Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Final Cut 8 asi prichazi

SmirickyT (377)|6.4.2011 00:19
Apple by mel letos na jare vydat novou verzi strihaciho baliku Final Cut Studio. Zacatkem Dubna bude probihat ve Vegas vystava NAB 2011, takze se zvazuje ze by se mohl ukazat zrovna v tuhle dobu.

Co se zminoval bozsky Steve, tak by nova Aplikace mel bejt plne 64 bitova. Jinak zadny novinky nevim, ale jsem zvedavej s cim se vytasi.
SmirickyT (377)|6.4.2011 00:23
Nejzajimavejsi veci a novinkou, uplynuleho roku mi ale prijde ThunderBolt 10Gb/s. Cekam az se na to objevi periferie od AJA a Matroxu a nejaky slusny Raidovy pole, ktery dotedka nebylo moc jak lene pripojit.

Pokud ho zaroven Apple namontuje do iMacu, tak tu budou zajimavy strihaci masiny s dobym pomerem cena/vykon. S 27 palcovym ips displayem, procesorem i5 / i7 a Thunderboldem, to bude dost dobra masina.
SmirickyT (377)|16.4.2011 14:25
Tak ho teda prestavili a potvrdili ze bude, koupit se ale neda. Jeste ho nedoladili a stale prohramujou. K ukazce pouzili nejakou betu, na ktery se teda prej strihala uz nejaka reklama na Audi.

K dsipozici bude prej v lete. Bude to plne 64 bit aplikace s nativnim rozlisenim az 4K. Uplne prepracovany ovladani. (no uplne... je jeste co vymejslet?)

Prej do nej integrovali nejaky veci ze Soundtrack pro a Motion.

V teto prilezitosti me nadapa jetsli se strizny neuibiraji stejnou cestou jako MS Word.
Po pravde receno, je to uz dvacet let stejny, akorat to nabira dalsi funkce a je to slozitejsi a slozitejsi..., nicmene to dela v zasade totez co pred lety a co predtim delal psaci stroj...

I u strizny je proste stale zakladnim prvkem obrazova kompozcice, ktera se holt dela tak, ze se jeden kus filmu oreze na zacatku a na konci a vlozi na casovou osu. A k nemu se vlozi dalsi kus filmu opet uriznutej na zacatku a na konci.

Experimenty s uzivatelskym prostredim nejsou moc vitany - lidi uz jsou zvykly. Ostatne predstavte si ze by casova osa sla ze zhora dolu. V zasade je to logicky. Bylo by to jako film v promitacce. No ale kdo by s tim chtel delat, ze...

Za nejzajimavejsi povazuju spekulaci o cene. Ma to stat 299 Dolaru! jako samostatna aplikace.
O celem baliku zadna rec neni, nikde se o nem nehovori.

Pokud by Apple nasadil cenu takhle (a bude se kompenzovat cenova na jinejch produktech, takze dohromady zaplatite vic), tak se jedna o cenovou bombu ve srovnani s Vegasem (599), Premiere (799) a Avidem (2500, ale da se sehnat sudentska verze a nebo kompetitivni upgrarde za 1000)


Jinak detaily o Final Cutu v cestine tady:
http://www.mujmac.cz/art/sw/final-cut-pro-x-predstaveni-15-4-11.html
josefíka (651)|16.4.2011 22:59
SmirickyT
bude to trochu mimo FinalCut.
Píšeš o změnách v novějších verzích, že je to jen proto aby se něco dělo, ale základ je pořád stejný.
S tím poměrně souhlasím, zkouším teď Edius 6 a pořád mám pocit, že by bylo lepší zůstat u 5.5. Dokud nezměním formát (jedu na HDV), moc výhodných změn jsem u nové verze nenašel, ale spíše mě tam vadí ty různé fičuryny, které k práci neotřebuji. Možná je to i tím, že než se pochopí rozdíly a naučí se s tím pracovat, máme pocit bezmoci :-) Ještě chvíli vydržím a uvidím jak se s tím naučím žít.
To jen aby řeč nestála.:-)))))
romana51 (355)|17.4.2011 08:02
josefíka - patrně zkoušíš trial. Ten nemá proxy ani bonusy (např. proDAD Mercalli), nemá AVCHD Writer a pro mne důležité, nepodporuje Sandy Bridge (Eda v.6.02). Smart render do MXF jsem objevil až v manuálu k v.6, myslím že ho má i v.5.5.
josefíka (651)|17.4.2011 11:53
romana51
Píši, že jedu na HDV, takže proxy, AVCHD Writer, Sandy Bridge ani Smatr render MXF nepotřebuji. Spíše jsem narážel na ovládání. Vím, že se tvůrci zaklínají požadavky uživatelů, ale co uživatal to jiný názor. Zatím jako jediné se mi zdá prospěšné použití masek a klíčování jejich pohybu, ikdyž k dokonalosti to má daleko. Pro mě je výhodnější to udělat v AE. Prostě to musím zkoušet a naučit se to ovládat, ale příště se nebudu tak bezhlavě vrhat do upgradu. Bohužel po instalaci trialu jsem se moc nedostal k PC, takže to rozhodnutí bylo doopravdy uspěchané:-(.

Prosím neprobírejme tu Edius, je to vlákno o Final Cut 8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!