Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zvažuji koupi projektoru na filmy

dracihnev (11)|6.3.2011 13:07
Zdravím, chtěl bych si udělat takové menší domácí kino sestavené z pc, plátna a projektoru. Projektor sem podle recenzí vybral (ještě nekoupil) Benq W600. Chtěl bych se zeptat co bych měl ještě před koupí zvážit.

Zaprvé by mě zajímalo, jestli nebudou vadit menší rozměry místnosti. Plátno bude 120x220cm a projektor od něj bude vzdálen maximálně 5,5 metrů. Jaká je nejlepší vzdálenost a je důležité aby byl projektor ve stejné výšce se středem plátna?

Zadruhé si lámu hlavu s tím, jaký bude mít vliv můj monitor. Mám ho zapojený přes DVI a projektor bude přes HDMI. Když budu mít zapnutý monitor i projekor nebude nutné mít na obou stejné rozlišení? Filmy chci promítat v 1280x720 ale monitor má rozlišení 1680x1050.

Je ještě něco co bych měl před koupí zvážit? Máte někdo zkušenosti v porovnání 720p a 1080p? Nebo byste doporučili jiný projektror?

Děkuji za reakce
dracihnev (11)|6.3.2011 16:33
ještě dotaz na kabeláž... jelikož budu muset dokupovat kabely zvlášť, tak rozmýšlím jestli hdmi nebo DVI. Bude tam nějaký rozdíl v kvalitě obrazu? Podporuje vůbec DVI 720p a nejsou tam nějaké ztráty při delším kabelu (10m)?

PS: na co bych si měl dát pozor při výběru hdmi nebo dvi kabelu? vyplatí se připlatit si?
Neregistrovaný (0)|6.3.2011 20:11
Ja by som sa pri výbere skôr zameral na lcd projektory na filmy sú podľa mňa vhodnejšie.

Dosť malý rozmer plátna na takú vzdialenosť ja mám hd projektor od plátna 4,5m a uhlopriečka cca 3,0m, tiež len hd projekcia.

Monitor a projektor nezáleži na rozlíšení ja mám monitor 2048/1154 a projektor 1280/800 fungujem na integrovanej grafike na core i3 a súčasne sa dá pozerať film na projektore a hra na monitore konkrétne starcraft 2.

Odporúčam hdmi kábel ja mám za 20€ 10m a nie je problém.

Ak môžeš došetriť lcd epson eh tw 3200, pripadne dlp w1000+ to + je dôležité, tieto dva majú pomer cena výkon veľmi dobrý. V dnešnej dobe ísť do menšieho rozlíšenia ako full hd je vyhadzovanie peňazí.
Pytkin (7947)|7.3.2011 00:21
tiez mam 3m uhlopriecku na vzdialenosti 4.5m .. A tiez by som dnes uz rozhodne isie do FULL HD ..

rozdiel HDMI a DVI nebude ziaden .. je to to iste .. v DVI neni zvuk , co pri projektore vadit nebude ..
Neregistrovaný (0)|7.3.2011 06:36
keď už len to že hdmi konektor je tenší ako dvi je nezanedbateľná výhoda, ľahšie ho prepcháš cez nejaký otvor ...
Neregistrovaný (0)|7.3.2011 06:40
Jaká je nejlepší vzdálenost a je důležité aby byl projektor ve stejné výšce se středem plátna? záleží od konkrétneho kusu na projectorcentral je kalkulačka pre projektory a vzdialenosti. Umiestnenie do stredu plátna je ideálne z hľadiska optiky, no môžeš použiť korekcie, ktoré má projektor, no benq ich moc nemá, lepšie je na tom epson.
dracihnev (11)|8.3.2011 01:53
to mi vážně chcete říct, že rozdíl mezi 720p a 1080p stojí za připlacení si 15 tisíc? To bych asi musel na vlastní oči ten rozdíl vidět a muselo by mě to posadit na zadek abych do toho šel. A budu si kupovat tedy HDMI kabel. Je něco na co bych si při jeho výběru měl dát pozor nebo stačí vzít nejlevnější?
Neregistrovaný (0)|8.3.2011 06:41
no písal som že mám najlacnejší a nie je s tým žiaden problém, aspoň nech to má trochu pozlátka na koncoch, majú ich v každom počítačovom obchode.
čo sa týka rozlíšenia až taký rozdiel to nieje(ale čím väčšia uhlopriečka tým viac to poznáš a záleží čo do toho pustíš), no v dnešnej dobe ísť do hd, ako som písal nemá význam a radšej si počkať a došetriť na 1080p.
Neregistrovaný (0)|8.3.2011 06:50
dracihnev (11)|8.3.2011 11:08
slevnili to pěkně.. 7 tisíc už je na zvážení. Ale stále se přikláním k té levnější variantě. Nevíte kde by se to dalo porovnat? Je ten rozdíl více znát u plátna nebo spíš u stejně velké lcd televize?

tak co si tedy myslíte? chtěl bych slyšet víc názorů. uhlopříčka 2,5 metru, vzdálenost od ní při sledování 3-4 metry. Cenový rozdíl 7 tisíc mezi 1080 a 720p. Vyplatí se?
IceDive1 (223)|8.3.2011 13:09
Pri takýchto uhlopriečkach, pokiaľ na tom nechceš sledovať SD signál nie je nad čím rozmýšlať. Jednoznačne FHD a kŕmiť to kvalitným matrošom. :)
Pytkin (7947)|8.3.2011 14:19
urcite FULL HD .. uz len kvoli tomu , ze tam je aj mod 23/24 .. ktory pri 720p neni a musi sa fps prepocitavat = trhany obraz ..
dracihnev (11)|8.3.2011 14:30
[quote=Pytkin;334242]urcite FULL HD .. uz len kvoli tomu , ze tam je aj mod 23/24 .. ktory pri 720p neni a musi sa fps prepocitavat = trhany obraz ..[/quote]

co to prosimte znamena? chces rict ze s projektorem bez tohoto rezimu se mi budou videa v 1080p trhat?
faktotum (42)|8.3.2011 14:33
[quote=dracihnev;333887] Jaká je nejlepší vzdálenost a je důležité aby byl projektor ve stejné výšce se středem plátna?
[/quote]

Projektor nemůže být ve stejné výšce se středem plátna. Pokud je postavený na zemi, musím být zároveň se spodním okrajem plátna. Pokud je na stropě vzhůru nohama, pak je zároveň s vrchním okrajem. V obouch případech na středu.
IceDive1 (223)|8.3.2011 15:58
[quote=faktotum;334245]Projektor nemůže být ve stejné výšce se středem plátna. Pokud je postavený na zemi, musím být zároveň se spodním okrajem plátna. Pokud je na stropě vzhůru nohama, pak je zároveň s vrchním okrajem. V obouch případech na středu.[/quote]

Projektor samozrejme moze byt aj vo vyske stredu pasma. Zalezi od optickych korekcii ktore ti konkretna masinka umoznuje. Ja mam svoj nacapeny na strope a bez problemov sa dal vycentrovat obraz pri com vrchna hrana obrazu je tak 50cm pod urovnou projektora.
Pytkin (7947)|8.3.2011 16:24
[quote=dracihnev;334244]co to prosimte znamena? chces rict ze s projektorem bez tohoto rezimu se mi budou videa v 1080p trhat?[/quote]

no .. filmy su vacsinou 1080p24 (resp. 23.9**) .. toto neexistuje pri 720p .. cize ked mas mod 720p, tak sa video prepocitava na 720p60 .. a obraz potom trha .. jemne .. ale trha .. jue to vidno hlavne pri svenkoch ..
faktotum (42)|8.3.2011 17:07
[quote=IceDive1;334256]Projektor samozrejme moze byt aj vo vyske stredu pasma. Zalezi od optickych korekcii ktore ti konkretna masinka umoznuje. Ja mam svoj nacapeny na strope a bez problemov sa dal vycentrovat obraz pri com vrchna hrana obrazu je tak 50cm pod urovnou projektora.[/quote]

Tak beru to ze své zkušenosti. A všeobecně jako ideál.
dracihnev (11)|8.3.2011 17:18
a co HD projektor a hry? Hádám že si budu moct vybrat jestli chci hru pustit v hd nebo ne... Týká se to vůbec PC nebo HD u her je jen čistě věc konzolí?

a čistě teoreticky... kdybych se rozhodl připlatit si těch 7 tisíc, tak bych se asi rozhodoval mezi Benq W1000+ a Epson EH-TW3200. U DLP projektorů se často zmiňuje ten duhový efekt. Máte s tím někdo svoje zkušenosti?