Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Spotřeba „vypnutých“ přístrojů

Jiří Piškula (30)|15.4.2011 11:37
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Spotřeba „vypnutých“ přístrojů[/SIZE]



Je poměrně známým faktem, že mnoho zařízení v našich domácnostech/kancelářích odebírá proud ze sítě i ve vypnutém stavu. U některých produktů z Číny není neobvyklé, že jejich spotřeba v režimu Stand-by přesahuje 50 % té provozní. Jak minimalizovat tyto ztráty?

  • Je pro vás při koupi elektroniky důležité, kolik „žere“ v pohotovostním režimu?
  • Vypínáte své přístroje úplným odpojením od sítě nebo je jen uspáváte?
  • U jakých zařízení je možné dovolit si je vypnout úplně a u jakých nikoliv?

Napište nám své zkušenosti, zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Ivo Mašek (10205)|15.4.2011 11:47
TV a STB ze sítě 230V nevypínám. Za časů CRT jsem to ovšem dělal. A protože u mne tato technika není z lidové Číny (výrobkům z tohoto "perspektivního" státu se, pokud to jde, vyhýbám), nemám nijakou obavu. Počítače ovšem (i když nejsou z lidové Číny) ze sítě vypínám (na vypínači zásuvek s předpěťovou ochranou).
Mnozí mě teď nejspíše budou varovat, že si na PC tím ničím zdroj, atd. ......, ale já vím své :-)
lacog (12)|15.4.2011 13:50
Vzhľadom na to, že vlastním "wattmeter" tak som si prebehol niektoré spotrebiče a moje skúsenosti:
plazma 42" - stand by hlboko pod 1W, pri zapnutí kolíše spotreba podľa jasu ale určite to nie je taký žrút ako sa traduje (cca 120W)
satelitný príjmač - stand by 0.5W
"Hi-fi vež" kenwood cca 12 ročná - stand by cca 20W!
čínske radio s cd - stand by cca 12W (tam je len maličký rozdiel zapnuté/standby :-) )
počítač (+monitor+tlačiareň) - stand by cca 10W - ale to si presne nepamätám

takže počítač väčšinou vypínam aj vypínačom na predlžovačke a vežu mám odpojenú skoro stále

Zaujímavé bolo meranie aj napr. LED svietiel v púzdre GU10 (náhrada halogénok) deklarované 3W žerie však 10W.
Napojenie umývačky riadu na teplú vodu spotreba el. energie klesla na 60-70%
SPAWN (744)|16.4.2011 15:06
Vsechnu elektroniku vypinam ze site. Po tom co jsem meril PC ve "stand by" uz neverim nicemu.:cool:
mirekv (7169)|16.4.2011 15:16
Když jedu do práce, což je na týden, tedy 50% času, vypnu hlavní jistič. Jinak mám centrální zesilovač Sony, který má přes relé napájecí zásuvky pro zbytek, sám o sobě má ve stand-by asi 2 W.
píďa_m (716)|16.4.2011 15:26
Všechna PC v domě vypínáme, ale jen do stb.,
kromě serveru na půdě, ten běží pořád a mého PC v pokojíku, ten vypínám (do stb.), jen když jedu někam na několik dní, jinak běží pořád.
PC ve střižně někdy vypínám se sítě, když k němu připojuji jiné zařízení třeba přes IEE1394, které je připojeno do sítě.
TV (máme jen CRT) a septoboxy po domě taky jen do stb. modu, tada krom jednoho septoboxu, ten se nesmí vypínat do stb. neb vychladne a pak je rozpačitý a hodinu kostičkuje než se zahřeje (asi lampa).
HiFi věž vypínám na timeru, který pochopitelně běží stále.

Pokud bych si kupoval nové el. zařízení, asi bych koukal na jiné parametry, než je spotřeba v stb.

Myslím, že s vývojem spínaných zdrojů lze dosáhnout velmi malé spotřeby u domácí elektroniky a to v řádech jednotek W.
A když počítám běžnou sazbu 1kWh = 5.-Kč, tak mi při spotřebě 5W vyjde 216.-Kč za rok.
Platíme měsíční zálohu za el. ca. 2700.Kč, takže mne spotřeba při stb. provozu nechává chladným.

Něco jiného je možnost poškození přístroje (zdroje) napěťovou špičkou v síti, nebo úderem blesku někde poblíž. Vzhledem k tomu že bydlíme v údolí a máme trafačku (22kV/230V) skoro jen pro sebe, přepěťových špiček moc nemáme. Spíš trvalé přepětí (255V), ale to je o něčem jiným.
Horší je to ve městě. V jedné moderní multimediální hale, se třeba musí vypínat jističema některá zařízení, protože ty přepěťové špičky už v nich zničili několik zdrojů. Většinou jen varistory (součástka na ochranu proti špičkám), ale i tak je to práce z výměnou.

Dalším bodem je požární bezpečnost, tedy možnost vzplanutí zařízení v stb. Vzhledem k tomu že dnešní krabičky se dělají ze špatně hořlavých plastů (nevím jak China), tak to moc nehrozí. Bohužel nemám statistiku vzplanuvších zařízení v stb. režimu, ale myslím, že když už má něco shořet, tak to shoří při normálním provozu, neb se to víc hřeje a namáhá.

Tuto úvahu jsem napsal sponntáně (protože nemám čas), takže je jistě spousta myšlenek které by se dali rozvést.
Ale od toho je tu diskuze.
RossiD (1271)|16.4.2011 15:27
Jiz jsem to tu nekde nekdy psal, pouzivam prodluzovacku "master-slave", kde je urcen hlavni pristroj v zasuvce "master" /napr.PC/ a jim rizene vsechny ostatni "slave" zasuvky /periferie/.PC tedy po vypnuti sebou "vezme" vse co je pripojene s nim na snure ....
Neregistrovaný (0)|16.4.2011 21:47
Drtivá většina elektroniky je dnes z Číny. Starou crt tv jsem vypínal síťovým vypínačem, měla 15W ve stdby. Mělo to patrně vliv i na nižší životnosti, ale dnes už je to jedno. Počítač vypínám po vypnutí, takže na životnost to vliv nebude mít. Větší zátěž je při samotném spouštění pc. Vypínám jen co často nepoužívám, dvd atd. Obecně spotřebu do 5W neřeším, je to ztráta času a může se to projevit na nižší životnosti přístroje. Doporučuji používat přepěťovou ochranu, vyplatí se to.
Kozousch (2)|17.4.2011 09:52
Já odpojuji od napájení 230V všechno - většinou pomocí prodlužováků s vypínačem. A to ne primárně kvůli úspoře za proud sežraný těmi šmejdy ve Stand-By, ale hlavně kvůli vyloučení rizika, že se některá z těch krabiček od čínské řeky vznítí za mojí nepřítomnosti, nebo hůř - když budeme spát.

Ohledně snižování životnosti zařízení pravidelně odpojovaných od sítě: je pravda, že spousta zařízení odejde právě v okamžiku připojení k síti. Ale podle mě to jsou to v naprosté většině případů jen vadná nebo špatně navržená zařízení, která by stejně v dohledné době odešla i při normálním provozu nebo při běžném výpadku napájení. Navíc u zařízení ve Stand-By běží napájecí zdroj a u něj se takto snižuje zejména životnost elektrolytických kondenzátorů - a to i u kvalitních zařízení (přesněji méně špatných).

Trošku problém je v tom, že supermarketové prodlužováky za 59 Kč jsou taky od žluté řeky. Sice je u nich riziko vznícení asi nulové, ale mají měkké kontakty a když do nich párkrát zapojíte vidlici od přístroje, tak se kontakty z toho bláta nahrazujícího měděné kontakty přiohnou a na světě je jiskření nebo nulový kontakt.

Ideální je zajít do obchodu s elektroinstalačním materiálem a tam si koupit zvlášť flexošňůru a vícezásuvku s vypínačem a spolehlivý prodlužovák si z toho sestavit. Pozor ale na správné zapojení! Pokud se v tom opravdu nevyznáte, poproste někoho z odborníků ve vašem okolí, aby vám to zkompletoval nebo alespoň zkontroloval!

P.S.: Kdyby někdo věděl, kde se dá v ČR koupit prodlužovák s vícezásuvkou, kde má každá ze zásuvek svůj vlastní vypínač jako tato anglická, vložte sem, prosím, odkaz:
http://www.argos.ie/static/Product/partNumber/9823817/Trail/searchtext%3EEXTENSION.htm
Prodluzka s vypinaci.jpg
StD (8612)|17.4.2011 10:00
@Kozousch: Tam u té anglické není problem si k tomu dokoupit za pár halířů i patřičné přechodky z English na ISO/Euro zásuvku (mám doma z Anglie řadu spotřebičů) - tam je ale hlavní rozdíl v tom, že každá ta zásuvka má navíc ještě povinně podle britských předpisů i svou vlastní tavnou skleněnou pojistku. Když jsem v Londýně, tak jich pravidelně odejde řada a už se dobře znám s jedním indickým obchodníkem elektro, kam je pak chodím nakupovat... To víš, u nich jsou ty domečky stavěné převážně ze dřeva a sádrokartonů. :-E

Edito: P.S. Jinak tyto anglické-elektrodíly bývají obvykle buďto Made in India nebo Poland. Tak si vyber...
MIHI (940)|17.4.2011 10:14
Taky používám MASTER/SLAVE prodlužovačku, kromě úspory to je dobré i pro lenochy, které nebaví vypínat každý přístroj zvlášť. Např. ve střižně kde jsou 3 monitory, CRT monitor, PC, externí video hardware, externí disky, mixpult, zesilovač, audiopřevodník, 2x videopřevodník, a DVD přehrávač, je to prakticky nutnost.
StD (8612)|17.4.2011 10:21
[quote=MIHI;340532]Taky používám MASTER/SLAVE prodlužovačku, kromě úspory to je dobré i pro lenochy, které nebaví vypínat každý přístroj zvlášť. Např. ve střižně kde jsou 3 monitory, CRT monitor, PC, externí video hardware, externí disky, mixpult, zesilovač, audiopřevodník, 2x videopřevodník, a DVD přehrávač, je to prakticky nutnost.[/quote]

No ono je to hlavně o tom, že právě od toho jiskření kolébkových vypínačů odchází nejčastěji právě napájecí části spotřebičů a vezme ssebou často i další věci a při dnešním "konsumním stylu" je levnější to vyhodit/koupit nové než opravovat. Většina věcí, které jsem za poslední dobu odvezl do sběrného dvora, měla přesně tyto závady.
Obchodníci s drahými kovy z recyklace jásají.
StD (8612)|17.4.2011 10:33
P.S. Ilustrativní foto. Myslíš, že by mě bavilo vypínat tohle mé "soustrojí" v obýváku každé zvlášť (a to včetně toho, co na první pohled vidět není - černé krabičky vlevo dole v rohu a subwoofery pod stoly, satelit na balkoně...).

Každá ta větev má svého "psa" a vypíná/zapíná "centrálem" podle potřeby...
P2090582_schíza3x.jpg
píďa_m (716)|17.4.2011 10:34
Kozouch, dovolil bych si to trošku poupravit :
- většina spínaných zdrojů odejde při zapnutí proto, že tam dochází k většímu zatížení proudovým nárazem při nabíjení elektrolytických kondenzátorů.

- elektrolitické kondenzátory ztrácejí kapacitu, právě když nejsou pod napětím. Pokud ve zdroji není extrémě vysoká teplota, tak se jim daří více v zapnutém zdroji.

Dále je to zařízení "opotřebováváno" neustálím ohříváním a po vypnutí "ochlazováním". Tím dochází k vytlačování letovaných spojů na desce tištěného spoje, hlavně tedy u součástek které se zahřívají (výkonové rezistory, polovodiče atd.). Tedy nožičky těch součástek se teplem roztahují a po vypnutí (následném ochlazení) zase zmenšují a tím se stane, že se naruší (vytlačí) struktura toho letovaného spoje a vznikne tam tak zvaný studený spoj. Toto je asi nejčastější závada co se opravuje v servisech spotřební elektroniky.

Psa s vypínači pro každou zásuvku znám jen v provedení do RACKu (do 19 palcového regálu), ale ten bude asi dost drahý. Z jedné strany jsou vypínače co svítí a z druhé zásuvky. Mohu zjistit i typ a výrobce, ale až budu v TV.
Kozousch (2)|17.4.2011 11:14
to píďa_m: Správně navržený zdroj by podle mě při připojení napájecího napětí odejít neměl. Ale je fakt, že tohle je asi kus od kusu jiné a zřejmě nelze obecně říct, že odpojování je vždy přínosem nebo vždy rizikem. Doma veškerou elektroniku i většinu počítačů v práci denně odpojujeme od napájení a žádné potíže jsem nezpozoroval.

Ohledně ztrácení kapacity elektrolytických kondenzátorů - já vím o tom, že se dlouho nepoužívané kondenzátory (v řádu měsíců a let) odformátují a při zapnutí se můžou zničit - pokud se nevyletují a nezformátují. Ale u zařízení, které se zapíná každý den nebo i třeba jednou za týden, toto předpokládám, nehrozí.

Navíc ve Stand-By by měl v přístroji běžet jen zdroj a případně infrapřijímač, vnitřní hodiny a podobně, ale hlavní obvody by měly být bez napájení. Takže hlavní obvody stárnou stejně, ať je přístroj ve Stand-By, nebo úplně odpojený od sítě. Stand-By provoz by vlastně "ochraňoval" jen zdroj a to ještě ne zcela dokonale, protože ve Stand-By by spotřeba a tedy i zahřívání měly být minimální a zdroj by měl vychladnout i ve Stand-By
píďa_m (716)|17.4.2011 12:02
to Kozouš: ad. zdroj .... ano máš naprostou pravdu, zdroje se přeci nedělají proto aby odcházely, ale aby zdrojovaly. I když s dnešními trendy zmenšování a zlevňování dochází k tomu že výkonnové součástky často trvale pracují na hranici svých hodnot a pak se divíme...

ad.kondenzátory: .... no to nehrozí. U starších kondenzátorů docházelo ke ztrátě kapacity (asi vyschnutím) a museli se zformovat. Dneska spíše elity trpí vysokými teplotami a pak se jim zvýší ESR (vnitřní odpor) a přitom když takový elit měříš multimetrem tak má kapacitu furt stejnou a přes to je vadný (velice častá závada v poslední době). To nebudu podrobně rozpitvávat, to by asi nikoho nezajímalo.

ad. stand-by: dneska je v televizích většinou jeden zdroj, který je řízen z procesoru té TV a do procesoru jede výstup z přijímače IR (ovládání). Ve stb. režimu běží ten zdroj jen na ca.2% svého nominálního výkonu.

U starších CRT tv. bylo extra trafíčko (malé) na stb. režim (napájelo jen přijímač IR) a TV se zapínala přes relátko.
Kuriozita: když sem ještě jako malý kuře začalo strkat zobáček do TV co tat. opravoval, ukazoval mi, že u Grundiků toto tráfko krom napájení IR zesíku ještě trošku přižhavovalo obrazovku, aby po zapnutí do norm. provozu byl obraz vidět rychleji.
Neregistrovaný (0)|18.4.2011 08:36
Tak ja pouzivam tuhle ochranu: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105145006000000UZ5&Search=belkin&SearchType=1
Recenze zde: http://pcworld.cz/hardware/recenze-prepetova-ochrana-belkin-conserve-8846
Na nevypinane 2 zasuvky mam pripojene PC (vypinam jen do sleep modu pro rychlesi nabeh) a mikro vez, protoze ta pri odpojeni ze site vymazava veskere nastaveni casu, korekci atd... A navic ma v stb spotrebu pod 1W.
Na dalkove vypinane zasuvky pak mam veskery zbytek: TV, AV receiver, DVD, Xtreamer, monitor... Spotreba techto zarizeni byla ve stb pres 20W, takze za rok se investice do Belkinu vrati :)
honzapro (1)|18.4.2011 13:52
Zakoupil jsem 4 dálkově ovládané zásuvky: http://www.tipa.eu/cz/dalkove-ovladana-bezdratova-zasuvka-ta35-3x5-kanaldalkovy-ovladac/d-86641/
a mám to rozdělené na
- síť (modem, router, NAS, tiskárna...)
- můj počítač a jeho periferie
- druhý počítač a periferie
- televize, receiver, přehrávače
Chvíli trvalo, než jsem si zvykl na dálkové ovládání, které by mohlo být větší a umožňovat popisky, ale jinak je to super řešení.
Neregistrovaný (0)|19.4.2011 12:50
Vypůjčil jsem si takový ten měřič spotřeby za pár stovek a trochu tu techniku proměřil. Počítač mám s ostatním příslušenstvím přes přepěťovku master-slave, tedy vše krom case odpojeno. Nic nenaměřeno, tedy tipuji kolem 1-2W s ohledem na "přesnost" měřiče. Ovšem set top box Philips 11W, zapnutý 12W....? Subwoofer (bez signálu) 23W nezávisle na poloze vypinače (off,auto). Vše ostatní audio nenaměřeno, tedy počítám cca 2W včetně CRT TV. Nicméně představa, že subwoofer si 10 let papal 23W nonstop....nic moc.