Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DV kamera/MPEG soubor

MBA (4)|9.3.2005 01:04
Přečetla jsem si výborný textík pro začátečníky. Přesto : jak je možné, že když natáhnu z DVkamery do PC obraz, tak je good, ale když to sestříhám v Pinnacl. , naplácám titulky a fotky (5,1mpixlu) na úvod, vyrenderuju na MPEG soubor a ten pak po celovečerní práci pustím, tak je to roztřesený, hlavu maj všechny osoby ve filmu (ale i na těch super fotkách) jak krabici a nedá se na to koukat. Je to tím, že pův. file má velikost 13GB a ten MPEG soubor 1,3GB., a tím to ubírá tak rapidně na kvalitě? Mám bohužel jen vypalovačku CD a ne DVD, takže to potřebuju dostat na CD (resp. asi na 2CD) v alespoň trochu kvalitě. Mám po sestříhání zvolit nějaký jiný formát?(avi...apod,moc jich tam na výběr nemám). Jsem jen ženská, takže chápete...a sorry, jestli je dotaz moc blbej...
ai (2993)|9.3.2005 02:57
neni mpg jako mpg, muze mit datovy tok hodne mensi nez DV , ale doporucil bych pro DVD 8000 ,asi 3x mensi nez DV (DV ma asi 25000 kbs), zkratka nejvyse ale aby to prehravac jeste prehral,
-zalezi na typu enkoderu (v tom Pinnacle to neni nejaka spicka),
-zalezi cim je to DV natoceno, jestli bez sumu kvalitni kamerou, s clonenim nebo scena je dostatecne osvetlena, sum se spatne enkoduje (jak ma enkoder poznat co je sum a co ne :-))
-jaky je typ videa mihotajici se detaily (listi), voda , svenky , se blbe enkoduji
- jestli pri strihu jsou prolinacky tak ty se take blbe enkoduji, nebo treba gradientni plochy take, ty je skoro nemozne kvalitne enkodovat aby tam nebyly videt ctverce

u tech kvalitnich fotek bych to videl na spatnou praci pri resize tech "super" fotek, na to musi byt take kvalitni soft aby ten resize ( na DV rozmer) byl udelany kvalitne (Imaginate 2.0, nebo i kvalitni strihove softy). Takze to shrni, spatny resize, pak spatny rendering a jeste k tomu s nizkym datovym tokem asi nemuze dopadnout dobre.

tech 13 GB , to je tak akorat na jedno DVD , pri tom 8000 bit rate pro mpg (hodina), takze jakekoliv dalsi stlaceni na CD, kvalita pujde vzdy dolu
semik (1)|9.3.2005 19:31
MBA
Vyexportuj to na harddisk ve stejné kvalitě jak jsi to nahrála- tedy v DV formátu(jeto vlastně AVI.- což píšeš) pak komprimuj v zcela jiném programu než ve Studiu!!!, mužeš zkusit TMPGEncoder, dá se stáhnout a do MPEG1 - což potřebuješ na VideoCD -funguje bez omezení. Mpeg1 se dá udělat poměrně kvalitně, nastaví se jen pár parametrů
Respektive jestli vůbec budeš dělat video CD, což už je o ničem. Resp. TMPEGenc. umí i SupervideoCD, ale mě se to sním nikdy nějak nedařilo
( doporučil bych ti koupit DVD vypalovačku - dnes v pohodě do 2000Kč s DPH!!- DVD přehrávač bude mít kdekdo a sama si to taky přehraješ v dobré kvalitě!!) ovšem pro tvorbu DVD platí to samé - lépe vyexportovat a dělat v jiném programu
Jestli zatím nic ve formě DVD dělat nechceš, tak si to setříhané video nahraj aspoň zpět do kamery ať máš nějakou zálohu( předpokladem je , že kamera má DV vstup otevřený, některé hlavně starší kamery fungovaly jen jako výstup)
Whitejoker (616)|9.3.2005 22:03
jestli to chceš na CD, tak VideoCD už je dost mrtvej formát.
Datový tok max 1150 kbps pro video a rozlišení 352*288 žádná velká kvalita není. Hodně záleží na kvalitě vstupního signálu - z DV kamery by to mohlo být trošku lepší. Ale stejně v rychlých scénách se asi nevyhneš kostkatění.
Pokud budeš výsledné video sledovat převážně v počítači (ale umí to i některé stolní playery) - tak je lepší DIVX/XVID, ale ty jsou složitější na nastavení, pokud chceš opravdu slušný výsledek.
Jinak asi to SuperVideoCD (na jedno CD cca 20-25 min).
WJ
MBA (4)|9.3.2005 23:27
Kde zjistím, jaký má Pinn. datový tok ? Mám v PC ještě nějakou starší verzi Adobe, ale když jsem to chtěla zprovoznit, tak mi to nedetekovalo kameru přes USB jako aktivní. Taky zdarma k JVC kameře dávali Multimedia Navigator, ale to Pinn.Studio mi sedlo nějak víc.
No a taky nahrání zpět do DV, nepřichází v úvahu, nemá DV vstup. Je koupená v "zámoří" před 5 lety a tehdy kamery se vstupem byly cenově výš.... Tak asi zbývá zakoupit DVD vypalovačku, že ? Tehdy mi bylo řečeno " no to si stáhneš z DV do PC, tam to sestříháš a pak to flákneš na VHS..." No ale za 5 let jsem stihla porodit 2 děti, vyměnit PC za výkonnější, a nashromáždit patřičné množství nahraných miniDV a zjistit, že nahrávat z DV kamery na VHS je jako stáčet koncert z cédéčka na kotoučák...
Jo a kde zjistím kvalitu datového toku z DV? No 5 let stará krabice už asi zas takovej zázrak v dnešní době nebude, že?
No a typy scén, co stříhám : narození dětí, regionální fotbal, kamerování při jízdě na sjezdovce v Alpách (pozn. nepadám..) - tam asi s kvalitou záznamu asi taky souvisí mráz, co?
PS. to WJ : Fernet sladce vypadá, ale hořce chutná... :BB:
MBA (4)|9.3.2005 23:44
jaký encoder je teda lepši než Pinn. Studio pro - dejme tomu"rodinné" využití ? Jo a prolínačky jsem v kameře vypnula, (krátí záznam..?), tak to doházim v Pinn.S., protože je tam výběr prolínaček o něco větší než v kameře.
Fotky mi to resizlo při tom renderování samo, nějakou úpravu velikosti jsem nedělala(což je asi blbě..)- volí se to někde ? a kde ? , rozměry fotek byly asi 2500x1900 a nějaký drobný, nepamatuju si to..
ViKinG (793)|10.3.2005 00:07
MBA: Pinnacle Studio je kompletní program na zpracování domácího videa a ještě určitě ne ten nejlepší. Pokud se ti v něm dobře dělá, tak si v něm stáhni data z kamery, sestříhej je a uprav(prolínačky, titulky atp.). Převod do mpeg2 už bych ale v něm nedělal. Video bych prohnal ProCoderem 1.5 do mpeg2 a audio převedl na AC3 2.0 v Sonic Foundry Soft Encode. Pak některý z autorizačních softů např TMPG DVD Author. Neprovádět deinterlaci videa! A koupit DVD vypalovačku...
vlada (3470)|10.3.2005 20:10
MBA> Pinnacle je jeden z nejhoršich střihovych programů co znam a jeho MPEG encoder je na tom podobně. Zkus si nainstalovat Vegas a DVD Architect s jeho encoderem od MainConceptu. Potom z toho vyrob DVD.
Jestli to chceš dostat na CD, tak to jde taky. Počítej maximálně s 1/2 hodiny kvalitního záznamu (relativně kvalitního :-)). Nemůžeš potom ale komprimovat do MPEG-1 nebo MPEG-2, ale do MPEG-4. Vhodný kodeky (kompresory) do MPEG-4 jsou DivX a XviD. Přehraje to i většina novych stolnich DVD přehrávačů a každej počítač s aspoň 1 GHz procesorem.
Každopádně nejlepší způsob zpracování je vyexportovat video ze střihovýho programu (Vegas, Pinnacle, Premiere) zpátky do DV AVI a potom ho dál zpracovávat.
Koukni se případně na moje stránky a najdeš tam nějaký návody. Na mojí testovací stránce http://jech.webz.cz/pokus/video.php jsou základní iformace, který by podle mě měl znát každý, kdo se rozhodne pracovat s videem. Snad to pomůže. Sice se teď tady s klukama přeme o pojem rozlišení a jeho význam, ale to je na trochu delší téma :-)

Vláďa
MBA (4)|11.3.2005 21:53
Díky za info i odkazy. Jedu to "strávit" na týden do Itálie, balim přeskáče apod... No, a až za přijedu s novým nesestříhaným záznamem, tak zase začnu votravovat..Ale ještě jeden dotaz : přece jen začínám uvažovat o DVD. Jsou nějaké typy nebo značky vypalovaček, které si VYSLOVENĚ nepořídit ? Myslím tím : abych nekoupila něco v "akci" a pak zjistila, že to není výkonný tak, jak potřebuju.
PS. Mějte se mnou slitování, fakt se v tom nevyznám...
vlada (3470)|12.3.2005 01:08
MBA> Doporučuju vypalovačku LG. Pro info o dalšich typech palíren bych zavítal na stránky http://www.cdr.cz, který se tim zabývají.
stayman (12393)|12.3.2005 01:19
Presnejsie LG GSA-4163B :-D
ODSakEda (2278)|12.3.2005 11:40
MBA -co chceš po softu často zdarma ke kameře, navíc s koderem do ne zadarmo MPEG-2, nutný pro licencovaný: DVDvideo kompatibilní formát!

Vlastní video nech v AVI a hotovo! A ulož jako prostá data na DVD-R!
-jen to nařež a pojmenuj na krazší úseky a ne větší jak 1GB!
Např:
(složka s codekem pro video)
01 úvod
02 zahájení akce
03 klopítnutí ženicha
04 odjezd na radnici
atd...
a DivXovej player to uvidí takhle stejně, jako PC! :-)

Navíc jde z tohodle vždy udělat DVDvideo kompatibilní raz dva! Opačně již velmi blbě!

I audio, tím spíše vlastní nahrávky, je také blbost z wav či Mp3 převádět do zase nesvobodného(při veřejné distribuci riskuješ postih i vlastního díla!) a problematického co se dalšího kopírování i editace týče: AudioCD s tracky... :((
At si každý dokoupí DivX-ový player za 1500,-, a MP3 player, co umí PC formáty, když má nutnost to pouštět na stolním jednoúčelovém stroji a ne PC!... Stejně již brzo nepůjdou ani ne-DivXové koupit, neb i zvučné značky, giganti jako SONY, PhilipS, Pioneer a pod. již takové k nevoli Hollywoodu a pod. monopolů, již vyrábý ty co PC formáty umí! :-D
vlada (3470)|12.3.2005 16:23
ODSakEda> Už brzo bude stejně v obejváku stát tichej počítač, kterej bude připojenej k velkýmu plochýmu monitoru. Například některý nový plazmy od Panasoniku už mají jenom VGA a HDMI vstup a vůbec nemají TV tuner. Já už sem si na svym počítači rozchodil celkem pěkně dálkový ovládání, dokonce už sem přišel i na to, jak přes FFDShow nastavovat titulky! (velikost a pozici) To je poslední co mi chybělo ke spokojenosti.
Na druhou stranu myš s velkym dosahem by možná byla lepší než celý dálkový ovládání, ale při TV-OUTu a theatre režimu to je nepoužitelný.
Jinak co se týká toho co je a neni free, tak tam s Tebou moc nesouhlasim. MPEG-1, MPEG-2 i MPEG-4 jsou všechny úplně stejně zatěžkaný SW patentama. To se dá říct i o MP3, MPC, AAC nebo AC3. To že existujou free dekodery a dokonce někdy i enkodery je tak trochu benevolence vlastníků patentů nebo to je postavený na rozhodnutí americkych soudů, podle kterych by zakázání šíření zdrojovych kódů programu znamenalo omezení svobody slova. Proto nemůže nikdo zakázat šíření zdrojáků LAME MP3, XviDu, FAAC, FAAD, MPEG2LIB, LIBAV, LIBDTS atd. Na těchhle pár knihovnách je založená většina free enkoderů/dekoderů. Ale oficiálně jsou k dispozici většinou jenom zdrojáky. Například nikde na oficiálnich stránkách XviDu nebo LAME nenajdeš binárky. Jejich šíření by nebylo zcela korektní. Samozřejmě najít je stojí minimum úsilí, ale to už je jiná otázka.
Problém bych spíš viděl ve formátech ke kterym neexistuje sepcifikace. To jsou předevšim téměř všechny formáty od MS (WMA, WMV všech verzí), RealVideo a QuickTime formáty. Tam je opravdu reálná hrozba, že v budoucnu se někdo na jejich podporu vykašle a všichni, který je používaly budou v háji.
Co se týká kodeků, který nejsou omezený žádnejma SW patentama, těch je jenom pár. Pokud vim tak pro zvuk to jsou OGG Vorbis, FLAC a Speex, pro video snad jedině Theora a možná ještě kodek Snow, ale tim si nejsem jistej.
Jinak co se týká progresivního formátu, tak vkládam velký naděje do MPEG-4 AVC. Zatim bohužel existuje jedinej použitelnej kodek - Nero Digital s jejich přiblblym konvertorem. Bez většich problémů to už umí dekódovat FFDShow a na dobrej cestě je i opensource AVC kodek x264. Zatim bych se ho ještě bál používat pro nějaký cenný nahrávky, ale myslim si, že je otázkou maximálně 1/2 roku, než se dostane do první betaverze. Což u opensource programů zaručuje už poměrně solidní stabilitu.