Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak přidelat stožár na satelit na šindelovou střechu?

DennyNet (2)|12.4.2011 11:08
Zdravim,

mám šindelovou střechu a potřebuju tam přidelat 3m stožár pro satelit.
Můžete mi poradit jak to udělat?

díky D.
Pitomec (10211)|12.4.2011 11:31
Jde to blbě, ale musíš holt prorazit díru skrz šindel, dát nástřešák, do něho stožár (ten ukotvit na trámy) a příp. to okolo něčím zapravit (tmel, montážní pěna).
DennyNet (2)|12.4.2011 11:45
[quote=Pitomec;339341]Jde to blbě, ale musíš holt prorazit díru skrz šindel, dát nástřešák, do něho stožár (ten ukotvit na trámy) a příp. to okolo něčím zapravit (tmel, montážní pěna).[/quote]

co je to ten "nástřešák" ?
a kde se dá koupit?

díky D.
interfernet422 (1575)|12.4.2011 12:25
Hezký měděný kousek, jsou i jiné, např s průchodkama. http://shop.atoselektro.cz/prislusenstvi-sat-tv-konzoly-a-stozary-tasky-manzety-_c395.html
Pitomec (10211)|12.4.2011 12:32
Popravdě ten měděnej jsem v reálu nikdy neviděl, ale je pěknej, to se musí nechat :D
arkij (540)|12.4.2011 16:19
To měděný lemování je sice hezký, nicméně to správný musí odpovídat typu krytiny a způsobu jejího položení.

Pro šindel, pokud se jedná o skutečnej dřevěnej šindel by se musel trochu upravit, nebo je lépe nechat udělat na míru podle způsobu položení, nicméně mé srdce "estéta" pláče, při představě krásné šindelové střechy s ocelovým stožárem a parabolou.

Pokud se jedná o šindel lepenkovej (tzv. Bonskej"), jsou ty krajní protisměrné vodní drážky nevhodné, neboť by nedošlo k vodotěsnému přilepení. Ukončení by mělo být hladké, bez drážek, aby se lepenka mohla celoplošně přilepit. Mimo samotný průchod střešní rovinnou pro stožár ale musíš stávající krytinu naříznout a z části pod ni lemování podsunout a pak zase přilepit. Pokud je střecha novější co záruky? Pokud je starší, může již být zteřelá a pak to zase chce odbornější zásah, aby netekla.

Možná jsi šikovný, já bych ale doporučoval spíš najmout odborníka.
mirekv (7169)|13.4.2011 08:16
Nejsem příznivcem dávání sat antény na střechu. Nejek kvůli vzhledu, ale i třeba za prudkého větru se dějou divy! Lepší je na zeď nebo zabetonovaný stožárek na zahradě.
matusco (376)|13.4.2011 13:21
Nie som v tomto odbornik, ale nie je to nahodou tiez tak, se pripadny satelit na streche moze fungovat aj ako nechceny hromozvod?
Pitomec (10211)|13.4.2011 13:44
Odborník opravdu nejseš, protože bys jinak věděl, jak se musí anténní stožár instalovat tak, aby tím hromosvodem nebyl a jak musí hromosvod na objektu být udělaný, aby plnil svoji funkci...
drto (341)|13.4.2011 19:40
[quote=matusco;339572]Nie som v tomto odbornik, ale nie je to nahodou tiez tak, se pripadny satelit na streche moze fungovat aj ako nechceny hromozvod?[/quote]

nebude ak sa vsetko nainstaluje tak ako ma. stoziar kde bude parabola treba pripojit ku hromozvodu a samotny hromozvod musi byt vyssie ako stoziar cca o 1,2m (to cislo neviem presne - nepracujem s tym).
v praci nam na strechu montovali dodatocne antenu na radiostanicu a tiez sa musela skracovat pretoze nesplnala pozadovany rozdiel od hromozvodu :)
dolehaj (41)|15.4.2011 23:47
Nechcem sa Ti do toho montovať, ale satelitná anténa na streche je z praktického pohľadu najhoršie riešenie, ktoré vôbec existuje. Je ťažko dostupná, VŽDY funguje ako bleskozvod - čo ale nie je pri správnej inštalácii problém, ale hlavne podlieha neskutočnému náporu vetra a to z každej strany. Pevné uchytenie na sedlovej streche neexistuje, prejaví sa to časom - skôr alebo neskôr, v horšom prípade aj na statike krovu. Ten nie je nikdy navrhnutý na pôsobenie takejto páky, práve kvôli všesmerovej charakteristike pôsobenia vetra. Rovnako odstraňovanie snehu pri fujavici je viac menej obmedzené na zúfalé pokusy s dlhou palicou, rebríkom a podobne. Teda ak je to čo len trochu možné, tak daj parabolu čo najbližšie k zemi, alebo aspoň tak, aby si vedel v prípade núdze (napr. výmena konvertora, ometanie snehu) na ňu bez problémov dosiahnuť. Odkedy mám 2 pevné a jednu otočnú parabolu pripevnené na 1m vysokých zabetónovaných oceľových tyčiach, nemám problém s počasím ani s technikou, všetko mám vybavené za pár minút a ani sa pri tom nezadýcham. Viem o čom píšem, donedávna som mal aj ja 10m vysoký stožiar, ale tých nervov pri každej príležitosti. ;)
Pokiaľ teda nebývaš v zastavanej zóne s panelákom pri paneláku (čo pri šindľovej streche asi nebývaš), parabolu v žiadnom prípade nedávaj do výšok. Časom by si to určite oľutoval.
losos (2977)|16.4.2011 00:07
S názorem dolehaje plně souhlasím...
interfernet422 (1575)|16.4.2011 00:30
Pitomec (10211)|16.4.2011 09:15
[quote=losos;340251]S názorem dolehaje plně souhlasím...[/quote]
Já moc ne, protože sám mám parabolu na střeše přes 15 let a v pohodě (jinam stejně dát nešla). Jediné co je fakt, je ta špatná dostupnost.
Pytkin (7947)|16.4.2011 14:06
tiez mam parabolu na streche .. sneh ? to co je ? jediny mam problem ked je brutalny vietor .. 70km/h a viac .. tak vtedy mi vypadava Hackova polarizacia .. mozno by som mal prehodit 19 a 23 lebo na 19tke to nerobi ..
mirekv (7169)|16.4.2011 14:48
No já zásahy do střechy nemám rád. Několik "klasických" antén budiž, ale sat anténa? Vím, že některým lidem za větru vydávala konstrukce střechy různé skřípavé zvuky, že se v noci málem evakuovali z domu!
Pitomec (10211)|16.4.2011 15:44
Anténa na VHF nebo VKV taky dokáže divy 9-)
mirekv (7169)|16.4.2011 16:51
No to si piš! :-D
dolehaj (41)|21.4.2011 20:25
[quote=Pitomec;340283]Já moc ne, protože sám mám parabolu na støeše pøes 15 let a v pohodì (jinam stejnì dát nešla). Jediné co je fakt, je ta špatná dostupnost.[/quote]
No ono pokiaľ to inam nejde, tak nie je čo riešiť. Ale ak ide, prečo si robiť zbytočné problémy, všade inde je s tým menej námahy aj problémov. Ja som mal napr. veľké problémy s pravidelnou údržbou motora, konzervovať prevody a kĺby v takej pozícii na streche (a neskôr na stožiari so stúpačkami) bola úloha pre trestanca. Teraz? Smejem sa tomu, celá údržba mi trvá 15 minút aj s cestou do pivnice (po pivo).
Ale nikoho nepresviedčam, samozrejme, dá sa aj napr. raz za čas vymeniť celé rameno s motorom. Moje prežilo 2 pozicionéry a funguje so základnou údržbou od roku 1986 a ešte sa nechystá do výslužby. Viem to, pretože teraz doň už konečne vidím (a to doslovne). ;)
Pitomec (10211)|22.4.2011 12:16
To je jasný, že pokud to jde strčit někam za okno nebo na balkon, tak je to lepší než na střeše. Ale na druhou stranu zase ta střecha není nijak tragická, jak by mohl někdo nabýt dojmu z tvého příspěvku 8-)