Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon HF M41 vs. HF G10 - vyplatí se připlatit?

David Lister (405)|19.6.2011 16:00
Další téma nerozhodného neznalce, ale snad vás to neurazí :-)

Otázka je jasná, vyplatí se připlatit na G10 oproti M41.
Konečně bych si chtěl koupit rodinnou kameru, protože točení přes DSLR je sice "umělecky zajímavé", ale rozhodně ne jednoduché a pohodlné.
Kamera by měla sloužit na takové to běžné rodinné točení, děti v pohybu, záběry z dovolené atd.
Nikdy jsem s žádnou kamerou dlouhodobě nepracoval, zatím jsem natáčel na staré páskové kamery a v současnosti na DSLR, takže se klidně přiznám, že jsem úplně mimo. Jsem průměrný fotograf, ale rozhodně naprosto neschopný kameraman :-)
Od kamery čekám dobré výsledky za všech světelných podmínek, použitelný automatický program, ale také alespoň základní manuální režimy s prioritou clony a času a nějakou možnost automatického přeostřování.

Rozdíly, které jsem postřehl mezi M41 a G10:
Širší a asi i kvalitnější optika - tohle mne láká hodně.
Ovládací prstenec a předpokládám, že i nějaké další rozdíly v ovládání.
Mnohem jemnější displej - M41 má podobné parametry jako moje DSLR a to je fakt bída.
G10 asi bude mít více možností manuálně ovlivnit nastavení záznamu.

Něco dalšího důležitého, co jsem přehlédl?
Má cenu si při mých požadavcích připlácet na vyšší model. Myslím, že by mi M41 stačila, čip je tam stejný, tak by výsledky mohly být hodně podobné. Osobně se přiznám, že mi dvojnásobná cena G10 přijde už dost, vzhledem k tomu, co nabízí M41, by mi 28 tis přišlo více odpovídající - ale jako totální amatér mi možná unikají nějaké zásadnější rozdíly???

Předem díky za každou reakci.
bicista (280)|19.6.2011 19:17
Ja bych se jeste rok trapil s tou DSLR a pak koupil G10, ona ta cena za rok dokaze nekdy klesnout.
David Lister (405)|19.6.2011 20:03
[quote=bicista;352321]Ja bych se jeste rok trapil s tou DSLR a pak koupil G10, ona ta cena za rok dokaze nekdy klesnout.[/quote]

Jenže během roku přijdu o všechnu tu srandu s našim malým zvířetem.
Jelikož má DSLR natáčí maximálně jen 30p, tak i proto bych chtěl upgradovat. V neposlední řadě je s DSLR prakticky nemožné kvalitně ostřit rychlejší pohyb přes LCD - automatické ostření je nepoužitelné.

Zvažuju vlastně jen tyhle dvě kamery. Možná jsem mimo, ale přijde mi, že M41 bude minimálně stejně dobrá jako S21 - ta má sice pár funkcí navíc (neříkám, že nepodstatných - ten kruhový ovladač vepředu bude určitě hodně šikovný), ale obrazově bych víc věřil té M41.

Doufám, že se mi podaří funkční odkaz na srovnání M41, G10 a S21.
bicista (280)|19.6.2011 20:35
[quote=David Lister;352329]Jenže během roku přijdu o všechnu tu srandu s našim malým zvířetem.
Jelikož má DSLR natáčí maximálně jen 30p, tak i proto bych chtěl upgradovat. [/quote]

Tak ale M41 a G10 ma jen 25p nebo prokladane 50i, pokud chces 50p tak budes muset zabrousit mezi panasonic nebo sony.
David Lister (405)|19.6.2011 20:55
[quote=bicista;352333]Tak ale M41 a G10 ma jen 25p nebo prokladane 50i, pokud chces 50p tak budes muset zabrousit mezi panasonic nebo sony.[/quote]

Jenže 30p je u toho foťáku maximu, neumí ani 50i ani 60i - prostě nedostanu z toho více než 30 snímku za vteřinu.
50i mi bohatě stačí, spíš ho beru jako výhodu, 50p je dle mého názoru vcelku zbytečné - přijde mi to hlavně jako marketing. Nemám doma 60TV abych rozdíl ocenil. Z pozorovací vzdálenosti nerozeznám na moji TV ani rozdíl 1080p vs 720p natož rozdíl mezi 1080i a 1080p.

U všeho, co kupuju, se vždy snažím najít co nejlepší poměr cena výkon (asi jako každý), na druhou stranu jsem ale maximalista a nerad bych udělal stejnou chybu jako například při nákupu TV do obýváku (měl jsem počkat a koupit 50VT20 ve výprodeji) nebo satelitu - dvojtuner bez sdílené karty je fakt k ničemu - jarino měl opět pravdu :-D

Doplňkový poddotaz: v jednom článku jsem se dočetl, že G10 má 8 lamelovou irisovou clonu a popisují to jako její výjimečnou vlastnost. To snad nižší modely cloní filtrem nebo mají jen clonu horší? Tohle jsem ve specifikacích zatím nedohledal.

EDIT: beru zpátky, už jsem to samozřejmě našel: M41 má 6 lamelovou clonu.
vlatu (3)|7.8.2011 20:15
Ahoj David
Nakolko aj ja sa rozhodujem medzi týmito dvoma kamerami,ma zaujíma ako si sa rozhodolol.A prečo práve pretu,ktorú si si vybral.ďakujem za odpoveď.
vlado
Fricoolinek2 (675)|8.8.2011 21:56
Plynulost obrazu lez zvýšit použít speciálního filtru v FFD show. Jedná se o tzv. "snímkovou interpolaci". Odzkoušeno a funkční. Pochopitelně to chce trochu výkon PC.
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=288017
MAKcz (205)|30.8.2011 13:58
resil jsem to same tez kvuli detem a nemoznosti tocit rychle zabery s 5D mkII a nakonec jsem vzal G10 z USA, cena lepsi, vhodnejsi FPS, menu EN/CZ, jen pri manualnim ostreni to misto metru pise feety. Cena byla vyrazne lepsi jak za G10 u nas a z hlediska americkeho fps mi prislo v dnensi dobe vhodnejsi kupovat americke modely kamer s 60i