Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Uchyceni kamery na auto

KrocanX (243)|23.5.2011 21:12
Zdravim,
mate nekdo zkusenosti s uchycenim kamery na auto? Grip, mount atd...
jarino1978 (8045)|23.5.2011 21:22
[quote=KrocanX;347474]Zdravim,
mate nekdo zkusenosti s uchycenim kamery na auto? Grip, mount atd...[/quote]

a akej kamery ?
Pitomec (10211)|23.5.2011 21:27
A kam na auto? Zboku, na střechu, dozadu?
KrocanX (243)|23.5.2011 21:33
hvr-v1, vaha cca 1,5kg
kam prichytit? vicemene vsude, ale hlavne dozadu (mame pickup) a dopredu
Pitomec (10211)|23.5.2011 21:35
Navařit nohy u stativu k podlaze a je to!
SmirickyT (377)|24.5.2011 07:42
S autem jsou problemy a srani. Rozhodne nestaci privarit nohy, nebo to tam nejak napevno uchytit.
Problem je ze autem otrasaji docela vibrace. Ty vibrace se prenaseji skrz ten stativ na kameru a obraz je skoro nepouzitelnej. Druha vec je vitr v zavislosti na rychlosti, ma tendenci taky tou kamerou trast.

Zkousel jsem to asi dvakrat v amaterskych podminkach a vysledky nic moc. Jednou jsem nejak stativ pripevnil na tvrdo na auto, uz nevim jak. Podruhy jsem zkusil prisavky na okno a na dvere.

Koukal jsem na nejaky stativy na bok auta co se nabizely k prodeji a melo to dumyslne reseny odpruzeni.

Popravde receno nejlepsiho vysledku jsem nakonec dosahnul, kdyz proste jeden ridil a kameraman drzel kameru v ruce.


Jinak nejlepsim resenim je nevezt kameru na aute, ale na privesu. Prives totiz nema motor, takze se tam neprenasi ty vibrace od motoru, ale jen nerovnosti od cesty. Prives se dvema osama a ctyrma kolama. Ne jen ten na jedny ose.
Takze kdyz se pak jede pomalu az stredni rychlosti tak to jde. Zalezi na rychlosti, na vetru, na kvalite ridice a kvalite silnice.

Nejlepsi cesta je mit co "nejvetsi" a nejtezsi profesionalni stativ, kterej ma zarucenou pevnost. Idealne Sachtler. Ten mit na tom privesu a tahnout to cely na taznym zarizeni. Ostatne tak to delaj i profesionalove u velkyho filmu. Muzes pak snimat vlevo vpravo nebo za sebou. Problemem je snimani pred autem. Kdyz vytahnes stativ na korbe pickupu nad kabinu, zu je to vysoko a trese se to. Pak je problem s uhlem zaberu protoze jsem vysoko. Kdyz nazoomujes dopredu - trese se to jeste vic.

Sam jsem premejslel nad levnou variantou nebo alternativou. Onehda jsem se byl projit u jezera, kdyz po chodniku / cyklostezce kolem me v klidu a tichosti profrcel elektricky pohaneny golfovy vozik!

To je zajimava alternativa. Elektromotor nevibruje tolik jako spalovaci. Jede tak dvacet za hodinu, je otevrenej takze ti nebrani karoserie a sklo ve vyhledu a nema to velky otresy.


Problem je, pokud chces snimat treba predni kolo auta z podhledu dopredu a k tomu kuc cesty a horizont pred tebou. A treba prasnou neasfaltovou cestu.

To se podle me neda udelat jinak nez s profesionalnim uchytem na bok dveri, kterej je schopnej odfiltrovat ty vibrace. Zadna podmacku vyrobena nahrazka to nevezme. Jedine vymontovat pravy predni dvere a sedacku, ale jak tam udrzis tu kameru dvacet centaku az pul metru od auta, vi buh.

Tolik z mejch zkousek.

Osobne si myslim ze nejlepsi je kabriolet a chlapek s kamerou na rameni v nem. Odfitruje ty vibrace lip nez stativ privarenej k podlaze. Nebo pickup Ford 150. Idelane ten prives. Nebo Golfovy vozik.

Pokud bych pouzival normalni auto a prichcyceni natvrdo - myslim si ze nejlepsi je chytit to na zadni kufr - je nejdal od motoru. Pridelat co co nejbliz k tomu viku. Zadnej stativ. Jakmile tam bude stativ s metrovejma noohama z hliniku, tak uz se to bude trast. Cim kratsi nohy tim lepsi, nebo zadny.
Pak jet co nejplynuleji, tak na trojku, nebo - idelane mit automat a ne manual. Razeni a spojka tim celym desne tresou. Automat je plynulejsi.

Tolik moje zkusenosti. Snad to k necemu bude
KrocanX (243)|24.5.2011 07:59
no...
to navareni stativu sem bral jako hodne nepovedenej vtip. Jelikoz bych rad tocil v cca 90km/h (hodne dobry povrch), by mi golfovej vozik moc nestacil:) nemam v planu tocit nejakej film, to at si dela nekdo, kdo na to ma zkusenosti, prachy a herce. Mne de o sportovni video. Dulezite je dostat se co nejniz s kamerou..
neco takoveho http://www.filmtools.com/filmtools-gripper-3025-3-8-right-angle-3025-ra.html , cena prijatelna, az na to, ze bych nqa doprave a clu dal to samy co to stoji..
Neni u nas nekdo, kdo podobne veci dovazi? Popr da se to pujcit nekde? Snazim se najit samozrejme ekonomicky prijatelny reseni, ale urcite nechci setrit na ukor kvality.. aby mi pak kamera odletela buh vi kam nebo by se to klepalo jak svina..
SmirickyT (377)|24.5.2011 08:01
Otatne co ma byt objektem nataceni? Okolni krajina? Jine jedouci auto? Lidi v aute, jak si povidaji?
KrocanX (243)|24.5.2011 08:57
uz sem to spal, jde o sport... clovek jedouci pred autem na necem (nepodstatny), rychlost 80-90, drobny klepani nevadi
Pitomec (10211)|24.5.2011 10:31
[quote=KrocanX;347546]no...
[COLOR=red]to navareni stativu sem bral jako hodne nepovedenej vtip[/COLOR]. Jelikoz bych rad tocil v cca 90km/h (hodne dobry povrch), by mi golfovej vozik moc nestacil:) nemam v planu tocit nejakej film, to at si dela nekdo, kdo na to ma zkusenosti, prachy a herce. Mne de o sportovni video. Dulezite je dostat se co nejniz s kamerou..
neco takoveho http://www.filmtools.com/filmtools-gripper-3025-3-8-right-angle-3025-ra.html , cena prijatelna, az na to, ze bych nqa doprave a clu dal to samy co to stoji..
Neni u nas nekdo, kdo podobne veci dovazi? Popr da se to pujcit nekde? Snazim se najit samozrejme ekonomicky prijatelny reseni, ale urcite nechci setrit na ukor kvality.. aby mi pak kamera odletela buh vi kam nebo by se to klepalo jak svina..[/quote]On to taky byl vtip a možná povedenej :D Jinak bys samozřejmě musel mít nějaký gyroskopický zařízení, což je ale asi cenově mimo mísu.
Pitomec (10211)|24.5.2011 10:33
[quote=SmirickyT;347540]S autem jsou problemy a srani. Rozhodne nestaci privarit nohy, nebo to tam nejak napevno uchytit.
Problem je ze autem otrasaji docela vibrace. Ty vibrace se prenaseji skrz ten stativ na kameru a obraz je skoro nepouzitelnej. Druha vec je vitr v zavislosti na rychlosti, ma tendenci taky tou kamerou trast.

Zkousel jsem to asi dvakrat v amaterskych podminkach a vysledky nic moc. Jednou jsem nejak stativ pripevnil na tvrdo na auto, uz nevim jak. Podruhy jsem zkusil prisavky na okno a na dvere.

Koukal jsem na nejaky stativy na bok auta co se nabizely k prodeji a melo to dumyslne reseny odpruzeni.

Popravde receno nejlepsiho vysledku jsem nakonec dosahnul, kdyz proste jeden ridil a kameraman drzel kameru v ruce.


Jinak nejlepsim resenim je nevezt kameru na aute, ale na privesu. Prives totiz nema motor, takze se tam neprenasi ty vibrace od motoru, ale jen nerovnosti od cesty. Prives se dvema osama a ctyrma kolama. Ne jen ten na jedny ose.
Takze kdyz se pak jede pomalu az stredni rychlosti tak to jde. Zalezi na rychlosti, na vetru, na kvalite ridice a kvalite silnice.

Nejlepsi cesta je mit co "nejvetsi" a nejtezsi profesionalni stativ, kterej ma zarucenou pevnost. Idealne Sachtler. Ten mit na tom privesu a tahnout to cely na taznym zarizeni. Ostatne tak to delaj i profesionalove u velkyho filmu. Muzes pak snimat vlevo vpravo nebo za sebou. Problemem je snimani pred autem. Kdyz vytahnes stativ na korbe pickupu nad kabinu, zu je to vysoko a trese se to. Pak je problem s uhlem zaberu protoze jsem vysoko. Kdyz nazoomujes dopredu - trese se to jeste vic.

Sam jsem premejslel nad levnou variantou nebo alternativou. Onehda jsem se byl projit u jezera, kdyz po chodniku / cyklostezce kolem me v klidu a tichosti profrcel elektricky pohaneny golfovy vozik!

To je zajimava alternativa. Elektromotor nevibruje tolik jako spalovaci. Jede tak dvacet za hodinu, je otevrenej takze ti nebrani karoserie a sklo ve vyhledu a nema to velky otresy.


Problem je, pokud chces snimat treba predni kolo auta z podhledu dopredu a k tomu kuc cesty a horizont pred tebou. A treba prasnou neasfaltovou cestu.

To se podle me neda udelat jinak nez s profesionalnim uchytem na bok dveri, kterej je schopnej odfiltrovat ty vibrace. Zadna podmacku vyrobena nahrazka to nevezme. Jedine vymontovat pravy predni dvere a sedacku, ale jak tam udrzis tu kameru dvacet centaku az pul metru od auta, vi buh.

Tolik z mejch zkousek.

Osobne si myslim ze nejlepsi je kabriolet a chlapek s kamerou na rameni v nem. Odfitruje ty vibrace lip nez stativ privarenej k podlaze. Nebo pickup Ford 150. Idelane ten prives. Nebo Golfovy vozik.

Pokud bych pouzival normalni auto a prichcyceni natvrdo - [COLOR=red]myslim si ze nejlepsi je chytit to na zadni kufr - je nejdal od motoru[/COLOR]. Pridelat co co nejbliz k tomu viku. Zadnej stativ. Jakmile tam bude stativ s metrovejma noohama z hliniku, tak uz se to bude trast. Cim kratsi nohy tim lepsi, nebo zadny.
Pak jet co nejplynuleji, tak na trojku, nebo - idelane mit automat a ne manual. Razeni a spojka tim celym desne tresou. Automat je plynulejsi.

Tolik moje zkusenosti. Snad to k necemu bude[/quote]A co když má starší Porsche nebo T613? :D
mishkooo1 (137)|24.5.2011 12:27
Ja by som asi vyskúšal toto. Nebude to nič svetoborné, ale nieje to až tak drahé.

http://www.proficams.eu/shop/action/productdetail/oc/869/product/prisavkovy-stativ-pre-videokamery-do-36kg.xhtml
KrocanX (243)|24.5.2011 13:04
[quote=mishkooo1;347606]Ja by som asi vyskúšal toto. Nebude to nič svetoborné, ale nieje to až tak drahé.

http://www.proficams.eu/shop/action/productdetail/oc/869/product/prisavkovy-stativ-pre-videokamery-do-36kg.xhtml[/quote]

na to sem koukal, psal sem jim i mejla, jestli by to nemelo problem udrzet mou kameru. Nemaji s tim osobni zkusenosti, takze to primo nepotvrdili, ale pry vyrobce doporucuje.. Co mi to bude platne, az mi kamera poleti do lesa, hehe? Zvazim to... Ale diky
mishkooo1 (137)|24.5.2011 13:23
[quote=KrocanX;347616]. Co mi to bude platne, az mi kamera poleti do lesa, hehe? Zvazim to... Ale diky[/quote]

Nad tým som sa tiež zamýšlal, ale asi by som to urobil tak, že by som kameru po upevneni na stativ ku autu zo všetkých strán oblepil penovým materiálom proti odretiu a jemným buchancom a o rúčku kamery by som uviazal oceľové lanko, ktoré by som uchytil o karosériu auta (napr spätné zrkadlo, ak by bola kamera o auto prichytená niekde poblíž speťáku). To lanko musí byť čo najkratišie, aby pri uvolnení statívu nedošlo k pádu na zem, ale iba o pohupovanie na karosérii auta.
KrocanX (243)|25.5.2011 20:28
nakonec sem o tomhle: http://www.proficams.eu/shop/action/...-do-36kg.xhtml hledal info po netu a zjistil, ze je to Delkin Fat Gecko ( http://delkin.com/i-5829837-fat-gecko-original-dual-suction-camera-mount.html ) . Sice udrzi 4 kg, ale ne v pohybu:) coz je vlastne k nicemu. Na 550D a pod by to melo stacit, ale kameru to v jizde neudrzi.
Dalsi vec, co me docela zaujala, je Gripper 116XL od Filmtools ( http://www.filmtools.com/filmtools-in-car-windshield-camera-mount-gripper-116-xl.html ) . V tomhle pripade je trochu lepsi, udrzi vic a i v rychlosti. Ale i tak vyrobce nedoporucuje vetsi kameru na to posadit zvenku auta. Bud je reseni dokoupit zlepseni za 200$ a pak i 100km/h neni problem.. nebo to trosku zbastlit:) Jedinej problem je, ze to samozrejme neposilaj do CR...

Neni tady nejaka firma/osoba, ktera by byla ochotna pujcit neco podobneho aspon na jeden vikend?? na ozkouseni.. samozrejme ne zadaco.
SmirickyT (377)|26.5.2011 06:15
Tak tomu Gripperu moc neverim. Mel jsem presne neco takovyho, akorat v mensim, a proste se to trese. To bude dobry tak do 30km za hodinu.
Ty proste potrebujes profesionalni vec.

Zkusim nekde najit to to jesm videl a nejak to sem postnout.

Pokud nebudes menit uhel zaberu a bude furt stejnej, tak bejt tebou bych zkusil vyrobit neco z jizdniho kola.

Takovou side karu, ktera pojde vedle toho auta a pocveze tu kameru. Opet se to nebude trast.
Videl jsem to v nejakym filmu ze to tak meli. Myslim ze na tom mneli merak, nebo kameru.

V zasade rekneme ram kola s priodelanym zadnim kolem. To cely prichyceny dvema trubkama do pravejch prednich dveri auta. Kamera pridelan ana toma ranu kola.

To je nejlevnejsi custom reseni ktery muzes zbastlit v nejaky zamecnicky dilne. Kamera nejede na aute, ale "po vlastni ose."

Dalsi podminkou je ze by jsi mel vymenit kameru. Cim mensi tim lepsi. Mesi nama ta V1 netoci nic moc. Teda neni to hollywod a je zbytecne tezka. Bude se do ni zbytecne opirat vzduch a jsou problemy s gravitaci a odstredenim.
Lespi by bylo tam dat nejakoou mensi kameru s elkym cipem Canon HV 40 a lepsi.
Usnadni to spoustu prave.

Podle me se neda dostat pod 600 dolaru pri nakupu takovyhle veci. Plus postovny a clo.
Ze nezasilaj do CR neni problem, to muzes vyresit pres externi zasilatelskou sluzbu, jako je treba http://www.zasilkovasluzba.com Proste to dorazi na jejich adresu v USA a prteposlou ti to za postovny a poplatek.

Kdybys mel zajem tak by jsi to vyjimecne (normalne to nedelam) mohl nechat poslat i na moji adresu do Chicaga a ja ti to preposlu do ceska, kdyz mi zaplatis dopredu postovny. Mel by jsi to levnejsi o ten manipulacni poplatek.
SmirickyT (377)|26.5.2011 06:16
Bejt tebou tak zacnu timhle: Sám jsem měl nápad vyrobit něco takovýho, říkal jsem si že by to neměl bejt problém.


Pokud pojedeš na záavodním okruhu s dobrým autem, mohlo by to jít.
Když se to bude otřásat, postupuj k dražším věcem. Na blbý silnici a s blbým autem, bude vždycky problém.
SmirickyT (377)|26.5.2011 06:23
KrocanX (243)|26.5.2011 15:15
Diky!
o tomhle reseni sem moc nepremejslel, nikdy nejsem moc duverivej k homemade vecem.. Ale tohle by slo pouzit, jen samozrejme to nak navic pojistit..

k ty kamere. V1 vim, ze neni nic svetobornyho, ale tu kameru uz mam par let a menit se mi moc nechce. Spis to s financema neni tak slavny..
bicista (280)|26.5.2011 20:21
[quote=KrocanX;348045]Diky!
o tomhle reseni sem moc nepremejslel, nikdy nejsem moc duverivej k homemade vecem.. Ale tohle by slo pouzit, jen samozrejme to nak navic pojistit..

k ty kamere. V1 vim, ze neni nic svetobornyho, ale tu kameru uz mam par let a menit se mi moc nechce. Spis to s financema neni tak slavny..[/quote]

Vzdy to muzes pojistit nejakymi lepenkami, provazem atp. Ale pokud koupis kvalitni prisavky, kteryma se nosej tezky skleneny tabule, tak to udrzi. I kdyz stat se samozrejme muze cokoliv, i ja bych byl nervni ze my to uleti. :))
SmirickyT (377)|27.5.2011 08:26
Rado se stalo

[quote=KrocanX;348045]
k ty kamere. V1 vim, ze neni nic svetobornyho, ale tu kameru uz mam par let a menit se mi moc nechce. Spis to s financema neni tak slavny..[/quote]

No napsal jsem to spatne. V1 je dobra kamera a furt toci bezvadne, ale je proste velka a tezka.
Technika se za tr az pet let posunula a dneska toci - co se tyka obrazu stejne dobre jako V1 i maly consumer kamery, ktery se na tohle hodi daleko vic.

A budes mit jistotu ze ti to nespadne.

Pokud chces pridelat tu V1, nejslabsim mistem bude ta hlava a uchycenu k tem prisavkam. Bylo by dobry to uchytit nejak pomoci dvou tech drzaku a ctyr prisavek.

A jeste si dej pozor na jednu vec. Na objektiv od poletujiciho hmyzu a prachu. Kup si nejakej lacinej filtr a pred tou jizdou ho na namontuj na objektiv.
SmirickyT (377)|27.5.2011 08:29
Na tom prvnim videu se mi libi jak ma ta Holcina sladenou barvu tech drzaku s barvou auta :-)
Pak se mi na tom libi ze to misto IT typka rika pohledna exoticka kraska.

A za treti me bavi jak zduraznuje ze ji to stoji jenom deset dolaru a pak to pridela na auto za dvacet pet tisic...Ha, ha :)

Ale funguje ji to ;-)