Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký mikrofon ke Canonu eos 550D s teleobjektivem ?

george 2011 (15)|1.4.2011 15:25
Zdravím všechny,

Mám nouzi o dobrou radu.

Nemáte někdo praktické zkušenosti s použitím mikrofonu pro digitální zrcadlovku, konkrétně Canon EOS 550 D, při natáčení videa s teleobjektivem ?

Jedná se o nahrávání zvuku zvířat a ptáků ve vzdálenosti cca 20 - 60 m .

Už jsem se díval na technické specifikace mnoha mikrofonů.. RODE, SENHEISER a.t.d., ale většinou se o nich hovoří v souvislosti s reportážemi a koncerty, takže z toho nejsem moc moudrý.

Ptám se tedy jaký mikrofon by byl nejvhodnější pro mé potřeby ?

Děkuji za příspěvky.
george 2011 (15)|2.4.2011 00:25
[quote=1hroch;337870]Musis hledat pod vyrazem "smerovy mikrofon"
napr. v rychlosti namatkou:
http://www.spionproduct.com/cz/monitoring/smerove-mikrofony/-/smerovy-mikrofon-yukon/22590.html
http://www.zlatydul.cz/obchod/audio-1/parabolicky-smerovy-mikrofon-se-sluchatky-pro-spiony-a-lovce-prirodnich-zvuku.html
http://www.binox.cz/prislusenstvi/smerovy-mikrofon/[/quote]


Díky za reakci.
Takže myslíš, že by se směrový mikrofony typu sennheiser ME 67 nebo audio-technika AT 8015 v tomhle případě neosvědčily? nemají takový dosah ?
píďa_m (716)|2.4.2011 10:23
myslím že je lepší umístit mikrofon mimo foťák (kameru) aby tam nebylo slyšet ruchy způsobené pohybem, nebo manipulací z foťákem. Tedy na stativ nebo "bambus" který ti někdo vodí. Samozřejmě musí dát pozor aby mick nebyl v záběru.
Používám směrové mikrofony Sennheisser, ale ty ti asi nepomohou, neb jsou symetrické a mají phantom napájení (48V), což ten foťák asi nemá.
1hroch (865)|2.4.2011 10:51
Nemam s timto druhem zaznamu osobni zkusenost, asi tebou vybrane kusy by odpovidaly pozadavkum. Chce to nekoho, kdo se touto problematikou zaobira. V kazdem pripade musis vybirat mikrofon s co nejuzsi smerovou charakteristikou a potlacenim zvuku zezadu. Dalsi otazkou je, zdali bude dostacovat jen samotny mikrofon nebo bude nutno pouzit parabolu.
Nasel jsem nejake povidani a srovnani:
http://www.outdooring.cz/cze/Outdoor-clanky/Zvuky-zvirat
http://www.kenstone.net/fcp_homepage/review_shotgun_mics.html
george 2011 (15)|3.4.2011 11:39
Re: Píďa: Já budu muset použít odpružený držák do saní, protože když natáčíš zvířata nebo ptáky tak není možné vodit mikrofon na tyči a na stativu je to taky problematický, když potřebuješ rychle změnit úhel pohledu a tím pádem i snímaného zvuku. Musíš obsluhovat stativ s foťákem, kontrolovat ostření a další funkce takže nepřipadá v úvahu ještě ručně směrovat mikrofon do patřičného místa. Zatím mám jenom dvě ruce.


Re: Hroch: Myslel jsem právě, že bych podomácku na zkoušku vyrobil nějakou menší parabolu ( tak do těch 30 cm průměru ) třeba z plexiskla a upevnil ji na směrový mikrofon. Ale to asi výrazně změní výrobní parametry snímání mikrofonu. Nevím, jsem v tomhle směru naprostý laik. No, za pokus to rozhodně stojí.


Díky za rady, budu rád, když se ozve ještě někdo kdo už podobný problém řešil.
píďa_m (716)|3.4.2011 12:34
no já jsem na to použil parabolu a kamaráda co ho (mike) držel v ruce natáčel ve směru kamery. Protože i když byl sebelíp upevněný na kameře, tak se naněj přenášel hluk z kamery a to hlavně při manipulaci s tlačítky a clonou kamery.
Konstrukce paraboly je dost problematická a citlivá. Při prvních pokusech se zásadně změnila kmitočtová charakteristika zvuku. A to tak že velmi. Nedalo se to poslouchat. Mikrofon byl namířen do paraboly i sem skoušel ho mít v ohnisku směrem ven z para. ale to se mršili směrové parametry toho hybridu. Tak nakonec zase pokusy s mikem v ohnisku namířeném do para. No nakonec jsme to vyladily pokusy z různými parabolami. Použil jsem některé z mikrovlnných spojů a také dvě umělohmotné mísy (sem ukrad mamce z kuchyně). Mísa zvítězila. Škoda že sem to nevyfotil.
Konečné dílo jsem po natočení daroval jednomu fotografovy.
M1969 (44)|4.4.2011 13:58
Pri natačani wildlife je tazko naraz robit aj kvalitný obraz aj zvuk v jednej osobe a na jednom zariadení. Na prvom mieste pri výbere mikrofonu je max.citlivost a zároven minimalny sum. Ja mam Senn 66. Ak to podmienky dovoluju mikrofon musi byt co najblizsie zdroju zvuku. Bud tam zamaskujem mikrofon a natiahnem 30m kabel, alebo bezdrátovo. Vsetky kamery maju mizerný odstup signalu od sumu na zamýslane použitie. Hodí sa to dokumentačne, ked nieje ina moznost.Ja mam aj audiorekorder fostex fr2-le a mozem ho nechat nahrávat na mieste a v kamere mam len kontaktný orientačný audio zaznam a samozrejme obraz :). Pri vacsej vzdialenosti kamery od mikrofonu by dochadzalo k asynchronu obrazu a zvuku. Pri 100m je to asi 1/20s. Vacsinou sa ale zvuk nahráva inokedy (audiorekorder) a mixuje v postprodukcii. K parabole: Pred rokmi som vyrobil laminátovu s priemerom 70cm. Priemer ma vplyv na mozne zachytitelne frekvencie. Na hlboke tóny treba od 70cm hore. T.j. 100-200cm priemer. U nas na bukače a sovy treba 70 cm minimalne. Nieje to pouzitelne jednou osobou zaroven pri natacani. Nakoniec som ju zmensil na 50cm na vacsinu vtactva a znízil zasadne hmotnost a zlepsil prenosnost. Pri meraniach s mikrofonom je zisk paraboli asi 6db, ale kvalita reprodukcie klesá. Mikrofony sa pri parabole pouzivaju bud s gulovou, alebo ladvinovou charakteristikou. Ladvina smeruje do ohniska. Gula ma lepsi zisk, lebo prijima aj odraz aj priamo, ale moze dochadzat k fazovemu posunu zvuku. Viac sa asi pouziva ladvina. Na zaver. Vychádza, ze na profesionalne pouzitie sa robi bud na dve zariadenia a vo dvojici, alebo zvlást obraz a zvlást zvuk. Tot asi vsjo. Este dve foto mojej paraboly a kryt.
kryt.jpg kryt 007.jpg
píďa_m (716)|4.4.2011 17:33
george budeš si muset najít nějakou nosičku paraboly co má ráda ptáky.
george 2011 (15)|5.4.2011 09:48
Re: M1969 : Podle toho co tu píšeš máš asi dost bohaté zkušenosti s nahráváním zvuku ptáků a zvířat. Tak mi prosímtě vysvětli v jakých případech používáš audiorekordér, protože já většinou vůbec nevím na jakém místě přesně se bude zvíře pohybovat, pokud to není třeba přímo u hnízda, nory a.t.d. Já bych spíše chtěl využít nějaký výrazně směrový mikrofon, třeba i bez paraboly, který bych s odpružením připevnil až na konec teleobjektivu (cca 50 cm) a který by byl schopen snímat zvuk ve slušné kvalitě tak alespoň na 30 metrů. Ostřící kroužek objektivu mám až u těla fotoaparátu, takže pokud by měl mikrofon dobré odstínění zvuku zezadu, nemusel by být takový problém s rušivými zvuky ostření a mačkání talčítek. Vše samozřejmě umístěno na pevném stativu.
Prostě potřebuji zařízení, které se dá rychle a tiše nasměrovat různými směry.To je tedy má představa. S focením mám dlouholeté zkušenosti ale se zvukem ne.Jinak třeba Pavel Pelz, ikona
v náhrávání zvuku ptáků i zvířat, píše ve svých článcích o použití výrazně směrových mikrofonů pro nahrávání vzdálenějších objektů. Ale nevím jestli s parabolou nebo bez. Ty píšeš, že pro parabolu se hodí víc kulové a ledvinové mikrofony.

Jinak moc díky za tvůj příspěvek.

Re: Píďa : To je výbornej nápad, ale nechám si ho radši na doma. Jestli si někdy natáčel zvířata ve volné přírodě tak jistě víš, že musíš být většinou dobře ukrytý a nehnutě čekat třeba celé hodiny, abys pořídil nějaké kloudné fotky nebo video. Stačí nepatrný pohyb nebo hlasitější zvuk a vše se pokazí. Proto si nedovedu představit, že by mi někdo další vodil mikrofon a k tomu ještě s bambusem ve směru mého záběru.

Taky dík.
1hroch (865)|5.4.2011 14:24
dalizije: mas osobni zkusenost s timto vyrobkem pro ucely pozadovane "george 2011"?
M1969 (44)|5.4.2011 19:17
[quote=george 2011;338309]Re: M1969 : Podle toho co tu píšeš máš asi dost bohaté zkušenosti s nahráváním zvuku ptáků a zvířat. Tak mi prosímtě vysvětli v jakých případech používáš audiorekordér, protože já většinou vůbec nevím na jakém místě přesně se bude zvíře pohybovat, pokud to není třeba přímo u hnízda, nory a.t.d. Já bych spíše chtěl využít nějaký výrazně směrový mikrofon, třeba i bez paraboly, který bych s odpružením připevnil až na konec teleobjektivu (cca 50 cm) a který by byl schopen snímat zvuk ve slušné kvalitě tak alespoň na 30 metrů. Ostřící kroužek objektivu mám až u těla fotoaparátu, takže pokud by měl mikrofon dobré odstínění zvuku zezadu, nemusel by být takový problém s rušivými zvuky ostření a mačkání talčítek. Vše samozřejmě umístěno na pevném stativu.
Prostě potřebuji zařízení, které se dá rychle a tiše nasměrovat různými směry.To je tedy má představa. S focením mám dlouholeté zkušenosti ale se zvukem ne.Jinak třeba Pavel Pelz, ikona
v náhrávání zvuku ptáků i zvířat, píše ve svých článcích o použití výrazně směrových mikrofonů pro nahrávání vzdálenějších objektů. Ale nevím jestli s parabolou nebo bez. Ty píšeš, že pro parabolu se hodí víc kulové a ledvinové mikrofony.

Jinak moc díky za tvůj příspěvek.

Re: Píďa : To je výbornej nápad, ale nechám si ho radši na doma. Jestli si někdy natáčel zvířata ve volné přírodě tak jistě víš, že musíš být většinou dobře ukrytý a nehnutě čekat třeba celé hodiny, abys pořídil nějaké kloudné fotky nebo video. Stačí nepatrný pohyb nebo hlasitější zvuk a vše se pokazí. Proto si nedovedu představit, že by mi někdo další vodil mikrofon a k tomu ještě s bambusem ve směru mého záběru.

Taky dík.[/quote]
George 2011: Audiorekorder používam vtedy, ked presne viem kde a čo mozem očakavat. Kvoli tomu, ze je mimo mojho dosahu, tak mam práve ten sennheser me66, aby zachytil zvuky z hlavneho smeru, odkial ocakavam akciu. Na kameru by si lepsie využil me67 minimalne. Ak by boli peniaze, tak Sennheiser MKH-70. Tiež by kvalite záznamu na kameru velmi pomohlo vsadit ako medzičlánok kvalitný polný mic. predzosilovač. Horšie začinaju na 20 000korun. Zlatý stred okolo 30 000.
Takto to používaju aj zvukári v teréne. Značky: Sound devices, Core sound, Sign video, Lunatec...
Parabolu používaju najma vedci, kde nieje dolezita kvalita nahravky, ale zrozumitelnost a hlasitost bez sumu (pre spektrálnu analýzu). Na verne zaznamenanie jedinca sa použije superkardioid-puška a nevyhnutný zeppelin, alebo aspon dead cat. Pri tak citlivých mikrofonoch uz vadi pomaly aj vanok. Ak chceš ale nahrat aj atmosferu prostredia a nie len samotneho jedinca. Tak sa použivaju stereo nahrávky dvoma studiovými kondenzátorovými mikrofonmi. Npr. Rode NT1A. Zvukarina je veda a umenie a uz to tu na fore velakrát zaznelo, ze zvuk je vo filme mozno viac, ako obraz. Chyby vo zvuku rozozná každý a netoleruje ich.
GJK1.gif vidmic.gif Parabolic_Mic_Pond30074x6P_lores.jpg Shotgun_Mic_annotated3022_4x6P_lores-269x412.jpg
píďa_m (716)|5.4.2011 20:46
pod příspěvek M1969 bych se klidně podepsal.

George: natáčel jsem jen zvěř v našem lese čistě ze studijních důvodů natáčení zvuku v přírodě, tedy nic moc v utajení. Samozřejmě jsme na sebe nemluvili jen používali posunkouvou řeč (potapěčskou a naší) a byli trošku maskováni.
Braly jsme to jako experiment se zvukovou technikou, žádný velký film..
Důležitá je ta poznámka o záznamu zvuku na jiné (kvalitnější medium, než je kamera) které pak můžeš upravovat (zesilovat, kmitočtově korigovat), neb je kvalitní... a vůbec všechny zkušenosti co psal pan M1669.
Pokud by jsi měl zájem tak některý z uvedených mikrofonů ti můžem zadara na chvíli půjčit.
george 2011 (15)|7.4.2011 23:24
Re: M1969 : Moc díky za velice užitečné informace. Zkusím pro začátek ME 67 s modulem K6C a deadcat ochranou proti větru a uvidím jak to bude vypadat. Tam bude potřeba dát ještě asi redukce ze XLRM na jack . Nemá to nějaký výrazný vliv na snížení kvality zvuku ?


Re: Píďa : Taky díky a když už jsi nadhhodil tak šlechetnou nabídku, neměl bys tenhle kousek použitej a plně funkční za nějakou lepší cenu ?
george 2011 (15)|7.4.2011 23:55
Abych nezapomněl, samozřejmě děkuju taky hrochovi.
M1969 (44)|8.4.2011 07:04
george 2011: S tým mikrofonom budes spokojný, akurát je dost dlhý. Nezabudni tiež na jeho kvalitne odpruzene uchytenie, lebo je mimoriadne citlivý. Na to prepojenie Xlr a jack nieje vhodna obyčajná redukcia, ale trafo. Napríklad Shure A96F.
http://www.audiotek.cz/product-12973-shure-a96f
Ak pouzivas hack od Latern magick, tak mas aj moznost manualnej kontroly nad audiom. Inak by si potreboval niečo od Beachtek, alebo JuicedLink.
1hroch (865)|8.4.2011 12:57
[quote=george 2011;338702]Abych nezapomněl, samozřejmě děkuju taky hrochovi.[/quote]
Mne nedekuj, ja jen nadhodil problem v teoreticke rovine.
Nastesti se pak chytili lidi, co s tim maji prakticke zkusenosti.
píďa_m (716)|8.4.2011 15:26
george: ty mikrofony jen na půjčení.

... asi bude problém s tím sennheiserem protože symetricky/asymetricky a impedančně ho přizpůsobíš celkem snadno ale jak phantom napájení ?
Testoval jsem to a ten mikrofon spolehlivě pracuje už od 12V (phantom je 48V).
Ale na foťáku budeš mít max. 3V na konektoru pro mikrofon.

Teď jsem si vzpoměl, že někde máme sennheisser s vložkou na nějakou malou placatou baterku (nevim na jaké napětí.) takže u sennheisera by to mohlo jít.
Ten mick co jsem testoval na asym. napájení z ama. kamery byl SONY ME..něco a byl to nakonec problém.
george 2011 (15)|9.4.2011 00:14
RE: M 1969: Díky za radu. Jinak velice rád jezdím k Vám na Slovensko fotografovat jeleny a lišky v okolí Podhoran ( Spišská Bela) za V.Tatrami směrem k polským hranicím´, kde máme příbuzné a kde lišky opravdu dávají dobrou noc. Jsou tam mnohem lepší příležitosti než u nás ve středních Čechách, kde " polovníci " vystřílí téměř všechny přirozené predátory, rádoby "škodnou", Zato o přemnožené hlodavce nemáme nouzi. Takže teď to zkusím s pohyblivými obrázky za doprovodu zvuku. A odkial si ty alespon zhruba, že som tak smelý?


RE: Píďa : K tomu napájení tam právě slouží modul K6, který je součástí mikrofonu a ve kterém je tužková napájecí baterie, případně se dá připojit na phantom napájení.
george 2011 (15)|11.4.2011 17:04
[quote=M1969;338716]george 2011: S tým mikrofonom budes spokojný, akurát je dost dlhý. Nezabudni tiež na jeho kvalitne odpruzene uchytenie, lebo je mimoriadne citlivý. Na to prepojenie Xlr a jack nieje vhodna obyčajná redukcia, ale trafo. Napríklad Shure A96F.
http://www.audiotek.cz/product-12973-shure-a96f
Ak pouzivas hack od Latern magick, tak mas aj moznost manualnej kontroly nad audiom. Inak by si potreboval niečo od Beachtek, alebo JuicedLink.[/quote]

Ještě bych se zeptal, proč je výhodnější trafo než obyčejná redukce ? A instalace software od Latern magic je na vlastní nebezpečí, do toho se mi moc nechce. Nestačí mi na konečné úpravy HD videa se zvukem Magix Movie Edit Pro 15 plus? Díky za odpověď M 1969.
M1969 (44)|12.4.2011 15:16
Trafo je na impedančne prisposobenie a zabezpečí lepší odstup signalu od sumu. Bez neho sa degraduje kvalita mikrofonu. Latern Magic sa netreba bát. Na 550d je to asi najviac vyuzívané. Ja som ho pouzil na 400d a bez problemov. Je to nahrane na karte, takze v pohode. Strihovým softom sa neda velmi vyrabat co bolo v nahrávke pokazene. Vo fotaku musis vypnut AGC- automatiku riadenia urovne zaznamu zvuku, nakolko v tichej scene zosiluje signal a vnasa do nahrávky sum. Preto tie riešenia, co som písal pred tým. Latern magic to rieši a zadarmo!
george 2011 (15)|13.4.2011 01:02
Re: M 1969 : A nebude tedy lepším řešením pořídit k externímu mikrofonu takových kvalit jako je ME 67 také externí audiorekordér, např. Zoom H4n ? Ten foťák stejně asi nemá takový potenciál pro záznam zvuku, aby nedocházelo ke zhoršení kvality a navíc údajně zvukovou stopu komprimuje.

Nevíš jestli by ME 67 nefungoval stejně dobře i nižší třídou od Zoomu třeba H1,H2 i bez phantomového připojení, tedy se zapojením na jack ? Nebo je to stejný případ jako při zapojení přímo k foťáku redukcí na jack .. tedy degradace ?

Díky
M1969 (44)|13.4.2011 07:24
K ME 67 je treba bud kvalitný predzosilovač, alebo audiorekorder. Zial na snímanie relativne tichých zvukov a na dialku, je potrebne dodržat určite kvalitatívne poziadavky. Čo zial ZOOM nesplna. Dam ti odkaz na rebríček zariadení: http://www.avisoft.com/recordertests.htm
Moje zariadenie je na 2. mieste v pouzitelnosti-cena 18 000korun a predbehol ho stroj za 100 000 korun. Ak zvladnes naraz ovladat aj kameru aj rekorder, tak ako najlacnejsie a zároven vysokokvalitne vidím riešenie použit HiMD- minidisk- nový do 10 000korun. Tiež jeden mám. Ale potom sa tiež trafu od SHURE nevyhnes. Mikrofon ma symetricke zapojenie-3 kontakty a monojack iba dva a trafo ti to prepoji bez straty kvality. Ovladanie minidisku je trochu krkolomne, ale je to najviac muziky za najmenej penazí. Pracuje sa s ním tak, ze sa asi v 7krokoch nastaví do rezimu pauza record a potom sa nahrava uvolnením pauzy. Dám ti odkaz na stranku kde je vsetko o nahravani zvierat vyčerpávajuco vysvetlene. http://www.wildlife-sound.org/equipment/index.html
george 2011 (15)|13.4.2011 10:54
Tak jsem vybral Hi-MD Sony MZ-NH 900. Myslíš, že bude vyhovovat ? Dá se sehnat použitý v cenách kolem 3.000,- Kč, čož je fajn, protože jsem většinu peněz nacpal do foťáku, nového skla, stativu, st.hlavy atd. Není to tak, že bych zvuk stavěl na druhořadé místo, prostě už se mi nedostává " prachů ", tak musím najít nějaké kompromisní řešení, abych už mohl začít natáčet a nemusel v případě povedených záběrů litovat toho, že jsou doprovázeny ničemným zvukem, jestli mi rozumíš. Co jsem se díval na cenu tvého zařízení, tak je to kolem 34.000, Kč (tady v Čechách)
a to už opravdu nemám. ( snad do budoucna ).

Co se týče toho MZ-NH 900 měl by tam jít záznam ovládat dálkovým ovladačem, což by mi vyhovovalo. Budu ho muset někam ukotvit napevno, aby mi kabely "nemrcasili" o foťák a stativ.

Ještě mám jeden dotaz: podařilo se mi sehnat ME 67 s modulem K6 i windshieldem za velice přijatelnou cenu. Problém je v tom, že v modulu nefunguje bateriové napájení, pouze phantom.
Budu tedy muset přikoupit ještě phantomové napájení na baterie, nebo to zvládne ten minidisk?

Jestli bys mě mohl prosím napsat, co všechno budu potřebovat kromě mikrofonu, minidisku a trafa od Shure, tedy jaké kabely, redukce a případně napájení ?

Díky moc
M1969 (44)|13.4.2011 16:12
Ta NH900-vka je výborná. Ja mám tento. https://pantherfile.uwm.edu/type/www/audio-reports/HiMD/index.htm Je tu aj popis ako to zapojit. Bud jedno, alebo dvojkanalový fantom napajač- ak by si chcel nahravat niekedy stereo. Npr. http://www.audiotek.cz/product-43009-art-phantom-2-pro, alebo http://www.music-city.cz/art-phantom-iii-3671.html, alebo http://kytary.cz/samson-s-phantom/HN095062/. K tomu dva xlr kable, stačia 1m dlhe. Jeden xlr kabel z mikrofonu zapojis do input na fantom-krabičke a druhý xlr kabel zapojís na output z fantom- krabičky a do trafa. Z trafa do minidisku. Kable si mozes ale kupit aj dlhsie, aby sa ti to moc neplietlo pod nohami stativu. To zalezi na tebe. Inak este upozornenie, ze mikrofon pravdepodobne nebude moct byt na fotaku, nakolko je tak citlivý, ze napr moj zaznamenava zvuk zoomu aj 1,5 m od kamery. Takze akukolvek manipulaciu na fotaku ,npr. zaostrovanie by mohol zachytit. Ja mam zvlast stativy a rozne svorky na mikrofony.
george 2011 (15)|13.4.2011 18:14
Tak kamaráde, přesně tu stránku, kterou jsi mi poslal jako odkaz na svůj minidisk, jsem už dneska přelouskával z angličtiny. A ten dvoukanálový phantom z Audiouteku jsem si taky vyhlídnul. Budu chtít zkusit přidat někdy ještě ten stereo mikrofon pro zachycení celkové atmosféry. Nevím jak to bude vypadat pouze s tím směrákem. Nemám zkušenost.

Nebude mít MZ-NH900 problém se záznamem ze dvou mikrofonů naráz ?
Ještě se chci zeptat jak je to s formátem PCM ( bezztrátová kvalita ) u tohoto minidisku?
Někde jsem se dočetl, že jej vůbec není možné převést na jiný formát např. při editaci filmu.
Ale byl to příspěvek staršího data. Není to vlastně formát s označením WMA ?

Co se týče ME 67, tak mi ho doporučil i Pavel Pelz, o kterém jsem se zmiňoval dříve.
Tak snad to bude dobrá volba.

Zkusím dát mikrofon na odpružený držák jak jsem plánoval a uvidím, nebo spíš uslyším, jakou to bude tropit neplechu. Ostřit budu manuálně a velice potichu.. Ale když to zachytí zrychlený dech a tlukot srdce při vzrušujících scénách, budu to muset pořešit jinak.
píďa_m (716)|13.4.2011 19:03
george: no je to přesně jak jsem psal někde nahoře, že nebude problém ze symetrizací, ale z napájením.
Mohla by to zvládnout ta napájecí vložka na mikrofon co tu někde máme, ale to jsem nezkoumal.
PCM lze převést snadno.
Pokud by si chtěl "pavouka" nejůčinějšíí držák mikrofonu proti otřesům asi by se nějaký (možná i nový) našel za polovinu ceny na trhu...
Jak jsem někde hodně nahoře psal a jak píše M1969 bude problém s tím hlukem foťáku (tedy manipulací s ním) který bude takto citlivý mic. snímat..
Furt to vidím na tu asistentku.. teda pokud jí nebude moc bušit srdíčko.
M1969 (44)|14.4.2011 07:37
Smerák je dobrý, ak chceš potlačit nežiaduce zvuky z iných smerov. Znie uplne prirodzene. Ked budes strihat film a chceš stereo atmosferu, tak prostredie nahras stereo a namixuješ doň mono zvuk z ME67. Neviem ci na stereo chceš jeden stereo mikrofon, alebo dva mono. Kvalitna stereo nahravka je fuška a je tam viacero techník. Dva mikrofony su naročnejsie na nastavenie, ale umoznuju rozne kombinacie. Minidisk nahrava stereo, ale zapojenie dvoch mikrofonov si budes musiet poriešit, nakolko budes musiet mat dve trafa a tie zlučit do jedneho stereo jacku. S tým nemam skusenosti. Lebo ja mam dva vstupy na mikrofony. PCM aj WMA su bezstratove formaty a asi ziaden program s nimi nemoze mat problemy. Jedina debata bola v tom, ze HI-MD ma vlastný formát a po stiahnuti do PC robi konverziu na PCM a musel sa na to pouzivat neohrabaný program Sonic Stage. Dnes je asi aj iný soft, ktorý to umoznuje. Myslim stiahnutie audia z minidisku do PC.
Ta citlivost mikrofonu je aj na vybrácie, takze aj ked nemam mikrofon na kamere, tak na kratkom kabli prenesie vybracie kamery- zoomu a manipulačný hluk.
george 2011 (15)|15.4.2011 00:01
Re: Píďa : Problém s napájením by nebyl, pokud bych kupoval mikrofon celý nový(tedy obě části), kupuju ale starší kousek, u kterého modul K6 funguje pouze napůl, tedy jen na phantom.
A za kolik bys teda měl toho "pavouka" ? Dělá se i s uchycením do saní ?


Re: M1969 : Nevíš prosímtě ještě jak to je s instalací LATERN MAGIC, To se stahuje do počítače a pak instaluje na SDHC kartu přímo ve foťáku ? Co jsem tady četl, tak má dost pokročilý funkce pro natáčení : zebra, žluté zvýraznění zaostřených hran, úpravy expozice a.t.d, takže mě to přece jen dost láká. A taky bych chtěl porovnat kvalitu zvuku zaznamenanou minidiskem a samotným foťákem, kde se dá manuálně nastavit citlivost max. kolem 35 dB při zapojeném externím mikrofonu.
To je málo ne ?
M1969 (44)|15.4.2011 16:10
Latern Magic, stiahnes do PC, nakopirujes na kartu a fotak to vzdy pri starte načíta. Prečitaj si ich stranku: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_for_Dummies#Load_CHDK_onto_the_card
Ja nemam 550d, tak nemam konkretne skusenosti, ale je tu forum o 550d a tu sa tiež da dost dozvediet.
píďa_m (716)|15.4.2011 16:44
ten pavouk je RODE SM4 prodává se za 845.- dám ho za 250.- je nový v orig. pytlíčku, ale není do saní. Netuším zda se vůbec nějaký pavouk s uchycením do saní vyrábí.

Ta K9 má teda závadu, ale to se dá opravit ne ?
aaaron (147)|16.4.2011 00:35
RODE SM4 za 250? To bych bral :)
george 2011 (15)|16.4.2011 01:21
Re: Píďa : RODE SM4 se prodává za tu samou cenu i do saní, ale pokud ho nenajdeš tak bych vzal i tento. Pošlu ti adresu do SZ. Díky
aaaron (147)|16.4.2011 23:56
pida: ty jich dokazes sehnat vic za tuhle cenu? :) ja shanim neco na boompole pro muj Rode NTG2.
píďa_m (716)|17.4.2011 09:30
TO aaron: pavouka asi ne, podívám se... To jsme dvezli z Německa ze studia krabice z krámamama - příslušenství ...
aaaron (147)|17.4.2011 15:02
Kdybys mel zajem rozprodat nejaky prislusenstvi, tak dej vedet. Treba bych mel o neco zajem...
píďa_m (716)|17.4.2011 20:53
aaron: neobchoduji a nemám moc času fotit ty krámy.
Spíše napiš co potřebuješ a já se juknu.
Mamka furt říká, že u nás v domě s nedá ujít 20m aby člověk nevrazil do nějaký a/v techniky...
Ale to trošku kecá neb to máme jen ve skladech. je nám líto to vyhodit.
aaaron (147)|21.4.2011 18:57
pida: No ja ted shanim hlavne jakykoliv prislusenstvi k zrcadlovkam - bocni ostreni, hledacek, podperny system, pripadne monitor atd., ale i neco na nahravani zvuku (ten odpruzenej drzak mikrofonu by se hodil taky), objektivy. Pak jeste chci koupit nejakou starsi tricipovou kameru. Ale treba i nejaky svetla... no je toho spousta, co nemam :)
píďa_m (716)|21.4.2011 21:21
aaron: já mám jen jednoho toho pavouka, ...sem se už koukal.
A toho posílám george jak sem mu slíbil.
Ze tvého seznamu možná mám jen monitor a světla.

teď (při psaní této zprávy) mi psal george že sehnal toho pavouka do saní.
Takže seš na řadě. Napiš mi adresu po SZ a já ti ho zítra pošlu, jen přelepím adresu na balíčku.