Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozbočovač a koaxiální kabel na zesílení signálu kabelovky

hustakF (15)|30.7.2011 16:57
Zdar,
mám problém s nízkým signálem u STB Arion AC-2410VHD. Dříve šly všechny programy naprosto v pohodě, ale asi tak 4 měsíce mám slabý signál, zvláště u vysokých frekvencí nad 600 MHz.

Proto bych potřeboval poradit, jaký pasivní rozbočovač na 2 větve s min. útlumem 12 dB koupit. Díval jsem se eltasat, ale tam mají všechny rozbočovače nízký útlum.

Dále koupím nový koaxiální kabel, na rady Pitomce to bude Belden H125, viz. http://www.eltasat.cz/prislusenstvi/belden-h125-cu-pvc-6-8mm-4m-2x-f-konektor-zdarma

U kabelu ale potom musím připevnit na konci IEC koncovku samec, aby šla píchnout do STB. Zde také poprosím o doporučení, jakou kvalitní koncovku koupit. Radši investuji do nějaké kvalitnější, než abych kupoval klasickou za 5 korun.

Tímto by se měl signál zesílit, a kdyby ne, tak budu muset ještě koupit zesilovač Terra HA 123, ale na to snad nedojde.

Takže Vás prosím o doporučení pasivního rozbočovače s min. útlumem 12 dB a samčí IEC koncovky na koaxiální kabel.
Ivo Mašek (10205)|30.7.2011 17:05
[quote]
Dříve šly všechny programy naprosto v pohodě, ale asi tak 4 měsíce mám slabý signál,
[/quote]
Nechci tě nějak odrazovat od tvých úmyslů, ale jako první se musí odstranit problém náhle zeslabeného signálu. Ta trasa musí být po všech stránkách čistá., teprve potom se můžou provádět nějaké nadstavby (které ovšem pak ztratí smysl).
hustakF (15)|30.7.2011 17:25
To potom zbývá akorát kontaktovat poskytovatele kabelovky a nahlásit problém.

Zkoušel jsem totiž měnit původní koaxiální kabel za levný druhý, ale nic. Dále jsem zkoušel zkrácení hlavního kabelu do zásuvky ve zdi a taky nic. Závada může být ještě v set-top-boxu, ale to pokládám jako za málo pravděpodobné. A jako poslední lze brát v úvahu zásuvku.
Ivo Mašek (10205)|30.7.2011 17:36
V STB závada nebude. Nahlaš problém technikům kabelovky, oni přijedou a svojí "zkušební" televizí se napojí na zásuvku a zjistí, zda je problém u nich.
jito (999)|30.7.2011 17:59
Taky se divím,že to chceš sám řešit...
Platíš za službu-tak ať se starají!
Pitomec (10211)|30.7.2011 18:54
[quote=hustakF;359463]Zdar,
mám problém s nízkým signálem u STB Arion AC-2410VHD. Dříve šly všechny programy naprosto v pohodě, ale [COLOR=red]asi tak 4 měsíce mám slabý signál[/COLOR], zvláště u vysokých frekvencí nad 600 MHz.

Proto bych potřeboval poradit, [COLOR=red]jaký pasivní rozbočovač na 2 větve s min. útlumem 12 dB koupit. Díval jsem se eltasat, ale tam mají všechny rozbočovače nízký útlum[/COLOR].

Dále koupím nový koaxiální kabel, na rady Pitomce to bude Belden H125, viz. http://www.eltasat.cz/prislusenstvi/belden-h125-cu-pvc-6-8mm-4m-2x-f-konektor-zdarma

U kabelu ale potom musím připevnit na konci IEC koncovku samec, aby šla píchnout do STB. Zde také poprosím o doporučení, jakou kvalitní koncovku koupit. Radši investuji do nějaké kvalitnější, než abych kupoval klasickou za 5 korun.

Tímto by se měl signál zesílit, a kdyby ne, tak budu muset ještě koupit zesilovač Terra HA 123, ale na to snad nedojde.

Takže Vás prosím o doporučení pasivního rozbočovače s min. útlumem 12 dB a samčí IEC koncovky na koaxiální kabel.[/quote]Když máš slabý signál, tak si logicky nebudeš kupovat rozbočovač s útlumem 12dB (stejně se takový nedělá, to je pak odbočovač), ale s co nejnižším útlumem (typicky je to 3,5dB). Odbočovač použít jenom v případě, že se připojené větve vzájemně ovlivňují.
hustakF (15)|30.7.2011 19:09
OK. Zavolám na technické oddělení kabelovky a uvidím, co z toho bude.

Jinak ten rozbočovač jsem chtěl proto, že momentálně je v zásuvce rozdvojka (ta za 30 korun) a vede signál do dvou televizí. Pokud rozdvojku použiji a signál jde do obou TV, tak nastane ještě větší úpadek signálu na STB a už se to hodně seká.

Potom mám ještě problém, že DVI kabel od monitoru ruší koaxiální kabel. Při zobrazení některých stránek signál totálně zdechne a pomůže zobrazení jiné stránky či vypnutí prohlížeče.
Pitomec (10211)|30.7.2011 19:13
[quote=hustakF;359503]OK. Zavolám na technické oddělení kabelovky a uvidím, co z toho bude.

Jinak ten rozbočovač jsem chtěl proto, že momentálně je v zásuvce rozdvojka (ta za 30 korun) a vede signál do dvou televizí.[COLOR=red] Pokud rozdvojku použiji a signál jde do obou TV, tak nastane ještě větší úpadek signálu na STB a už se to hodně seká.[/COLOR]

Potom mám ještě problém, že [COLOR=blue]DVI kabel od monitoru ruší koaxiální kabel[/COLOR]. Při zobrazení některých stránek signál totálně zdechne a pomůže zobrazení jiné stránky či vypnutí prohlížeče.[/quote]
Stačí zkusit nechat zapojený rozbočovač, ale odpojit jednu větev - pak budeš hned vědět, jestli je to slabým signálem nebo tím, že se ty 2 větve vzájemně ovlivňují.

Věřím všemu, ale tomuto teda ne. To je spíš ten monitor krám nebo tam může ještě být zemní smyčka (vyřeší se galvanickým oddělovačem, např. Toner XTI-1G).
hustakF (15)|30.7.2011 19:24
Pokud zapojím rozdvojku a připojím jenom STB, tak je úroveň signálu 0%. Když zapojím jenom STB, tak je úroveň signálu 20%. Takže ta rozdvojka na to má taky vliv.

Monitor krám není, spíš to bude ta zemní smyčka. Galvanický oddělovač určitě koupím, radši použiju jeden na každý kabel. Je rozdíl mezi tímto galvanickým oddělovačem: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000CTP&Search=galvanick%FD%20odd%EClova%E8&SearchType=1 a Tonerem XTI-1G?
Pitomec (10211)|30.7.2011 20:09
Galvanický oddělovač stačí jeden a buď Toner nebo http://www.omko.cz/galvanicky-oddelovac-fm2-f/. To z Alfy bych nebral ani jako vtip.
hustakF (15)|30.7.2011 20:27
Tam ale budu muset koupit radši nový koaxiální kabely a nový koncovky. Oddělovač má totiž jenom koncovky samice a já potřebuji k zásuvce samici IEC a k STB samce IEC. K oddělovači bych ještě musel koupit 2 samce a u všech koncovek bych tedy dal na Vaše rady.
Ivo Mašek (10205)|30.7.2011 20:41
Všechno přes F-konektory
f_konektor1.jpg f_konektor2.jpg F_konektor_montaz.jpg
hustakF (15)|30.7.2011 21:36
Podle těch obrázků to chápu tak, že takto se koax připojí z obou stran k oddělovači. Ale nic to nemění na tom, že budu muset ještě přidělat IEC koncovky a koupit 2 koaxy na připojení od oddělovače k zásuvce a od oddělovače k STB.
Zásuvka už má IEC samičí výstup obsazený na net a STB má pouze vstup a výstup antény na IEC, žádný F-konektor nemá.

Potom ještě stejně budu muset koupit nový rozbočovač, protože chci, aby šel signál do obou TV zároveň.

Pokud to chápu blbě, tak mě opravte.
tesla15 (505)|30.7.2011 21:47
[quote=Ivo Mašek;359522]Všechno přes F-konektory[/quote]

Kdysi jsem četl - amaterské vysílání - výměnou konektoru za úhlový došlo k podstatnému zeslabení signálu. Určitě F konektor je nejmenší, spíše žádný problém.
Ivo Mašek (10205)|30.7.2011 21:50
[quote=hustakF;359544]Podle těch obrázků to chápu tak, že takto se koax připojí z obou stran k oddělovači. Ale nic to nemění na tom, že budu muset ještě přidělat IEC koncovky a koupit 2 koaxy na připojení od oddělovače k zásuvce a od oddělovače k STB.
Zásuvka už má IEC samičí výstup obsazený na net a STB má pouze vstup a výstup antény na IEC, žádný F-konektor nemá.

Potom ještě stejně budu muset koupit nový rozbočovač, protože chci, aby šel signál do obou TV zároveň.

Pokud to chápu blbě, tak mě opravte.[/quote]
Mám dojem, že se i vyrábí přechodka ve smyslu F-konektoru (mezi IEC a F). Je to jeden kus a myslím, že jsem to měl i doma (ještě když jsem laboroval s televizní kartou v PC)
Ivo Mašek (10205)|30.7.2011 21:55
Jo, pořád to existuje to (IEC redukce):
http://www.hofisat.cz/iec-redukce/c-1058/
redF-IECsamec.jpg redFsamiceIECsamec.jpg 2_redukce_f_konektor-tv_zdirka.jpg
hustakF (15)|30.7.2011 23:08
Tohle bude nejlepší, žádné připojování 4 konektorů a přitom je to levný.

Ještě mně není moc jasný, jak do tý redukce dostanu koax. Dá se to nějak odšroubovat?

Ty koaxy teda koupím Belden H125 a ještě poraďte ten rozbočovač, hlavně kvalitní.
Ivo Mašek (10205)|30.7.2011 23:12
Tak to si počkej, až se tu zastaví kolega - v tom se vyzná lépe :-)
Pitomec (10211)|31.7.2011 09:23
[quote=hustakF;359591]Tohle bude nejlepší, žádné připojování 4 konektorů a přitom je to levný.

[COLOR=red]Ještě mně není moc jasný, jak do tý redukce dostanu koax. Dá se to nějak odšroubovat?[/COLOR]

Ty koaxy teda koupím Belden H125 a ještě poraďte ten rozbočovač, hlavně kvalitní.[/quote]
Na kabel musíš napřed dát F konektor a tu redukci pak našroubuješ na něho. Rozbočovač pak třeba Toner nebo Flomatik.
hustakF (15)|31.7.2011 11:42
Takže potom by to celé vypadalo takto:
http://www.eltasat.cz/konektory/spojka-f-zdirka-iec-zdirka
http://www.eltasat.cz/konektory/spojka-f-zdirka-iec-konektor
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvb-t/rozbocovac-2-x-vystup-toner-xghs-2
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi/belden-h125-cu-pvc-6-8mm-6m-2x-f-konektor-zdarma
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi/galvanicky-oddelovac-toner-xti-1g
5x http://www.eltasat.cz/konektory/konektor-f-6-8mm

Ze zásuvky by šla spojka IEC-F zdířka, na zdířku by se našrouboval F konektor. Pak by se dal koax a další F konektor na konci kabelu. Tam by to šlo do rozbočovače a z rozbočovače F konektor. Další koax, na konci F konektor do galanického oddělovače. Z galvanického oddělovače F konektor, koax a F konektor do F zdířky ve spojce zdířka-konektor. S redukcí nakonec. do STB.

Poslední F-konektor dát na koax z druhé TV a píchnou do rozbočovače. Celkově je tedy 7 F konektorů, 2 jsou u koaxu.

Je to takto dobře?
Pitomec (10211)|31.7.2011 12:06
Hned za zásuvku dát galvanický oddělovač, pak teprve rozbočovač a z něho do TV.
hustakF (15)|22.9.2011 19:40
Tak všechno je koupené, ale nastal velký problém.
Pokud mezi STB a zásuvkou natáhnu Belden H125 s F konektory, vůbec není žádný signál. Zkoušel jsem místo F konektorů dát ty, které nyní používám, tj. IEC, ale taky nic. Odpojení galvanického oddělovače a rozbočovače taky nepomohlo.

Pokud natáhnu nynější kabel s IEC konektory, signál jde v pohodě.

Jak je tedy možné, že kvalitním kabelem nejde žádný signál, ale levným čínským jde?
KamilZ (10277)|22.9.2011 21:10
[quote=hustakF;367978]Pokud mezi STB a zásuvkou natáhnu Belden H125 s F konektory, vůbec není žádný signál. Zkoušel jsem místo F konektorů dát ty, které nyní používám, tj. IEC, ale taky nic.[/quote]
Jen pro jistotu - předpokládám, že s patřičnými redukcemi...

[quote=hustakF;367978]Jak je tedy možné, že kvalitním kabelem nejde žádný signál, ale levným čínským jde?[/quote]
Problém bych hledat ve výrobě kabelu - nemáš tam zkrat mezi vodičem (prostředním "drátem") a opletením? Máš u F kabelů dostatečně dlouhý vodič? Nemáš ten kabel někde zlomený/ohnutý na malém poloměru (H125 má max. 70mm)?
bastlir (3245)|22.9.2011 22:46
Já se jen souhlasně připojuji ke kolegům. Jak jsem tu již jednou psal, koaxiál+F-konektor je ideální řešení a dlouhodobě spolehlivé. Na ty Fka můžeš v budoucnosti jako redukci můžeš cokoliv našroubovat. Já jednoznačně a důrazně nedoporučuji IEC konektory : http://www.eltasat.cz/konektory/konektor-primy-matel/
nýbrž (když už)
http://www.eltasat.cz/prislusenstvi/konektor-tv-primy-profi-bpp641 , který se prodává i pozlacený.
Galvanické oddělení kabelu (obecně) nesmí logicky být mezi zdrojem a zesilovačem. Já jsem jej v minulosti řešil miniaturním keramickým kondenzátorem 1K vloženého do středního vodiče. Chce to ale pájku a dodržet souosost kabelu a "doplnit" izolant středního vodiče.
IEC rozbočovače/slučovače, tj. věčný zdroj poruch. Zvol typ s F-konektorama. Obecně se u nich počítá se 4dB útlumem, a to už od dob PBC-21. Odbočovač se používá pro strukturovanou domovní kabeláž, kde v průchozím směru se počítá s minimálním útlumem, avšak s typovým útlumem do odbočené větve.
Na závěr chci upozornit, pokud přes koax je napájen v anténě předzesilovač, musí se pro tento účel koupit speciální slučovač/rozbočovač.
hustakF (15)|22.9.2011 22:50
Normálně jsem sundal http://www.eltasat.cz/konektory/spojka-f-zdirka-iec-zdirka a http://www.eltasat.cz/konektory/spojka-f-zdirka-iec-konektor z konců kabelů a dal tam http://www.eltasat.cz/konektory/zasuvka-prima-italie s http://www.eltasat.cz/konektory/konektor-primy-italie. Na ty spojky byl pochopitelně našroubovaný F konektor, při osazení přímými konektory šlo všechno pryč.

S tím zkratem asi ne, opletení jsem všude ustřihl, vodiče se nikde volně nedotýká.

Vodiče jsem právě i lehce prodlužoval, nepomohlo.

Kabel zlomený ani ohnutý není, jako smotaný jsem ho vyndal a natáhl, je dneska vybalený.

Popíšu odstranění ochranné vrstvy: Nůžkama jsem ustřihl opletení až na vodič. Na opletení za odhaleným vodičem jsem nasadil F konektor, vodič jsem píchl do spojek F - IEC a zašrouboval konektory.
bastlir (3245)|22.9.2011 23:38
Přestože jsem už něco málo kabelů udělal, vezmu si měřák, přepnu ho na pípák a měřím na obou koncích kabelu střední vodič proti střednímu vodiči a zem proti zemi. Když mi měřák v obou případech pípá, je vše OK. Pak měřím střední vodič proti zemi (opletu) a zde pípat samozřejmě nesmí. Už jsem se setkal i u "značkového" kabelu s výrobní vadou.
Na kabel mám profi přípravek, ale rukou se to dá udělat takto:
Venkovní plášť asi 1cm od konce opatrně po obvodu nařízneš a svlékneš. Odhalené drátky jako rukáv ohrneš zpět přes vnější plášť, jehož konec jsi právě odřízl. Další vrstvou je obvykle měděná fólie. Tu asi na čtyřech místech podélně nařízni a vzniklé čtyři segmenty ohrň tak, jako předtím ty drátky. Teď asi 1 až 2mm před ohrnutýma drátkama dokola ořízni silonový izolant středního vodiče a svlékni ho. Já pak ještě tupou hranou nože očistím střední měděný vodič dozlatova. No a pak už jen zvývá našroubovat Fko tak aby byl silon nadoraz. Zároveň vizuálně zkontroluj, zda se Ti ke střednímu vodiči nepřimotal nějaký drátek z opletu. Pokud Ti střední vodič z Fka kouká víc jak 3mm, zkrať ho. No a pak jej jen zkontrolovat , našroubovat popřípadě redukce a je to fffše! :D
KamilZ (10277)|23.9.2011 07:08
[quote=hustakF;368028]Nůžkama jsem ustřihl opletení až na vodič. Na opletení za odhaleným vodičem jsem nasadil F konektor, vodič jsem píchl do spojek F - IEC a zašrouboval konektory.[/quote]

Takto po emailu se těžko radí. Opravdu si myslím, že tam máš chybu "při výrobě" (ať už nějaký zkrat jedním zapomenutým drátkem opletení, nebo u některých typů IEC konektorů se stává, že se při dotažení vodiče šroubkem ta prostřední dutinka celá pootočí a vodič se na ni namotá, čímž se dotkne stínění, nebo naopak opletení odstřihnuté "až na kost" a nedotýká se obalu konektoru). U F já ještě nožem trochu "oškrábu" i vlastní vodič. Ještě můžeš poslat fotku se sundaným F a po nasazení. Nejjistější ale je to propísknout měřákem...
hustakF (15)|23.9.2011 18:10
Udělal jsem to podle Bastlire a vše funguje, signál už je lepší než s levným koaxem.

Chybu jsem dělal, že jsem ustřihl i drátky s měděnou fólií, takže jsem měl jenom hlavní vodič a to očividně k nesení signálu nestačilo.

Díky tedy za odpovědi, pro přístě jsem poučen.
bastlir (3245)|23.9.2011 19:03
[quote=hustakF;368188]Udělal jsem to podle Bastlire a vše funguje, signál už je lepší než s levným koaxem.

Chybu jsem dělal, že jsem ustřihl i drátky s měděnou fólií, takže jsem měl jenom hlavní vodič a to očividně k nesení signálu nestačilo.

Díky tedy za odpovědi, pro přístě jsem poučen.[/quote]

:D :D :D A je to! :D
Schnecek (1)|23.11.2011 20:40
Zdravím,

abych nezakládal nové téma, tento threat mi dosti pomohl s výběrem komponent pro novou větev na TV signál v domě.
Dělali jsme totiž nadstavbu domu a stávající rozvod je s rozbočovačem na dvě linky a to 2x TV a druhá linka je na internet. Jedná se o kabelovku.Rozbočovač bude nahrazen novým na tři větve pro připojení nového bytu.
Bude použit http://www.eltasat.cz/prislusenstvi-sat-a-dvb-t/rozbocovac-3x-vystup-toner-xgvs3b

Co se chci zeptat je, jaký by jste doporučili rozbočovač nebo multiswitch pro rozvod v bytě do čtyřech místností. Taky nevím jesli aktivní nebo pasivní.
Vedení přívodu je v délce 13m. Rozvody k jednotlivým TV jsou 15,13,12 a 9m.

Za každé info předem děkuji.

Šnek
Ivo Mašek (10205)|23.11.2011 20:51
Já mám na kabelovce 3 televize. Používám zesilovač/rozbočovač:
https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=368301&postcount=10
Ty máš 4 TV, takže pro ty nejbližší k centru ještě vložit rozbočovač.
těch řešení je samozřejmě více, toto mnou popisované je jedno z nich. (u mě bylo důvodem občasné spadnutí kvality signálu u filmových kanálů)
dimmur (5)|7.5.2015 08:28
Dobry den,

potrebuji poradit. Muj problem: pri vyssich venkovnich teplotach mi na tv vypadava signal, zacne to na nekterych programech a dale to postupuje. Pres zimu tento problem neni. Jsem napojeny na spolecnou domovni antenu. Soused tento problem nema, ale pouziva zesilovac/rozbocovac antenniho signalu DVBR-04. Kdyz jsem u nej na tv kontroloval silu signalu, tak on ma 95 % a ja pouze 25-26 %. Vyresi zesileni signalu muj problem? Jaky zesilovac koupit? Jsem z Chvaletic cca 25 km vychodne od Pardubic. Pokud by nekdo byl z okoli a byl ochoten pomoci. Zaplatim.

Preem dekuji za rady odborniku
Lumca_1 (218)|7.5.2015 08:42
Pokud se jedná o STA, pak apeluj na správce nemovitosti, ať objedná u odborné firmy, která má tuto STA na starosti její kontrolu. Situace, aby na ÚZ byly tak nízké hodnoty tv signálů svědčí, že něco není v pořádku. Bohužel neuvádíš, jestli se jedná o klasickou STA se stoupačkovou strukturou nebo o tzv. hvězdicový rozvod. Taktéž neuvádíš, jestli soused, který je s tebou v kontaktu bydlí pod tebou, nad tebou, případně je na jiné stoupačce (pokud je to tento typ rozvodu). Nejlepší řešení je (jak jsem psal výše) pozvat firmu, která STA udržuje a nechat vše zkontrolovat.
dimmur (5)|7.5.2015 08:45
Soused bydli podemnou. Bohuzel majitele STA nelze dohledat a tudiz ani kontaktovat. Spravce nemovitosi jsem ja /pouze par mesicu, predchozi se odstehoval/ a jaky je to rozvod opravdu netusim. Co napriklad vse zkontrolovat na TV?
RoPo (6061)|7.5.2015 09:39
STA bývá součástí nemovitosti, tedy majitel STA je majitel nemovitosti. Jinak předpokládám, že jako nájemní dům nebo společenství vlastníků jednotlivých bytů příspíváte a spravujete fond oprav. Z něj zaplať pozvanou firmu (samozřejmě po schválení všemi členy družstva/společenství) ať udělá revizi a případně opravu STA. To je to nejlepší co můžeš udělat, když STA takto hapruje.
Retiree (659)|7.5.2015 10:56
Jedná se o (nějaký, signál jde shora) rozvod STA, soused pod problém nemá, problém je (pravděpodobně) u tebe. Nejprve zkontroluj kabel mezi televizorem a účastnickou zásuvkou, případně kup nový. Účastnická šňůra bývá nejčastější příčinou problémů...
dimmur (5)|7.5.2015 10:57
soused ma zesilovac, nemuze mi to rusit on?
Retiree (659)|7.5.2015 11:15
Může, ale je to méně pravděpodobné... Pokud máš v pořádku účastnickou šňůru, pak jedině, jak radí RoPo a Lumca, pozvat odbornou firmu, která takové rušení prokáže...
dimmur (5)|7.5.2015 11:25
snuru vylucuju, kdyz je venku chladneji, tak bez problemu...
Lumca_1 (218)|7.5.2015 13:56
Možná je STA zásuvka (stoupačka) z nějakého důvodu nefunkční a to co ty a soused přijímaš se indukuje do účastnické šňůry mezi ÚZ a TV. Zvláště pokud máš tuto šňuru zakoupenou v nějakém super/hyper marketu. Nebo je celá STA v nefunkčním stavu a pokud jste někde v oblasti dostatečného signálu, pak dochází k příjmu díky tomu, co jsem popsal dříve. Jak jsou na tom se signálem jiní sousedé na ostatních stoupačkách? Pokud ses stal předsedou SVJ/BD, pak by v dokumentaci k domu, kterou ti předchůdce (který se údajně odstěhoval) zanechal mělo být i to kdo se o STA staral (servisoval). Pokud by jsi byl ze třetího největšího města v ČR, nebyl by problém domluvit se a uskutečnit místní šetření stávajícího stavu STA.
mirekv (7169)|7.5.2015 19:11
Chce to udělat revizi STA, zde hodně záleží na vlastníkovi bytů. Rozvody bývají v dezolátním stavu, píši z vlastní zkušenosti.