Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Čím dražší kabel, tím lepší obraz?

Jiří Piškula (30)|8.7.2011 10:03
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Čím dražší kabel, tím lepší obraz?



Nejeden TV divák musel řešit otázku, jak propojit např. satelitní přijímač (nebo DVD rekordér, set-top-box,...) s televizorem tak, aby měl co nejlepší obraz/zvuk. U analogových rozhraní se obvykle vyplatí připlatit si za kvalitní kabel s větším průřezem a dokonalým stíněním. U digitálních rozhraní by mělo být výhodou, že nejsou tolik choulostivá na různé rušící vlivy. Např. HDMI by mělo spolehlivě fungovat bez nutnosti používat velmi drahé kabely. Je to však pravda?

  • Máte zkušenost s tím, že se (ne)vyplatí připlatit si za kvalitní kabel?
  • Platí úměra, že čím je vyšší cena kabelu, tím vyšší je i jeho kvalita, nebo se na trhu vyskytují i předražené „šunty“?
  • Jaké přístroje a čím máte doma propojené navzájem?


Napište nám své názory, zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Ivo Mašek (10205)|8.7.2011 11:26
Většinou používám SCART kabely (obsazené všechny piny) a HDMI kabel. Vše dražší sorta (opletení a material opravdu něco stojí).
[quote]
Platí úměra, že čím je vyšší cena kabelu, tím vyšší je i jeho kvalita
[/quote]
Myslím si, že neplatí. Ovšem, např. u HDMI kabelu s délkou nad 10 metrů bych se levným kouskům vyhnul.
[quote]
Máte zkušenost s tím, že se (ne)vyplatí připlatit si za kvalitní kabel?
[/quote]
Já osobně vždy přejdu regály z nejlevnějšími výrobky a vybírám až u těch cenově vyšších.
XatriX1410 (5)|8.7.2011 14:08
Doma mam prepojene HTPC s 50" plazmou cez 1,5m HDMI, ktore som kupil u nas na predajni za necelych 6 eur. Moj spoluziak sa v takychto veciach nevyzna, siel do electro worldu, odkial si odniesol metrovy pozlateny HDMI za 30eur (tusim ten moj ma tiez pozlatene konce :D). Ja osobne som ziadny rozdiel v kvalite nezaznamenal.
Ale suhlasim s nazorom vyssie, ze pri vacsej dlzke by som si uz lacny kabel nekupoval, resp. nekupoval bez toho, aby som si ho mohol vyskusat s moznostou vratit ho spat.
RoPo (6061)|8.7.2011 14:22
Používám kabely PremiumCord a nikdy žádný problém.

5ks HDMI 1,3b do 2m s pozlacenými konektory v ceně snad 180,- Kč a žádný sebemenší problém.

3ks HDMI 1,4 do 2m s pozlacenými konektory v ceně snad 180,- Kč a žádný sebemenší problém.

1ks HDMI 1,4 10m s pozlacenými konektory v ceně snad 300,- Kč a žádný sebemenší problém.


Je sice prvada, že kvalita něco stojí (a připojuji se k tomuto tvrzení), ale člověk má brát kvalitu ne vždy měřítkem, že čím dražší tím lepší. Pro laika je to však peklo.

1x jsem se spálil při koupi "kvalitního" TV kabelu pro spojení účastnické zásuvky s TV a obraz v DVB-T se rozpadal, mrznul atd. jako pexeso (měl velký útlum). Udělal jsem si vlastní kabel s kvalitním koaexm a konektory a je klid.
duves1 (0)|8.7.2011 18:53
Čo kabel, ale ja som nedavno vymenil k LCD TV 82 cm (Sony Bravia) iny DVD prehravač. Miesto SCART ma HDMI vystup. Vsade som čítal/počul, že bude kvalita lepsia a nič.
zizicek (0)|8.7.2011 18:59
S HDMI mám celkem široké zkušenosti, v práci lidem zapojujeme HD IPTV STB přes HDMI, co zákazník to jiná televize apod.

Z hlediska HDMI kabelu je opravdu jedno, kolik stojí, důležitější je pohlídat si aby splňoval potřebnou normu (1.3, 1.4 apod.). Při běžné délce do 3m není vůbec žádný rozdíl v kvalitě přenosu obrazu/zvuku mezi kabelem za 100Kč a kabelem za 2000Kč.

Při větších délkách už je lepší si pohlídat aby kabel měl kvalitní stínění, tam už při 1080p jsme u levných kabelů narazili na různé problémky, nejčastěji "mžikové" výpadky, ale stalo se i, že se vůbec HDMI nepropojilo.

Další věc je, že 90% lidí kabel jednou zapojí, a už do toho nikdy "nehrábnou". Proto není potřeba ani hledět na nějakou extra kvalitu provedení, trvanlivost konektorů apod. a i ten nejlevnější kabel poslouží spolehlivě.

Pokud člověk neustále něco přepojuje apod. (např. HDMI k notebooku) tak pak bych doporučil koupit kvalitnější kabel, hlavně s měkčím/ohebnějším provedením. A taky s kvalitními konektory. Nemusí být pozlacené, to je nedůležité, spíš aby kontakty byly kvalitně provedené a dostatečně "tuhé". U pár těch nejlevnějších HDMI kabelů se nám výjimečně stalo, že při opakovaném zapojování se doslova "zmuchlaly" některé kontakty v konektoru, a kabel pak nefungoval.

Takže moje resumé - do 3m a "na stálo" plně vyhoví i ten nejlevnější HDMI kabel splňující požadovanou normu (1.3 apod.).
Nad 3m nebo pro opakované připojování (např. notebook) je lepší připlatit a koupit kabel v kvalitnějším provedení. Ale ani tady není třeba utrácet tisíce za pozlátko.
geronimoh (2327)|8.7.2011 19:27
Souhlasím s "zizicek"-em . Za HDMI kabely opravdu není potřeba utrácet velké částky. Nedávno jsem koupil asi 3 ks dvoumetrových HDMI kabelů v ceně okolo 100 Kč za kus a není poznat rozdíl mezi nimi a drahým Bandridge. Dále používám kvalitní Bandridge komponentní kabely a kvalitní kabely SCART s dvojitým stíněním a pořádným průřezem - u SCART kabelů už rozdíl poznat je. Optické kabely mám jak úplně obyčejné, většinou dodané s přístrojem, tak i kvalitní, ale rozdíl jsem nezaznamenal. Kabely cinch-cinch, ať už na propojení kompozitního videa, či analogového a digitálního audia jsem postupně vyměnil z původně obyčejných za kvalitnější provedení. Reproduktory mám připojené kabelem HAMA 2x4mm2, který jsem koupil velice levně na Aukru (celou cívku). Četl jsem o testu v Brněnském HI-FI klubu, kdy zkoušeli, zda muzikanti s takzvaným absolutním sluchem poznají rozdíl při použití drahých kabelů k repro a levných a výsledek : nepoznali .
Ivo Mašek (10205)|9.7.2011 07:25
[quote]Četl jsem o testu v Brněnském HI-FI klubu, kdy zkoušeli, zda muzikanti s takzvaným absolutním sluchem poznají rozdíl při použití drahých kabelů k repro a levných a výsledek : nepoznali .[/quote]
Tos neuváženě hodil smeč na Klimka. Bude pravděpodobně jiného názoru :-) .
Ivo Mašek (10205)|9.7.2011 07:30
[quote]
Miesto SCART ma HDMI vystup. Vsade som čítal/počul, že bude kvalita lepsia a nič.
[/quote]
Jeden "menší" rozdílek tam ale je. Přes SCART nechytneš kanály vysílající v HD, fullHD. To naladíš právě jenom přes to HDMI.
No a takové HD není vždycky HD. Ale skutečné HD, např. co vysílá NationalGeographic, tak to je opravdu nádherný obrázek. Takových kanálů je více (defacto pouze zahraničních), a tam to poznat fakt je.
geronimoh (2327)|9.7.2011 08:39
[quote=geronimoh;356079] Četl jsem o testu v Brněnském HI-FI klubu, kdy zkoušeli, zda muzikanti s takzvaným absolutním sluchem poznají rozdíl při použití drahých kabelů k repro a levných a výsledek : nepoznali .[/quote]

[quote=Ivo Mašek;356111]Tos neuváženě hodil smeč na Klimka. Bude pravděpodobně jiného názoru :-) .[/quote]

Abych to ještě doplnil, tak jestli se nepletu, tak Brněnský HI-FI klub po tomto testu doporučuje obyčejný kabel 2x2,5mm2 jako dostačující pro připojení reproduktorů. Podle mě u těchto babelů hraje roli pouze průřez (podle mě 2x2,5mm2 postačí) a čistota mědi, což si uživatel nemůže nijak snadno ověřit. :-)
Maneto (3)|9.7.2011 12:18
Prečítal som si podstatne zhodné názory ako je môj, a musím s nimi len súhlasiť. LG 42LE8500 som mal jeden čas prepojený s HTPC Fujitsu Siemens na skúšku pomocou komponentného kábla, dodaného s HTPC, a po prepojení cez Onkyo HTX 22-HD jedným no name 1,5 m HDMI + 15 m (pätnásť) PremiumCord HDMI som rozdiel veru poznal. Napriek väčšej dĺžke kvalita bola o kategóriu vyššie. Samozrejme musel byť aj obsah dodávaný do TV v rozlíšení 1080p/i. Či sa už jednalo o Blu-ray disky, alebo programy v HD kvalite z Fergusona HF8900HD. Neskôr po vymenení 15 metrového kábla za 1 metrový som už rozdiel nepoznal.
Gappa (36)|9.7.2011 15:31
U HDMI kabelů běžných délek (cca 3 m) je cena za "kvalitu" provedení jen tahání peněz z lidí. Vyplývá to z digitálního způsobu přenosu dat tj. kabel buď funguje nebo ne, jiná možnost v digitálním přenosu není možná.
mirekv (7169)|10.7.2011 14:01
Taky záleží, přes co signál jde, 10m HDMI PC-TV šel v pohodě, ale PC-přepínač HDMI (na TV mám jen jeden HDMI vstup)-TV už ne, musel jsem koupit lepší.
píďa_m (716)|10.7.2011 20:17
Máte zkušenost s tím, že se (ne)vyplatí připlatit si za kvalitní kabel?
- ano vyplatí

Platí úměra, že čím je vyšší cena kabelu, tím vyšší je i jeho kvalita, nebo se na trhu vyskytují i předražené „šunty“?
- ano vyskytují

Jaké přístroje a čím máte doma propojené navzájem?
- to se sem nevejde.

ad qualita kabelů:

u videokabelů (HDMI, SCART, koax...) záleží na:
- kapacitě mezi jednotlivými vodiči a stíněním
- impedanci (tedy ne odporu - ten je v pohodě)
- indukční vazby mezi jednotlivými vodiči v kabelu
- stínění jednotlvých drátků v kabelu a to jak mezi sebou tak i celkově od okolního rušení
- kvalitě mechanického provedení konektorů


u repro kabelů:
- odpor (matroš, průřez, postříbření) .. (mmj. bezkyslíkatá Cu = blbost)
- ohebnost (mám kabely Oelbach, licny (2páry) k repro pod kobercem jsou placaté jeden drát šířka 14mm výška 2mm, jsou z jemňoučkých Cu drátků, takže jdou dobře ohýbat i při té síle).
- kdekdo podceňuje svorky a to je chyba

to jen v rychlosti.. třeba mě něco ještě napadne..
zatty (1215)|12.7.2011 16:24
1) ano vyplátí se připlatit za lepší kabel

2) ne úměra neplatí. jsou na trhu drahé kabely které nic převratného nepřinášejí

3) mám doma AVR onkyo SR 508 ktomu onkyo DVD 309; asus O!PLAY HD 2; LG 3D BX 580; Topfield HSCI 7700; notas sony vaio....vše mám propojené do AVR přes kabely panasonic ches 15 4K2K+ notas je propojen eagle cabel 4K2K z receaveru je to vytažené do UE55D8000 atlona hdmi plochý bílý...všechny jsou v kategorii high spead s +10,2gb/s; 4K2K rozlišením a s cetifikací do 5m

všechny kabely jsou výborné a rychlé..ani mkv ani BD ani PS3 se přes ně nekouše při žádném rychlém pohybu

jinak repro mám Magnat monitor suprame 1000 (zatím). zadky jsou propojeny pronosnama s průřezem 4mm v kombinaci měď/postříbření, do subwoferu je tam 4mm eagla cabel měď/stříbro a ze subwoferu je tam orig stříbro 3mm
RoPo (6061)|12.7.2011 16:41
[quote=zatty;356570]....vše mám propojené do AVR přes kabely panasonic ches 15 4K2K+...[/quote]

Což je kabel HDMI standardu 1,4a. Takovýchto kabelů mám několik v délce 2m (za cca. 98 Kč) a 10m (za cca. 239 Kč) od německého výrobce PremiumCord mám mezi BD přehrávačem, domácím kinem, dvojitý HDMI přepínačem, projektorem, PDP, HTPC, HD SAT technisat a DVD HDD panasonicem a nemám sebemenší problém.

Taktéž "se přes ně nic nekouše při žádném rychlém pohybu".