Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Staré kazety - přišli jste někdy na prokazatelnou degradaci vlivem stáří?

Fricoolinek2 (675)|7.7.2011 00:57
Můžu se zeptat, přišli jste někdy u nějaké staré videokazety (15 nebo spíš 20 let) na to, že by záznam časem zdegradoval? Jde mi o to, že jestli takový to "rychle digitalizujte" není spíš trochu klišé.

Osobně zastávám ten názor, že digizáznam je trvanlivý hlavně díky tomu, že se dá "beztrestně" kopírovat. Řekl bych, že dnes člověk bude mít větší naději s 20 let starou kazetou než za 20 let se současným 3,5" exterákem.
Pitomec (10211)|7.7.2011 07:34
Zhoršení kvality nepozoruju, resp. ona ta kvalita je mnohem horší než u současných záznamů, což je ale dáno tím, že už v době pořízení to nestálo za nic.
RossiD (1271)|7.7.2011 08:01
Ono pochopitelne dost zalezi na uskladneni kazet.V extremnich podminkach /prime slunce, vlhkost, prasnost atd./ je jasne, ze se paska nicit bude.Skvosty stare vice jak 20 let mam a opotrebeni vcetne vlivu prostredi tam znat rozhodne je, proto hlavne zaznamy tipu rodinnych kronik se snazim digitalizovat na o dost mene spolehlive medium DVD + sychr zaloha na o neco vice spolehlivy HDD a to hned v nekolika kopiich .Malo platne, thriller o tom, kdyz byl clovek jeste "jura" a jeho manzelka "kocka" /ona je tedy porad, ale 17 je 17 :) /, deti v plenach - to proste pak nikde z Rapidshare nestahnete, narozdil od Patku 13, ci Halloweenu :-D
StD (8612)|7.7.2011 08:08
Já ano - jeden nešťastník mi přinesl k digitalisaci v TVstudiu nahraný záznam návštěvy kašpárka Klause v Nizozemí někdy na začátku 90. let (jeho bratr tam byl tehdy velvyslancem). Bylo to na S-VHS 60min kazetě a můj S-VHS přístroj (Grundig VS680VPT ProLine) to už sotva plynule přehrál, při digitalisaci tam byly díry v TimeCode, takže obraz jen nepravidelně poskakoval. Vytáhnout z toho šla jen audiostopa, ta byla neporušená.
Měl ještě jednu takovou kazetu - ta digitalizovat šla, ale obraz příšerný.
Fricoolinek2 (675)|7.7.2011 11:19
[quote=Pitomec;355816]Zhoršení kvality nepozoruju, resp. ona ta kvalita je mnohem horší než u současných záznamů, což je ale dáno tím, že už v době pořízení to nestálo za nic.[/quote]

Tak, to je problém. Vliv stáří x kvalita videa (příp. i třeba TV signálu nebo kabelů) v době vzniku nahrávky.

Možná tak si porovnat třeba 10 let starou zdigitalizovanou nahrávku (tehdy 10 let staré kazety) a stejnou kazetu zdigitalizovat i nyní, kdy má již dvacet let. Nejlépe pomocí stejné A/D převáděcí techniky.
geronimoh (2327)|7.7.2011 12:08
Já to nedokážu objektivně posoudit. V době záznamu jsem měl 21" CRT a dnes to pouštím na 46" LCD či momentálně na 50" projekční TV. Fakt je, že pokud jsou videokazety správně uskladněné, tak je záznam pořád nad očekávání dobrý (nedegradovaný). Absolutně zachovalé jsou záznamy pouze audia do šikmých stop, a to i v LP režimu. Pak jsou taky ve skvělé kondici videozáznamy na kvalitních videokazetách, které byly nahrané jen jednou. Tam nepozoruji žádné výpadky. Některé videokazety o délce 240 min. mají asi trochu vytahanou pásku, 180 minutové ne. Vlivem všudypřítomného magnetizmu vycházejícího ze Země bych čekal znatelnější degradaci záznamu, třeba jako je dobře pozorovatelná na některých starších audiokazetách.
PS : Kéž by byl stejně spolehlivý záznam na DVD-R.