Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou dvoulinku na domaci kino?

martin_a4 (138)|22.5.2011 01:49
Zdravim,budu protahovat repro kabely v pruchodkach pod omitkou v mem baraku (novostavba). Na zadni efektove repro pujde tak cca 2x 10metru,k prednim sloupum tak cca 2x 3metry a k centru tak 1metr. Mam AV receiver Yamaha rady RX-V 557 a sestavu reproduktoru 5.1 (sloupy 150W sin.) Potreboval bych poradit jakou mam koupi dvolinku jestli 2x2,5mm nebo radeji 2x4mm a jestli med nebo stribro? Doporucite neco solidniho? Dekuji Martin.
jarod72pm (841)|22.5.2011 09:15
4mm na zadní efektové je hodně předimenzované a tloušťka kabelu přímo ovlivňuje pouze nízké spodní frekvence (bassy) tedy zadní repro snesou v pohodě tloušťku 1mm ale pokud máš strach i 2mm (podle mě vcelku zbytečné pokud nejde o výkonné bedny ze dřeva a kvalitní velké membrány)
Pro domácí podmínky kdy nejedeš vyloženě studiovou kvalitu pak tedy stačí na zadek 2x1mm na přední a střeďák 2mm a subwoofer pak nějaký origoš kabel vyrobený přímo pro tuhle bednu.
Jinak co se týče dostupnosti a druhu kabelu něco je ve výběru Datartu ale najdeš klasiku která plně postačuje i v OBI nebo Baumaxu jsou to dvojlinky s označenou polarizací 1-2,5mm (většinou jde o průhledný kabel s červenou linkou) pokud ti jde o nějaké special kabely pak někde v hi-fi studiu ale cena bude ne 30kč za metr ale 300 za metr což pro domácnost považuji vcelku za zbytečnost ale každý chce a potřebuje něco podle sebe.
martin_a4 (138)|22.5.2011 10:32
Diky za info,jsem rad,ze 2x4mm je zbytecnost. Koupim na predky i zdky 2x2,5 mm. Reprobedny mam celkem kvalitni a vykonne ze dreva. Tak teda myslis,ze dvoulinka za cca 50 kc metr uz bude v pohode? Na netu se da neco sehnat. Ty Baumaxovky nevim nevim jestli se tomu da verit. Co myslis?
jarod72pm (841)|22.5.2011 10:43
Sám mám na sestavě 2,5mm/1mm vzadu a rozdíl zvuku moc nepoznám to mám kabely z OBI(jsou psané jako repro kabely ),tchán má nějaké origoš 10x dražší (i když on má Onkyo a já Yamahu receiver) tak na zvuku nevidím nějaký rozdíl,(krom efektů)
na druhou stranu pokud máš repro za 10000.- a receiver za 5000.- tak na tom kabelama moc nevyděláš, pokud budeš mít repro za 50000.- a receiver za 20000.- tak tam už bych klidně přihodil i pořádné extra kabely.
martin_a4 (138)|22.5.2011 11:08
Treba v budoucnu dudu menit receiver za vyssi model a bedny taky za nejake lepsi tak at uz to mam nachystane. Budu to tahat tou pruchodkou pod omitkama a myslim,ze to pujde blbe tak at to nedelam dvakrat. Nic na tom nemeni,ze teda staci 2x2,5 mm,co? Jen resim kvalitu kabelu,jestli baumax nebo hifi prodejna. Stribro nebo med? Diky
jarod72pm (841)|22.5.2011 11:19
Tak jo pokud budeš jistě vědět že půjdeš do nějaké špičkové sestavy pak to má smysl hodit kvalitní drahé kabely ,ale pokud to bude v rámci "domácího" poslouchání pak měď bude stačit .Pro mě je spíš rozhodující kvalitní přednes z kvalitních beden a je otázka na kolik % ovlivní kabel přenos frekvencí a jaké má ztráty pro reprodukci.Možná to je i tím nakolik jsi audiofil a co očekáváš -zda studiovou kvalitu pak ano vše stojí hodně peněz.
Navíc pro kvalitní zvuk potřebuješ prostor takže pokud máš místnost 4x5 metrů tak to nebude takové jako na 5x10metrů kde už uživíš i HD v 7.1 zvuku než klasické 5.1 DTS nebo DD.
Poslouchal jsem 7.1 z blueray přes špičkovou sestavu na malém prostoru ale zvuk je neskutečně deformovaný prostě to chce prostor.
martin_a4 (138)|22.5.2011 11:30
Zase takovy audiofil nejsem)) Misnost mam 50m2. Zase takovy blazen do toho nejsem,jen chci mit trocu lepsi kabel nez z Baumaxu za 20 kc. I pro muj pocit)) Vidim to tak na max 80 kc za metr. Da se neco sehnat?
jarod72pm (841)|22.5.2011 11:38
Když pohledáš na netu jistě něco najdeš,jsem po tom až tak nepídil protože mě stačil obyč - Kabel SCY , pokud chceš něco lepšího tak hledat (třeba na hi-fi shopech atd - hold special kabely )
jarino1978 (8045)|22.5.2011 11:38
[quote=martin_a4;347090]Doporucite neco solidniho? Dekuji Martin.[/quote]

http://www.mall.cz/elektro-repro/monster-cable-xpms-30-eu-30-m
tom.hampejz (103)|25.5.2011 18:39
zadek nech klidně jak Ti bylo porazeno. Do zadu na efekty nemá smysl invetovat (pokud nepůjdeš na poslech vícekanálové hudby a bavíme se jen o filmech). Tam ti stačí, když bedna hraje od 120hz nahoru. Jsou to jen samé bzzzzuuuummm, frrrrr atd. Do předu si vyber kvalitnější a ke každé bedně můžeš vést rovnou dva kabely pro budoucí případ bi-ampingu. Ale i tady se dá koupit kabel CYKY (teď doufám, že jsem to napsal správně) prostě je to kabel na průřezu se 4x2,5mm licnou v mědi a to ti udělá muziky jak kabel za litr, přitom ho koupíš v každém elektru :)
martin_a4 (138)|25.5.2011 20:58
Tak zadek dvoulinka za 30 kc 2x2,2mm, predek stereo kabel 4x2,5mm a co central reproduktor? Chapu to tak dobre? V cem je vyhoda to zapojeni bi-amping?
jarino1978 (8045)|25.5.2011 21:03
[quote=tom.hampejz;347928]zadek nech klidně jak Ti bylo porazeno. Do zadu na efekty nemá smysl invetovat (pokud nepůjdeš na poslech vícekanálové hudby a bavíme se jen o filmech). Tam ti stačí, když bedna hraje od 120hz nahoru. [/quote]

blbosť, aj tento kanál má plný frekvenčný rozsah, čiže nepodceňovať.
tom.hampejz (103)|25.5.2011 21:33
Martin: centr stejne jako predky a pri vyberu repro na nem nesetrit, pro film je to nejpouzivanejsi repro a muze umocnit nebo zkazit dojem. Bi-amp je napojeni basaku zvlast a stredu s vejskama zvlast na nevyuzitych kanalech AVR. O vysledku se tahnou diskuze a ty to mozna nikdy resit nebudes ( nemyslim zle)

Jarino: zadek u filmu resit plnofrekvencni bednou bude resit jen male procento ( do ktereho Martin, dle dotazu nespada), vetsina efektovych repro bere spodek ze sw, pac zvuk do urcite frekvence neni prostove lokalizovatlny a tudiz tam sraci natahnout slabou dvoulinku....
Pytkin (7947)|26.5.2011 00:50
no vzadu casto hraje muzika ako zpredu .. urcite by som tahal vsade rovnake kable ..
versys (12)|28.5.2011 17:40
[quote=martin_a4;347090]Zdravim,budu protahovat repro kabely v pruchodkach pod omitkou v mem baraku (novostavba). Na zadni efektove repro pujde tak cca 2x 10metru,k prednim sloupum tak cca 2x 3metry a k centru tak 1metr. Mam AV receiver Yamaha rady RX-V 557 a sestavu reproduktoru 5.1 (sloupy 150W sin.) Potreboval bych poradit jakou mam koupi dvolinku jestli 2x2,5mm nebo radeji 2x4mm a jestli med nebo stribro? Doporucite neco solidniho? Dekuji Martin.[/quote]

Při malém výkonu a při těch vzdálenostech, které udáváš, stačí určitě vodič SCY 2x2,5 např. http://shop.elektram.cz/vodic-scy-2x25-t-r/d-172875-c-1013/
Je to ohebný průhledný vodč vodič přímo určený pro reprosoustavy. Je na něm vyznačena jedna žíla rudou tenkou linkou, aby byla rozlišena polarita. Ta je potřeba zachovat při zapojování reproduktorů!! Postříbření či pocínování vodičů nemá žádný zásadní vliv na kvalitu zvuku.