Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Viete aky zvukovym odpadom nas televizie krmia?

vivid.sk (11472)|27.7.2011 22:20
Rozmyslal som, do akeho vlakna dam tento prispevok, pretoze to plati pre vsetky druhy vysielania, no vysledok je rovnaky:

Pred par dnami som v inom vlakne prezentoval originalnu kvalitu zvuku z Markizy (DVB-S/Astra 23.5) (neviem ako by dopadli ine televizie) vs. original song z CD. Dnes k tomu pridavam aj porovnanie s vysielanim UPC Direct (0.8W)



Tu je povodna sprava:

Vzhladom k tomu, ze audio bitrate, ktorym vysielaju TV na Astre (mp2, prevazne 192kbs / stereo) je o 50% vyssi, akym vysiela UPC/Digi TV (128kbit), nestacil som sa divit, ked som v markize pocul uputavku na 15 rokov.

nedalo mi a z timeshift archivu som vytiahol a vystrihol to, co lezie z markizy a potom original nahravku (zdroj audioCD).

Vypocul a skonstatoval, ze je to hroza. Po prehnati vsetkymi kompresormi a kurvicmi zvuku, nasledne este prekomprimovane to znie oproti originalu na ......

updated:
doplnene o UPC Direct


ved porovnajte (flac*):
Alexandra STAN - Mr. SaxoBeat

Markiza / Skylink:
http://www.edisk.sk/sk/stahni/84942/Markiza.flac_7.97MB.html


Markiza / UPC Direct:
http://www.edisk.sk/sk/stahni/74917/UPC_Direct.flac_5.34MB.html

Original:
http://www.edisk.sk/sk/stahni/05936/original.flac_7.83MB.html


Vsetky 3 subory v jednom archive (rar):
http://www.edisk.sk/sk/stahni/55575/3xAlexandraStan.rar_20.04MB.html



P.S:
Subor z TV bol normalizovany aby bola zachovana rovnaka hlasitost a uz stratovo nekomprimovany koli transparentnosti. Taktiez original bol upraveny na rovnaku dlzku a ulozeny ako wav (nasledne -> flac).

UPC direct ma kompletne odstrihnute frekvencne pasmo nad 11.2 khz! To je hnus, velebnosti.
Ku kompletnemu porovnaniu este chyba DigiTV, ak by mal niekto zaujem, nech mi posle povodny mp2 track, doplnim tento prispevok. Podla toho, ako vsak vysielali pred rokom a pol, to bolo adekvatne kvalite UPC.

Tomu sa vravi prava digitalna kvalita!


*Bezstratovo komprimovane zvukove subory flac prehra kazdy dobry hudobny prehravac (Foobar2000, Winamp, MPC-HC, VLC a dalsie ....)
Pitomec (10211)|27.7.2011 22:23
Někdy si poslechni AXN Crime, to je jak z monofonní stopy na VHS po 5 kopii :-k
geronimoh (2327)|29.7.2011 14:53
U DIGI to bude podobný. Když jsem ji měl, tak i hudební kanály měly audio s bitrate 128 kbps. Ovšem ještě horší bývalo Óčko, kvůli tomu hroznému zvuku ho už několik let ignoruji. Retro Music Tel. má taky dost hrozný zvuk, což je škoda, protože klipy pouští pěkné.
vivid.sk (11472)|29.7.2011 17:06
Ovšem ještě horší bývalo Óčko

Ano, este stale to je zvukovo najhorsia stanica, ktora existuje.
jarino1978 (8045)|30.7.2011 21:40
otoč na 13E, kukni IT hudobné stanice. :-k
vivid.sk (11472)|17.8.2012 21:09
Mame tu novu referenciu v oblasti zvuku (aj ked zatial len v ramci testu, upravim ak by sa nieco zmenilo po oficialnom starte).

TV Dajto (cize Markiza III) s audio bitratom 112kbs / stereo kodovanie, mpeg layer 2 = 56kbit/kanal. Zvuk jak z hajzla, orezany na 10 (desat)! khz. (nachadza sa na frekvencii povodnej TV Patriot).
To je uz nepocuvatelne aj na chrchlakoch v TV.


OT: Chcel by som fakt vidiet nazivo tychto "umelcov", ktori o specifikacii bitratu rozhoduju. Lebo snad takto dementny clovek ani nemoze existovat (snazit sa usetrit na kapacite smiesnych 80kbit chce uz naozaj poriadne vypatlaneho cloveka). Donedavna to na Astre vyhravala Nova Cinema so 128kbs, ale uz aj tam pochopili, ze koli smiesnym par kb, ktore mozu ubrat z videa, sa im neoplati kurvit zvuk.
Pytkin (7947)|18.8.2012 01:11
mpeg audio layer2 ? ja vysielam v aac 96kbps a pohoda :)
Hornet F-18 (1328)|18.8.2012 09:08
Co a kde vysielas? :-)
vivid.sk (11472)|18.8.2012 11:06
Pytkin> aac ale nemozes porovnavat :) To je podstatne novsie a dokonalejsie kodovanie ako mp2. To akoby si zrovnaval video kodeky MPEG1 vs MPEG4/AVC. Zadalsie urcite nevysielas v mode dual-mono. AAC pri bitrate 128-160kbit hra uz celkom obstojne (bodaj by tak hrali vsetky satelitne TV)
Pytkin (7947)|19.8.2012 23:15
Hornet : mam to v podpise ..

vivid : jo ved ja viem .. ved preto sa pytam , ci to je MP2 ..
vivid.sk (11472)|19.8.2012 23:18
jj, mpeg 1 layer 2, rovnako ako pre vsetky ostatne SD kanaly (dokonca aj tie, ktore sa vysielaju v H264).
Dagy2 (3153)|20.8.2012 09:29
je to fakt odpad, včera som to tiež skúšal a pozeral ten bitrate na dajto. Brrr
vivid.sk (11472)|15.9.2012 23:16
A dnes tu mam opat porovnavacku, tentokrat to dopadlo asi najlepsie, a ako uvidite, audio bitrate nie je vsetko (t.j. ked je zdroj nanic, ani bitrate 256kbit tu nic nezmoze).

Remake starsieho "hitu" povodne od Vaya-Con-Dios asi pozna kazdy. Pred malou chvilkou to slo na MTV CZ s povodym bitratom 256kbit/s; full stereo (zdroj: Skylink).
Ako je vsak vidno na prilozenych screenoch, audio je urezane niekde okolo 12-13khz, prehnane cez kompresor (odstrani dynamiku) a vysedok si mozte vypocut. Kopa informacii chyba (a to ide o elektronicku sracku, co potom pri akustickych skladbach).

Zial, ide o hudobnu televiziu, kde by malo ist o jej kvalitu v prvom rade. Ako vidno, nie je zo psa slanina, na youtube casto najdeme podstatne lepsiu kvalitu. Neverite? (prepnut na 720p)


[audio zo skylinku je normalizovane na rovnaku hlasitost ako je v originale a uz viac nekomprimovane. Ukazky, cca 50sekund]
mirekv (7169)|17.9.2012 15:13
Ty se divíš? To dělají běžně i komerční hudební rádia, přeborník je asi E2, před optimodem kmitají modulometry normálně, za ním stojí prakticky na místě.
vivid.sk (11472)|17.9.2012 16:49
Radia su kapitola sama o sebe. For je v tom, ze kompresia mala pomoct zvuku. Vysledok je zial opacny (a casto katastrofalny). Obzvlast, ked sa pouzivaju eqvalizery s neskutocne hnusnym nastavenim krivky. Ceske radia nepoznam, ale u nas to "vyhrava" radio Express, ktore neznesiem ani sekundu. Ten hnusny zvuk sa da slepo poznat uz v prvych tonoch. Ostatne radia maju tiez svoj specificky zvuk, v tomto pripade doslova plati: menej je niekedy viac.
KamilZ (10277)|17.9.2012 18:05
U nás to rádiím snad zatrhli: http://blog.digizone.cz/jakub-melin/prichazi-revoluce-v-rozhlasovem-fm-pasmu/ (tedy pokud ČTU pohne zadkem a bude něco dělat).

Já jsem si až po přečetní a pochopení teprve uvědomil, co vlastně může znamenat remaster...
http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/117-road-to-hell.html
http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/235-navrat-do-pekla.html
vivid.sk (11472)|17.9.2012 20:05
Cital som to davnejsie, smutne, ale je to tak. A co je horsie, mnohe hviezdy si na svojom prepalenom zvuku zakladaju - vid posledne albumy Madonny. Ked prisiel pred par rokmi album Hard Candy, nestihol som sa divit, myslel som si, ze mam pokazene sluchatka.
ace960 (394)|28.6.2013 10:49
Uz davnejsie som cital toto vlakno (clanky na audiodrom este nie) a teraz som si nan spomenul. Je to fakt bieda. Neviete ako su na tom ine TV a radia u nas, napr. UPC sat. aj kabel, Magio, Orange alebo zahranicne (IT asi zle podla jedneho prispevku v tomto vlakne) a zaujimali by ma ja internetove radia. Semtam si pustim nejake internetove radio a aj ked je tam uvedeny teoreticky slusny bitrate tak sa mi ta kvalita nezda dobra. Porovnavam cisto subjektivne so zvukom klasickeho radia alebo Skylinku na tom istom audio vybaveni (zakladny Denon AVR a Canton repro). Predpokladam, ze to bude vsade nanic, len ci nepoznate nejake svetle vynimky.
StD (8612)|28.6.2013 12:45
Jestli máš DVB-S, tak si zkus pro srovnání pustit radiové kanály bouquetu německé ARD na Astře (FTA) - denně poslouchám třeba Bayern3 (jsou jich tam desítky) a Q. mi vyhovuje.
Dagy2 (3153)|28.6.2013 17:51
Pomaly niektorí audiofili (nemýliť si prosím s pedofilmi :) ) prichádzajú na to, že na dobré analog audio veľmi často digitalny zvuk alebo aj digital remastering nemá. Nejako v tých nulách a jednotkách chýba ten cit ktorý do toho hudobník vložil.
U internetového rádia mám vždy pocit že je to nejaké umelé a urezané - neviem či teoretický bitrate ktorý píše rádio je skutočne aj v prijímači. SAT sa mi zdá v tomto lepší, hlavne ako píše kolega napr. na A19.2E, prípadne keď počúvaš klasiku väčšina slušných rádií tiež v DD formáte (OE1, BR klassik atd).
Ivo Mašek (10205)|28.6.2013 18:51
Tohle všechno vyřeší (respektive už řeší) DAB technologie
mirekv (7169)|28.6.2013 18:52
Dagy: analog-digitál: pokud analog pořádně navzorkuješ, nemůžeš poznat rozdíl! Neberu komprese nebo třeba audioCD. Audiofil rozdíl pozná (to poznám i já), ale je to tím, že pozdější nahrávky jsou remastrované.
vivid.sk (11472)|28.6.2013 23:09
[QUOTE=ace960;461078]Neviete ako su na tom ine TV a radia u nas, napr. UPC sat. aj kabel, Magio, Orange[/QUOTE]
Satelitne:
- Skylink (uz bolo spomenute na predchadzajucich stranach)
- UPC (freesat) - bieda, vacsina kanalov 128kbit stereo mpeg layer 2.
- DigiTV - detto ako UPC, casto este horsie.

terestrialne:
- Towercom - 192kbit, neporovnaval som priamo.

kabel:
- UPC, bitrate 192-256kbit, pocitovo lepsie ako Skylink zvuk ma viac detailov, nie som si isty, ale mam pocit, ze je to original zo SIXu (minimalne SK stanice).

ostatnych providerov nemam moznost porovnat.

Problem zvuku je (casto) ten, ze sa to na kazdej trase prevzorkuje, casto ide k uzivatelovi 2-3x re-enkodovane audio a tam uz ani relativne vyssi bitrate nepomoze.
Idealny provider je preto ten, ktory neupravuje zdrojovy signal (a to mozu robit len kablovi operatori, koli vyssej kapacite svojich liniek).



[QUOTE=ace960;461078]Porovnavam cisto subjektivne so zvukom klasickeho radia[/QUOTE]
klasicke radia su uz nejaku dobu sirene tiez digitalne (a tiez komprimovane), takze rozdiel je maly. Svojho casu som porovnaval zvuk radia (FM analog z mojho tuneru Sony ST SE520) a digitalny zdroj zo satelu (192kbit) a rozdiel bol minimalny. To bolo uz v case, ked bola distribucia rovnaka, takze zasadne rozdiely by nemali byt.



[QUOTE=Dagy2;461095]... na dobré analog audio veľmi často digitalny zvuk alebo aj digital remastering nemá...[/QUOTE]
heh, a to je aky "analogovy zvuk"? Z pasky / z platne? Pokial viem poslednych minimalne 20 rokov je audio spracovavane (rozumej mastrovane) zasadne digitalne (a to vratane mastrov na vinyl). Takze o akom analogu je rec? Davam do pozornosti audio labely od Chesky Records, StockFish Records, ak niekto pochybuje o DDD nahravkach (casto dostupnych aj v Hi-Res), velmi rychlo zmeni nazor.
ace960 (394)|30.6.2013 12:25
Dakujem vsetkym za informacie.

StD: DVB-S mam a tak som skusil Bayern 3 (19,2E, 12266/H/27500 / 3/4). Subjektivne to hralo slusne. Inak to hodnotit pre mna nema az tak zmysel kedze vysoke parametre nemusia zarucit vysoku kvalitu ak je to zmrsene inym sposobom. Inak bitrate mi ukazovalo 306 kB/s.

Dagy2: Na internetove radia pouzivam vacsinou itunes, radiosure alebo shoutcast (+ chystam sa skusit aj cez DVB-S prijimac Ariva 200, ale internetove radia, nie DVB-S, cisto pre dodatocnu skusenost). Vzdy sa mi zda nejake plechove, bez ohladu na bitrate ale niekedy vynimocne chytim na itunes slusne znejuce radio ale moze to byt iba subjektivny klam. Popri Bayern 3 som skusil aj BR Klassik a znel mi dobre. OE3 na 12663/H/22000/ 5/6... tam som chytil nejak dlho hovorene slovo a bitrate bol pisany 47 kB/s (neviem ci znizeny docasne alebo aky je tam format zvuku atd.) tak neviem posudit.

Ivo Mašek: Presiel som si tunajsie vlakno o DAB aj tvoje zaujimave prispevky (uz som si ho letmo pozeral davnejsie). Napriek niektorym negativnym nazorom by som DAB bral ale nejak sa neviem zbavit dojmu, ze samotne DAB nam u nas nezaruci kvalitu, pokial to zoberu do ruk nespravni ludia ako je u nas zvykom. Ale dobre by posluzilo aspon DRM so zahranicnymi stanicami. Ak budem menit niekedy AVR (co sa zatial nechystam) alebo budem brat nejake male radio tak uz asi mrknem aby hralo aj prislusne DAB, trochu sa s tym zoznamit a pohrat sa s tym.

vivid.sk: Dakujem za prehlad. To viacnasobne prevzorkovanie je fakt skoda.

Este som si spomenul, ze v casom ked malo par ludi "analogovy satelit" tak sa mi kvalita zvuku radii zadala o stupen vyssia ako vtedy vysielane FM radia a ten dojem ostal vo mne dlho. Ale to len tak bokom, nebolo to porovnavane na rovnakom audio vystupe.
vivid.sk (11472)|30.6.2013 14:28
[QUOTE=ace960;461182]analogovy satelit[/QUOTE]
analog mal jednu vyhodu, bolo urcene "pevne" pasmo, ktore bolo nutne na pokrytie standardu a to nemohol nikto odrbat (tykalo sa to ako videa tak audia).
Dnes niekto moze vysielat 96kbit, ale aj 320kbit .... Rozdiely su priepastne. Ale najdolezitejsia je technologia (kvalitny enkoder), kvalitny zdroj signalu a moderne standardy dnesnej doby (AAC), nie zastarane MPEG Layer 2 (omnoho horsie v nizkych bitratoch ako Mpeg Layer 3 - mp3). Staci sa pozriet na youtube (720p/1080p videa) a porovnat AAC VBR ~150-170kbit s originalom z CD.