Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

manuál na Noise Reduction.........

Rennno (134)|9.3.2005 15:43
Ahoj, nevíte náhodou, jestlim se dá někde sehnat český manuál na Noise Reduction 2.0? Potřeboval jsem vyčistit hodně praskající a zašuměnou nahrávku ze starého vynilu, ale nějak se mi nedaří s tím něco pořádně udělat. Díky všem
stayman (12393)|9.3.2005 21:55
Mylsim ze NR (Od Sony) tam ma aj taky proces, ze si najskor "nahras" vzorku (noisepoint ci ako) a on ti ju analyzuje a potom to optimalne nastavis...
vlada (3470)|10.3.2005 00:35
Rennno> Mně se na tohle osvědčil CoolEdit, dneska Adobe Audition. Dělal jsem kdysi porovnání s jinejma programama a filtrama a vyšel mi suverenně nejlíp. Postup je tak jak píše StayMan a v tom CoolEditu/Audition je i poměrně podrobnej manuál na nastavení parametrů.
Rennno (134)|10.3.2005 12:59
Myslíte jako označit si ten zvuk, který chci odstranit z celé nahrávky a pak to nějak potvrdit a ještě donastavit? Funguje v tom Audition real poslech, než to případně "zkurvím"? Tohle "označení nežádoucího zvuku" funguje asi i u toho Noise Reduction, ale nepřišel jsem na to, jak, nejsem příliš zběhlý, zatím, snažím se, v audio programech.
Nevíte někdo, jestli na takovéhle úpravy zvuků někde existuje přímo web, který nabízí různé návody, postupy (nejlépe krok za krokem) atd. pro "blbce"???
Díky všem
vlada (3470)|10.3.2005 20:54
Rennno> Chce to najít místo, kde je jenom šum a nechat ten program aby si to zanalyzoval. Potom se to dá odstranit z celý nahrávky. Realtime s poslechem to umí program Audacity, ale ani v Audition to neni problém. Kus si označim, odšumim a když se mi to nelíbí, tak to vrátim a zkusim změnit nastavení. Nevidim v tom problém.
Co se týká návodu, doporučuju nápovědu k Audition, je celkem povedená. Audacity je tak jednoduchej, že snad nápovědu ani nepotřebuje, ale někde tam je myslim taky.
Rennno (134)|11.3.2005 11:51
[quote=vlada]Rennno> Chce to najít místo, kde je jenom šum a nechat ten program aby si to zanalyzoval. Potom se to dá odstranit z celý nahrávky. Realtime s poslechem to umí program Audacity, ale ani v Audition to neni problém. Kus si označim, odšumim a když se mi to nelíbí, tak to vrátim a zkusim změnit nastavení. Nevidim v tom problém.
Co se týká návodu, doporučuju nápovědu k Audition, je celkem povedená. Audacity je tak jednoduchej, že snad nápovědu ani nepotřebuje, ale někde tam je myslim taky.[/quote]

Děkuji za tipy, vyzkouším.
Terka (274)|1.4.2005 13:41
a zkousel jsi i noise reduction plugin20 (asi sony) pro sound forge?
Saxel (2279)|1.4.2005 15:33
Já jsem Sonic Foundry NR plugin zkoušel v SoundForge8, ale bohužel mě nenadchl. Můj názor ale není objektivní, protože na zvuk už několik let používám CoolEdit a zřejmě už za tu dobu u něj umím efektivněji nastavit filtry. Když jsem čistil svoje zdigitalizovaný vinyly od praskání, šumu a hluku, lepší SW jsem nenašel, a že jsem jich vyzkoušel...
SoundForge má ale výhodu v tom, že umí pracovat se zvukem uvnitř souboru DV, takže ve spojení s Vegasem je skoro ideální. Jenomže já stejně když chci odšumět zvuk u videa, raději z něj to audio vyseparuju a upravím Cooleditem.
vlada (3470)|2.4.2005 16:00
Saxel> Zcela souhlasim. Ještě podotýkam že Audition a CoolEdit je to samý. Na Audition to přejmenovalo Adobe, když ten SW koupili.
Terka (274)|4.4.2005 11:44
a muzete mi plz v kostce napsat jak na to?
denisa (113)|4.4.2005 12:07
Já na svoje vinilky používala Wave purity. Podle mě je hodně dobrej na praskání a lupance, ale i šumy zvládá dobře. Po nastavení filtrů na vzorku je možnost spustit a jít od toho (bere si filtry po jednom). Hodně silné lupnutí lze odstranit i ručo.
http://www.difitec.com/wavepurity/homepage/usa/funk_d.htm
http://www.difitec.com/wavepurity/homepage/usa/funk2_d.htm
shapet_tvf (21)|10.4.2005 19:03
Sada ctyr DirectX plug-in Noise Reduction 2.0f pomuze, kdy vam delaji sum, brum, lupance nebo praskot v nahravce vadi. Ceka na vas jeden CD-ROM (35 MB) a na sadu plug-in rozsahly manual (cca 75 stran).

Algoritmy Noise Reduction slouzi pro analyzu a nasledne odstraneni sumu analogoveho pasku, elektrickeho brumu nebo mechanickeho periodickeho hluku pozadi. Na rozdil od obycejneho frekvencniho filtru, ktery predstavuje nejjednodussi ale obvykle ponekud drsne reseni, funguje Noise Reduction na principu analyzy "nechteneho". Noiseprint, "otisku" alespon castecne kontinualni nectnosti, slouzi pro urceni a odliseni od zbytku nahravky. Obvykle je odstraneni sumu nahravky na analogovem nosici.Obvykle staci usek okolo jedne sekundy nebo i mene, je ale mozne provest treba analyzu 10-ti vterin.
(prvni volba je vetsinou volbou u jednoduchych editoru typu Nero Wave Editor apod).

Noise Reduction
ma pro presnou editaci parametru pres deset ovladacu, i kdyz pro zakladni nastaveni postaci tri prvky. Ten hlavni je Reduce noise a jeho posuvny slider ma mezni hodnoty 0 (vypnuto) az 100 dB. Ten druhy udaj je samozrejme jenom teoreticky, vzdyt napr. 16-ti bitove rozliseni takovou dynamiku nema ani teoreticky (presne je to 98,129599 dB). V praxi vsak redukce sumu spolehlive funguje pres desitku - a to je velmi dobry vysledek.Jeste je nutno nastavit jeden ze ctyr rezimu pouzivaneho algoritmu, dale attack a release - dobu nabehu a trvani, dale jednopasmovym frekvencnim filtrem kompenzovat ubytek vysokych frekvenci… .Parametru je tolik, ze krome sumu a brumu Noise Reduction ze zaznamu pomuze redukovat vitr, hluk dopravy, prumyslu, hukot zarivek, ventilatoru, ruch pohonu video nebo filmove kamery…

Click and Crackle Removal
je plny nazev plug-inu druheho, urcene pro odstraneni lupancu a praskancu. Muze to byt pripad spatnych ci poskozenych slepek (analogovy pasek, magneticky filmovy zaznam), lupance vznikle problemy synchronizace digitalniho signalu a podobne. Tyto fragmenty jsou videt pri zobrazeni prubehu signalu. Click & Crackle Removal prichazi s osmi tovarnimi presety, odlisenymi pro nahravky s vetsim mnozstvim perkusi, nahravky z gramofonovych desek, nebo napr. pocitace s pomalejsim procesorem. Tri zakladni posuvne ovladace pak edituji parametry citlivost (od drobnych praskani pres standardni vinyl po stare desky 78 otacek), tvar lupance a jeho delka (je potreba odlisit delku praskani od perkusi v nahravce - problemy jsou napr.s kastanety, maracas, ale muze zlobit i hihatka, klavesy,nabehy…). I zde je soucasti frekvencni filtr, v tomto pripade nastaveny na orezani kmitoctu pod 30 Hz.

Pri restaurovani nahravek z gramofonovych desek, nejsou lupance a praskot jedinou nechtenou soucasti prepsaneho zaznamu. Znecisteny povrch v kombinaci s mechanickym poskozenim vytvari nepravidelny, ale kontinualni hluk pozadi. Tyto charakteristicke vlastnosti bere v uvahu Vinyl Restoration. Kombinace algoritmu definuje odstraneni kontinualniho sumu, stejne tak jako nahodnych impulsu v podobe praskani a lupancu. Zakladni slidery definuji hladinu odstranovanych lupancu a uroven sumu. Dalsi nastaveni jsou mezni kmitocet, hranice spektra, ktere bude zpracovano a prah sumu. Jeho horni mez je - 40 dB, ve vetsine pripadu se vsak nastaveni bude pohybovat okolo - 60 az -80 dB.

Podle firemnich materialu je Clipped Peak Restoration plug-in spickou ve sve tride.(Jen jemne pritom myslim na sve Waves Restoration),ted se ale vratme k tomuto zazraku pro obnovu prebuzeneho (zkresleneho) signalu. Kazdy kdo zkusil, jestli digitalni zaznam vydrzi jako analog, pripadne toleroval indikaci "peak" nebo "overload", vi o cem je rec. U analogoveho nahravani je prebuzeni postupne, nelinearni a zadane pro svuj charakteristicky zvuk (zejmena pro kytary, bici, vokaly…). Oproti tomu digitalni zaznam ma svuj dynamicky rozsah dany bitovou hloubkou. V tomto pripade je hodnota 0 dB maximalni rozsah, pricemz zadnou vyssi uroven signalu jiz neni moznost definovat. Tento signal nad rozsah je tak zakodovan se stejnou, maximalni urovni (0 dB) a jeho tvar se zacina podobat obdelniku. Obnova prebuzeni zaznamu spociva v zakulacovani takto poskozenych mist a jemne limitaci signalu v blizkem okoli. Ostatni signal neni ovlivnovan, pouze je mozne jedinym posuvnym ovladacem snizit celkovou uroven nahravky, aby se zabranilo opakovanemu prebuzeni a zbyla dynamicka rezerva pro dalsi upravu.

Vynikajici soucast plug-in je funkce "residual output", ktera v realnem case monitoruje odstranovanou cast audio signalu. Az si takhle poslechnete nekolik ruznych zvukovych zdroju, mozna budete souhlasit, ze je dobre, ze existuje tolik vad, omezeni a charakteristickych nedostatku lidskeho ucha. S expanzi digitalu si sum v podobe ditheru vylozene hyckame. Jde o to, jak se sumem naucit zit.

Sada plug-in Noise Reduction:
* Noise Reduction
* Click and Crackle Removal
* Vinyl Restoration
* Clipped Peak Restoration

jednotlive umi(nezapomente,ze Sony Sound Forge 8 konecne umi VST a VSTi - mate tak k dispozici radu dalsich nastroju.)

Noise Reduction+Clipped Peak Restoration
nastavitelna attack a release speed, FFT size (do 16,384 ve 32-bit verzi), high-shelf gain, a overlap setting
Noiseprint envelope fine tuning - (nastaveni odecitaneho spektra)
Zoom Selection, Zoom In/Out/Full, a Grab/Pan

Click Removal
vyhledavani jednotlivych dropu
manualni nebo automatice odstranovani dropu
nahrazeni drop outu audiem z vedlejsiho kanalu
manualni oprava krivky pomoci tuzky
Extra verifkace a ovladani citlivosti sub dro out

Vinyl Restoration
nastavitelne potlaceni praskancu
nastavitelne potlaceni sumu
nastavitelny sumovy prah, attack/release nastaveni rychlosti

A konecne,stahnete si od vyrobce manual ,tech 70 stran je ve vetsi mire tvoreno obrazky :-).
Uz jsem zminil Waves Restoration pluginy,hodne dokonale ma WaveLab 5.1,vsechno matematicka sumacni analyza s puvodnim vzorkem.
Samozrejmosti,ze jsou nedestruktivni(az do doby,kdy reknete "ted"). B-)
stayman (12393)|10.4.2005 20:09
shapet
Si macher, ukladam si to :-D
Saxel (2279)|11.4.2005 08:56
[quote=shapet]Sada ctyr DirectX plug-in Noise Reduction 2.0f ...[/quote]
Skvělý příspěvek. Už není o čem diskutovat.

to moderátor: doporučuji zařadit jako "HOW TO" tohoto fóra.
vlada (3470)|11.4.2005 12:58
Saxel> Shapetovi dík za výborný návod. Nicméně dle mých zkušeností a testů jsou filtry v CoolEditu/Audition účinnější.
Saxel (2279)|12.4.2005 09:18
to vlada:
Souhlas! Mě šlo o to, že shapet moc pěkně popsal vlastnosti základních NR filtrů a tento popis platí obecně i pro jiný audio-edit SW, nejen pro pluginy do SoundForge. Proto by také měl být IMHO umístěn v separátním tématu typu "Než se zeptáte".
shapet_tvf (21)|13.4.2005 10:48
Pokud by byl zajem,vzal bych srovnani jednotlivych uzivanych NR a dost zkracene(nebo jako samost.clanek) rozebral,v cem se lisi,v cem je matematicka analyza nedostizna e.t.c.
Nechci bez Vas tady zabrat kus mista popisem treba znamych veci.
Pekny den.
stayman (12393)|13.4.2005 11:15
Kludne!
Fantas! (3016)|14.4.2005 09:52
Shapet - Vsechna cest! :-)

Kdo chce navod na noisereduction v CoolEditu, ktery jsem psal pro kamose, tak si ho stahnete...

http://www.dickinson.wz.cz/pl/CoolEditNoiseReduction.zip

Snad tam nebude moc chyb...psal jsem to kdysi davno... B-)
Jo kdo ma jine zkusenosti, klidne to do toho vepiste a poslete mi to na muj mail...

Diky a at slouzi...
Saxel (2279)|14.4.2005 14:52
[quote=shapet]Pokud by byl zajem,vzal bych srovnani jednotlivych uzivanych NR a dost zkracene(nebo jako samost.clanek) rozebral ...[/quote]
Tvé úmysly rozhodně podporuji.

[quote=Fantas!]Kdo chce navod na noisereduction v CoolEditu ...[/quote]
... vcelku bez připomínek, kromě úrovně Noise Reduction Level, kterou naopak téměř nikdy nenechám na 100%, ale obvykle nastavuji od 60 do 85%. Důvodem je kompromis mezi mírou odstranění šumu a mírou zkreslení užiteného signálu.
Petr_70 (23)|14.4.2005 16:06
Shapet:
I já vám velice děkuji za vyčerpávající přehled a určitě se přidávám k zájemcům o samostatný článek s podrobnějším rozborem problematiky a věcí s tímto souvisejících. . . :-)

Nicméně jestli mohu vaši ochoty "využít" rád bych se vrátil k k podobnému tématu, který jste tady popisoval v jednom starším threadu, bohužel to bylo ještě na starém fóru dnes už neexistujícím. Naštěstí jsem si jej schoval a i přes podrobný popis mi některé věci, které tam popisujete nejsou úplně jasné. Týkají se zadání parametrů (LFO, Low Pass a High Pass. .) bez kterých SF Noise Reduction – jak tamtéž píšete – nepracuje správně a výsledky nejsou uspokojivé, či dokonce dochází k degradaci signálu!
Jinými slovy jak postupovat pri nastaveni expanderu? pro nasledné a přesné použiti DX Plug-Inu Noise Reduction. Jde mi o to jak je to v Sound Forge s nastavením propusti podle toho, jak vam analyzer nastaví hodnoty LFO,High Pass a Low Pass.

Budete li (nebo i ostatní) ochotný se k tomu vyjádřit, rád sem některé podstatné části vašeho popisu (pro úplnost, přesnost a zachování kontextu) z onoho threadu zkopíruju. . . Mám to doma, takže některý z následujících dnů.

Děkuji velice předem za odpověď(i).
Fantas! (3016)|15.4.2005 09:08
Saxel - to je mozne, ja jsem totiz ve vetsine pripadu odsumoval jen slabe brumy a sumy, ktere mi vznikaly, kdyz jsem ve studiu snimal kytary a podobne... Tam jsem si nikdy zadne degradace nevsiml a proto tech 100 procent... Dik za pripominku! Budu ji brat v potaz, az narazim na neco hodne zasumeneho... :BB: Treba zmenim jeste nazor na to, ze pokud je signal prilis zasumeny, radeji ho neodsumuji...
StD (8612)|15.4.2005 19:10
No a já jsem se zatím "packal" s několika vinyly i páskami v Auditionu i jinde, ale tento Shapetův příspěvěk mi pomohl otevřít obzory. Ještě jednou díky! Tak na to půjdu znovu, jestli na to budu mít ještě někdy čas.
shapet_tvf (21)|17.4.2005 13:59
A mel bych to drive,jenze presne v den narozenin me dcery(ma 20 holka),jsem zrusil auto - urcite se sousedi tomu Cadillacu XRS smali - jsou stejni jako vsude na svete.
Takze jsem ted doma(v Cechach), dopisuju to - a jezdim Oktavkou :-).
Nikomu se nic zaplatbuh nestalo,tak relaxuju.
Vydrzte jeste chvilku.
Pekny den.
digi_tvf (4)|11.5.2005 23:21
To Shapet: Prosim pracujes na tom manualu, nebo jsi od nej upustil?

To All: Na strankach Sony lze stahnout jen Noisereduction 2.0b. Nebo jsem slepy? Jakto ze se v navodu od Shapet pise o Noise Reduction 2.0f?

Dik za odpovedi.
stayman (12393)|12.5.2005 00:07
Preklep, ma ich tam viac, ale je z toho vonku a nikto mu nic nemoze, ukazal sa! :-D
shapet_tvf (21)|13.5.2005 03:54
Vsem se omlouvam,behani po pojistovnach a servisu (po me autohavarce) se protahlo vice,nez jsem cekal.
Nicmene je to hotove ,spolu s ostatnimi zpusoby Redukce sumu,jen hledam formu,jak tak obsaznou vec publikovat,-krome tech,kterym to jsem slibil poslat zvlast.
Noise Reduction Manual na Sony Sound Forge je opravdu verze 2.0b,verze 2.0f plati jen pro Sony Sound Forge 8.0(kde je integrovan) v plne verzi.
digi_tvf (4)|15.5.2005 00:27
To Shapet: Je skvele ze mas manual hotov :-!!! . Co takhle jej prevest do HTML a vystavit tady na TV Freak. Myslim ze Mike by nebyl proti.

Pokud chces pomoci z prevodem do html. Tak jsem ochoten pomoci. Ale neni to nic sloziteho. Pokud mas novejsi MS WORD tak:

Soubor -> Ulozit jako -> Typ souboru: Webova stranka (*html,*.htm)
Fantas! (3016)|16.5.2005 13:09
Digi - word na prevod do HTML nepouzivat! Vygeneruje tam tolik nesmyslu, ze je mi z toho :-k . Ale jako krajni nouze se to da tolerovat...hlavne ze bude MANUALEK... :BB:
Mike (617)|16.5.2005 13:43
Jen takova poznamka - kdysi jsem resil neco podobnyho pri grabovani z audia CD, prvni mechaniky to nejak nezvladaly a delaly mi takovy clicky v zaznamu, napsal jsem na jejich odstraneni program s nazvem pops remover, download je u mne na webu, funguje pri vhodnem nastaveni i na vinilove placky, ale je hodne pomaly a bere jen 44kHz/stereo WAV, ale dnesni softy budou urcite promakanejsi...
Lynch (69)|2.6.2005 16:26
[quote=shapet]Vsem se omlouvam,behani po pojistovnach a servisu (po me autohavarce) se protahlo vice,nez jsem cekal.
Nicmene je to hotove ,spolu s ostatnimi zpusoby Redukce sumu,jen hledam formu,jak tak obsaznou vec publikovat,-krome tech,kterym to jsem slibil poslat zvlast.
Noise Reduction Manual na Sony Sound Forge je opravdu verze 2.0b,verze 2.0f plati jen pro Sony Sound Forge 8.0(kde je integrovan) v plne verzi.
[/quote]

Ahoj, chci se optat, je ten Tvuj manual jiz nekde publikovan ?
rara (50)|4.7.2005 10:15
[quote=shapet]Vsem se omlouvam,behani po pojistovnach a servisu (po me autohavarce) se protahlo vice,nez jsem cekal.
Nicmene je to hotove ,spolu s ostatnimi zpusoby Redukce sumu,jen hledam formu,jak tak obsaznou vec publikovat,-krome tech,kterym to jsem slibil poslat zvlast.
Noise Reduction Manual na Sony Sound Forge je opravdu verze 2.0b,verze 2.0f plati jen pro Sony Sound Forge 8.0(kde je integrovan) v plne verzi.[/quote]

Ahoj vsem, je ten manualek nekde vystaveny ci je mozne mi ho zaslat na Email [email]rarara@centrum.cz[/email].

1) Potřebuji odstranit zvuk motorku z videonahrávky na DV kameře.
2) odstranit šumy na nahravce z USB klíčenky a nahravku zesílit

Děkuji
rara (50)|4.7.2005 15:57
Kousek jsem se prokousal a mam otázku na odborníky:
kde v Sony Sound Forge 8.0 se nachází Noise Reduction plug-in, at hledam jak hledam tak i přes to tvrzení zde v konferenci že je již integrován, tak ho nemohu najít.
diky
rara (50)|8.7.2005 10:14
[quote=shapet]
Noise Reduction Manual na Sony Sound Forge je opravdu verze 2.0b,verze 2.0f plati jen pro Sony Sound Forge 8.0(kde je integrovan) v plne verzi.[/quote]

Že by zde již bylo mrtvo a nebo nikdo neví kde ten Noise Reduction je? Ze zoufalství jsem nainstaloval Noise Reduction 2.0b a v Sound Forge 8.0 chodí až na to písknutí aby bylo vidět, že neznam seriový kód. Nemáte ho nahodou?
Děkuji, [email]rarara@centrum.cz[/email]
ABCD (35)|8.7.2005 17:19
Na tuhle otázku lze odpovědět jen [color=red]ASTALAVISTA[/color] baby. :-E
Lynch (69)|9.7.2005 19:59
[quote=Lynch][quote=shapet]Vsem se omlouvam,behani po pojistovnach a servisu (po me autohavarce) se protahlo vice,nez jsem cekal.
Nicmene je to hotove ,spolu s ostatnimi zpusoby Redukce sumu,jen hledam formu,jak tak obsaznou vec publikovat,-krome tech,kterym to jsem slibil poslat zvlast.
Noise Reduction Manual na Sony Sound Forge je opravdu verze 2.0b,verze 2.0f plati jen pro Sony Sound Forge 8.0(kde je integrovan) v plne verzi.
[/quote]

Ahoj, chci se optat, je ten Tvuj manual jiz nekde publikovan ?[/quote]

[color=darkblue]Tak co ten přislíbený manuál, je už na světě ? Moc by pomohl...[/color]