Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Nebezpečné bakterie

Jiří Piškula (30)|3.6.2011 09:42
Tímto Vás zveme do Víkendové diskuze na téma:


[SIZE="5"]Nebezpečné bakterie[/SIZE]



Poslední dny se v médiích řeší průšvih se zmutovanými bakteriemi Escherichia coli, které v Německu způsobily mnoha lidem průjmové potíže spojené s krvácením a selháním ledvin. Nakaženo je již 1500 lidí a 18 pacientů už zemřelo.

Epicentrum nákazy je v severoněmeckém Hamburku, zatím se však odborníkům nepodařilo odhalit ohnisko, ze kterého se bakterie šíří. Původní informace poukazovaly na šíření nákazy ze španělských okurek, což bylo později dementováno. Španělští zemědělci tak nyní kvůli této dezinformaci čelí obrovskému poklesu prodejů se ztrátami v řádech milionů EUR týdně a požadují odškodnění.

Prodeje zeleniny klesly také v Česku, což pociťují i místní pěstitelé. Až o 30 % klesl prodej BIO výrobků. Rusko v rámci prevence zakázalo dovoz veškeré zeleniny ze zemí EU, které ročně vyvezou do Ruska zboží za 600 milionů EUR. Český prezident Václav Klaus označil celý vývoj kolem nákazy bakterií Escherichia coli z okurek za cirkus: „Je to uměle vytvořený cirkus, který se opakuje se železnou pravidelností a vždy postihne někoho jiného. Teď to zrovna postihlo výrobce okurek,“ řekl serveru Novinky.cz.

Odborníci lidem doporučují především dbát na zvýšenou hygienu, důkladně si umývat ruce a veškerou čerstvou zeleninu před konzumací. Vhodné je také zeleninu a ovoce oloupat, což snižuje riziko nákazy, neboť bakterie bývá pouze na povrchu plodů.

  • Dáváte si větší pozor na to, co jíte?
  • Přestali jste nakupovat čerstvé okurky, ze kterých se podle prvních (mylných) informací bakterie rozšířily?
  • Dbáte nyní na zvýšenou hygienu rukou?
  • Souhlasíte s tím, aby byli odškodněni neprávem nařčení španělští zemědělci?
  • Souhlasíte s prezidentem Klausem, že jde jen o „uměle vytvořený cirkus“?

Napište nám své názory, zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
RossiD (1271)|3.6.2011 11:51
Co se tyka soucasne situace okolo zavadne zeleniny, nic moc toto neresim.Jim co mi chutna a mezi to "chutna" rozhodne patri ona zminovana zelenina.Vseobecna /ne paranoidni/ hygiena je u nas doma samozrejmosti, vice pro "postizeny" doplnek jidla udelat nemuzu a vzdavat se ho rozhodne nebudu.
V souvislosti s bakterii mne napadaji dve "konspiracni teorie", jak pisi a zduraznuji - konspiracni, proto je berte s nadsazkou.
Tou prvni je perfektni, ucelove odrovnani nejakeho statu po hospodarske strance, nasazenim nejakeho neradstva do potravin a naslednem vyvolani davove hysterie a pochybnosti, spojenych se skodlivosti jednoho ci vice produktu /okurky,pote vyvraceno, moznost jine zamorene zeleniny/.
Ta druha je - za vsim hledej farmaceuticky prumysl, neni lepsi vytvoreni pudy pro nasledujici byznys nez vypustit nejakou bakterii, pockat az zabije par stovek lidi, opet vlna hysterie a v pravy cas dat do obehu "zazracny" lek a penize se jen hrnou ...
Ad spanele - nechal bych to nemcum pekne "sezrat", pokud by byla situace obracene - nechci ani domyslet jak by se "germani" zachovali ...
Svym zpusobem tedy souhlasim s Klausem a jeho "umele vytvorenym cirkusem" .Na zaver zduraznuji, jedna se jen o me "konspiracni" spekulace a proto vse vyse napsane berte s nadhledem :)
Ivo Mašek (10205)|3.6.2011 13:31
[quote]
Dáváte si větší pozor na to, co jíte?
Přestali jste nakupovat čerstvé okurky, ze kterých se podle prvních (mylných) informací bakterie rozšířily?
[/quote]
Pravdou je, že v inkriminované období jsme nikdo z rodiny okurky nekupovali. Ovšem berte to tak, že já žiji v blízkém pohraničí a mezi pohraničními němci a čechy tu existuje dost bohatý "frončaft".
Normálně ovoce i zeleninu kupuji bez nijakých omezení a dost často si to kupuji právě i v tom Německu (kvalitou i cenou jim český trh nemůže vůbec konkurovat)
[quote]
Dbáte nyní na zvýšenou hygienu rukou?
[/quote]
Nic extra jsem nevymyslel. Já jsem tedy velmi pořádkumilovný, nemám rád špínu a nesnesu, když je něco "nakřivo". Prostě všechno musí být v lajně a žádný bordel.
Žasnu nad některými bezdomovci, jak se holýma rukama (bez rukavic - čest výjimkám) přehrabují v různých sračkách v popelnicích. právě tyhle lidi já definuji jako hlavní šiřitele infekcí. Kulka do palice by to vyřešila.
A další zajímavý postřeh: Pamatuji časy, kdy sem v rámci soudružské pomoci jezdili pracovníci z Vietnamu a Kuby. V Praze po vystoupení z letadla ještě v letištní hale šli automaticky do karantény, byli prohlídnuti a kdo zdravotně neobstál, okamžitě si šel sednout do letadla a šupajdil zpět. Ostatní byli navíc očkováni. A dnes? Kdejaký tajtrdlík z Bangladéše, Indie, apod., si jen tak klidně brázdí Evropou a všem je šumák, jestli je zdravý, nebo si přivezl nějaký ten mikrob.
[quote]
Souhlasíte s tím, aby byli odškodněni neprávem nařčení španělští zemědělci?
[/quote]
Na to se dost dobře nedá odpovědět, neb by to nutně musel být černobílý pohled. Ono to ale tak jednoduché vůbec není. Faktem prostě je, že všichni nemocní byli v kontaktu právě s těmi španělskými bio okurkami, to se prostě nijak okecat nedá. A bylo jedině správné, že zareagoval institut včasné výstrahy, který v EU funguje a kde je i povinnost taková zjištění okamžitě a bez prodlení oznámit celé EU.
[quote]
Souhlasíte s prezidentem Klausem, že jde jen o „uměle vytvořený cirkus“?
[/quote]
Pan Klaus (toho pána - otce rozkradení a zlikvidování vlastního českého průmyslu neuznávám jako svého presidenta) je již senilním dědulou, který je na Hradě zahlouben sám do sebe a vůbec nevnímá, co se děje za okny Hradu (je na tom snad hůř, než s. Husák svého času). Byl bych rád, kdyby na jeho Lívii sedl onen bacil a pí Lívie dostala sra*ku. To by byl, panečku, potom na Hradě cirkus. A nebyl by vůbec umělý.
Pan Klaus si asi myslí, že ti nemocní a ti již zemřelí se asi sami vymysleli (asi kvůli tomu cirkusu).*

*kdyby se snad někoho dotklo, jak neuctivě píšu o "presidentském", již velmi postarším páru, tak vězte, že svobodu slova a názoru jsem bral vážné i v dobách, kdy to nebylo v módě., a navíc, já ty dva občany opravdu nesnáším - prostě je nemám rád.
StD (8612)|3.6.2011 13:40
...akorát jeden "drobný detail" - na těch španělských okurkách opravdu škodlivé bakterie prokázany byly, jen kapku jiného kmene, než ty zmutované... Rozhodně bych si je ale v jídle nedopřával. :-)-

"Cirkus" nastane teprve v okamžiku, až se najde skutečný zdroj té epidemické nákazy. Mé "konspirační teorie" vidí dokonce i možný úmysl (teror).

Jinak doufám, že se nakazí ještě více užitečných idiotů jako ten blb na Hradě a díky přírodní selekci tito na tomto světě ubydou, takže už nebudou otravovat vzduch svými velkopanskými kecy.

Za sebe - zelený nemusím - mám jiné preference, nicméně okurku (rumunskou a normálně umytou) jsem měl naposledy v neděli. Ovšem také vím, že bakteriologických zbraní jsou plné sklady a dále se vyvíjí. Viz ten zářný příklad - čínští vědci o té zmutované Escherii coli "náhodou" věděli a "pomohli" s její identifikací... Proč asi?
Pitomec (10211)|3.6.2011 16:25
Okurky nežeru a v pivu nic není B-)
StD (8612)|3.6.2011 17:11
[quote=Pitomec;349534]Okurky nežeru a v pivu nic není B-)[/quote]

...no tak když je hospodskej čuně a blbě vymývá trubky, tak zrovna tam se coli-potvorám docela daří, podobně jako v nemocnicích a podobných zařízeních... :BB::D;)
Pitomec (10211)|3.6.2011 17:19



RossiD (1271)|3.6.2011 17:46
[quote=Pitomec;349534]Okurky nežeru a v pivu nic není B-)[/quote]

Jen pockej az jedna z "konspiracnich teorii" bude o nasazeni bakterie hubici pivni clovecenstvo v CR :)
john (149)|3.6.2011 19:02
a proto se vsichni sprchujme nejmene 3xdenne, zuby si taky udrzujme v cistote po kazdem jidle, ucinnost je samorejme podminena uzitim pouze znackovych vyrobku, jinak je vse zbytecne....
holt nam k odolnosti chybi ta "zdrava spina", at jsme odolnejsi a z kazde bolistky se "nepotentujem"...
jo, kdyz jsme se jako decka hrabali v hnoji, jedli neomyte ovoce, pili mleko krave primo z vemene, tak jsme byli tak nejak zdravejsi...
BTW: ja si zuby necistim uz asi 40 let / pouze kdyz jdu k zubari a ten stale umi pocitat do 32 / a zubar mi rekl, ze za tak zdrave zuby vdecim koureni..., a nez nake super pasty, radeji tuha, slachovita strava + zvykacka....
píďa_m (716)|4.6.2011 09:15
čistě konspirativně mne napadlo, (teď po ránu, kdy sem intelektuálně rozpačitější, neb jak říká táta: Hyperemia genitalis, hypoxemia cerebri secundaria):

takže co když Číňani přešli od fušování do elektroniky k fušování do farmacie. Dost by tomu napovídala ta lokalizace, protože do Hamburku přijíždí nejvíce lodí z Číny.
A v Číně když zahyne 1000 číňánků na nějakou epidemii, tak to nikdo nepozná...
StD (8612)|4.6.2011 09:27
...dnes ráno hlásily zprávy v radiu, že našli jednu restauraci v přístavu Lübeck, kde se stravovalo 17 nakažených EHEC... Měli něco z masa a saláty. Vyšetřování pokračuje. ;)
RossiD (1271)|4.6.2011 10:45
[quote=StD;349642]Měli něco z masa a saláty. Vyšetřování pokračuje. ;)[/quote]

Ja to rikal, urcite dojde i na to pivo :)
Neregistrovaný (0)|4.6.2011 15:37
Já zeleninu jím a zatím jsem se moooment , bude dnes hezky? Teda to je průser, zrovna musím pryč a nemám co no to je jedno. Klaus podle mě strčí všechny ty odborníky do kapes, protože všemu rozumí. A já mám teď něco důležitého na práci, tak zatím.
Pitomec (10211)|5.6.2011 15:52
[quote=RossiD;349649]Ja to rikal, urcite dojde i na to pivo :)[/quote]Nedojde, protože to je (narozdíl od okurků) pasterizovaný 8-)
StD (8612)|5.6.2011 16:22
...už maj' zas dalšího "potenciálního podezřelého" - výrobny eko-bioplynu... :-E:-E:p

Edito: ...z večerních zpráv: zavřeli jedno zahradnictví v Uelzen, produkující klíčky zeleniny do salátů... 2 zaměstankyně také onemocněly, jedna prokazatelně EHEC.
StD (8612)|6.6.2011 17:03
Pokračování: Tak klíčky jsou v tom nevinně, respektive jestli vinně, tak už jsou dávno sežrány...

Začíná z toho být zajímavá vylučovací metoda... :BB:
Ivo Mašek (10205)|8.6.2011 11:28
Že by přece jenom ty okurky?
[quote]
Příčina infekce se nepodařila zjistit, zemědělci mají dostat odškodnění kvůli nepodloženým obviněním, že za ni mohou jejich produkty. Hamburk ovšem protestuje, protože tam byly testy na E. coli u španělských okurek pozitivní, uvedla BBC......
.....„Když jsme tady v Hamburku vydali varování před španělskými okurkami a stáhli je z pultů, byla situace odlišná. Dva testy na E. coli byly pozitivní a potvrdila je i vládní laboratoř a laboratoř EU. Nešlo o žádné úvahy.“ Zato bez testů se informovalo o možné nákaze z naklíčených fazolí.
[/quote]
I když chápu, že ve Španělsku je krize a jakékoli, co největší, odškodnění by se jim moc náramně hodilo
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/235581-okurky-nejsou-nevinne-v-hamburku-byly-kontaminovane-e-coli.html