Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Máte obavy z jaderných elektráren?

Jiří Piškula (30)|18.3.2011 10:41
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Máte obavy z jaderných elektráren?[/SIZE]



Nedávné zemětřesení u japonského souostroví a následná vlna tsunami vážně poškodila jadernou elektrárnu ve Fukušimě s následným únikem radiace. To vyvolalo hysterii některých odpůrců jaderné energetiky, ale i seriózní debaty odborníků o její bezpečnosti.

  • Věříte, že se Japoncům podaří zabránit horším následkům jaderné havárie?
  • Jste zastánci, či odpůrci jádra?
  • Souhlasíte s dostavbou dalších bloků v JE Temelín?

Na webu SUJB je průběžně aktualizován stav reaktorů ve Fukušimě.

Napište nám své zkušenosti, zapojte se s ostatními do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 12:27
[quote]
Věříte, že se Japoncům podaří zabránit horším následkům jaderné havárie?

[/quote]
Věřím. Ono jim ani nic jiného nezbude. Smutné na tom je to, že z té "padesátky odvážných", co to v té elektrárně dávají do šusu, do roka pravděpodobně nikdo z nich nepřežije.
[quote]Jste zastánci, či odpůrci jádra?
[/quote]
Odpůrce jádra. Respektivě odpůrce všeho, co se lidstvo nenaučilo zkrotit. A potenciál atomu se skutečně zatím lidstvo nenaučilo ovládat. Důkazů je až příliš.
[quote]
Souhlasíte s dostavbou dalších bloků v JE Temelín?
[/quote]
Zásadně ne. Obvzláště ne v zeměpisných šířkách, kde má lidstvo laxní přístup skoro ke všemu.

Já sám pracuji v energetice a vím moc dobře, co atom obnáší. A nejenom atom. Vzhledem k tomu, že v energetice pracuji, v problematice se tudíž orientuji a při četbě mnoha článků v novinách (vesměs od lidí, co umí pouze zmáčknout vypínač) mi mnohdy vstávají vlasy hrůzou.
mirekv (7169)|18.3.2011 12:59
Já si o sobě myslím, že jsem progresivně myslící člověk co se týká jaderné enargie a mrzí mě Černobyl, stejně jak situace teď v Japonsku. V alternativní energetiku nevěřím, doba na to prostě nenazrála.
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 13:14
Pět největších havárií atomových elektráren
Elektrárna: Chalk River
Kde: Ontario, Kanada
Kdy: 12. 12. 1952
Příčina: vytažené regulační tyče
Stupeň ohrožení podle INES: neznámý
--
Elektrárna: Windscale
Kde: hrabství Cumbria, Anglie
Kdy: 7. 10. 1957
Příčina: požár v reaktoru
Stupeň ohrožení podle INES: 5
--
Elektrárna: Three Miles Island
Kde: Pensylvánie, USA
Kdy: 28. 3. 1979
Příčina: nedostatečné chlazení reaktoru
Stupeň ohrožení podle INES: 5
--
Elektrárna: Černobyl
Kde: Pripjať, Ukrajina
Kdy: 26. 4. 1986
Příčina: výbuch páry
Stupeň ohrožení podle INES: 7
--
Elektrárna: Tokaimura
Kde: Ibarski, Japonsko
Kdy: 30. 9. 1999
Příčina: uranová řetězová reakce
Stupeň ohrožení podle INES: zatím 4
____

Mezinárodní stupnice jaderných událostí INES
7. Velká havárie
6. Závažná havárie
5. Havárie s účinky na okolí
4. Havárie bez dopadu na okolí
3. Vážná porucha
2. Porucha
1. Odchylka
0. Odchylka bez vlivu na bezpečnost

A to nejsou všechny havárie. je jich mnohem více, ovšem o nich se napsalo v novinách pár řádků a honem pryč k "zajímavějšímu" tematu. V roce 1977 byla havarie i v Jaslovských Bohunicích (stupeń INES: 4). Na některých místech v okolí elektrárny byla zjištěna radiace srovnatelná s okolím Černobylu.
NHKG (99)|18.3.2011 13:15
[quote=Ivo Mašek;335686]Já sám pracuji v energetice a vím moc dobře, co atom obnáší. A nejenom atom. Vzhledem k tomu, že v energetice pracuji, v problematice se tudíž orientuji a při četbě mnoha článků v novinách (vesměs od lidí, co umí pouze zmáčknout vypínač) mi mnohdy vstávají vlasy hrůzou.[/quote]

Zajímavé, tak pracuji prakticky v energetice (ve firmě děláme projekty elektrárenských kotlů na uhlí). A já jsem jednoznačně za jádro, kromě vodní energie to je jediný rozumný zdroj energie, který lidstvo má. Fosilní paliva docházejí a je z nich moc emisí a ostatní zdroje nejsou ve skutečnosti moc použitelné a užitečné (větrná, "biomasa", solární, atd...).

Byl jsem i na exkurzi na Temelíně a Isaru (jedna ze starších německých elektráren). Každý klasický typ energie zabíjí lidi (vodní, fosilní i jaderná) a i když to nikdo není schopný přesně vyčíslit, myslím si, že jádro zatím by ze srovnání vyšlo nejlépe. U vodních se už protrhly hráze přehrad, u fosilních stačí spočítat mrtvé horníky ...

A co se týče té "padesátky odvážných", tak to je nesmysl vymyšlený Americkou televizí. Ve skutečnosti jich je kolem sedmdesáti, mají dozimetry a ve chvíli kdy dostanou stanovenou dávku radiace jdou do bezpečné vzdálenosti od reaktoru a střídá je jiný pracovník.
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 13:18
[quote]
A já jsem jednoznačně za jádro, kromě vodní energie to je jediná rozumný zdroj energie, který lidstvo má.
[/quote]
Lidstvo ho neumí uhlídat. A jsou skoro až neřešitelné problémy při haváriích.
StD (8612)|18.3.2011 13:35
Souhlasím s NHKG. V rámci té záplavy zbytečných ("mediálně vytěžovaných") informací se mi na jedné TVstanici dostal před oči také graf ukazující křivky radioaktivního zatížení ovzduší v Evropě od 50. let minulého století zpracovaný jistým renomovaným německým institutem. A to dáno do souvislosti (špičky) v časové ose s nadzemními jadernými pokusy v Pacifiku... Oproti tomu byla špička po Černobylu jen asi třetinová a krátkodobá. To by jste se divili, v čem jsme žili a jaké potraviny jsme tehdy jedli. Nevědomost hříchu nečiní. :BB:
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 13:40
ještě taková zajímavost k Černobylu. Jeden fyzik (jméno si nepamatuji), který se aktivně podílel na likvidaci těsně po havárii, a který šel vědomě na smrt (musel dovnitř elektrárny ručně zapnout nějaké ventily - automatika už nefungovala) napsal zprávu, která byla jako interní informace (nevím vůbec, zda to bylo zveřejněno i pro širou veřejnost). Tam píše, že hrozilo vybouchnutí celé elektrárny, všech bloků (řetězová reakce) a do ovzduší, bez nijakých zábran by se dostalo nepopsatelné množství radiace a to trvale. On psal, že ty hodnoty by byly neměřitelné, až neskutečné, nepředstavitelné. Vzhledem k proudění vzduch by vše šlo nad Evropu. A on tam píše, že prakticky celá Evropa by musela udělat to, co se udělalo v širokém okolí Černobylu a Pripjati. Tedy vystěhovat celou Evropu !! Umíte si tohleto někdo představit? Já tedy ani ve snu.
Ten fyzik během pár měsíců umřel.
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 14:42
A když už jsme u těch atomovek, tak ještě zajímavost z Francie. Tam nestavěli megabloky na jednom fleku, ale hodně malých bloků vzdálených od sebe. Ono to má svojí výhodu (nikdo si totiž neumíme představit, co se stane při havárii, takovou představivost prostě nemáme, a to, co ukázal Černobyl, je myslí i tak otřesné). Jenže Francie je rozsáhlé území, takže si mohli ty miniatomovky dovolit postavit. V Čechách toto není možné, jsme malou zemí a už vidím ty ovace občanů, kteří budou bydlet v sousedství takové elektrárničky.
Také, když se řekne A, tedy energie z jádra, tak se musí říci B, D, atd. Ze všeho je odpad. To je akutní problém, velký problém (ač se to mnohým nezdá).
mirekv (7169)|18.3.2011 14:55
Ivo, jaderný odpad je problém, ale proti odpadu z fosilních elektráren je to prkotina, vždyť to znáš sám. Mně by osobně skládka jaderného odpadu někde tady za Bruntálem vůbec nevadila, jsem znalý věci.
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 15:02
V práci mám elektrárnu přímo za rohem. Odpad z elektrárny je popílek a aglomerát. Z popílu (+ další suroviny) se dělají tvárnice, aglomerát se přidává do asfaltu, a nebo se z něj přímo dělají cesty (aglomerát se musí zpracovat do 2 hodin, neb tuhne a je pevný, jako beton).
Hlušina z povrchových dolů: Zasypává se tím vytěžený důl, tak jak postupuje těžba. Na onu hlušinu se pak naváží zemina, která se ze zákona musí uchovat a vrátit zpět. zapomeň na "měsíční" krajinu. Už to neexistuje. A už dávno ne.
Pitomec (10211)|18.3.2011 15:14
Ještě si pamatuju, jak jsem byl kdysi v Krušných horách (někdy v 80-tých letech) a vypadalo to tam jak na Marsu...
mirekv (7169)|18.3.2011 15:22
Pitomec: Tak já tam byl na vojně, Sokolovsko, Chomutovsko, Mostecko, Doupov apod, to byla měsíční krajina!
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 15:24
CO TO JE REKULTIVACE:
http://www.rekultivace-most.cz/index.php?lang=cz&url=fotogalerie&dir=&page=1
Koukám, že zavedené klišé je nesmrtelné.
Neregistrovaný (0)|18.3.2011 15:36
Jaderných elektráren se nebojím, to spíš nezodpovědných lidí a vlád. On ten lidský faktor ostatně sehrál velkou roli i v Černobylu, a to jak při havárii samotné, tak při následných opatřeních. To, že tam nechali 45 tisíc obyvatel vystavených tak silné radiaci 3 dny, než je konečně evakuovali, je opravdu nehorázné a nepochopitelné.

Z tohoto pohledu se Japonsko zachovalo velmi dobře, když byla prakticky ihned po prvních náznacích problémů zahájena preventivní evakuace obyvatelstva v bezprostředním okolí elektrárny.

S dostavbou Temelína nemám problém. Bez elektřiny se v dnešní době neobejdeme a nemůžeme čekat, až doslouží Dukovany. Jádro považuji za poměrně čistý a spolehlivý zdroj energie (ve srovnání s uhelnými elektrárnami jednoznačně), navíc má levný provoz. Tím neignoruji problematiku odpadu - to samozřejmě je krapet vada na kráse, ale myslím si, že nějaké to úložiště rovněž není problém (alespoň pro mě). I když většina Čechů by ho asi za barákem nechtěla...

Zde přidávám odkaz na poměrně stručný a věcný popis černobylské havárie.
Ivo Mašek (10205)|18.3.2011 15:43
[quote]
navíc má levný provoz.
[/quote]
Jenom takovou malou připomínku: Tu elektrárnu budou splácet ještě naše děti. Ono nejde jenom o provoz, ale také o to, kde se to provozuje a co to bude stát, a jak dlouho. obávám se, že ta elektrárna dříve zastará, než se vůbec zaplatí
ai (2993)|18.3.2011 15:44
to je skoro uplne stejne dilema jako nekdo zakaze zbrane protoze se lidi strileji

z tema jadernyma elektrarnama ovsem se daji nadelat daleko vets skody, primo akopalypticke v extremu

problem je ten, ze bez jadra je to v riti, energie z jadra musi byt, ...., takovy mensi pruser pro lidstvo, neresitelny rebus, a tech pruseru jeste bude vic,....

nezbyde nez ty elektrarny stavet na plovoucich deskach, a vpodstate jako nejake bunkry, a back up musi mit back up a ten back up jeste jeden a to tak, ze kazdy back up musi mit svuj nezavisly zdroj energie :)
Pitomec (10211)|18.3.2011 15:58
[quote=Ivo Mašek;335710]CO TO JE REKULTIVACE:
http://www.rekultivace-most.cz/index.php?lang=cz&url=fotogalerie&dir=&page=1
Koukám, že zavedené klišé je nesmrtelné.[/quote]Příroda se jistě dokáže vzpamatovat, ale nebude to hned 8-)
mirekv (7169)|18.3.2011 16:20
O přírodu nemám strach, prostě vyhubí lidstvo a bude si pokračovat ve svém plánu.
geronimoh (2327)|19.3.2011 06:18
[quote=Jiří Piškula;335675]

Věříte, že se Japoncům podaří zabránit horším následkům jaderné havárie?
[/quote]
Nezbývá než doufat, že ano

[quote=Jiří Piškula;335675]
Jste zastánci, či odpůrci jádra?
[/quote]
Odpůrce

[quote=Jiří Piškula;335675]
Souhlasíte s dostavbou dalších bloků v JE Temelín?
[/quote]
Ne

Můj názor je, že je nutné zaměřit se na získávání energie ze slunce. Doba nikdy nedospěje, protože nikdy nebude v zájmu mocných, aby lidé byli energeticky nezávislí. Fosilních paliv je nedostatek, kolik je paliva pro jaderné elektrárny, to nevím, ale nejspíš taky omezené množství. Skutečná cena za elektřinu z jaderných elektráren je příliš vysoká (Černobyl, Three Miles Island atd.)
mirekv (7169)|19.3.2011 07:09
No nějak vázne výzkum termonukleární reakce, před několika desetiletími to vypadalo na spadnutí a nic. Sluneční energie ano, ale zatím je drahá. Mě vždy fascinují propagátoři slunečních, větrných a podobných elektráren. Ano, když už ta elektrárna stojí a vyrábí elektřinu, tak je veselo, ale komponenty se musely někde vyrobit, dovézt na místo, to je skleníkových plynů do aleluja nehledě na náklady! Však naše zkušenost s elektrovoltaikou mluví za sebe!
geronimoh (2327)|19.3.2011 07:52
[quote=mirekv;335789]No nějak vázne výzkum termonukleární reakce, před několika desetiletími to vypadalo na spadnutí a nic. Sluneční energie ano, ale zatím je drahá. Mě vždy fascinují propagátoři slunečních, větrných a podobných elektráren. Ano, když už ta elektrárna stojí a vyrábí elektřinu, tak je veselo, ale komponenty se musely někde vyrobit, dovézt na místo, to je skleníkových plynů do aleluja nehledě na náklady! Však naše zkušenost s elektrovoltaikou mluví za sebe![/quote]

Co v Česku nemluví samo za sebe ?
Opět něčí záměr, jak se snadno obohatit. Komponenty pro solární elektrárny se musí někde vyrobit, ano, ale pro jaderné elektrárny taky, to není argument pro ani proti. Na kolik let jsou zásoby paliva pro jaderné elektrárny ? Na několik desítek let ? Co pak ? To je jako s ropou, už dlouho víme, že je jí málo a nic s tím neděláme a jsme na ní zcela závislí. Sluneční energie dopadá na Zemi dostatek, jen musí být snaha o její využití.
Ivo Mašek (10205)|19.3.2011 08:43
V jednom odborném elaborátu jsem nedávno četl, že běžná sluneční erupce má v sobě energii na 50 let. (pro mě je to tedy scifi, tu informaci nějak neumím "uchopit") Kdyby se lidstvo naučilo tu energii někam ukládat a využít, tak je po problému. Mám za to, že peníze by se měli cpát na vývoj tímto směrem.
SPAWN (744)|19.3.2011 11:08
[quote=Ivo Mašek;335698]ještě taková zajímavost k Černobylu. Jeden fyzik (jméno si nepamatuji), který se aktivně podílel na likvidaci těsně po havárii, a který šel vědomě na smrt (musel dovnitř elektrárny ručně zapnout nějaké ventily - automatika už nefungovala) napsal zprávu, která byla jako interní informace (nevím vůbec, zda to bylo zveřejněno i pro širou veřejnost). Tam píše, že hrozilo vybouchnutí celé elektrárny, všech bloků (řetězová reakce) a do ovzduší, bez nijakých zábran by se dostalo nepopsatelné množství radiace a to trvale. On psal, že ty hodnoty by byly neměřitelné, až neskutečné, nepředstavitelné. Vzhledem k proudění vzduch by vše šlo nad Evropu. A on tam píše, že prakticky celá Evropa by musela udělat to, co se udělalo v širokém okolí Černobylu a Pripjati. Tedy vystěhovat celou Evropu !! Umíte si tohleto někdo představit? Já tedy ani ve snu.
Ten fyzik během pár měsíců umřel.[/quote]

Je az s podivem ze na takove hrdiny doby se zapomina na celem svete. :-( Je velkym nesvarem na celem sveta delat hrdiny z osob co si to nezaslouzi. Kde ma ten hrdina nekde pomnik? Napr v EU proc tady mam pomniky bezejmenych osob? Ja osobne pred nim smekam... Pred tim clovemekm by se meli vsechny generace modilt za to ze mel odvahu zemrit za miliony lidi. Zmizel v propadlisti dejin misto aby se o nem paslo v dejepise! Jak klasiceke pro nasi spolecnost...:mad:
Ivo Mašek (10205)|19.3.2011 11:16
Já jsem to teď dva dny (průběžně) hledal na inetu, jestli to tam někdo nedal, ten elaborát (nám ho zveřejnili až po 90-tým roce). Nemůžu nic najít, zatím. Takže buď to tam nikdo dodatečně nedal, nebo se opravdu na vše zapomělo (radši)
Ivo Mašek (10205)|19.3.2011 11:43
Černobyl:
[quote]
Při výbuchu se z elektrárny také zvednul obrovský radioaktivní mrak, který začal svou zběsilou jízdu Evropou. Radioaktivní mrak se vydal do Běloruska. Zasáhl celých 75 % jeho území a jeho následky jsou dodnes katastrofální. Výskyt některých druhů nádorů a rakoviny se zmnohonásobil.
Dodnes je zamořeno 25% běloruského území. Dalším otřesným následkem jsou porody znetvořených dětí. Je jich již několik stovek a toto číslo bude nadále stoupat. Tyto strašné následky poznamenaly běloruské obyvatele na dlouhou dobu dopředu.Radio­aktivní mrak však nerespektoval hranice a vydal se přes hranice sovětského impéria do zbytku Evropy. Zde byly následky mnohem nižší, přesto však měření prokázala veliké nárůsty hodnoty radioaktivity v lidech, zvířatech i potravinách. Radioaktivity prostě zasáhla celou přírodu.
Studie OSN odhalila, že Černobyl ohrožuje zdraví 7,1 miliónu obyvatel Ukrajiny, Běloruska a Ruska. Z toho celé 3 milióny jsou děti. Tato čísla ovšem bohužel nejsou konečná. Umíme totiž přesně popsat účinky velkých dávek radioaktivity v krátkých časových intervalech, o účincích menší dávky radioaktivity po desítky let víme jen velmi málo. Postižení obyvatele jsou tak nedobrovolnými pokusnými králíky. Podobně je na tom i příroda zasažených oblastí.
[/quote]
Proto říkám: Atom NE ! Neumíme ho ukočírovat, a havárie takových zařízení mají apokaliptický dosah. A ty následky nejsou jednorázové, ale trvají mnoho a mnoho let a mají vliv na generace, které v době havárie ještě nebyly na světě.
MartasKP (710)|19.3.2011 14:44
Ja rozhodne nemuzu souhlasit s radikalnim nazorem ANO ci NE. Bohuzel nikdo jeste nenasel bezpecny zdroj energie,ktery by nemel vliv na zivotni prostredi. Je fakt,ze z tech trech zdroju je jadro mozna nejhorsi,ale stejne tak skodlivy jsou tepelny elektrrny. mohli by o tom vypravet severocesti ci ostravsti hornici a samozrejme i tamni obyvatelstvo,ale o tom tu uz byla rec.
Ja osobne mam velky respekt pred jadrem. Pravidelne nam bezpecaci tlucou do hlavy "Radioaktivita je nejhorsi z tech skodlivych latek.Necitis ji,nevidis ji,nemuzes si na ni sahnout,neslysis,ze se neco deje a navic ani nasledky nepocitujes ihned.Nasledky jsou fakt ale fatalni" . Proto se me vyjadreni pani Drabove ,ze nase jaderne elektrarny jsou staveny na seismickou aktivitu,ktera je obvykla v nasich krajich. Japonci byli taky pripraveni na vsechno. Bohuzel priroda ukazala,ze ne na vsechno. Proto si myslim,ze by nebylo od veci udelat revize nasich elektraren aby byly pripraveny na zemetreseni i kolem 9ti richtru. Proste bezpecnost bezpecnost a zase bezpecnost.
panasonic650 (1124)|19.3.2011 19:25
Atomova elektraren je ako lietadlo. Najbezpecnejsia preprava statisticky ale ked sa nieco na nom doserie, nikto v nom nechce sediet.
monikash (13)|19.3.2011 19:56
Já jsem pro jádro, i když mě pronásleduje už od mládí. V 18 mě chytla radiace z Černobylu stejně jako mé spolužáky, když nás ze školy vyhnali jednotit salát na pole. O rok později na VŠ jsem se do fyziky nenaučila jedinou otázku - "Jaderná energie v mírovém využití", protože jsem se považovala za oběť onoho mírového využití. A tuhle otázku jsem si vytáhla.
Kolem japonských elektráren se vyvolává zbytečná hysterie. Když tam Američani shodili 2 jaderné bomby, jejichž hřiby dosáhly stratosféry, tak tady taky nikdo nerozdával jodové tablety. Když se odpalovaly jaderné bomby v Nevadě, tak v USA (Kalifornii nebo Utahu) taky nikdo neblb s ozářením.

Ad "Tedy vystěhovat celou Evropu" - Sovětský blok by asi soudruzi nestěhovali. Leda tak sami sebe.
Pitomec (10211)|19.3.2011 19:59
On hlavně nikdo nic nedělal ani když se ty nukleární bomby odpalovaly mnohem blíž k nám, než kdesi v USA nebo Japonsku...
spyko (39)|19.3.2011 20:50
Já bych těm japoncům neprodal už ani cihlu,velmi mě zklamali,hlavně se nadávalo na rusy a ejhle,ale věřím,že to zvládnou !Jsem pro jádro,ikdyby mělo vyhubit lidstvo-příroda si pomůže sama i bez nás,jsem horník a viděl jsem jak komouši rabovali,bakala rabuje 10x tolik-takže jádro !!Zelená banda si myslí,že se vrátime do jeskýní-ať si tam vlezou oni,co se asi stane ,když němci ty atomky odstaví,elektriku budete vyrábět ručně/liščí ohony/,jinak ji nezaplatíte !!!
Ivo Mašek (10205)|19.3.2011 21:30
[quote]
jsem horník a viděl jsem jak komouši rabovali,bakala rabuje 10x tolik
[/quote]
Bakalovi to může být ale ukradený, z čeho se bude vyrábět el. proud. On těží černé uhlí, nikoli hnědé uhlí. A to je podstatný rozdíl.
spyko (39)|19.3.2011 21:58
Málo si viděl,krajinu určitě ne,Dětmarovice jedou na černé,bakalovi to je určitě jedno,hlavně vývar,komouši aspoň museli vybrat všechno nad 40 cm-ukládal jim to zákon/zrušen?/ Ono fakt nevidím nic lepšího než to jádro,ať se podíváš od větru až po studenou fůzi !!
jeninicicek (22)|19.3.2011 22:42
Ne, nemám. Spíš se bojím, aby díky pár aktivistům nebyl svět pro jistotu bez proudu... (aneb světlo pojede pokud bude svítit Slunce, a topit budete až na jaře, kdy začne oteplení a bude tát sníh aby bylo dost vody...)

Japonsko? Myslím, že postavit zařízení jako je jaderná elektrárna tak aby přežilo takové zemětřesení jen s takovýmito následky lze považovat spíše za úspěch, aneb největší chyby udělají vždy lidé...

Temelín? Ať už stojí. Aneb buďme rádi, že aspoň v něčem budeme částečně samostatní, popřípadě můžeme nechat postavit elektrárny pouze státy okolo a dívat se jak se nám smějí... (a kdo nechce ať topí a svítí třeba když fouká vítr-to jsem nahoře zapomněl)

Shrnutí: Až někdo vymyslí jak energii rozumně uchovávat , tak půjde uvažovat o nestálých zdrojích (Slunce, voda, vítr...), vezmu-li konstantní zdroje energie, tak z pohledu cena, výkon, odpad, krajina mi zatím jaderná energie vychází nejlépe. Fúze atd. by byly pěkné věci, ale před 30 lety se říkalo za 30 let to tu je a dnes se to říká také... (a nějaké nebezpečí se pak stejně najde...)
StD (8612)|20.3.2011 07:24
[quote=jeninicicek;335893]...vezmu-li konstantní zdroje energie, tak z pohledu cena, výkon, odpad, krajina mi zatím jaderná energie vychází nejlépe...[/quote]

Chybí ti v té rovnici ovšem jeden sice neviditelný, ale měřitelný a nevymazatelný parametr špíny = radioaktivní záření a zamoření stopovými prvky po rozpadu. To stojí kolik? Kolik stojí lidské životy?
MartasKP (710)|21.3.2011 12:50
[quote=StD;335913]Chybí ti v té rovnici ovšem jeden sice neviditelný, ale měřitelný a nevymazatelný parametr špíny = radioaktivní záření a zamoření stopovými prvky po rozpadu. To stojí kolik? Kolik stojí lidské životy?[/quote]

Chtelo se mi napsat,ze to je zelena demagogie,ale moje slusnost a vychovani mi to nedovoluji ( ucili me od malicka k ucte ke starsim :) ) ... kazdopadne ale s tim nemuzu souhlasit.
Rozpad na stopove prvky probiha vsude okolo nas,tudiz i zareni. Schvalne jestli vis kolik mSv dostanes behem letu z Prahy do NYC,kolik pri lecbe stitne zlazy pomoci jodu. tyhle davky jsou mnohonasobne vyssi nez co muzes zaregistrovat v blizkosti jaderneho reaktoru. To nemluvim o okoli JE. Stejne tak je tomu u skladiste vyhoreleho odpadu.
Pravdou je,ze kazdy zdroj elektriky ma neblahy vliv na zivotni prostredi. Vetrna energie degraduje raz krajiny na jakysi stozery s vrtulema,solarni zase zabira zemedelskou pudu.Vodni krome toho,ze je nebezpecna pro ty,co se nachazeji pod prehradou,tak bere lidem obydli uz pri stavbe. Tepelna ma nejviditelnejsi vliv na zivotni prostredi a zdravi lidi. Jaderna je nejzaludnejsi,protoze ji nevidis a necitis.
Bohuzel vykonny a zaroven ekologicky zdroj elektricke energie jeste nikdo nevymyslel.
mirekv (7169)|21.3.2011 14:00
MartasKP: souhlas, já bych se klidně nastěhoval i za uložiště vyhořelého paliva. To máš to samé o fámách o emg záření, dělam na vysílači dlouho a nezažil jsem problém. To zato mám panický strach ze zelených blbců!
NHKG (99)|21.3.2011 14:38
Všichni se moc bojíte, ty Japonské elektrárny jsou stavěny i na roztavení jádra, takže černobylský scénář se zamořením okolí radioaktivitou, kde uniklo hodně radioaktivního materiálu s dlouhým poločasem rozpadu, je extrémně nepravděpodobný. Nejhorší co se může reálně stát, je masivní únik radioaktivních látek s poločasem rozpadu v řádu v týdnech => za pár měsíců po radioaktivitě nebude ani stopa.
Zatím to co uniklo je směšné, jenom všichni zbytečně vyšilují. Pokud je to co jsem četl pravdivé, tak ani v blízkém okolí není radioaktivita větší, než bývá běžné přírodní pozadí v jiných částech světa. Pokud bych si měl vybrat jakou elektrárnu chci mít za svým městem, tak jedině vodní nebo jádro.
Sluneční elektrárny na orné půdě je podle mě zvrhlost a větrné jsou u nás taky pěkně nesmyslné, kvůli pár větrákům nemá smysl ničit hory.

[quote=spyko;335873]Málo si viděl,krajinu určitě ne,Dětmarovice jedou na černé,bakalovi to je určitě jedno,hlavně vývar,komouši aspoň museli vybrat všechno nad 40 cm-ukládal jim to zákon/zrušen?/ Ono fakt nevidím nic lepšího než to jádro,ať se podíváš od větru až po studenou fůzi !![/quote]

Dětmarovice jsou jediná velká černouhelná elektrárna u nás a navíc většinou jedou na minimální výkon a ten zvyšují jenom v době špiček. ČEZ se snaží preferovat elektrárny na hnědé uhlí, protože černé uhlí je momentálně dražší. Většina černého uhlí jde na jiné účely (koks a podobně).
StD (8612)|21.3.2011 14:41
[quote=MartasKP;336122]...[/quote]

[quote=mirekv;336128]...[/quote]

To jste mě oba poněkud nepochopili. Já nemám nic proti jádru, pokud se to dělá pořádně a ne ve stylu zfušovaných paskvilů typu ČEZ s XYZ-závadami a úniky, a to za ideálních provozních podmínek. Nechci si ani představit, co by se stalo za podmínek nestandardních (viz Fukušima nebo vliv zásadní ze strany lidského činitele = nedbalost) a mělo se řešit to jejich nepojistitelné riziko.
Tou rovnicí jsem měl ale na mysli to, že z hlediska cenového to logicky musí vycházet nejhůře, protože to "žere peníze" i když to vypneš... a když někde něco unikne, tak to pak "svítí" hodně dlouho. Například jíst houby nebo maso divokého kance v Bavorsku bych si dodnes nedovolil - stále jsou silně "dochuceny" Cesiem z Černobylu... A zelené kašpárky rozhodně nevolím, nadělají více škod než užitku.

Edito pro NHKG: No vidíš a na to další "ekologické běsnění" v podobě benzinu E10 (Natural s 10% příměsí etanolu) potřebuješ pro jeho výrobu (počítáno jen na předpokládanou spotřebu Německa) orné lány o rozloze cca 1 Belgie. Jak to tak vypadá, budeme potraviny pálit a sami žrát předražené lesní kořínky, protože i z bývalého největšího exportéra pšenice (USA) se brzy stane importér. Tam už totiž s pálením technického lihu z pšenice dávno začali...
NHKG (99)|21.3.2011 14:56
[quote=StD;336134] ne ve stylu zfušovaných paskvilů typu ČEZ s XYZ-závadami a úniky[/quote]

Jaké paskvily myslíš? Nevím o jediné významné poruše Temelína na jaderné části, navíc většina problémů co na něm byla při uvádění do provozu, o kterých furt psala média, byla v nejaderné části. Měl by se co nejrychleji dostavět, ale elektřinu nevyvážet, místo toho pozavírat hnědouhelné elektrárny v severních čechách. Už teď nám hnědé uhlí bez prolomení limitů dochází a je ho potřeba i do tepláren.

S těmi poli máš pravdu, místo aby se pěstovalo normální jídlo (obilí, kukuřice, brambory, řepa, ...) se všude pěstuje řepka do biopaliv a v poslední době navíc nastavěly solární elekrárny a u ostravy i dost různých výrobních hal. Já to nechápu, lidí tady ubývá (nebo je stejně), ale město se furt rozlízá do okolních polí. Ty kořínky hozí velmi brzy...
StD (8612)|21.3.2011 15:06
No jenom za letošek už to byla minimálně jedna "hlášená" závada, kolik jich bylo 2010 a předtím si nepamatuji. Vím o tom jenom z přeshraničních medií, která jsou extra na Temelín velmi citlivá, ale sám to nesleduji, čárky do notýsku si nedělám, do hloubky se o to nezajímám... Od toho je přece mnoho jiných lépe placených lidí. Třeba na stránkách IAEE by o tom určitě bylo více podrobností.
mirekv (7169)|21.3.2011 15:23
Vím o tom jenom z přeshraničních medií, která jsou extra na Temelín velmi citlivá

Ti zmanipulovaní z jihu, že?
StD (8612)|21.3.2011 15:31
Ani ne, spíše z Bavor, kde i ta nejstarší Isar 1 (nyní vypnutá) netrpí tolika neduhy. Tam jsem byl a stojí prakticky ve vesnici...

Největší prča byla, když teď v rámci toho hogo-fogo kolem Japonska umístil nějaký televizní genius do přehledové mapky ukazující rozmístění jaderných elektráren v Evropě symbol Temelína na území obrysu Rakouska někam za Linz k Dunaji... To bylo pokřiku!
NHKG (99)|21.3.2011 15:33
Nesmíš věřit Rakušákům, pro ně je každá porucha turbíny důvodem k uzavření Temelína. Jejich média jsou občas neskutečně paranoidní. Měli by držet hubu a nesrat se do cizích věcí. Každá země nemá možnost postavit stovky vodních elektráren a hrát si na velké ekology. Navíc stejně od nás odebírají energii, protože to co vyrobí jim nestačí.

EDIT:
[quote=StD;336145]Ani ne, spíše z Bavor, kde i ta nejstarší Isar 1 (nyní vypnutá) netrpí tolika neduhy. Tam jsem byl a stojí prakticky ve vesnici... [/quote]
Němci už magoří taky, na Isaru jsem byl zrovna v době, když přišla první vlna zavíraní JE v Německu. Bohužel odborná veřejnost nemá moc možnost to změnit, rozhodují politici. A ti tomu absolutně nerozumí. A kdyby některý náhodou rozuměl, tak se stejně bude řídit tím, co mu co mu vynese více politických bodíků, ani kapři jim z podpory JE nekoukají. Něco podobného u nás byla podpora sluneční energie, taky naprosto nesmyslné politické rozhodnutí, které v praxi přináší spousty problémů a nemá žádné pozitiva.
StD (8612)|21.3.2011 15:41
@mirekv: To teď mají zelení kašpárci v Německu větší schízu z toho, že si prosadili Eko-Strom z větrných a solárních elektráren, pro které ale nejsou vybudovány dostatečné trasy vedení VN, no a ty projektované nové samozřejmě na svých pozemcích nikdo nechce, včetně eko-sedláků jejich voličů, takže vlastně bojují sami proti sobě... :-E

@NHKG: S tou politikou je to tak. Politici jsou maximálně ze své pracovní náplně schopní realizovat nějakou (placenou) 10člennou odbornou komisi, ve které obvykle zasedá 5 zastánců a 5 odpůrců problemu. Tudíž výsledek jejich práce je nějaké bezzubé kompromisní řešení o ničem, od počátku zbytečné, ale plebs je hloupý. Stačí mu, když se kolem toho něco děje a hodně žvaní. Pokud možno pak rychle zapomíná.

P.S. Včera večer to v diskusním žvanicím programu Ančy Willové na jedničce výstižně pojmenoval bývalý šéf Volkswagenu: Politika je rukojmím hospodářství...
Pitomec (10211)|21.3.2011 16:05
[quote=StD;336139]No jenom za letošek už to byla minimálně jedna "hlášená" závada, kolik jich bylo 2010 a předtím si nepamatuji. Vím o tom jenom z přeshraničních medií, která jsou extra na Temelín velmi citlivá, ale sám to nesleduji, čárky do notýsku si nedělám, do hloubky se o to nezajímám... Od toho je přece mnoho jiných lépe placených lidí. Třeba na stránkách IAEE by o tom určitě bylo více podrobností.[/quote]Závad (a mnohem vážnějších) mají elektrárny třeba v USA mnohem víc. Temelín a Dukovany jsou z tohoto pohledu ještě naprosto v pohodě.
Co ale není v pohodě je to lezení do zadku těm přitroublým Rakušákům, kteří sami mají holou prdel, doma s nostalgií vzpomínají na Rakousko-Uhersko a místo aby je ČR poslala do hajzlu na tři doby, tak jim furt akorát panáčkuje :-k
StD (8612)|21.3.2011 16:18
[quote=Pitomec;336156]...tak jim furt akorát panáčkuje :-k[/quote]
Jestli ono to nebude pane tím, že jsou na tom hospodářsky poněkud jináč než ten Kocourkov. Užívají si luxusu mít AKW Zwentendorf jako turistickou atrakci bez reaktoru, dokáží prodat krachující banku za slušné miliardy (AlpeAdria) a jiné. Zkrátka tunely, ty jim jdou... :BB:
MartasKP (710)|21.3.2011 17:52
[quote=StD;336160] Zkrátka tunely, ty jim jdou... :BB:[/quote]

To mas pravdu. Ty maji krasny. Nepredpokladam,ze ale mysli jejich reseni dopravy,kdy narozdil od nas prostrelej diru v kopci pro dve dalnice,kde uprostred jsou schopni udelat i mimourovnovou krizovatku :-E a to vse bez slavobran jako na novym prazskym obchvatu (kterej se mi mimochodem moc libi,ale v Rakousku je takovych i s takovyma tunelama spousta) ... navic tam asi narozdil od nas nemaji pritroubly (anti)ekologicky aktivisty z Prahy,kteri uspesne blokuji dostavbu teplicky dalnice (prej kvuli zabickam) a vubec je nezajima,jak tam trpi lidi ve vesnicich podel stary silnice. Ale to je trosku OT.
Nicmene oni ted vyskakujou,protoze jim elektrika a zdroj obzivy nadelil pan buh. nemuseli nic delat,jen na kopcich postavit sloupy a natahat kabely. zbatek jim zaplati turisti. S elektrikou taky nemaji prblm. Postavi v udoli zed a elektriky maji hafo.
Jen jsem zvedav,co budou delat,az jim ty ledovce roztajou. Pak budou blokovat nase hranice,aby jsme postavili v Temelinu minimalne dalsi dva bloky,protoze oni musi svitit loucema a vari na ohnisti. :-E
StD (8612)|21.3.2011 18:08
[quote=MartasKP;336179]...[/quote]
Neboj, pršet bude furt, možná více než je zdrávo.
mirekv (7169)|21.3.2011 18:13
Možná, že by bylo jen tak pro zajímavost zavést debatu o referendu na různé věci u nás. Pro které věci ano a pro které ne. Byla žádost o referendum právě o Temelínu, předtím dokonce o Žižkovské věži v Praze a nedávno o radaru v Brdech. Pokud lidi tady nechcou cizí vojska, i když malá jednotka, se jim nedivím, cizích vojsk jsme tu měli dost, ale většina by hlasovala proti, protože se v hospodě dozvěděli, že budou padat ptáci, letadla, lidi umírat na leukémii apod.