Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prosba o radu návrhu STA rozvodu v RD

lucas79 (3)|23.3.2011 10:07
Zdravím všechny zde přítomné a chtěl bych poprosit o radu co vše budu potřebovat abych doma sprovoznil anténní rozvody pro 7 zásuvek, ve všech chci mít funkční rádio, DVB-T a ve dvou i DVB-S. Zásuvky chci koupit všechny už s konektorama pro FM, TV a SAT (pro případ že bych se někdy rozhodl vyměnit LNB a přidat víc SAT). Aktualně mám parabolu s TWIN LNB, antény pro rádio a DVB-T chci dát nové. bydlím v okresu Hodonín, takže aktuálně přijímám programy z multiplexu 1 a 2 z Mikulova, multiplex z Rakouska a slovenský multiplex z Javořiny. požadované zapojení zásuvek a vzdálenost od rozbočovače a dalších potřebných věcí jsem zakreslil do přiloženého obrázku. Sílu signálu si nechám změřit.
- Předpokládám, že na všech zásuvkách by měl být signál stejné úrovně, takže je budu muset vybírat s ohledem na to jaký budu potřebovat útlum, čili asi podle toho na kterém kabelu bude největší útlum?
- Antény budu potřebovat zřejmě 2 -3 (Český a Rakouský multiplex přijímám ze stejného směru)
- budu potřebovat určitě následující věci: slučovač pro DVB-T signál z anténa a FM, rozbočovač pro jednotlivě větve (měl by tedy stačit s 6 výstupy)
- za rozbočovačem by měl být pak slučovač pro vložení signálu z LNB?
- zesilovač by se měl určit asi podle ztrát na vedení a zásuvkách a podle zisku z antény?
- co dalšího je potřeba? nějaké propusti apod.?
Co se týče propojení jsem vše schopný zvládnout sám. Jde mi o to co nejméně minimalizovat náklady na práci případného technika. nevím zda je nutné při montáži průběžně měřit úrovně signálu na výstupech z komponentů, nebo se to dá vše zvládnout matematikou :-)

Díky všem moc
antena.jpg
mirekv (7169)|23.3.2011 14:28
Co bych radil - nezapojovat zásuvky do série, ono to u DVB-S je těžce proveditelné, takže zásadně hvězdicový rozvod. Na půdě nebo kde bude zesilovač použít multiswitch 8 - výstupový a n - vstupový podle předpokládaných pozic satelitů (pro každý LNB 4) třeba Centauri. Ten má i vstup pro terestrial, takže tam se dá připojit i anténa a z každého výstupu ke každé zásuvce jediný koax. Takhle to budeš mít nachystané ve všech zásuvkách i pro sat, jen dokupovat přijímače.
Pitomec (10211)|23.3.2011 14:45
Ke každé zásuvce samostatný koax. kabel, zásuvky všude koncové TV/R/SAT. Na parabole QUATTRO konvertor a spolu s terestriální anténou zapojené do multiswitche TechniSat 5/8 (http://www.altronik.cz/technisat-techniswitch-5-8-g/d-71232/)
lucas79 (3)|23.3.2011 16:24
Díky za odpovědi. Je mi jasné že na té větvi kde jsou 3 zásuvky nemůži mít zapojené 3 sat přijímače, ale pokud bych měl zapojený jen jeden tak by neměl být se Sat příjmem problém, nebo se mýlím? Prakticky tam bude zapojený satelit jen v jedné zásuvce.
Jak je to s těmi zásuvkami, musejí mít každá jiný útlum, tak aby na všech byl výsledný útlum stejný?
A co vše ještě budu potřebovat tedy mezi multipřepínačem a DVB-T anténama, stačí je všechny jen sloučit, nebo mám použít i nějaké další články? v pátek bych měl mít změřenou sílu signálu, takže bych se pak zeptal i na doporučení nějakých osvědčených antén a zesilovače.
Pitomec (10211)|24.3.2011 10:08
To ti řekne ten, který u tebe bude měřit signál.
mpaulen (61)|25.3.2011 11:38
lucas79 (3)|28.3.2011 11:47
Díky za rady, takže signál mám změřený (zhruba 60 - 80 dBmV podle multiplexu) a technik mi nachystá antény a vše až po multipřepínač (mimochodem díky za návrhy) a zbytek už zvládnu.