Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Srovnání hlasitosti u několika MP3

slatored (292)|11.6.2011 13:58
Zdravím, mám na USB MP3 s různou hlasitostí. Čím a jak bych je pls srovnal na stejnou hlasitost?
(Mám WinXP a m.j. CoolEdit.) díky předem za radu. jj
P.S. Pomůže funkce NORMALISE? (co to vlastně znamená?)
StD (8612)|11.6.2011 14:10
Já mám Audition, což je převlečený CoolEdit, a tam v záložce Effects používám volby Amplify nebo Normalise podle libosti...
slatored (292)|11.6.2011 14:24
[quote=StD;350966]Já mám Audition, což je převlečený CoolEdit, a tam v záložce Effects používám volby Amplify nebo Normalise podle libosti...[/quote]

Stando díky za rychlost.

Normalisovat každou zvlášť, nebo je musím všechny dát do jedné stopy a pak zNormalisovat?
(ještě jsem to nikdy nedělal)
Ptám se takhle blbě, protože jsem to kdysi vyzkoušel a nesrovnalo se nic.
Proto jsem to zavrhl a myslel, že ta funkce je na něco jiného (neumím Angl.)
StD (8612)|11.6.2011 14:27
Otevřeš soubor, vybereš vše (Ctrl+Shift+End), otevřeš roletku menu a provedeš, uložíš, pokud jsi spokojen. Lze i Batch Mode.
slatored (292)|11.6.2011 17:58
Díky moc - funguje to parádně.
Tak dík a zasejc někdy...
jj
StD (8612)|11.6.2011 18:04
Lze to ještě dělat i přes Equaliser, ale musíš vědět, co chceš...
Pytkin (7947)|13.6.2011 00:13
normalize ti ale hlasitost moc nezrovna .. akurat vsetko bude hrat do nuly ..
vivid.sk (11472)|13.6.2011 16:47
Na upravu hlasitosti mp3 by som Audition nepouzival (vzhladom k tomu, ze pri ukladani re-enkodujes mp3 = strata kvality).

Ak potrebujes zvysit hlasitost bezstratovo, pouzi mp3Gain. Tento sw nerobi jednoduche normalize, ale upravi hlaistost za pomoci analyzy pri ktorej robi vypocet na zaklade toho, ako vnima zvuk ludske ucho.

[quote]
Tired of reaching for your volume knob every time your mp3 player changes to a new song?
MP3Gain analyzes and adjusts mp3 files so that they have the same volume.
MP3Gain does not just do peak normalization, as many normalizers do. Instead, it does some statistical analysis to determine how loud the file actually sounds to the human ear.
Also, the changes MP3Gain makes are completely lossless. There is no quality lost in the change because the program adjusts the mp3 file directly, without decoding and re-encoding.

[/quote]
http://mp3gain.sourceforge.net/
StD (8612)|13.6.2011 22:38
[quote=vivid.sk;351359]Na upravu hlasitosti mp3 by som Audition nepouzival ...[/quote]

To je zase co za výkřik/výstřik? Psal, že má CoolEdit, tak je snazší radit mu pro něco co trochu zná, ne se zase učit něco nového. BTW ad gain - právě proto si to raději upravuji v Equalizeru přes gain, jak jsem zmínil jako další možnost, ale tím už jsem mu vůbec nechtěl mást hlavu.
Pytkin (7947)|13.6.2011 22:41
myslim , ze vivid hovori o inom gaine ..
StD (8612)|13.6.2011 22:54
Já o Master Gain.
Audition_parametricEQ_master_gain.jpg Audition_graphicEQ_master_gain.jpg
vivid.sk (11472)|13.6.2011 23:15
[quote=StD;351436]To je zase co za výkřik/výstřik? [/quote]

Neviem preco mas potrebu reagovat takymto stylom. Co uz, kazdy sa vyjadruje ako vie.

Je jedno co ma/nema nainstalovane. Predpokladam, ze nie je problem stiahnut FREE sw z webu a pouzit ho, obzvlast, ked je primarne urceny na to, co autor temy pozaduje, naviac je pouzitie par klikmi a vysledok bude lepsi ako pouzivat normalize podla peaku.

Este raz zdoraznujem, ze CoolEdit/Audition NIE JE VHODNY na upravy lossy formatov, kedze je nutne subor pri ukladani opat re-enkodovat, pricom prichadza k strate kvality.


P.S. autor temy pise, ze nevie anglicky. MP3Gain obsahuje aj preklad do CZ/SK.
666dia (476)|13.6.2011 23:29
vivid.sk
"Na upravu hlasitosti mp3 by som Audition nepouzival (vzhladom k tomu, ze pri ukladani re-enkodujes mp3 = strata kvality). Ak potrebujes zvysit hlasitost bezstratovo, pouzi mp3Gain"

tak jsem se koukal na ten tvůj mp3Gain...
paradoxně jsem nezesiloval mp3, ale zeslaboval...tam kde ten program slil zvuky dohromady a nezachoval barevnost nástrojů, tam Audition zachoval vše, lépe si vedl u zpěvu, ale na Audition nemá ani náhodou...s takovými radami se běž vycpat...

a skladbu reenkóduje jak Audition, tak ten mp3gain (ale podstatně hůř) o slitém a zploštělém zvuku ani nemluvím...
vivid.sk (11472)|13.6.2011 23:42
[quote=666dia;351448]tam kde ten program slil zvuky dohromady a nezachoval barevnost nástrojů[/quote]

vies co znamena LOSSLESS uprava?

PS. skus upravit hlasitost opat opacnym smerom (teda vratit do povodnej hodnoty) a napis opat (pripadne binarne porovnaj).
Alebo robis z autorov tohto projektu dementov?


P.S. ja vobec nezatracujem audition. Skor naopak 99% inych uprav s nim robim, ale na upravu hlasitosti celeho albumu je lepsie pouzit mp3gain.

[quote=666dia;351448]...skladbu reenkóduje jak Audition, tak ten mp3gain (ale podstatně hůř) o slitém a zploštělém zvuku ani nemluvím...[/quote]

prosim najprv nastuduj, potom nieco napis.


-------------------------------------
Does normalizing the mp3 degrade its quality?

No. MP3Gain does not decode and re-encode the mp3 to change its volume. You can change the volume as many times as you want, and the mp3 will sound just as good (or just as bad!) as it did before you started.
http://mp3gain.sourceforge.net/faq.php#lossless



[quote=666dia;351448]..s takovými radami se běž vycpat...
[/quote]
vidim, ze za inteligenta si tu ty, dokonca s dobrymi usami, len nabuduce dobre vaz slova, predtym nez spravis zo seba debila...
StD (8612)|13.6.2011 23:56
@vivid - nemám chuť ani náladu se s tebou hádat o něco, co nepoužívám - ani mp3gain ani nerovnám celá alba. Já si vše upravuji ve wavu a teprve potom ukládám...
666dia (476)|14.6.2011 00:01
vivid.sk

to si děláš ze mně srandu...?
ano, nečetl jsem ty blbosti, co píšou na stánkách jednomegabajtového programu...
jednak jsem se na to díval (ano na křivky v auditionu) a jednak jsem to poslouchal, neodolal jsem a vyzkoušel jsem to i zesílit....a bylo to ještě HORŠÍ...
poslouchal jsi někdy, co z toho leze...?

navíc to asi patří do Editace audia a ne sem....
vivid.sk (11472)|14.6.2011 00:06
StD> dik, ja som sa nehadal - ani to nieje nikdy moj zamer. Obzvlast nie s tebou. Len som (slusne) vstupil do diskusie a ponukol najlepsi sw na upravu mp3 hlasitosti podla specifikacie Replay Gain, ktora je najblizsia tomu, ako vnima hudbu ludske ucho (ostatne, preto bola vymyslena).

Ostatne, tento sposob sa pouziva aj pri prehravani velkeho mnozstva hudby v nahodnom poradi od roznych autorov, kedy robia rozdiely v hlasitosti problemy.
vivid.sk (11472)|14.6.2011 00:07
[quote=666dia;351454]
poslouchal jsi někdy, co z toho leze...?
[/quote]

Ano pocuval, dokonca viem co ten program z programatorskeho hladiska robi. A viem aj to, aky je vysledok, ked upravis mp3 o -3db a nasledne o +3db.

Vies to aj ty ?
666dia (476)|14.6.2011 00:29
aha, sorry, já zkoušel tento program:
http://www.mp3gain-pro.com/welcome.html

ten tvůj upravuje jen tagy, nemění soubor...to jsme si nerozumělli....
666dia (476)|14.6.2011 08:36
vivid.sk
navíc, pokud si takto upravené soubory vezmeš do auta, autorádio memusí podporovat id3 tagy, pak ti to bude na nic, to jsi se měl zeptat, kde to bude používat....
vivid.sk (11472)|14.6.2011 10:40
[quote=666dia;351457]
...ten tvůj upravuje jen tagy, nemění soubor....[/quote]

Nie celkom. Skusim to v skratke vysvetlit.

Vzhladom k specifikacii mp3, kazdy blok ma nastavenu urcitu hlasitost. A tento program ju dokaze zmenit (po krokoch +- 1.5db). Toto sa deje fyzicky v subore (da sa to binarne porovnat), bez ohladu ci ma, alebo nema ID3tag. Teda, program meni len hlasitost, samotny zvukovy obsah ostava nedotknuty.

Spolu s touto upravou tento program pri pociatocnej analyze vypocita tzv "track gain" resp "album gain" a tento udaj len zapise do ID3 tagov. Je to dobre na 2 veci:
- dana mp3 sa uz v buducnosti nemusi prepocitavat, a udaj o jej hlasitosti sa da ziskat z tychto udajov.
- aj keby sa hlasitost neupravovala/nemodifikovala samotnym mp3gain, je plno programov, ktore ju vedia upravit priamo pri prehravani v zavislosti od zadanych parametrov (to je ten pripad, ktory si napisal v prispevku o 08:36).