Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih H.264 (MOV) bez rekomprese

Martin Suchánek (85)|31.7.2011 23:11
Jako majitel nového fotoaparátu chci řešit střih H.264 bez rekomprese. Je to MOV, mpeg4-AVC 1920x1080 30FPS, audio AAC 48000Hz stereo.

Pročítal jsem předchozí diskuse a moudrý z toho nejsem, snad jen použít MP4Cam2AVI na bezestrátovou konverzi do AVI (což si nejsem úplně jistý zda si neuškodím) a dále dohrát H.264 kodek a použít VirtualDub.

Nepotřebuji žádné zázračné funkcionality, prostě z foťáku stáhnu několik videí, postupně poskládám ve VD a maximálně ořežu začátek/ konec nebo střihnu uvnitř, nic víc...... jenže doteď jsem používal mjpeg komresi.........

Mohu sice požít sw od Nikonu ViewNX2, jenže tam nenastavím téměř nic a ten softík vesele rekomprimuje (což sice okem na výsledku nepoznám, ale jakákoli rekomprimace pokud není nezbytně nutná se mi dost příčí).

Poradí někdo, jak co nejjednodušším způsobem nastříhat a pospojovat H.264 v MOV?
Martin Suchánek (85)|7.8.2011 14:20
Trochu mne překvapuje, že nezareagoval nikdo, byť v jiných threadech jsou na podobná témata rozsáhlé diskuse. Zkusím se postrčit dál, v Avidemuxu jsem zjistil, že mohu tento MOV (h.264) otevřít. Ještě jsem nestudoval návod, takže si nejsem jistý, jestli spíš použít režim "B snímky jako reference" nebo "bezpečný", kde prý "ztratím přesnost na snímky". Zkusil jsem první, nic nepadá a výsledný výstup je snad OK, nicméně video i zvuj je v avidemuxu trhané.
Bohužel jako výstup MOV nelze, předpokládám, že důležité je, aby nebylo video rekomprimováno, kontejner je vedlejší záležitost a může být v budoucnu kdykoli změněn.... jaký ale použít? Předpokládám, že do AVI kvůli omezením nejít, jako vhodná volba mi připadá MKV (většina přístrojů a zařízení ho dnes umí přehrát, IMHO se stal jedním z nepsaných standardů). Další možnosti jsou mpeg, mp4, ogm, flv...
Nějaký názor?
vivid.sk (11472)|7.8.2011 14:46
V druhom prispevku si si vlastne odpovedal.

Ano, jediny rozumny kontajner je dnes nielen na H264 prave Matroska (mkv). Prevod z mov prebieha rychlo a bezstratovo cez mkvtoolnix (mkvmerge).
Martin Suchánek (85)|7.8.2011 15:35
Dik za tip, zkusil jsem, skoda ze nelze davkove, existuje hromada MOVu, ktere bych nespojoval, jen bych je prehodil na MKV......
Jeste jeden dotaz - ja jsem strihal pouze takove zdroje, kde byl kazdy snimek klicovy. Jak je to tady? Samozrejme vidim ze cim pokrocilejsi format tim ma mene klicovych snimku a predpokladal jsem, ze strihovy program mi dovoli strihnout pouze na nem, ale koukam, ze mohu vesele kdekoli..... Predpokladam, ze ho mam ignorovat a strihat pouze na klicovych snimcich....
vivid.sk (11472)|7.8.2011 17:43
Neviem aky soft pouzivas, tak skusim vseobecne.
Pokial strihnes na inom mieste, ako sa nachadza keyframe, tak by inteligentny soft mal tento snimok vytvorit a uz od nasledujuceho klucoveho snimku by zdroj nemal byt re-enkodovany.


a co sa tyka davkoveho spracovania, skus cez google pohladat nejake cmd batch skripty, ktore ti pustia mkvmerge v cykle. Napriklad:
[quote]
FOR %I IN (*.avi) DO mkvmerge -o %I.mkv %I
[/quote]
Martin Suchánek (85)|7.8.2011 20:33
Diky, mrknu na to. Jsem trubka, nedoslo mi, ze se da klicovy snimek mezi dopocitat, kdyz mam komplet informaci. Nejspis jsem mel zafixovanou predstavu, ze je struktura snimku nemenna....
Jinak zkousim prave ten Avidemux, klicovy snimek urcite nevytvori, protoze pokud si udelam vzorove video , kde uprostred seberu jeden klicovy snimek, tak je vystup zrejme nekorektni a prehravace maji problemy (MPC HC v tom miste poskaluje a cuka, VLC se rozpadne obraz aj.)
stanob (78)|10.8.2011 19:14
[quote=vivid.sk;358560]vystup si vyber aky potrebujes (TS alebo M2TS), ostatne nastavenia nemen.
audio/video synchro mozes korigovat v ms (nemen), len si to SVOJIMI USAMI skontroluj, po muxe, ci to je OK.[/quote]

Cez Tsmuxer som previedol 90 minut a na začiatku som si upravil delay ms zvuk z obrazom ale nakonci to už šlo možno aj o 3 sekundy
vivid.sk (11472)|10.8.2011 21:25
to je celkom zaujimave. Robi tento problem, aj ked zvolis remux (vznikne solo audio a video subor) a nasledne ich zmuxujes napriklad cez mkvmerge do mkv ?
jarino1978 (8045)|10.8.2011 21:58
to je úplne normálna vlastnosť. ten deelay zvuku je už v zdroji, nemusí to byť zákonite HX9V, ale aj napr. HD kamery Canon ...
urob kuk : surové záznamy - vľavo HF200 , vpravo HX9V ( režim 50i ).
400.png 500.png
ai (2993)|11.8.2011 00:21
problem je ten ze TsMuxer uz neni asi 3 roky vyvijeny
stanob (78)|13.8.2011 08:00
[quote=vivid.sk;361607]to je celkom zaujimave. Robi tento problem, aj ked zvolis remux (vznikne solo audio a video subor) a nasledne ich zmuxujes napriklad cez mkvmerge do mkv ?[/quote]

Skušal som uložiť pod Demux a potom cez mkvmerge GUI 4.9.1 spojiť dohromady dla tvojho návrhu
ale pri naťahovaní z add nabehla hlaška (vid jpg)
napriek tomu som to odsuhlasil ale vysledné video bolo celé trhané
13-8-2011_7-52-54.jpg
Wintermute (265)|13.8.2011 11:56
VideoReDo TVSuite V4 (trial) - rozhodně stojí za vyzkoušení.

http://www.videoredo.net/msgBoard/showthread.php?t=24328

MOV (h264+AAC) na vstupu by neměl představovat problém. Po spojení či střihu následuje uložení výsledku *bez rekomprese* do MKV, MP4, TS. Synchronizace zvuku s obrazem zpravidla na dobré úrovni.
stanob (78)|14.8.2011 00:36
[quote=Wintermute;362006]VideoReDo TVSuite V4 (trial) - rozhodně stojí za vyzkoušení.

http://www.videoredo.net/msgBoard/showthread.php?t=24328

MOV (h264+AAC) na vstupu by neměl představovat problém. Po spojení či střihu následuje uložení výsledku *bez rekomprese* do MKV, MP4, TS. Synchronizace zvuku s obrazem zpravidla na dobré úrovni.[/quote]

Mam ho naištalovaný na odskúšanie len neviem spojiť súbore dohromady
a uloženie bez rekomprese
vivid.sk (11472)|14.8.2011 10:27
[quote=stanob;361984]Skušal som uložiť pod Demux a potom cez mkvmerge GUI 4.9.1 spojiť dohromady dla tvojho návrhu
ale pri naťahovaní z add nabehla hlaška (vid jpg)
napriek tomu som to odsuhlasil ale vysledné video bolo celé trhané[/quote]


Ty nemas suhlasit, ty mas nastavit skutocne fps (vid text v okne). A pokial mas 50p zdroj, tak treba zvolit fps 50.

[quote=ai;361632]problem je ten ze TsMuxer uz neni asi 3 roky vyvijeny[/quote]

mozno bude problem aj tu, i ked realne nie je vyvyjany 2 roky aj nieco. Treba sa poobzerat po niecom inom, urcite bude tychto sw viac.
Martin Suchánek (85)|27.9.2011 16:34
Vratim se k tematu, Avidemux jsem musel zavrhnout.
Last stable 2.5.5 (resp. 2.5.4 u win) u h264 nabizi moznost 2 rezimu nacteni, ani u jednoho nefunguje plynuly playback tj. je prakticky nemozny strih. Beta 2.6.0. r.7588 - playback je plynuly. Bohuzel ani v jednom pripade nebylo exportovane video ok v pripade, ze bylo pospojovano pres prikaz append z vice zdroju. Dale Avidemux neupozornuje, ze bylo strihnuto mimo klicovy snimek, pricemz neumi tento klicovy snimek dopocitat. Nezbyva nez ulozit k ledu a hledat optimalnejsi alternativu.

VideoReDo: pusobi na me prapodivne, prilis jsem se v nem nevyznal, nepodarilo se mi vlozit vice videi...