Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

funkcia PIP

Aranojas (2)|24.5.2011 16:49
caute, vopred sa ospravedlnujem za mozno divnu otazku, ale nie som velky TV odbornik. Vsimol som si, ze vela sucasnych TV nema vobec funkciu PIP, ktora byvala bezny standard. Nanajvys maju len "1 tuner PIP". Viete mi to niekto vysvetlit? Je tato funkcia niecim inym nahradena? Diky
persson (299)|24.5.2011 17:31
[quote=Aranojas;347658]caute, vopred sa ospravedlnujem za mozno divnu otazku, ale nie som velky TV odbornik. Vsimol som si, ze vela sucasnych TV nema vobec funkciu PIP, ktora byvala bezny standard. Nanajvys maju len "1 tuner PIP". Viete mi to niekto vysvetlit? Je tato funkcia niecim inym nahradena? Diky[/quote]


Ja ju mam na Panasonicu TX-50VT30E, ale tiez mam jeden tuner a druhy zdroj je externy...napriklad: TV - DVB-T a externy satelitny primac cez hdmi, alebo scart...
jito (999)|24.5.2011 17:35
Dnes má většina televizí funkci PIP.Ale doplňkový obraz je z externího vstupu.
Jen tak naokraj-dříve dvoutunerové televize zrovna běžná záležitost nebyla.A když ano,tak cena byla velmi vysoká.V mé CRT televizi za 36 tisíc-ani náhodou.
vivid.sk (11472)|24.5.2011 17:42
[quote=jito;347665]Ale doplňkový obraz je z externího vstupu.
[/quote]

Naopak (minimalne pri mojej TV a vsetkych Samsungoch). Hlavny obraz musi byt z externeho zdroja (HDMI, DVI, atd ...) a ako doplnkovy dalsi si mozes zvolit obraz z interneho tunera. Naopak to nejde (ale je mozne, ze ine znacky TV to maju vyriesene oboma sposobmi).
Pitomec (10211)|24.5.2011 17:44
[quote=jito;347665]Dnes má většina televizí funkci PIP.Ale doplňkový obraz je z externího vstupu.
Jen tak naokraj-dříve dvoutunerové televize zrovna běžná záležitost nebyla.A když ano,tak cena byla velmi vysoká.V mé CRT televizi za 36 tisíc-ani náhodou.[/quote]
V mé CRT TV za 33.000Kč ta funkce je (TV stále funkční i po 14 letech provozu)
Pitomec (10211)|24.5.2011 17:45
[quote=Aranojas;347658]caute, vopred sa ospravedlnujem za mozno divnu otazku, ale nie som velky TV odbornik. Vsimol som si, ze vela sucasnych TV nema vobec funkciu PIP, ktora byvala bezny standard. Nanajvys maju len "1 tuner PIP". Viete mi to niekto vysvetlit? Je tato funkcia niecim inym nahradena? Diky[/quote]Dneska máš v TV zase jiné funkce, třeba u Philipse je to backlight 9-)
tesla15 (505)|24.5.2011 17:45
[quote=Aranojas;347658]caute, vopred sa ospravedlnujem za mozno divnu otazku, ale nie som velky TV odbornik. Vsimol som si, ze vela sucasnych TV nema vobec funkciu PIP, ktora byvala bezny standard. Nanajvys maju len "1 tuner PIP". Viete mi to niekto vysvetlit? Je tato funkcia niecim inym nahradena? Diky[/quote]
Dříve TVP sloužila jako informace. Nyní její funkce zasahuje do domácího kina, procházkami přírodou, sportem atd. PIP u větších zobrazovačů působí rušivě. Umíte si v kině představit v některém rohu nebo napůl plátna další obraz?? Mám zákaznici která se neumí při promítání filmu smířit v pravém rohu s upozorňujícím střihem.
Pitomec (10211)|24.5.2011 17:49
PIP slouží jako doplňková funkce a má svůj význam třeba v momentě, kdy nechci sledovat reklamu v průběhu filmu, ale zároveň chci ten film vidět celý - takže zapnu PIP, v rohu běží ta reklama a já se podívám třeba na zprávy na jiným programu a po skončení reklamy PIP vypnu a opět sleduju jenom film. Samozřejmě sledovat trvale 2 programy je nesmysl.
Pytkin (7947)|24.5.2011 17:57
pitomec : nemyslis AMBILIGHT ? :)
Pitomec (10211)|24.5.2011 18:04
Nemyslím zrovna tu barevnou šaškárnu okolo TV, ale to bílý světlo kdesi za televizorem. Ale ono je to fuk, Philips má u současných modelů obraz humus, takže jestli AMBILIGHT, BACKLIGHT nebo nějakej jinej-LIGHT, je úplně jedno 9-)
bavorak (1494)|24.5.2011 19:25
moj pioneer ma tiez iba jednotunerovy PIP, ale ten funguje tak, ze moze byt TV signal aj na hlavnom obraze aj na malom v kute, tak isto aj externy signal moze byt kdekolvek, navyse moze byt jeden externy signal ako hlavny obraz a iny ako maly v kute. Zaroven mozu byt obrazy rovnako velke vedla seba. A v rezime PIP aj PAP sa daju obrazy medzi sebou swapovat. Zvuk je vzdy od hlavneho, alebo laveho obrazu.

Skuste to vyskusat aj vy na vysich telkach, ja myslim, ze na kazdej by to mohlo fungovt rovnako.
elektro (14)|24.5.2011 19:27
Jaký rušivě když to tam nechci tak to vypnu ne.Navíc když je velká obrazovka tak se dá dobře použít pap,obraz a obraz.Mě to teda dost štve,že dneska kromě Loewe/jenže s dvojitým pipem stojí od 90000kč a více/ asi žádný tv nemají normální dvoutunerový pip.Je neuvěřitelný,že před 20 lety to tv měly a dnes to nemají.Měl jsem ovp r.v. 2001 63 cm a není pravda,že všechny tv s dvojitým pipem byly drahé,protože ta moje ovp stála 16000kč a pamatuji se,že s menší obrazovkou stála kolem 13000kč a ostatní značky ten pip měly také,i když byly samozřejmě dražší,ale daly se před 10 lety sehnat kolem 20000kč.Dnes mám Samsung ue40c8000 a ten má jednotunerový pip,ale jelikož mám i blu-ray přehrávač Samsung tak se tom dá také poměrně dobře použít,i když jak už jsem napsal vždy jsou dva tunery lepší.Podle mě by to mohli ti výrobci dvojitý tuner a pip dvb-t/c dávat alespon do dražších tv,zhruba nad 30000 kč.Když jsem před nákupem Samsungu sháněl tv a ptal se na obraz v obraze tak na mě prodejce v eprotonu čuměl jak puk a řekl,že to zákazníci už vůbec nechtějí.Byl jsem prý po několika letech první kdo tuto funkci u tv vyžadoval.Takže prej za to můžou zákazníci.Jsem asi jediný,kromě několika vyjímek zde komu to vadí.
bavorak (1494)|24.5.2011 19:32
[quote=elektro;347706]Jaký rušivě když to tam nechci tak to vypnu ne.Navíc když je velká obrazovka tak se dá dobře použít pap,obraz a obraz.

Když jsem před nákupem Samsungu sháněl tv a ptal se na obraz v obraze tak na mě prodejce v eprotonu čuměl jak puk a řekl,že to zákazníci už vůbec nechtějí.Byl jsem prý po několika letech první kdo tuto funkci u tv vyžadoval.Takže prej za to můžou zákazníci.Jsem asi jediný,kromě několika vyjímek zde komu to vadí.[/quote]

- vsak sa da nastavit velkost toho PIP okna aby to nerusilo, ale iba poskytovalo informaciu, co tam davaju.

- ja som tiez na PIP velmi zvyknuty, tak ako sa uviedlo vyssie, halvne cez reklamy a vtedy ked cakam na nejaky program.
Aranojas (2)|24.5.2011 21:29
ako kukam tak kukam, tak ziadny novy LED TV od LG PIP nema... Alebo to ma LG poriesene inak? Podla mna to je uplne pohodlna vec, ze si otvorim male okno v rohu s inym kanalom, ak tam napr. nechcem presvihnut zaciatok nejakeho programu.
interfernet422 (1575)|24.5.2011 21:42
PIP je hezká funkce, jen její ovládání je hrozné, alespoň u Samsungu. Abych ji mohl použít, tak je nutno jít přes menu Tools - pak šipka 2× nahoru, nebo 4× dolů, OK, šipka doprava, nebo doleva pro zapnutí, zase 3× dolů, nebo 2× nahoru pro výběr kanálu a nalistovat kanál DVB-T nebo analog tuneru. No než to člověk prokliká, tak kratší reklamy by už skončily. Bohužel umí jen signál z tunerů, nikoliv z ext. vstupů. Jo a funguje, jen když se koukám na signál z externího vstupu! No nějak to chlapci v Koreji nedomyslili, nebo odflákli. Pro mně to nebyla priorita při rozhodování.
Jak to máte u jiných značek?
KamilZ (10277)|24.5.2011 22:04
Pitomec (10211)|24.5.2011 22:16
[quote=interfernet422;347750]PIP je hezká funkce, jen její ovládání je hrozné, alespoň u Samsungu. Abych ji mohl použít, tak je nutno jít přes menu Tools - pak šipka 2× nahoru, nebo 4× dolů, OK, šipka doprava, nebo doleva pro zapnutí, zase 3× dolů, nebo 2× nahoru pro výběr kanálu a nalistovat kanál DVB-T nebo analog tuneru. No než to člověk prokliká, tak kratší reklamy by už skončily. Bohužel umí jen signál z tunerů, nikoliv z ext. vstupů. Jo a funguje, jen když se koukám na signál z externího vstupu! No nějak to chlapci v Koreji nedomyslili, nebo odflákli. Pro mně to nebyla priorita při rozhodování.
Jak to máte u jiných značek?[/quote]
Stará Tesla v pohodě - jedno tlačítko na DO a mám PIP. Jak tuner/EXT, tak tuner/tuner nebo EXT/EXT 8-)
Pytkin (7947)|25.5.2011 00:30
staci mat PIP na satelite .. v telke by bol uplne zbytocny .. teda aspon pre mna , kde tu na dedine , nemame kablovku ..
KamilZ (10277)|25.5.2011 10:01
[quote=Pitomec;347761]Stará Tesla v pohodě - jedno tlačítko na DO a mám PIP. Jak tuner/EXT, tak tuner/tuner nebo EXT/EXT 8-)[/quote]

Přesně tak, také mám jednu takovou doma. Škola, že Tesla už TV nedělá :-(
KamilZ (10277)|25.5.2011 10:02
[quote=Pytkin;347784]staci mat PIP na satelite .. v telke by bol uplne zbytocny .. teda aspon pre mna , kde tu na dedine , nemame kablovku ..[/quote]

Pokud máš TV s DVB-S, tak rozhodně zbytečný není. A i bez DVB-S se hodí.
Pytkin (7947)|25.5.2011 10:34
KamilZ : ja myslim ze mat DVB-S v telke je hovadina .. som zastancom , ze na vsetko chcem mat samostatnu krabicu .. ked sa nieco pokazi , tak vsetko ostatne funguje .. A ked tak citam temu PANASONIC + SKYLINK , tak si sam davam zapravdu ..

BTW : ja mam PIP aj v satelite aj v CRT telke som ho mal .. a v zivote som to nepouzil ..
kofolak (294)|25.5.2011 13:06
Sharp PIP nema, DVB-S je v cene LE814/824, ale aj tak budem mat samostatny sat. prijimac. Sice by sa niekedy PIP zisiel, ale v pohode sa da zit aj bez toho.
Ivo Mašek (10205)|25.5.2011 14:17
Obraz v obraze už dávno měly televizní karty. Já to snad použil pouze jednou, a to ze zvědavosti. Pak už jsem tuto funkci nikdy nepoužíval. Jestli je i v TV, opravdu nevím (ale nade mnou se píše, že SHARP to nemá, tak asi nemám)., každopádně tuto funkci vůbec nepotřebuji
peco (772)|25.5.2011 14:30
Ja naopak PIP pouzivam velmi casto. Cez hokejovy osial som to pouzival na sledovanie dvoch zapasov naraz. Teda jeden v hlavnom okne a druhy v PIP (orientacne) s moznostou prehodenia kanalu z hlavneho okna do PIP a z PIP do hlavneho okna dvomi klikmi na DO.

Okrem toho to pouzivam ked nabehne v nejakom filme ci seriali reklama. Dam kanal do PIP a prepnem na iny vacsinou dokumentarny a ked v PIP skonci reklama, tak cez jedno tlacidlo sa vratim naspat do filmu.

PIP vyuzivam na twin tunerovom DVB-S2 prijimaci, v TV PIP nemam
panasonic650 (1124)|25.5.2011 16:42
Ja som PIP mal na 2 telkach v 2 implementaciach...

A) Jednotunerovy. V podstate nepouzitelne. Hladat druhy ovladac pocas reklamy, prepnut to a bla bla bla... Hruza (Panasonic CRT)

B) Dvojtunerovy. Perfektne na reklamy (Orava ci cosi podobne CRT). Jednoduche zapnutie PIPu a preluskavanie sa programovou ponukou dokial neskonci reklama. Proste nadhera. Musi to byt jednoduche lebo prepinat 6x cosi aby sa to zaplo je blbost.

Takze... keby ze mam PIP dvojtunerovy tak ho pouzivam skoro stale. Jednotunerovy byt ani nemusi lebo je to z principu nezmysel.
Pytkin (7947)|25.5.2011 18:20
[quote=peco;347882]Ja naopak PIP pouzivam velmi casto. Cez hokejovy osial som to pouzival na sledovanie dvoch zapasov naraz. Teda jeden v hlavnom okne a druhy v PIP (orientacne) s moznostou prehodenia kanalu z hlavneho okna do PIP a z PIP do hlavneho okna dvomi klikmi na DO.

Okrem toho to pouzivam ked nabehne v nejakom filme ci seriali reklama. Dam kanal do PIP a prepnem na iny vacsinou dokumentarny a ked v PIP skonci reklama, tak cez jedno tlacidlo sa vratim naspat do filmu.

PIP vyuzivam na twin tunerovom DVB-S2 prijimaci, v TV PIP nemam[/quote]

ja PIP nepouzivam zrejme preto , ze vsetko co pozeram si nahravam a pozeram to v uplne inom case (vacsinou ked to ide , tak televizor pozera mlady panko) .. a ked to teda uz pozeram z harddisku , tak reklamy preskakujem .. cize nemam dovod PIPovat :)
KamilZ (10277)|27.5.2011 21:22
[quote=Pytkin;347784]staci mat PIP na satelite .[/quote]
Jenže satelit s použitelným PIPem zvládající dva (kódované) HD kanály jsem ještě neviděl. Možná tak DM8000. Podle reakcí ve fórech to ani např. Vantage HD-8000 uspokojivě nedokáže :-(.
kasar (22)|29.5.2011 20:07
PIP je celkem užitečná věc a hlavně při reklamách jsem ho hojně využíval. Myslím, že problém je v tom, že aby byl funkční, musí být určitě dvoutunerový. A v současných televizích jsou sice dva tunery, ale jeden analog a druhý digitál. A třítuner asi už nebude pro výrobce zajímavý. Třeba se dočkáme, až zcela zmizí analog.
KamilZ (10277)|29.5.2011 21:18
[quote=kasar;348593]A v současných televizích jsou sice dva tunery, ale jeden analog a druhý digitál. A třítuner asi už nebude pro výrobce zajímavý.[/quote]
Třítunner je běžný - analog, DVB-T, DVB-S (pro každý způsob vysílání je jiný tuner). Jenže problém chápu (podle popisu chování od majitelů dnešních TV s PIP) tak, že TV dokáže ovládat v jeden okamžik pouze jeden tuner, takže druhý zdroj pro PIP musí být externí, bez ohledu na přítomnost více tunerů :-(.
bavorak (1494)|30.5.2011 10:30
analog a DVB-T je jeden tuner
KamilZ (10277)|31.5.2011 07:45
[quote=bavorak;348655]analog a DVB-T je jeden tuner[/quote]
Aha, vidíš, to mi trubce nedošlo. Ale to nic nemění bohužel na tom, že i dvojtunerových TV je dost (DVB-T+DVB-S) a stejně to PIP nepodpoduje :-(. A o vlastnostech "zadarmo", jako je na DVB dvojitý PIP i při jednom tuneru (v rámci jednoho MUXu) ani nemluvím :-(.
kofolak (294)|31.5.2011 08:22
[quote=KamilZ;348784]na DVB dvojitý PIP i při jednom tuneru (v rámci jednoho MUXu)[/quote]
Na prvy pohlad to znie jednoducho, ale technicky to nemusi byt realizovane tak, aby to bolo mozne. Navyse ak chces PIP, tak musis zmiesat dva obrazy dokopy.
KamilZ (10277)|31.5.2011 21:35
[quote=kofolak;348792]Na prvy pohlad to znie jednoducho, ale technicky to nemusi byt realizovane tak, aby to bolo mozne.[/quote]
Složitější to určitě je, ale nemyslím, že nějak drasticky. Z hlediska výkonu by to u 3D TV také neměl být problém. Samozřejmě nejsem konstruktér TV, takže o příčině chybějící funkčnosti mohu jen spekulovat. Buď tam opravdu ještě chybí něco z HW, co by to výrazně prodražilo, nebo jsou jen líní odlaďovat software, protože 99% uživatelům stačí stávající stav.

[quote=kofolak;348792]Navyse ak chces PIP, tak musis zmiesat dva obrazy dokopy.[/quote]
Tohle je podle mě při digitálním zpracování obrazu to poslední, v čem bych čekal problémy. Je to stejný princip, jako přidání OSD menu apod.
kofolak (294)|1.6.2011 00:30
1. Najskor musi marketingove oddelenie povedat, ci to tam treba.
2. Potom to vyvojari musia dorobit.
Vela funkcii je robenych hardverovo. Na jednej strane staci par suciastok + trocha softveroveho kodu, ale priorita je bod 1. Teraz je v kurze 3D, media play a integrovany internet + podpora skype. A samozrajme DVB-multi.
Nic s tym nenarobime. To je odo mna k tejto teme vsetko.