Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vliv zapojení zásuvky na kvalitu příjmu

carbik (10)|14.3.2005 15:17
Zdravím ve spolek,
mam drobny problem s kvalitou signalu.

Od spolecne anteny v panelovem dome mam privedeny TV signal pres 2 pokoje do kuchyne. V prvnim z pokoji jsem si udelal na kabelu zasuvku a pripojil na ni TV kartu Genius VideoWonder Pro TV.
Pokud mam TV kartu zapojenou na tuto zasuvku, tak se mi na cca3 trech kanalech projevuje vysokofrekvencni ruseni. Pokud ji pripojim primo na zasuvku domovniho rozvodu, nebo dostatecne dlouhym koaxialem na konec prodlouzeni az z kuchyne, tak je vysledna kvalita obrazu lepsi a ruseni je pryc.
Problem muze byt tedy kolem zasuvky, kterou jsem pridal na prodlouzeni do kuchyne. Ale jaky? Zapojit to jde snad jen jednim zpusobem.
Muze to ruseni byt vyvolano blizkosti sitove zasuvky? (asi 1m, od zasuvky domovniho rozvodu je sitova zasuvka asi 30cm).
Ivo Mašek (10205)|14.3.2005 16:52
Muze to ruseni byt vyvolano blizkosti sitove zasuvky?
nemělo by to ovlivnit. Já mám své "hnízdo" (shluk rozbočovačů, tv zásuvek, síťových zásuvek...) asi 10cm od zásuvky 230V.

Máš nějaký "kiks" v zásuvce. Může být cokoli - špatný dotek, něco zlomeného...
mirekv (7169)|14.3.2005 17:17
carbik
Pokud jsi použil zásuvku co se používá v domovních rozvodech (tedy takovou, co máš ve zdi), tak může mít velký odbočovací útlum (i 15dB), navíc konec koaxiálu v kuchyni musí být impedančně zakočen - aspoň strčený do TV, jinak to taky může dělat bordel.
Místo zásuvky je lepší použít rozbočovač (ale nějaký profi, ne takový za 15 Kč z elektra).
carbik (10)|14.3.2005 18:17
[quote]Pokud jsi použil zásuvku co se používá v domovních rozvodech ... Místo zásuvky je lepší použít rozbočovač [/quote]
Prave tu jsem pouzil. Pouzil jsem zasuvku pruchozi ma vstup a vystup koaxialu.
[quote]navíc konec koaxiálu v kuchyni musí být impedančně zakočen - aspoň strčený do TV[/quote]
To jsem ted vyzkousel, ale vliv to nema zadny, at je konec v kuchyni volny nebo zastrceny do TV.

Ale to me "fakt vomej" jak jsem psal, kdyz privedu signal do TV karty z kuchyne (teda az projde tou problematickou zasuvkou), tak je to OK. A TV je jedno, kde je pripojena, zadny rozdil v kvalite jsem nezjistil.
mirekv (7169)|14.3.2005 18:58
carbik
Rušení má asi zdroj v PC (je to tu dost rozebrané) a ty ho silnějším signálem více potlačíš. Použitá zásuvka má velký odbočovací útlum, ale průchozí téměř žádný (1-2dB), takže v kuchyni je totéž co na zásuvce ve zdi.
Ještě zkus toto: přehoď výstupy ze zásuvky, tedy pokračování ze zásuvky dej do PC a do kuchyně zapoj výstup ze zásuvky (s konektorem).
V každém případě by to chtělo řešit to rušení.
Ivo Mašek (10205)|14.3.2005 19:02
Také jde o to, jak je udělaná ta společná anténa, respektivě rozvod. Málokdy je to v perfektním stavu, pak tam bývají ztráty jako prase.
mirekv (7169)|14.3.2005 19:16
Ivo Mašek
No jistě, ovšem pokud leze ze zásuvky i normovaných 60dB, tak s té přidávané 45dB, což je zoufale málo (bavili jsme se o tom).
carbik (10)|14.3.2005 22:09
[quote]Ještě zkus toto: přehoď výstupy ze zásuvky, tedy pokračování ze zásuvky dej do PC a do kuchyně zapoj výstup ze zásuvky (s konektorem).[/quote]
To teda vyzkousim, kdyby to nepomohlo, resil by to predzesilovac?

A s tim zdrojem jsem to tady cetl. Samozrejme jsem si forum prelouskal, abych se blbe nezeptal (pevne jsem doufal, ze bych s nim nemel problemy - sice jen 300W ale Fortron).

Moc Vam panove zatim dekuji, hlavni je, ze je porad co zkouset.... 8-)
jopein (450)|15.3.2005 06:23
carbik
Raději použij rozbočovač a kvalitní kabely.
Zesilovač až pokud to nebude stačit.
U průběžné zásuvky je také třeba respektovat vstup a výstup.
carbik (10)|15.3.2005 23:07
[quote]Ještě zkus toto: přehoď výstupy ze zásuvky, tedy pokračování ze zásuvky dej do PC a do kuchyně zapoj výstup ze zásuvky (s konektorem)[/quote]
Spatne jsem si to predstavil, toto uz neprovedu z duvodu umisteni zasuvky, delky kabelu apod.
Ale zkusil jsem signal co jde do zasuvky napojit primo na koax do pocitace. A co by jste mysleli, obraz byl OK. Zapojil jsem signal zpet do zasuvky (nezapojil jsem pokracovani) a signal? spatny, viz obrazky (prvni obr. - zapojeni primo)



Rozdil v kvalite není prilis patrny...




U CT2 vyleze v vice zrnitost (videt to je az v plnem nahledu).




Tady uz je rozdil patrny i v malem nahledu (to radkovani neni normalne videt) a vysokofrekvencni ruseni neni ve skotecnosti tak rusive.




Prima je dost podobna CT2, ale jeste vice zrnita

Z toho plyne to, co tu psal mirekv "Použitá zásuvka má velký odbočovací útlum, ale průchozí téměř žádný (1-2dB)".
Prosim proto jeste o posledni radu:
    - mam radsi vyhodit zasuvku, pridelat na konce kabelu konektory a pouzit rozbocovac, jako psal jopein (na to prostor mam)?
    - a nebo mam pouzit zesilovac?
jopein (450)|16.3.2005 06:53
carbik
Já bych opravdu napřed zkusil rozbočovač(neraději homologovaný).
Stojí to kolem 150,-kč.
Zesilovač to jsou dráty navíc. :-)
Ale jestli bude potřeba, tak se pro tento účel se prodávají tzv. aktivní rozbočovače v různých provedeních(u některých se dá nastavovat výstupní úroveň a napájení mívají některé i přímo ze sítě (230V)).
carbik (10)|10.4.2005 11:16
Takze pro pripadne dalsi zajemce o tento problem jeste uvedu jak to dopadlo.
Na radu jopeina jsem "vyhodil" zasuvku a poridil rozbocovac. Nestal sice 150Kc, ale byl to nejdrazssi co meli (95,-), jeho parametry jsou:
Pruchozi utlum 3,5-4dB
Oddelovaci utlum 11dB (coz me zarazilo)

Ale vysledek je, ze na programech, kde se projevovalo vysokofrekvencni ruseni je toto stale, ale jen slabe zaznamenatelne. Je to proste o dost lepsi nez to bylo. Ale stejne se, kdyz si vzpomenu, divam po rozbocovacich a jejich parametrech. :-)
jopein (450)|10.4.2005 11:41
carbik
ještě poznámku : Jaké máš kabely? Dobré je použít kvalitní kabely s dvojím opletením a folií např BELDEN.
Když použiješ zesilovač , tak by ses mohl dostat nad úroveň tohoto rušení (pokud je v zásuvce signál OK).