Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sestihané video AVCHD zpět na SD kartu

montyr (13)|18.4.2011 14:21
Zdravím všechny,

nemá někdo zkušenosti z finálním (sestřihaným) videem FullHD AVCHD, přehrávání z SD karty v TV Panasonic? Nedaří se mi přehrávat vytvořené video. Nevím jak donutit TV aby byl výsledný soubor opět .MTS

Díky za každé info
mishkooo1 (137)|18.4.2011 15:50
V akom programe si zostrihal video?
montyr (13)|18.4.2011 16:23
[quote=mishkooo1;340744]V akom programe si zostrihal video?[/quote]

Zkoušel jsem Premiere CS4, Pinnacle studio 14.
Výsledný soubor M2TS není problém vytvořit, ale tuto příponu TV nebere.
MartasKP (710)|18.4.2011 17:32
A zkousel jsi ten soubor jen prejmenovat? ... myslim,ze to tu nekde bylo uz reseny a ze staci ten soubor jen prepsat (respektive priponu)
montyr (13)|18.4.2011 18:23
[quote=MartasKP;340766]A zkousel jsi ten soubor jen prejmenovat? ... myslim,ze to tu nekde bylo uz reseny a ze staci ten soubor jen prepsat (respektive priponu)[/quote]

Projížděl jsem forum. Zkusil jsem přejmenovat, ale výsledek žádnej. Pořád se tváří tak že ten soubor není vidět v TV.
romana51 (355)|18.4.2011 19:30
V Ediusu 6.02 to není problém. Jen je to nutno poslat na HDD (moje kamča po připojení k PC neumí načítat na SD kartu) a potom přes čtečku nakopírovat na kartu.
Na HDD je z Edy vytvořená celá struktura AVCHD. Kvalita je stejná jako zdrojové streamy. Edius 5 to neumí, nemá v Print to File AVCHD Writer.
Nedalo mi to, když jsem zkoušel externí čtečku na SDHC (měl jsem ji jen v noťasu) a zkusil přepsat hotové klipy na kartu SDHC v NERO Vision 10. Funguje to !!
Musíš mít ale plugin pro BD, jinak to napíše, že jde o externí soft a nasměruje tě kde si ho můžeš koupit. Ale jistě je to levnější než Edius o kterém jsem psal tady nahoře.
Z Ediusu to jde do čtečky rovnou z timeline bez předchozího renderování a kvalita je o poznání lepší než z NERA.
Je to samozřejmě ve formátu MTS, mám 2 TV Panasonic, obě mají sloty pro SD karty. Ta starší nepřehraje AVCHD v progresu 50p, ta novější ano.
montyr (13)|18.4.2011 19:44
Díky za info. Zkusím Ediuse. Všechny programy co jsem zkoušel, tak bez problému (pokud nepočítám rendering) jsem to dostal do formátu M2TS. Ale to je asi tak všechno a k "ničemu". Moje kam taky neumožňuje zápis na kartu. Jen jedna malá tech. poznámka, pod zkratkou BD nevím co máš přesně na mysli. Díky
romana51 (355)|18.4.2011 21:11
BD je Blu-ray. Po instalaci pluginu (v NERO) se zpřístupnilo i AVCHD se zápisem na SD karty.
V NERO jsem to jenom zkoušel, používám Edius. Jenom nevím bude-li to fungovat v trialu, má některá omezení.
montyr (13)|18.4.2011 21:16
Tak jsem si to myslel správně. Díky. Zkusim trial verzi Ediuse a uvidím co bude přístupné. Díky
ai (2993)|18.4.2011 21:35
A ktere formaty ta TV vezme? Pokud transport streamy *.ts nebo *.mkv , tak se to da resit prevodem jednoduchymi programky rychle a bez rekomprese.
montyr (13)|18.4.2011 21:41
Z karty SD bere MTS. Nenašel jsem konventor z M2TS do MTS.
montyr (13)|19.4.2011 12:37
To romana51: EDIUS to vyřešil. Díky. Teď jen vychytat aby to ještě ukazovalo názvy v TV. Bez názvů se v tom špatně orientuje :-)
romana51 (355)|19.4.2011 18:47
To máš pravdu, mně to ukazuje také jen ikony bez názvu a i bez datumu. Možná že by to chtělo ještě doplnit NĚCO do adresářů a podadresářů, ale to jsem neřešil. K přenášení videa používám BD nebo DVD.
montyr (13)|19.4.2011 21:22
BD nemám, takže budu zkoušet jak změnit názvy. Snad na něco přijdu.
romana51 (355)|19.4.2011 22:03
Bude to chtít systém "pokus chyba" nebo někoho kdo se vyzná ve struktuře AVCHD, protože jsem zjistil že když dám karty do blu-ray přehrávače (má slot pro SD karty), tak tam se zobrazí menu a kapitoly jako u DVD nebo BD vypáleného z timeline Ediusu. Když z Edy přepíši jen streamy, zobrazí to datum a číslo stremu. V TV jen ikony bez údajů.
jarino1978 (8045)|19.4.2011 22:05
multiAVCHD
montyr (13)|20.4.2011 22:00
Menu a kapitoly dokáže vytvořit i HD Writer, ale střihat v tom je děsný. Objevil jsem prográmek VSO AVCHD Editor, takže budu laborovat.
montyr (13)|4.5.2011 11:55
[quote=jarino1978;341082]multiAVCHD[/quote]

Díky za tip, odzkouším.
hrivnakp (11)|12.5.2011 14:15
problem je zrejme vyrobit uplne identicky format suboru ako natoci kamera .. predpokladam ze tieto subory prehrat ide. Tych odrod avchd je asi vela .. treba len najst spravny koder a prekodovat. Ja mam ten isty problem pri gopro kamere.
montyr (13)|12.5.2011 20:45
Vytvorit spravny soubor umi Edius. Jen pri zkopirovani zpet na kartu SD nejsou pojmenovane klipy.
jarino1978 (8045)|12.5.2011 21:09
vy asi neviete čítať : multiAVCHD
man100 (235)|12.5.2011 21:48
Pánové, kamera si vede vlastní index natočených klipů. Pokud se vám podaří donutit kameru, aby zařadila do indexu vnucený soubor, bude to asi fungovat. Jinak vložené soubory kamera ignoruje.
Je na to nějaký "lék"?
montyr (13)|13.5.2011 09:56
multiAVCHD - ještě nebyl pořádně čas odzkoušet. Jen byl docela problém sehnat soubor kde nebyl VIR a to jsem stahoval přímo od výrobce :))


JJ, vede si svůj index.
noaid (284)|24.5.2011 14:59
[quote=man100;345314]Pánové, kamera si vede vlastní index natočených klipů. Pokud se vám podaří donutit kameru, aby zařadila do indexu vnucený soubor, bude to asi fungovat. Jinak vložené soubory kamera ignoruje.
Je na to nějaký "lék"?[/quote]

Mám nějaký nápad, jak to provést, vyzkoušet to ale budu moci nejdříve zítra, až budu doma.. Pokud to půjde, dám vědět.
Sám bych to potřeboval - kamera by mohla takto sloužit mj. jako dobrý přehrávač sestříhaného videa v 50p, navíc přenosný.
noaid (284)|26.5.2011 20:52
Tak se mi to nepovedlo. Pokoušel jsem se mu vnutit jiné playlisty a mts soubory, editovat to různě apod., ale nezlomil jsem to. Kamera to má nějak vícenásobně zabezpečené a vždy hlásí problém.
romana51 (355)|26.5.2011 22:04
Tak už jsem myslel že mám vyhráno, v exportu Ediusu AVCHD Writer/SD MemoryCard to zapíše MTS s 22,6Mbps které přehraje ze slotu LCD TV, přehrávač BD a i kamera, ale není to 50p jak byly vloženy do timeline, ale 25i. Kamera SD700 přepnutá do režimu 50p je na kartě nenajde. Takže ukládání sestřihaného videa v 50p na kartu se nekoná! Alespoň v Ediusu ne.
noaid (284)|31.5.2011 07:52
A je to. Na kartě. A hraje to v TV i v kameře.

MultiAVCHD http://multiavchd.deanbg.com/ už nějaký pátek používám, i když spíše k tvorbě hudebních bluray disků. Věděl jsem, že tam lze nastavit výstup speciálně pro TV a BDP Panasonic, netušil jsem, že ale i pro kameru, a nejen Panasonic.

Do programu přetáhneme sestříhané m2ts soubory, ale jen do maximální velikosti karty. Já to zkoušel na 50i.
Důležité je na záložce pro zvuk, dole zatrhnout eac3to, pak změnit bitrate pro AC3 z 128 na max., tj. 640, pak zase odtrhnout eac3to. Když tam bylo default 128, tak i když nebylo zatrženo eac3to, tak to přesto transkodovalo zvuk.
Zadáme adresář, kam to chceme.
Pak start, vpravo v listboxu vybereme příslušnou kameru, a pak tlačítko pro ten Panasonic. Přesně vám to neřeknu, nemám to teď u sebe.

Kartu zformátujeme v kameře.
Vytvořenou strukturu souborů překopírujeme na kartu do adresáře, kde byla stejná struktura (poznáte dle shodných názvů adresářů), kterou na kartě ale předtím vymažeme s Shift-Delete. U Panasonicu to je v adresáři ...neco.../AVCHD.

Chová se to pak alespoň na mém Panasonic SD900 naprosto stejně, jako by to bylo natočeno kamerou. Teď ještě vyřešit aby to sestříhané video bylo v AVC 50p. Vegas to zatím neumí. Edius zdá se taky ne. Tak co to umí? Jen HDWriter?

Omlouvám se za ne úplně přesný popis, ale fakt to nemám u sebe.
man100 (235)|31.5.2011 08:12
[quote=noaid;348785]A je to. Na kartě. A hraje to v TV i v kameře.

Teď ještě vyřešit aby to sestříhané video bylo v AVC 50p. Vegas to zatím neumí. Edius zdá se taky ne. Tak co to umí? Jen HDWriter?

Omlouvám se za ne úplně přesný popis, ale fakt to nemám u sebe.[/quote]

Výborně! Také jsem přemýšlel nad tím, jak využít kameru jako přehrávač. Až na cenu karet (jako archivní medium jsou drahé) a jejich skladování (jsou příliš malé) je to schůdná cesta, jak obejít pálení Blu-ray disků... a přehrávat skutečné 50p.

poznámka: Vegas umí pracovat s neprokládaným videem - stačí jen změnit příslušné hodnoty na vstupních (Project Properties) a výstupních šablonách (Render As) v kodeku MainConcept MPEG-2.

P.S.
Já to řešil kompromisem - (při zachování standardu Blu-ray, 50i) - pálím strukturu Blu-ray na obyčejné DVD 4,7GB. Pro domácí dokumenty to kapacitou stačí (cca 50 minut, dvojvrstvé médium až 100minut). Přehrává se to na stolním Blu-ray přehrávači. Mnoho děkovných dopisů...
noaid (284)|31.5.2011 09:07
[quote=man100;348789]
poznámka: Vegas umí pracovat s neprokládaným videem - stačí jen změnit příslušné hodnoty na vstupních (Project Properties) a výstupních šablonách (Render As) v kodeku MainConcept MPEG-2.
[/quote]
To právě nejde pro AVC, to, co popisuješ, je výstup v MPEG2 - menší kompresní poměr, tj. asi horší kvalita.

[quote=man100;348789]
Já to řešil kompromisem - (při zachování standardu Blu-ray, 50i) - pálím strukturu Blu-ray na obyčejné DVD 4,7GB. Pro domácí dokumenty to kapacitou stačí (cca 50 minut, dvojvrstvé médium až 100minut). Přehrává se to na stolním Blu-ray přehrávači. Mnoho děkovných dopisů...[/quote]
To je zvláštní, jaký má výsledné video bitrate?
DVD má totiž omezení asi max. 10 Mbit, a můj přehrávač víc taky z DVD nepřečte, leda z harddisku či bluraye.
Mi funguje BD struktura na DVD jen pro hires audio, tam jde bitrate tak do těch 9 MBit. Myslím, že tady jde o fyzické omezení média i čtecích mechanik, které se nedá obejít.
Tipuji, že se ti při při vytváření asi video transkóduje na nižší bitrate. Nebo už je s nižším bitrate natočeno. Není to tak?
Saxel (2279)|31.5.2011 11:29
[quote=noaid;348785]... Teď ještě vyřešit aby to sestříhané video bylo v AVC 50p. Vegas to zatím neumí...[/quote]
Proč by to Vegas neuměl? Jaký enkodér používáš, MainConcept AVC/AAC nebo Sony AVC? Oba umí výstup 1080/50p. MainConcept AVC je kvalitnější.
noaid (284)|31.5.2011 11:50
Možná to mám už trochu popletené, podívám se raději doma znovu. Zkoušel jsem oba zmiňované. Zatím neberte tu mou poznámku o 50p jako relevantní.
man100 (235)|31.5.2011 12:29
[quote=noaid;348798]To právě nejde pro AVC, to, co popisuješ, je výstup v MPEG2 - menší kompresní poměr, tj. asi horší kvalita.


To je zvláštní, jaký má výsledné video bitrate?
DVD má totiž omezení asi max. 10 Mbit, a můj přehrávač víc taky z DVD nepřečte, leda z harddisku či bluraye.
Mi funguje BD struktura na DVD jen pro hires audio, tam jde bitrate tak do těch 9 MBit. Myslím, že tady jde o fyzické omezení média i čtecích mechanik, které se nedá obejít.
Tipuji, že se ti při při vytváření asi video transkóduje na nižší bitrate. Nebo už je s nižším bitrate natočeno. Není to tak?[/quote]

Nic se netranskóduje- výsledné bitrate je na př.:
Bit rate : 24,2 Mbps
BitRate_Nominal/String : 30,0 Mbps
Přečteno přímo z DVD ze složky BDMV/STREAM/00001.m2ts pomocí MediaInfo (teda, pokud nelže). Nevím, proč by měl výstup MPEG-2 mít horší kvalitu... tak použij MainConcept AVC/AAC nebo Sony AVC/MMC jak píše Saxel. Omlouvám se, že jsem na tyto kodeky zapomněl v předcházejícím příspěvku... Malý rozdíl tu je: Sony AVC/MVC neumí variable bit rate.

Samozřejmě, že Vegas nemá tyto šablony implicitně nastaveny na 50p. Ale je natolik "inteligentní", že převezme pro rendering nastavení vstupní šablony z Project Properties. Ale raději bych to kontroloval.

Saxel by měl nějak zdůvodnit proč ten či onen kodek je "lepší".
noaid (284)|31.5.2011 13:35
Horší kvalitu pokud se bere za základ stejná velikost výsledného souboru. MPEG-2 je méně komprimované, takže řekněme na 100 MB souboru bude méně informací než u MPEG-4/AVC. Nebo naopak při stejném množství informací (kvalitě) bude AVC soubor menší. Proto se chci pokud možno MPEG vyhnout. Nehledě na to, že kamera to asi nepřehraje.
Chápu to špatně?

Prostým výpočtem 50 min. x 60 s x 30 Mbit / 8bit = 11250 MB = 11.25 GB tj. kapacita 3 DVD5 na tebou udávaných 50 min.
Takže skutečnost bude asi opravdu jen těch max. 10 Mbit/s. Možná někdy nějaká špička dosáhne krátkodobě výš. Jinak by se to tam prostě fyzicky nevešlo. A můj BD přehrávač asi opravdu víc nepřečte, trhá se to, zkoušel jsem to s mkv souborem s AVC kodekem (z disku či po síti totéž bez problémů). A nějaký program pro DVD-A mi dokonce hlásil chybu, když jsem se pokoušel na DVD dát větší bitrate než 10 Mbit a odmítl to, bylo to ale nekomprimované vícekanálové PCM audio.
Problém bude ale asi i v rozdílu mezi bitrate a rychlosti čtení. To omezení se bude vztahovat nejspíše k max. rychlosti čtení DVD v přehrávačích. Možná pleteme dohromady různé věci.
Každopádně DVD-V a DVD-A to omezení v bitrate má určitě.

Ale pro zajímavost to zkusím znovu. BD přehrávač mi ukazuje momentální reálný bitrate, tak uvidím, jak to vlastně je. Kdyby to fakt fungovalo, tak by to bylo skvělé.
Saxel (2279)|31.5.2011 14:07
[quote=man100;348835]... Saxel by měl nějak zdůvodnit proč ten či onen kodek je "lepší".[/quote]
Sony AVC umí sice využít výkon GPU, ale při porovnání výsledků renderingu se shodnými parametry má Sony AVC víc kompresních artefaktů než MainConcept AVC. Zkus si to sám a uvidíš. Krom toho MainConcept umí VBR a dva průchody. Rozdíl v kvalitě je pochopitelně větší při nižších datových tocích, při vysokém bitrate nebude rozdíl významný.
noaid (284)|31.5.2011 16:39
Tak jsem zkusil to DVD. Mediainfo hlásí 25 Mbit. Vyrobil jsem v MultiAVCHD jak AVCHD strukturu, tak bluray. Obě na dvd fungují a přehrávač hlásí bitrate 6-22 Mbit.
Takže to opravdu funguje.
Díky za postrčení.

Teď zkouším ten 50p výstup v main concept avc. Ovšem nastavil jsem vše best a dva průchody a render krátkého 0:01:30 videa bude trvat skoro hodinu. :-)
man100 (235)|31.5.2011 17:48
[quote=noaid;348846]
Prostým výpočtem 50 min. x 60 s x 30 Mbit / 8bit = 11250 MB = 11.25 GB tj. kapacita 3 DVD5 na tebou udávaných 50 min.
Takže skutečnost bude asi opravdu jen těch max. 10 Mbit/s. [/quote]

Sony uvádí v manuálech k DVD Architectu tyto tyto hrací časy pro kopie BD vypálené na DVD:

4.7 GB single-layer DVD recordable disc can store approximately 1 hour, 17 minutes of 8 Mbps AVC or MPEG-2 video,
40 minutes of 15 Mbps AVC video, or 26 minutes of 25 Mbps MPEG-2 video
8.5 GB dual-layer DVD recordable disc can store approximately 2 hours, 20 minutes of 8 Mbps AVC or MPEG-2 video,
1 hour, 10 minutes of 15 Mbps AVC video, or 46 minutes of 25 Mbps MPEG-2 video

Popis formátů obrazu a zvuku je v nápovědě, kapitola Rendering Files for Your Project, nebo v manuálu (eng) na straně 191-195.

P.S.
Předpokládám, že trochu přestřelili i když mají na mysli interlaced video (které vystačí s menším datovým tokem). A také předpokládám, že progressive (1080, 50p) není pro Blu-ray dovoleno.
Zkoušel jsem 1440x1080, 50i a při prům. datovém toku 9,1Mbps (22Mbps max.) to vyšlo na 7,84GB v MPEG-2 (délka 1h47m). Z toho usuzuji, že na dvouvrstvé DVD by to vešlo.
Saxel (2279)|1.6.2011 07:15
[quote=noaid;348876]...Teď zkouším ten 50p výstup v main concept avc. Ovšem nastavil jsem vše best a dva průchody a render krátkého 0:01:30 videa bude trvat skoro hodinu. :-)[/quote]
To je daň za kvalitu. Když ti vadí dlouhé rendrovací časy, můžeš jít do kompromisu mezi časem a kvalitou. Pokud bys požadoval nízký bitrate výsledného videa, je vhodné upřednostnit kvalitu komprimace před dobou jejího trvání.
noaid (284)|1.6.2011 07:58
Tak jsem včera ve Vegasu 10 Pro vyzkoušel všechny mi známé možnosti výstupu v 50p a co z toho lze pustit v kameře.

Main concept AVC - ať zadávám co zadávám, výsledný soubor má 5 refer.frame. Mají tam soňáci asi nějaký bug nebo co. Zkoušel jsem zadat 2,4, ale ve výsledku vždy 5, což je ale mimo bluray normu. V přehrávači hraje, ale trhaně (50p holt nestíhá), obraz je kostičkovaný (ref.frames>4). V kameře je vidět, ale při pokusu o přehrání se sekne a je nutno vytáhnout baterku.

Sony AVC - 1080/50p nelze zadat. Když zadám 50p, sníží se rozlišení na menší, když pak zadám původní rozlišení, změní se to na 25p. Jiná možnost není, tudíž pro tento účel je Sony AVC nepoužitelné.

AVI - tady lze zadat kodek h264/AVC, dokonce i 50p, výsledkem je ale z nějakého důvodu soubor 4x větší než byl původní nebo Main Concept AVC. V přehrávači nejde obraz, jen zvuk. V kameře je vidět, ale při pokusu o přehrání se sekne a je nutno vytáhnout baterku.

Main concept MPEG - přehrávač 50p v mpeg2 zvládá, otázka je ale kvalita oproti originálu. Kamera to samozřejmě nepřehraje.

Pro mne je závěr takový, že z Vegasu asi nelze vytvořit výstup v 50p, který by šel přhrát z karty v kameře. u 50i s tím není problém.
Jestli jsem něco dělal špatně, prosím opravte mne.
man100 (235)|1.6.2011 08:47
[quote=noaid;348986]
...Main concept AVC - ať zadávám co zadávám, výsledný soubor má 5 refer.frame. Mají tam soňáci asi nějaký bug nebo co. Zkoušel jsem zadat 2,4, ale ve výsledku vždy 5, což je ale mimo bluray normu...

AVI - tady lze zadat kodek h264/AVC, dokonce i 50p, výsledkem je ale z nějakého důvodu soubor 4x větší než byl původní...
...Main concept MPEG - přehrávač 50p v mpeg2 zvládá, otázka je ale kvalita oproti originálu. Kamera to samozřejmě nepřehraje.

Pro mne je závěr takový, že z Vegasu asi nelze vytvořit výstup v 50p, který by šel přhrát z karty v kameře. u 50i s tím není problém.
[/quote]

Mám dojem, že se motáme na místě! Bohužel nejsem vlastníkem HD kamery (měl jsme ji půjčenou), takže nemohu experimentovat. Za ten měsíc, co mi běžel Vegas Trial jsm si hrál s nastavením všeho možného (i se soubory FullHD, 50p, 720p 30fps atd., staženými z webu).
Pokusy jsou velmi zdlouhavé a nemám chuť je opakovat (mám slabé železo). S potížemi, které popisuje "noaid" jsem se nesetkal.
Renderované soubory jsem kontroloval přehráním ve Windows Media Playeru a ve VLC, také na přehravači Blu-ray Philips a na TV, pokud jsem je měl vypálené na DVD. Vždy prošly přes MediaInfo (protože jsem také podlehl fámám, že Vegas neumí 50p). Asi mám špatný zrak, ale na Full HD 32" Sony Bravia jsem nezaznamenal rozdíly v kvalitě obrazu proti originálu, který byl zpracován všemi možnými kodeky. Teprve když jsme srazil bit rate na 3Mbps tak to bylo špatné.
Možná je to tím, že originální obraz z kamery už je zatížen chybami...

P.S.
Mimo Blu-ray normu je už samotných 50p a ne Number of reference frames... Konverze do AVI má sloužit čemu? Implicitně je nabízen uncompressed formát, proto ta velikost. Jiné kodeky (Sony YUV) nemám nervy zkoušet, bude to asi podobné. Přehrávání HD videa z kamery beru jako zajímavou možnost, leč bez valného užitku.
Přikládám návod v PDF, který jsm si napsal (mám děravou hlavu) pro nastavení Vegas na 1080,50p.
romana51 (355)|1.6.2011 09:13
Souhlasím s man100. Je to asi honba za fata morganou. Také jsem porovnáním origoše MTS 50p s renderem do formátu MXF na LCD TV full HD uhl.82 cm subjektivně nezaznamenal žádný rozdíl v kvalitě. Do MXF ukládám sestřihané video pro rychlost renderu (cca 50% reálného času).
Progres 50p používám protože to kamča umí a je notoricky známo, že čím lepší surovina, tím lepší výsledek.
Je oznámen brzký upgrade Ediusu 6, třeba to potom bude umět. Faktem je, že převod do MXF několikanásobně zvýší objem, ale při dnešních kapacitách a cenách HDD to nevidím jako problém.
noaid (284)|1.6.2011 10:55
Man100 - Obávám se, že mluvíme jeden o koze a druhý o voze. To, co jsi sepsal a už několikrát zde bylo zveřejněno, je v podstatě jen to, co jsem napsal a potvrdil já tady :
"Main concept MPEG - přehrávač 50p v mpeg2 zvládá, otázka je ale kvalita oproti originálu. Kamera to samozřejmě nepřehraje."

To opravdu funguje a několikrát jsem to zkoušel.

O těch dalších možnostech se ale jen teoreticky zmiňuješ, že by měly jít taky. Já naopak říkám konkrétně, co opravdu ve skutečnosti jde a co ne, jak to funguje a jaké jsou problémy, protože jsem to prakticky zkoušel. U Sony AVC to nejde vůbec a u MC AVC je dost velký nepříjemný bug.

Co se týče konverze do avi, tak to jsem zkoušel proto, že tento kontejner umožňuje bez problémů použít kodek h264/AVC a je možné nastavit 1080/50p a z toho avi si pak tudíž mohu zmuxovat cokoliv jiného (m2ts, mkv,...). Nejde opravdu o žádné nekomprimované video a přesto je výsledek 4x větší než jiné AVC. Kdyby bylo nekomprimované, tak by to byla mnohem vyšší čísla. Možná je to jen proto, že jsem v h264 nastavil nejlepší kvalitu.

Důvod všeho snažení je ten, že prostě chci myslet na budoucnost. Že to nejde přehrát teď neznamená, že to nepůjde za rok. Vše se vyvíjí. BD přehrávače zatím 50p nezvládají, ale neodmítají to, jen to nestíhají dekódovat v reálném čase. Až budou mít trochu rychlejší procesory, patrně s tím nebudou mít problém, i když to ve specifikaci BD není. Možná i současné 3D BDP už to stíhají, kdoví, nemám možnost to vyzkoušet. Ovšem ref.frames vice než 4 je zásadní problém už dnes bez ohledu na frame rate či progres. To prostě nejde přehrát vůbec. Teda jde, ale s kostičkami.

Kamera je fajn přehrávač, když jdeš ke známým, kteří nemají BDP, ale mají TV s hdmi. Třeba jdu k rodičům ukázat záběry z dovolené. Strčím kameru do tašky a jdu. BDP ani PC tam fakt tahat nebudu.
Saxel (2279)|1.6.2011 11:16
[quote=noaid;348986]...Main concept AVC - ať zadávám co zadávám, výsledný soubor má 5 refer.frame. Mají tam soňáci asi nějaký bug nebo co...[/quote]
To je pravda, zkoušel jsem, jakmile dáš Frame Rate = 50, je vždy 5 refframes bez ohledu na nastavení.

[quote=noaid;348986]...Sony AVC - 1080/50p nelze zadat...[/quote]
Jde to, musíš těch "50" zapsat ručně. V nabízeném výběru Frame rate to není.

Pokud chceš mít kontrolu nad detailním nastavením enkodéru, můžeš rendrovat přes frameserver a AviSynth např do MeGUI s X264. Je to sice trošku komplikovanější, ale osvědčený postup.

[quote=noaid;348986]...Pro mne je závěr takový, že z Vegasu asi nelze vytvořit výstup v 50p, který by šel přhrát z karty v kameře...[/quote]
To bohužel nemohu posoudit, protože moje kamera nepodporuje 50p, ba ani AVCHD. Mám totiž HDV.
noaid (284)|1.6.2011 11:37
[quote=Saxel;349013]
Jde to, musíš těch "50" zapsat ručně. V nabízeném výběru Frame rate to není.

Pokud chceš mít kontrolu nad detailním nastavením enkodéru, můžeš rendrovat přes frameserver a AviSynth např do MeGUI s X264. Je to sice trošku komplikovanější, ale osvědčený postup.
[/quote]

Tak to ještě vyzkouším. Díky.

S tím Avisynth to mám v plánu, až bude čas, přece jen je to zatím pro mne hodně nových věcí najednou a nestíhám.
man100 (235)|1.6.2011 17:24
Ano, je možné, že mluvíme každý o něčem jiném... Sony sice zveřejňuje opravy, vykonané mezi verzemi Vegas (malým indexem za verzí).
Ale jistě se "stydí" a nenapíšou vše. Já používal verzi 10.0d. Je možné, že předchozí verze (které snad používáš) měly "bug".
V mém případě se dalo do konfiguračních okének Render As napsat cokoliv. Ale já využíval jen přednastavené hodnoty, které vyběhnou z roletek. Také jsem vše prakticky zkoušel vytvořením souborů, případně jejich vypálením na DVD z obrazu ISO.

P.S.
O přehrání 50p ve stolních přehrávačích mám vážné pochybnosti. Dovnitř nevidíme, ale podle mé selské úvahy to přehrávač přehraje jako 50i s tím, že oba "půlsnímky" jsou vytvořeny (z celých) vypuštěním příslušných řádků.
Cestu přes AviSynth jsem nepochopil, ani nezkoušel. Dosud jsme nanarazil na jednoduché vysvětlení, proč tuto fičuru používat. I když na ni pějou různí experti ódy na radost...
noaid (284)|1.6.2011 18:51
[quote=man100;349080]
V mém případě se dalo do konfiguračních okének Render As napsat cokoliv. Ale já využíval jen přednastavené hodnoty, které vyběhnou z roletek. Také jsem vše prakticky zkoušel vytvořením souborů, případně jejich vypálením na DVD z obrazu ISO.
[/quote]

Skutečnost je taková, že někdy to do stejného políčka vepsat jde a někdy ne, závisí to i od nastavení jiných parametrů. Někdy to vepsat jde, ale změnou jiného parametru třeba na úplně jiné záložce se ta "vepsatelná" položka nepozorovaně změní na "nevepsatelnou" s úplně jinými hodnotami v roletce, než tam byly předtím, samozřejmě mnou vepsaná hodnota tam už není.
Naprostá pakárna.

Teď jsem zkoušel výstup v Sony AVC, vepsal jsem 50, nastavil audio 5.1 jako je ve zdroji a vyrenderoval. Sláva...jenže ve výstupním souboru není audio 5.1, ale jen stereo. Zadání 5.1 jsem několikrát kontroloval, ale výsledek je zase špatně.

Do prčic umí ten Vegas vůbec něco pořádně? Si dělá co chce...

[quote=man100;349080]
ale podle mé selské úvahy to přehrávač přehraje jako 50i s tím, že oba "půlsnímky" jsou vytvořeny (z celých) vypuštěním příslušných řádků.[/quote]
Tak to zcela určitě není, to mám ověřené, výstup má přehrávač zcela jistě v 50p (TV to ukazuje), jen nestíhá dekódovat, tak se tak jednou za 1-2s zadře a poskočí dál. Když to pozastavím, naplní se buffery a jede to zase dál delší dobu. Přehrávače mají výstup v 50p/60p běžně, ve spec. to není, protože v době, kdy se spec. dělaly, to hw běžně nezvládal. A teď to zvládají už i malé kamery, tak proč ne přehrávače...
Třeba mkv 1080/24p mi ten přehrávač posílá do TV jako 60p, nemá s tím problém. Je ale fakt, že nestál 3 tisíce, byl 10x dražší. Ale přece jen je to už přes 2 roky starý model. Ty dnešní by na tom mohly být lépe.
man100 (235)|1.6.2011 20:30
[quote=noaid;349108]
Do prčic umí ten Vegas vůbec něco pořádně? Si dělá co chce...
[/quote]

Já bych řekl, že Vegas jen respektuje nějaké, blíže nespecifikované parametry, který mu dali do vínku jeho tvůrci.
Spíš bych důvěřoval přednastaveným hodnotám, než bych měl nekonečně experimentovat s parametry kódování, jejichž změnu na reálném obraze nepoznám.
Mám poněkud volnější přístup k videu - oko se dá neskutečně oblbnout a boj o každý pixel nemá význam. (Vždyť ještě nedávno jsme koukali na jediný (!) pohybující se bod na obrazovce, teď jich tam máme v jednom okamřiku dva miliony.)
ai (2993)|2.6.2011 03:02
man100
Cesta pres frame server a Avisynth je tu proto, ze x264 enkoder je lepsi nez MainConcept ve Vegasu a ten Sony AVC. Je to proste lepsi, video "nedycha" pri nizsich bitrate. MainConcept prodava Pro verzi enkoderu, Reference, nedaji tedy stejne moduly do editoru , ten Reference je velice rychly ale napr kvalitu x264 stejne nedosahuje ! x264 enkoder je zase pomaly, ale to je nam home userum samozrejme jedno ne, rendruje se pres noc.

Za druhe , jednou si to osvojis a pak vselijake bugy a nedokonalosti enkoderu ve Vegasu jsou naprosto bezvyznamne, protoze pouzivas svou osvedcenou cestu . Vzpominam na narky u Vegasu 8 a 9, co vse pri exportu neslo. Ja nemel nkdy problem, protoze jedu pres Debug Mode frame server do Megui.

Avisynth udela kvalitni resize, downscale, upscale , bobdeinterlace (50p z 50i dejte nekdo vzorek a vyrobim 50p, to se proste musi videt), kvalitni resize na DVD, ve Vegasu ti blikaji hrany po downscalu, zpomaleni progresivniho materialu vypada o tridu lip v Avisynthu nez ze samotneho Vegasu, x264 ma CQ moznost nastaveni, constant quality , Vegas ne, x264 enkodery maji vselijake moznosti nastaveni, sablon .....
vpodstate jsem to trochu rozepsal tady:http://www.unival.realservers.info/

noaid
na Sony co udela a co ne bych se naprosto nespolehal, proste si porid prehravaci krabicku (jsou do kapsy, treba WDTV Live, 125.5 x 100 x 40 mm), a tu ber na prezentace s flaskou nebo passport HDD apod. Nebo blizkym pribuznym kup WDTV Live Hub a vzdy jen prijdes s flaskou a zkopirujes nove video na interni disk uvnitr.
rendruj 50p, pokud original je 50p, proc delat blbosti a vyrabet 50i ?
man100 (235)|2.6.2011 08:55
[quote=ai;349217]man100
Cesta pres frame server a Avisynth je tu proto, ze x264 enkoder je lepsi nez MainConcept ve Vegasu a ten Sony AVC. Avisynth udela kvalitni resize, downscale, upscale , bobdeinterlace (50p z 50i dejte nekdo vzorek a vyrobim 50p, to se proste musi videt), kvalitni resize na DVD[/quote]

Vlákno se odchyluje od původního tématu...
Zkoušel jsem vniknout do tajemství frame serveru, neúspěšně. Asi proto, že to nepotřebuji - dělám jen domácí (opravdu) video, které nikde nepřenáším, nekonvertuji, neresizuji atd. Promítám jen doma, dříve na CRT, nyní na LCD. Cílem je protlačit obraz z kamery pokud možno beze ztráty kvality celým procesem až na obrazovku.
Obraz z amatérských kamer nebývá dokonalý (chyby optiky, snímače, elektroniky, třes rukou kameramana, expozice, světelné podmínky...). Mohu jen srovnávat přímou projekci klipů z kamery a stav po zpracování. HD video zpracované Vegasem (na rozdíl od DV videa) nejeví nápadné chyby.

P.S.
Stavím se vlažně k "zuřivým" debatám o 50p/50i, MainConceptu, kamery Sony kontra Canon... považuji je za čistě akademické. Je třeba to brát s nadhledem. Prezentované názory mnohdy spíš dezorientují čtenáře.
noaid (284)|2.6.2011 08:56
ai: Asi se tím budu muset zabývat, koneckonců avisynth mám myslím doma dokonce nainstalovaný z dřívějších dob z jiných důvodů.
Jen bych se zeptal, co se děje přes ten frameserver se zvukem, projde tak jak je nebo se s ním něco děje? Chtěl bych asi ponechat v mnoha případech původní 5.1.

Nicméně když jsem zkoušel ve Vegasu render do AVI, tak jsem si tam mohl vybrat kodek a vybral jsem si právě x264. Není tohle jednodušší a přímější cesta se stejným výsledkem? Nezkoušel jsi to?
ai (2993)|2.6.2011 14:41
Pres frame server delej treba jen video a audio udelej 5.1, a pak to zmuxuj do MKV pomoci mkvmerge, nebo i do mp4 pomoci MeGui, nebo pomoci jednoduche prikazove radky s ffmpeg.

Tady je jedna stranka , kde se vysvetluje prace s ffmpeg zamerena na nase domaci videa, spojeni aj., http://eugenia.queru.com/2011/03/13/from-the-hd-digicam-to-hdtv-losslessly/#comments