Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Ochrana elektroniky proti přepětí

Jiří Piškula (30)|15.7.2011 11:47
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Ochrana elektroniky proti přepětí



V posledních několika dnech se Českem prohánějí bouřky s rekordním počtem blesků. Ty mohou zapříčinit výkyvy napětí v rozvodné síti. Elektronické spotřebiče jsou na přepětí v síti obvykle velmi citlivé a mohou se špičkami snadno poškodit.

  • Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky?
  • Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu?
  • Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti?
  • Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky?

Napište nám své názory, zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
StD (8612)|15.7.2011 12:12
  • NE
  • ANO
  • ANO (+UZLY na kabelech)
  • NE
:p;):D:BB:
George eLzyx (4)|15.7.2011 12:40
  • NE, jen odpojuji přívod televizního signálu (venkovní anténa)
  • ANO
  • přepěťovou ochranu mám jen na přívodu k PC
  • NE, ale předchozím majitelům domu ano (komplet elektroinstalace).
JindraPce (60)|15.7.2011 12:53
Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky?
- No u rodičů kdysi ano. TV a modem. V paneláku nic nedělám.

Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu?
- Hromosvod ano a anténu kdo ví :D

Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti?
- UPS

Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky?
- Jojo kdysi dávno mi shořel modem. Ale muselo u toho uhodit do stromu kousek od baráku.
tesla15 (505)|15.7.2011 13:08
ANO rozpojuji koax. přívod od anteny na půdě, min 1m.
ANO
ANO
NE
Pytkin (7947)|15.7.2011 13:29
NE
ano
NE
NE
geronimoh (2327)|15.7.2011 14:19
1. Spotřebiče ze zásuvky nevytahuji
2. Hromosvod nemám, antény nejsou uzemněné (TV anténa je na půdě, sat.parabolické na komíně)
3. Mám jen poslední stupeň - zásuvku s přepěťovou ochranou ( na víc nejsou finance)
4. Ne
mishkooo1 (137)|15.7.2011 14:21
Nie
Nie(anténu mám izbovú - telku moc nepozerám)
Áno (pri rekonštrukcii el rozvodov v byte bola nainštalovaná prepäťová ochrana na každý istič) + na PC je UPSka
Nie
Pitomec (10211)|15.7.2011 16:52
ne
ano
ups
ne
Neregistrovaný (0)|15.7.2011 17:12
  • Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky?
  • Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu?
  • Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti?
  • Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky?

NE (ANO jen na chalupě)
ANO (NE jen na chalupě)
NE
NE
Ivo Mašek (10205)|15.7.2011 19:00
[quote]
Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky?
Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu?
Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti?
Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky?[/quote]
Ne
Ano
Ano
Ne
Neregistrovaný (0)|15.7.2011 20:24
Ne, ne, ano (přepěťovka na šňůře), ne.
Neregistrovaný (0)|16.7.2011 10:43
[QUOTE=Jiří Piškula;356919]
  • Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky?
  • Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu?
  • Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti?
  • Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky?

NE
ANO - mimo jiné, požadují to i platné předpisy!
ANO - všechny stupně přepěťových ochran od přípojky do domu až po rozvody pro spotřebiče - A TO NEJEN PRO TV! Je to investice, ale určitě je to lacinější, než následná obnova zničených spotřebičů v domě. To si dnes asi moc lidí nedokáže spočítat. Argument typu "to je drahé to nechci" pak přechází do jiné dimenze (zničené PC, TV atd...)
NE - i když v těsném okolí došlo k výboji a sousedi bez ochran zaplakali...
tjurny (496)|16.7.2011 11:42
za bourky nevytahuju nic , hromosvod mame , pouze kabelovka tak doufam ze to maj poreseny :-) ale i tak jsem pro jistotu poridil prepetovou ochranu z ochranou anteny, na sitove veci (modem, router, dva swiche, nas) pouzivam UPS. Zatim mi nic nevyhorelo.
arkij (540)|16.7.2011 11:57
Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky?
- doma ne, na firmě, pokud jsem zrovna přítomen, nebo někdo z kolegů občas ano

Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu?
- ano na firmě i doma

Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti?
- na serveru na firmě UPS, doma ne

Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky?
-doma ne, na firmě už dvakrát.

Jednou, to jsme ještě byli na internet propojeni s poskytovatelem přes střechy pomocí koaxu, to odpálilo tři síťovky na PC (dnes to máme propojené optikou).
Podruhé loni to vzalo přes anténu a následně síť jednu základní desku, router, switch, síťovku na notebooku (kolegovi z jiné firmy, co je na nás propojen přes síť) a tu krabičku co je do ní napojena optika + samozřejmě vše co je u antény.
zatty (1215)|16.7.2011 13:05
1. NE
2. nemám anténu (jinak uzemněný revizovaný hromosvod je)
3. ano na audio sestavu a postupná obměna i v zásuvkách
4. ano 2x shořel HDD v kompu
Neregistrovaný (0)|16.7.2011 20:30
1. ne, pri silne bource vypinam napajeni anteny, LNB a WiFi AP
2. ne, jsem ve "stinu" a nez "casto nerevidovany hromosvod", tak radeji zadny...
3. ne
4. ne
Ivo Mašek (10205)|16.7.2011 20:52
Tak nevím, jestli je to odvaha, nebo zbytečný risk. Ono to funguje většinou tak, že 99x se nic nestane a po stý to pak stojí za to, se vším možným i nemožným.
Neregistrovaný (0)|16.7.2011 22:12
[quote=Ivo Mašek;357116]Tak nevím, jestli je to odvaha, nebo zbytečný risk. Ono to funguje většinou tak, že 99x se nic nestane a po stý to pak stojí za to, se vším možným i nemožným.[/quote]

odzkouseno nekolika generacemi / i nemeckymi /, 70m vysoky kostel na kopci s prehledem pochyta vse v mem okoli / udoli /... a od kuloveho me zadny hromosvod nezachrani..., jinak vlastni zemnici odpor rozvadece mam pod 4 Ohmy...
geronimoh (2327)|16.7.2011 22:46
[quote=Neregistrovaný;357125]odzkouseno nekolika generacemi / i nemeckymi /, 70m vysoky kostel na kopci s prehledem pochyta vse v mem okoli / udoli /... a od kuloveho me zadny hromosvod nezachrani..., jinak vlastni zemnici odpor rozvadece mam pod 4 Ohmy...[/quote]

Jo, může být, že kostel pochytá blesky v okolí. Jinak blesk si to klidně praští i rovnou vedle hromosvodu, klidně i vedle aktivního. Od kulového blesku by tě ochránila jedině Faradayova klec. No a když blesk praští někde poblíž (třeba do pole vedle vesnice), tak hrozí přepětí v el.síti atd...
Neregistrovaný (0)|17.7.2011 10:57
[quote=geronimoh;357135]...blesk si to klidně praští i rovnou vedle hromosvodu, klidně i vedle aktivního. ....a když blesk praští někde poblíž (třeba do pole vedle vesnice), tak hrozí přepětí v el.síti atd...[/quote]

vse se muze stat, ale zatim za cca 20 let v baraku / puvodni stavba urcite pred r. 1800 a nikdy do nej, ani okolnich staveb nic "nepreastilo" / s osobne provedenymy Cu rozvody mne odesel jen sat. prijimac pri vymene spinacek CEZem a znovuzapnutim hlavniho jistice - nikdo nebyl doma / holt proudovy impuls je svina... /
geronimoh (2327)|17.7.2011 11:20
[quote=Neregistrovaný;357159]vse se muze stat, ale zatim za cca 20 let v baraku / puvodni stavba urcite pred r. 1800 a nikdy do nej, ani okolnich staveb nic "nepreastilo" / s osobne provedenymy Cu rozvody mne odesel jen sat. prijimac pri vymene spinacek CEZem a znovuzapnutim hlavniho jistice - nikdo nebyl doma / holt proudovy impuls je svina... /[/quote]

Ale jo. Kdysi nám na školení říkali, že za ochranu před bleskem utratí mnohem víc, než by byla výše škod způsobených blesky, čili je to podle mé "sedlácké logiky" plýtvání. Navíc nám tam říkali, že v některých místech opakovaně blesky klidně práskájí do objektů stojících vedle hromosvodů, aniž by zasáhly i hromosvod.

To jak odešel sat.přijímač po zapnutí hlavního jističe je dost podivné. U nás při letních bouřkách, nebo podzimních větrech vypadává elektřina co chvíly a nic mi naštestí zatím neodešlo. Když jsem měl ještě analogový satelitní přijímač Nokia, model už nevím, tak se při bouřce sám vypnul, na displeji se objevila vodorovná čárka a nešel zapnout. Už jsem myslel, že je po něm, ale asi po půl hodině se opět rozjel. Jednomu známému praštil blesk vedle baráku do pole a doma mu shořely všechny elektrospotřebiče, kromě CRT televizoru Nokia.
Pitomec (10211)|17.7.2011 11:23
Obvykle to zdechne přes uzemnění, což je bohužel veký nešvar nových televizorů, že je výrobce dělá i s připojením na ochranný kolík :-k
geronimoh (2327)|17.7.2011 11:26
[quote=Pitomec;357166]Obvykle to zdechne přes uzemnění, což je bohužel veký nešvar nových televizorů, že je výrobce dělá i s připojením na ochranný kolík :-k[/quote]

A sakra. Ten můj nový Panák to tak má. Moje předchozí televizory měly jen vidlicovou zástrčku.
Ivo Mašek (10205)|17.7.2011 11:30
Kdyby jsi si koupil SHARPa, tento problém nemáš :-D . Opravdu, moje TV Sharp má pouze vidličku, žádný "přiblblý" kolík není.
Pitomec (10211)|17.7.2011 11:33
Tak to o něm začnu uvažovat, protože TV s "kolíkem" u mě dělá brum (zemní smyčku), ale bohužel to nejde odstranit díky tomu, že mám kabelovku sloučenou se SAT už na chodbě baráku a galvanický oddělovač není kam dát (protože nepouští SS napětí, což je u SAT nutnost).
geronimoh (2327)|17.7.2011 11:44
[quote=Ivo Mašek;357169]Kdyby jsi si koupil SHARPa, tento problém nemáš :-D . Opravdu, moje TV Sharp má pouze vidličku, žádný "přiblblý" kolík není.[/quote]

To mě ani ve snu nenapadlo, že bude mít připojený i ochranný kolík. Budu muset našetřit na proudový chránič. :-)
sumida (0)|17.7.2011 22:36
× NE
× NE
× ANO
× NE

Bouřky se moc nebojím (tím myslím moje přístroje, ne sebe), ale podobné nebezpečí může hrozit i když není bouřka. Několikrát se mi víceméně náhodně podařilo naměřit v síti i 245 VAC, stačilo ještě trochu více a ..... Hlavně proto jsem si pořídil přepěťové ochrany, aby duše mla klid.
RoPo (6061)|17.7.2011 22:56
1) ne
2) ano
3) ano - v rozvadeci mam na kazde fazi prepetovou ochranu fy Saltek tridy B+C dale mam instalovane, tam kde je to potreba zasuvky ve zdi s prepetovou ochranou tridy D dale mam pojisteni domacnosti, ktere kryje poniceni elektroniky a prepetovych ochran vlivem prepeti. Internetove pripojeni mam chraneno prepetovou ochranou fy Saltek na LAN - uzemeno medenym dratem primo do rozvadece s nizkym ohmickym odporem. Dale nekolik UPS s prepetovkami (samozrejme zapojene do zasuvek kde prepetovka tridy D neni)
4) zaplat panbu - zatim nestalo

Co se tyce hromosvodu neni povinnost jej generelne na dome mit. Nutny je tam kde je toto upraveno mistnimi predpisy stavebmiho uradu. Nastesti jsem v oblasti, ktera je bourkove klidna. Hromosvod vsak pro klid duse mam a to i uzemneny a zrevidovany.
Neregistrovaný (0)|18.7.2011 13:53
Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky? - ano, včetně přívodů od antén
Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu? - ano, řadový dům, společné zemění dle původních předpisů
Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti? - běžná přepěťovka s multizásuvkou Bandridge
Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky? - naštěstí ne

Na přepěťové ochrany na vstupu - v rozvaděči - jsem slyšel toliko názorů, že jsem zůstal u levnější varianty - vytahování ze zásuvky. Samozřejmě že ledničku a vestavné spotřebiče neodpojuji. Občas jen vypnu jistič, což však neodpojí zem a nulák.
tesla15 (505)|18.7.2011 15:56
Velká tovární budova s hromosvody, vedle malý přístavek bez hromosvodu. Blesk si vybral ten nízký přístavek. Cesta menšího odporu zvítězila.
mirekv (7169)|19.7.2011 14:10
Doma v pohodě, bydlím v paneláku, el. síť je stabilní a internet do domu je přivedený optikou. Horší je situace na Pradědu, kde pracuji, tam při pořádné bouřce lítají jiskry mezi radiátory a byl by zázrak, kdyby občas něco neodešlo. Takže při blížicí se bouřce a na noc odpojuji od svého PC internet a taky přívodní el kabel.
píďa_m (716)|20.7.2011 18:34
Vytahujete za bouřky spotřebiče ze zásuvky? * pokud je ta bouřka blízko tak jo.
Máte na střeše hromosvod a uzemněnou anténu? * ano
Používáte doma nějakou zvláštní ochranu před účinky přepětí v síti? * doma ne
Stalo se vám už, že bouřka zapříčinila zkázu vaší elektroniky? * jo, na domácím převaděči VHF odešel přijímač.

Bydlíme v údolí, takže to není moc kritické, ale pokud je bouřka blízko, tak vytahuju přívody od ant. (které jsou na střeše) z radiostanic a odpojím svody TV ant. na půdě co dou do zesíku pro STA. Také odpojím přívod telefonního kabelu do modemu a dám ho dál od něj, neb jiskřička přeskočí..

To co píše Mirekv znám z Klínovce a Blatenského vrchu, kde sem jako malé kuře pomáhal radioamatérúm atd.. nejhorší je to před příchodem bouřky. Pověšený odpojený kabel se houpe u RACKu z technikou a lítaj z něj jiskry které ho pravidelně rozkyvadlují.

Test: jestli víte odkud jde vizuálně blesk za bouřky: z mraků na ground, nebo naopak ?
marthen (9)|29.7.2011 13:17
většinou NE, ale přiznávám při letošních velkých bouřkách ano
NE
ANO/Belkin
NE