Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVI s kapitolama?

unihoxis (16)|1.8.2011 17:14
Zdravim,
mám edius 5 a jelikož jeho tvorba menu je více než primitivní, hledal jsem jinou alternativu. Narazil jsem na Sony DVD Architect, ale potřebuji, aby do něj šli naimportovat i kapitoly. Měl jsem představu, že tam prostě naimportuji AUDIO_TS a VIDEO_TS a bude to, ale nic. Tak jsem se díval na tutorial na youtube a tam chlápek importuje formát .avi a rovnou tam má kapitoly.
Tak se ptám jak na to? :)

Díky za rady

//Video je zde (v 0:30)

1hroch (865)|2.8.2011 11:32
1. DVD Architect je autorizacni program jehoz vystupem je DVD nebo BD. Takze tam nemuzes naimportovat AUDIO_TS a VIDEO_TS - to je vysledek Architecta, tedy cela struktura DVD. Do Architecta muzes naimporotvat pouze elementarni streamy videa a audia. Z tech pak Archiect vytvori ony zminene adresare AUDIO_TS a VIDEO_TS.
2. Video i s kapitolami Architect sezere jen vytvorene pomoci Vegas.
unihoxis (16)|2.8.2011 20:08
A jinej alternativní program pro tvorbu menu? Zákazníci tuhle kravinu docela vyžadujou a Ediusový zázemí je spíš k smíchu. Něco co by naimportovalo kapitoly :)
ai (2993)|2.8.2011 20:26
manualne to tam davej, jako zrejme vetsina lidi na zemekouli co to nedelaji s jednim balikem, ve Vegasu, Adobe atd., .......
arkij (540)|2.8.2011 20:26
[quote=unihoxis;360096]A jinej alternativní program pro tvorbu menu? Zákazníci tuhle kravinu docela vyžadujou a Ediusový zázemí je spíš k smíchu. Něco co by naimportovalo kapitoly :)[/quote]

Odkud chceš naimportovat kapitoly? Z DVD nebo z mpeg souboru?

Na DVD máš jejich adresaci, stejně jako navigaci na menu, na titulky apod. v souborech VIDEO_TS.IFO VTS_01_0.IFO a pokud chceš remasterovat DVD, jsou na to speciální programy (PgcEdit, Ifoedit apod.).

Některé masteringové programy (pro tvorbu DVD) navázané přímo na střihový SW pak dokážou naimportovat rovnou nastavené kapitoly z timeline ale jenom ty co jsou spolu.

No a jinak je nejjednodušší vytvořit kapitoly přímo v tom programu kde DVD vytváříš, pokud je chceš přímo umístěné, taky lze většinou vytvořit kapitoly automaticky po zvoleném časovém úseku.

Asi popiš podrobněji, co potřebuješ.
unihoxis (16)|3.8.2011 21:57
Tak podrobněji: Vyexportuju DVD (Video a audio TS) otevřu nějaký program, vložim obě složky a budu moct přidat menu, které si už samo najde kapitoly.
A export nejlépe tak, aby se nerenderovalo znovu celé video, ale přidalo se pouze menu. Toto umí program Corel DVD MovieFactory, ale jeho možnosti editace jsou absolutně k nasrání
ai (2993)|4.8.2011 02:04
exportuj mpeg2 a audio z editoru, ne DVD,

To video a audio nacti do DVD Architectu, najdi v nem, kde se nastavuje, aby video znovu nerendroval, a vytvor kapitoly, a pridej menu, nalinkuj navigaci ........., tohle totiz vubec nechapu, tenhle problem. Ty kapitoly stejne musis vytvorit v editoru tak jako tak. Tak je udelej az v Architectu,

je jasne, ze ti to necha tu kapitolu vytvorit jen na I framu , coz je asi po necele pul sekunde ve videu, ale to by melo stacit ne ?
StD (8612)|4.8.2011 08:42
...a hlavně to celé patří do sekce Mastering... ;)
arkij (540)|4.8.2011 12:42
[quote=unihoxis;360314]Tak podrobněji: Vyexportuju DVD (Video a audio TS) otevřu nějaký program, vložim obě složky a budu moct přidat menu, které si už samo najde kapitoly.
A export nejlépe tak, aby se nerenderovalo znovu celé video, ale přidalo se pouze menu. Toto umí program Corel DVD MovieFactory, ale jeho možnosti editace jsou absolutně k nasrání[/quote]

Pokud odněkud (odkud?) vyexportuješ DVD (Video a Audio TS), máš vlastně hotovo. De fakto jsi provedl nějaký mastering a pokud tam chceš menu a kapitoly, měl jsi je primárně vytvořit před tím exportem.

Pokud chceš jenom vyexportovat odněkud (odkud?) materiál pro následný mastering DVD bez renderingu, musíš exportovat mpeg2 s příslušnými parametry a následně v nějakém SW vytvořit strukturu DVD s kapitolama a menu. Většina těchto SW (včetně DVD MovieFactory), pokud má správný zdroj a je dobře nastavený už rendering základního materiálu neprovádí, přepočítává jen to nově vytvořené menu.

Pokud máš DVD, jež chceš remasterovat, vytáhni z něj například pomocí Shrinku jen to video vcelku, nebo jej následně spoj, taky můžeš použít Womble a tam přímo do časové osy naskládat jednotlivé VOBy a vyexportovat mpeg2. Pak postup viz předchozí odstavec.

Pokud chceš provádět jen nějaké úpravy ve stávající struktuře DVD, musíš použít něco jako Ifoedit, PgcEdit apod. a tam pak jsou jisté omezené úpravy možné.

Nicméně DVD struktura jako taková, včetně menu a kapitol, je daná právě tím masteringem jako víceméně finální výstup a vstupovat do této struktury lze poté jenom omezeně.

Možná se nemůžeš dočkat jednoznačné odpovědi, neboť požaduješ něco, co není z principu možné. Prostě nemůžeš nějakým jednoduchým SW otevřít strukturu již vytvořeného DVD a tam si měnit co chceš a zase to vrátit. Něco se dá pomocí těch Ifoedit, PgcEdit apod., ale to je taková "vyšší dívčí", musíš k tomu dost nastudovat aby jsi pochopil o co jde (najdeš tu hodně počtení v dřívějších vláknech).
unihoxis (16)|4.8.2011 18:24
možné to je. Momentální postup, když chci vytvořit menu je takový, že v Ediusu zvolim funkci vytvorit DVD, vytvořim ho (složky VIDEO_TS A AUDIO_TS). Tyto složky naimportuju do DVD MovieFactory, kde se mi vytvoří základní menu s kapitolama. A já celé tohle menu upravuji.
Jenže se mi nelíbí prostředí toho MovieFactory a nezdá se mi, že by to byl jedinej program, který tohle umí.
arkij (540)|4.8.2011 19:07
Já teda mám přístup pro tvorbu DVD přímo z časové osy nazvánu Burn to Disk (záleží asi na verzi), nicméně pokud chceš vytvořit DVD, nachystáš si kapitoly na časové ose (to asi děláš) a pak použiješ některý z přednastavených presetů, zvolíš zda chceš i menu pro kapitoly, jenom pro kapitoly, nebo jenom hlavní, v dalším kroku pak můžeš vše ještě zeditovat (popsat, zvětšit či zmenšit obrázky, zvolit motion menu, barvy, podklad apod.) a pak to vyexportuješ do té struktury (složky VIDEO_TS A AUDIO_TS), ze které pak už jenom vypaluješ. Máš hotovo i s menu a kapitolami. Navíc si to po ukončení řekne o uložení, takže se v rámci toho projektu můžeš vrátit a opravit, co se Ti nebude po zkušebním přehrávání líbit.

Pokud chceš dělat DVD mastering v jiném SW, musíš video vyexportovat jako Print to file v přednastaveném formátu - Mpeg PAL for DVD. Ten má přednastavení správné (aby jsi to nemusel nastavovat sám) a potom použiješ nějaký jiný SW. I to DVD MovieFactory Ti ho pak nebude při správném nastavení přepočítávat. Kapitoly sice z toho mpegu nenačte, musíš je tam vytvořit ručně, nicméně to není problém pokud jich nemáš 99 a úpravy vybraného presetu jsou obdobné jako u toho Ediusu, jen je má ale jiné. Přepočítávat Ti to ale bude vždy to menu, pokud je nepoužiješ, přepočet nebude, jen si to rozhodí a znovu spojí video s audiem (remuxne).

Já jsem třeba pro jednoduchá DVD používal právě UleadDVD MovieFactory (dnes Corel) a pro složitější pak DVD Workshop (ten v některém případě načetl i ty kapitoly). Teď už to teď moc nedělám, pro HD volím jiné výstupy.

Jak jsem z toho pochopil, Ty uděláš jeden mastering přímo z Ediusu, ale tím se moc nezabýváš a pak chceš udělat novej mastering jiným programem, což je nevhodné zdvojení postupu.

Takže se rozhodni, zda to rovnou jako finální uděláš z přímo z Ediusu a tam prostuduj možnosti nastavení, a uprav k obrazu svému, nebo zvol jinej masteringovej SW a video vyexportuj jako mpeg (DVD kompatabilní, aby Ti to nepřepočítávalo) a ten pak dál zpracovávej včetně vytvoření kapitol a menu. Oba jsou možné a správné ale každému vyhovuje něco jiné.
unihoxis (16)|4.8.2011 19:37
1) Nechci používat Edius pro tvorbu menu, protože je tam málo funkcí
2) ano, dám burn to disc, odškrtnu volbu burn to disc a ono mi to vytvoří (nevypálí) DVD složky
tyto složky naiportuju do MovieFactory a jsou tam kapitoly.
Pořád nechápu co vám z toho nejde do hlavy ... Si to zkuste a nerozmlouvejte mi, že to nejde, když to dělám x let ...
StD (8612)|4.8.2011 19:55
[quote=unihoxis;360499]...nerozmlouvejte mi, že to nejde, když to dělám x let ...[/quote]
...a blbě! Pro tvorbu DVD-Video se zásadně renderuje DVD-compliant Mpeg-2 Basic Stream, tj. separátně stopy video (*.m2v) a odděleně audio (*.wav, *.m2a, *.ac3 nebo *.dts). Vše ostatní se následně dělá ve specializovaných autoringových programech. Viz vedle v sekci Mastering, kam tento dotaz patří... :((
ai (2993)|4.8.2011 20:07
burn to disk je spatne, to ti udela finalni DVD strukturu, ty musis udelat DVD compliant mpeg2 file a audio
-video, CBR 8000kbps nebo video VBR 2pass 8000 7000 3000 treba
-audio AC3 192 kbps nebo 224 kbps,nebo audio mpeg1 layer II , ale to snad DVD architect nevezme bez renderingu
arkij (540)|4.8.2011 20:30
[quote=unihoxis;360499] ... Si to zkuste a nerozmlouvejte mi, že to nejde, když to dělám x let ...[/quote]

Sem si to právě zkusil, abych Tě pochopil ....
Mate Tě, že právě ten DVD MovieFactory jako jeden z mála načte tu strukturu i s kapitolama.

Vyexportuj to z Ediusu podle toho presetu - Print to file v přednastaveném formátu - Mpeg PAL for DVD - nebo jak radí StD a ai. To už ale musíš trochu vědět, jak to nastavit.
Pokud máš jenom jednu zvukovou stopu, můžeš to pro některé SW pro tvorbu DVD nechat vcelku, pokud více je lépe stopy vyexportovat samostatně a smíchat to až v něm.
unihoxis (16)|4.8.2011 20:42
a k čemu mi to jiný exportování bude? :)
ptal jsem se, jestli existuje nějakej software na tvorbu menu, kterej taky umí načíst tu strukturu i s kapitolama.
To vím taky, že si je můžu vytvořit znovu někde jinde ...
arkij (540)|4.8.2011 20:55
:confused: Vzdávám to a jdu na :BB:
unihoxis (16)|4.8.2011 21:14
Jestli to chápu dobře, tak vy mi radíte (export do mpeg2), abych video dal třeba do architectu a až tam udělal kapitoly.

A já se ptal, jestli existuje něco jako MovieFactory, který to zvládne z DVD.
StD (8612)|4.8.2011 21:55
[quote=unihoxis;360522]a k čemu mi to jiný exportování bude? :)
ptal jsem se, jestli existuje nějakej software na tvorbu menu, kterej taky umí načíst tu strukturu i s kapitolama.
To vím taky, že si je můžu vytvořit znovu někde jinde ...[/quote]

...že to nebudeš dělat 2x jako hloupý amatér nedouk. To se dělá najednou a ne se na dvakrát šťourat ve stejném h***ě. A tímto bych tuto zdejší debatu uzavřel. Arkij ti to napsal jasně, tak se nevztekej.
ai (2993)|4.8.2011 22:11
Proc nepouzijes to Movie Factory ?
unihoxis (16)|4.8.2011 22:19
Nevztekám se, jen mi přijde, že nerozumíte tomu na co jsem se ptal.

MovieFactory je strašně nedodělanej program (nechápu jak se pod to mohl corel podepsat) ... už jen funkce ctrl+z tam chybí ... ale ten import DVD s kapitolama má asi jako jedinej
ai (2993)|4.8.2011 23:15
[quote=unihoxis;360567]... ale ten import DVD s kapitolama má asi jako jedinej[/quote]
...no prave, ta funkce neni moc treba,

Pokud pouzijes Adobe Premiere a authoring DVD Encore tak pretahnes kapitoly
pokud pouzijes Sony Vegas a DVD Authoring DVD Architect tak pretahnes kapitoly

a snad udelaji na tom miste i I-frame, ale to snad je jedno, +- nejaky snimek,

ty hledas reseni na knoflik a nevahas menit pri tom programy, to vetsinou k nicemu nevede. Udelej to jako Pro s relativne dobrym vercajkem co uz mas, Edius , DVD Architect. Protoze vycet tech solidnejsich DVD authoringu pro tebe je vlastne skoro u konce .... jeste snad neco od TmpgEnc ma neco ...
unihoxis (16)|5.8.2011 08:14
no konečně mi někdo odpověděl na co jsem se ptal. Díky moc :)