Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nové rozvody

kuzeliban (12)|4.8.2011 16:33
Zdravím,
potřeboval bych poradit řešením nových rozvodů v bytovém domě.
Kolega a Kamarád koupil pře časem bytový dům o deseti bytech. S tím, že má i minimálně jednoho náročnějšího nájemníka.
Nyní se rozhodl pro celkovou revitalizaci domu a k tomu patří i datové a STA rozvody...
Kabely jsou již víceméně natahané, ale i na Vámi doporučovaný tip bych se pro kontrolu rád zeptal.
Ale k věci. o co jde:
Na střechu mají přijít satelity pro příjem 'SkyLink, SxLink, UPC, DigiTV a něco volných'
Mělo by to být na třech družicích 'ASTRA1, ASRTA3 a Thor' (tak píše jeden pán s nabídkou).
možnosti jsou několik satelitů nebo prý toroidní anténa.
Do každého bytu vede jeden kabel do jedné krabice na zdi. A do tohoto kabelu bych potřeboval pustit tyto tři satelity, DVB-T a radio. Nedávno jsem se dozvěděl, že rádio není dobrý nápad. S ohledem na pozdější problémy se zarušením.
Umíte mi někdo poradit nelepší multiswitch (samo v poměru cena/výkon)
A zároveň i zdali tu toroidní anténu a jakou.
???
Nikdy jsem se doposud STA nezabýval v ohledu na výběr zařízení, i když mnohokrát jej montoval a rozváděl. Však vždy zařízení objednávalo vedení firmy a pokaždé šlo o jiné zařízení a já ani nezaznamenával o jaké šlo a ani nemám srovnání.

Děkuji za rady...

T=

P.S.: místním pánem co vytvářel nabídku (na první pohled nic moc profesionální) bylo nabízeno zařízení 'Centauri 12/13' (ačkoli potřebuji min. 16portů)
Pitomec (10211)|4.8.2011 19:44
V první řadě je otázkou, jestli jeden kabel do bytu bude stačit. Osobně si myslím že ne, protože u satelitu jeden kabel=jeden přijímač, což je dneska málo. Takže "kabely jsou již natahané" určitě není ideální, leda se dají další natahat dodatečně.

VKV naprosto ničemu nevadí a multiswitch se dělá i s výstupem na 26 větví (http://www.omko.cz/multiprepinac-3-druzice-tv-26-vystupu/)
kuzeliban (12)|4.8.2011 23:15
Jeden kabel do bytu stačí.
alespoň dle majitele domu...

Sic ten náročnější pán má jen pro sebe do svého bytu hned čtyři (dětský pokoj, ložnice, obývák a kuchyň)

Jde mi především o ostatní zařízení a hlavně kvalitu (i poskytovaného signálu) u multiswitche

jinak i na kabel jsem zvědavý, jaký by jste doporučili. já se zítra podívám co že jsme to tam vlastně natáhli, ale podle dodavatele ve velkoobchodě to měl být ten pravý... :)
T=
Dagy2 (3153)|5.8.2011 00:02
Studuj http://www.technisat-daun-fs.de/downloads/man/1473.pdf
Jeden kabel do bytu je k ničemu, zejména když tu mluvíš o jakési kvalitě....
Farell (56)|5.8.2011 16:49
Takhle jako ty uvažovali i u nás a nikoho se neptali jestli chce natáhnout ještě jeden kabel navíc do bytu na SAT ...

takže když sem si chtěl dát talíř na stenu svůj tak mi řekl že z jedný zásuvky\ to musí jet (Amatér/Laik( S propojkou to šlo ale musela být na obou stranách prúchozí když se jeden prímač vypnul tak ten druhej neměl signál...

Ale největší problém byl když Mamka koukala na PIRMU které je na Vertikálu tak ja sem nomohl koukat nic co je na Horizontálu a CSLINK a SKYLINK na H - TP má toho dost...

Nejhorší bylo pro pána který to dával zapojit když jsem za ním byl zž máma přijímá ze zásuvky SKYLINK a já chci DIGI TV pak mu to zdělil i montér fimy co to zapojoval celý od střechy až do bytů že na jednu zásuvku to nejde ...tak teď mám parabolu na balkóně.

Co s toho vyplývá radši se každýho v tom domě zeptej kolik by chtěl satelitních přípojek do bytu počítaje i do budoucna.za ten kabel by si samozřejme priplatil...Kdyby se mě nekdo ptal pred
3-mi lety jistě bych si pripaltil...

To můj názor.
kuzeliban (12)|5.8.2011 17:35
[quote=Farell;360674]Takhle jako ty uvažovali i u nás a nikoho se neptali jestli chce natáhnout ještě jeden kabel navíc do bytu na SAT ...

takže když sem si chtěl dát talíř na stenu svůj tak mi řekl že z jedný zásuvky\ to musí jet (Amatér/Laik( S propojkou to šlo ale musela být na obou stranách prúchozí když se jeden prímač vypnul tak ten druhej neměl signál...

Ale největší problém byl když Mamka koukala na PIRMU které je na Vertikálu tak ja sem nomohl koukat nic co je na Horizontálu a CSLINK a SKYLINK na H - TP má toho dost...

Nejhorší bylo pro pána který to dával zapojit když jsem za ním byl zž máma přijímá ze zásuvky SKYLINK a já chci DIGI TV pak mu to zdělil i montér fimy co to zapojoval celý od střechy až do bytů že na jednu zásuvku to nejde ...tak teď mám parabolu na balkóně.

Co s toho vyplývá radši se každýho v tom domě zeptej kolik by chtěl satelitních přípojek do bytu počítaje i do budoucna.za ten kabel by si samozřejme priplatil...Kdyby se mě nekdo ptal pred
3-mi lety jistě bych si pripaltil...

To můj názor.[/quote]

OKi, tak lidí jsme se ptali, proto také má jeden z těch pánů nájemníků hned čtyři. Myslím, že jsem to ale psal. Nebudu listovat zpět (když tohle píši) abych se ujistil ale myslím, že ano.
Ostatní si vystačí dle vlastních slov s jednou přípojkou
A implicitně dáváme do každého z prázdných bytů (bez nájemníků) také po jednom kabelu
Ačkoli osobně si myslím, že v každé místnosti by měla být (v místě potenciálního stolu) přípojka na TV a Data. Plus nejlépe volná krabice se zavedeným prázdným husím krkem s protahovákem.
Jinak pokud vím, tak záleží na krabici. resp. na jejich střevech. Zdali je průchozí nebo koncová. takže případně se dá koncová o řád posunout a předřadit průchozí. To jsem se tedy už dávno dozvěděl.
Takže toť k počtu kabelů do místnosti.

Prosím. Pojďme někdo ke konkrétním komponentům. Ať z tohoto není diskuze o něčem co je již dáno a není proměnnou.

Rád bych znal od někoho fundovaného
- typ vhodného kabelu (jen pro kontrolu správnosti)
- zařízení multiswitch (pánem, rádoby profesionálem, co dělal externě nabídku. Do ni neuvedl žádné typy. Až po dlouhém rozhovoru jsem zněho vypáčil, že používá Centauri
( http://shop.emos.cz/zbozi/2520602800-multiswitch-ms-13/8-piu-6 )
- vhodnou parabolu/paraboly (slyšel jsem nedávno poprvé o jakési toroidní anténě... ???
- vhodnou anténu pro DVB-T příjem
- a samozřejmě rádio

uvedený multiswitch, stejně jako mě dříve nabízený jiný, umí několikero signálů z několika konvertorů, pozemního vysílání i rádia smísit do jediného kabelu.
A znova: "slyšel jsem, že není moc dobré míchat rádio do tohoto systému. Později se často oběvuje rušení. (například když projede auto se špatným odrušením, někdo zapne nedaleko mixér se špatnými uhlíky a proraženým kondenzátorem. apod..) Prý samo rádio si s takovým to ruchem poradí, ale modulovaném signálu to pak nadělá strašné neplechy právě se signálem digitálního obrazu. (kdy v analogu to kdysi ani poznat nebylo).
Tak, že jsem ... ...nepříjemný? ..., najde se někdo kdo by chtěl k věci, nebo ještě budeme polemizovat o již probraném a uzavřeném jak kafemlejnek, či chcete-li flašinet...
???
Díky
T=
Dagy2 (3153)|5.8.2011 20:07
Kuzeliban, prepáč, ale je to s tebou pomerne ťažké. Ty nie si nepríjemný, ale nepočúvaš. Neber to v zlom, popíšem ako to vnímam: Dal si všeobecný dotaz na celý komplexný systém inštalácie. Pritom si 100% presvedčený, že inštalácia má vyzerať tak, že jeden fúz bude všetkým stačiť - o tom ste rozhodli s majiteľom vlastne sami. Navyše on nechce dať do toho prachy - ok to je u mňa argument, ale nech sa potom nediví... A potom prídeš s tým že niekto si s teba robí srandu a ponúka ti nejakú toroidnú anténu (to stačilo dať guglovi aby si zistil čo a na čo slúži a nemyslel si že si robí srandu z teba). Nechce sa ti ani len posunúť o tri (toľko ich bolo) príspevky hore aby si skontroloval čo si písal, takže je mi jasné, že keď som ti poslal link si ho prebehol a ani ťa nenapadlo, že na tej stránke sú ďalšie zapojenia, z ktorých by si získal aspoň šajn aké sú možnosti rozvodov v bytových domoch. Ty chceš proste len počuť typ drátu. OK, potom daj dotaz na to, "aký typ koaxu by ste použili na jednoduchý rozvod do 50m dĺžky" a nenechaj nás tu debatiť na tému ako ten rozvod má vyzerať.

Ak som ťa zle pochopil tak a stále ešte rozmýšľaš o celom systéme, tak tu teda konkrétny názor - taký skôr z pohľadu užívateľa toho bytu s jednou zásuvkou než majiteľa a investora:
1/ jeden kábel do bytu je málo. Prečo?
tento tvoj dojem pochádza z doby keď v bytovkách bola STA (spoločná televízna anténa) na analog. zvrchu-dole jeden drát, v každom byte jedna zásuvka. Chceš druhý TV do spálne? no problem - do zásuvky dáš rozbočovač za 10Kčs a účastníckou šnúrou si dotiahneš anténu kam chceš. chceš nahrávať? no problem - VHS video pripojíš do antény a loopom do TV. Fajn.
U satelitu to ale funguje úplne inak. O tomto 99% ľudí vo vašom dome ani netušilo keď ste sa ich pýtali či stačí jedna zásuvka v obyváku (pýtali ste sa na počet pripojiteľných zariadení alebo počet zásuviek v byte ????) a prídu na to v momente, keď im ustrihnete normálnu STA, nainštalujete sat a oni si kúpia prijímač. Dopadne to presne ako píše Farell - každý svoj tanier na balkóne. Dúfam že si už počul o dvojtunerových prijímačoch.
Takže - do každého bytu min, dve prípojky. buď pre twintuner, alebo 2 STB/TV (obyvák, detská izba/spálňa) alebo 1TV + 1"nahrávač"

2/ rozvod môže byť urobený tak ako v linku - t.j. z každej družice 4 káble cez multiswitche. Počet multiswitchov je toľko aby počet prípojok sedel s počtom 2x (lepšie 3x) na jeden byt
DVB-T máš už v multiswitchi - tak ako píšeš.

alebo môže byť rozvod urobený ako unicable / technirouter, t.j. skutočne jedným káblom so systémom rovnakým ako u bývalých STA.
Ak ten pán čo ti nechce nič prezradiť povedal že centauri - možno že práve to myslel týmto spôsobom.

3/ ak chceš dať do jedného rozvodu 23.5E, 19.2E, 1W tak riešenie je buď
- obrovský tanier aby dovolil slušné šilhanie na 25° s dobrou signálovou rezervou. Jednu obyčajnú anténu 85cm by som zvolil u jedného používateľa. Ak treba signál zabezpečiť rôznym bytom navyše majiteľ domu tým preberá určitú zodpovednosť za poskytovanú službu radšej dve antény 19.2E+23.5E a druhú pre 1W
- toroidná anténa umožňuje šilhanie v ďaleko väčšom rozsahu než "kruhová" - je to dané fyzikou. Pre spoločný rozvod som to ešte nevidel, ale to som nevidel ešte v živote hodne vecí, takže prečo nie.

4/ DVB-T anténa typ -> sorry, ale toto je už fakt silné kafe. Veď pochop, že ťažko ti radiť keď si neuviedol jediný konkrétny parameter - kde je dom, aké muxy sa tam majú prijímať, nič.
Ak bývaš pod vysielačom, je možno kus drátu až-až. V inom na oko jednoduchom teréne - napríklad pri priamej viditeľnosti na vysielače dva, kde sa bude signál práve odčítavať ti možno nepomôže ani super aparatúra s x-prvkovou anténou. Takže radiť DVB-T anténu len tak na diaľku je dosť ťažko.

5/ rádio - to s tým rušením si snáď z teba robil niekto fakt srandu. rušenie autom bolo pomerne normálne v čase žigulíkov a trabantíkov. Na to by som zabudol.
Na druhej strane mať v STA rádio je síce možno fajn, ale je to zase prežitok z bývalých časov podobne ako tvoj rozvod s jedným výstupom do bytu.
Niekedy totiž FM bolo šírené z rovnakých vysielačov ako TV. Takže keď si nasmeroval anténu napr. v Bratislave na Kamzík, mal si automaticky STV1, STV2 a tiež z rovnakého smeru Hviezdu, Slov. rozhlas 1, Bratislavu atď.
Tie všetky programy hrali doma aj na prutovú anténu, takže mať ju v STA bolo aj tak skoro k ničomu. Ale už ani vtedy si nemal riešenú O3, alebo Petofi rádio pre maďarských spoluobčanov. A na tieto rádiá si práve potreboval pre diaľkový príjem dobrú viacprvkovú smerovú anténu. Takže? Zase len sústava na balkón alebo pod strechu.
Dnes je situácia ešte komplikovanejšia - len v Bratislave kde je stále hlavný šírič na Kamzíku je množstvo lokálnych rádií, ktoré používajú ako miesto pre vysielač výškové budovy po celom meste. Určite podobné je to u Vás. Takže kam to nasmeruješ?
Preto rádio by som vyhodil.
Navyše je tu dnes ďaleko lepšia alternatíva - satelit, kde je 5000 rádií alebo net, kde je toho ešte viac.

toš toliko môj skromný názor.
A ešte P.S: V prvom rade vysvetlite užívateľom bytov čo budú mať k dispozícii. Ak starej babke alebo husľovému virtuózovi povieš, že tam budú mať SkyLink, CSlink, UPC, DIgi tak totiž očakáva, že pripne káblom telku do zásuvky a bude automaticky pozerať. Možno vôbec netušia, že vy im privedeite len zakodovaný signál a každý si musí kúpiť svoj STB a hlavne prístupovú kartu a predplácať si ju. aby to neskončilo rozbitou hlavou toho majiteľa domu...
kuzeliban (12)|5.8.2011 20:19
-> Dagy2
Děkuji.
první konstruktivní komentář.
...půjdu od začátku

-i nepsal jsem, ale možná to tak vyznělo, že si někdo ze mě dělá srandu s toroidní anténou. Jen jsem se na ní dotazoval.
s tím, že jsem myslel, že mi někdo z Vás z praxe poradí ve smyslu: ano/ne (tak a tak to vyjde levněji a efekt je nijaký nebo výrazný ve smyslu kompletace při shodných nákladech)

-typ drátu jsem chtěl jen pro kontrolu. byl mi doporučen a mnou už u třetiny bytů natahán '75ohm, CB100F/48T' tento konkrétně od společnosti EMOS

-co se týče počtu kabelů. Znova říkám, že být to čistě v mé režii, tak také natáhnu do každého pokoje jeden kabel. Však... Nicméně domníval jsem se že u vícetunerových televizí je jen jeden vstup, a dál si to řeší elektronika vnitřně. Pokud má každá vskutku dva vstupy, tak se omlouvám ale je to poněkud trapné řešení od výrobce. (to ale jen můj soukromý/uživatelský/spotřební názor). Ale vím, že existují i aktivní rozbočovače k tomuto účelu. I když věřím, že to není úplně nejšťastnější řešení. Ale dostatečné pro investora.

-u starých rozvodů STA byl jeden průběžný kabel a my tu taháme od x-portového multiswitche x kabelu, Do některých bytů více do některých jeden.
Nicméně stále jsem se nedozvěděl nějaký tip na typ zařízení. Zdali Centauri je slušné, či předražené nebo naopak.

-Radio jsem pochopil, že neslučovat. I když s jiným odůvodněním... Jen bych rád dodal, že pravda s žiguliky a pod, ale i dnes se najde vozidlo (hlavně nákladní s poruchou atd.. nebo zrovna jak jsem uvedl mixér nebo jiný spotřebič, který snadno zaruší tyto nízké frekvence. a pak s modulací v jednom systému se údajně velmi negativně projeví na signálu digitálního obrazu, kdy každá frekvence má tzv. harmonickou. A v digitálním signálu to nadělá fatální neplechu.
prostě ten nízkofrekvenční vstup dovolí vstoupit i těmto ruchům, které se tam jinak nedostanou... (lajcky řečeno)

- A ano, s anténou jsem uvedl neúplné informace, které jsou podstatné... pravda, a omlouvám se
Dům stoji v periferii Karlových Varech. s přímou volnou viditelnosti na Klínovec (19Km)

Nu snad jsem na nic nezapomněl.
T=
Dagy2 (3153)|5.8.2011 21:35
Tak Kuzeliban sme o krok ďalej. Ale bohužiaľ, to tvoje konštatovanie, že twintuner má mať jeden vstup a riešiť si sám zdvojenie signálu (ako by si to chcel prakticky urobiť???) - bohužiaľ, nerád to hovorím a neprisluší mi to - netušíš ani zdiaľky do čoho lezieš. Ty si sa ani len nepozrel na to, aká technika je na trhu a čo vyžaduje.
Po inštalácii budeš u obyvateľov baráku za absolútneho vola nakoniec ty. Ber to prosím bez urážky ako dobrú radu. Neviem či si firma alebo to robíš niekomu ako priateľskú výpomoc, v každom prípade sa na tom podpíšeš. Poikaľ si firma, získaš v KV a okolí hodne špatných referencií. Ale holt každý strůjcem svého štěstí jest. Nakoniec možno majiteľ prehlási, že to montovali odborníci a všetko maslo máš na hlave ty.

Tak už len krátko:
- centauri síce nemám osobné skusenosti ale povedal by som že to je skôr špička trhu ako predražený šunt. Takže voľba určite dobrá.
- rádio - presne u nemeckých hraníc by som privítal skôr dobrú anténu v STA na diaľkový príjem nemeckých staníc než lokálny príjem KV portfolia - ekvivalent s tou Bratislavou. Tak by som FM tam radšej neťahal. (Pozn. náklaďáky sú väčšinou diesle a tie z princípu práce motora rušia maximálne alternátorm. Vyplýva to z podstaty práce motora. Z rušenia možno budeš nešťastný až to celé namontuješ - totiž v takom bytovom dome ťa čaká omnoho viac problémov než starý mixér so špatnými uhlíkmi. Také spínané zdroje alebo napájače lacných STB a TV ktoré nie sú dobre galvanicky oddelené dokážu narobiť neuveriteľné veci. Viď tu vedľajšie vlákno "problém s prijmom na LG TV" kde kolegovi pravidelne o 22hod večer zdochnú všetky programy až do rána. Uvedom si, že elektrické rozvody viacerých bytov pomocou napájacích zdrojov TV môžu vytvárať sľučky prepojené cez koax tvojho rozvodu. Ak to bude niekde neodborne inštalované a nemáš o tom šajn ako funguje SAT rozvod - a sorry po príklade toho dvojtuneru myslím že nemáš - utopíš sa v problémoch)
- do obyváku 2 káble a do ďalšej izby ešte jeden. Ver tomu.
- nekvalitný typ koaxu sa prejaví po 6 mesiacoch až niekoľkých rokoch, po inštalácii to snáď nebude také zlé ak to nie je úplný humus. K tomu ti tu dá komentár niekto z profíkov, ktorí to ťahajú denne. Dúfam dávaš pozor na polomery ohybov a sily akým to naťahujete do trubiek.
- DVB-T po inštalácii myslím budú dotazy, prečo nie je v rozvode aj nemecký DVB-T ktorý sa dá určite chytať. Niekedy komunistický zákon už riešil, že majiteľ bytovky musel poskytnúť do sTA všetko čo sa dá bežne na anténu chytať alebo inak umožniť postavenie svojej antény. Neviem či to platí dodnes lebo v bytovke už nebývam. Je to len ďalšia poznámka, aby neskončila celá investícia pána majiteľa domu ako kus medi v stenách baráku.
S tým výhľadom na DVB-T vysielač je to ako píšem, možno to pôjde na drôt, možno problémy s rušením iným vysielačom s rovnakou frekvenciou. Potrebuješ poradiť od skúsených antenárov, ktorí poznajú podmienky v tejto oblasti - skús normálny slušný obchod v okolí. V prípade DVB-T je zdá sa lepšia rada miestneho priemerného montážnika než super teoretika, ktorý vo Varoch nepozná pomery, odrazy signálov a pod.
- cenové porovnanie toroid vs. 2ks tanier 85cm si urobíš okamžite ak otvoríš stránku hociktorého predajcu. Toroid je výhodný pre balkon alebo rodinný dom, pretože rieši problém s miestom pri potrebe prijímať viac ako 20°. Na streche bytovky to asi problém nebude mať radšej dve samostatné 80cm paraboly.

Myslím to fakt len v dobrom, nemám záujem vás nejako buzerovať. Ale bývať v bytovke, kde mi niekto poskytne jeden drát a to ešte o ničom tak by som bol vytočený až na strechu. Dúfam, že to bude chcieť od nájomníkov celé zaplatiť.
Takže to celé ešte zaklincujem dvomi bodmi na zamyslenie - aby si si cez víkend moc nepospal:
- ako riešiš ochranu pred bleskom paraboly na streche? Počítam, že keď do toho blesk práskne, tak všetci majitelia vyhorených STB budú chcieť náhradu škody
- ako rieši pán majiteľ čistenie zasneženej paraboly a teda straty signálu v zime? Myslím, že Vary napriek teplým prameňom majú pomerne studené a zasnežené zimy.
kuzeliban (12)|5.8.2011 22:12
:)
nejsem urážlivý člověk. Alespoň ne v případě konstruktivní a věcné kritiky.

Tentokrát odzadu... :)

- sníh, neřeším

-blesk...
odbočím...
nejsem odborník přes televizní vysílání, leč celý život se živím počítačovými systémy, sítěmi, kamerovými systémy, zabezpečovacími a protipožárními systémy, autodestrukčními systémy a vysokofrekvenčními datovými spoji.
O Sat a DVB-T vysílání opravdu mám jen kusé okrajové informace které jsem kdy kde od kdekoho pochytil. A proto jsem napsal sem. Již před mnoha lety když začínaly tunery do PC jsem byl častým návštěvníkem tohoto serveru, pak se na čas odmlčel a ztratil krok. A znova říkám, právě proto jsem se obrátil sem.
add blesk... :) Bleskojistka je k hov*u, pardon za slovíčko.
Aby vše mělo nějaký význam musíš mít tří stupňovou ochranu již v napájecím systému. Tím myslím v rozvodu 240V. V průměrném rodinném domě investice cca 200tis. (to aby se ten blesk neměl kudy krz rozvody uzemnit. Jak je známo elektřina stejně jako voda si hledá tu nejsnazší cestu. Mám hojné zkušenosti s proraženými bleskojistkami. A výsledkem bylo konstatování, že bez dalších stupňů ochrany jsou téměř bezvýznamné.
Toť praxe. (možná pro pojišťovnu) :)

- ke koaxu se chovám šetrně... dokonce i trapné sešlápnuti (zúžení dielektrika) má fatální následky... (známý dělal schválně všelijaké pokusy, sic na RLA10)

-no k rádiu jsme si řekli, že to není dobrý nápad slučovat.. tzn. snad se nebude předhánět v tom co to může pravděpodobněji nebo co ještě způsobit... A věz že znám motory a jejich práci a ano i diesely mají alternátory a elektrické rozvody. Jen jak říkáš o něco méně podstatných původců ruchů...

- a konečně k úvodu, přesně jsi se trefil, jde o přátelskou výpomoc, a zároveň trochu praxe pro mne. Jak jsem již jinými slovy řekl. "Když nevím, tak se zeptám." A jsem rád, že se postupně dozvídám, i když Tě a případné další trápím. :)
Nicméně. má nynější představa je taková, že všechny kanály všech frekvencí jsou poskládány do jednoho kabelu. Multiswitch se stará o to aby se netloukli. Možná nějako umí datově komunikovat s tunerem a předkládá mu jen to co potřebuje. Pak bych chápal každý kabel solo.
Ale doposud mi to bylo presentováno tak, že spíš jich moduluje tak aby je poskládal frekvenčně "za sebou". Pokud jest tomu jinak, vskutku rád se přiučím. člověk se celý život učí něco nového.
A učený z nebe nespadl... tak doufám, že se mi za mou nevědomost nechceš posmívat. jistě bych, či někdo jiný, dovedl na něčem nachytat...
Omlouvám se, že z Vás potažmo tebe, takhle "ždímu" informace namísto toho abych si něco nastudoval, však nedostává se mi toliko času abych trávil hodiny hledáním a pak často nalezená literatura nebývá nezbytně přesná. takže pak porovnávat, a vůbec zdali nepročtu hodiny informací zbytečných pro můj problém.
Jest tedy pro mě rychlejší a pro učení účinnější se optat, položit pár doplňujících otázek k otazníkům které mi naskočily. A vím přesně co jsem potřeboval.
Vlastně proto jsem se zprvu toliko hněval, že někdo rozpitvává něco co není předmětem dotazu.

Každopádně děkuji za tvůj čas a úsilí. A především za to, že tato diskuze někam vede... :)
T=
tesla15 (505)|5.8.2011 22:17
[quote=Dagy2;360722]Tak Kuzeliban sme o krok ďalej. Ale bohužiaľ, to tvoje konštatovanie, že twintuner má mať jeden vstup a riešiť si sám zdvojenie signálu (ako by si to chcel prakticky urobiť???) - bohužiaľ, nerád to hovorím a neprisluší mi to - netušíš ani zdiaľky do čoho lezieš. Ty si sa ani len nepozrel na to, aká technika je na trhu a čo vyžaduje.
Po inštalácii budeš u obyvateľov baráku za absolútneho vola nakoniec ty. Ber to prosím bez urážky ako dobrú radu. Neviem či si firma alebo to robíš niekomu ako priateľskú výpomoc, v každom prípade sa na tom podpíšeš. Poikaľ si firma, získaš v KV a okolí hodne špatných referencií. Ale holt každý strůjcem svého štěstí jest. Nakoniec možno majiteľ prehlási, že to montovali odborníci a všetko maslo máš na hlave ty.

Tak už len krátko:
- centauri síce nemám osobné skusenosti ale povedal by som že to je skôr špička trhu ako predražený šunt. Takže voľba určite dobrá.
- rádio - presne u nemeckých hraníc by som privítal skôr dobrú anténu v STA na diaľkový príjem nemeckých staníc než lokálny príjem KV portfolia - ekvivalent s tou Bratislavou. Tak by som FM tam radšej neťahal. (Pozn. náklaďáky sú väčšinou diesle a tie z princípu práce motora rušia maximálne alternátorm. Vyplýva to z podstaty práce motora. Z rušenia možno budeš nešťastný až to celé namontuješ - totiž v takom bytovom dome ťa čaká omnoho viac problémov než starý mixér so špatnými uhlíkmi. Také spínané zdroje alebo napájače lacných STB a TV ktoré nie sú dobre galvanicky oddelené dokážu narobiť neuveriteľné veci. Viď tu vedľajšie vlákno "problém s prijmom na LG TV" kde kolegovi pravidelne o 22hod večer zdochnú všetky programy až do rána. Uvedom si, že elektrické rozvody viacerých bytov pomocou napájacích zdrojov TV môžu vytvárať sľučky prepojené cez koax tvojho rozvodu. Ak to bude niekde neodborne inštalované a nemáš o tom šajn ako funguje SAT rozvod - a sorry po príklade toho dvojtuneru myslím že nemáš - utopíš sa v problémoch)
- do obyváku 2 káble a do ďalšej izby ešte jeden. Ver tomu.
- nekvalitný typ koaxu sa prejaví po 6 mesiacoch až niekoľkých rokoch, po inštalácii to snáď nebude také zlé ak to nie je úplný humus. K tomu ti tu dá komentár niekto z profíkov, ktorí to ťahajú denne. Dúfam dávaš pozor na polomery ohybov a sily akým to naťahujete do trubiek.
- DVB-T po inštalácii myslím budú dotazy, prečo nie je v rozvode aj nemecký DVB-T ktorý sa dá určite chytať. Niekedy komunistický zákon už riešil, že majiteľ bytovky musel poskytnúť do sTA všetko čo sa dá bežne na anténu chytať alebo inak umožniť postavenie svojej antény. Neviem či to platí dodnes lebo v bytovke už nebývam. Je to len ďalšia poznámka, aby neskončila celá investícia pána majiteľa domu ako kus medi v stenách baráku.
S tým výhľadom na DVB-T vysielač je to ako píšem, možno to pôjde na drôt, možno problémy s rušením iným vysielačom s rovnakou frekvenciou. Potrebuješ poradiť od skúsených antenárov, ktorí poznajú podmienky v tejto oblasti - skús normálny slušný obchod v okolí. V prípade DVB-T je zdá sa lepšia rada miestneho priemerného montážnika než super teoretika, ktorý vo Varoch nepozná pomery, odrazy signálov a pod.
- cenové porovnanie toroid vs. 2ks tanier 85cm si urobíš okamžite ak otvoríš stránku hociktorého predajcu. Toroid je výhodný pre balkon alebo rodinný dom, pretože rieši problém s miestom pri potrebe prijímať viac ako 20°. Na streche bytovky to asi problém nebude mať radšej dve samostatné 80cm paraboly.

Myslím to fakt len v dobrom, nemám záujem vás nejako buzerovať. Ale bývať v bytovke, kde mi niekto poskytne jeden drát a to ešte o ničom tak by som bol vytočený až na strechu. Dúfam, že to bude chcieť od nájomníkov celé zaplatiť.
Takže to celé ešte zaklincujem dvomi bodmi na zamyslenie - aby si si cez víkend moc nepospal:
- ako riešiš ochranu pred bleskom paraboly na streche? Počítam, že keď do toho blesk práskne, tak všetci majitelia vyhorených STB budú chcieť náhradu škody
- ako rieši pán majiteľ čistenie zasneženej paraboly a teda straty signálu v zime? Myslím, že Vary napriek teplým prameňom majú pomerne studené a zasnežené zimy.[/quote]

Hezky vysvětleno. Většinou stálé tahanice jak s majitelem tak nájemníky.
Dagy2 (3153)|5.8.2011 22:46
Vysmívat určite nie, ber to fakt ako radu, aby si nebol u nájomníkov domu ako zdroj ich prípadného problému.
Tak super:
1/ koax - no problém, v počítačovej praxi ťahanie káblov bežná vec
2/ rádio sme vyhodili nech je to nakoniec z akýchkoľvek dôvodov
3/ DVB-T -> fakt doporučujem návštevu antenárskeho obchodu a informovať sa na to, či sú známe problémy s DVB-T prijímom vo varoch.
Problém DVB-T je, že odrazy ktoré u analogu urobia len duchy u DVB-T môžu pri niektorých tuneroch úplne odstaviť vysielanie, pretože "začiatok" paketu príde dvakrát a STB je z toho zblbnutý. V niektorých lokalitách (známe problémy na liptove) sa signál dvoch vysielačov v niektorých miestach odčíta a výsledkom je nulové pole. Riešenie je niekedy skoro nemožné. To u analogu tam nejaký aspoň šum bol vždy.
4/ multiswitch kontra unicable
pracuje to úplne inak než píšeš -> u sat vysielania LNB posiela do koaxu vždy jeden zo 4-och "rozsahov" -> low horizontal, low vertical, high horizontal, high vertical. STB musí poslať jednak napätie do koaxu, ktorým prepína polarizáciu V a H a jednak frekvenciu, ktorou prepína rozsah LNB na high alebo low. Takže NIE JE MOŽNÉ mať na jednom kábli viac ako jeden prijímač. Preto twintuner alebo ak máš TV a zároveň "video" potrebuješ dva nezávislé káble.

Rozvod pre viacero účastníkov sa teda rieši dvomi spôsobmi (viď ten prvý nemecký link, kurňa chlap čo býva vo varoch a nevie nemecky. Aj keď viem že bohužiaľ je tam teraz v kurze skôr iný jazyk...):
- multiswitch. V tomto prípade je použitý "špeciálny" LNB quattro (nie quad!!! má tiež 4 výstupy ale inak zapojené), ktorý má 4 výstupy a v nich sú tie "pásma" low H, low V, high H, high V - natvrdo vytiahnuté, každé na jeden výstup. tieto štyri výstupy idú do multiswitcha. Potom STB pripojený na multiswitch pošle svoje napätie a 22kHz do multiswitchu a ten neprepína LNB ale pripojí na výstup k STB požadovaný "rozsah". Proste sprostá diaľkovo ovládaná výhybka ktorá jeden zo štyroch pripojí na výstup. Ak sú dve družice, tak je to ešte kombinované s povelom DiseqC z STB a potom touto kombináciou sa prepína 1 z 8.
- unicable používa jeden kábel z ešte špeciálnejšieho LNB. STB sú zapojené do série na jeden koax. Množstvo je obmedzené napr. na 8. Potom toto funguje tak trochu ako komunikácia na RS485, kde je master a 8 slavov. Detaily som tiež neštudoval ale sedlácký rozum (teraz fakt strieľam so zatvorenými očami) mi hovorí, že sa jedná o cyklické prepínanie LNB do 8 režimov pre 8 STB. Počet je obmedzený asi z hľadiska práce v reálnom čase.
Opravte to niekto ak je to úplný blábol.

- blesk - absolútny súhlas, ale poznámka bola o upozornení, že doma som si to robil sám a poznám riziká. Keď to práskne nepomôže ani trojitá ochrana ani svätená voda. Je to len o tom pozbierať čo zostalo, pozametať bordel a inštalovať znova. Keď to robíš ako službu pre niekoho, nesieš určitú zodpovednosť. Tak na to by som bol opatrný. Samozrejme 100 rokov sa nemusí stať nič.

- 1 kábel do bytu - nebol som pri vašom prieskume, ale pre vlastný kľud svedomia, osobne by som chcel mať 100% istotu, že všetci pochopili -> dostanú do bytu jeden kábel, tzn. len jeden TV, žiadne nahrávanie. Žiadna možnosť odbočky v byte do inej izby a pod. Tí čo majú dnes DVD/HDD, VHS a pod, zabudnite na ne. Každý si musí ďalej sám kúpiť svoje STB alebo TV s DVB-S a kúpiť prístupovú kartu - SkyLink, CSlink, UPC. V kábli nie sú žiadne programy len zakodovaný signál.
Tak ako si to nepochopil ty ako človek zbehlý v technike, nemôžeš si myslieť, že tomu chápali penzisti, husľoví virtuózi a pod. Tí všetci vedia len to, že soused na chalupě to má doma tiež a všetko mu jede jak víno. Každý problém vzniknutý z nepochopenia budeš mať okamžite na hlave.

Nech sa darí.

To TESLA15: díky za potvrdenie a podporu. Pred 12 rokmi než som "utiekol" z bytovky som robil tiež zástupcu 77 bytov v spoločenstve. Ty kokso, 77 majiteľov = 78 názorov = najmenej 150 problémov. Nikdy viac...
kuzeliban (12)|5.8.2011 23:11
Nejsem z Varů
:)
jsem Kladeňák, tady jsem jen pracovně... :) (kamarád tu koupil bytový dům, atd..)
Leč sedm let jsem se učil německy a dva roky anglicky.
A němčinu jsem opravdu netrénoval. Však jsou různé pomůcky, např slovníček či pan google... :D

Vyčerpávající informace... :)
Děkuji.
...opravdu.
Kdybych ještě narazil na nějaký "otazník" tak se zkusím ještě ozvat, ale myslím, že jsem slyšel/četl vše co jsem potřeboval.

Ještě jednou díky
T=
Pitomec (10211)|6.8.2011 13:46
[quote=kuzeliban;360688]OKi, tak lidí jsme se ptali, proto také má jeden z těch pánů nájemníků hned čtyři. Myslím, že jsem to ale psal. Nebudu listovat zpět (když tohle píši) abych se ujistil ale myslím, že ano.
Ostatní si vystačí dle vlastních slov s jednou přípojkou
A implicitně dáváme do každého z prázdných bytů (bez nájemníků) také po jednom kabelu
Ačkoli osobně si myslím, že v každé místnosti by měla být (v místě potenciálního stolu) přípojka na TV a Data. Plus nejlépe volná krabice se zavedeným prázdným husím krkem s protahovákem.
Jinak pokud vím, tak záleží na krabici. resp. na jejich střevech. Zdali je průchozí nebo koncová. takže případně se dá koncová o řád posunout a předřadit průchozí. To jsem se tedy už dávno dozvěděl.
Takže toť k počtu kabelů do místnosti.

Prosím. Pojďme někdo ke konkrétním komponentům. Ať z tohoto není diskuze o něčem co je již dáno a není proměnnou.

Rád bych znal od někoho fundovaného
- typ vhodného kabelu (jen pro kontrolu správnosti)
- zařízení multiswitch (pánem, rádoby profesionálem, co dělal externě nabídku. Do ni neuvedl žádné typy. Až po dlouhém rozhovoru jsem zněho vypáčil, že používá Centauri
( http://shop.emos.cz/zbozi/2520602800-multiswitch-ms-13/8-piu-6 )
- vhodnou parabolu/paraboly (slyšel jsem nedávno poprvé o jakési toroidní anténě... ???
- vhodnou anténu pro DVB-T příjem
- a samozřejmě rádio

uvedený multiswitch, stejně jako mě dříve nabízený jiný, umí několikero signálů z několika konvertorů, pozemního vysílání i rádia smísit do jediného kabelu.
A znova: "[COLOR=red]slyšel jsem[/COLOR], že není moc dobré míchat rádio do tohoto systému. Později se často oběvuje rušení. (například když projede auto se špatným odrušením, někdo zapne nedaleko mixér se špatnými uhlíky a proraženým kondenzátorem. apod..) Prý samo rádio si s takovým to ruchem poradí, ale modulovaném signálu to pak nadělá strašné neplechy právě se signálem digitálního obrazu. (kdy v analogu to kdysi ani poznat nebylo).
Tak, že jsem ... ...nepříjemný? ..., najde se někdo kdo by chtěl k věci, nebo ještě budeme polemizovat o již probraném a uzavřeném jak kafemlejnek, či chcete-li flašinet...
???
Díky
T=[/quote]Na to se běž zeptat tam, kde takový bláboly posloucháš. Mimochodem VKV je snad dokonce povinnost v STA mít.
Pitomec (10211)|6.8.2011 13:49
[quote=Dagy2;360722]Tak Kuzeliban sme o krok ďalej. Ale bohužiaľ, to tvoje konštatovanie, že twintuner má mať jeden vstup a riešiť si sám zdvojenie signálu (ako by si to chcel prakticky urobiť???) - bohužiaľ, nerád to hovorím a neprisluší mi to - netušíš ani zdiaľky do čoho lezieš. Ty si sa ani len nepozrel na to, aká technika je na trhu a čo vyžaduje.
Po inštalácii budeš u obyvateľov baráku za absolútneho vola nakoniec ty. Ber to prosím bez urážky ako dobrú radu. Neviem či si firma alebo to robíš niekomu ako priateľskú výpomoc, v každom prípade sa na tom podpíšeš. Poikaľ si firma, získaš v KV a okolí hodne špatných referencií. Ale holt každý strůjcem svého štěstí jest. Nakoniec možno majiteľ prehlási, že to montovali odborníci a všetko maslo máš na hlave ty.

Tak už len krátko:
- centauri síce nemám osobné skusenosti ale povedal by som že to je skôr špička trhu ako predražený šunt. Takže voľba určite dobrá.
- rádio - presne u nemeckých hraníc by som privítal skôr dobrú anténu v STA na diaľkový príjem nemeckých staníc než lokálny príjem KV portfolia - ekvivalent s tou Bratislavou. Tak by som FM tam radšej neťahal. (Pozn. náklaďáky sú väčšinou diesle a tie z princípu práce motora rušia maximálne alternátorm. Vyplýva to z podstaty práce motora. Z rušenia možno budeš nešťastný až to celé namontuješ - totiž v takom bytovom dome ťa čaká omnoho viac problémov než starý mixér so špatnými uhlíkmi. Také spínané zdroje alebo napájače lacných STB a TV ktoré nie sú dobre galvanicky oddelené dokážu narobiť neuveriteľné veci. Viď tu vedľajšie vlákno "problém s prijmom na LG TV" kde kolegovi pravidelne o 22hod večer zdochnú všetky programy až do rána. Uvedom si, že elektrické rozvody viacerých bytov pomocou napájacích zdrojov TV môžu vytvárať sľučky prepojené cez koax tvojho rozvodu. Ak to bude niekde neodborne inštalované a nemáš o tom šajn ako funguje SAT rozvod - a sorry po príklade toho dvojtuneru myslím že nemáš - utopíš sa v problémoch)
- do obyváku 2 káble a do ďalšej izby ešte jeden. Ver tomu.
- nekvalitný typ koaxu sa prejaví po 6 mesiacoch až niekoľkých rokoch, po inštalácii to snáď nebude také zlé ak to nie je úplný humus. K tomu ti tu dá komentár niekto z profíkov, ktorí to ťahajú denne. Dúfam dávaš pozor na polomery ohybov a sily akým to naťahujete do trubiek.
- DVB-T po inštalácii myslím budú dotazy, prečo nie je v rozvode aj nemecký DVB-T ktorý sa dá určite chytať. [COLOR=red]Niekedy komunistický zákon už riešil, že majiteľ bytovky musel poskytnúť do sTA všetko čo sa dá bežne na anténu chytať alebo inak umožniť postavenie svojej antény.[/COLOR] Neviem či to platí dodnes lebo v bytovke už nebývam. Je to len ďalšia poznámka, aby neskončila celá investícia pána majiteľa domu ako kus medi v stenách baráku.
S tým výhľadom na DVB-T vysielač je to ako píšem, možno to pôjde na drôt, možno problémy s rušením iným vysielačom s rovnakou frekvenciou. Potrebuješ poradiť od skúsených antenárov, ktorí poznajú podmienky v tejto oblasti - skús normálny slušný obchod v okolí. V prípade DVB-T je zdá sa lepšia rada miestneho priemerného montážnika než super teoretika, ktorý vo Varoch nepozná pomery, odrazy signálov a pod.
- cenové porovnanie toroid vs. 2ks tanier 85cm si urobíš okamžite ak otvoríš stránku hociktorého predajcu. Toroid je výhodný pre balkon alebo rodinný dom, pretože rieši problém s miestom pri potrebe prijímať viac ako 20°. Na streche bytovky to asi problém nebude mať radšej dve samostatné 80cm paraboly.

Myslím to fakt len v dobrom, nemám záujem vás nejako buzerovať. Ale bývať v bytovke, kde mi niekto poskytne jeden drát a to ešte o ničom tak by som bol vytočený až na strechu. Dúfam, že to bude chcieť od nájomníkov celé zaplatiť.
Takže to celé ešte zaklincujem dvomi bodmi na zamyslenie - aby si si cez víkend moc nepospal:
- ako riešiš ochranu pred bleskom paraboly na streche? Počítam, že keď do toho blesk práskne, tak všetci majitelia vyhorených STB budú chcieť náhradu škody
- ako rieši pán majiteľ čistenie zasneženej paraboly a teda straty signálu v zime? Myslím, že Vary napriek teplým prameňom majú pomerne studené a zasnežené zimy.[/quote]To se týká jenom národních stanic, nikoliv zahraničních.
Pitomec (10211)|6.8.2011 13:53
[quote=Dagy2;360709]Kuzeliban, prepáč, ale je to s tebou pomerne ťažké. Ty nie si nepríjemný, ale nepočúvaš. Neber to v zlom, popíšem ako to vnímam: Dal si všeobecný dotaz na celý komplexný systém inštalácie. Pritom si 100% presvedčený, že inštalácia má vyzerať tak, že jeden fúz bude všetkým stačiť - o tom ste rozhodli s majiteľom vlastne sami. Navyše on nechce dať do toho prachy - ok to je u mňa argument, ale nech sa potom nediví... A potom prídeš s tým že niekto si s teba robí srandu a ponúka ti nejakú toroidnú anténu (to stačilo dať guglovi aby si zistil čo a na čo slúži a nemyslel si že si robí srandu z teba). Nechce sa ti ani len posunúť o tri (toľko ich bolo) príspevky hore aby si skontroloval čo si písal, takže je mi jasné, že keď som ti poslal link si ho prebehol a ani ťa nenapadlo, že na tej stránke sú ďalšie zapojenia, z ktorých by si získal aspoň šajn aké sú možnosti rozvodov v bytových domoch. Ty chceš proste len počuť typ drátu. OK, potom daj dotaz na to, "aký typ koaxu by ste použili na jednoduchý rozvod do 50m dĺžky" a nenechaj nás tu debatiť na tému ako ten rozvod má vyzerať.

Ak som ťa zle pochopil tak a stále ešte rozmýšľaš o celom systéme, tak tu teda konkrétny názor - taký skôr z pohľadu užívateľa toho bytu s jednou zásuvkou než majiteľa a investora:
1/ jeden kábel do bytu je málo. Prečo?
tento tvoj dojem pochádza z doby keď v bytovkách bola STA (spoločná televízna anténa) na analog. zvrchu-dole jeden drát, v každom byte jedna zásuvka. Chceš druhý TV do spálne? no problem - do zásuvky dáš rozbočovač za 10Kčs a účastníckou šnúrou si dotiahneš anténu kam chceš. chceš nahrávať? no problem - VHS video pripojíš do antény a loopom do TV. Fajn.
U satelitu to ale funguje úplne inak. O tomto 99% ľudí vo vašom dome ani netušilo keď ste sa ich pýtali či stačí jedna zásuvka v obyváku (pýtali ste sa na počet pripojiteľných zariadení alebo počet zásuviek v byte ????) a prídu na to v momente, keď im ustrihnete normálnu STA, nainštalujete sat a oni si kúpia prijímač. Dopadne to presne ako píše Farell - každý svoj tanier na balkóne. Dúfam že si už počul o dvojtunerových prijímačoch.
Takže - do každého bytu min, dve prípojky. buď pre twintuner, alebo 2 STB/TV (obyvák, detská izba/spálňa) alebo 1TV + 1"nahrávač"

2/ rozvod môže byť urobený tak ako v linku - t.j. z každej družice 4 káble cez multiswitche. Počet multiswitchov je toľko aby počet prípojok sedel s počtom 2x (lepšie 3x) na jeden byt
DVB-T máš už v multiswitchi - tak ako píšeš.

alebo môže byť rozvod urobený ako unicable / technirouter, t.j. skutočne jedným káblom so systémom rovnakým ako u bývalých STA.
Ak ten pán čo ti nechce nič prezradiť povedal že centauri - možno že práve to myslel týmto spôsobom.

3/ ak chceš dať do jedného rozvodu 23.5E, 19.2E, 1W tak riešenie je buď
- obrovský tanier aby dovolil slušné šilhanie na 25° s dobrou signálovou rezervou. Jednu obyčajnú anténu 85cm by som zvolil u jedného používateľa. Ak treba signál zabezpečiť rôznym bytom navyše majiteľ domu tým preberá určitú zodpovednosť za poskytovanú službu radšej dve antény 19.2E+23.5E a druhú pre 1W
- toroidná anténa umožňuje šilhanie v ďaleko väčšom rozsahu než "kruhová" - je to dané fyzikou. Pre spoločný rozvod som to ešte nevidel, ale to som nevidel ešte v živote hodne vecí, takže prečo nie.

4/ DVB-T anténa typ -> sorry, ale toto je už fakt silné kafe. Veď pochop, že ťažko ti radiť keď si neuviedol jediný konkrétny parameter - kde je dom, aké muxy sa tam majú prijímať, nič.
Ak bývaš pod vysielačom, je možno kus drátu až-až. V inom na oko jednoduchom teréne - napríklad pri priamej viditeľnosti na vysielače dva, kde sa bude signál práve odčítavať ti možno nepomôže ani super aparatúra s x-prvkovou anténou. Takže radiť DVB-T anténu len tak na diaľku je dosť ťažko.

5/ rádio - to s tým rušením si snáď z teba robil niekto fakt srandu. rušenie autom bolo pomerne normálne v čase žigulíkov a trabantíkov. Na to by som zabudol.
[COLOR=red]Na druhej strane mať v STA rádio je síce možno fajn, ale je to zase prežitok z bývalých časov podobne ako tvoj rozvod s jedným výstupom do bytu. [/COLOR]
Niekedy totiž FM bolo šírené z rovnakých vysielačov ako TV. Takže keď si nasmeroval anténu napr. v Bratislave na Kamzík, mal si automaticky STV1, STV2 a tiež z rovnakého smeru Hviezdu, Slov. rozhlas 1, Bratislavu atď.
Tie všetky programy hrali doma aj na prutovú anténu, takže mať ju v STA bolo aj tak skoro k ničomu. Ale už ani vtedy si nemal riešenú O3, alebo Petofi rádio pre maďarských spoluobčanov. A na tieto rádiá si práve potreboval pre diaľkový príjem dobrú viacprvkovú smerovú anténu. Takže? Zase len sústava na balkón alebo pod strechu.
Dnes je situácia ešte komplikovanejšia - len v Bratislave kde je stále hlavný šírič na Kamzíku je množstvo lokálnych rádií, ktoré používajú ako miesto pre vysielač výškové budovy po celom meste. Určite podobné je to u Vás. Takže kam to nasmeruješ?
Preto rádio by som vyhodil.
Navyše je tu dnes ďaleko lepšia alternatíva - satelit, kde je 5000 rádií alebo net, kde je toho ešte viac.

toš toliko môj skromný názor.
A ešte P.S: V prvom rade vysvetlite užívateľom bytov čo budú mať k dispozícii. Ak starej babke alebo husľovému virtuózovi povieš, že tam budú mať SkyLink, CSlink, UPC, DIgi tak totiž očakáva, že pripne káblom telku do zásuvky a bude automaticky pozerať. Možno vôbec netušia, že vy im privedeite len zakodovaný signál a každý si musí kúpiť svoj STB a hlavne prístupovú kartu a predplácať si ju. aby to neskončilo rozbitou hlavou toho majiteľa domu...[/quote]Neřekl bych, že je VKV v STA nějaký přežitek, protože v momentě kdy má člověk Hi-Fi zařízení se vstupem pro externí anténu (což bývají nezřídka i domácí kina), tak právě docení signál, který je v dobře udělané STA vždycky lepší, než z nějakých prutových náhražek kdesi v bytě.
Ivo Mašek (10205)|6.8.2011 20:10
[quote]
protože nebude tomu trvat dlouho a koaxy se nebudou používat vůbec...
[/quote]
Tak nad tím jsem se také pousmál.
A k té stavbě celé kabeláže a zapojení všeho, co je požadováno. V takovémhle rozsahu s tím mají "práci" i lidé, kteří s tím mají praxi a touto problematikou se živí. Pokud tohle započne dělat člověk, který o televizní a antenní problematice neví prakticky nic a navíc to chce dělat i pro jiné lidi (ne jenom pro sebe), tak to není odvaha, ale hazard. Jakmile se do toho hrábne, tak se to musí udělat (ne že v nějaké fázi skončím, protože je to nad mé síly), obnáší to značnou odpovědnost vůči ostatním "zákazníkům", obnáší to servis, obnáší to různé stížnosti, nad kterými nelze mávnout rukou, nebo říci: teď nemám čas., a v konečné fázi to může skončit u soudu. A tam budou chtít vidět přísllušné oprávnění, zápis o provedeném přezkoušení z norem, atd., atd. ....... ono to není tak jednoduché a prosté, a myslet si, že to je hračka a já to dovedu. Omyl.
Já tě od toho neodrazuji, ale šiješ si na sebe ohromně velký problém. Je mi do toho samozřejmě fuk, ale nedalo mi to se k tomu vyjádřit.
Jestli jsem tedy pochopil správně, že se do toho chceš pustit sám.
kuzeliban (12)|6.8.2011 20:26
[quote=Ivo Mašek;360887]Tak nad tím jsem se také pousmál.
A k té stavbě celé kabeláže a zapojení všeho, co je požadováno. V takovémhle rozsahu s tím mají "práci" i lidé, kteří s tím mají praxi a touto problematikou se živí. Pokud tohle započne dělat člověk, který o televizní a antenní problematice neví prakticky nic a navíc to chce dělat i pro jiné lidi (ne jenom pro sebe), tak to není odvaha, ale hazard. Jakmile se do toho hrábne, tak se to musí udělat (ne že v nějaké fázi skončím, protože je to nad mé síly), obnáší to značnou odpovědnost vůči ostatním "zákazníkům", obnáší to servis, obnáší to různé stížnosti, nad kterými nelze mávnout rukou, nebo říci: teď nemám čas., a v konečné fázi to může skončit u soudu. A tam budou chtít vidět přísllušné oprávnění, zápis o provedeném přezkoušení z norem, atd., atd. ....... ono to není tak jednoduché a prosté, a myslet si, že to je hračka a já to dovedu. Omyl.
Já tě od toho neodrazuji, ale šiješ si na sebe ohromně velký problém. Je mi do toho samozřejmě fuk, ale nedalo mi to se k tomu vyjádřit.[/quote]

Dobře tak uzavřeme dohodu.
Pravděpodobně se již nikdy nepotkáme nebo nebudeme vědět, že jsme to byli my. Ale pokud se stane, že bude jasné, že se od klasických rozvodů televize ustupuje a vše jde či brzy půjde čistě nebo v naprosté většině po IP. Tak to uznáš. Sám v sobě. Přiznáš se a někomu ze svých blízkých se vyznáš. Pokud tak neučiníš, a přitom si jistě budeš vědom své chyby. Tak tvá duše navždy propadne mě. Bereš? :-D

Jinak myslím, že máš pravdu. Však když je někdo učenlivý kaskadér... :)
Ne nebojím se toho. Práce které jsem doposud dělal byli... to je buřt..
jistě máš pravdu, ale myslím, že s dostatečnými informace mi se dá ledasco dokázat. A jak jsem již v minulém příspěvku uvedl. Vím a jsem si vědom, že některé dílčí části této činnosti se neobejdou bez jistých zkušeností a přístrojů. A proto ten externí pán.
A ještě jednou díky za zde poskytnuté informace, které mi pomohli a pomohou abych se jistých problémů vyvaroval. A pokud někdo přidá další věcné poznámky tak i za ně budu vděčný.

Ale upřímně mě tenhle kafemlejnský flašinet o tom jak je to složité a bůhvíco se může stát přestává bavit. Páč krofakt umí každý. Ale buďte v klidu, takový je téměř každý.
A nejen... a nebo nic :P
T=
Ivo Mašek (10205)|6.8.2011 20:39
Nějaké značné rozšíření IPTV televize na úkor DVB-T2, kabelovky, satelitu, ......... opravdu nehrozí. :-)
Co se týče rady, jak to kompletně provést, tak to nelze jen tak jednoduše napsat. Dám ti odkaz na stránku, kde je popisován příjem do bytovek - a to jenom pozemní digitál:
http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/televizni-rozvody.html
a ty chceš do toho ještě po jednom kabelu nacpat, tuším, 3 satelity. Netuším, jak to chceš provést.
Ivo Mašek (10205)|6.8.2011 20:49
A takhle nějak to vypadá při rozšíření o satelit
sat1.jpg
Pitomec (10211)|6.8.2011 20:49
[quote=kuzeliban;360891]Dobře tak uzavřeme dohodu.
Pravděpodobně se již nikdy nepotkáme nebo nebudeme vědět, že jsme to byli my. Ale pokud se stane, že bude jasné, že se [COLOR=red]od klasických rozvodů televize ustupuje a vše jde či brzy půjde čistě nebo v naprosté většině po IP[/COLOR]. Tak to uznáš. Sám v sobě. Přiznáš se a někomu ze svých blízkých se vyznáš. Pokud tak neučiníš, a přitom si jistě budeš vědom své chyby. Tak tvá duše navždy propadne mě. Bereš? :-D

Jinak myslím, že máš pravdu. Však když je někdo učenlivý kaskadér... :)
Ne nebojím se toho. Práce které jsem doposud dělal byli... to je buřt..
jistě máš pravdu, ale myslím, že s dostatečnými informace mi se dá ledasco dokázat. A jak jsem již v minulém příspěvku uvedl. Vím a jsem si vědom, že některé dílčí části této činnosti se neobejdou bez jistých zkušeností a přístrojů. A proto ten externí pán.
A ještě jednou díky za zde poskytnuté informace, které mi pomohli a pomohou abych se jistých problémů vyvaroval. A pokud někdo přidá další věcné poznámky tak i za ně budu vděčný.

Ale upřímně mě tenhle kafemlejnský flašinet o tom jak je to složité a bůhvíco se může stát přestává bavit. Páč krofakt umí každý. Ale buďte v klidu, takový je téměř každý.
A nejen... a nebo nic :P
T=[/quote]To je tak neuvěřitelnej blábol, kterej může vypotit akorát naprostá LAMA. Televizní signál nemá v IP co pohledávat, jeho provoz a vše co s tím souvisí je mnohem dražší než rozvod koaxiálem a hlavně tím nikdo nic nezíská, ba právě naopak má to celou řadu dost zásadních nevýhod. TV přes IP provozují akorát firmy typu O2, jenž se snaží na starý dvoulinky naroubovat všechno možný i nemožný, jenom aby jim z toho šly prachy. A pak se té blbosti chytlo ještě pár firem, který primárně nabízí net a myslí si, jak s TV přes IP někoho ohromí. Veškerá jejich snaha končí v momentě, kdy jim zákazník sdělí, že chce připojit 5x TV a ještě 1x PVR, pak se ta TV na IP sesype jak domek z karet...
Abychom to uzavřeli - o dané problematice nevíš nic, i kdyby ti někdo něco poradil, tak stejně nebudeš vědět o čem je řeč, navíc tě každý průměrně znalý odborník stejně může oškubat kdykoliv si zamane, takže jediná cesta pro tebe je doufat, že ten odborník nebude ku*va, ale normální člověk, který to nebere jako zlatý důl, ale jako zdroj obživy :-)-
Pitomec (10211)|6.8.2011 20:54
[quote=Ivo Mašek;360895]Nějaké značné rozšíření IPTV televize na úkor DVB-T2, kabelovky, satelitu, ......... opravdu nehrozí. :-)
Co se týče rady, jak to kompletně provést, tak to nelze jen tak jednoduše napsat. Dám ti odkaz na stránku, kde je popisován příjem do bytovek - a to jenom pozemní digitál:
http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/televizni-rozvody.html
[COLOR=red]a ty chceš do toho ještě po jednom kabelu nacpat, tuším, 3 satelity. Netuším, jak to chceš [/COLOR][COLOR=red]provést[/COLOR].[/quote]
Na to už dostal odpověď hned v úvodu, má tam přímo link na multiswitch se vstupem ze 3 družic a výstupem na 26 větví. Ale to se pánovi moc nelíbí, tak tady započal diskuzi o údajným rušení VKV, pak pokračoval nějakými bláboly o ničem a skončil tím, že se od TV na koaxu údajně ustupuje 9-)
Dagy2 (3153)|7.8.2011 11:36
Tak vidím, že cez víkend to Ivo presunul do sekcie "bastlení", čo v tomto prípade mám obavu je presne vystihujúce. Ešte si dovolím asi posledný komentár, keďže sa mi zdá, že toto vlákno už v pondelok bude mŕtve:
- VKV v STA je určite dobrý počin. Mám ešte z tých komunistických časov na povali stále aktívnu HB-čku anténu na OE3. S prutovou to samozrejme nejde. Ale ako som písal teraz je problém u bytového domu kam to nasmerovať - podľa "zákona" snáď na ČRO1 a Vlatavu. Ale predpokladám, že práve majitelia dobrých sústav to budú chcieť mať otočené niekam úplne inam. A tak myšlienka ušetriť barák hromady "vousú" v podobe trčiacich antén sa tým asi minie účinku.
- DVB-T - za komoušov ten zákon nejak tak platil, napriek tomu už vtedy tie domové správy mali chochmes a antény na ORF a MT tam kde sa to dalo chytiť namontovali. Aj keď oficiálne bolo zakázané šíriť tento program. Urobiť teda DVB-T dnes na jeden vysielač v oblasti, kde je možnosť príjmu množstva nemeckých staníc - snáď aj v HD? - sa mi zdá tiež krátkozraké.
- no a o IPTV ste už napísali čo si myslíte. Ja len dodám -> je pravda, že pred 10 rokmi nikto netušil že mobilné telefony už nebudú telefonovať a SMS-kovať ale fotiť, chatovať, mejlovať, navigovať a fejsbukovať. Je pravda, že o gugli ako jednej z najhodnotnejších značiek na trhu určite tiež vtedy nikto neuvažoval.
Ale, kuzeliban, skús spočítať koľko GB treba preniesť sieťou aby si mohol bytovku zásobovať HD signálom spoľahlivo, t.j. najmenej 2 uzly / byt. A koľko dát takto zhltne malá obec alebo sídlisko.
Kto by zaplatil tieto rozvody v situácii keď je tu dnes satelit zavedený aj v romskych osadách na ďalekom východe? A čím by ma prehovoril prevádzkovateľ takej platformy aby som k nemu prešiel? Snaží sa o to T-COM tak približne 2x mesačne, volajú mi, ponúkajú, trepú nezmysly typu - zastaviť, pretočiť a podobne s ktorými ohúrili zopár ľudí, ktorí netušia o iných možnostiach. Predstav si, že mám dnes 500 voľných programov v dobrej kvalite + asi 500 rádiových programov a to všetko bezplatne. (No u mňa celkom nie, pretože HBO a multi si platím) Ak budem chcieť ešte inú družicu, stačí pridať LNB za 300Kč. A IP prevádzkovateľ mi chce nanútiť zmluvu na 24 mesiacov za pevný poplatok, jeho sprostý box ktorý denne žere hromadu elektriky lebo stále beží a tak 2x do roka mení Všeobecné obchodné podmienky vždy k horšiemu. Viem že by mohol prísť niekto pružnejší, s lepším HW, ale musel by použiť linky tohto telekomunistického providera, inak sa nepohne. Takže forget IPTV.
kuzeliban (12)|7.8.2011 12:11
[quote=Dagy2;360953]Tak vidím, že cez víkend to Ivo presunul do sekcie "bastlení", čo v tomto prípade mám obavu je presne vystihujúce. Ešte si dovolím asi posledný komentár, keďže sa mi zdá, že toto vlákno už v pondelok bude mŕtve:
- VKV v STA je určite dobrý počin. Mám ešte z tých komunistických časov na povali stále aktívnu HB-čku anténu na OE3. S prutovou to samozrejme nejde. Ale ako som písal teraz je problém u bytového domu kam to nasmerovať - podľa "zákona" snáď na ČRO1 a Vlatavu. Ale predpokladám, že práve majitelia dobrých sústav to budú chcieť mať otočené niekam úplne inam. A tak myšlienka ušetriť barák hromady "vousú" v podobe trčiacich antén sa tým asi minie účinku.
- DVB-T - za komoušov ten zákon nejak tak platil, napriek tomu už vtedy tie domové správy mali chochmes a antény na ORF a MT tam kde sa to dalo chytiť namontovali. Aj keď oficiálne bolo zakázané šíriť tento program. Urobiť teda DVB-T dnes na jeden vysielač v oblasti, kde je možnosť príjmu množstva nemeckých staníc - snáď aj v HD? - sa mi zdá tiež krátkozraké.
- no a o IPTV ste už napísali čo si myslíte. Ja len dodám -> je pravda, že pred 10 rokmi nikto netušil že mobilné telefony už nebudú telefonovať a SMS-kovať ale fotiť, chatovať, mejlovať, navigovať a fejsbukovať. Je pravda, že o gugli ako jednej z najhodnotnejších značiek na trhu určite tiež vtedy nikto neuvažoval.
Ale, kuzeliban, skús spočítať koľko GB treba preniesť sieťou aby si mohol bytovku zásobovať HD signálom spoľahlivo, t.j. najmenej 2 uzly / byt. A koľko dát takto zhltne malá obec alebo sídlisko.
Kto by zaplatil tieto rozvody v situácii keď je tu dnes satelit zavedený aj v romskych osadách na ďalekom východe? A čím by ma prehovoril prevádzkovateľ takej platformy aby som k nemu prešiel? Snaží sa o to T-COM tak približne 2x mesačne, volajú mi, ponúkajú, trepú nezmysly typu - zastaviť, pretočiť a podobne s ktorými ohúrili zopár ľudí, ktorí netušia o iných možnostiach. Predstav si, že mám dnes 500 voľných programov v dobrej kvalite + asi 500 rádiových programov a to všetko bezplatne. (No u mňa celkom nie, pretože HBO a multi si platím) Ak budem chcieť ešte inú družicu, stačí pridať LNB za 300Kč. A IP prevádzkovateľ mi chce nanútiť zmluvu na 24 mesiacov za pevný poplatok, jeho sprostý box ktorý denne žere hromadu elektriky lebo stále beží a tak 2x do roka mení Všeobecné obchodné podmienky vždy k horšiemu. Viem že by mohol prísť niekto pružnejší, s lepším HW, ale musel by použiť linky tohto telekomunistického providera, inak sa nepohne. Takže forget IPTV.[/quote]

Ve všem co jsi řekl máš pravdu. Ale kam chceš ty další a další programy cpát? (ve smyslu prostoru v radiovém rozsahu? A to dnes není v tomto odvětví aktivní celý svět. (více jak polovina, možná dvě třetiny světa je buďto záměrně ušlápnuta nebo tam zatím, a podotýkám to ZATÍM, ještě není.
Ne, technicky to opravdu není zajistitelné klasickým radiovým vysíláním. A to ještě není zohledněn vliv jakéhokoli vysílání...
(příklad, i když sem né úplně patří. frekvence cca 2,4GHz (BT, Wifi a mikrovlnná trouba) Právě krásný příklad. Tato frekvence rozkmitává vazbu v molekule vody a jí podobných. Tím kmitáním vzniká teleplo. (Teplo je kmitání částic v molekule). BT a Wifi jsou výkony na hranici šumu. Ale Mikrovlka už jsou waty. Když se takhle nasčítají výkony tak dohromady dají také vaty. Problém tohoto je, že nějaká frekvence může ovlivňovat nějakou vazbu. Nějakou méně, nějakou více. A při zasažení přesnou frekvencí, může dojít k destrukci vazby. Přirovnal bych to něco jako když najdeš zprávnou frekvenci a pustíš ji do reproduktorů tak rozkmitáš celý obývák aniž by to "řvalo". nebo vojákům když se na moste velí "zrušit krok"
takže časem se jistě omezí mnoho radiových frekvencí a výkonů. (jen co pání korunkáři si přestanou hrát na korunky, ale to ještě chvíli potrvá- viz. ropné úniky v africe)
Nu a pak datové přenosy... Právě pro tyto výkony se projektují tzv. proudové přenosy.. a jsou i jiné přenosové protokoly než TCP/IP, v praxi to znamená, že odběratel, zachytává nejbližší "kolemjdoucí" vysílání. Tím minimálně zatěžuje linky. Máš pravdu, že nemůže existovat, aby každý jedinec se logoval na jeden "vysílač" protože by jeho linku logicky jednou přetížili.

Omlouvám se ale nevidím v radiovém vysílání budoucnost... tedy ano, ale pohltí to datový přenos. Stále budou koaxiální kabely, to jistě, ale jen mezi anténou a prvním zařízením. Protože každý metr koaxiálu je útlum. A PŘEDEVŠÍM jak se mě tu stále snažíte stále "přesvedčit" je to plné mnoha hrozeb, broblémů, atd atd... Ano vím to. A všech hrozeb i problémů jsem si vědom. i s vědomím tohoto jsem se sem obrátil ke konzultaci. Ale i právě proto toto se budou zařízení koncipovat tak aby toto minimalizovali. Tzn. co nejkratší koaxiální vedení a kompatibilita sítí. K čemu mít doma rozvod STA, rozvod DATA, rozvod TEL.
Ne, vše směřuje k jednotnosti a kompatibilitě.
Však i v mnoha projektech, dokumentech, vývojových střediscích atd. o tom mluví.

Možná to bude trvat 20 možná 30 let. Ale můj osobní odhad je (s ohledem na blížící se události, které nás hodí poněkud "někam jinam"), že je to otázka max. deseti let.

Chcete-li někdo dále napadat, napadejte, chcete-li diskutovat, rád budu.
A schválně za tímto účelem založím nové vlákno aby nikdo nenamítal, že "to či ono" sem nepatří.
T=
Dagy2 (3153)|7.8.2011 16:59
OK, beru tu nabídku, kterou si dal moderátorovi.
Tak ve čtvrtek po odpojení posledního koaxu se sejdeme zase tady na fóru. :)

Kam dáme všetky tie programy je jasné:
1. Africké programy bude málokto pozerať v česku, takže budú na satelite, ktorý bude pokrývať Afriku. A zopár satelitov sa na dráhu ešte zmestí. Tiež nový satelit nemusí mať 25 transpondérov ale možno 50 atď.
2. MPEG4 zmestí do jednej frekvencie 8 programov namiesto MPEG2 ktorý tam mal 4 a namiesto analogu ktorý mal jeden a to ešte vykrývače zaberali ďalšie frekvencie. MPEG8 možno bude mať 20 programov.
kuzeliban (12)|7.8.2011 17:08
ve čtvrtek?
...trošku nerozumím...

1. Pravda, dnes tam nikdo televizi nesleduje, ale kde berete tu jistotu že za pět, deset nebo i kdyby 20let tam nebude mít televizi každý druhý???
Na to jsem poukazoval, a s těmi národy tam poroste i množství nových stanic.
2. když hovoříš o "jednej frekvencie" Definoval by jsi prosím toto. :)
(rád si na to počkám)
-tím tě nijak neshazuji. Jen bych rád aby jsi mě doplnil nebo spíš mi nahrál právě na pokračování... Protože máš a nemáš pravdu...
Dagy2 (3153)|7.8.2011 18:01
keby si náhodou ešte hľadal zapojenie DVB-S zo štyroch sat pozícií + DVB-T + FM rádio, tak tu ho máš aj so špecifikáciou materiálu aj s nejakými hodnotami.
http://www.technisat-daun-fs.de/downloads/man/1473.pdf
tentokrát si to pozri celé a nielen povrchne - angličtina nasleduje v návode za nemčinou. Ceny a konfigurácie sú na tej istej web stránke, len sa tam poprehrabuj.

a teraz sa poďme ďalej naťahovať:
vieš s tým štvrtkom to tak nejako povedal myslím Švejk...
s tými frekvenciami:
analog na jeden program, napr. CT1 potreboval na pokrytie CR možno nejakých 10 frekvencií.
DVB-T MPEG2 naopak pre CT1 môže použiť len jednu frekvenciu a na ňu sa dokonca zmestia ďalšie 3 programy. Takže namiesto 40 frekvencií pre celoplošné použitie stačí v extréme jedna.
DVB-T2 MPEG4 do tej jednej frekvencie nacpe neviem možno 8 programov v slušnej kvalite.
DVB-T3 MPGE8 (keď raz bude) ich tam možno strčí 20. Takže pre celé česko bude stačiť možno jedna terestriálna frekvencia.
Prechod z analogu na DVB-T je presne o tom o čom píšeš - terestrické frekvenčné rozsahy sa vyčerpali a treba ich vyčistiť. Takže to sa stalo alebo stane do roku 2012.

U satelitu možno smerovať jednotlivé lúče pokrytia na štáty a svetadiely, pre ktoré dané vysielanie je určené. Tzn., že keď v Afrike vznikne 500 alebo 5000 nových programov v pohode to satelitná technika zvládne. Každá satelitná pozícia má dnes rozsah cca 400 transpondérov x 10 programov = 4000 programov na jednej pozícii. Najviac ich doteraz je na 13E okolo 2000, takže aj tam je to zaplnené len na 50%, 19.2E asi 1500 programov, 28.2/28.5E a 1W necelých 1000 programov, 23.5E okolo 500 (t.j. 13%!!!). Zvyšné pozície sú prakticky prázdne. Takže místa dost...