Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

media center + NAS

vlkjan (2)|12.4.2011 21:15
Dobry den,

som v tomto uplny novacik(precital som si par recenzii a trochu toto forum), preto by som chcel od vas skusenejsich poradit...

V rodine pouzivame 3 notebooky a jeden stolny pc (herny + ulozisko dokumentov, filmov a hudby).

Doteraz sme pouzivali jeden 100Mbit switch a niekolko kablov vyvedenych v dvoch miestnostiach ako domacu siet ktora bola cez switch pripojena k panelakovemu LANu.

Rozhodol som sa to konecne prerobit(zrusit nepotrebne kable) a chcel by som to nakonfigurovat tak aby bolo mozne:

1. mat sietovy disk >1TB kde by boly ulozene dokumenty, hudba, filmy a ine subory tak aby na ne mali pristup(kopirovanie mazanie atd.) vsetci ludia v ramci mojej rodiny. Super by bolo ak by sa vedel vypnut pri necinnosti a pri poziadavke zase zapnut...

2. mat multimedialne centrum, ktore by vedelo prehravat HD video(vacsinou mkv, dvd ripy atd. ), hudbu(idealne aj bez zapnutia TV) zo sietoveho disku. Idealne by bolo aby bolo nehlucne teda pasivne chladene, ohladne interneho HDD neviem ale asi by bol zbytocny ked bude sietovy disk

3. sietovy disk by mal zvladnut streamovanie videa pre mmc

4. idealne by bolo keby mmc dokazalo pracovat cez wifi... ale prinajhorsom natiahnem kabel

5. notebooky pripojene cez wifi, pc cez kabel


Z toho my vychadza ze budem potrebovat:

NAS (existuje NAS a wifi rooter v jednom?)
wifi rooter
multimedia center

Kedze sa v tomto vobec nevyznam mozete mi poradit s vyberom vhodnych komponentov, tak aby splnali vyssie uvedene poziadavky?

Mozno bu sa dalo pouzit aj mmc s vnutornym HDD... existuje take s pasivnym chladenim s podporou >1TB HDD?
RossiD (1271)|12.4.2011 23:11
Toto vse mi splnuje All-in-one XTR Pro, sice to neni plnohodnotny NAS jako treba Synology,pasivni chlazeni nema /nic extreme rusiveho to neni/ a po pripojeni pres reciever jede hudba i bez Tv :) Sachta na 2x 3,5" HDD /2x 2TB/ k dispozici.
tjurny (496)|13.4.2011 21:10
Nenapsal kolik to toho hodlas vrazit penez. Potom se tezko radi. Kabelu bych dal vzdy prednost pred wifi, samozrejme ne u prenosnych zarizeni.
vlkjan (2)|14.4.2011 12:47
Clekovo (mmc + nas + rooter) by som sa chcel zmestit do +/- 400 EUR ale samozrejme cim lacnejsie tym lepsie :) (ale nie na ukor pouzitelnosti... sory ak pisem sprostosti ale vobec sa v tomto nevyznam)
interfernet422 (1575)|14.4.2011 23:01
Levnější neznamená lepší. Jestli se oplatí šetřit musíš posoudit sám. Měl jsem Synology DS106j, jednodiskový model, už nedostačoval. Pořídil jsem nový DS211j, má šachty na 2 HDD, které jedou v mirroru, při výpadku jednoho disku je ještě druhý. Pokud šlehne do baráku blesk, tak by sic stejně všechno shořelo, ale závadu disku mám ošetřenou. Koukni na http://www.synology.cz Router v sobě nemá, ale poslední firmware má v sobě funkci, pomocí které umí konfigurovat některé routery tak, aby ses např. na NAS dostal zvenčí z internetu.
Rychlejší bude zatím vždy kabel než wifi, nemluvě o tom, že pokud bydlí člověk někde v hustější zástavbě tak je prostor taky dost zarušen a je nutno hledat kanál, kde se dá wifi provozovat. A dneska se už určitě vyplatí investovat i do gigabitu. Pokud si natáhneš jen 100 Mbit linky, tak potom nenadávej, až budeš přesouvat mkv mezi NAS a PC či nbtk, že to trvá věčnost.
Chtěl jsem se podívat na All-in-one XTR Pro, ale u nás se asi nikde neprodává.
RossiD (1271)|14.4.2011 23:14
Asi jsi spatne pochopil mou zkratku pro Xtreamer Pro /dle mne zarizeni vse v jednom/ a k dostani je bezne:

http://multimedialni-centra.heureka.cz/umax-xtreamer-pro/
interfernet422 (1575)|14.4.2011 23:27
Ano, nepochopil jsem tvou zkratku, už jsem na ně koukal, velmi zajímavý kousek železa. NAS mám zavřený ve skříni ve vedlejším pokoji a ani o něm nevím, tohleto je na umístění někde poblíž TV, nebo minimálně v dosahu DO a HDMI kabelu. Jelikož se do něj dají dát dva disky, tak jej určitě půjde slyšet.
Nahrazuje NAS a mmc, router musí pořídit zvlášť.
RossiD (1271)|15.4.2011 00:11
Ano XTR je pobliz Tv a rozhodne si nemohu stezovat na jeho hlucnost a to mam osazene obe sachty s HDD."Krmim" z nej videem komplet celou domacnost, vcetne druheho "obycejneho" Xtreameru SW,dvou NTB ,trech PC a dvou iPhone :) Opravdu toho ta mala krabicka zvladne hodne a to hlavne diky podpore zdejsi komunity, ktera do nej prinesla veskere mozne i nemozne archivy Tv programu, on-line televize,radia atd... Vim o cem pisi, jeste do lonskeho roku jsem byl letitym uzivatelem vypiplaneho HTPC , ktere nakonec slo z domu protoze pro nej nebylo vyuziti ...
jaydoo (542)|17.4.2011 21:33
Moj nazor : lepšie ja mať tri veci, ked sa ti niečo pokazí, vymeníš, vyreklamuješ alebo vyhodíš. A priority:
1. Kvalitný NAS
Ako radí interfernet422, tak ten Synology DS211j je výborná voľba. Rýchla LAN, možnosť RAIDov, 2x2 TB disky. A môžeš ho umiestniž niekde v kúte izby. Nemusíš počúvať bežiace disky.
2. Prehrávač multimédií môžeš potom mať aj bez HDD, aspoň Ti nebude hučať vedľa TV. J mám Western Digital WDTVL /live/. Prehrá mi všetko, je tu aj diskusia k nemu.
3. Sieťové prvky. NAS a prehrávač určite prepoj káblom. Nebudeš mať potom problém s prepojením a riešit klasické problémy s občasnými problémami WiFi.
Takže Gigabitový switch a kvalitný WiFi router. Alebo WiFi router s gigabitom. Ale to musíš popozerať recenzie, lebo treba dobre vybrať. Lacnejšie mávajú problémy s viacnásobným pripojením, ked musia obsluhovať viacej zariadení.
Pitomec (10211)|17.4.2011 21:43
[quote=RossiD;340069]Asi jsi spatne pochopil mou zkratku pro Xtreamer Pro /dle mne zarizeni vse v jednom/ a k dostani je bezne:

http://multimedialni-centra.heureka.cz/umax-xtreamer-pro/[/quote]
Jak to nemá GB rozhraní, tak bych šel od toho dál. To už je lepší mít klasickej GB NAS a na přehrávání pořídit nějaký mediální centrum bez HDD (pokud to rovnou neumí sama TV), jak píše ostatně i jaydoo.
jaydoo (542)|17.4.2011 22:10
Riešenia súrôzne, treba si vybrať, čo ti bude vyhovovať. Ale niekedy ti ušetrené € môže priniesť problémy.
Ale nezabudni, každý disk bude raz malý, sieť pomalá a MMC ti neprehraje najnovšie 2K video .-)
interfernet422 (1575)|17.4.2011 23:05
Ještě jedna věc. Routery s gigabitem mají většinou jen 4 LAN porty, které díky tomu, že hardware obsluhuje více věcí (WAN, DNS, DHCP, NAT,...) nejsou schopny využít plnou rychlost. Proto jsem ještě mezi router a patch panel strčil samostatný gigabitový switch a teď teprve je přesun souborů mezi PC a NAS na snesitelné rychlosti.(protože vždycky to bude pomalé :)) Velké soubory jedou rychlostí okolo 30-35 MB/S
Pro inspiraci - koupil jsem NETGEAR 8xGIGABIT Desktop switch, GS108GE
Pytkin (7947)|18.4.2011 00:20
30-35MB/s je dost pomale .. asi ten NAS neni moc vykonny ..
RossiD (1271)|18.4.2011 00:42
[quote=Pitomec;340636]Jak to nemá GB rozhraní, tak bych šel od toho dál. To už je lepší mít klasickej GB NAS a na přehrávání pořídit nějaký mediální centrum bez HDD (pokud to rovnou neumí sama TV), jak píše ostatně i jaydoo.[/quote]

Ano s tim NASem souhlasim, vsak se take na nejake to Synology chystam :) Hald ty funkce co ma plnohodnotny NAS, Xtreameru bohuzel chybi, ale na druhou stranu si stojim za tim, ze je to vsestranna masinka, ktera uzivatele rozhodne nezklame.
Pitomec (10211)|18.4.2011 07:27
Pokud by tam bylo GB rozhraní, tak by se o tom dalo uvažovat. Ale s tím 100M fakt ne.
Debil041 (130)|18.4.2011 09:51
Šel jsem také cestou oddělených komponent. Ostatně to se mi vyplatilo vždy, i v hi-fi let osmdesátých :-)

Poslední, co mi zbývá vyměnit je router. Současný D-Link DIR-635 je ale tak spolehlivé zařízení, že mi těch pár minut navíc, nutných pro kopírování či přesuny velkých souborů po kabelu, zas ani tak nevadí. Ale GB síť je pochopitelně cesta vpřed...

Jen ještě dodám, že na wi-fi mám základní mobilní zařízení od notebooku, přes telefony a IP kamery až po XBox, multimediální zařízení jsou na kabelech. Veškerá data na RAID5 na NASu se zálohováním nejdůležitějších z nich na externí 1T disk, který je v oddělené části domu.

Ostatní zařízení najdeš v mém podpisu.
jaydoo (542)|18.4.2011 10:54
[quote=Pytkin;340655]30-35MB/s je dost pomale .. asi ten NAS neni moc vykonny ..[/quote]

Je to jeden z najrychlejších a najlepších NAS v svojej triede. Ked niekto hlada v danej cenovej triede, tak nič lepšie nekúpi. Myslím ten Synology.
Treba si uvedomiť, že je to pre domáce použitie, takže si myslím, že tych 30-30Mb/s je možno aj nad potreby užívateľa.
Pitomec (10211)|18.4.2011 13:58
[quote=Debil041;340678]Šel jsem také cestou oddělených komponent. Ostatně to se mi vyplatilo vždy, i v hi-fi let osmdesátých :-)

Poslední, co mi zbývá vyměnit je router. Současný D-Link DIR-635 je ale tak spolehlivé zařízení, že mi těch pár minut navíc, nutných pro kopírování či přesuny velkých souborů po kabelu, zas ani tak nevadí. Ale GB síť je pochopitelně cesta vpřed...

Jen ještě dodám, že na wi-fi mám základní mobilní zařízení od notebooku, přes telefony a IP kamery až po XBox, multimediální zařízení jsou na kabelech. Veškerá data na RAID5 na NASu se zálohováním nejdůležitějších z nich na externí 1T disk, který je v oddělené části domu.

Ostatní zařízení najdeš v mém podpisu.[/quote]Zkus tento: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140087000000SO1 - já mám na něm pověšených cca 20 zařízení a jede úplně v pohodě. Dokonce ani za ten cca 3/4rok provozu nevytuhnul ani jednou. Navíc má celkem použitelné QoS, což se ani nikde neuvádí.
Pytkin (7947)|18.4.2011 16:56
[quote=jaydoo;340685]Je to jeden z najrychlejších a najlepších NAS v svojej triede. Ked niekto hlada v danej cenovej triede, tak nič lepšie nekúpi. Myslím ten Synology.
Treba si uvedomiť, že je to pre domáce použitie, takže si myslím, že tych 30-30Mb/s je možno aj nad potreby užívateľa.[/quote]

pouzivam v niekolkych firmach synology RS810++ .. dobra vec ale domov by som si to nekupil . je to pomale a drahe .. ked si postavim pocitac s linuxom , bude to stat polovicu a bude to 2x rychle ..
interfernet422 (1575)|18.4.2011 18:41
Pro domácí použití je řada "j", je hw ořezaná, ale na doma bohatě výkonově stačí. Rychlostí bude ten linux určitě rychlejší, ale 2× levnější? Postavíš linuxovou mašinu s RAID 1 pro dva disky, nízkou spotřebou za 3,5 tis. včetně case, která bude malá a tichá? Ano pokud chceš velké pole RAID 5 tak je linux určitě skvělou volbou. Jestli ale chceš na doma něco malého bezúdržbového dobře vypadajícího a lehce konfigurovatelného tak jsou NAS jako Synology a možná i jiné (QNAP, NetGear, mi vždycky jako nejlepší vyšel Synology) schůdnějším řešením. Navíc, když člověk není linuxový guru.

Pitomec: ano tento router jsem vybral taky, je to skvělá mašinka za dobré peníze. Uvažoval jsem i o ddwrt, nebo openwrt do něj, ale zatím postačuje původní fw. Jen kvůli té rychlosti a počtu zařízení, které mezi sebou komunikují (4 porty nedostačují) jsem za něj dal Netgear 8xGIGABIT Desktop switch, GS108GE. Všechno propojeno kabelem, přes wifi jen ntbk a telefony.
Pitomec (10211)|18.4.2011 18:54
Já mám skoro všechno kabelem, takže jsem za ten TP-Link strčil GB switche a vyřešeno.
jaydoo (542)|18.4.2011 20:25
[quote=Pytkin;340758]pouzivam v niekolkych firmach synology RS810++ .. dobra vec ale domov by som si to nekupil . je to pomale a drahe .. ked si postavim pocitac s linuxom , bude to stat polovicu a bude to 2x rychle ..[/quote]

To je možno riešenie pre Teba, ale myslím si, že väčšine ľudí stačí aj nižší rad domáceho NAS serveru.
Napr. ja celý deň riešim v práci problémy s rôznymi PC a rôznymi poruchami. A ked prídem domov, sa mi nechce riešiť ešte aj doma prípadné problémy s linuxovým severom, ale ani stále nastavovať satelit, a multimediálny prehrávač a podobne.
ale 100 ludí = 100 chutí.
Pitomec (10211)|18.4.2011 21:33
[quote=jaydoo;340817]To je možno riešenie pre Teba, ale myslím si, že [COLOR=red]väčšine ľudí stačí aj nižší rad domáceho NAS serveru[/COLOR].
Napr. ja celý deň riešim v práci problémy s rôznymi PC a rôznymi poruchami. A ked prídem domov, sa mi nechce riešiť ešte aj doma prípadné problémy s linuxovým severom, ale ani stále nastavovať satelit, a multimediálny prehrávač a podobne.
ale 100 ludí = 100 chutí.[/quote]Proto jsem koupil D-Link DNS-320 a za ušetřený peníze koupím ještě pár dalších, stejných 8-)
Libor_ (9)|19.4.2011 10:03
Doporučujete Gb switch, Gb NAS (Synologi 211j jasná volba), a mmc bez hdd. Se vším souhlasím, jen je problém, že jsem zatím nenašel mmc bez hdd, které by mělo gigabajtové LAN rozhraní. Nejlevnější je asi WD TV Live HUB, který ale nejde koupit bez 1gb hdd.
interfernet422 (1575)|19.4.2011 10:24
U mmc už nemusí být gigabit nutností. Potřebuješ jen přisouvat data tak, aby ti jelo plynule video v nejvyšším rozlišení a na to 100 Mbit stačí. Přehrávám videa v azboxu, který má jen 100 Mbit vstup, který je ještě díky stále nedokončenému firmware ještě škrcen. Full HD video mi trhá, HD ready jede většinou bez problémů. Gigabit má přínos jen při kopírovaní na vnitřní HDD.
Libor_ (9)|19.4.2011 10:48
[quote=interfernet422;340882]U mmc už nemusí být gigabit nutností. Potřebuješ jen přisouvat data tak, aby ti jelo plynule video v nejvyšším rozlišení a na to 100 Mbit stačí. Přehrávám videa v azboxu, který má jen 100 Mbit vstup, který je ještě díky stále nedokončenému firmware ještě škrcen. Full HD video mi trhá, HD ready jede většinou bez problémů. Gigabit má přínos jen při kopírovaní na vnitřní HDD.[/quote]

A právě přehrávání HD videa bez trhání by měl být základ. Nač jinak kupovat přístroje za 10 tisíc, když to zkolabuje na tom, že mmc to bude brzdit.
Pytkin (7947)|19.4.2011 10:53
[quote=interfernet422;340782]Pro domácí použití je řada "j", je hw ořezaná, ale na doma bohatě výkonově stačí. Rychlostí bude ten linux určitě rychlejší, ale 2× levnější? Postavíš linuxovou mašinu s RAID 1 pro dva disky, nízkou spotřebou za 3,5 tis. včetně case, která bude malá a tichá? [/quote]

samozrejme som myslel minimalne 4 disky do raid 5 .. ja mam momentalne 12 diskov a rozmyslam co dalej .. uz to neviem rozsirit .. asi budu musiet ist 1TB disky vona a nahradit ich 2TB .. len co s tymi 1TB diskami ?

2 disky do mirroru su na nic .. na ukladanie fotiek super .. ako zdroj pre mediacenter je to zbytocne .. to clovek zaplni hned ..
Pytkin (7947)|19.4.2011 11:02
[quote=jaydoo;340817]To je možno riešenie pre Teba, ale myslím si, že väčšine ľudí stačí aj nižší rad domáceho NAS serveru.
Napr. ja celý deň riešim v práci problémy s rôznymi PC a rôznymi poruchami. A ked prídem domov, sa mi nechce riešiť ešte aj doma prípadné problémy s linuxovým severom, ale ani stále nastavovať satelit, a multimediálny prehrávač a podobne.
ale 100 ludí = 100 chutí.[/quote]

Hmm .. a myslis ze SYNOLOGY , QNAP je co ? je to presne taky isty linux ako si postavis sam .. Akurat to mas pod kontrolov ..

Aby si videl ako vyzera suopport synology v praxi .. Ako som pisal RS810++ mam v niekolkych firmach .. potrebovali sme rozsirit kapacitu (chlapci nejak moc vydatne rendruju) , tak sme dokupili RX410 (to je cez esata dalsie 4 disky) .. pripojil som , expandol raid , pole sa rebuildlo , akurat pri expandovani filesystemu to napisalo error a ukazoval stale len 5.6TB miesto 11.2TB .. den som browsoval forum synology , nasiel som 2 rovnake pripady ale k nim ziadne riesenie od chlapcov zo synogoly .. OK takze support question .. ozvali sa promptne po 5tich dnoch .. chceli aby som im spravil pristup .. Ok namapoval som im aj SSH a port 5000 na webadmin .. Nieco tam posudlali a odpisali , ze uz by to malo byt OK , ze nech to rebootnem .. Po reboote to crashlo uplne .. Nastastie sa to podarilo otvorit aspon v readonly mode .. Musel som cele pole vykopirovat na dalsie disky, cely setup zresetovat , vytvorit nove pole uz s 8 diskami a nakopirovat data spat ..

Zaver ? Prejebany tyzden .. Nervy jak diva svina , aby sme neprisli o data .. 24 hodinova komplikacia prace v studiu , kedze pole bolo readonly a museli sme ho odzalohovat ..

Doma mam 12 diskov v linuxe .. zacinal som so 4rmi a postupne som po jednom pridaval za 2 roky .. cize som expandoval raid a filesystem 8x .. ANI RAZ SOM NEMAL PODOBNY PROBLEM .. VSETKO ZBEHLO JAK VINO !

Takze tolko na margo embedovanych systemov ..
Pytkin (7947)|19.4.2011 11:03
[quote=Libor_;340880]Doporučujete Gb switch, Gb NAS (Synologi 211j jasná volba), a mmc bez hdd. Se vším souhlasím, jen je problém, že jsem zatím nenašel mmc bez hdd, které by mělo gigabajtové LAN rozhraní. Nejlevnější je asi WD TV Live HUB, který ale nejde koupit bez 1gb hdd.[/quote]

bacha na to .. to ze bude mat media player Gb port , neznamena , ze to pojde Gigabit .. ten chip vnutri vacsinou nestiha velke rychlosti .. prikladom su popcorny , tvixy a podobne .. gigovy port tam je , ale ide to tak 100mbit ..
interfernet422 (1575)|19.4.2011 11:04
Člověče Pytkine, ty zálohuješ index Googlu??

Ano zaplním je rychle. Naštěstí ne všechno co je na nich uloženo je nutno skladovat pořád. Filmy, které nestojí za archivaci mažu. Fotky je taky nutno drasticky probrat. I tak mám gigabajty fotek, na které se už NIKDY ani nepodívám. Každý disk je malý ve chvíli montáže do case.
jaydoo (542)|19.4.2011 11:29
[quote=Libor_;340880]Doporučujete Gb switch, Gb NAS (Synologi 211j jasná volba), a mmc bez hdd. Se vším souhlasím, jen je problém, že jsem zatím nenašel mmc bez hdd, které by mělo gigabajtové LAN rozhraní. Nejlevnější je asi WD TV Live HUB, který ale nejde koupit bez 1gb hdd.[/quote]

Kúp WD TV Live HD Media Player. Je v pohode, nehlučný, malý a prehraje mi všetko. Samsung Oceanic Demo s prstam v "zad ku" :-) A za dobrý peniaz. Ked sa o par rokov pokazý, vyhodím, kúpim niečo novšie.
jaydoo (542)|19.4.2011 11:33
[quote=Pytkin;340895]Hmm .. a myslis ze SYNOLOGY , QNAP je co ? je to presne taky isty linux ako si postavis sam .. Akurat to mas pod kontrolov ..

Aby si videl ako vyzera suopport synology v praxi .. Ako som pisal RS810++ mam v niekolkych firmach .. potrebovali sme rozsirit kapacitu (chlapci nejak moc vydatne rendruju) , tak sme dokupili RX410 (to je cez esata dalsie 4 disky) .. pripojil som , expandol raid , pole sa rebuildlo , akurat pri expandovani filesystemu to napisalo error a ukazoval stale len 5.6TB miesto 11.2TB .. den som browsoval forum synology , nasiel som 2 rovnake pripady ale k nim ziadne riesenie od chlapcov zo synogoly .. OK takze support question .. ozvali sa promptne po 5tich dnoch .. chceli aby som im spravil pristup .. Ok namapoval som im aj SSH a port 5000 na webadmin .. Nieco tam posudlali a odpisali , ze uz by to malo byt OK , ze nech to rebootnem .. Po reboote to crashlo uplne .. Nastastie sa to podarilo otvorit aspon v readonly mode .. Musel som cele pole vykopirovat na dalsie disky, cely setup zresetovat , vytvorit nove pole uz s 8 diskami a nakopirovat data spat ..

Zaver ? Prejebany tyzden .. Nervy jak diva svina , aby sme neprisli o data .. 24 hodinova komplikacia prace v studiu , kedze pole bolo readonly a museli sme ho odzalohovat ..

Doma mam 12 diskov v linuxe .. zacinal som so 4rmi a postupne som po jednom pridaval za 2 roky .. cize som expandoval raid a filesystem 8x .. ANI RAZ SOM NEMAL PODOBNY PROBLEM .. VSETKO ZBEHLO JAK VINO !

Takze tolko na margo embedovanych systemov ..[/quote]

Já ti to verím a neberiem. A viem čo je v Synology a Qnape. Ale 12 diskov nepotrebujem, nechce sa mi s tým babrať a nemám to kde dať. Myslím, že sú to pre mňa dosť rozumné dôvody. Malá krabička za gaučom mi stačí, ktorú vie zapnúť aj žena, ked nie som doma. Načo mi má stále niekde bežať linuxové PC ? Dokonca ani nepotrebujem mat mirrorovane tie disky, lebo ked prídem o filmy, tak čert to vem. A fotky mám na 3 miestach, tak to mi tiež nevadí.
To sú moje dôvody.
Ked niekto potrebuje doma 12 diskov, tak je logické, že to už bude mať ináč poriešené.
Pytkin (7947)|19.4.2011 11:46
jaydo : nejde o 12 diskov .. ale o to , ze mas pocit , ze synology je nejake spolahlivejsie zariadenie ako linux .. opak je pravdou .. s linuxom si mozes poradit sam .. teoreticky aj so synology , ale to uz tomu musis dobre rozumiet .. proste .. ked nastanu problemy , lahsie si ich vyriesis sam v linuxe , ktory mas pod kontrolou , ako v linuxe , ktory ti spravuje synology ..

BTW : linux tiez zapne zena .. stlacit power tlacitko na pocitaci snad dokaze .. a ked ho chce vypnut , zase stlaci power tlacitko .. v tom predsa nie je ziadny rozdiel ..

Jasne .. kazdy chceme nieco ine .. mne 2 disky nestacia .. a data chcem mat bezpecne ulozene , ked uz ich ukladam ..
jaydoo (542)|19.4.2011 12:34
ako vieš, aký mám pocit??
Pitomec (10211)|19.4.2011 13:09
[quote=Libor_;340880]Doporučujete Gb switch, Gb NAS ([COLOR=red]Synologi 211j jasná volba[/COLOR]), a mmc bez hdd. Se vším souhlasím, jen je problém, že jsem zatím nenašel mmc bez hdd, které by mělo gigabajtové LAN rozhraní. Nejlevnější je asi WD TV Live HUB, který ale nejde koupit bez 1gb hdd.[/quote]U mě byl Synology DS-211j taky jasná volba, ale jenom do doby, než jsem objevil výše uvedený D-Link DNS-320 za polovinu 8-)
Pytkin (7947)|19.4.2011 13:17
jaydo : vychadzal som z tohto :

[quote=jaydoo;340817]
Napr. ja celý deň riešim v práci problémy s rôznymi PC a rôznymi poruchami. A ked prídem domov, sa mi nechce riešiť ešte aj doma prípadné problémy s linuxovým severom,[/quote]

sorry , ak som tvoj pocit , ze odhadol ..

Ale mozno niekto iny moze mat ten pocit , ze synology je stabilnejsie riesenie ako linuxovy box ..
jaydoo (542)|19.4.2011 13:34
No pre veľa ľudí to sú iba "chytré krabičky" :-)
interfernet422 (1575)|19.4.2011 13:46
[quote=Pitomec;340929]U mě byl Synology DS-211j taky jasná volba, ale jenom do doby, než jsem objevil výše uvedený D-Link DNS-320 za polovinu 8-)[/quote]

V době když jsem kupoval Synology, což je loňský listopad, tak buď ještě nebyl v nabídce, nebo se přede mnou úspěšně schoval. A to jsem hledal alternativy. Recenze na webu na D-link DNS-320 jsou až od ledna t.r.
HFX9 (69)|19.4.2011 14:40
Řeším stejnou vec jako zakladatel tohoto tematu a moje reseni je nasledujici:
1. router TP-Link WR-1043ND
2. Nasbox Qnap ts-210
3. multimedialni prehravac A.C.Ryan PlayOn!HD Mini2

Vsechny tyto komponenty budou propojeny kabelem a wifi bude vyuzita jen pro notebook a android telefony.

Vsechny zarizeni maji gigabyte, takze v prenosech no problem, mezi nasboxem a pc je prenosova rychlost 30-35MB/s (uz mam router i nasbox, zbyva dokoupit multimedialni prehravac).

Prozatim s routrem a nasboxem maximalni spokojenost a verim ze i multimedialni prehravac bude ok (je totiz zcela pasivni a postaven na novem chipu realtek).
jaydoo (542)|19.4.2011 14:50
1. router môže byť, tuším ho má aj pitomec. Keby si dával Gigabit switch, tak by som ti odporučil router Linksys WRT160N Wireless-N Home Router. Mám podobný /Adsl/ a WiFi časť je zatiaľ najlepšia čo som mal.
2. Neber ten QNAP, radšej zober ten Synology. Majú rovnakú cenu, ale ten Synology je lepší v niektorých parametroch. /recenzie a testy v Computer 24/10/
3. Neposúdim, A.C.Ryan som neskúšal. Ale napr. WDTVL tu má diskusiu, ja ho mám a je pre mna v pohode.
HFX9 (69)|19.4.2011 16:17
Ja uz Qnap mam a nedam na nej dopustit (se synology ale nemam osobni zkusenost).
Kolem Qnapu je rozsahla komunita lidi co dodelavaj dalsi a dalsi vecicky a vychytavky.
Ja ten Qnap pouzivam jako file-web-mail-download-media server a buh vi co jeste a vse slape naprosto krasne, takze jsem opravdu moc spokojen.

Pokud budu nekdy rozsirovat (mysleno kupovat nasbox s vice jak 2 disky urcite zase pujdu do Qnapu.

Tim samozrejme nechci rict ze synology je spatnej.
interfernet422 (1575)|19.4.2011 16:31
[quote=jaydoo;340965]Keby si dával Gigabit switch, tak by som ti odporučil router Linksys WRT160N Wireless-N Home Router. [/quote]
Měl jsem Linksys WRT350N - drahé zařízení. Odporoučelo se do křemíkového nebe měsíc!! před koncem 3-leté záruky. Ufff, to jsem si oddych. Už v průběhu s ním byly problémy. Firmware zastaralý, nový stále nevycházel, někdy se kousal, ovšem na reklamaci to bylo nebylo.
Pak jsem koupil TP-Link WR-1043ND za třetinovou! cenu. Když v průběhu dvou let klekne, tak je záruka. Pokud až po dvou letech, tak koupím nový, lepší a stejně ušetřím. Ne děkuji, Linksys už ne.
Některé drahé věci se skutečně nevyplatí.
... a dnes bych asi taky koupil D-Link DNS-320 místo Synology. Ve srovnání umí totéž, D-Link ještě spotřebuje méně elektřiny. Zájemci najděte si na webu Computer 24/2010 v pdf, je tam srovnání 12 dvoudiskových NASů.
jaydoo (542)|19.4.2011 17:04
V tom Computeri 24/10 skoncil ten Synology prvý a D-link prekvapivo druhý. Ten Qnap skončil horšie.

K tomu Linksys WRT350, možno si mal smolu špatný kus, mne šlape jako víno. Mal som aj vigor, msi, asus, zyxel. nedá sa porovnať čo sa týka kvality. Ja mam teraz Linksys WAG160N a vol skoro o polovičku lacnejší ako ten Vigor, ktorý som skoro vyhodil z okna. už nikdy viac. A linksys je Cisco !!!
To je ale iba moj názor a skúsenosť :-)
interfernet422 (1575)|19.4.2011 19:57
Asi jo, kolegovi taky šlape. Jen ho nastavil a dál neřeší. Já používal i další vlastnosti, jako blokování, qos atd. Chtělo mě trefit, když jsem nemohl uložit nastavení ve firefoxu. Když jsem pak otevřel administraci v MSIE, tak to najednou šlo. Zvláštní optimalizace webového rozhraní. Vím, že Linksys = divize Cisco. Nabízeli mi náhradou nějaký jiný router v podobné cenové relaci. To jsem už s díky odmítl, koupil solo tp-link a netgear gigabit switch. Jo u Linksysu se platí část ceny za tu značku.
tjurny (496)|20.4.2011 08:26
[quote=Pytkin;340895]Hmm .. a myslis ze SYNOLOGY , QNAP je co ? je to presne taky isty linux ako si postavis sam .. Akurat to mas pod kontrolov ..

Aby si videl ako vyzera suopport synology v praxi .. Ako som pisal RS810++ mam v niekolkych firmach .. potrebovali sme rozsirit kapacitu (chlapci nejak moc vydatne rendruju) , tak sme dokupili RX410 (to je cez esata dalsie 4 disky) .. pripojil som , expandol raid , pole sa rebuildlo , akurat pri expandovani filesystemu to napisalo error a ukazoval stale len 5.6TB miesto 11.2TB .. den som browsoval forum synology , nasiel som 2 rovnake pripady ale k nim ziadne riesenie od chlapcov zo synogoly .. OK takze support question .. ozvali sa promptne po 5tich dnoch .. chceli aby som im spravil pristup .. Ok namapoval som im aj SSH a port 5000 na webadmin .. Nieco tam posudlali a odpisali , ze uz by to malo byt OK , ze nech to rebootnem .. Po reboote to crashlo uplne .. Nastastie sa to podarilo otvorit aspon v readonly mode .. Musel som cele pole vykopirovat na dalsie disky, cely setup zresetovat , vytvorit nove pole uz s 8 diskami a nakopirovat data spat ..

Zaver ? Prejebany tyzden .. Nervy jak diva svina , aby sme neprisli o data .. 24 hodinova komplikacia prace v studiu , kedze pole bolo readonly a museli sme ho odzalohovat ..

Doma mam 12 diskov v linuxe .. zacinal som so 4rmi a postupne som po jednom pridaval za 2 roky .. cize som expandoval raid a filesystem 8x .. ANI RAZ SOM NEMAL PODOBNY PROBLEM .. VSETKO ZBEHLO JAK VINO !

Takze tolko na margo embedovanych systemov ..[/quote]
U meho qnapu pridani disku nebo migrace z raidu ... na raid ... probiha na pozadi stavajici data jsou stale pristupna, ani restart neni potreba. Zatim z qnap naprosta spokojenost.
Pytkin (7947)|20.4.2011 10:28
tjurny : jo to aj u synology tak prebieha .. ale po servisnom zasahu zo synology padol cely system .. podarilo sa ho nabootovat , ale pole bolo len v read only .. takze sa s nim nedalo robit (nedalo sa na neho zapisovat) .. takze najrychlejsie riesenie bolo skopirovat data , dropnut raid a znova ho postavit ..
jaydoo (542)|20.4.2011 21:28
TP-Link ma gigabytovy prepínač.
jaydoo (542)|20.4.2011 21:33
[quote=interfernet422;341034]Asi jo, kolegovi taky šlape. Jen ho nastavil a dál neřeší. Já používal i další vlastnosti, jako blokování, qos atd. Chtělo mě trefit, když jsem nemohl uložit nastavení ve firefoxu. Když jsem pak otevřel administraci v MSIE, tak to najednou šlo. Zvláštní optimalizace webového rozhraní. Vím, že Linksys = divize Cisco. Nabízeli mi náhradou nějaký jiný router v podobné cenové relaci. To jsem už s díky odmítl, koupil solo tp-link a netgear gigabit switch. Jo u Linksysu se platí část ceny za tu značku.[/quote]

Písal som, že ten Linksys nebol drahy. 66€. To keby som bol vedel, tak v živote nekupim Vigor a nejedujem sa s nim skoro rok. Linksys mam uz asi 3 mesiac, ani raz mi nepadlo DLS pripojenie kvoli nemu a a ni sa mi NTB neodpajaju. a signal mam aj tam, kde som predtym mal ledva paličku, teraz mam plny.
Tiez tam je blokovanie, qos, a funguje mi cez neho aj VoIP.
tondiego (8)|4.5.2011 21:21
Prosim o radu.

Kupil som si D-Link DNS-320, ktory chcem pouzivat ako NAS server, ale hlave ako multimedialne centrum pre TV (Samsung UE46C6000) cez uPnP/DLNA. Hladal som spolahlivu volbu a neskryvam, ze som sa inspiroval aj touto konretnou diskusiou na tvfreak. ALE...

Ostal som dost neprijemne prekvapeny, ked som zistil, ze v mojom TV je tento DLNA server prakticky nepouzitelny. Skusim vypisat problemy s ktorymi som sa stretol:

1. nepodporuje format suborov mkv (moj hlavny zdroj videa), zaujimave ale, ked zmenim priponu na avi, tak to prehrat ide

2. nejdu titulky (to je momentalne asi najvacsi pruser) - a ANO subor titulkov sa vola rovnako ako subor videa, pripona srt

3. pri opatovnom spusteni videa neexistuje moznost skocit na miesto, kde bolo prehravanie prerusene (modre tlacidlo D)

4. velmi neprehladny browser po suboroch v TV

Pri klasickom PC - Samsung PC Share Manager nemam ziadny z uvedenych problemov. Nicmenej D-Link DNS-320 som si poriadil hlavne preto, aby som nemusel zakazdym, ked si chcem pozriet nieco poriadne, zapinat PC.

Skusal som na D-Link DNS-320 nainstalovat aj najnowsi firmware. Ale nepomohlo. Prosim, kto pouzivate tento NAS, mate s nim skusenosti ohladom DLNA? Ako vyriesit vyssie uvedene problemy.

Dakujem
Pytkin (7947)|4.5.2011 22:44
nejak tomu nerozumiem .. sak NAS je NAS .. co tam das , to tam je .. ci to nejaky prehravac prehra je vec toho prehravaca .. nie NASu ..