahu máš tedy zajímavou - máš dar od sebe odehnat každého. Což v mém případě se ti podařilo, měj se fajn a krofej si tu s kým chceš - třeba sám se sebou.

No ještě nám pošli nařizující dopis. ..............hrozná povaha..........[/quote]

Pěkně jsi mě zaškatulkoval... :)
nicméně, v ani jednom z těch dvou příspěvku nebylo nic z toho co by nenapadalo mou vizi.
Ani slůvko nějakého řešení, jak si myslíte že by to mohlo vypadat.
Stále jen napadání mě a mých představ

Tak tu teď ublížený překrucuješ co jsem řekl, resp. napsal.

mmchdm. add nařizující dopis... - to bylo zrcadlo tobě troubo, který jsi přesně tenhle argument použil v mém posledním vláknu. Tak jsem tě trošku popíchl.. Evidentně ale nejsi tak bystrý. A na místo toho pár slov vytrhneš z kontextu...

Takže znovu... a extra pro tebe začnu kouzelným slůvkem.

Prosím, pojďme se bavit o Vašich vizích blízké i vzdálenější budoucnosti telekomunikací.
:)

T=

P.S.: Když bych se cítil tak nadřízený a Vás všechny tady považoval za učně co nic neumí, tak se sem asi nepřijdu dotazovat na radu... :)
...nebo jako teď ptát se na názor
Pitomec (10211)|7.8.2011 14:39
[quote=kuzeliban;360976]Prosimtě a kde jsi vzal, že budoucnost je v UTP?

...teď bych nerad vařil z vody, ale dle nové vyhlášky ti například neskolaudijí dům, pokud tam nebudeš mít přípojku k netu, nebo přípravu na přípojku k netu a to optickým vláknem. Přesné parametry neznám ale tak nějak to je a již platné... :P

jistě, že má UTP útlum ale dej 100m toho tvého koaxu a jsem zvědavej co na jeho druhým konci najdeš. Je to poněkud jiný princip. Ale jak jsem tě tu stihl poznat, tak tu nadhodíš něco jako "zesilovač".
Hezky tu oba krofete, ale furt se točíte v čistě jednosměrném provozu, kdy většina světových televizí koketuje s interaktivitou...

Ke koaxu ještě... když je tak úžasný, nenahraditelný a s rezervami. Proč se ustoupilo od nich v počítačových sítích? Dovede na to některý z Vás odpovědět?

...jestli pak to nebylo z toho důvodu věčných problémů s náchylností nejen na zarušení, interference, indukce, mechanickou citlivost a omezenou datovou propustnost. Tuším i větší proudové zatížení a s tím spojená technická i bezpečnostní rizika. ale to jen tuším/domnívám se.

Nicméně, zas Vy dva jen kritizujete.


Nadhoďte svou vizi jak to bude vypadat, nebo umíte stále jen plakat a kritizovat ostatní?
Tak hopšup, jak si myslíte, že to v blízké a vzdálené budoucnosti bude vypadat. Přec se nechcete odchýlit od tématu tohoto vlákna... 9-)

P.S.: Pitomče, ten tvůj smajlík se mi začíná líbit... 9-)


T=[/quote]Po 100m koaxu používanýho v kabelovkách najdeš signál na úrovni zhruba o 2-10dB nižší (dle frekvence), což ani nezaregistruješ, trasové zesilovače se dávají od 300m výše. A tam už z toho tvýho UTP nezůstane ani bit :D

Každopádně jsem přesně čekal, že tady začneš motat do sebe dvě věci, a to TV na IP a optický vlákno - a nespletl jsem se. Jenomže máš poněkud smůlu, protože na optickým vlákně se dá šířit TV úplně stejně jako se šíří dneska koaxiálem a není k tomu vůbec potřeba IP, což ostatně využívá třeba UPC, kde jde signál optikou z Prahy na přijímací stanice v jednotlivých městech a tam je to překlopený na koax. a jde to k účastníkům. Takže si ujasni pojmy a nepleť si je se svými dojmy :-)-

P.S. Smajlík není můj, ale fóra - já můžu mít leda Avatar...
kuzeliban (12)|7.8.2011 16:53
no myslím, že jsme se tu celou dobu bavili o signálu z etheru.
A ne metalické trase krmenou zesilovači.
Dost pochybuji, že když by jsi dal na anténu či konvertor koax, tak na 100m něco najdeš.

A ano optické vlákno se dá použít všelijakými způsoby pro spoustu protokolů datového toku.

a tím "tvůj", jsem opravdu nemyslel, že by byl v tvém vlastnickém právu... :)


Ale o5 z5 k tématu...

Nějaká tvá vize budoucnosti telekomunikací a TV, jak bude vypadat v budoucnosti?
???
T=
Pitomec (10211)|7.8.2011 18:57
Celou dobu se bavíme o tvým blábolu: "se od klasických rozvodů televize ustupuje a vše jde či brzy půjde čistě nebo v naprosté většině po IP" (https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=360891&postcount=18). Nikoliv o nějaké optice, kterou sem zatáhls zjevně proto, aby ses z toho svýho výroku nějak vykroutil.

Že pochybuješ o tom, že se dá na anténu nebo konvertor připojit 100m koax. kabel a na jeho konci je použitelný signál, to je tvůj osobní problém. Já takových montáží už dělat spoustu a celý je to jenom o tom, že stačí znát úroveň signálu z antény nebo konvertoru a útlum kabelu na 100m a pak se hned ví, jestli to půjde bez dalšího zesílení nebo ne :-)-

Další tvoje pomýlené stanovisko je ohledně zesilovačů, na kterých není naprosto nic špatnýho - a podobně jako jsou aktivní prvky na UTP kabelech a používají se zesilovače na optice, tak jsou prostě i zesilovače na koaxech.

Každá technologie má svoje a je naprostým nesmyslem se snažit za každou cenu něco napasovat někam jinam, když to tam zjevně nepatří. Takže budoucnost je na tom stejně jako přítomnost, TV na IP je hovadina non plus ultra 9-)
tesla15 (505)|9.8.2011 14:39
[quote=Pitomec;361040]Celou dobu se bavíme o tvým blábolu: "se od klasických rozvodů televize ustupuje a vše jde či brzy půjde čistě nebo v naprosté většině po IP" (https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=360891&postcount=18). Nikoliv o nějaké optice, kterou sem zatáhls zjevně proto, aby ses z toho svýho výroku nějak vykroutil.

Že pochybuješ o tom, že se dá na anténu nebo konvertor připojit 100m koax. kabel a na jeho konci je použitelný signál, to je tvůj osobní problém. Já takových montáží už dělat spoustu a celý je to jenom o tom, že stačí znát úroveň signálu z antény nebo konvertoru a útlum kabelu na 100m a pak se hned ví, jestli to půjde bez dalšího zesílení nebo ne :-)-

Další tvoje pomýlené stanovisko je ohledně zesilovačů, na kterých není naprosto nic špatnýho - a podobně jako jsou aktivní prvky na UTP kabelech a používají se zesilovače na optice, tak jsou prostě i zesilovače na koaxech.

Každá technologie má svoje a je naprostým nesmyslem se snažit za každou cenu něco napasovat někam jinam, když to tam zjevně nepatří. Takže budoucnost je na tom stejně jako přítomnost, TV na IP je hovadina non plus ultra 9-)[/quote]

Lepší koax ztráta na 100m 860 Mhz cca 17-18 dB, obyčejný za stejných podmínek 40dB. Větší ztáty v průchozích i konečných zásuvkách. Problémy za totálu, 10 pater věžák, signál rozváděn se shora, ušetřen koax. Zavedením rozvodu do 5 patra a odtud teprve rozvod by zajistil poloviční ztráty, nebyly by v TV zásuvkách tak velké rozdíly.
Pitomec (10211)|9.8.2011 16:07
[quote=tesla15;361352]Lepší koax ztráta na 100m 860 Mhz cca 17-18 dB, obyčejný za stejných podmínek 40dB. Větší ztáty v průchozích i konečných zásuvkách. Problémy za totálu, 10 pater věžák, signál rozváděn se shora, ušetřen koax. Zavedením rozvodu do 5 patra a odtud teprve rozvod by zajistil poloviční ztráty, nebyly by v TV zásuvkách tak velké rozdíly.[/quote]
Zcela mimo, protože v kabelovkách má zemní kabel útlum cca 6,1dB/100m/862MHz (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=56&category_id=8&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45). V baráku pak není problém vůbec žádný, protože běžně používaný RG6 má útlum 18,7dB/100m/862MHz (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=90&category_id=66&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45). Koncová zásuvka (datová) má pak útlum 4,5dB (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=456&category_id=56&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45), koncová (běžná) 1,5dB (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=451&category_id=56&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45). O tomto se se radši nebav (nebo ne se mnou), protože kabelovky dělám přes 20 let a nikdo mě nemusí krmit blbostma o útlumech a dalších věcech. Stejně jako dobře znám výhody právě metalickýho vedení a naopak naprostý nevýhody TV na IP :-)-
tesla15 (505)|9.8.2011 18:18
[quote=Pitomec;361364]Zcela mimo, protože v kabelovkách má zemní kabel útlum cca 6,1dB/100m/862MHz (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=56&category_id=8&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45). V baráku pak není problém vůbec žádný, protože běžně používaný RG6 má útlum 18,7dB/100m/862MHz (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=90&category_id=66&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45). Koncová zásuvka (datová) má pak útlum 4,5dB (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=456&category_id=56&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45), koncová (běžná) 1,5dB (http://katroservis.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=451&category_id=56&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=45). O tomto se se radši nebav (nebo ne se mnou), protože kabelovky dělám přes 20 let a nikdo mě nemusí krmit blbostma o útlumech a dalších věcech. Stejně jako dobře znám výhody právě metalickýho vedení a naopak naprostý nevýhody TV na IP :-)-[/quote]

Asi nečtu dokonale, nevzpomínám, že v této diskusi řeč o zemním kabelu. Dále, přesná data bych také dokázal vytáhnout, pro orientaci jsem psal cca a při 800 Mhz. Tudíž na f 800 Mhz budou ztráty o něco nižší, ALE, smyslem mého příspěvku nebylo dohadování o nějakých s přehnáním 10%. Smyslem sepsánít bylo poukázat jak se před více jak 20ti roky nesmyslně šetřilo. Nevím, proč se tedy urážíte. Hezký pozdrav M. Dv.
Pitomec (10211)|9.8.2011 21:45
[quote=tesla15;361382][COLOR=red]Asi nečtu dokonale, nevzpomínám, že v této diskusi řeč o zemním kabelu.[/COLOR] Dále, přesná data bych také dokázal vytáhnout, pro orientaci jsem psal cca a při 800 Mhz. Tudíž na f 800 Mhz budou ztráty o něco nižší, ALE, smyslem mého příspěvku nebylo dohadování o nějakých s přehnáním 10%. Smyslem sepsánít bylo poukázat jak se před více jak 20ti roky nesmyslně šetřilo. Nevím, proč se tedy urážíte. Hezký pozdrav M. Dv.[/quote]Tady je řeč o kabelovkách, jenž se obvykle dělají zemním kabelem. A já se neurážím a navíc vůbec neřeším dobu před 20 roky, ale současnost (což zřejmě nezaregistrovals), kdy jsou útlumy v kabelech přece jenom nižší, než kdysi... Jinak 10% rozhodně není to, když napíšeš 17-18dB, zatímco realita je 6,1dB (resp. uvedeš 40dB oproti reálnému útlumu 18,7dB).
interfernet422 (1575)|9.8.2011 23:10
[quote=kuzeliban;360976]
...teď bych nerad vařil z vody, ale dle nové vyhlášky ti například neskolaudijí dům, pokud tam nebudeš mít přípojku k netu, nebo přípravu na přípojku k netu a to optickým vláknem. Přesné parametry neznám ale tak nějak to je a již platné... :P
[/quote]
čoveče a to jsi nabral kde? To jako v našem bananistánu? Co to je za vyhlášku? Konkretizuj pls.

Jelikož jsem chalupník, bytovku jsem opustil před pár lety, tak kabelovka se mě už (chvála bohu, a to sem ateista) netýká. Jinak u nás v městě tahala poda po barácích optiku a místní kabelovka snad taky. Mě těsně před vystěhováním místní kabelovka nasrala svou novou cenou a nabídkou, takže pokud bych se nestěhoval pryč, tak bych jí stejně poslal k šípku a montoval talíř na balkon. Známý co je pořád na bytě chvíli koketoval s IPTV Pody, dokonce mu natáhli druhý kabel do bytu a stejně furt problémy, tak je zrušil a má na balkoně toroidalku.

Takže k budoucnosti bytovkářů se vyjadřovat nebudu, vidím spíš budoucnost chalupníků. K nám asi kabelovku tahat nikdo nebude, není to pro providery zajímavé. I když mám v dosahu DVB-T všechny dostupné muxy vč. HD novy a čt tak stejně preferuju satelit kde je nesrovnatelně lepší a větší nabídka. O muxu s hd se furt mluví jako o testovacím, občas obraz čtverečkuje (nebudu psát, že kostičkuje, bo nemám 3D), sat jede v pohodě.
Když to shrnu, tak bytovky kabelovka, náročnější chalupníci satelit.
Ivo Mašek (10205)|10.8.2011 07:08
[quote]
čoveče a to jsi nabral kde? To jako v našem bananistánu? Co to je za vyhlášku? Konkretizuj pls.
[/quote]
Nic takového samozřejmě neexistuje. To by museli hromadně zbourat (a tím pádem vymazat z mapy) všechny vesnice a samoty. ....jedině, že by "kolega" zaplatil úplně všem to natažení opického kabelu do obcí a samot. :-D
Pitomec (10211)|10.8.2011 12:44
Ono to sice nejspíš neexistuje (takový nařízení), leč hodně investorů (z řad např. obcí, stavějících obecní byty) má toto jako podmínku.