Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sonic Scenarist 1.díl - film ve scenaristu

666dia (476)|13.7.2011 22:56
Nebudu vám tady vysvětlovat celou strukturu DVD, stejně jako funkci jednotlivých commandů, zbytečně bysme zabírali místo. To vše byste měli pochopit, jak budeme skládat jednotlivé části.

Spustíme Sonic Scenarist a objeví se vám tato obrazovka:



Vy tam nebudete mít žádné projekty, takže zvolíte New, tam vyberete druhou položku defaultPAL. Nabídne vám to klasickou obrazovku, kam projekt uložit a uložíte jej.
Otevře se vám hlavní pracovní plocha. Tady se na chvilku zastavíme. Hlavním problémem bude pro vás poskládat pracovní plochu, teda pokud nemáte dva monitory. Dá se jednotlivá okna posouvat, takže bych doporučoval 2, 3, a 4 dát dolů na jednu linku.
S hlavní plochou je ve Scenaristu celkem 5 obrazovek a tak to je označeno i na obrázku, rozloženém tak, jak to mám já na dvou monitorech :
1. Hlavní plocha
2. Information Windows (schovat případně zobrazit se dá klávesou F4, nebo druhým tlačítkem nahoře pod File – Edit atd…)
3. Asset Manager (F2 nebo první tlačítko)
4. Properte Browser (F3 nebo třetí tlačítko)
5. A poslední je nezávislé okno Simulation Windows (F5 nebo čtvrté tlačítko)
[COLOR=red]* - tuto část návodu jsem psal před pěti lety, v dnešní době stačí jeden širokoúhlý čtyřiadvacetipalcový LCD monitor[/COLOR]



Každé okno má svůj význam, který si vysvětlíme rovnou na projektu.
Do stejné složky, kam jsme uložili projekt, si dáme film ve formátu *.m2v a zvuk ve formátu *.ac3. Pro přehlednost si tam můžeme udělat ještě podsložku, třeba s názvem film, což bych doporučoval, abychom se v tom později vyznali, protože tam budeme později přidávat další složky, teda ti, co budou mít zájem vytvořit si i menu.




Teď přejdeme k tomu, jak natáhnout film do Scenaristu.
Nahoře máme záložky:
Data Editor, Track Editor, Scenario Editor a Layout Editor.
Taky je nebudu na začátku vysvětlovat, vše uvidíte. Klikneme na záložku Track Editor a přetáhneme myší (z Total Commanderu, nebo z průzkumníka Windows) do bílého (většího) okna předem připravený film ve formátu *.m2v. Nechejte si u toho otevřené okno 2, abyste viděli průběh natahování filmu.
Můžete to myší přetáhnout i do šedého okna, funkce je stejná. Teď dvojklikem otevřeme film v bílém okně, nebo v levém, zase je funkce stejná a na timeline se nám objeví film:



Do pole, které jsem označil červeným křížkem zase přetáhneme myší zvuk. Označíme zvukovou stopu na Czech – tedy pokud je česká. Stejným způsobem přetáhneme případnou další zvukovou stopu. Titulky tam zatím dávat nebudeme. Tomu se budu věnovat ve zvláštní kapitole.
Na řadě jsou kapitoly, ty můžeme vytvořit dvěma způsoby. První je, že nahoře v okně s časem zadáme požadovaný čas, zmáčkneme Enter a nahoře klikneme na ikonu klapky, je to sedmá ikonka od času, nebo kombinací kláves CTRL + M. Asi nejvíc ale některé bude zajímat druhý způsob.
K tomu budeme potřebovat textový soubor, který bude vypadat takhle:

00:05:00;00
00:10:00;00
00:15:00;00
00:20:00;00
00:25:00;00
00:30:00;00
00:35:00;00
00:40:00;00
00:45:00;00
00:50:00;00
00:55:00;00

atd…


Klidně si jej udělejte až do 03:00:00;00, když je film kratší, dál se kapitoly samozřejmě nevytvoří.
Tohle dáme do poznámkového bloku (notepadu) a uložíme. Místo přípony txt, přejmenujeme na *.csv. Pak nahoře vybereme Tools – Import Chapter a načteme ten uložený soubor a vytvoří se nám kapitoly. Nelekněte se, že vám to nevytvoří kapitoly přesně na těchto časech, kapitola musí být na I-Framu, takže si Scenarist vytvoří kapitolu na nejbližším I-Frame. (A je mu jedno, jestli dopředu, nebo dozadu.)

Pro NTSC, což asi nebudete potřebovat, je před posledním dvojčíslím dvojtečka místo středníku.

Až tohle máme hotové, přepneme se do okna Scenario Editoru. Z okna Asset Manageru a záložky Track si přetáhneme film (zase myší) na složku Title_1 ve VTS_1.
Výsledek bude vypadat nějak takhle:



First Play je už automaticky natažen na Title_1, ale kdo chce, může si vyzkoušet natažení znovu. Takže uchopíme žluté ouško a natáhneme ho na Title_1_1 (u mě na obrázku), vy tam budete mít nejspíš Title_1.
Objeví se vám tahle obrazovka:



Ten první řádek potvrdíme – OK. To znamená, že tam bude jako jedinný command. Ten druhý dáme v případě, když na daném commandu už máme nějaký command, on se zařadí na konec. Tím jsme vlastně udělali první link.

Pak už jen přepneme do okna Layout Editoru. Step 1 necháme DVD Video, Step 2 –zde nastavíme cestu, kam se film uloží a ve Step 3 buď necháme vytvořit jen strukturu na disku, případně image a na závěr rovnou vypálení.
Celý proces tvoření DVD můžeme sledovat v okně 2 – tedy Information Window.
Projekt nemažte, příště v něm budeme pokračovat!!!

Konec prvního dílu.
StD (8612)|15.7.2011 15:03
[OT]Možno zde hned kapitolu komentovat a diskutovat??? Nebo diskuse bude až na konci návodu??? [/OT] Já třeba hned krok 3 dělám jinak. Zdroje nejprve importuji do vytvořených adresářů Video a Audio. Pak otevřu okno Tracků a nejprve jdu do nastavení (Settings --> Track Stream Settings) kde navolím nejen AR výstupmího videoformátu (Default je na 4:3, podle potřeby změním na 16:9), ale i vyberu jazykové stopy audia i titulků (prázdné) - do těch se pak rovnou přetahuji patřičné soubory myší.

Pak u mne následuje krok manuálního zadání časů kapitol do okénka času vlevo nahoře, protože si to vyhledávám na klíčové snímky v jiném programu (Womble) a pracuji podle ručních poznámek... ale to je o řemeslné práci. ;):p:cool:
666dia (476)|15.7.2011 18:41
jen klidně komentuj...
"kde navolím nejen AR výstupmího videoformátu (Default je na 4:3, podle potřeby změním na 16:9)" - default si nastavíš sám v záložce Settings - Default Settings třeba takhle:



takže ne vždy je default 4:3....

já to mám vždy předvolené podle toho, co dělám za projekt, je to rychlejší....
navíc...tohle upravíš pouze u obrázků, video nejde upravit, tam je to daný....
StD (8612)|15.7.2011 20:43
Jo to možná platí u v 3.1 a vyšší, ale u v 3.0 co mám se do tohoto základního settingu vůbec nedostanu, mohu klikat marně až do Hallelujah, pokud použiji "DefaultPAL" profil - jedině to jde u vlastních nově vytvořených profilů. Default profily jsou u mne uzamčené.