Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou anténu na místa s mizerným signálem

xyligan (10)|30.4.2011 19:01
Dobrý den,

rád bych se vás dotázal, jakou anténu byste doporučili v mém případě. Sháním anténu na budoucí DVB-T vysílání na chatu v Heřmanovicích. Analogový signál zde chytáme z Pradědu, avšak ve velmi špatné kvalitě - buď silně zrnící obraz nebo šumění zvuku. Anténa je na půdě a už hodně toho pamatuje. Mám v plánu zde koupit novou anténu, ale rád bych znal názor zkušených.

Abych také dodal, že nad Heřmanovicemi jsou dva vysílače, jeden jistě televizní, druhý netuším (možná pro mobilní operátory, jelikož z toho směru nechytíme nic). Bohužel z chaty nejde vidět ani na Praděd, ani na jeden ze zmíněných vysílačů. Většinou hlavně stíní stromy. Pro lepší představu přikládám mapku, kde je červenou čarou znázorněn směr k Pradědu, modrou směr k vysílači nad Heřmanovicemi a modrým kolečkem "přibližné" umístění onoho vysílače, ze kterého nejde nic chytnout.

Děkuji předem za každou radu.
mapa.jpg
Pitomec (10211)|30.4.2011 19:33
Změřit signál, pak kupovat anténu.
xyligan (10)|30.4.2011 20:21
Bohužel nemám jak. Techniku na to nemám a firma na měření by si za to vzala nehezkou částku, už jen za dojíždění. Heřmanovice je strašná díra a strašně z ruky :-)

Spíš jsem měl na mysli, že bych anténu zakoupil a pokud by mi nebyla k ničemu, ve čtrnáctidenní lhůtě bych ji vrátil.
robky (461)|30.4.2011 20:43
Podľa interaktívnej mapy by mal byť na inkriminovanom mieste signál v pohode ..... pri tej vzdialenosti (odhadujem 15-20km od vysielača) by malo stačiť aj kvalitné(=nie poľské) sito ...

Čo za anténu máte teraz? Ak je na půdě, mohla by byť v slušnom stave ... nemáte možnosť si napr. aj spomenuté sito od niekoho požičať?
xyligan (10)|30.4.2011 20:52
Co to je za anténu, si netroufám odhadovat. Vím jen to, že je mi 20 let a byla tam ještě před mým narozením. Ale místní žijící v těchto končinách, jakožto i někteří chalupáři, investovali do satelitů. Sousedi tam mají také jakousi postarší anténu, ale signál mají poněkud lepší (mají výhled na anténu nad Heřmanovicemi), takže chytnou slušný obraz i zvuk, jen s mírným zrněním.

Jinak bohužel nemám možnost zapůjčit lepší anténu, proto jsem se právě obrátil na vás znalé. Co jsem tady pročetl příspěvky, často se doporučují směrové antény (z oka laika a čuněcím popisem to vidím jako dlouhou anténu se zahnutým sítem na konci). Chtěl bych ale doporučit nějakou konkrétnější, která by mi signál dobře chytala.
Ivo Mašek (10205)|30.4.2011 20:55
No pak už je jenom jedna možnost, tedy ona směrová antena, tzv. Hirschmann (u nás pod názvem Color)
color.jpg
xyligan (10)|30.4.2011 21:10
Tak tak, to je ona :-) Měli byste k doporučení přímo nějaký určitý model, který by se dal případně zakoupit v Olomouci? Studuji tady a nechci to kupovat přes net, kdybych to musel vracet.
Ivo Mašek (10205)|30.4.2011 21:17
bydlím od Olomouce asi tak 350 km. takže opravdu tamní možnosti neznám. :-)
mirekv (7169)|30.4.2011 23:34
To Tě moc nepotěším, situaci v Jesenických lokalitách znám a Heřmanice samo taky. Bydlíš ve vesnici nahoře, nebo dole? Jesli dole, tak je to v pr... Jedině satelit. Tam nepomůže ani směrovka.
xyligan (10)|30.4.2011 23:51
Je to na hřebenu směrem na Zlaté Hory (jestli víte, kde je bývalý Worvitz nebo zastávka Heřmanovice, hřeben). Na mapce nahoře v prvním příspěvku jsem jako výchozí bod dal přesné místo. Bohužel tam není vidět, že chalupa je v kopci a díky němu na Praděd nevidíme. Stejně jak vyrostly stromy, signál se pekelně zhoršil.
mirekv (7169)|1.5.2011 00:20
jj, už to vidím, to je skupina stavení u odbočky na Jindřichov. Tak tam by směrovkou byl příjem z Pradědu mohl být možný, ale jistý si nejsem. Ale svahy podél silničky do Jindřichova jsou z Pradědu viditelné, mohlo by to jít.
xyligan (10)|1.5.2011 00:22
Ono stačí jít 100 metrů k té odbočce na Jindřichov a Praděd jde vidět hezky, tak já doufám, že s novou anténou tam bude příjem lepší. Víte nějakou, kterou byste mi mohl přímo doporučit?
Ivo Mašek (10205)|1.5.2011 07:52
"Směrovka" je jenom jedna: Hirschmann / Color.
StD (8612)|1.5.2011 08:03
[quote=Ivo Mašek;343080]"Směrovka" je jenom jedna: Hirschmann / Color.[/quote]

...a nebo si jí udělat sám (přímo na potřebný kanál). ;)
mirekv (7169)|1.5.2011 10:11
xyligan: můžeme se domluvit a přijedu to změřit, jsem z Bruntálu a vybavení na měření mám.
Stando kanálovku ne, Praděd bude mít dost odlišné kanály - 36, 51, 53k.
Pitomec (10211)|1.5.2011 10:53
[quote=xyligan;343056]Tak tak, to je ona :-) Měli byste k doporučení přímo nějaký určitý model, který by se dal případně zakoupit v Olomouci? Studuji tady a [COLOR=red]nechci to kupovat přes net, kdybych to musel vracet[/COLOR].[/quote]No to právě musíš koupit přes net, abys to mohl event. vrátit.
v.hudak (12)|1.5.2011 16:08
xyligan nepoznam lokalitu. Ale antenu Color poznam a mam na nej vypadky.
Mozno aj tato ISKRA ANT P-47 N TRIPLEX
by sa tam hodila. ale zatial skusenosti nemam

Pouzi hlavne kvatitny koaxial ak mas telku viac ako 15 m od anteny.

DVB-T je velmi nachilne k vipadavaniu obrazu.
SAT je na tom dvakrat lepsie.
Ak nechces stracat obraz tak je lesi satelit.
1458_p47triplex.jpg
xyligan (10)|8.5.2011 12:07
Omlouvám se za delší odmlku.

mirekv - zatím jsme tam digitál nezkoušeli, tak se tam vrhneme s notesem a usb tunerem, jestli to něco najde. Potom bych se vám případně ozval

Pitomec - máte pravdu, v první chvíli mě to nenapadlo. Ale s některými prodejci se dá domluvit i na vrácení do druhého dne. I když někdy bývají dosti neochotní.

v.hudak - on ten kabel tam sice bude mít asi 15 metrů, ale není to ani koaxiál, spíše široká dvoulinka. Každopádně ten kabel kupodivu neplechu nedělá, jelikož jsem přes okno z půdy zkoušel tahat i koaxiál (dohromady max. 5 metrů) a výsledná kvalita se nikterak nezměnila.
mirekv (7169)|8.5.2011 13:18
Jéj, to ještě někdo používá dvojlinku? To mi připomíná mé začátky před 40 lety!
v.hudak: S DVB-T mám dobré zkušenosti, chodí i tam, kde se analog topí v šumu. Kde nešel analog vůbec, tak tam pochopitelně nepůjde ani digitál. SAT je už jiná kapitola.