Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dilema 50p nebo 50i?

noaid (284)|2.5.2011 11:09
Trochu začínám střihat HD video z Panasonic SD-900. Pořád mi ale vrtá hlavou jedna věc - jestli přece jen nějak nevyužít možnosti natáčet v 50p, když to ty dnešní kamery už umí. Taky myslím spíše na budoucnost, kdy se možná 50p stane běžnějším.

Nemám v tom zatím žádnou velkou praxi, o HD něco vím, ale ne ohledně video střihu, renderingu apod., jen konverze kontejnerů a formátů apod. Proto bych se chtěl zeptat těch, kteří jsou v tom 50p dál, zda moje úvahy nemají nějaké praktické trhliny, na jaké problémy při tom člověk narazí a proč je třeba lepší se tomu vyhnout.

Mám PC Intel 2x3GHz s 4 GB RAM, WinXP Pro a několika 2TB disky Samsung, grafika ATI HD 2600 (typ si teď přesně nepamatuji).
Cílem je mít co nejkvalitnější vstupní materiál a docílit toho, abych jej mohl přehrát z harddisku ve struktuře AVCHD/BDMV, případně mkv. Pro střih mi stačí malý náhled, nemusím to mít ve velkém. A aby se vše dělalo co nejjednodušeji.

Kdybych natáčel v 1080/50p :
1. pokud bych chtěl renderovat do 50i AVC, je lepší projekt založit rovnou jako 50i nebo jako 50p a pak renderovat do 50i nebo něčeho jiného? Mi připadá logická ta druhá možnost.
2. Když můj přehrávač umí 50i a 24p, ale zadrhává u 50p (m2ts s AVC/DD), přičemž třeba streamovaný (přes DLNA bez rekomprese) mkv s 24p vysílá přes hdmi do tv jako 50p/60p, to že zadrhává, je problém nestíhání přehrávače nebo by to mohl být problém konkrétního formátu?
3. Zatím zkouším střih ve Vegasu. Má nějaký sw (A.Premiera, S.Vegas, Edius) nějaká praktická omezení při zpracování 50p či renderingu do nižších formátů, na která by si člověk měl dát pozor? Nebo má některý z těch 3 sw v tomto případě výhodu?
4. Co když do projektu zahrnu mix klipů v 50p i 50i, nebude to dělat nějakou paseku?
5. Jsou známy nějaké jiné problémy s 50p, které je dobré vědět a mít na paměti při rozhodování?

Je toho hodně, ale myslím, že to bude zajímat čím dál více lidí, kteří si budou kupovat nové kamery.
mirekv (7169)|2.5.2011 11:37
Pokud umí kamera 50p, tak nikdy jinak! Interlaced je bohužel slapá ulička, do které nás vrhly začátky TV vysílání a je to dodnes.
noaid (284)|2.5.2011 12:07
No to je celkem jasné, ale problém zjednodušeně zní jak to udělat, aby se to dalo pak přehrát i jinde než jen na PC. A na jaké problémy může člověk narazit.
Pytkin (7947)|2.5.2011 12:54
ta kamera vie tocit 1080p50 ?

aha uz vidim , ze vie .. no tak urcite toc 1080p50 ..
ai (2993)|2.5.2011 17:43
Preci nezvolis typ zaznamu podle prehravace. Indispozice nejakeho prehravace (nenapsals typ) preci by nemela hrat roli.

Pokud budes michat na timeline neco s 50i, tak zvolis vystup 50i, svet se nezbori. Z toho 50p se vypusti jiste pulsnimky. Ale nova videa delej 50p.
Mimochodem udelat 50p z 50i videa neni celkem problem. Je to pouze trochu casove narocne ovsem ten 50p muze byt velice kvalitni. Sofistikovane treba obecne bob deinterlacem:
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=deinterlace
a treba vyroba 50p z 50i tady, to druhe video:
http://www.unival.realservers.info/index.php?page=megui
MartasKP (710)|2.5.2011 18:24
Rozhodne bych tocil 50p,problem muzes mit jedine s vykonem PC. nevim,jak je na tom Vegas ci Premca. EDIUS6 v proxy modu by tech 50p mohl zvladat.
Kazdopadne do budoucna je lepsi lepsi tocit v tom nejkvalitnejsim co ti kamca poskytuje a jak uz bylo receno 50i k tomu namixovat muzes. Nevim,jak se s tim poperou jednotlivy strizny,ale maximalne si budes muset pak pohrat s nastavenim projektu. Nicmene tech 50p za to stoji.
man100 (235)|3.5.2011 08:00
Otázka: 50p kontra 50i je mírně řečeno, nesmyslná. Zatracované "prokládané" video tady bude s námi asi ještě velmi dlouho. Z jednoduchého důvodu - nižší nároky při datových přenosech. Je to dáno kapitalistickou snahou o úspory nákladů...
Žijeme s prokládaným videem od samého počátku televizního vysílání a dosud jsem nezaznamenal protesty diváků, že se na "to" nedá koukat.

Nevím jak kdo, ale blouznění o 50p či 60p mi nějak hlava nebere. To každý amatérský točič pracuje pro zachování obrazového dědictví příštím generacím?
Kdo si koupil kameru s 50p, jistě není úplný laik a ví, že musí mít i další nutné příslušenství: (velmi) výkonný počítač a střižnu, která to dokáže zpracovat.
Je to věc finančních nákladů a to je každého osobní problém. Nějak nechápu, proč se toto téma na fórech o videu neustále omílá. Kdo na to má, ať točí 50p! Není co řešit...

Podobně nesmyslná je i snaha točit amatérské video 24fps. Tento pseudoproblém vzniknul jen pro to, aby se při tvorbě komerčních Blu-ray disků z filmového nosiče nezkrátila (převodem do 25fps) doba projekce Hollywoodských trháků. S domácím videem to nemá nic společné.
Pytkin (7947)|3.5.2011 09:40
nesuhlasim .. tocime radsej 720p , ako 1080i .. datovy tok je rovnaky .. kvalita je lepsia pri 720p ..
noaid (284)|3.5.2011 10:27
Děkuji především Ai za inspirativní odkazy, ostatním za barevné názory, které mne provokují k dalšímu přemýšlení a zkoušení.
Včera jsem si udělal další testy a při přehrávání z kamery přes hdmi do plazmy Pan. G20 jsem rozdíl viděl, nebyl nijak extrémní, ale byl. Definoval bych to jako větší rozlišení v detailech statického obrazu a u pohybu možná větší plynulost, ale tam to kupodivu nebylo tak markantní, čekal jsem více.

Každopádně 50i taky není špatné (a souhlasím s tím, že tu bude ještě dlouho), ale mám rád ve všem co nejlepší kvalitu, fotím taky jen do RAWu, proto bych se chtěl dát na cestu 50p. Oželel bych i delší renderování (umí u toho některý sw "smart rendering"?), ale hlavní problém vidím v přehrávání.
Mám OPPO BDP-83SE, což je relativně nový přehrávač s velmi kvalitními video obvody, samozřejmě nemá problém z harddisku přehrát 1080/24p s plným dat.tokem (50 Mbit/s), mkv 24p konvertuje do hdmi na 50/60p. Harddisk a jeho rychlost určitě není omezující, přesto mi moje video 50p trhalo. Ještě vyzkouším nějaké jiné formáty než AVDHD.
Víte o přehrávačích, které 50p určitě přehrají?
ai (2993)|3.5.2011 15:05
[quote=man100;343413]Otázka: 50p kontra 50i je mírně řečeno, nesmyslná. Zatracované "prokládané" video tady bude s námi asi ještě velmi dlouho. Z jednoduchého důvodu - nižší nároky při datových přenosech. Je to dáno kapitalistickou snahou o úspory nákladů...
Žijeme s prokládaným videem od samého počátku televizního vysílání a dosud jsem nezaznamenal protesty diváků, že se na "to" nedá koukat.[/quote]
TV vysilani a format zaznamu nasich kamer jsou rozdilne veci. Nedivame se na to pres TV vysilani. Tady logicky neexistuje presne stejne rovnitko.

[quote=noaid;343437]Mám OPPO BDP-83SE, což je relativně nový přehrávač s velmi kvalitními video obvody, samozřejmě nemá problém z harddisku přehrát 1080/24p s plným dat.tokem (50 Mbit/s), mkv 24p konvertuje do hdmi na 50/60p. Harddisk a jeho rychlost určitě není omezující, přesto mi moje video 50p trhalo. Ještě vyzkouším nějaké jiné formáty než AVDHD.
Víte o přehrávačích, které 50p určitě přehrají?[/quote]
AVCHD videa , nebo i 50p z TM700 i dalsi 50p hrajou dobre i pres LAN s mym WDTV Live, jestli se pri nejakem firmware objevi nejaky zadrhel, mux do TS to zpravi. TsMuxer zmuxuje TS bez reenkodovani do nove obalky za par chvil. Dalsi typy media prehravacu: http://www.iboum.com/net-media-players.php
Prehravac nemusi byt Blu-Ray prehravac,kde jejich firmware nemusi byt na tohle odladene. Bohuzel Blu-Ray je jednim z piliru setrvavani na prokladani, i kdyz to neni vybec nutne. Lidi si dokonce mysli, ze pri nejakem exportu oznacenem jako Blu-ray exportuji video v "nejlepsi kvalite" . Pravidelne se to zde opakuje.
noaid (284)|3.5.2011 15:53
To jo, přehrávače na bázi počítače to určitě řeší, i já to mohu přehrávat z PC bez problémů, pecko umí vše.

Nicméně zkoušel jsem teď Vegas Pro i Edius 6 (oba nejnovější trial) a :

Vegas se mi velmi líbí, je uživatelsky přívětivý, chová se tak, jak bych čekal, je celkem svižný, ale neumí renderovat projekt v 50p do souboru v 50p. Nebo jsem na to nijak nepřišel. To by jej pro 50p zcela diskvalifikovalo.

Edius 6 mne velmi zklamal. Horší ergonomie uživatelského prostředí se dá oželet, co jej ale činí velmi těžko použitelným, je přímo neuvěřitelná zátěž procesoru. Stačí pohnout myší nebo jet kursorem v menu a procesor je vytížený na dlouho na 100 procent. To jsem ještě u žádného SW nezažil, tak neuvěřitelně blbě naprogramovaný interface. Programování mne živí, tak vím, o čem mluvím. O dalších problémech pomlčím, patrně budou způsobeny mou neznalostí. Ale ta neuvěřitelná pomalost a zátěž jej na mém PC diskvalifikuje pro jakoukoliv práci, ne jen pro 50p.

Premiéru jsem ještě nezkoušel. Photoshop, Lightroom a Audition znám, tak snad Premiera nezklame. Nebo taky jo?
___________________________________________________________________________

Takže se konkrétně zeptám - v čem lidsky stříhat 50p tak, aby šlo i exportovat do 50p?
___________________________________________________________________________


Snad to alespoň ten Panákův SW zvládne, ale práce v něm je taky opruz. Ach jo.
man100 (235)|3.5.2011 16:27
Čekal jsem, že to dilema nastane - v čem stříhat 50p video... Jedna z "košatých" debat na to téma je zde: http://technet.idnes.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A110311_143216_software_vse

P.S.
Jeden přispívající tam pěje ódy (ne na žluťoučkého koně) ale na EDIUS 6

P.S.2
Ono nejde jen o 50p ale i o export pokud možno bez reenkodingu
ai (2993)|3.5.2011 17:31
Ten Vegas nema problem s 50p, v properties zvol podobnou template a tu uprav, nebo Match Media Properties ti zvoli parametry podle klipu,
V exportu zase zvol nejakou template a uprav fields na none, ujisti se o frame rate aatd...

Vegas je flexibilni, jsou tam properties a export templates, ale ty se mohou doladovat

man100:
smart render bez reenkodovani, problem, jasne , to je nekoncici debata , chapu jedince , kteri koupi neco za $500 a toci prokladane, ja tedy bych uz tohle nezvolil i za cenu proxy a vystupu pres muj enkoder do x264,
v ramci jednoduchosti toci i 50i na kamerkach umoznujici 50p
noaid (284)|3.5.2011 17:59
[quote=ai;343562]Ten Vegas nema problem s 50p, v properties zvol podobnou template a tu uprav, nebo Match Media Properties ti zvoli parametry podle klipu,
V exportu zase zvol nejakou template a uprav fields na none, ujisti se o frame rate aatd...

Vegas je flexibilni, jsou tam properties a export templates, ale ty se mohou doladovat
[/quote]

No přesně to jsem právě dělal, ale tam opravdu nejde nastavit v případě projektu 50p export framerate na 50, jen 25 nebo 29.97 .
Mám Vegas Pro 10.0c.
Dolaďovat se to dá, ale jen ocamcať pocamcať :-)

Zatím nejlíp fachčí ten Panácký HD Writer 3.0. S 50p nemá problém, smart render samozřejmostí, takže žádná ztráta kvality, a rychost perfektní. Jen ten interface a možnosti jsou slabší...
man100 (235)|3.5.2011 18:00
P.S.

Po úpravě šablony Vegasu pro rendering videa 50p na "Field order: None (Progressive scan)" nezapomenout na změnu "Frame rate: 50,000"! Jinak z 50p bude 25p...
Toto některé ze šablon neumožňují (MPEG-2 ano).

Tak jsem se o minutu opozdil a přišel s křížkem po funuse!
noaid (284)|3.5.2011 18:09
Aha, takže jedině do mpeg2, tam to fakt jde, já používal Sony AVC, takže na AVC a smart rendering se může v případě 50p zcela zapomenout. Asi jedině s rekódováním.
noaid (284)|6.5.2011 13:29
[quote=noaid;343521]
Edius 6 mne velmi zklamal. Horší ergonomie uživatelského prostředí se dá oželet, co jej ale činí velmi těžko použitelným, je přímo neuvěřitelná zátěž procesoru. Stačí pohnout myší nebo jet kursorem v menu a procesor je vytížený na dlouho na 100 procent. To jsem ještě u žádného SW nezažil, tak neuvěřitelně blbě naprogramovaný interface. ... Ale ta neuvěřitelná pomalost a zátěž jej na mém PC diskvalifikuje pro jakoukoliv práci, ne jen pro 50p.
[/quote]

Tak to bylo způsobeno nějakou indispozicí, asi se to s něčím na mém PC tehdy bilo či co. Dnes po několika restartech jsem zkusil Edius znovu, a už to jede celkem rychle, není s tím nijak problém.

Bohužel teď nemám moc čas si s tím hrát, nakoupil jsem několik 16GB SD karet a za týden jedu na dovču, tak jsou teď jiné priority. Natáčet budu v 50p, snad se s tím pak nějak porvu.
romana51 (355)|6.5.2011 16:40
Já si naopak myslím že program který dokáže využít výkon procáku na maximum je to, co jsme si přáli! A když v Ediusu 6.02 renderuji z MTS 50p do MXF (podpora smart renderu), tak to stíhá v době kratší než je polovina reálného času. Všech 8 vláken je využito na cca 85 až 95 %. Edius má přece v popisu práce podporu i7 Sandy Bridge.
ai (2993)|6.5.2011 17:18
50p i za cenu renderingu, radsi bych zvolil tuto variantu, nez 50i bez renderu, tedy smart render.

Prokladany zaznam je takova atrapa, ktera resi veci napul.
noaid (284)|6.5.2011 18:26
[quote=romana51;344201]Já si naopak myslím že program který dokáže využít výkon procáku na maximum je to, co jsme si přáli![/quote]
To jsme si asi nerozuměli, když něco spustím, tak samozřejme má jet naplno.
Ale mi to žralo 100 proc. při pouhém pohybu myší v okně Ediusu, a to by mělo být správně 0 proc.
Pytkin (7947)|6.5.2011 23:39
[quote=romana51;344201]A když v Ediusu 6.02 renderuji z MTS 50p do MXF (podpora smart renderu), tak to stíhá v době kratší než je polovina reálného času. Všech 8 vláken je využito na cca 85 až 95 %. Edius má přece v popisu práce podporu i7 Sandy Bridge.[/quote]

to je divne ne ? ked ides smart render , tak procesor nema co robit .. cize vytazenie 85-95 % nechapem .. jedine , ze by to nebol smart render ale normalny render , kedy musi cele video rendrovat ..
romana51 (355)|12.5.2011 18:21
Tak mi to nedalo a vyzkoušel jsem celou řadu nastavení stejného streamu při převodu (renderu) z MTS do MXF a GXF a porovnal výslednou kvalitu při vypálení DVD a BD. Na TV LCD Full HD
(uhlopříčka 82 cm) byla kvalita vizuálně stejná jako originál z kamery. Co se ale lišilo, byl objem jednotlivých souborů. V některých případech proti orig MTS až 4,5x. Napadlo mne, že to dopočítává mezi plnými snímky.
Tedy žádný smart, ale obyčejný render. Došlo asi k omylu při mém překladu z manuálu, kde se o podpoře smart renderu hovoří v souvislosti s GXF a MXF. Smart render funguje při práci s těmito soubory, doba renderingu je přibližně stejná jako reálný čas (rozdíl je při přechod.efektech a pod.) a zatížení procesoru cca 13 %, přechodně 40 až 60 % (zřejmě při rendru přechod.efektů).
Na rychlost renderu při převodu z MTS do MXF a GXF má čistě vliv rychlost procesoru. U i7-2600K cca 56 % reál.času, při přetaktování pod 50 % reál.času. Na noťasu (Core Duo T5550 1,83GHz)
přes 350 % reál.času. Domnívám se, že na kvalitu má vliv originál MTS v 50p, prokládané MTS jsem neporovnával, nepoužívám je.

Třeba mě někdo z pokročilejších amatérů nebo profíků opraví, rád se poučím.
Pytkin (7947)|12.5.2011 18:57
myslim ze nejde o dopocitavanie fieldov .. ale skorej ide o ine kodeky , resp. nastavenie bitratu .. cize render .. nie smartrender .. tak ako pises ..
ai (2993)|13.5.2011 02:40
Ja v tom nevidim problem vubec, vami zminovanych 50p tedy mam na timeline,......., render video a audio, nebo vice audii do elementarnich streamu, muzu si i vyrobit titulky a to jednoduse strcit do MKV, kde muzu i popripade vyrobit kapitoly .

http://www.unival.realservers.info/index.php?page=mkv

V tom videu mam 30p , ale to je uplne jedno, tomu MKV to je jedno co tam je uvnitr.

Ten MXF ma uvnitr mpeg2 ne? To potrebuje hodne dat. Vyplati se to ? Jestlize se k projektum vracis tak snad jo, neco jako kdysi prace s DV. Mpeg4avc by mohla byt tak nejak lepsi volba ?
Pytkin (7947)|13.5.2011 09:18
MXF je len kontajner .. ako MKV .. vnutri mozes mat co chces ..
ai (2993)|13.5.2011 14:10
Ok, tak ten Vegas provedl smart render toho MXF (zaznamu s kamery XF300, ktery jsem zkousel) ne proto, ze to bylo MXF, ale proto, ze tam byl mpeg2 uvnitr (50Mbit), ktery jen prevzal.

MXF nepehravaji hardwarove medialni prehravace, je to skutecne jen do strizny. Je nutny remux a mux do MKV pro ne.
romana51 (355)|13.5.2011 14:22
Já jsem v Ediusu 6.02 zkoušel všechna možná nastavení a subjektivně porovnával kvalitu. Pro sebe si videa vypaluji na BD a než se mi podaří zaplnit BD placku, trvá to dosti dlouho. A tak jsem potřeboval jednotlivé hotové sestřihané klipy (kapitoly) vč. přechodů, titulků a hudby zazálohovat bez ztráty kvality. Převod do MXF se ukázal jako nejrychlejší a proto jej používám. Je mi divné, že třeba AVCHD Writer, který ukládá do MTS, je mnohonásobně pomalejší i když je video renderováno z MTS souborů (50p). Stejně tak H.264/AVC.
To má -ai- pravdu, MXF přehrávám jen v Ediusu.
man100 (235)|14.5.2011 10:17
Na diskuzních fórech se často dojde do stavu, kdy se "dilema" vytvoří uměle. Toto vlákno je toho příkladem.

Rozhodování o tom, zda točit 50i nebo 50p je velmi jednoduché: záleží na přístroji, ze kterého to budu přehrávat (a také na zobrazovači, zda zvládne 50p - dnes skoro všechny).
Standard Blu-ray nezná 50p, jen 24p. Střižny, pokud se drží normy to sice zeditují v 50p, ale při exportu na Blu-ray disk se to stejně změní na 50i.
Budeme-li přehrávat z hardiskových streamerů, řídíme se tím, co ony umějí. Potom se to dá ukládat v různých formách podle uvážení.

Howgh

P.S.
Doufám, že se zde řeší neprokládané video 1080p, 720p Blu-ray disk umí...
Pytkin (7947)|14.5.2011 11:01
no vyhoda natocit 50p je v tom .. ze 50i si z toho lahko spravis .. ale z 50i , urobit 50p sa neda .. proste co tam neni , to sa da len umelo vytvorit .. Ale komu staci nafukovacia anca , tak ten sa mozno spokoji aj s 50i ..
man100 (235)|14.5.2011 14:30
Proč ta jízlivost, pane Pytkin? Tady nikdo nezakazuje točit v 50p. Pokud máte oči jako sokol a rozeznáte z běžné vzdálenosti na zobrazovači dva sousední subpixely, jistě natáčíte na RED One ve 4K.

Jen jsme chtěl upozornit na nesmyslnost podobných datazů: každý kdo vlastní kameru FullHD si to může zkusit na vlastní oči. Potom může dát do fóra dotaz, zda i ostatní lidé vidí ty strašné mazanice v 50i... a zda mají také krásný obraz v 50p!

Tato debata mi připomíná fóra o hi-fi technice na nejmenovaném serveru, kde se předstihují lidé s netopýříma ušima v tvrzení, jak obrovský je rozdíl v kvalitě zvuku, když se nasadí na dráty feritové válečky. A také, že rozdíl v reprodukci zvuku mezi zařízením za milión a za pouhých sto tisíc pozná i žena z domácnosti. (Ženy z domácnosti jistě prominou)
vivid.sk (11472)|14.5.2011 14:58
man100> tvoje uvahy su urcite fajn, len Pytkin narazal zrejme na nieco ine.

S ohladom na buducnost (kedze cas uteka velmi rychlo a techologicke zmeny sa deju rychlejsie ako sa su ludia ochotny sa im prisposobit) nema vyznam tocit v prekladanom formate.

Aj napriek dvojitemu bitratu, ktory by som obetoval, pretoze rodinne zaznamy, ktore dnes natocis a budu zaujimave o par (desiatok) rokov, ked budu ulozne kapacity mnoho (desiatok/sto) nasobne, ale tie existujuce data uz nikdy nenatocis.

Naviac s progresivnym materialom sa lepsie pracuje a je z neho mozne dodatocne vyrobit (BD/DVD v 50i)
ai (2993)|14.5.2011 15:13
no je to takovy topic tohle nebo tohle, kde teoreticky je to jedno, muzeme se divat s otevrenou pusou na oba zaznamy stejne,

ale tohle je technicke forum, tak by tu melo zaznit, ze interlace je broadcast lobby umele udrzovano, je treba si uvedomit, ze uz to nemusi vubec byt pro home sferu, zobrazovace jsou vetsinu progresivni a senzory uvnitr prehravacu prehravaji vsechno mozne, pokud prave nejsou uvnitr nejake krabicky prave te broadcast lobby, kde jsou veci blokovany,

Nejjednoduseji. Jak zatezko je prehravaci vypustit kazdy druhy snimek? (o vypusteni pulsnimku na interlace je uz tak nelogicke , ze to prejdu). Tohle delaji skoro vetsina media prehravacu, kde se takto tvari, ze to prehravaji. Ne BR. Tam to maji blokovano. Me WDTV Live prehrava 60p vpohode, ale posila ven 30p.

Nejde o netopyrim sluchu, jde tu fundamentalne o zaznam a jeho konstrukci a zobrazeni. Broadcast lobby tlaci nejakou karu, kde uzivatel uz ji davo nepotrebuje a navic obe veci mohou koexistovat. At se vysila co chce. Vzdyt i BD jsou vpodstate 24p.

Zkousel jsem enkodovat 50p a 50i . 50p nepotrebuje ani 2x vetsi datovy tok, ani o tretinu vetsi. Dneska pracuji komprese na ukladani zmen a tech je treba u 50p min v case nez 24p nebo i pro 50i je tech zmen stejne z pohledu temporal resolution. Skuste si to. Ja jsem kolikrat zapomel v enkoderech menit datove toky a vubec to nejde na prvni pohled poznat. Zkousel jsem vyrabet 50p z 50i s QTGMC http://www.unival.realservers.info/index.php?page=superbob . Skuste nasadit CQ, kde enkoder zachovava kvalitu a jake datove toky z toho vylezou.
man100 (235)|14.5.2011 18:11
vivid.sk:
(kedze cas uteka velmi rychlo a techologicke zmeny sa deju rychlejsie ako sa su ludia ochotny sa im prisposobit)
Lidé jsou schopni se přizpůsobit skokové změně - černobílý obraz/barevný, standard 4:3/16:9 - prostě změna musí být viditelná a pochopitelná - kšefty potom obstará marketing. Malé změny (téměř neviditelné!) k lepšímu - viz 50i/50p obyčejný divák nezaregistruje. Na př. současná snaha vnutit lidem tzv. 3D bolehlav se asi těžko uchytí.

ai:
Hra na "zlé lobby" které blokuje inovace silně připomíná konspirační teorie o již dávno vynalezeném motoru pro auta, který údajně spotřebovává vodu.
Abych nějakým kompromisem ukončil naši debatu: z běžné pozorovací vzdálenosti 2m -0,5m/+1m (v závislosti na uhlopříčce displeje) nelze na FullHD televizoru pozorovat rozdíl mezi 50i a 50p.
To je dostatečný argument pro zlé kapitalisty, aby nadále používali proklad...My jim to nevymluvíme.
Doplněk: vývoj se neřítí do krásných zítřků lineárně, ale ve skocích, kdy po dosažení akceptovatelné úrovně (i ceny výrobku) setrvá po nějakou dobu. Protože je nutno zaplatit náklady na vývoj a také vydělat...
ai (2993)|14.5.2011 18:51
ja nevim, proc se snazis "ukoncit" jakousi debatu, m.j.

50i neni conspirace , ale fakt, hlavne tu v US, lidem staci 720p v broadcastu, hlavne pokud se na to diva kazdy z nejakych vzdalenosti v obyvaku ...., pokud uz jsi zacal o tech vzdalenostech,......, ale full HD masaz je znacna,

neni treba platit zadny vyvoj, mpeg2 tu je, datovy tok v kamere 50Mbit, ovladat expozici, at uz treba na zaklade nejake priority ..., a jde to, kamery Canon jsou dukaz. Bohuzel jako jejich manazerske polorozhodnuti (ideal v jednom baliku ) letos tam nemaji 1080p50, to nejsou nahody, pokud se ptas me, to nejsou zadne konspiracni teorie, fakta ...prilis mnoho za malo penez pro spotrebitele ....

Canon s progresivnim senzorem vyrabi interlace uz od ktereho roku atd...., postupne povolovali pro spotrebitele ficuru za ficurou v dalsich modelech ...stejny hardware ....
Pytkin (7947)|15.5.2011 01:23
[quote=man100;345608]Proč ta jízlivost, pane Pytkin? Tady nikdo nezakazuje točit v 50p. Pokud máte oči jako sokol a rozeznáte z běžné vzdálenosti na zobrazovači dva sousední subpixely, jistě natáčíte na RED One ve 4K.[/quote]

neviem co znamena slovo jizlivost .. Ja som tu len vyjadril svoj nazor , ze tocit 50i v dnesnej dobe je hlupost .. Na RED ONE sme v minulej praci natacali dva spoty a zistili sme ze ta kamera je na pouzitie v reklame zla a dali sme prednost ARRI a PANAVISION ..

Ako som uz pisal .. preklad z progresivu spravim lahko .. naopak to nejde .. To ci to niekto rozozna na televizi zprznene vysielanim , to ma nezaujima .. V Studiu na Broadcast monitore to je vidiet ..
Pytkin (7947)|15.5.2011 01:26
ai : 1080i a 720p maju rovnaky datovy tok .. Sama EBU odporuca zbavit sa interlacu a odporuca v broadcaste 720p, nez 1080i .. To ze sa u nas viac tlaci 1080i , to je asi vec marketingu .. FULL HD sa proste lepsie predava ..
man100 (235)|15.5.2011 09:12
Myslím, že naše debata se dostává mimo téma, vybral jsem několik perel, kterými mě překvapili diskutující.

Pytkin:
...Ale komu staci nafukovacia anca , tak ten sa mozno spokoji aj s 50i ..
...neviem co znamena slovo jizlivost .. Ja som tu len vyjadril svoj nazor
...1080i a 720p maju rovnaky datovy tok
...ci to niekto rozozna na televizi zprznene vysielanim , to ma nezaujima

ai:
...zobrazovace jsou vetsinu progresivni
...ja nevim, proc se snazis "ukoncit" jakousi debatu, m.j.
...neni treba platit zadny vyvoj...prilis mnoho za malo penez pro spotrebitele
...postupne povolovali pro spotrebitele ficuru za ficurou v dalsich modelech

Pro Pytkin - poukaz na "nafukovaciu ancu" je právě ta jízlivost..., také bych raději v domácím videu dělal v 720p, uspořil bych náklady na pořízení výkonného počítače pro střih AVCHD a obrazová kvalita je pro nás obyčejné lidi dostatečná. Bohužel 99.999% diváků se musí dívat na to zprzněné vysílání, to by pana Pytkina mělo zajímat! Navíc většina prodávaných kamer pro home video už ani nemá režim 720p...

Pro ai - zda zobrazovač pracuje interně jako progresivní, to nevíme. Co když si vstupní progresivní signál rozdělí na sudé a liché řádky a tak to postupně pošle na displej?
To, že existuje nějaká obecná definice MPEG ještě nezaručuje, že zařízení ke zpracování se nemusejí vyvíjet! Ano, je to zákon trhu: levně nakoupit/vyrobit - draze prodat. Není žádným tajemstvím, že výrobek se vyvine v "plné verzi", potom se oškube a buďto se prodává jako produktová řada s odstupňovaným vybavením a různými cenami, nebo se začne prodávat ten nejoškubanější a postupně se dávají na trh "nové modely" s vylepšenými vlastnostmi a vyšší cenou (ale které už existují od počátku v
dokumentaci výrobku). U elektroniky je tento postup pravidlem.

Samozřejmě, že snaha ukončit jakousi debatu se týká jen mé osoby. Přesto, jak vidno, se mi to
stále nedaří.
noaid (284)|15.5.2011 11:13
Pánové, debata, zda 50p má či nemá smysl apod. je zbytečná, předmětem vlákna by mělo být zda to vůbec jde a jak. Já rozdíl na své TV (zkalibrovaný PDP Panasonic G20) vidím celkem dobře, samozřejmě ve prospěch 50p. Nemám v úmyslu to vysílat v televizi, ale doma si to prohlédnout v co největší možné kvalitě, tak jako všichni ostatní uživatelé těchto amatérských kamer.

Jak 50p stříhat a jak to přehrávat - to je oč tu běží, pokud je to technicky možné. Ne jestli to má cenu dělat. TV to zvládne, kamera taky, problém je jen ten prostor mezi tím.

Zároveň děkuji za všechny informace, zde zveřejněné, např. že WDTV přehrává vypouštěním snímků apod. Existuje nějaký přehrávač, který přehrává opravdu 50p, ne jen nějak emulované?
mirekv (7169)|15.5.2011 13:48
noaid: pokud to umí kamera a TV, tak dobrý PC to umí taky. Cenu to má dělat.
ai (2993)|15.5.2011 16:18
man100

Nedelals nikdy s progresivnim zaznamem zrejme,

Ja mam na mysli zhruba toto, 50i zobrazi zobrazovac stejne 50p, vymysli 50% pixelu, tedy vyrobis nakrasne smart renderem 50i, ale stejne uvidis 50p a zalezi na TV, algoritmu co uvidis. To je takovy paradox, smart render toho 50i, ale vlastne jej nikdy na TV neuvidis, vidis 50p, dodelanych tou TV.
Progresivnim zaznamem mas veci pod kontrolou, pokud se na to podivas takto, s vyhledem za par let.

Muzes jit s davem a koupit 50i, smart render a byt happy. Ja bych nebyl, okusil jsem progressive uz, tak nejak uz se nechci vratit, mel bych z toho spatny pocit, v PC se dival porad na jakysi deinterlace, konvertoval na web jakysi deinterlace, na ruznych LCD bych videl jakesi artefakty podle typu zobrazovace ,pohybujici grafika, titulky je nejak "divne" zobrazene ...atd.
Pytkin (7947)|16.5.2011 00:50
[quote=man100;345741]také bych raději v domácím videu dělal v 720p, uspořil bych náklady na pořízení výkonného počítače pro střih AVCHD a obrazová kvalita je pro nás obyčejné lidi dostatečná. Bohužel 99.999% diváků se musí dívat na to zprzněné vysílání, to by pana Pytkina mělo zajímat! Navíc většina prodávaných kamer pro home video už ani nemá režim 720p...[/quote]

s AVCHD nemam ziadne skusenosti a vobec ma tento format nezaujima .. Tak isto ma nezaujima home video .. Nech si v nom kazdy robi co uzna za vhodne .. Mna zaujima seriozny broadcast a tam je skutocne lepsie sa interlacingu zbavit .. viac to nema zmysel rozoberat .. ak je tato tema o domacom videu, mohlo by to byt v nazve temy napisane ..
man100 (235)|16.5.2011 06:57
Nevím, proč mi stále "ai" předhazuje, že údajně zavrhuji 50p - nikde jsem to ve svých příspěvcích nenašel - prohřešil jsem se jedině tím, že tento způsob natáčení nepreferuji a nevýskám nad ním nadšením.
Když toto téma pana "Pytkin" nazaujíma, proč to neustále zdůrazňuje. Profíci jistě mají svá fóra, kde jistě najde zajímavější témata.

P.S.
Od počátku říkám: kdo má kameru s 50p, ať nerušeně natáčí. Proto nepovažuji toto vlákno za "dilema". Toť vše.