Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

převod do WMA: VBR, 2-pass

human200 (5)|29.4.2011 20:32
Zdravím,

zkoušel jsem se přiučit z wikiny a webu.

Nejprve bych se chtěl poptat zda skutečně WMA format v součastnoti nabízí nejvyšší kvalitu na nízkých datových tocích? (Od 9.0 verze enkoderu) WMA by měl být konkurentem AAC, ale v tomto ho poráží.

Zkoušel jsem si testy pro sebe na několika zvukových zdrojích s rozdílným obsahem.
vše převod do nízkých datových toků pro rozlišení kvality.

MP3(vbr) -- slyšitelně nejhorší
aac ---- téměr na úrovní wma, ale snadlo lze poznat, že wma měl nejvyšší kvalitu.


Zkoušel jsem format factory, ale ten vyrábí soubory, které nejdou přehrát. Winamp už enkodovat do wma umí (používá v9.2) a lze je následně přehrát v kde čem. (bsplayer, MC home theatre, VLC) Tam však nelze nijak nastavit počet průchodů.

Windows Media encoder 9 už umí i 2-pass. Funguje to tak jak má, ale lze s ním manipulovat pouze s jedním souborem. Takže žádná fronta souborů pro konverzi a navíc je snad 10x pomalejší, než-li Winamp/ format factory (pokusem) Takže pro svůj účel nepoužitelný.

Víte o nějakém programu co zvládne i 2pass, VBR a volbu kvality resp. datového toku a zároveň do neho přidat za ráz celé adresáře se soubory pro enkodovaní nebo alespoň neomezené množství označených souborů?

Ještě by mě zajímal program pro "MUX" videí s kontejnery, avi, mkv, wmv aj právě se zvukouvou stopou ve wma formátu s tím, že by odstaranil původní zvukové stopy?

Ale toto bez ztráty kvality. Tedy bez jakéhokoli enkodovaní. Prostě jen odstranit původní stopu a sloučit video s novou právě s formátem ve wma.

Na zahraničních forech jsem se dostal akorát k tomu, že se vždycky nějaký problém našel, pro který to stejně neběželo.


Díky
human200 (5)|1.5.2011 19:03
Samozřejmě jsem si musel poradit sám. Jako obvykle.

Na tvorbu wma VBR, 2-pass souborů z čehokoli jsem už soft. našel. A je vidět, že ho netvořili amatéři. Umí využít neomezený počet jader (vláken) procesoru a tak jednoduchou fintou, na kterou by přišla i opice a přesto jsem tento trik nikde v dalších programech neviděl.

Když nejde rozfreadovat enkodovací algoritmus, tak přece proč nepřevádět další soubor paralerně s ním. Lol ....

Navíc i tak je velmi rychlý. Na pomalém dvojjádru to enkoduje při VBR, 2pass 42x rychlosti přehrávání.

Navíc umí nejen vybrat adresář a podle volby uživatel nechat převést rovnou vše i v jeho podardesářích nebo né. Do toho nastavení priority z programu včetně výběru akce po konverzi. (vypnutí/spánek, aj.) A další zákadní věci, které jsou pro Microsoft (hlavněže tento formát vymysleli) aj. společnosti evidetně španělskou vesnicí.


Jinak Vy co jste ještě nepostřehli, tak wma na 64Kbps je srovnatelsný se 128Kbps MP3.

----
No tak ještě přijít na to jak to vkládat do filmů bez reenkodovaní. Ale stejně už teď vím jakož i před prvním příspěvkem, že si na to budu muset přijít sám.
ai (2993)|1.5.2011 20:32
Gratulace k vlaknu roku :)
human200 (5)|2.5.2011 01:10
[quote=ai;343204]Gratulace k vlaknu roku :)[/quote]

Ale zasmál jsem se.... Koukám vy tady asi vedete nějakou hitparádu oblíbenosti vláken. he he
Přiznám se předem. Do téhle hry se nezapojím.

Zkusíme to vážně. Předpokládám, že jsi tím narážel na to, že jsem zatajil, kterýže soft. to vzládá.

Držel jsem se klasického pravidla inteligentního chování. ..... A to je přizpůsobení. Tak jsem hold tady začal hrát pantominu.

Tož dobrá.

"dBpoweramp Music converter"
ai (2993)|2.5.2011 03:13
...preci je normalni si sam odpovedet, pokud to vim, ze nikdo neodpovidal zohlednuje , ze si proste jiny s tim nevi rady nebo si neni jisty ...
human200 (5)|2.5.2011 05:35
Pro doplnění co se týče subjektivního testu. Dělali se stejně jako s H.264 a už i na H.265 (HEVC) hromadné subjektivní testy, tak i pro srovníní mp3, wma, AAC, aac-HE aj... ve spoustě nasteveních i komprimace různými programi, apod. Lze to na webu dohledat. Znova už to hledat nebudu, abych sem přihodil vlákno. Stačili mi ty šílené prohledávánní webu než jsem našel toho dBamp....

Tak i tam v subjektivních testech vyhrál wma. Pro mě opravdu překvapující výsledek na to, že Microsoft udělá něco nej. co kvalitou poráží cokoli na světě. To je teda něco. A dokonce i tým co pracovali na mpg4. nebo-li jejich AAC tedy následovníka MP3 formátu.

Moje vlastní subjektiní pokusy to taky potvrzují.
Zkusil jsem si cd od různých intermetů a srovnával to s wma (48Kbps, 44Khz, VBR, 2-pass)

Dělal jsem to tak, že jsem si do přehravače dal obě zvukové stopy a nechal zamýchat a bez sledování pustil úryvek jedné a pak druhé na témže místě a takto několikrát a jen podle poslechu jsem rozhodoval, který je originál a tedy, který zní lépe.

Je nutné uvést, že jsem to nedělal na žádném profi zařízení. (Však to byl taky test pro mě zda si bubu převádět na tak nízké bitraty nebo né.)
Bylo to na integrované zvukovce, 2+1 repra do 1K Kč (Logitech) a headset(Genius) za 200Kč. (mě to stačí)


A pokaždé to bylo opravdu těžké to bylo opravdu náročné rohodnout, který byl originál. Někdy se mi povedlo na téže skladbě i 4x po sobě trefit originál. Někdy jsem absolutně nebyl schopný poznat, který zní lépe a dokonce se mi kolikrát stalo, že jsem za kvalitnější vybral zencodované wma. lol

Skutečně pro mě v těchto podmínkách byl rozdíl tak extrémě malý, že jsem si nebyl jistý a ještě dost chyboval. Pokaždé, když jsem rozhodoval, tak to teda bylo těžké určit. A to nejsem žádný kmet, že bych měl problémy se sluchem. EHm... je mi relativně málo.




No..... gratulka vývojářům komprimačního algotritmu WMA.


-------Ještě bych rád věděl jak wma dostávat do již vytvořených filmů.-------
ai (2993)|2.5.2011 18:22
....a sme u toho, ...jednoduse se micha AC3, AAC i jine , Vorbis, do mkv kontejneru, i sve videa, kde neni problem, zkus to dat vse do mkv kontejneru, nevim jestli MKVMergeGUI nacte wma.

Pak druha vec, jestli tvuj prehravac to prehraje. Ja bych se prave kvuli tomuto duvodu nehnal do techto veci. Prehravace a jejich firmware jsou soap opera story a neda se jim moc verit. Vytvaret jen odzkousene veci.

Datovy tok videa je stejne o hodne vetsi nez audia, a tedy tam dej neco osvedcenejsiho, jednoduse z vetsim bitrate, pokud se ti to nezda.
human200 (5)|4.5.2011 21:47
[quote=ai;343332]....a sme u toho, ...jednoduse se micha AC3, AAC i jine , Vorbis, do mkv kontejneru, i sve videa, kde neni problem, zkus to dat vse do mkv kontejneru, nevim jestli MKVMergeGUI nacte wma.

Pak druha vec, jestli tvuj prehravac to prehraje. Ja bych se prave kvuli tomuto duvodu nehnal do těchto věcí. Prehravace a jejich firmware jsou soap opera story a neda se jim moc verit. Vytvaret jen odzkousene veci. [/quote]


Co jsem prohledal fóra, tak wma do jiných než wmv souboru prakticky ani není možné dostat. Buď to nejde a nebo na to našli jakýsi složitý způsob jak ho tam nacpat, ale psali, že výsledek je vždycky anynchroní s videem. Tedy ikdyž to srovnávají, tak jim to wma stejně utíká. Takže skrz ty licence Microsoft co má na svůj wma formát, tak to prozatím prostě nejde.

Zvolil jsem so Vobrise tedy jejich ogg. S tím, že jsem použil poslední letošní únorovou verzi. Je to už x-tá a pokaždý jí vylepšili naposledy někde v japonsku. Dobré je, že při enkódování umí využít i SSE3, což zvyšuje rychlost převodu. Je to všechno na wikině.
Na nízkým datovým toku vedle konkurence opět na vrcholu.

Tentokráté už jen 1pass. Co jsem četl fóra, tak ogg nikde 2-pass není. Vysvětlovali tam, že vedle 1pass VBR to má zisk jen 0,4% tak proto se vůbec 2pass nevede.

S MKVtoolnixem není problém muxovat ogg do filmů s kdejakým formátem. Výsledek je tedy vždy v MKV. Ale funguje to tak jak má a přehravače s tím problémy nemají.




----Takže já myslím, že na co jsem se původně ptal je dořešeno.----